NIEUWE Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 61 Zaterdag 26 Mei 1028. 87e Jaargang BERICHT Firma R. J. HOUWING Filiaal: Langestraat 44 - Iel. 1184 Revue van de Week Speciaal Corsetten - Magazijn Plaatselijk Nieuws IMTERC. TELEPHOOR 52 LANGEDIJOR COURAlT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg. J. H. KEIZER - Bureel ÜToordscharwoiide Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Aan onze lezers wordt bericht, dat wegens het Pinksterfeest ons volgend nr. a.s. Woensdag zal verschijnen en het daarop volgend nr. als ge woonlijk op Zaterdag. De Courant verschijnt dus de volgende week twee maal. DE 'UITGEVER, MIENT I - TEL 644 ALKMAAR HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en KEUKENGEREEDSCHAP TOB NOOIT. ACHTERDIO'CHT. Die arghdenckt voedt argh in 't hart. J. v. d. Vondel. Achterdochtigheid is de gewoonte om achter de handelingen en gedragingen der mensch meer, gewoonlijk meer slechts, te zoeken dan ér inder daad' achter zit. Deze onhebbelijke gewoonte, die zoo groote afmetingen kan aannemen, dat zij tot volkomen arg>waan groeit, is er een die aller minst gelukkig maakt. Wat moet een mensch zich ongelukkig gevoelen, die in onze maatschappij levend, steeds omringd is van menschen ;iin wie hij argh waant", waarin hij1 slechts veronderstelt. Vondei en veie anderen met hem Waren van mee- ning, dat de achterdochtigheid in zijn hart zelf niet deugt en wij geloovén het met hem. Want hoe kan men in zijn naasten verborgen gevoelens en strevingen veronderstellen achter de hande lingen, die zij der wereld toonen, wanneer men zielff niet bijoogmerken heeft gehad bij zijn han delingen. Maar er is verschil tusschen bijoog merken en hij die in de nevenbedoelingen van anderen niets dam kwaads veronderstelt, moet zelf inwendig zwart zien. De ongelukkige schepsels, die op deze wijze rondloopen moeten eens één en dan nog meer keeren probeeren om van evemmenseh goed te denken. Zij moeten zijn handelingen eens aan vaarden, zooals hij, die ze verricht t ze naar bui ten .wil doen schijnen en er eens niets buitenge woons achter zoeken. Dan zullen zij tot het ver rassende resultaat komen, dat achter de dacten der meesten niets bijzonders zat, dat zij1 gewone men schen waren, wien weliswaar niets menschelijks vreiemd is, maar (die toch geen vleeschgeworden satans zijn. De achterdochtige, argwanende mensch echter geeft zich de moeite niet om zijn evenmenseh in hun daden te ivolgen. Uit zijn natuur gelooft hij niet aan hun eerlijkheid en vindt het daarom, niet noodig om die ie verifieeren en daarom blijft hij voortleven, vervuld met slechte gedach ten over zijn naasten. Dr. JOS. DE COCK* Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Meilenstraat 120, 'sGravenhage gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten de beantwooriingen te uitvoerig worden, dan direGt schriftelijk aan d» aanvragers. X. te NS.: Gij schijnt te twijfelachtig en hebt daarbij in het geheel geen durf. Het is toch altijd beter een verkeerde meening te uiten, dan er in het geheel geen meening op ha te houden. Dat met alle winden meezeilen, maakt, dat gij over uzelf niet tevreden zijt. Daarom is het noodig, dat gij er u aan gewend op een gegeven moment, den knoop door te hakken en niet meer op uw besluit terug te komen, dan wijkt van u dat twijfelachtige ge voel, waardoor gij u zoo minderwaardig acht. Natuurlijk is het noodig eerst een zaak van ver schillende kanten te bezien, maar als gij eenmaal een besluit hebt genomen, moet gij u ook daar aan houden. Verzonden brieven: D'. G. te N.S.; P te N.S.Ouders te O.; Den ker te B. Hemelvaartsdag-1928 