NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Mevrouw, Juffrouw, Vrouw No 60 i,tebc. telephooh Donderdag 24 Mei 1928. 87e Jaargang Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Rechtzaken Buitenland LASGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedacl.-Uitg. J II. UGIZEH - Bureel Noordscharwoude .Advertentiën van 1—5 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Enkele dagen geleden beluisterde ik een ge sprek tusschen twee eenvoudige mannen. Ze hadden 't over de betiteling der vrouwen Vroeger." zei de een, „kenden we alleen die dominé's en doktersvrouw als mevrouwen, maar tegenw wriig laat ieder, wie maar even meer is of lijkt, dan een actder zich „mevrouw" uoemen." Ja, dat is in Nederland een lastige kwestie; daar zijn wij nog maar niet zoo gauw mee klaar. 'W ie heeftd nu recht op den titel van „me vrouw?" Wei eenvóudig de vrouw, die gehuwd is met een man, die een titel heeft. Dat is Nedterlandsch. De ovterige vrouwen zijn „vrouwen" of „juffrou wen". Maar wie is nu „vrouw", en wie „juffrouw", en wat is een „titel" 'Neen, dan hebben de Franschen het heel wat gemakkelijKer: een getrouwde vrouw ia ^madame" en een ongehuwde „mademoiselle". Dan vergissen wtó ons niet zoo gauw. Maar iu Nederland! Een vrouw uit de arbeiden de klasse is „Vrouw Ploeteraar"; was haar man op de eene of andere .wijze wat fortuinlijk, dan werd zij „juffrouw Ploeteraar"; maakte hij en kele jaren geleden goede oorlogswinst dan laat ze zich „mevrouw "Ploeteraar" noemen. Zij heeft nu alle stadiën doorloopen van „rvoüw" tot „mevrouw". En pas nu op dat ge, als ge haar ontmoet, u niet vergist. Sla haar vooral niet te laag aan; ge hadt een onvergeeflijke fout 'begaan. En staat ge nu tegenover haar als onafhankelijk man, och, dan deert het u zoo erg niet, dat' ze u aanstonds heel koel bejegent, ja u zelfs de hand niet meer 'toesteekt. Ge biedt even uw verontschul diging aan, en ze gaat hoofdschuddend' heen, u zelf hevelend- noem nu voortaan elke getrouwide vrouw maar mevrouw, dan houdt ge vrede. Voor een neringdoende kan zoo'n vergissing schadelijk zijn. Mevrouw Ploeteraar wil zoo'n onbeschoften slager, zoo'n onbeholpen kruidenier, zoo'n dornmen bakker niet meer aan de deur hebben. Hij krijgt den bons. Een andere nering doende krijgt haar als klant; hij lacht om me- vtouws hoogmoed, maar hij is haar ter wille. Ze heet nu „Mevrouw" en de zaak is in orde. Ja, 't is een penibele zaak, die betiteling van onze vrouwen. Er is een dwaze geest in vele dames gevaren: Mevrouw loopt op klompen, en staat achter de waschtobbe, ze doet 't ruwste werk. Maar ze heet mevrouw, en ze wil het zjjn. Ze zendt haar werkstertje naar een goe'de ken nis, hooger in stand, maar met minder geld en laat vragen: „de groete van Mevrouw en of Juf frouw van middag weer komen wil". Wel ja, als je maar durft! En nu kan niet ieder tegen dien hoogmoed- Voornamelijk niet, als men er zelf niet geheel vrij van is! In Duitschland is de zaak ook al niet gemakke lijk. Daar kent men een Frau en een gnadige Frau Maar dat gnadige is ook een bron van heel veel. ellende' Zou 't maar niet beter zijn, alle vrouwen voor zoover 'gehuwd, „mevrouw" te noemen, tenzij ze het Uitdrukkelijk anders wenschen. Alle onge huwde vrouwen konden dan juffrouw heeten, als ze 't 'begeerden; terwijl de naam freule dan