Plaatselijk Nieuws Bloeimaand MIJMHARDT's Uit den Omtrek Buitenland WIE NIET HOOREN WIL <s ut zrsist£herft. «-»«*. HET TREURSPEL VAN MISPA DE LENTE A. ten Bruggencate, Noordscharwoude, Mei 1928. „O, Welt, du bist so wunderschön in Maien." Wij zien neer op bloeiende tulpenvelden bij Haar lem. Een Volendamsche schoone draagt een rui ker roode tulpen en schrijdt het zandpad langs, tusschen den kleurenrijkdom der bloeiende kinde ren Flora's. De in vijf kleuren uitgevoerde illus tratie krijgt even een zonnetje en nu is het of er golving komt over het bloemenveLd en de kel ken worden gewiegd op den groenen stengel. En meteen hooren wij den lijster zijn zacht liedje flui ten. Dat heeft de zonnestraal uit zijn keeltje getoo- verd, zoöals zij velen opbeurt, doet fleuren en la chen bij hare aanraking. Er is niets verkwikkender dan de zonnelichtglans uit grauwe lucht, die koes tert en verwarmt, buiten en van binnen. Zij is als een verkwikkende drank, die lafenis brengt. Even voor de regen viel, was er balsem in de lucht. Dit lokte naar buiten. Onze wandelwegen zijn schaarsch, maar men behoeft niet altijd onder en tusschen het lommer door te wandelen om Bloeimaand in al zijn schoon heid te kunnen aanschouwen. Niet zoodra zijt ge buiten, hebt ge de deur achter u gesloten, of ge ,ziet de in friscliheid pralende hagen en breedge- takte boomen, die met hun fiere kronen een bla derdak vormen over de nieuw aangekleede woon huizen, deze belommeren en de erven overschadu wen. Waar nog enkele weken tevoren de witte met groene rand omzoomde klokjes de lente inluidden en de bontgekleurde crocussen guitig het gras tapijt stoffeerden, daar ziet men thans het décor der voorjaarsbloemen in tuin en gaarde," omringd" door heesters en bloeiende gouden regen, waarvan de gele trossen zwaar en bengelend neerhangen. 'De Dryaden slingeren in het reine lentelicht fes toenen van seringen en meidoom. Appelbloesems besneeuwen de paden en het hooge bloeiende gras, golvend in het schitterend zonlicht. Het groen der boomtoppen loopt ineen en weeft een bladerdak over u heen, de straat overschaduwende. De bloemperken fluisteren u van het schoone Mei kleed. waarmede de natuur zich heeft getooid en overal langs beemd en veld en in de sveidd, bruischt het jonge leven bloeiend op. Een krach tige ontplooiing van ontkiemenden en vruchtbaren wasdom zweeft over de aarde en ruischt u in won dervolle bekoring tegen. Eene wandeling door ons dorp loont de moeite. Waar de dorpsstraat ombuigt naar het spoorterrein, 'aan uw rechterhand de groote vitrine der autor garage met haar gouden naamlijst en eveneens aan die zijde de huizenrij met haar typische bouwtrant, daar waaien u belofte en toekomst tegelijk tegen. Gij bevindt u op het terrein, waar de levensbron ontspringt van handel, nijverheid en tuinbouw. Links rijen de opslagplaatsen van Mercurius' zo nen, en de tien-tons-wagens, rustende op hun ijze ren richels, wachten op hun last, waarmede zij aanstonds zullen worden bevracht. Rechts troont Mercurius in zijn eenvoudig paleis. Nog een spanne tijds en hij zal zijn poort weder ontsluiten voor zijn dienaren. Dan wordt weer ingeluid het tijdperk van een rusteloos bestaansleven voor den landman, zoowel als voor den koopman. Dan klinkt weer het lied van den oogst en van den handel; dan wprdt weer gehoord de melodie van het vereehigingsleven en 'ruischen door de zalen van Mercurius' tempel de vocalen samen tot een jubelzang van een op gewekt en krachtig-bedrijfsleven. Nu slaat ge een blik over vruchtbare landouwen rechts, op het Schitterend panorama Vóór u. Het vlakke polderland draagt de oogstbelofte in zijn schoot; omzoomd of gescheiden, zoo ge wilt, door Raaksmaatsboezem. ziet ge over de vruchtbare velden van den aan- grenzender. polder Heerhugowaard en blijft uw oog hangen aan den ruimen omtrek, waarin torems spitsen en molens wieken. Het is een landschap, zoo rijk gestoffeerd, zoo bezielend en begeesterend, als waandet