Zaterdag 18 Mui M SS?5fefeSi IEDER Ei MARTELARES Huwelijken in Oostersch Nederland osrCeiifbra?' blir t ser DE LENTE A. ten Bruggencate, Van hiep en daan Deze week is de zomertijd wéér begonnen, de zomertijd waartegen veel gesputterd is, maar die ook heel wat voorstander? bleek te hebber. Onze regeering is in elk geval van meening, dat er ook dit jaar voor afschaffing geen termen aanwezig zijn Van Frankrijk uit is er een poging aangewend om de regeering hier te lande te bewegen den zo mertijd gelijktijdig met dien te Frankrijk te doen ingaan. Naar we meenen, heeft de Minister toep aart de Fransche regeering doen weten, dat een der redenen, waarom wij den zomertijd eerst op den vastgestelden datum, 15 Mei, zouden invoeren, hier in gelegen was, dat land- en tuinbouw met een vroeger begin van den zomertijd niet gebaat zou den zijn. iDit zal zeker wel zoo zijn, wat té be- nel kanaal Antwerpen—Moerdijk. Als dat waar grijpen is, daar uit landbouwkringen indertijd niet mocht zijn is het vërdrag er nog niet en hooren alleen geprotesteerd is tegen een al of niet vroe- vve er te gelegener tijd wel meer van. ger aanvangen van den zomertijd, maar tegen den geheelen zomertijd, hetzij deze vroeg of laat aan ving. Of de landbouwers er al geheel mee verzoend zijn, met den zomertijd? We gelooven het niet. In elk geval zijn er menschen die van den zot* mertijd profiteeren of meenen dat ze er van profiteeren. Ons zijn geen statistieken bekend over de door invoering van den zomertijd verkregen besparing op de kosten van verlichting. Iets be spaard wordt er uit den aard der zaak allicht. Bo vendien kan men een uur langer van de zon ge nieten en wel na afloop van den arbeid. D!it pro- 1 Het bovrnliit fiteeren zou desgewenscht ook voor den aanvang j le borèh ie-meerd De" boe ^i!™* P~ van het werk kunnen geschieden en zelfs zonder dektdoor dezTkem'hen' u 'S den zomertijd. Door ouders van kleine kbXen i dV:f..ken,,ben\1Haar van zijde of ven slechts die teerproducten te gebruiken, waar van de onschadelijkheid op de een of andere wij ze is gebleken. De autoriteiten hebben zich toch met allerlei vragen bezig te houden waarom ie mand, met met autoritaire gezag of zorg bekleed maling kan hebben. De vraag of een kiosk een winkel is, zal tot kort voor dezen wel niemand een slapeloozen nacht bezorgd hebben. Deze vraag heeft zich dejer dagen voorgedaan te Rotterdam, waar in het vervolg de winkels des avonds om 8 uur en des Zondags dén geheelen dag gesloten moeten zijn. De autoriteiten zeggen: een kiosk is een winkel en zij, die de kiosken exploiteeren zeg gen, het is er geen. Deze week zou door den kan tonrechter de zaak beslist worden. Het gaat er dus uii of men des avonds na achten zijn co*- rant zal kunnen knjgen. Sinds het verdrag tusschen Nederland' en Bel- gie inzake de Sc'neldekwestie en o.a. den aanleg van een kabaal naar den Moerdijk werd afgeketst doken zoo nu en dan geruchten op omtrent nieu we onderhandelingen tusschen de beide laniden. Het Handelsblad van Antwerpen geeft een beschouwing over het bezoek van Sir Eric Driemmond aan Brus sel, dat misschien met een nieuw verdrag in ver band zou kunnen staan. Genoemd blad vestigt er de aandacht op, dat België er niet aan denkt af te zien van zijn verbinding met den Rijn, d.i. van het kanaal Antwerpen—Moerdijk. Als dat waar rl/vir T TT A T door J. F. de V. IV. gen echtgenoot worden voorgesteld. Hiermede wordt de bruid