Buitenland Nieuwstijdingen BETALING GESTAAKT DOOR EEN GEMEENTE. |De gemeente Posterholt bij Roermond heeft hare betalingen gestaakt, bij een verschil, gerezen omtrent de uitbetaling van f 23.000 voor geleverde electriciteit door een inwoner dier gemeente, voor 'dat de stroomlevering door de stroomverkoop- .maatschappij in Limburg werd overgenomen, j' 'De raad van arbitrage had genoemd bedrag aan eischer als vordering erkend. De burgemeester wil de deze schuld vereffenen, doch de meerderheid van 'den raad besliste andersom. En thans heeft de deurwaarder beslag gelegd op de gemeente- finantiën ten bedrage van f 1100. EEN UITSLAANDE VLAM. In het ketelhuis van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek aan de overzijde van het IJ, pookte een 36-jarige stoker een ketel op. Plotseling sloeg een groote vlam naar buiten, die den man in het gezicht en tegen beide armen trof. Door de he vige pijnen zakte hij bewusteloos ineen. Een 40- jarige collega, die van het ongeval getuige was, kwam haastig toegeloopen, met het gevolg, dat de vlam ook hem in het gezicht schroeide. Beide mannen zijn per auto van den G.G. en G.D. weggebracht, de eerste, die er vrij ernstig aan toe is, naar het ziekenhuis, de tweede, die minder ernstige verwondingen opliep naar zijn wo ning. INGETROKKEN bankbiljetten. 'De directie van Je Ned- Bank deelt medie, dat binnen den tijd van êén jaar züllen ingetrokken (Worden: de van 1 Januari 1890 af uitgegeven bankbiljetten van: (model 1860-'62) f 300, waar van de uitgifte werd bekend gemaakt in :te Staatscourant van 21 Januari 1860, no. 18; f 200 idem 28 Maart I860, no- 75; f 100 idem 21 Juni I860,-no. 145; f60 idem 30 December 1862, no. 308; f-B) idem 30 December 1862, no. 306. De voorzijde Tér biljetten van 300, f 200 en f 100 is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeelding van de Nel- Maagd voor. De biljetten vah f 40 en f 60 zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van f 60 bestaat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van f40 uit een groenen ohidergroni, beide met <&n in zwart gedrukten tekst en gegra veerden randin dien rand komt boven den tekst een leeuwen-motief voör. Bovendien 'de door -de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van 'f 100, f 60, 4j0 en if 10^ gé- dateprd 1 Aug. 1914, 'waarvan '3© uitgifte werd bekend gemaakt in de Buitengewone Staatscou rant van"4 Augustus 1914, no. 180 (model 1914). .Wat blijft. Alleen zullen iltg in omloop blijven de bankbil jetten van: f 1000, f 300, f 200 f lOOv Waarop 'Ser linker zijde van den tekst bp de voorzijde een zitten.lp, vrouwenfiguur is afgebeeld: van f60, waarop iu !het midden boven den 1ekst op de voorzijde een medaillon-portret van Prin3 Frederik Hendrik voorkomt; van f 40, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde 'een meraillon-portret van Prins Maurife voorkomt; van "f 25, zobwel de 'in rooide als in blauwe kleur gedrukte biljetten, waarop in het midden boven den tekst óp de voorzijde een medaillonportret van Prins .Willem I van Oranje (Willem den Zwijger) is aangebracht; van f20, op de voorzijde waarvan èen vissehers- man in oliejas en zuidwester is afgebeeld; van f10, waarop de figuren voorstellende Ar beid en Welvaart en de biljetten, op de voorzijde waarvan een Zeeuwsche boerin is afgebeeld. VERDUISTERING. De Amsterdamsche politie heeft een bediende van de distillateursfirma A. J. van Zon en Co., aan de Hoogstraat gearresteerd, verdacht van ver duistering van f 2000 ten nadeele van die firma. De bediende heeft kwitanties vervalscht en heeft de op de