POOL'S Buitenland Rechtzaken MIJNHARDT's BEURSOVERZICHT Damrubriek ---1 m fe; fel hi m KWALIT EITSTABAK L 65 CMVt ptft "BUITENLAND. Die gebeulrtónissön In, China. Da strijd in China tusschen noord en zuid is in'een nieujwa phase getreden; de generalissimus van Peking, Tsjang-Tso-Lin verzond nl. naar alle deelen van het Chineesche Eijk een oproep, waarin hij aanspoorde de vijandelijkheden te sta ken Jeneinde de Tsinanfoe-af faire te kunnen re gelen. Ook waarschuwde hij weer voorde commu nistische intriges, welke volgens hem het land naar den afgrond dreven. Hij verklaarde dien strijd begonnen te zijn tegen het bolsjewisme; doch verwikkelingen hadden deze doelstelling vertroebeld. Nu, na de incidenten te Tsinanfoa voelde hij zich niet meer in staat, den strijd ver der voort te zetten. Zijn oproep heeft weinig gehoor gevonden. De Zuidelijken trekken momenteel in geforceerd* maxst-hen op naar Peking en het zal wellicht niei lang meer duren, of zij staan voor de siüi. Tsjang- Tso-lin schijnt nu ook te beseffen, dat hij de situatie niet meer met vredes-aanbiedingen zal kunnen redden en hij heeft reeds derhalve djen gouverneur van Moekden opdracht gegeven, den algemeenen dienstplicht in Mandsjoerije in te voeren. Of het hem nog zal helpen? De Japanners blijven troepen zenden en blijkens een verklaring van Tanaka wordt zelfs overwo gen, ook reking door Japansche troepen te doen bebzetieq, let bescherming van de levens en eigen dommen van de Japanners aldaar. Ook de andere mogendheden zijn op hun qui vive; Italië zendt zelfs versterkingen. De situatie behoeft evenwel nog niet tragisch te worden opgevat, temeer daar al deze mogend heden het van elkaar niet zouden toelaten, dat door een hunner van de penible situatie in het Hemelsche Bijk gebruik zou worden gemaakt voor imperialistische oogmerken. De verklaring, .welke Chamberlain hieromtrent in het Lagerhuis heeft afgelegd, geeft hiervan het bewijs: Groot- Brittannië keurt het optreden van Japan goed, acht het zelfs onvermijdelijk; doch zij neemt tevens met voldoening kennis van de verklaring, dat de Japansche troepen zoo spoedig mogelijk zullen worden teruggetrokken. Een gunstig teeken is ook, dat de Nanking- regeering een generaal, dien zij verantwoordelijk achtte voor de ongeregeldheden in Tsinanfoe, heeft afgezet. Misschien dat nu ook, met de li quidatie dan het Tsinanfoe-incident een uitein delijke oplossing wordt gevonden vcor de tegen stellingen van Noord en Zuid. Het ware te hopen1 De pact voorste 11 en van Kellogg. Dezer dagen heeft Sir Austen Chamberlain in het Lagerhuis een exposé gegeven van Groot- Brittannië's houding ten aanzien van Kellogg's pact-voorstellen. Zooals veil wacht werd, was het een ongelimiteerde accoordverklaring met Kel- log's zienswijzen; wel moest nog het antwoord der Dominions worden afgewacht, doch voor zoo ver de opinie van de Britsehe regeering betreft, was deze onverdeeld gunstig. In zekeren zin bestreed Chamberlain zelfs de Fransche ziens wijze, daar hij uit een rede van Kellogg meende te mogen constateeren, dat de Locarno- en Vol kenbondsbeginselen in geenerlei opzicht dreigen, te botsen met de Amerikaansche voorstellen; zooals bekend is de Fransche opvatting, dat zulks wel het geval ij, juist een hinderpaal voor de FranscSie regeering om 'het pactvöorsiel te tee kenen. Overigens is deze verklaring