TWEEDE DEAD Zaterdag 26 Mei 1928 Polder Geestmer-Ambacht MOEDER Eh MARTELARES Het Provinciaal Wegenplan De kanalisatie van Westfriesland OOSTERDIJK EN MOLENGEERZEN. Vergadering van hoofdingelanden en vertegen woordigers van den Ringpolder, op Donderdag 24 Mei, des namiddags 12 uur in het lokaal van den heer Vis. Voorzitter de heer Jb. Swan. Secretaris de heer K. G. Reinders. De voorzitter opent met welkom de vergadering. Het doet hem genoegen dat allen aanwezig zijn, en geen enkele wegens ziekte verhinderd is. De uitgebreide notulen van de vorige verga dering werden voorgelezen en onveranderd vast gesteld. DE MOSSELENBRUG. In verband met de Mosselenbrug heeft de voor zitter een Statenlid gesproken, die hem heeft me degedeeld, dat het voorstel van Ged. Staten, om het Ambacht 5000 gulden te laten bijdragen, on gewijzigd aan de Prov. Staten zal worden voorge legd. We zullen het aldus de voorzitter kalmpjes afwachten. DE STRAAT TE OUDKARSPEL. Ten opzichte van de straat te Oudkarspel, heeft het gemeentebestuur bezwaren ingebracht ,waar door npg geen overdracht heeft plaats gehad. We bekijken de zaak niet zoo ernstig, en ho pen dat er een oplossing zal komen. HET SLOOPEN DER MOLENS. Wat de molens betreft, is op de aanvrage tot sloopen nog geen antwoord ingekomen. 'De heer P. Slot vroeg, of het niet de bedoeling was, dat het onderhoud van de straat voor Oud karspel zou komen. Voorzitter zei, dat dit juist was, doch er hapert iets aan de kwaliteit der steen. Of dit van over wegend belang is? Oudkarspel meent van wel. De heer J. Pranger heeft de zaak eens bekeken, doch het ziet er zeer netjes uit, behoudens een enkel kuiltje. Voorzitter zegt, dat er meer bezwaren zijn. Er zijn enkele steenen die afkankeren. De heer Pranger. Heel enkele. De voorzitter. We hebben goede steen gekocht, doch ze vallen iets tegen, dat moet ik eerlijk zeg gen. De heer C. Kroon zegt, dat dezelfde steenen gekocht zijn als voor Broek, d»ch ze schijnen iets verder van de oven gelegen te hebben, waardoor de kantjes wat zacht zijn. DE WEG OOST-WEST. Verder deelt de voorzitter nog mede, op uit- noodiging van den Burgemeester van Koedijk een vergadering te hebben 'bijgewoond in verband met eer. weg door het Ambacht. Er is toezegging voor medewerking gedaan, zonder toezegging van geldelijke bijdrage. DE REKENING. Punt één van de agenda, de rekening over het dienstjaar 1927 komt hierna aan de orde. De heer J. Ootjers deelt namens de commissie mee, dat de zaak tip-top in orde is bevonden en er geen aanleiding was voor op- of aanmerkingen. IDc heer Doekes vroeg hoe de basis is voor de verdeeling der bijdragen en inkoop pensioenen. Voorzitter zegt, dat de ambtenaren van het Stoomgemaal uitsluitend voor het Stoomgemaal opkomen. Voor de Oosterdijk is weinig personeel en dat komt voor alle drie onderdeelen. De rekening wordt daarna goedgekeurd met de volgende cijfers: STOOMGEMAAL, uitgaven to- taal f 27230.92I/2 ontvangsten f26377.16, nadeelig saldo f 853.761/3. OOSTERDIJK: ontvangst f14926.711/2 uitgaaf f7746.99, saldo f7170.721/2. MOLENGEERZEN: ontvangst f 12356.121/2 uit gaaf f6i70.i3i/2, saldo f6185.99. Totaal ontvangsten f 53660.- voordeelig saldo f13365.71. De begrootingen zijn eveneens door de com missie nagezien, zonder dat opmerkingen gemaakt zijn wordt tot goedkeuring geadviseerd. De heer PSlot informeerde naar de oorzaak der verhooging van machinekosten. Voorzitter deelde mee, dat er door den grooten regenval' het vorig jaar een groot kolenverbruik is geweest. Er zijn 1069 maaluren genoteerd en daar voor zijn 340.000 K.G. kolen verbruikt. De begrooting wordt goedgekeurd met de vol gende cijfers: STOOMGEMAAL: ontvangsten f 23769.751/2 uitgaven f 21813.371/2 saldo f1956.38 OOSTERDIJK: ontvangst f 12316.49I/2 uitgaaf f10511.43, saldo f 1805.061/2. 