ge u in een land van rust em vrede. En wanneer uw oogen nog eenigen tijd dein om trek hebben afgezocht om ieder oogenblik wat nieuws te speuren, dan hoort ge tegelijk het schal len en kwinkeleeren het kwetteren en schetteren uit duizend keeltjes, afgewisseld door jubelende trillers de merel fluit, de koekoek roept, de houtduif laat haar weemoedig roekoe hooren. Het is één juichtoon in de bloeiende Mei. En de boezem zwelt van blijden lust, wanneer ge langs de trotsche Spoorstraat-allee teruggaat. Links en rechts groenen de boomen, bloeien de tuinen, geuren seringen en meidoom. Ge zijt in het feeënland van Mei, dat verjongt, versterkt en veredelt. Het lied der schepping, gibotsch en verheven. Hei is bloeimaand! öooo jaren. Tot heden was het geen onderzoeker gelukt iets te ontdekken van deze verwoeste stad. 1 Na de onderdrukking'der» Joden door de Babylo- OUDKAHSPEL. rriërs had koning Nebucadnezar een Jood uit een Retkraupiel. j voornaam geslacht met name Gedalja; als Stad- In deze gemeente is onder de schapen van aen houder over Mizpa aangesteld. Deze Stadhouder heer K. te Noordscharwouide, rotkreupel uitge- I wer(j echter door eenen Ismaël vermoord, Ismaël broken. lokte 80 voorname Babyloniërs in de stad, liet Onder het overige vee van dezen veehouder, ze auen ombrengen, en liet de lijken in een put doet zich tevens een geval van mond- en klauw- werpen. Daarop liet Nebucadnezar de stad door zeer voor. zijn soldaten verwoesten. De gebeurtenissen in Miz- BROEK OP LANGENDIJK. pa zijn door Jeremia zeer nauwkeurig beschreven. De collecte, gehouden voor het huldeblijk voor £en Amerikaansch onderzoeker, Dr. W. F. Ba- H. M. de Koningin-Moeier heeft opgebracht de de, wilde de overlevering van Jeremia onderzoeken, somma van f 154.45 met 485 handteekeningen. jje stad Mizpa moet in de buurt van Jeruzalem -- ZU1DSCHARWOUDE. gelegen zijn geweest. De Amerikaansche geleerde Op het ->o6(rblik staan hier vier woningen leeg. (herinnerde zich dat men tijdens den -wereldoorlog Allicht daarnaar viaag ontstaat, al .;aer wat Van u;t een vliegtuig opnamen van die buurt had meer werk den Langendijk komt. genomen en hij wist zich die te verschaffen. BROEK OP, LANGENDIJK. ,r)r. Bade bemerkte op eene der photo's een De op 15 Mei jl. van kracht geworden kiezers hoogte, die te midden van het andere terrein op- lijst bevatte 1185 kiezers voor de Tweede Kamer vjeh Naar de overtuiging van Dr. Bade moest zich 1175 voor de Prov. Staten en 1138 voor den Ge- hier Mizpa bevonden hebben. Hij begaf zich met een expeditie naar de juiste plaats en werkelijk na verloop van de noodige uitgravingen vond men de I overblijfsels van een stadsmuur, alsmede de ope- ningen van verscheidene putten. Een van ieze putten was door steenen gedempt. Waarschijnlijk was het juist die put, waarin men de lijken der vermoorden had geworpen en die dus voortaan als onrein werd aangezien. Men vond in die put stamd- beelden van krijgslieden, statuen van de Babyloni- sche godin Astarte, huisraad, wapenen en meer J andere voorwerpen voor dagelijksch gebruik. Ook I de overblijfselen van de slachtoffers van die mis- daad werden ontdekt. Men vond inderdaad in die I put de beenderen van 80 menschen. Door deze ontdekking verklaarde Dr. Bade het verhaalde 1 door Jeremia ons meegedeeld volkomen bevestigd. Op deze wijze werd door een opname uit een vliegtuig een treurspel opgehelderd; dat 2000 jaar 1 geleden plaats vond. meenteraad. Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Laxee r-Tablet ten 60 et. Zennw Tabletten 75 et. Staal-Ta bietten 90 et. Maag-Ta bietten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. UIT „BE STREEK". Te Bovenkarspel had Donderdag de eerste vei ling plaats van Meiknollen. Aangevoerd werden 25 partijtjes, tezamen plm. 110.000 stuks. Door het minder zonnige weer der laatste dagen waren de meesten nog klein van stuk, zoadat de prijs, welke besteed werd, hoog viel te noemen. Begon nen met 'f 18, liep .de prijs successievelijk op tot ruim f 28 per duizend, zoodat de eerste „roedien den" een flinke opbrengst gaven. De volgende veiling zal plaats hebben op 3e Pinksterdag, wam neer de markt des morgens half vijf (nieuwe tijd) aanvangt, in verband met de verzending naar (te boot naar Engeland, het voornaamste afzetgebied voor dat product. Mede waren aangevoerd enkele, vermoedelijk vwaarvar. de aangename prikkeling ons allen bekend is in het spuitwater hetgeen ons zeker niet op het vermoeden kan brengen, dat we hier te ma ken hebben met het verschrikkelijkste oorlogs- gas, dat in den wereldoorlog 'bekend werd. In Hamburg is aanstonds een onderzoek be gonnen naar de vraag, wie verantwoordelijk is voor deze explosie. De arbeidsinspectie, waarop heftige aanvallen zijn gericht, verklaart, dat te Hamburg geen phosgeen is geproduceerd en dat zij voortaan ook geen vergunning voor het opslaan van dit gas 'zal geven. Naar het oordeel der inspectie is uit het onderzoek naar de oorzaken van de ramp in geen geval gebleken dat zij door te hooge druk in de tank zelf is veroorzaakt. Voorts verklaarde de inspectie dat zij alles heeft gedaan, wat noodig was voor het controleeren van den gevaarlijken inhoud Dagelijks werd de druk in de tank onderzocht. De arbeidsinspectie geeft evenwel toe, dat de mogelijkheid bestaat, dat een klinknagel van de tank is losgeraakt, hetgeen dan tot de ramp heeft geleid. Nadat namelijk de sluiting van de tank was afgesprongen, begon de vloeibare phosgeen onder den invloed der buitentemperatuur plotseling te koker, (het kookpunt is bij phosgeen namelijk feeds bij 8.2 C. gelegen), tengevolge waarvan de phosgeendampen als fonteinen omhoog werden ge stuwd en weg dreven. Inmiddels hebben de autoriteiten met mede werking van deskundigen de vraag onder het oog gezien, wat met de andere tanks en met de 3000 stalen cylinders met phosgeengas moet gebeuren ('namelijk of men ze onschadelijk zal maken, dap wel of ze met inachtneming van speciale voor zorgsmaatregelen naar een andere plaats overge bracht zouden worden. Na langdurige besprekingen hebben de experts besloten ter plaatse zelf in de phosgeenreservoirs natronloog te brengen, een mid del, dat naar hun oordeel het phosgeen langzaam doc hop afdoende wijze onschadelijk maakt. Het proces duurt twee tot drie weken, zoodat gedu rende al dien tijd nog gevaar blijft bestaan. De gebeurtenissen in China. u Tgjang-Tso-lin is een taai tegenstander. De vori- kaspToducten, als bloemkool, wortelen, aardbeien i week scheen het, of zijn. rol in China Voor goed en aardappelen. Enkele partijtjes rabarber braeh- wa3 uitgespeeld en alsof de ster van Tsjang-kai- te npl.m. f 5 per 100 Kg. op, terwijl de op voor- Sjek thans was gerezen; en nu staan we voor "het verkoop aangeboden partijen iwerden opgehouden. gfeval, dat Tsjang-kai-Sjek „ziekteverlof" moet aanvragen voor een reis naar Europa en Tsjang- ST. MAARTEN. Tso-lin voor de zooveelste maal ^ij'n tanden opeen Woensdag vergaderde ne ^afdteeling^het^,,Witte >Tnet gevolg, dat opnieuiw geruchten be- zijn Kruis" alhier, den huize „Rust en'Tjust". Aan wezig met bestuur 12 leden. Voorz. opende met een welkom deze bijeenkomst, waarna lezing en goedkeuring der notulen volg de. Nattr aanleiding der notulen .deelt voorz. méde een bespreking met den telefOonhouder alhier te hebben 'gehouden inzake nachtverbinding, waar bij hem de mededeeling werd gedaan, dat alhier slechts 1 aansluiting twajs, zoodat of deze of de J telefoonhouder den geheelen nacht geopend zou heette'het reeds, dat een ieder van Manusjoerije moeten blijven- Anders zou dit zijn, wanneer al- moest afblijven. Een legerorder, dat alle naar hier een arts' 'gevestigd^ was. Een^ bericht van Mandsjoerije afdruipende Noordelijken, ingeval ze ginnen binnen te loopen over winningen; 't kan vefkeeren? Onder tusschen is er ook meer teekening geko men in Japan's positie in China, De leuze „leven en eigendommen der Japanners mofeten