van Chamberlain volgens een Londensch bericht zooiwei in Frank rijk als de Vereenigde Staten met zeer veel instemming ontvangen; Chamberlain is een goed diplomaat! Doch zelfs ontdaan van alle diplo matieke franjes is het toch een heuglijke gebeur tenis ,dat het groote Britsehe Bijk zich ook wil onderschikken aan het dwingend voorschrift aen oorlog uit te schakelen als instrument van de nationale politiek. Ook is het Italiaansche ant woord volgens berichten uit Washington gunstiger dan werd verwacht. Het voorstel van Kellogg maakt dan ook voor zoover te over zien valt een goede kans. VOOR DiEN KANTONRECHTER, Zitting van Vrijdag 18 Mei. Eftn duinkonijn als ocean,nvlieger. Eien 18-jarig bleek en schraal jongeling, luis terend naar den naam Albert B., trollervisscher van beroep en wonende te Egmond aan Zee, stond terecht omdat hij zijn hondje, dat zich vermeide met nazetten van schadelijk wild, niet had terug geroepen. l Verdachte beweerde dat het konijn in kwestie, j vermoedelijk ook aangetast '"door de sterk be- I smettelijke ooeaanvliegerskoorts, midden in zee wak'geloopen, toen zijn hond het dier opjoeg. Vol gens relaas van den verbalisant, 'jachtopziener Jaape, was Albert zeer onhebbelijk én brutaal tegeu hem opgetreden en aan deze ongepaste hou ding had het jonge menseh, tot dusver niet we- j gens strooperij veroordeeld, het 'in hoofdzaak te danken, dat de ambtenaar mr. Couvé f40 boete subs. 40 dagen vorderde. De kantonrechter legde 't er evenwel minder dik op en veroordeelde den verschrikten Ap tot f 12 boetie of 6 dagen. Het recht gediend en de billijkheid betracht. De autobuschauffeur Jan de B., in dienst bij de firma v. "Mullem te Schóorl wend op 2 April door den rijksveldwachter G. Strooker gevraagd naar het bewijs van goed zedelijk gedrag, wat hij echter niet in staat was te toonen, omdat hij zich nog niet in het bezit had gesteld van een dergelijk te Schoorl onmisbaar testimonium. De voorzichtige gemeente Schoorl tooh heeft aangevuld wat de nieuwe motof- en rijwielwet jammer gdnoeg ontbreekt en bij verordening vast gesteld, dat bestuurder van een motorrijtuig, dienende als openbaar vervoer, moet zijn in het bezit van een bewijs van goed zedelijk gedrag, afgegeven door den burgemeester Zijner woon plaats. De aangehoudene maakte dan ook direct werk van zulk een getuigschrift, doch men stuur de hem van Pontius naar Pilatus, zooiat hij ten rijksveldwachter alleen kon toonen een bewijs van aanvrage, wat natuurlijk onvoldoende was. Thans was hij echter behoorlijk in 't bezit van een officieele verklaring van zijn braaf- en zede lijkheid, nog wel gedateerd op 2 April. De kan tonrechter toonde zich dan ook geheel voldaan en was zoo clement, den veroordeelde geen straf op te leggen. Een zuinigheidi die de wijsheid bedfroog. De 23-jarige monteur KI. K. uit Egmond-bin- nen, wiens grieksche voorgevel was getooid met een formidabele uilenbril, had op 9 April te Alkmaar met een personenauto de motorraces bezocht in zijn karretje in de Nieuwpoortslaan aan den kant gezet, denkelijk om 'n paar kwar tjes bewaarioon uit te sparen. Maar de Alk- maarsëhe politie draagt er evenwel zorg voor dat dergelijke economen, die bezit nemen van den gemeentegrond en het verkeer belemmeren, niet worden aangemoedigd zoodat procesverbaal werd opgemaakt en heden een boete van f 3 of 3 dagen werd