kwitanties geinde bedragen ten eigen bate aangewend. Het einde van de vorige week vreesde hij, dat men zijn fraude ontdekt had en daarom heeft hij Rotterdam verlaten terwijl hij f 300 uit de kas van de firma heeft meegenomen. Hij is eenige dagen zoek' geweest, zoodat de Am sterdamsche politie hem arresteerde en naar Rot terdam op transport stelde. Rubriek van den Arbeid B|E WETTELIJKE REGELING VAN MINIMUM LOONEN. Op de a.s. Internationale Arbeidsconferentie te Genève, welke 30 Mei zal worden geopend, zal da wettelijke regeling van minimum looneu aan de orde komen, uit punt is reeds vorig jaar voor- loopig besproken. Aanvankelijk was het de be doeling het slechts te beperken tot het aangeven van de matholes, volgens welke in elk land wette lijke regeling van de minimum loonen zou kunnen plaats vinden, in het bijzonder voor die indus trieën, waarin de organisaties van werkgevers en arbeiders weinig te beteekenen hebben en waarin buitengewoon lage loonen gelden. Men dacht daarbij in het bijzonder aan de huisindustrie. De besprekingen van vorig jaar leidden tot het opstellen van een vragenlijst, .welke aan de ver schillende bij de Internationale Arbeidsorganisa tie aangesloten landen ter beantwoording werd gezonden. Aan de hand van 'deze antwoorden heeft het Int. Arbeidsbureau te Genève een rapport ge maakt en tevens een ontwierp-convent ie opge steld, welke aan de Internationale Arbeidsconfe rentie zullen worden overgelegd. Uit .lit ont werp blijkt, dat men zich niet heeft beperkt tot de grenzen, welke aanvankelijk waren aangege ven, doeh dat men de mogelijkheid open stelt om iu alle industrieën een wlettelijke regeling van minimum loonen in het leven te roepen. Het behoeft geen betoog, dat vjoor een land als- Nederland een dergelijke (wettelijke regeling ggoo- te gevaren met zich mee zal brengen. Geheel af gescheiden van de omstandigheid, dat in ons land de loonen gelukkig in het algemeen niet zoo laag zijn, dat een wettelijke regeling noodzakelijk is, zou, wanneer deze wettelijke regeling er toch zou komen, ons bedrijfsleven 'wederom aan nieuwe banden worden gelegd en weer een gedeelte van de .weinige vrijheid, die zij zoo langzamerhand nog heeft, inboeten. Het arbeidsloon wordt ten slotte bepaald door de algemeene uitkomsten van het bedrijfsleven; zijn deze goed, dan kunnen hooge loonen worden betaald, terwijl in tijden van malaise de loonen noodzakelijk zullen moeten dalen .Een wettelijke regeling zou bier een star heid brengen, die juist in een malaisetijd de moei lijkheden nog zou vergrooten. Hoezeer dit niet alleen voor de industrie doch ook voor "den laniboutw geldt, blijkt uit een rap port, dat dezer dagen noor het Kon. Nedierl. Land- boufw-Comifcé werd uitgebracht, welk rapport o.a. tot de conclusie kwam, dat een wettelijk minimum loon noodzakelijk tot gevolg zou hebben, dat grondverbetering en het in cultuur brengen van grond zou worden tegengegaan, de werkloosheid zou toenemen en de belastingen verhoogd zou den worden. Het Comité waarschuwt dan ook tegen invoering van wettelijke minimum loonen in het landbouwbedrijf. Ook de F. N. Z. en de andere organisaties van boeren en landbouwers bebben zich tegen een wettelijk minimum loon uitgesproken. Het is na tuurlijk moeilijk te voorzien, wiaartoe men in Genève Zal besluiten, doch voor óns land zou het ongdtwijfeild het beste zijn, wanneer men er van af zou zien eenige regeling terzake van de wet telijke4 minimumloonen te treffen. De Noordpooltocht 99 van de ITALIA" WAAR IS HET LUCHTSCHIP GEBLEVEN? IN HET IJSGEBIED GEDAALD OF VERONGELUKT. EEN