symbolisch in de familie van den bruidegom opgenomen. Deze plechtigheid, het in halen van de schoondochter, is tevens de laatste huwelijksceremonie. Het spreekt uiteraard wel vanzelf, dat de bo venomschreven ceremoniën uitsluitend gelden voor jongeheden of mannen en vrouwen die voor den eersten keer in het huwelijksbootje stappen. Is men reeds eenmaal getrouwd geweest, dan zijn de piechttigheden bij een volgend huwelijk aanmerke lijk eenvoudiger en vraagt de man zelf de vrouw en neemt deze ook zelve den man aan of slaat zijn aanzoek af. J Onder de Madoereezen, en hier en daar in Oost- Java trouwens ook, mag de samenkomst der echfc- genooten niet plaats vinden dan den derden nacht volgende op den dag waarop het huwelijkscontract werd gesloten. In dien tusschentijd hebben twee vrouwen, daartoe door den bruidegom aangewezen na gehouden onderzoek, openlijk te verklaren dat de bruid nog maagd is, waarna kanonschoten war- den gelest. In het tegenovergestelde geval echter zendt de jongeman zijn kris aan de ouiders der bruid, waarmede hij: te kennen geeft dat hij de ver bintenis als verbroken beschouwt. Bij het huwelijk) van prinsen en prinsessen in de kratons te Jogja en Solo heeft de bijslaap zelfs niet eerder plaats dan eerst na twee, soms pas na drie weken na afloop van de huwelijksvoltrekking en wordt dan door een plechtig bad, waarbij alle hofdames tegenwoordig zijn, gevolgd. Hierna pas wordt een aanvang gemaakt met het eigenlijke feest Zonder dat mag worden aangenomen dat bo- venstaande opsomming van' huwelijken, zooals zij 'in ons mooi Insulinde worden gesloten, ook maar eenigszins volledig is, kan zij toch worden be- Het toilet der bruid is niet minder vorstelijk schouwd als een grove schets van de zeer uiteen als .dat yanj haar bruidegom. Het haar is op fradie lo°pende wijzen waarop de inwoners van Oos- wijze, min of meer kom- of bokaalvormig, opge- terscb Nederland in den echt plegen te treden, maakt en rijk met bloemen en snoeren versierd v 5^ouncucu en zeirs zonuer den zomertijd. Door ouders van kleine kinderen 'wordt wel eens beweerd dat ze de kleinen gedu rende den zomertijd niet naar bed kunnen krijgen. Ondanks het feit, dat de zomertijd begonnen is, zaten we de laatste dagen of liever vrijwel de geheele eerste helft van Mei nog inhet midden van November. Wat eigenlijk geen nieuws nocb 'iets bijzonders is. Dat komt in ons klimaat meer -o 'va 10 Vdll ZIJklC UI katoen en daarover draagt zij een wit met zwart omboord en rijk verguld overkleed met daarop een sjerp van gele zijde. Twee vrouwen vatten de bruid bij de hand en geleiden haar uit het bruidsvertrek den bruide- gom tegemoet. Vervolgens neemt deze zijn bruid bij de hand en brengt haar tot vóór het statiebed, waar de vader der bruid het jonge paar even op de zomersche heerlijkheidplaatst. Er zijn intus- sschen ook dichters geweest, die het anders za- 'J11JDL CU KdLJitlig, die de bruidegom daarin uitstort. Terwijl de spii- des lands is door de nachtvorsten nogal wat scha- ne" des lands is door de nachtvorsten ïiogal wat Sha- 1 Sen ^dT V* T* Rfi I st' hetwelk door bruid en bruidegom met een dans wordt geopend. Omstreeks middernacht begeven bruid en brui- oogst Detreft altijd nog weer meevaLlen. Het wegenonderhoud en de treurige toestand waarin vele onzer wegen - ook hoofdwegen - in j Omstreeks middernacht begeven bruid en brui- ftofXhJarengekomen zijn, hebben ai heel wat ldegom zich, nadat