gege ven kon wor'den aan ongehuwde adellijke dames. Dan waren we vrijwel klaar. De kwestie, die wij hier noemen 'is niet nieuw, ze is in vele steden al lang aan de orde. Op vele andere plaatsen 'is ze aan "t opkomen. Vermoedelijk zullen 3e meeste lezers wel van 't gevoelen zijn, dat de vrouwen van hen elke betiteling kunnen krijgen, die ze hebben willen, omdat 't geen zaak is van geweldig belangt Accoord, maar laten we er eens over nadenken, of achter deze beweging niet zit een 'feministische kracht; en bovendien of ze niet is een verschijn sel van onzen tijd, waarin alles opgeschroefd en opgeblazen wordt, 'en alle® meer lijkt, dan 't werkelijk is; 'waarin men zich tevreden stelt met den schijn, zolder zich veel om 't wezep te 'be kommeren; een kenmerk dus van Je oppervlak kigheid van 'óns geslacht. Ga de titels teler dames, die in onzen tijd' zoo worden gespecialiceerd 'generaliseeren, en de hol heid wordt gauw' ingezien: 't is een "uitnemend middel om spoedig een eind te krijgen aan dien belachelijken titeljaclit». Mevrouw van HoehstratenSchoch, die in een zeer mooi 'artikel ovler deze kwestie handelt zegt: Ik zou Uiet elke vrouw, ook de ongehuwde, boven j een zekeren leeftijdsgrens, uit eerbied voor haar jaren „mevrouw" willen noemen, gelijk de Fran schen dit doen; de ongeschreven wetten hebben het gezinsleven omringd met een zekeren mimbus; zij die in het heilig huwelijk eu het gelukkig gje- zinsleven gelooven, zullen die gaarne beschermen en met grooten eerbied omringen. Het is een eer mevrouw- te zijn. Wij getrouwde vrouwen willen ons niet gaarne dezen eeretitel laten ontfutselen. Niet, omdat we op onze ongetrouwde zusters neerzien, maar om dat we gevoelen, dat we een gansch andere zijn dan zij. Niet de meerdere, maar een aniiere. Ik geloof niet, 'dat we hier heel ver meer van den tijd af zijn, dat we ALLE GETROUWDE VROUWEN „mevrouwen" zullen noemen!'k Hoor ze al: „mij niet!" „Rest", maar toch, 't zal een groot gemak zijn. OUDKARSPEL. Huldeblijk Kouingjn-Moeidler De geldinzameling, welke alhier is gehouden, voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin-Moeder heeft opgebracht f89.73t/2 en het aantal hand- teekeningen op de lijsten bedraagt 269. OUDKARSPEL. De heer K. Stonneberg alhier is met ingang van 4 Juni benoemd tot tijdelijk controleur voor het U.C.B. OUDKARSPEL. Maandagavond had een beproeving plaats van de plaatselijke brandspuit. Voor zoover we kun nen beoordeelen was alles in uitstekenden staat. Na afloop had een bijeenkomst plaats yan "brand meesters, ass. brandmeesters enz. met B. en W. en den Raad, waar enkele mogelijk uit te voeren verbeteringen werden besproken. NOOREiSCHARWOUDiE. De heer Swart, keurmeester bij den Noord'er- marktbond, werd benoemd tot controleur van het U.C.B., met ingang van 4 Juni. ST. PANCRAS. De algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank werd gehouden op Woensdag 23 Mei j.l. ten lokale van den heer Gerritsen alhier. De Weled. heer J. ten Hoeve opent de vergade ring als waarnemend voorzitter en memoreert dat de Bank thans 24 jaar heeft blijk gegeven van krachtig leven, zoodat wij mogen hopen, het volgend 'jaar een "jubileum te kunnen vieren. Spr. memoreerde het verlies in het afgeloopen jaar van het Bestuurslid, de heer D. Kloosterboer Jz. door 'overlijden, en wijdde eenige waardjee- rénde woorden aan diens nagedachtenis. De notulen werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. De rekening en balans over "1927 vèrmeldde respectievelijk een eindcijfer van f496148.83 en f442986.59. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. jl. 215 terwijl het eindcijfer der ontvangsten in het afgeloopen boekjaar f861460.34 bedroeg. Aldus werd het jaarverslag vastgesteld- Hierna volgde de benoeming van een lid van het Bestuur (vac. Jac. Duif)'. Door het Bestuur was het volgende drietal voorgesteld: 1. Jac. Duif, 2. C. de Wit, '3 Jac. Wagenaar Jbz„ waarvan de heer Jac. Duif werd gekozen met 79 stemmen. Iu de vacature D. Kloosterboer werd uit het drietal. 1. F. Bakker Pz., 2. W Keizer, 3. G. Booij Jz., voorzien door de verkiezing van den heer P. Bakker Pz. met 72 stemmen. Beide heeren nemen de benoeming aan. Ter vervulling van de vacature P. Bakker in den Raad van Toezicht was het volgende viertal op de agenda geplaatst: 1 P. Bakker, 2. Aldert Bakker, 3. Jan Wit, 4. K. Roos waarvan no. 1 vetviel, door zijn verkiezing als Bestuurslid, ter wijl de heer Aldert Bakker verklaarde, niet in aanmerking te wenschen te komen, waarop, na overleg met het Bestuur echter door hem werd teruggekomen. Bij opening der stembriefjes bleek de heer Al dert Bakker 66 stemmen op zich te hebben ver- eehigd, waarop deze, desgevraagd, verklaarde, de benoeming te aanvaarden. De rentevoet over 1928 voor dadelijk opvorder- baar spaargeld, werd vastgesteld op '3l/o pCt.; voor vaat spaargeld van 1 Juli '28 tot 1 Juli '29 op 41/2 ipOt. Rente voorschotten 43/4 pClt. en 1/10 pCt. pro visie; idem voor bedragen in rek. crt. 5 pCt. 1 en 1/10 pCt. prov'isiie. Op vborstel van het Bestuur werden enkele j vertrokken leden afgevoerd. Bij de rondvraag werd door den kassier voorge steld de vacantiegelden van Bestuur 'en R.v.T. te verhoogen tot reap, f 50 en f 10. De werkzaam heden zijn door de gestadige uitbreiding van zoodanigen omvang geworden, 'dat spreker, waar de heeren zelf uit bescheidenheid er niet aan denken hierover te spreken zich gedrongen ge voelt, dit voorstel aan het oordeel der vergadering te onderwerpen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel bij 1 acclamatie aangenomen. De voorzitter betuigt zijn dank voor dit blijk 1 van algemeene waardeering en sluit de vergade- j rmg. HEERHUGOWAARD. Was de Herv. gemeente alhier reeds sinds lang zonder predikant, door combinatie dezer gemeente met die te Veenhuizen, wierd de verwachting gewiekt, dat de vacature wel weer spoedig ver- vuld zou zijn. Zeer goede venw&ehting meende men te. mogen koesteren met het beroepen van Ds. Romijn te Heenvliet. Thans echter is be- richt ingekomen, dat deze predikant voor het be roep naar hier heeft bedankt. Een beroep naar elders iwierd door hem aangenomen, j ST. PANCRAS. J Door den Raad zijn benoemd tot commandeur i bij de brandweer: D. Kloosterboer Jz., Jb. Wa genaar Jbz., K. Slik en Jb. Dz. Kloosterboer OUDE NIEDORP. Bij den veehouder P. P. alhier, komt onder zijn vee een geval van miltvuur voor. j Ongeveer zes jaar terug kwam op dezelfde plaats ook deze gevreesde ziekte voor. WARMENHUIZEN. Mond- en klauwzeer is geconstateerd onder het vee van den veehouder J. Blankenlaal. UIT BROEKERHAVEN. Maandagmiddag haid alhier een ongeluk plaats, dat zich