'MOLENGEERZEN,: ontvangst f 10528.40, uit gaaf f6823.61, saldo f3704.79. Totaal ontvangst ff 46614.55, uitgaaf f 39148.411/2 saldo f 7466.131/2. DE RONDVRAAG De heer Blom verzocht voor enkele Oosterdijk bewoners nabij den Huigendijk een sintelpad. Dit pad is ten deele met sintels belegd, doch 't andere deel is zeer vuil. Voorzitter zal onderzoeken of het pad bij den polder in onderhoud is. Zoo ja, dan zal aan het verzoek worden voldaan. De heer Ootjers wenscht een vraag' in comité te stellen. De heer Sevenhuijsen vraagt hoe het mogelijk is dat er klachten inkomen over te hoogen en over te lagen waterstand. uitgaaf 41148.05 Voorzitter acht het een leemte dat de polder daarover geen zeggenschap heeft. Burgemeester Slot' deelde mede, er de noodige aandacht aan te zullen schenken. Daarna sluiting der vergadering. Tomaten veiling Vergadering van Tomatenkweekers, op Dins dag 22 Mei in het betaalkantoor te Broek op Langendijk. Op verlangen van eenige tomatenkweekers, had de secretaris van de L.G.C. alle tomatenkweekers ►oor zoover bekend, verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. Hieraan was bijna door allen gevolg gegeven, zoodat 15 kweeekrs tegenwoordig waren. Allereerst werd de vraag gesteld, zullen wij de tomaten op eigen veiling veilen, waarvan eenparig het oordeel was van wèll Het vorige jaar was het gebleken, dat onze kooplieden ook dat artikel konden plaatsen en dat de prijzen overeen kwamen met de prijzen van groote tomatenveilingen en bovendien is het vei len op andere veilingen belangrijk duurder. Het vorige jaar is steeds geveild op de dagen Maandag, Woensdag en Vrijdag en dan werden de tomaten voor veilingstijd gesorteerd, wat veelal niet all eer zeer druk was, maar ook niet geheel uit gevoerd koij worden. Dienaangaande werd besloten om dit jaar op de I 'dagen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag te veilen. De heer P. Slot wenscht eveneens dit punt te en ^an de tomaten des middags daarvoor te sor- bespreken. De waterstand is een moeilijk punt en j tceren- Hiervoor zal echter het advies van „Koop- het is moeilijk alle ingelanden te bevredigen. Spr. andel" noS gevraagd worden, meende echter dat dit voorjaar teveel water weg- Tevens werd besloten alle tomaten over de ma- gemalen is. De eerste dagen van April was het 1 Cjine te .sorteeren- Verder werd besloten om per hebben, gezien het vele werk dat daar moet ge beuren Voor woningbouw, wegenaanleg en zoo voort en daarna voor goedkoope vervoersgelegen- heid te water voor den afvoer der producten uit dien polder. —Als zoodanig heeft het kanaal Kolhorn, Oud karspel, Omval, goede kans van slagen, gezien de toegezegde medewerking. Enkele gemeenten waaronder Alkmaar, moeten nog een beslissing nemen, maar wij vertrouwen, dat Alkmaar voor dit kanaal gaarne zal medewerken. Genoemd kanaal moet er spoedig komen- Het zal wel moeilijk zijn om ook Sohagen in verbinding te brengen mét de Wieringermeer, gezien de geringe medewerking, toch is te ovèr- (wegen wat in deze op bescheidene wijze nog kan (worden berekit, of anders eene goede verbinding te maken naar het zuiden met het kanaal Oud karspelOmval. Deze moeilijkheid geldt in nog meerdere mate voor het kanaal MedemblikHoorn, waar de be langstelling uiterst gering is zoodat men daar op de meest bescheiden wijze nog zal imnmen trachten naar eene oplossing voor een kanaal van Wieringermeer via Medemblik naar Hoorn. Ten laatste houden wij voor de toekomst ons oog gericht op de totstandkoming van het Kanaal Alkmaar-A venhorn-Lutjesohardam-Hoorn, zulks in verband met de droogmaking der Zuiderzee. De overige onderdeelen laten wij thans buiten beschouwing. FEUILLETON 24) Na den maaltijd, verliet hij het restaurant niet, maar las de nieuwsbladen, 'dronk een paar glazen bier, rookte de eene sigaar na de andere en stapte eindelijk op, om zijn nota te voldoen en zich vervolgens naar het station te begeven, waar hij een biljet eerste klas voor Havre nam. Juist om half zeven zette de trein