HULPEXPEDITIE. Op den terugtocht, na over de Noordpool te zijn gevlogen, had de „Italia", zooals generaal Nor bile seinde, met toenemenden wind te kampen. Echter hoopte hij toch Zaterdagmorgen te Kingsr bay te landen. Een Zondagmorgen van Kingsbay verzonden te legram meldt echter, dat er nog geen tijdingen van de Italia" zijn. Het expeditieschip „Cifcta di Milano" neemt kolen in en was Maandagmor gen voor het vertrek gereed om' nasporingen te doen. De berichtgever van het „Hbld." seinde aan zijn blad Sedert Zaterdagavond is de Italia" spoorloos verdwenen. Zaterdagmorgen had Nobile nog ver schillende malen draadloos gemeld, dat hij tegen den middag te Kingsbay hoopte te landen. Er stak echter een hevige storm uit zuidwestelijke richting op, die het luchtschip vermoedelijk naar het noord oosten heeft jjoen afdrijven. Sedert heeft men geen levensteeken van Nobile ontvangen. Tc Kingsbay verklaarde men, dat de benzine voorraad van de Italia" in het gunstigste geval tot Zondagvoormiddag voldoende is geweest; men maakt zich over het lot van den Italiaanschen ont(- dekkingsreiziger zeer ongerust. Volgens de laatste berichten uit Kingsbay heeft men daar tot Zondagmiddag geen enkel bericht van de Italia" ontvangen. De Italiaansche gezant te Oslo heeft de Noor- sche regeering verzocht een hulpexpeditie uit te rusten. De Noren hebben zich onmiddellijk hier toe bereid verklaard. Naar verluidt zou Amunidr *sen voornemens zijn aan deze hulpexpeditie deel te nemen. t Een V.D.-bericht uit Kopenhagen meldt: - Naar de „Extra Bladet" verneemt, is de „Citita ciXMilano" Zondagochtend te half negen uit Kings bay in noordelijke richting naar zee vertrokken, Doch reeds in de nabijheid van het Amsterdam- eiland stootte het vaartuig op zooveel ijs, dat ver der stoomen niet mogelijk was. In het gebied van het Noordoost-land van Spits bergen, waar de „Italia" waarschijnlijk veronge lukt is, bevinden zich schepen van zeehondenvan gers. De „Ci-tta di Milano" wil trachten met deze vaartuigen in verbinding te komen en ervaren lie den verzoeken, met honden tot het Noordoostlanid door te dringen. Er is een draadloos bericht van een station In, Alaska ontvangen, dat daar,een draadloos sein is opgevangen, afkomstig van de „Italia." Ook zou volgens het kortegolf station van de „Politi- ken"" op IJsland een Ejngelsch visschersvaartuig Zaterdagavond noordelijk van IJsland zwakke nood signalen van de „Italia" ontvangen hebben. Deze berichten werden evenwel niet bevestigd. Zaterdagavond werd 'in het Italiaansche ge zantschap te Oslo een bespreking gehouden, welke tot Iaat in den nacht voortduurde, en 'waarbij de (mogelijkheid werd overwogen een hulpexpeditie uit te zenden. Men kwam overeen, van Kingsbay uit naar het noorden door te dringen. Leider van deze expeditie zal de reiziger Larsen worden. Een mo torschip en een watervliegtuig zullen te zijner be schikking worden gesteld; men meent, dat het hem mogelijk zal zijn, binnen niet te langen tijd groote gebieden af te zoeken. Ingeval de „Italia" in de nabijheid van Spitsbergen is gestrand, bestaat al le kans dat het luchtschip nog wordt gevonden. In dien de „Italia" evenwel in Noord-Siberië of 'in het Poolgebied is terecht gekomen, zal de expe ditie weniig kunnen helpen. Amundsen en Sverdrup, die juist op een feest ter eere van Wilkins en Nielsens vertoefden, vei*- klaarden zich op verzoek van de Noorsche regee- ring onmiddellijk bereid, de leiding van een hulpr actie ten behoeve va» Nubile op zich te nemen. De woorden van Amundsen werden in verband roet diens geschil met Nobile, door de aanwezigen