nogal ernstig liet aanzien. Een Luxe auto. waarvan de bestuurder om benzine naar het dorp was, werd op den Zuiderzeedijk door een andere auto alvast op sleeptouw genomen, bestuurd door de echtgenoote. Bij een bocht in den hoogen dijk gekomen, raakte zij het stuur kwijt, met het ge volg, dat de wagen in de nog niet geheele droge Zuiderzee terecht kwam. Gelukkig bleef de auto ^overeind, zoodat de dame met den schrik en een nat pak vrij kwam. De auto werd door inmiddels toegeschoten hulp op het droge gebracht met een defecten motor en een beschadigd wiel, VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag '21 Mei. Een ernstige waarschuwing voor alle voorwaar delijk veroordeelden. De reclassante Albertus de W. had zich ge durende zijn proeftijd schuldig gemaakt aan open bare dronkenschap eu ondervindt nu dat die ge consumeerd 2 jandoedel een ver van aangename nasmaak heeft daar de politierechter heeft ge last, dal de voorw. opgelegde straf op oen ver oordeelde zal worden geëxecuteerd. Alweer 'n aansporing voor andere voorw. veroordeelden, om zoowel zich te onthouden van strafbare feiten niet alleen, doch ook om de bijzondere voorwaar den niet te verwaarloozen. Judex ergo cum sediebit. Ais de stfenge rechter zal zijn gezeten, zal alles wat verborgen was openbaar gemaakt wor den en niet® zal ongewroken blijven. Heden was al wederom de gloriedag van den Rijksadjvocaat, de Nemesis van den altijd hongerigen staat, de wreker van het onrecht, het rijkslaadje aange daan door verwateren, die het durfden bestaan van weg en rijwielpad gebruik te maken, zonder in het bezit te zijn van wegenkaart óf belasting- merk. 'n 22-Tal van deze nalatigen waren heden voor den politierechter geroepen en werden tot geldL boeten, subsidiair hechtenisstraf veroordeeld. De overtreders der wegenbelasting tot f 10 boe te of 10 dagen, met uitzondering van den heer Joh. K. uit Castricum wiens straf, op grond dat het hier kennelijk een onwillekeurig verzuim gold, werd gereduceerd tot f 5 boete of 5 dagen. De arbeider Jac. K. uit Hoorn, wist het met praten zoover te 'krijgen, dat hem wegens het ontbreken van een rijwielplaatje, toen de ambte naar op vertoon aandrong, slechts f5 boete of 5 dagen werd opgelegd, doch alle andere delin quenten werden opgeknapt met f 6 boete of 6 dagen. Een jongmensch uit Medemblik D. v. d. S. had zich op den weg, den Hqut onder Hoog kar spel .absoluut niet gestoord aan het door tiwee belastingambtenaren kenbaar gemaakten last om te stoppen .doch jwas full speed met zija motorrij tuig doorgereden. Dezen opposant werd echter door het opleggen van een geldboete van f 20 of 20 dagen aan het verstand gebracht, dat men, ook al is men in het bezit van een bewijs van voldane wegenbelasting, zich heeft te onderwer pen aan de ingestelde controlemaatregelen, met welk ewijze opmerking wij onze lezers wel te rus ten wenschen. EEN VERSCHRIKKELIJKE RAMP. In Hamburg heeft een phosgeengasontploffingi plaats gehad, waarvan ongeveer 250 personen het slachtoffer zijn geworden. In de verschillende ziekenhuizen bevinden zich thans tengevolge van de phosgeengl&soritploffing zes zwaar zieken, 39 minder zware zieken, 97 licht zieken, en 27, die in ambulante behandeling zijn. In den afgeloopen nacht is een der zwaar zieken gestorven, zoodat het totaal aantal dooden thans