heeft helaas niet gebracht het „fijne weer", waar zoovele duizenden op ge vlast hadden. Het was, althans wat den ochtend en nog een stuk vau den middag betrof, over het algemeen in Nederland guur, regenachtig!, druilig, de feeststemming bedervend. Toch liet een lang niet onbeduidend percentage van de „feestvogels" zich daardoor niet afschrikken om van den genoeglijken „holiday" te génieten, naar strand, bosch of heide te trekken. En dezen „aus dauer" werd beloond aoor wat zonnige uren, waarvan op den 17en Mei j.l. toch kon wonderf genoten. Hemelvaartsdag heeft ook veroorzaakt, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal slechts twee openbare vergaderingen hield, op 15 en 16 Mei j.l. Dinsdag begon ons Lagerhuis met op te ma ken de nominatie, aan de Kroon, voor een vaca ture In den Ho-ogen Raad der Nederlanden, ont staan door het aanvaarden van het vice-presidium van ons hoogste rechtscollege door den Raads heer mr. Segers. De Kamer hield zich aan het ad vies van den Hoogen Raad haar toegezonden, en plaatste als nummer een op de nominatie mr. de Menthon Bake, raadsheer in het Arnhemsche Ge rechtshof', die dus zeer stellig door H. M. zal .worden benoemd, en wees voor de volgende beidje plaatsen op de nominatie aan respectievelijkMrs. Van Kan, te Batavia en Van Asperen, adv.-procu reur te 's Graverlhage. Over het voorstel Ir. v. d. Waerden c.s om het kort (Analytisch) Verslag van de vergaderingen der Tjweede Kamer te doen 'herleven, staakten Dinsdag j.l. de stemmen. Tiet ging toen 3737, Tot veler verbazing werd over dit voorstel geen woord debat gevoerd. En in de zitting van Woensdag 16 Mei is het verworpen met 3431. Toen waren dus slechts 65 van de honderd leden der Kamer present. Zelfs daalde in de vergade ring van 16 Mei dat cijfer van aanwezigen tot... 53 ,twee slechts meer, dan het verei3chte ,,quo- ruqm", (zooals men weet) 51. De lust de animo schijnt er dus uit te gaan, de vacantie-stemming te ontbloeien, 't Zeggen is, dat het Lagerhuis medio-Juni met groot verlof zal gaan. Toch valt er nog een en ander af te doen. Voor de parlemen taire week, welke op Dinsdag 22 Mei begint, is al zeer spoedig aan de orde de motie-Sannes over de onverzorgde ouden van dagen. De wijziging) van de Dienstplichtwet is ö.a. nog op „het lijstje geplaatst. De Eerste Kamer komt weer in den avond van 22 dezer bijeen, en heeft nog heel wat af te doen. Ik noem slechts het ontwerp op de Naam- looze Vennootschappen, yaarvan de Memorie van Antwoord is ingekomen. De f[weede Kamer heeft den 16en j.l. naar aanleiding Van de bezlwaren der teleurgestelde tand-technici een conclusie aange nomen met 68'5, waarvan het gevolg zal zijn, dat met medewerking van Minister Slotemaker de Bruine, alspog een examen zal worden inge steld, waardoor de tanatechnici, die hun bevoegd heid als zoodanig zouden verliezen, in do gele genheid zullen wonden gesteld, deze te „herove ren". Goedgekeurd wend nog het ontwerp, tucht colleges te scheppen voor den medisch en stand (voor geneeskundigen .tandartsen, tand technici en vroedvrouwen) waarbij na zeer langdurig juristen debat beslist werd, dat een jurist en niet een medicus (gelijk mr. Aalberse wilde) voorzitter zijn zal van de bijzondere en centrale tucht-col- leges .waarin overigens vier medici zitting zul len hebben. D'e geheele middag van 17 Mei j.l. werd in de Tweede Kamer in beslag genomen door beschou wingen over de Begrooting van het Zuiderzee- fonds en de Steun wet, door degenen, die door de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee in hun bedrijf zullen worden geschaad. Ik teeken ervan aan, dat minister v. d. Veghte