opgelegd. Van den regen in diemi drup. Een automobilist uit IJzeldam, A. M., die op 9 April de motorraces te Alkmaar had be zocht, overtrad te Limmeu de maximum snelheid en dacht den dans te ontspringen door geen acht te slaan op het stopsein, hem gegeven door bri gadier de Koekkoek. Hij reed brutaal door, zoo dat de brigadier op zijde moest fepringgen én daardoor werd verhinderd zijn stopwatch tijdig af te drukken. De snelheidsovertreding kon alzoo niet wor den geconstateerd, doch dit- voordeel bleek alras êen nadeel te zijn, daar de overtreder hedlen ter zake het niet voldoen aan een ambtelijke vorde ring, werd veroordeeld tot f10 boete of 10 d. Hij had nog een ouwe tante, die wist van wante. De visscher Engel S. uit Egmonid aan Zee had zich, zonder daartoe gerechtigd te zijn, be vonden in de duinen van len malti-millionair van Vleit, was alzoo geeadanceerd door diens jacht opziener Jape (door de Fgmonders hardnekkig „Jaepse" genoemd) en stond heden voor dit feit terecht. De verdachte was het niet eens met „neêfie Jaepse" en beweerde dat hij alleen maar 'n bezoek had gebracht aan een „stikkie" land van zijn tante. Je bent echter op 't gebied van strooperij niet bbepaald 'n engel, Engel, zeide de kantonrechter. De verdachte sprak zulks niet tegen, doch be weerde dat Jaepse" een ikkie op hem had, omdat ie hem zóó slecht te .pakken kon krijgen. Die ambtenaar vorderde f 15 boete of 15 da gen. Kan 't assieblieft 'n beetje minder? vleide de verdachte. De kantonrechter reduceerde die straf tot f8 boete of 8 dagen, met welke kor ting de Egmonder, op dit gebied niet verwenll, zich voldaan toonde. Onbeheerd en zonder slot, een bekeuring is ja kt. De groentenhandelaar KI. K. te Alkmaar, had in den kooltuin zijn rijwiel onbeheerd achterge laten, zonder gebruikmaking van het in Alkmaar twaar men den rijwieldiefstal zooveel mogelijk wil bemoeilijken, voorgeschreven veiligheidsslot. Aangezien nu ook de kooltuin niet valt buiten het ressort der surveilléerende politie, werd Je overtreding opgemerkt, procesverbaal opgemaakt en de delinquent "heden veroordeeld) tot f 1 boete subsidiair een dag hechtenis. De doodstraf was te zwtaar voer zulk een klein vergrijp. Het vroo'lijk hondje van den kruidenier H. 8. te Castricum had op 6 April in een onbewaakt oogenblik rondgedarteld in het bollenland van des kruideniers achterbuurman Lute en deze had j daarvan aangifte gedaan, zoo dat tegen den eigie- naar procesverbaal werd opgemaakt. De eigenaar, thans terecht staande, verklaarde heden, dat hij om herhaling te voorkomen, op de meest radicale manier aan de uitstapjes van zijn hondje een eind had gemaakt, door het arme dier door een lacht- opziener te laten doodschieten. Een straf, die door den kantonrechter wel wat j al tc zwaar werd geacht, vooral omdat de ter dood gebrachte viervoeter te voren nimmer reden tot klachten had gegeven. Daar echter op onmiskenbare wijze bleek den goeden wil van den verdachte, om het bollenland van zijn buurman voor schade te bewaren, werl hem slechts fl boete of 1 dag hechtenis opge legd. Zijm vriendelijke lach verving het Meizonnetje. De jeugdige te Alkmaar werkende en te St. Pancras woonachtige fabrieksarbeider Jan V., trad met een blijmoedig lachje op zijn gezond gezicht voor den hoogeit rechter, omdat hij op de Kanaalkade met zijn rijwiel zonder noodzaak links