tien is. Bij drie zieken bestaat nog levensgevaar. De levensmiddelen in het betrokken gebied zijn alle nauwkeurig onderzocht; op hetgeen verdacht (was, is beslag gelegd. De chemische fabriek Stolzenberg deelt, naar aanleiding van de phosgeengas-ontploffing, me de, dat een ketel; die ongeveer tien ton vloeibaar phosgeengas bevatte, op de plaats van het onheil ontplofte. In de ketel, waarin men zonder gevaar, als men den adem inhield, kon neerkijken, bevonden zich, naar schatting, nog een tot twee kubieke meter vloeibaar phosgeeo, dat aan de oppervlakte keline kokende blaasjes vertoont. De ketei weerstond op 25 Juni 1927, volgens een officieele meting nog een druk vaU '22 at mosferen. Naar uit Hamburg wordt gemeld, is het aantal slachtoffers van de gascatastrofe intusschen tot elf gestegen. In de ziekenhuizen van Hamburg, Harburg en Willemsburg bevinden zich niet min der dan 250 personen, die door het gas vergiftigdl zijn. Bij tal van vergiftigden, die men aanvankelijk als lichte gevallen beschouwde, is plotseling een instorting ingetreden, zoodat ze thans in levens gevaar verkeeren. Dit eigenaardig ziekteverloop moet zijn te wijten aan het verraderlijk karakter van dit soort gifgas. Men vreest, dat een groot aantal van de zieken nog langen tijd, zoo niet hun geheele verdere leven, onder de gevolgen van de gasvergiftiging zullen hebben te lijden. SPRINKHA NENPLA AG In de afgeloopen wee'k zijn gedurende vier ach tereenvolgende nachten enorme ztwfermen sprink hanen neergestreken in de omgeving van Tiberias, Nazareth en den berg Tabor. TroepenaSdieelin- gen hebben door middel van vlammenwerpers- de insecten "bestreden en volkomen vernietigd. ONWEER IN HET BUITENLAND. Zaterdag en Zondag hebben 'in verschillende streken van 'België zware onweders gewoed- Te Merxem, bij Antwerpen, sloeg de bliksem In de loodsen van de firma Govaerts, welke onderver- -eu" gqosdjaAvmy ouopioqosjaA u-ee umbm pjnnq ties". Duizenden balen katoen en een groote hoe veelheid andere koopwaar gingen in vlammen op. De schade wordt geraamd op| 2 a 3 Jnillioen frank. Te Londen heeft het vrijwel .den geheelen dag to Londen met meer of minder korte Tusschen- poozen, geonweerd. Een deel van de torenspits van de St. George-kerk is door den bliksem getroffen en op straat gevallen zonder iemand te treffen. Een zeer oude eik te Woking werd eveneend getroffen en de kruin vloog in brand, wat een fantastisch gezicht opleverde, itemeer daar de brandweer er niet bij kon komen en «Hen boom moest laten branden. Ten slotte knapte het ver brande deel af en viel in een aangrenzend weiland, waar eenige koeien op het laatste oogenblik ont- EEN MASSAMOORDENAAR. Volgens courantenberichten uit Taragona in Spanje, heeft in een dorp daar in de buurt een boerenjongen een troep kinderen uit het dorp gelokt, van wie hij er vervólgens 7 doodschoot en de lijken onder eèn hoop stroo stopte. Boven dien wenden 6 kinderen door hem zwaar gekwetst. Na nog een. kind te hebben doodgeschoten, keer de hij naar het dorp terug, .drong een huis binnen, waar hij een vrouw doodschoot. Een andere vrouw en een meisje bracht hij schotwonden toe en den vefloofde van het meisje, doodde hij met bijl slagen .De moordenaar vluchtte, Hoch wordt door politie en dorpsbewoners nagezet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1