vrijwel alfe gasten vertrokken stof tot bespreking opgeleverd, ook in de hooge zijn, naar bed in de dikwerf schitterend versierde colleges van onze landsregeering. Allerlei midde- n I O1/X4ICIIC4 IlIiUüe- len zijn hier en daar toegepast om de slechte we gen op te knappen of ze zoo mogelijk tegen ver dere vernietiging te beschermen. Het gebruik van teerproducten op onze wegen is bekend. De vraag; heeft zich voorgedaan, o.a. in de Provinciale Star ten van Zuidholland, of teerdampen, uit beteerde wegen opstijgende, invloed d.w.z. schadelijken in vloed hebben met betrekking tot de gevreesde ziekte kanker en de toeneming daarvan. Gedepu teerde Staten van Zuidholland hebben zich tot het NederL Kankerinstituut gewend. Dit laatste heeft medegedeeld, dat een rechtstreeks antwoord op ae vraag of de toeneming van de kanker ver band houdt met het toenemend gebruik van teer producten op de wegen, nog niet gegeven kan wor den.. De vraag wordt echter van groot belang ge acht. Aan de toeneming van sommige vormen van kanker valt niet te twijfelen en het moet vasit staan dat bepaalde teerproudeten bij mensch en dier kanker van de huid kunnen teweeg brengen. Het juiste vgrband tusschen teer en kanker is nog niet vastgesteld. Mocht een verder onderzoek vol doende aanwijzing geven, dan zal naar we lazen, het kankerinstituut de aandacht van de autoritei ten op een en ander vestigen en in overweging ge- Nieuwstijdingen BIJ DEN NEUS GENOMEN. Bern grap van prin,s Carol. Prins Carol heeft zich, bij zijn vertrek uit Engeland op handige wijze weten te onttrekken aan de attenties der vele verslaggevers en recher cheurs. Er was een gerucht verspreid, dat de prins uit het landhuis bij Godstoae, in Surrey, naar het Victoria-station te Londen zou maan om er den 'boottrein te nemen. Twee groote Daimlers kwamen vyoy, één ervan werd hoog be pakt met bagage, waarna de gordijnen werden neergelaten 'en de wagen pijlsnel de oprijlaan uit reed. Journalisten en rechercheurs vlogen naar hun auto's, en nu begon er een wilde jacht. Zes of zeven auto's vlogen alle met maximum snelheid over den weg; hoeken werden met twee (wielen op den grond genomen. Ze maakten 80 tot 100 kilometer in het uur, ook in Londen tot aan Hyde Park Corner, waar de Daimler moest stoppen voor een vefkeersbloc. 'Hij .werd onmid dellijk omringd door journalisten, maar prins Parol iwas er niet in; wel twee kinderen van ilen heer Jonesen, den gastheer van den prins. v^gticvuu, uuk 111 ue noog colleges van onze landsregeering. Allerlei midde- slaapstede "of'kTbo^r^^^irSw! heer Jonesen, den gastheer van den prins, 1 avond gezeten hebbfn. Hun rust en vrede is ech- I ter niet onverdeeld. Gelijk reeds aangegeven, heb- dne Wtier I FEUILLETON 21) Een huivering voer haar door de leden. Zij herinnerde zich de woorden 'van Ernst G arauil. Had de booswicht niet gezegd: ,,Ik heb alles 200 geregeld, dat op n alleen de schuld moet neerkomen!" „Ja, ja, dat heeft hij inderdaad gedaan!" mom pelde zij. „Hij heeft gelijk. Men zal niemand an ders dan mij kunnen verdenken. Men zal de ledige u-om oen regen verdwenen was, 01 hier en daar petroleumflesschen vinden. Men zal zich mijne in modder Verkeerd. onvoorzichtige woorden te binnen brengen, 'die Plotseling hield zij stand. Bij"1 de kromming dreigend voor mijnheer Labron schenen te zijn. j van eèh zijpad uit het bosch, zag zij in de verte Die woorden storten mij in het verderf. Ik ben