met luiden bijval ontvangen. i Wilkins wees op de groote moeilijkheden, wel ke overwonnen moesten worden; desniettemin zal alles in het werk worden gesteld hulp te brengen Amundsen verklaarde daarop, zelf in een vlieg tuig aan de opsporing van Nobile te willen deel nemen. De Noorsche vliegerluitenant Luetzow Holm is maandagmorgen met een marinevliegtuig naar Tromsoe gestart. Daar zal hij zich met zijn machi ne op den zeehondenvanger „Hobby" inschepen, 'die naar Kingsbay zal vertrekken. De „Hobby" zal als uitgangspunt voor de onderzoekingen dienen. Voor dit doel worden buitenlandsche vliegtuigen waarschijnlijk Duitsche of Italiaansche gebruikt Natuurlijk ontbreekt het ook nu niet aan niet te ccntroleeren berichten. Te Oslo loopt het gerucht, dat het draadloos station Zondagmorgen S.O.S.-seinen heeft ontvao gen van de „Italia" die zich in Oost'r5iberië zou bevinden. Uit New York wordt gemeld, dat een schip van 'de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten eep bericht heeft ontvangen, dat het transportschip „Chaumont" in de Chineesche wateren een draad loos bericht via Wladiwostock heeft opgevangen, jvaarin melding wordt gemaakt, dat de „Italia" ^ondag te 14 uur 40 in Siberië is gesignaleerd. HEVIGE MIST VOOR NEW YORK. Vijftien schepen zijn de haven van New York niet kunnen binnenvaren, omdat daar ter plaatse een zware mist heerscht. Bij deze schepen her vindt zich ook een Hapagboot met 2500 passagiers aan boord. BANKROOF. Vier roovers hebben Woensdag jl. de First Na tional Bank of Lamar, in Colorado, van twintig duizend dollar beroofd, waarmede zij ontkwamen 'padat zij den president der bank en zijn zoon, den kassier, hadden doodgeschoten. De roovers ont roerden tevens een anderen kassier en troonden op hun vlucht uit zijn huis te Dighton in Kansas leen arts mede voor de verbinding van een der roovers, die was gewond. Des Vrijdags werd het lijk van den arts tusschen Oakley en Scott gevon den. Hij was van achteren met een geweer in het hoofd geschoten en was afschuwelijk geslagen. - Thans zoeken honderd gewapende mannen in automobielen en te paard, door twee vliegmachines bijgestaan, naar de roovers in het westelijk deel van Kansas, die zij levend of dood in handen ho pen te krijgen, terwijl duizenden personen de we ggen bewaken in het Oosten van Colorado, het Zui den van Wangoming, het Westen van Nebraska, het Zuidwesten van Oklahoma en Nieuw Mexico in,\d.e hoop de vluchtelingen aan te houden. Die- vermoorde bankdirecteur genoot de sympathie van (velen in de buurt van Lamar wegens zijn filantro pisch werk en persoonlijke diensten ten behoeve van zieken en misdeelden. Dit feit én de moedwil ligheid v^n alle drie de moonden hebben groote verontwaardiging onder het volk gewekt. AARDBEVINGSRAMPEN. Tc Korinthe zijn wederom twee aardschokken waargenomen. GROOTE DORPSBRAND IN POLEN. In het dorpje Makow in het district Makow, is een groote brand uitgebroken, waarbij 140 hui zen in de asch zijn gelegd. Daarbij zijn een tweetal kinderen van den leef tijd van 3 en 5 jaar verbrand, terwijl een der be woners op zijn vlucht in een vijver viel en ver dronk DE ONTPLOFFING TE HAMBURG. n de ziekenhuizen van Hamburg lagen Vrij dag nog 82 zieken (Donderdag 120), waarvan er twee nog altijd gevaarlijk ziek zijn. In Harburg en Wilhelmsburg zijn Vrijdag nog .twee zieken opgenomen, zoodat daar thans in to taal 100 personen naar de ziekenhuizen zijn ge bracht. Hiervan zijn er twee gestorven. En 32 kon den weer naar huis teruggaan. De overige 66 ver- keeren niet in levensgevaar. Van officieele zijde wordt medegedeeld, de