had gereden. De verdachte 'gaf dit edel moedig-toe en zei: ik heb er niks tegen in te brengen. De ambtenaar éischte f6 boete of 6 dagen .waarop de verdachte aarzelend opmerk te: Ik vind 't wel 'n beetje hoog! Dat vind ik ook, viel de kantonrechter hem bij, gaf Jan daar op nog een kleine vermaning om nimmer de regels van den weg te verwaarloozen en verminderde de straf tot f 1.50 boete of 1 dag, waarop de ver dachte even opgewekt vertrok, als hij was ge komen. TwciP schriftelijke vonnissen. M. W., autobusbestuurder te Egmond aan Zee. niet ovldoende naar rechts uitwijken, f20 boete of 10 dagen met toewijzing der civiele vordering ad f 49.60 aan den vrachtrijder Apeldoorn tie Egmond-binnen. A. v'. E., groenten ven ter te Uitgeest. Het niet geven van gelegenheid tot voorbijrijden aan een ander voertuig in het z.g. laantje van IJf, ont slagen van alle rechtsvervolging. Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Laxec r-Tablet ten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. St&al-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Voortvarendheid Het daghet om de Noord, de zon van de voor uitgang verrijst aan de kim. Eindelijk, eindelijk. En heel Langendijk staart met groote verwonde ring toe, ja niet weinigen kunnen 't nog niet ,ge- looven. Doch den ongeloovigen wordt de krant voor oogen gehouden en aangezien deze nooit an ders dan waarheid verkondt, is er voor geen te genspraak of twijfel meer plaats. Nog minder, wijl 't groote nieuws op de advertentiepagina stond. 'k "Wreef m'n oogen nog eens uit, ja waarlijk 't is zoo, van 21 tot en met 26 Mei is het verkeer over de Mosselenbrug verboden. Wat zal er nu gebeuren, na de vele zittingen van Polderbestuur, Bannebestuur, Gemeentebe stuur aan dit gewichtig geval gewijd? Krijgen we nu een monumentale brug' 't voor uitstrevende dorp N.S. waardig Zal de zaak zóó worden aangepakt, dat er naar de volksmond ty pisch zegt „de kijk af is" Als resultaat van diepzinnige vertoogen, gaat men repareeren. Repareeren is een uitnemend ding, in dit geval echter 'n onding. Want de reparatie moet iets camoufleeren, den onhoudbaren toestand wat het beheer van de brug aangaat. Men kan 't niet eens worden over een nieuwe brug, de eenig juiste en goede oplossing en nu gaat men, wijl er toch iets ge beuren moet, wijl geen enkel bij1 de brug betrok ken ooilege den toestand van nu "durft bestendi gen, 't ding kalefateren. We sudderen door, de middeleeuwsche toestand blijft bestaan, dat 't water ónder de brug 't eigen dom is van 't publieke college A., de brugonder- bouw van dito college B. en 't brugdek van "t college C. Men zou geneigd zijn 'n prijsvraag uit te schrij ven, op welke manier, op de minst pijnlijke wijze, aftandsche en overbodige publieke colleges in een museum van oudheden zouden kunnen wor den bijgezet. Tegen aller verwachting in en tot groote vreug de der vergenoegde haussiers, is het verhoogde slotdividend der Koninklijke Petroleum Mij. be kend geworden. Toch geniet de rasechte Hollan der niet van dit bericht, als hij denkt aan de reus achtige aanknopen die in het buitenland spe ciaal Frankrijk sinds eenige weken hebben plaats gehad, klaarblijkelijk onder eenige voorkennis der heugelijke gebeurtenis. Gewoonlijk laat de heer Deterding zeer weinig uit, maar ditmaal zou ftien de groote kooplust van het buitenland, die vele