twee mannen te paard. Het waren bereden gen- chten." I darmen nuii lusi eu vreae is een ter. niet onverdeeld. Gelijk reeds aangegeven, heb ben eenige oude vrouwen den vorigen avond op zich genomen om als widadari's te fungeeren. Na dat de jongelieden zich ongeveer een uur hebben te ruste begeven, sluipen deze dikwerf reeds zeer bejaarde nimfen, gewapend met vlammetjes na- derbij, zonder echter de jonggehuwden te storen. Dit geschiedt om te voorkomen, dat de jongelie den in slangen zouden veranderen, zooals volgens de legende in vroeger tijd zou zijn gebeurd met een echtpaar dat den eersten nacht doorbracht zonder op bepaalden tijd met licht te zijn bezocht. Tot drie keer toe herhaalt zich dit bezoek der widada ri's in den bruidsnacht. Den volgenden dag, in de Vorstenlanden echter vijf dagen of een passar week later, kleeden zich de jonggehuwden als op den eersten avond en voert de jonge man zijn vrouw naar het huis zijns vaders. De jonge vrouw is in een draagstoel geze ten, terwijl haar echtgenoot te paard volgt. Bij het ouderlijk huis aangekomen neemt de jonge man zijn vrouw met zijn linker- bij haar rechter hand en gaat hij met haar voor de slaapstede zit ten, waarna hun de bloedverwanten van den jon- leidt." „Doet onze lieve Heer dat dan?" „O ja!" „Dan maar vooruit!" Blijmoedig stapte het kind verder, doöh de moeder herhaalde voor zich zelf: „Waarheen? Wat moet er van ons worden?" En ze brak in tranen los. Van lieverlede werd het dag. De zon vertoonde zich aan den gezichteinder, vriendelijk en glans rijk ,als om de aarde troost te brengen, na den Btormachtigen nacht. De wegen bleven echter nog ledig. Johanna zag met vóchtige oogen voor zich heen, op den eindeloozen straatweg, welks stof door den regen verdwenen was, of hier en daar 1 in modder vér keer i. Picnic ui ic ivwau uer geauura. In den tusschentijd ging het heele gezelschap, uft twaalf personen bestaande, waaronder ook prins Carol en mevr. Lupeseu zich bevonden, in auto's rustig naar Dover, waar ze zonder her kend te zijn aan "boord van de „Ville de Liège" gingen (die hen volgens een Beuter-bericht naar Ostende brengt). Zooals men weet, verbrak deze prins alle tra- ditioneele opvattingen, en er zijn troon aan of ferde door de vrouw zijner keuze te trouwen. Men verdenkt hem, dat hij door politieke intri ges tracht den troon weer te veroveren. Daarom moest hij het land uit. SMAAD. De heer Av. d. Stel, die in een artikel in „Het Volk",, dat den Titel droeg: „De corruptie iu de gasiniustrie", aan de justitie den raadi had gegeven, ook eens „te informeeren bij Geesink, den op wachtgeld gestelden directeur van de .gas fabriek in de geannexeerde gemeente Slotenj die de politie mengde in idea diefstal van twee siga ren door een gemeente-werkman", werd door ae rechtbank te Amsterdam, schuldig verklaard aan smaad en veroordeeld tot 50 boete of 20 aagen zijn. -V. ..V UUJUCU Dt.UJ.UCll 1U1J lil HOU Tl. verloren! Ik moet verder vluchten. En zij wilde met George aan de hand opnieuw zich voorwaarts spoeden. „Voort! Voort!" riep het kind, dat zijn paardje ■weder op den grond gezet had. Johanna nam het speelgoed op en ging met den knaap aan de hand alweder verder. „Waar gaan we heen moe?" begon de kleine. „Ik weet het niet, mijn hartje." „Weet u dat niet?" „Neen. We gaan, waarheen de goede Goi on? darmen. Het zilvfersnoer hunner steken en'de gepolijste sabelschee den schitterden van verre in het. eerste