nader on derzoek beloofde, wat deze wét betreft en toegaf, dat een royale toepassing er van plicht der Re geering is. Die Olympiade 1928 in Nederland is op den 17 Mei j.l. officieus geopend. Men weet, eerst den 28en Juli a.s. zal de officieele opening van het grootse internationale sportfestijn plaats hebben. De vreemdelingenstroom is reeds gaan vloeien, en de Tucht-unie heeft goed werk gedaan door met 10.000 exemplaren een manifest te verspreiden, waarin wordt aangedrongen op hoffelijke beje gening, in elk opzicht- ook en vööral door de Nederlandsche jeugd, van de buitenlanders, die dezen zomer Patria zullen bezoeken. Hier is een „zegt het voort" wel zeer op z'n plaats. 18 Mei j.l. was de Volkenbondsiag. Ter eere daarvan heeft Minister Beelaerts van Blokland in het Scheveningsche Rurhaus een treffende rede 'over de be teekenis van den Volkenboni gehou den in een bijeenkomst, .belegd door de vereehi- ging „Voor Volkenbond en Vrede", onder leiding van prof. dr. F. Moresco, bij ontstentenis van mr. J. Limburg, den voorzitter van het Hoofdbestuur. Op vragen 'door Ir. Albania gesteld, heeft Mi nister Waszink geantwoord, dat nog geen ophef fing der bezuinigingsmaatregelen t.o. van gym nasiaal en middelbaar onderwijs kan worden te gemoet gezien. De Rijksmiddelen over'April '28 bleken die over April 1927 te over.trefen met een bedrag van f346.762. 't Accres is er <fus weer... De alar misten kunnen hun 'huiveren en sidderen staken. Bij de Tweede Kamer is opgekomen een ont werp tot. wijziging van de Indische Staatsrege ling o.a. voorstellend de introductie van het in- landsch element" in den Raad van 'Indië, de ver sterking ervan in den Indischeit Volksraad en nog méér in 'de richting van hetgeen in de toe komst noodig zal zijn om Indië „op te voeden" ^ypoT zelfstandigheid. Üit de PersonaliaDe heer Stenfeüfë ïréèdt gezondheidsredenen af, als leider van het N.V.V Tel. 526 1 T, Wij leveren C U een PRIMA KOUS KNIESTUK. ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. f 2.25 en zal vermoedelijk worden opgevolgd, als zooda nig, door den heer E. Kupers. De heer Brautigam zou bedankt hebben voor het vervullen van deze functie. De heer v. Ravensitein, chef der medi sche afdeeling van de Invaliditeitswet, wordt medisch adviseur van de Rijks-Verzekeringsbank. Dr. N. M. Joseph us Jitta, directeur van den Gezondheidsraad te Den Haag, is op zijn 70sten verjaardag deu lSen Mei j.l. met warmte gehul digd- Mgr. idr. Nolens is benoemd tot voorzitter van de Internationale Arbeids-conferentie, wel ke den 30en Mei a.s. te Genève Wordt geopend. Het Kon. Besluit is verschenen, waarbij jhr. F. E. M. H. Michiels v. Verdwijnen, vroeger gezant te Buenos-Aires is benoemd tot gezant te Wee- nen. De 77-jarige schilder Louis Apol heeft een operatie ondergaan en bevindt zich naar omstan digheden vrij gunstig. Er heeft zich een eere-comité gevormd, onder presidium van Minister De .Geer, gevormd, ter huldiging van mr. D. Foek, op 19 Juni a.s., wan neer deze liberale staatsman zijn 70sten verjaar dag zal gedenken. Op Zaterdag 26 Mei a.s. bereikt generaal W. Cool, oud-minister van Oorlog en Staatsraad, zijn tachtigsten verjaardag. Uit dc doodenlijst: Luit. Generaal bjd. AjR.. Ophorst, die tijdens den oorlog commandant was van de Stelling Amsterdam, .71 jaar, Amsterdam. B. L. Hagedoorn, gep. majoor Nf-Ind leger, 76 jaar, Rijswijk, K.C.W.W. Hantzseh, gep* hoofd officier van de Marine-stoom vaaftdienst 2e klas se, 57 jaar Den Haag. Mevr. Bisschop Swift, de vermaarde schilderes, weduwe van den niet minder beroemden Christofefl Bisschop op 94- jarigeu leeftijd, te