zich in beweging. Tot Mantes had de reiziger eenige medepassa giers, maar verder zat hij alleen, wat hem niet ongevallig voorkwam. Hij opende zijn reiskoferf- tje en nam daaruit eenige vellen dun papier, die hij met aandacht bestudeerde. Die papieren be vatten de plannen 'eener mafchine, welke plannen tot in de geringste bizonderheden behoorlijk wa ren uitgewerkt. De lezer zal in den reiziger, in spijt van zijne verandering in uiterlijk en in de kleur van "zijn haar, Ernst Garaud, den hoofdopzichter der fa briek van Altfortville herkend hebben, Ernst Garaud, den brandstichter en moordenaar van zijn patroon. Hoe kwam het, dat die man niet onder de puin- tamelijk droog en toen is het water te ver wegge haald. Op 6 April was het water 2 cm. beneden zomerpeil. Het gevolg is geweest, dat de heele maand April tot de vorige week de waterstand te 'jaag is geweest. (De heer C. Kroon, die het toezicht op het peil heeft, vermoedde dat het door den wind komt. (Hij hoopt zijn werk goed te doen, doch »s dit niet het geval, hoopte hij, dat het door een ander wordt overgenomen. Het is zeer g|oed mogelijk, dat er een paar duim verschil is. Op sprekers peilschaal was het dien dag bo ven peil en het dagboek van den machinist wees dit eveneens uit. Er wordt steeds voor drie duim val gerekend. De wind geeft echter verschillen en ook voor den machinist is het moeielijk te regelen. Met dit verschil moet er echter een verschil in de peilen zijn. Vanmorgen was het boven peil. De heer Slot deelde mee dat het bij hem 1I/2 tot 2 duim was en ook de opzichter had klein 2 opgenomen. De heer Kroon zegt dat voldoende gecontroleerd wordt. Den voorzitter doet het genoegen dat de op merkingen gemaakt zijn. Het bewijst dat de heeren hun functie ter harte nemen. Het blijft echter een moeilijke taak. advertentie sollicitanten op te roepen, die het werk wil uitvoeren van sorteeren, veilen en leveren. Berekend werd dat er ongeveer 9000 ramen on verwarmde tomaten waren en 4500 ramen ver warmde, wat een opbrengst kan geven van onge veer 10 wagons. Nog werd medegedeeld, dat waarschijnlijk, als er wat zonnig weer komt het veilen de voLgende week kan beginnen. HET RAPPORT VAN DE KANALENCOMMIS- SIE UIT DE VEREENIGING TOT BEVOR DERING VAN DEN LANDBOUW IN HOL LANDS NOORDERKWARTIER. Naar aanleiding van het schrijven van de Ver- daar rechtuit naar den hoek van den Koepoorts Door het Bestuur van de Vereeniging tot Ont- wkikeling van den Landbouw in Hollands Noor- derkawrtier is het volgende schrijven aan de Staten gericht. Het Bestuur van de Vereeniging tot Ontwik- ktèling van d^.11 Landbouw in Hollands Noorder- kwartier, gesteund, door de vertegenwoordigers van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in de Wegencommissie, heeft met zeer veel be langstelling kennis genomen van het Provinciaal Wegenplan en neemt bij dezen beleefd de vrij heid Uwe aandacht te vragen voor de volgen.le (wijzigingen en aanvullingen, die het gaarne in het fwegenplan zal zien opgenomen: le. De weg om Hoorn gedeeltelijk Rij few eg zouden wij gaarne zien aangelegd van de Hulk, ten noorden langs en evenwijdig van den spoorbaan Amsterdam-Hoorn, uitkomende op den Berkhouteflweg en dezen weg rechtuit vervol gende langs het Rijkslandbouwproefstation, van- Weg (woning van den heer Cortman Gerlings). Den Koepoortsiweg langs in de richting van Wes- ter-Bokker, ongeveer tot of voorbij de halte Wes- ter-Blokker om dan rechtsaf slaande naar den Zeedijk of het Hornhuis. Door dezen weg worden de moeilijkheden van een verkeersweg door de stad Hoorn vermeden en kan een prachtige verkeersweg worden verkregen. Van den Zeedijk of het Hornhuis langs den bij ons beiden 3 duim eeniging tot bevordering van de landbouw in Hollands Noorderkwartier "kan ten aanzien van de ingekomen antwoorden der Gemeente- en Wa terschapsbesturen het volgende worden gerappor teerd: Van het 'Gemeentebestuur