beschermd (worden" is in haar geheel vrij vaag en bergt dui zend mogelijkheden in zich. Nu Tsjang-Tso-lin evenwel ging overwegen naar Mandsjoerije te verhuizen, teneinde daar zijn bewind uit te oefe nen, sprak Tokio eenigszins duidelijker taal; nu den heer J. Schagen van hedamken als lid, wegens vertrek, Was ingekomen. Naar aanleiding hiervan brengt voorz. dank aan den heer Schagen voor hetgeen hij als bestuurslid voor de vereen, heeft gedaan en hoopt dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed mag gaan. Voorts een verzoek van de afd- Haarlem, om dit jaar de Algem. verg. aldaar te doen houden. Deze Afd. herdenkt dit jaar haar 25-jarig bestaan en biedt, zoo de verga dering ten hunnent komt, de afgevaardigde als dan een "orgelconcert aan- Goedgevonden. Bij monde van den heer A. de Vries werd de rekening goedgekeurd. Deze gkïïf aan met het saldo van 1926 groot f 177.62 een dtAvangst van f 537.67, uitgaven f 174.77, saldo f312.90., De voorzitter brengt dank aan den penning meester voor zijn correct beheer. zich diet in volstrekte or.de bevinden, in Sjan toeng zullen worden ontwapend door de Japan ners, schijnt niets anders dan een preventieve maatregel te zijn tegen een ad te groote invasie van de Noordelijken. Zooals (we schreven, wil Tsjang-Kai-Sjek naar Europa; de oorzaak is gele gen in een geschil, dat tusschen hem en Feng Was gerezen én waarbij de nationalistische begee ring de zijde van laatstgenoemden koos. Of dit wel wijs gehandeld is? Het staat (e betwijfelen, Want als niet alle teekenen bedriegen is Tsjang- kai-Sjek overtuigd nationalist, die zijn leven voor de „zaak" in de .weegschaal stelt; terwijl Feng daarentegen meer opportunistisch is in zijn stre- twn; ja, het heeft soms wel dein schijn, alsof het hem slechts alles er maar om te doen is, zich; te wreken op zijn doodsvijand Tsjang-tso-lin te JDoor den heer A. Klerk werd hierna een"heurig bestrijden. Hoe moet dat straks worden, als hij verslag der in 1927 gehouden algemeene ver.gjarie- zk,k kjnnen de muren van Peking bevindt en als ring uitgebracht, 1 hij werkelijk als overwinnaar uit den strijd treedt Bij de nu gehouden bestuursverkiezing wordt, ^at er dlls uit dezen strijd zal voortvloeien, de heer Jb. Schermerhorn, secr.-penningm. bij va]( nweilijk te voorspellen; doch zeker is, dat de acclamatie herkozen, terwijl voor de heeren r. verdeeldheid zijner tegenstanders aan Tsjaug-Tso- Breei en C. Dekker, niet herkiesbaar, gekozen £n lwl&er de mogelijkheid biedt, zich na' de te- worden de heeren D. A. Blom en VA. de Vries. gensiagen Van den laatsten tijd eenigszins te her- 1 Door het vertrek van het bestuurslid Schageh, Btellen. 1 werd gekozen de heer P. Gootjes. j Als Afgiev. naar de Alg. verg. werden voorz. en secretaris gekozen en als plaats verv. de heeren P. en C. de Geus. j Bij punt 7 stelt de heer J. Schermerhorn voor j 1 dit jaar .weer een Moeder cursus te doen houden. Wordt goedgekeurd, j Bij de rondvraag Wordt op voorstel van den heer Heneweer besloten om de malariafilm voor Mijn ouders haddén «direct al gezegd, dat ik mij in, haar vergiste, maar ik wilde en kon het nier eerder gelooven dan de vorige week, toen ze mij zoo wreed in den steek heeft gelaten. Hoewel ze er een beetje ordinair uitzag en al eenige jaren avond aan avond met een oud vriend van mij was uit geweest, wist ik vanaf het eerste oogenblik toen ik haar zag, dat ik mij toch niet aan haar kon onttrekken. Ze werd dan ook mijn vriendin, en als ik des avonds met haar uitging, werd ik ingenomen door haar vriendelijke blikken. Thuis waren ze minder op haar gesteld, m'n ouder-, vonden haar te oud en m'n zuster zei mij onomwonden dat ze haar leelijk en ordinair vond, doch ondanks alles voelde ik mij gelukkig met haar, totdat ik haar anders leerde kennen Het was op een Zaterdagavond, mooi weer, dus we gingen samen uit op de fiets. Ik voelde me overgelukkig in haar bijzijn, na vele eenzame en (duistere dagen die achter mij