ver nietiging van het phosgeengas, dat zich n«g bevindt op de terreinen van de fabriek van Stolzenberg is, voor zoover het gas zich niet in de ketels bevond, in vollen gang. De vernietiging van de tanks met phosgeengas 'zal langen tijd in beslag nemen. Daar alleen de •rijksewer de beschikking heeft over een voldoend aantai" deskundigen en toereikende middelen ter bescherming, heeft de Senaat van Hamburg de hulp der rijksweer ingeroepen. ZIJN KIND VERSPEELD. Hét „Noorden" bereikte een bericht, waaruit blijkt, welk een eigenaardige opvatting van ouder liefde een vader er op na kan houjden. Men moet weten, dat het dobbelspel in de stad Banjoemas (N.O.I.Jf en in de daaromheen gelegen dessa's der bevolking de eenige gelegenheid biedt 'tot ontspanning. In elke dessa wordt zoowel over dag als des nachts bij bepaalde families minstens één keer per week gedobbeld, namelijk wanneer de bewoners hun zuur verdiende cëntjes als loon voor het zware werk in de riettuinen hebben gekregen Nil gebeurde het dat in de dessa Pasinggangan, een paar kilometers van de stad verwijdend, eenige gokkers weer bezig waren hun speelwoede bot te vieren. Tegen den morgen kreeg een hunner, een desa-politieagent, van zijn bediende de aangename mededeeling, dat zijn vrouw, terwijl de man zoo rustig zijn geld zat te verspelen, bevallen was van gen zoontje. i Hij nam er weinig notitie van en in plaats van naar huis te gaan, deed hij zijn speelgenooten een voorstel, om zijn pasgeboren baby te verspelen, welk voorstel onder veel gelach en gescherts toch aangenomen werd. Nla eenige partijtjes werd een van de spelers, iemand, die zelf reeds veel kinideren heeft, de gelukkige winner van den baby, zoodat hij door alle aanwezigen uitbundig toegejuicht en harte lijk gefeliciteerd werd. Hij toog met den ongelukkigen( vader naar 'diens woning om zijn buit te halen en toog daar op, gevolgd door den doekoen, die het kindje droeg, naar zijn eigen huis. Luchtvaart DE VERLICHTING VAN VLIEGTUIGEN Zooals indertijd reeds met een kort woord ver meld werd, hebben de' Philips' Fabrieken pproe- ven genomen met een nieuwe lamp, waarvan lucht vaartdeskundigen verwachten, dat zij het moei lijke probleem van h«t vliegen bij nacht een groo- ten stap nader tot zijn oplossing zou brengen. In- tusschen heeft men te Eindhoven niet stil gezeten. Een volledige schijnwerper-installatie werd ver vaardigd en op een groot driemotorig Fokkervlieg tuig der luchtvaartafdeeling te Soesterberg ge monteerd. Vele waren de moeilijkheden, die tij dens de proeven in de lucht rezen, maar tenslotte heeft men het eerste succes bij werkelijke nacht vluchten kunnen boeken. Verleden week op een avond steeg, tce de schemering al ingetreden was, tie groote Fokker-vogel, bestuurd door den ka pitein W. Versteegh en den eersten luitenant G. A. Koppen, te Soesterberg op. Aan boord bevon den zich de commandant der luchtvaartafdeeling Overste Hardenberg, eenige heeren van de Philips fabrieken en de mecaniciën. Op het terrein heersch te groote belangstelling. Reeds dadelijk was te zien, hoe geweldig sterk de lichtbundel van den Schijnwerper was. Terwijl het steeds donkerder werd, vloog het toestel naar Utrecht' en toen heit zich boven de stad wendide, om weder naar Soes terberg terug te keeren en dus ruim' 1(2 K.Mi- van daar verwijderd was, kon men het licht reeds als een sprookjesachtige, tintelende reuzenster waarnemen. De eerste landing geschiedde bij nog niet volslagen duisternis, opdat kapitein Versteegh de waarde van het nieuwe licht zou kunnen beoor- deel en. Bij de dadelijk volgende tweede