van Grootebroek kwam de mededeeling in, dat het heeft besloten geen steun te verleenen ten behoeve van de ka nalisatie, waardoor de kans van slagen voor het kanaal van uit het kanaal Hooj-Medemblik naar lagen Weg tot den Blokdijk Enkhuizen, ook niet door onze Gemefente zal weg volgen de bochten er uit nemen en enkele Toch wenscht spreker vast'te leggen dat de worden gesteund en Je belangstelling voor dit huizen opruimen. Van het einde van den Blokdijk controle op het peil, zeer goed aan den heer Kroon banaal op ongeveer niets uitloopt. een rechte afsnijding naax den Houterweg, waar- is toevertrouwd. (Applaus.)' Van hel Gf meentetestuur van Heiier en het door de hoek bij ie Bramsluis komt te vervallen. De heer Borst vroeg op Tuitjenhorn een peil- Heemraadschap der strijkmolens van de Sehager Verder, met wegneming van kleine bochten en Kogge, kwam de mededeeling in, dat dieze Bestu- opruiming van enkele huizen in het gehucht „ie ren besloten geen steun voor de kanalisatie te Hout". verleenen, zoodat door deze besluiten de tot- Vervolgens door Venhuizen, waar waarscTiijnlijk standkoming van de kanalen Schagen Stolpen voldoende ruimte is te krijgen door de afschei- en Schagen Kolhorn nog ongunstiger wordt be- i ding van erven terug te nemen, met misschien invloed. opruiming van enkele huizen tot 'het noordelijk Die niet bemoedigende resultaten voor het ka- nalenplan hebben ons in onze meening versterkt, De heer Brinkman, penningmeester, wees op de dat het geheele kanalenplan in verschillende on- ie veranderingen in de erfoachtrechten door de u,-i_.i_._i. schaal. Voorzitter had daartegen geen bezwaar. De heer Wagenaar had een schrijven gericht over den toestand van den dijk van de Westbever- koog, die op 4 h 5 plaatsen elk is, doch de Op zichter heeft hem medegedeeld, dat de zaak daar in orde komt. i'" erfpachtrechten door de derdeelen op zulke bezwaren stuit, dat algeheele uitvoering van het plan niet mogelijk is en de aandacht alleen zal moeten wonden gevestigd op die gedeelten van het plan waar de belangstelling goed is en de kanalen gewenscht zijn. Van dit standpunt bezien willen wij de aan dacht vragen voor gedeeltelijke uitvoering en j dan in de eerste plaats voor het spoedig maken van een kanaal naar de Wieringermeer. De Wieringermeer, waar met kracht aan de droogmaking wordt gewerkt, moet binnen enkele jaren een behoorlijk goede scheepvaartverbinding veranderingen van eigenaars. Hij vraagt machtiging om die op de nieuwe eigenaars te boeken. Voorzitter heeft daartegen als tijdelijke maatre gel geen bezwaar, doch het is wel noodig die zaak nader te regelen. De secretaris heeft er trouwens reeds aandacht aan geschonken. De opzichter wees erop dat de deuren van de Broeker sluis aan de ringvaartzijde tamelijk lek zijn. hoopen der fabriek begraven lag, gelijk iedereen verbind door den vuurglloed, waagdle hij geloofde? nen sprong, waardoor "hij zich op 't binnenplein- Hij had geroepen: „Hulp! ik stik!" nadat hij j tje bevond, vanwaar hij, door de kleine deur in zich voor de tweede maal in het brandende pavil- j den muur, met flen sleutel, dien hij nog altijd bij joen had gestort, om, naar het scheen, een daad zich had, het vrije veld bereikte. van wondervolle toewijding te gaan volbrengen, door het redden van tie kas digs patroons. De opzichter was een moedige en doortrapte booswicht, die niet aarzelde alles, zelfs zijn leven op het spel te zetten, ten einde zijn toekomst tegen elk gevaar van ontdekking te kunnen vrij waren. Ieder moest hem voor dood houden en als die Nauwelijks was hij daar, of met krakend ge weld stortte het paviljoen ineen. frommels nog toe/' dacht hij', „dat is op zijn kantje af!" Daar stond hij, behouden en ongedeerd, en, terwijl men jammerde over zijn dood, liep hij over 1t vrije veld. Een uur later zonk hij doodvermoeid in het stem van Johanna Portier zich verhief, om hem bosch van