lagen Zoo reden we al een poosje samen en ik keek eens naar haar, maar donker uiterlijk dat ze had... Eerst dacht i'k dat het kuren waren, zooals ze wel meer vertoonde, maar ze bleef donker kijken. Het deed me verdriet en het maakte me boos tegelijk. Altijd was ik goed voor haar, had gezorgd dat ze er beter was gaan uitzien, en da't was nu haar dank. i Eerst zei ik niets, trapte maar stilzwijgend door, maar plotseling werd ik zoo boos, dat ik mijn mond niet meer kon houden. Ik stapte af en schudde haar eens heen en weer, maar het hielp niets, haar blik bleef even donker op mij rusten Toen heb ik mij zelf vergeten, ik schold haar uit voor leelijk mormel en nog veel meer, maar dat durf ik niet neer te schrijven, zoo leelijk is het, kortom, ik wond mij zoo op, dat ik haar een duw gaf, die aankwam Had ik dat nu maar niet gedaan, want ik kon weten, dat ze den 'heelen avond al niet goed in .orde was, maar die drift van mij, had' zal m'n on geluk nog worden. Die duw heeft het gedaan, dat weet ik zelf heel goed, maar ik durfde het thuis niet zeggen eri nu heb ik nog gelogen ook, want ik heb. m'rt ouders op de mouw gespeld dat ze zoo gevallen was, wel wetende dat ze zelf nooit meer bij mij thuis zou komen Vader en moeder waren heel verwonderd toen ik direct al met een ander aankwam, maar toen ik alles vertelde begrepen ze mijn verdriet en vonden (het ook niet erg meer, want ze hadden me altijd al afgeraden een tweedehands lantaarn te nemen. Nu heb ik een Nord-Licht, maar die bevalt uitstekend hoor! N. V- NA DE ONTPLOFFING IN HAMBURG De ontploffing te Hamburg, die aan 12 menschen het leven kostte, terwijl nog 84 in de ziekenhuizen liggen wegens phosgeenvergiftiging, waarvan 10 h 15 in levensgevaar, heeft de aandacht van heel Europa weer op deze gifgas gevestigd, die zoo'n elke iwdjk ©en verhand trommel ter beschikking der leden te plaatsen. Bij sluiting brengt, voorz. dank aan de afgetreden bestilhrsleclen voor het geen door hun in het belang der afdeeling is gedaan en de leden voor "Pun belangstelling. ST. MAARTEN. Ging het alhier tot heden goed met het mond en klauwfceer, heden werden ook hier 2 gevallen geconstateerd en wiel te Groenveld en Eenigen- burg. en wellicht nog veel grootere rol in den komenden' wereldoorlog zal spelen, wanneer deze, indien de voorspellingen bewaarheid worden, hoofdzakelijk n chemische en bacteriologische oorlog zal zijn. Phosgeen is een organische chemische verbin- Jding, die als tusscbenproduct voor de bereiding van kleurstoffen en geneesmiddelen veelvuldig dienst doet. Het ontstaat reeds indien een mengsel van koolQxyde en cholor aan het zonlicht wordt 1 tolootegsteld, waarop de naam' „phosgeen" reeds j duidt. Het werd nl. op deze wijze in 1811 door den beroemden Engelschen chemicus Davy ont- I dekt. Natuurlijk werden reusachtige hoeveelheden I» Dui.sch b*. stond onlangs he, volgende dU tneni» lkel; ties, waarin chloor en kooloxyde over actieve kool door als katalysator werden geleid, waardoor de berei lepsf men den ondergang van de stad Mizpa van vóór artikel y Het treurspel van Mispa mma2000 be"rekkelijk eenvoudig werd. Phosgeen is, vliegeniers opgehelderd. In Jeremia jo en 4. I«£t beschJ0Uwd) de chloride van koolzuur De lieflijke Lente, zij is weer gekomen, Ze schildert wieer bloemen en planten en boomen, Dit schoone, wat thans de Liente je biedt, Dit alles, dat schenkt je ie Lente om niet. Komt laten wij dan dit getij niet onteeren En helpt toch die Liente; meer schild'ren en iteeren. Bat huizen en hekken, en schepen al ras Zoo echitt'rend er uitzien, als 'tjonge gewas. Wij zullen, indien u er op zijt gesteld U helpen aan spullen, voor zeer weinig geld. Aan VERF zeer goedkoop, CARBOLEUM en TEEF RIPOiLIN, TERPENTINE, ja, verder hog meer 't Is LIJNOLIE, rauw en gekookt, naar uw disch, Ook KWASTEN, ja alles, zeer billijk in prijs. beleefd aanbevelend, Broe k op "Langendijk, Telef. 48.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2