zonnelicht. Voor hen uit liep een Ineengedoken vrouw met hare handen op den rug gehouden. De gendarmen moesten de ongelukkige aan eene andere brigade overleveren, die op haar beurt wederom voor een verdere opzending te zorgen had. Johanna erkende de uniformen en beefde Van ontsteltenis. In hare verbeelding zag zij zich zelve ook reeds als eeu dievegge of brandstichtster tusschen de gendarmen, met gebonden handen weggeleid. Zie nam den kleinen George op haar arm en ijlde op den boschrand toe, waarin zij zich schuil hield. Spoedig hoorde zij den gelijkmatigen paarden- tred en zag kort daarop hoe de gendarmen 'haar voorbijreden. Tot meerdere veiligheid met haar kind achter een dikken boomstam wegschuilend, kon zij niet nalaten haar blik gevestigd te hou den op de arme vrouw, die idaar geboeid werd heengevoerd. George begreep natuurlijk niet® van "t geer, er plaats vónd en -wilde iets vragen, maar met een beweging vol angst, legde zijn moeder hem het stilzwijgen óp. De gendarmen gingen met hun gevangene voorbij. Johanna wachtte nog eenigen tijd en !riep ein delijk in vertwijfeling uit: „Maar ik ben immers niet schuldig! O, die booswicht heeft alles gedaan, terwijl ik. die on schuldig ben, er van verdacht word!" Zij zweeg een oogenblik en stelde zich zelf daarop de ge wetensvraag: „Ben ik inderdaad van alle schuld vrij' te pleiten? Ik had ie beteekenis van dien eerloozen brief moeten begrijpen en de politie moeten waarschuwen! Ik was de bewaakster van de fabriek. Ik had op mijn post behooren te blijven, ïn spijt van alles en daar liever moeten stejven, dan de vlucht te nemen. Hoe kon ik den hechtenis. Geëischt was f20 boete of 10 dagen hechtenis. DE ONTVLUCHTING TE ARNHEM. De „Arnh. Crt." meldt het volgende over de ontvluchting van een acrobaat uit de gevangenis. De acrobaat was tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en moest dien tijd in de Arnhemsohe strafgevangenis doorbrengen. Toen hij eenigen tijd „gezeten had, werd onze acrobaat ziek en we) zoodanig, dat zijne opname in het Stedelijk Zieken huis noodzakelijk werd geacht. De man verhuisde Vian ook van het groote hotel naar eene inrich ting, waar men z'n best deed hem weer op de been te brengen, waarvoor hij dan ook zeer dank baar was. Hij was echter belust op zijn vrijheid en thans deed zich een kans voor, die niet zoo ge makkelijk zou terugkeeren als men hem weer eens naar de Wilhelminastraat had gebracht. Hij moest dus actief zijn en keek eens uit op welke wijze hij het best het ziekenhuis kon verlaten. Zijn kamer op de bovenverdieping had een balcon en hij zou eer. slechte acrobaat geweest zijn, indien hij niet langs dat balcon zijn vrijheid zou trachten te vin- den. loen de surveilleerende verpleegster op de zaal kwam, bleek de acrobaat nog te slapen al- thans het scheen zoo, want bij nadere beschouwing bleek, dat er een pop, vervaardigd van bedden- spreien onder de dekens lag en dat de acrobaat door de balcondeuren, die hij had weten te openen, was verdwenen. Hij had voor zijn tocht de ziekenhuiskleeren van een anderen patient aan getrokken, omdat deze donkerder van kleur wa ren dan de zijne, en op zijn slofjes het hazenpad gekozen. Geen der andere patiënten had bemerkt, dat onze vriend er vandoor was gegaan en aange- (zien hij een Duitscher is, kan als bijna zeker wor den aangenomen, dat hij heeft getracht zoo spoe- dig inogelijk het Vaderland te bereiken, om uit de vingers