Vincennes op den grond, aan te klagen, moest "niemand haar kunnen ge- „Eindelijk ben ik uit de Vöèten!" mompelde looven en iedereen de beschuldiging voor afschu- hij. Met de zekerheid dat geen mensêh hem ge- welijken laster uitmaken. zien had of gevolgd was, haalde hij vrijer adem Ernst Garaud was reals lang met de geheele en wachtte het aanbreken van den dag af. bouworde van het paviljoen nauwkeurig bekend. Zoodra het licht was geworden, opende hij Hij wist dat halverwege de trap, di naar des ingenieurs woning voerde een klein venster was, dat nabij den buitenmuur op een smal binnen plein uitkwam. Terwijl hij zich te midden van rook en vlammen wierp, had hij zijn plan be raamd. Alles kraakte hem onder de voeten en zijne kleederen en bracht van onder zijn hemd een pakket bankbiljetten en de papieren te voor schijn, die hij uit de kas van den heer Labron had gestolen. De papieren én de bankbiljetten Waren verkreukeld en vochtig, maar 'vertegen woordigden nochtans een aanzienlijk vermogen. alles stond op het punt van ineen te storten. Een lach van helsch genot kwam op "het gelaat'. Instede van nu in het kabinet te dringen, 'tgeen Hij legde de vruchten zijner misdaden zorgvul- de omstanders meenden dat hij dped, ijlde hij op dig bijeen, wikkelde ze in zijn zakdoek, borg de reeds door het vuur aangetaste treden die trap ze, stond op en wendde zijne schreden naar Parijs, op, bereikte het venster, welks ruiten door de Van zijn vermoeienis was hij geheel bekomen, ontzaglijke hitte waren gesprongen, stiet zijn Het sloeg pas zeven uur, toen Ernst Garaud hulpgeschrei uit, dat ieder van schrik deed ver- de groote stad binnentrad. Zijn kleederen waren stijven, en, half verstikt door den damp en half vrijiwel opgedroogd, doch met slijk bespat, zijn einde van Venhuizen. Vandaar een nieuwe weg tot ongeveer het Hou- ter Watergemaal en achter het watergemaal van het Grootslag om en een nieuw te maken weg onderdijk naar Broekerhaven over een nieuw te maken brug over den havenmond van Broekerha- Ven, of indien hiertegen bezwaren "bestaan ten noorden van de haven om. Verder langs den dijk tot ongeveer Enkhuizen, met een nieuWe weg ten westen van 'het station-emplacement Enk huizen uitkomende naar de Koepoort. Mochten er onoverkomelijke bezwaren tegen den Weg door Venhuizen bestaan, dan zou reeds van af de boerderij van den heer P. Conijn een nieu we weg moeten komen naar "het Houtergemaal. schoenen nb£ het onooglijkst van alles. Nadat hij zich evenwel door een schoenpoetser aan de straat behoorlijk had laten opknappen, zag hij £1" weder uit als een nette jonge werk man, gelijk men In Parijs bij honderden ziet. Voor zichtig als hij was, kocht hij een paar nieuwe bottines, ginds een pantalon, elders weer een jas en vest, nieuw linnengoed en een handkoffertje, kortom hij Verwisselde achtereenvolgens van klee ding, zoodat hij ten laatste alles nieuw had. Z,ijm voorkomen bleef niettemin zeer goed herkenbaar, vooral door dte rosachtige kleur van baard en haar. Hij trad een kapperswinkel binnen en liet zich scheren. „Vriendlief", zei hij lachend', toen het scheren was afgeloopen en hij zijn baard kwijt- was, zoudt ge geen kans zien aan dat roo'de haar van mij een andere kleur te geven? Het rood is niet gewild bij de dames, vat je, ik geloof dait ik veel gelukkiger zou wezen als ik donker zwart haar had." „O, mijnheer, dat is 't Werk Van een paar minu ten," antwoordde lo haar-virtuoos. „Eu houdt de verf?" „Ja een dag of tien zeker. Mijnheer moet het van tijd tot tijd maar eens overdoen." Niettegenstaande de bewering van den kapper, dat hij Slechts een paar minuten nöodig had, bleeff hij bijna een half uur bezig, maar toen de opzichter daarna dan ook in .den spiegel keek, herkende hij zijn eigen beeld niet meer met koolzwarte haren. Zeer voldaan over dien verrassenden uitslag,

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3