Scheveningen. C. F. Gericke, oud-administrateur ,van Indi sche suikerondernemingen in Indië. Den Haag. j Uit de jongste „nova" op het gebied der mis dadigheid teeken ik aan dat te Amsterdam een i 50-jarige vrouw te water werd gevonden. Zij1 Zij beweerde in een gracht te zijn geduwd door I een man van hooger leeftijd, die haar fortuin j wilde beheeren en wien zij een bankbiljet van f 1000 had gegeven.'De man, tegen wien ernstige aanwijzingen bestaan, is in arrest gesteld. Te Boxtel ontstond tusschen tiwce jongelieden een vechtpartij om een reep chocolade. Het eind was, dat een van hen, een 20-jarige jonkman^ doodelijk gewond werd. Tegen acht Leidsche Studenten is prooes ver- I baal opgemaakt op gronrf van ontduiking van Je door hen verschuldigde college-gelden.. In de zaak der oplichting vau het Rotter iam- sche kantoor der Robaver heeft 3e secretaris der Directie bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering tot een som vau f16000. De dame, die hij als „edicum" gebruikte blijkt aeh- teraf zijn slachtoffer te zijn en geheel onschuldig m" J1'aaii deKfa1t.~Zij op yrrje voeten gesteWv" De jongste ongelukkeu-ongevadlen-serie. We derom een lange reeks van branden. Te Aalsmeer "werd een verffabriek in de asch gelegd. Bij! Weesperkarspel zijn twee groote boerderijen af gebrand. De schade wordt er op cu. een halve ton geschat. Te Weert werd een magazijn prooi der vlammen. Twee broedmachines, 8000 eieren beVattend^ werden door het vuur vernield. Voor de rest verwijs ik naar de bladen. Bij Purmerend Werd een melk-auto door een tram gegrepen. 'Een man werd bij dit ongeluk g)e- dood, twee personen zijn zeer ernstig gewond. Te Berkel en Schaft reed een motorfiets tegen een boom. Twee menschen kostte dit incident het leven. Een 61-jarige Amsterdammer waagde zich van het Scheveningsche strand te ver in zee. Men wist hem levend aan d ekust te halen, maar enkele hem levend aan de kust te halen, maar enkele oogenblikken later hiezwee'k de man in een zieken huis. Hij is de eerste van een ongSdiwijfeld lange reeks, die in de eerstvolgende maanden zal volgen. Zondagochtend werd de tijding gepubliceerd, dat de „Veendam" van de Holland,-Amcrika-liju die deu "29sten te Rotterdam verfwacht werd, in LoWer-bay bij zware mist door aanvaring tot zinken Was gebracht. Voor de opvarenden scheen geen gevaar Te dreigen. Van de nieuwe Zomerdiensjtregeliug bij onze spoorwegen, valt te vermelden, dat alle treinen met uitzondering van 'de D-treinen, geldig zullen zijn voor buurtverkeer. Ook zullen gedurendte den komenden Zomerdienst de restauratie-wagefls voor de eerste maai toegankelijk zijn voor lerie- klasse-passagiers. De Rotterdamsche zangvereeniging „Excelsior" heeft te Parijs schitterend succes gehad. De vreug de er over, werd versomberd door een doodelijk aute-ongeval, dat een der leden van het gezelschap 40-jarige dame, in de Fransfche hoofdstad heeft getroffen, Het eenmaal zoo vermaarde carneval te 's Hertogenbosch behoort tot het verleden. De Bossche vroeden hebben tot afschaffing besloten. Ook hier mag worden gevraagd: „a qui la faute?" Het eenmaal lustige eu kleurige festijn was der mate ontaard, dat het niet kon worden gehand haafd. OUDKARSPEL. Aanrijding. Woensdagmiddag heeft in deze gemeente een aanrijding plaats gehad op den Geestmerambachts- dijk, welke gelukkig nog al gloed is afgeloopen. Het zoontje van den heer Z. werd door een hard- rijdende auto, komende uit de richting van Haren- karspel aangereden, met het gevolg dat de fiets, gedeeltelijk werd vernield. De auto reed echter zonder te stoppen snel door.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1