Nederlanders op een zeer ongewenscht oogenblik van hun bezit afhielp willen toeschrijven aan de loslippigheid van een der insiders. Hoe het ook zij. vele Nederlanders hebben, doordat ze niet vol doende waren ingelicht, hun papieren der Royal Dutch" ontijdig den rug toegedraaid. Zoodoende zijn de Parijsche speculanten ,die blijkbaar beter op de hoogte waren, met de winst gaan strijken. In verband met de beursgeruchten, dat de pe- troleumoorlog wel spoedig zal beëindigen, ver wacht men nog een verdere stijging. Zonder de minste angst en alle brandgevaar trotseerende, haasten wij ons van de Nederland- sche olie naar de Zweedsche lucifers. Voor deze werden in het buitenland enorme kooporders uit gevoerd, waardoor deze aandeelen eenige tiental len punten boven de 400 stegen. De komeet van Eindhoven schitterde deze week in volle pracht. Angstig vraagt men zich af, zou zij nog lang blijven? Hoe hoog de koersen ook oploopen, niemand kan zeggen dat we het hoogste punt reeds bereikt hebben. Binnenkort gaat de ze Maatschappij een radiotoestel voor ultra korte golf op de markt brengen. Aan de radio heeft Philips al veel te danken. In tegenstelling met de optimistische geluiden, die wij tot hiertoe lieten hooren, moeten we ver der een toontje lager zingen. De tabakswaarden waren in een loome, om niet te zeggen sloome stemming. Ook de rubberwaarden keerden van hun te hoog opgevoerd peil terug. Margarinewaarden bleven constant, ondanks de vele aankoopen van Nederlandsche beleggers. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zen den aan D. KLEEN te Winkel. Oplossing probleem n®. 264 (Wijnmalen). Wit 36—31, 48:39, 35—30„ 47: 25, 25:24 Stand van P. K teute te Dien Haag. Motto: Aan den rand- WIT Wit wint als volgt: Wit. Ziwart. 26—21 23:12 36—31 27:36 47—41 36:47 48—42 '47:38 49—43 38:49 50—44 49:40 45 23 "28:19 21—17 12:21 16:20 25: 14 25: 3 en wint. Ter oplossing: Probleem no. 265. Auteur: A. Renooy te Hooglwoud. (Eerste publicatie). ZWART. WIT Ziwart 12 schijven op 6, 9, 10, 12, 13, 18, 20, 22, 24, 25, 29, 36. Wit 12 schijven op 11, 21, 38, 39, 41, 47, 48. Wit zet en wint. 27, 32, 33, 37, Radio-Omroep EERSTE LANGEIDIJKER RADIO-CENTRALE D'. SOHUITEMAKER Jr. N00rdJscharw® ude. Zondag 20 Mei. 1 ?v-9.30 Morgenwijding N.C.R.V. Huizen. 9.30 K.R.O. kerkdienst uit Rozendaal. 12.302.00 Lunchmuziëk A.V.R.O. Hilversum 2.002.30 Qramofoonplaten •2.304.00 Namiddagconcert. 4.O05.00 Ziekenuurtje K.R.O. Huizen 5.006.00 Concert mannenkoor en harmonie Hilversum. 6.007,15 Dinermuziek. 7.15S.00 Pianocantaten 8.00 Tijdsein, sport- en persberichten. 8.15 Symphonieconcert (Utrechts stedelijk.) Maandag 21 Mei it.202.20 Lunchmuziëk. 3.(204.40 Dansmuziek Daventry Jr. 4.405.50 Kinderuurtje Hilversum 6.007.15 Dinermuziek. 7.157.45 Olympiadeles Fransch. 8.009.05 Solistenconcert 9.0511.00 Concert (ouvertures.) Dinsdag 22 Mei 11.202,20 Lunchmuziëk. 3.004.00 KKnipcursus Hilversum 4.005.20 Concert Kalundborg. 6.007.15 Dinermuziek Hilversum 7.157.45 Olympiadeles Duitsch. (8.00 Concertavond K.R.O. Huizen Woensdag 23 Mei. 11.202.20 Lunchmuziëk. 3.004.00 Maak het zelf Hilversum 4.O05.20 Concert Kalundborg. 6.007.15 Dinermuziek Hilversum 7.157.45 „Odd Tellowship" lezing 8.009.45 Wijdingsavond St. Bavo Haarlem. 9.1511.00' Concert Nico Treep. (Zie vervolg Eerste Blad.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4