van de Nederlandsche Justitie te blij ven. EEN NOODSPRONG VOOR f40 Wij hebben verteld van een slagersknecht, die in de Nieuwe Gracht te Haarlem- geraakte en bij j het onvrijwillige bad een portemonnaie met veer- tig gulden zou verloren hebben. Ook van een va- der, die zijn zoon nasprong, toen deze al weer I goed en wel op het droge was. j IDe geschiedenis heeft echter een merkwaardig sslot gehad, naar wij in het „Hbld." lezen. Een paar uur toch na de consternatie op de Nieuwe Gracht kfwam een tuinman van den ge meentelijken plantsoendienst op het politiebureau en deponeerde een portemonnaie met f 40.—. Die had hij bij het harken in het plantsoen van de Parklaan gevonden. De politieman dacht aan het slagersgeld in de Nieuwe Gracht waarvan hij het tragisch lot zoo juist vernomen had en vond het merkwaardig dat andere veertig guldens ook een, zij het minder tragisch, lot hadden ondergaan. Hij riep den inmiddels gedroogden slagersknecht tot zich en bereidde een ontmoeting een met de portemonnaie uit het Parklaanplantsoen voor. De ze ontmoeting viel, zooals het onder vakmenschep heet, gunstig uit. De knaap verstijfde bij het zien van zijn voormalig patroonsbezit en viel, gelijk de politieman had voorzien, smadelijk door de mand. Zijn in groote ontroering uitgestooten ver De lieflijke Lente, zij is weer gekomen, Zs schildert weer bloemen en planten en boomen, Dit schoone, wat thans 'de Lente je biedt, Dit alles, dat schenkt je ie Lente om niet. Komt laten wij dan dit getij niet onteeren En helpt toch die Lente; meer schild'ren en toeren. Dat huizen en hekken, en schepen al ras Zoo schitt rend er uitzien, als 'tjonge gewas. Wij zullen, indien u er op zijt gesteld U helpen aan spullen, voor zeer weinig geld. Aan VERF zeer goedkoop, CARBOLEUM en TËEjR, RIPOLIN, TERPENTINE, ja, vender hog meer: t Is LIJNOLIE, rauw en gekooktt naar uw disch, Ook KWASTEN, ja alles, 'zeer billijk in prijs. beleefd aanbevelend, Bro-e k op Langend ijk, Telef. 48. plicht vergeten? Was ik er niet bij, even goed als Ernst Garaud, toen de kassier, kort voor 't vertrek van mijnheer Labron, zijn rekening kiwam afsluiten? Ik had moeten begrijpen, dat de som van tweemaal honderd duizend frank, waarvau sprake Was in den brief, nagenoeg overeenkwam met het. saldo van de kasO, waarom heb ik niet met mijn nagels- het gezicht van den dief en den moordenaar gekenmerkt? Waarom heb ik mij niet aan de kleederen' vastgeklemd en uit geroepen: „Hier is de schuldige!" Eln zoo hij me ook gedooid had wat dan nog? Het ware duizendmaal beter geweest, vermoord te worden dan voor zulk eene verschrikkelijke beschuldiging te «taan en mij niet te kunnen rechtvaardigen George kwam haar gepeins storen door zijn vraag om eten: de kleine had honger. Die kreet drong de arme, ongelukkige vrouw als een dolksteek in het 'hart.. Haar kind had honger. Hoe hem aan voedsel te helpen? Zij tastte haastig in hare zakken, in de hoop ergens haar beurs te vinden, die gelijk ze wist, eenige fcwin- tigfrankatukken moest bevatten. Haar hoop bleek ijdel te zijn. Ze had haar beurs daarginds, in de nu verbrande portiers loge, op de tafel laten liggen, toen zij onraad' vermoedendie, de deur was uitgevlogen. In haar zak Vond zij slechts zes halve stuivers. „Alles spant tegen mij samen!" zuchtfte Jo hanna. „Alles drukt me ter neer!" „Moe, ik heb honger!" herhaalde het kind;.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 7