opstijging kreeg men pas den indruk van een geweldigen lichtbundel, dien men, terwijl het vliegtuig ge- stadig klom, plotseling hel over het terrein, den boschrand en de omliggende gebouwen zag vegen- Inmiddels werd het geheel duister. Onbeschrijf lijk was het schouwspel van het vliegtuig, alleen herkenbaar aan de kleine gekleurde navigatie-j, lichten en den stralenbundel, die nu eens hori zontaal vooruit, dan naar opzij, naar omlaag of iets omhoog scheen. Op het vliegveld waren veiligheidshalve lan dingszoeklichten opgesteld, die een deel van hét terrein voldoende verlichtten. Doch kapitein Ver steegh bleek hun diensten niet noodig te hebben en landde na zijn tweede vlucht buiten het ver lichte gebied, daarbij uitsluitend gebruik ma-kend van 4en nieuwen vliegtuig-schijnwerper. Nog een derde vlucht volgde, welke zich tot ver over Utrecht en omgeving uitstrekte. In Ufr- (recht staarden velen omhoog naar het mysterieuze vliegtuig, dat men wellicht voor een nieuw hemel lichaam gehouden zal hebben. Om tien uur had de laatste landing op het duis tere vliegkampveld plaats en wederom uitsluitend met behulp van het eigen vliegtuiglicht. Algemeen had men den indruk dat de luchtvaartschijnwerpers Let vliegen bij nacht in het bijzonder en de ontwik keling van de luchtvaart in het algemeen zeer zul len bevorderen. EEN REUSACHTIG VLIEGTUIG Duitsche bladen publiceeren eenige bijzonder heden over een luchtreus, die bij de Dornierfabrie- ken te Friedriechshafen in aanbouw en bijna klaar is. Het wordt met zijn 12 motoren van gezamenlijk' ■5000 P.K. het grootste vliegtuig ter wereld. Men kan de Do. X (zoo is de naam') geen vliegboot, maar eerder een vliegschip noemen. In vorm ge lijkt het toestel op een Dornier-Superwal, maar het is vele malên grooter. De motoren zijn in paren z.g.n. tandems over het geheele draagvlak verdeeld. De romp is geheel voor tochten boven volei zee geconstrueerd en za lnaar de overtuiging der bouwers volkomen bestand zijn tegen de hoog ste golven in den Atlantischen Oceaan. J3e nautische instrumenten, waarover de ber istuurder beschikt, zijn vrijwel dezelfde als op groote schepen in gebruik zijn. Een kapitein, bestuurders, twee monteurs, een marconist zullen de bemanning vormen en het toestel zal een 30 passagiers en een aanzienlijke lading aan vracht en post kunnen vervoeren. I k VERKEERSVLIEGTUIG GEVALLEN DRIE DOOiDEN f Gisterochtend 8.15 is, op ongeveer drie K.M. oostelijk van Radevormwald, het verkeersvliegtuig 583 der Dortmunder Lufthansa op tot nu toe on bekende wijze, brandend naar beneden gevallen. Van de vijf inzittenden werden er drie gedood en de beide anderen zwaar gewond. \Twee der dood en waren volkomen verbrand. Naar van de zijde van de Lufthansa wondt me degedeeld zoo seint V.D. zijn de namen van de bij het vliegongeval bij ElberfeldBarmen ore ifoet leven gekomen personen thans bekend gewor den. Behalve de piloot Hoffmann zijn nog gedood' de heeren Lippert en Runge uit Dortmund. De lichtgewonde is de heer Hummereich uit Essen en Je ongedeerd gebleven dame is mevr. Renkow, uit Dusseldorf. Het vliegtuignummer was Di 583. Nederlanders zijn dus bij deze ramp niet orn het leven gekomen. EEN VLIEGTUIG TUSSCHEN DE MENIGTE De vliegdag, die op Pinkster Zondag door de Vereeniging van Civiele Vliegers te Orly bij Parijs was gehouden, heeft een treurig verloop gehad. Er is namelijk een marinevliegtuig terecht gekomen tusschen een groep menschen. 13 ppersonen wer den gewond van wie acht ernstig. Een der slacht offers is reeds overleden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4