TWEEDE BUD Woensdag 29 Mei 1929 AANGELEGD IN DiEN ANDIJKER PROEFPOLDER. {WINTERGEWASSEN. Ongeveer half Augustus is de proefpolder vorig jaax drooggevallen, waarna in September en Octo ber bij wiijze van proef op kleine schaal op een zandige terreinstrook de volgende gewassen in duplo worden gezaaid: KOOLZAAD' (Hambur ger-, Oldambster- en Vadakoolzaad), GERST (TARWE, ROGGE en en GRjAjSKiLAVERMBNG- SEL. Die ontwikkeling dezer gewassen is, ondanks de ongunstige omstandigheden, voorspoedig ge- fareest; alleen moest een deel der veldjes dit voor jaar (worden prijsgegeven, omdat er groote schade (was opgetreden door overstroomd water en over- stuivend zand. -Het koolzaaji staat thans volop in bloei. Voorbarige conclusies mogen ovérïgens uit de vjborhpoedige ontwikkeling van deze winter- gefwassen nfet worden getrokken, omdat de grond, ■waarop deze gewassen gezaaid zijn, niet alleen is gebleken zandig te zijn ma,ar bovendien voor een aanzienlijk procent uit resten van mosselen te bestaan, terwijl nader onderzoek heeft aange toond, dat het zout voor een groot deel in den gepasseerden winter reels is uitgespoeld zomergewassen. De zandige strook langs den ouden dijk is ge deeltelijk stuif vrij gemaakt door middel van veen- en kleihoudende slootgrond. Dit' dekmateriaal is gebleken veel zouter te zijn dan de onderliggende zandlaag, doch niettemin wordt getracht -deze begroeid te krijgen, waartoe ongeveer 1/3 H.A. met. een GRASK LA VERMENGSEL, onder dek- vrucht mosterd, is ingezaaid, terwijl een daaraan grenzende terreinstrook van ruim i/2 H.A. bezaaid is met VOEDERBIETEN. Op een strook, met vrij1 zwaren bovengrond, gelegen langs de maalsloot, zijn een aantal veldjes met- verschillende hoeveelheden gips bemest en ingezaaid met een graeklavdtmengsel. Dit zal in het oostelijk gedeelte van den proefpolder wor den herhaald, zooira het terrein daar voldoende opgedroogd zal zijn, omdat deze proeven 'belang rijke aanwijzingen zullen kunnen geven, of het mogelijk zal zijn met de voortschrijdende ontzil- ting ,door middel van gips, icte geleidjelijk slechter (wordende structuur tegen te gaan, waartoe ook een goede aanslag en ontwikkeling van de ge zaaide grassen en klavers ten zeerste zal kunnen Met hetzelfde doel heeft op een aangrenzend: gedeelte, eveneens met vrij zwaren bovengrond, de uitzaai plaats gehad van luoerne-, witte- en roode klaver, in combinatie met versichillenije gipsbemestingen. Mocht het mogelijk zijn reeds in dit stadium van ontzilting, waarin de struc tuur nog goed is:, een redelijke aanslag Van die gewassen te verkrijgen, welke het mogelijk makten den grond eenige jaren rust te geven, gjedurende Welke deze geheel doorworteld wordt, zoo zou een aangewezen methode gevonden zijn om deze zoute gronden langs weinig kostbaren iweg in cultuur te brengen. De ontwikkeling van deze proefvel den wordt dan ook met groote belangstelling! afgewacht. Uit den aard der zaak zal het weer ten zeerste mee of tegen kunnen werken; aanhou dende idxoogte kan noodlottig zijp, een zachte re gen af en toe zal 'daarentegen ongetwijfeld de kan sen Van welslagen aanzienlijk vergrooten. Verder zijn op kleine schaal nog de volgende akkerbouwgewassen op kleigrond uitgezaaid: zo- mertarwe, zomerrogge, 'gerst, haver, erwten, dui" vehoonen, kanwij1, suikerbieten, voederbieten, en aardappelen, waarbij tevens de invloed van een gipsbemesting wordt' nageg|aan. Hoewel het niet Waarschijnlijk is, dat de grond thans reeds ge schikt zou 'zijn, om met deze gewassen bebou'wdl te worden, loont het toch zeker de moeite eens. na te %aan wélke resultaten hiermede wordien verkregen. Alle proefvelden hebben een normale kunstbe- mesting ontvangen. Op de vlinderbloemige gje- Wassen zijn bovendien entproeven uitgevoerd, om te zien, <of de aanvoer van voior de stikstofvoeding onmisbare lagere 'organismen op 'deze jonge gron den ook teen gunstige uitwerking heeft. Op Verschillende plaatsen, gekozen in verband met de meer of - minder gunstige Voorwaarden voor ontwatering, wordt de ontzilting van .den grond gecontroleerd. In .de 'komende zomermaanden zullen diverse ontwateringsmethoden, in Combinatie met ie op afstanden van '250 M. aangelegde kavelslooten, iworden uitgevoerd, waarop het cultuurplan voor de volgende jaren moet werden gebaseerd. Waar de 'Ontwatering van deze jonge zoute gronden van 'zoo fundamenteel belang is, zal aan deze 'proeven, waarvoor het geheele gebied ten N. 'van de maalsloot tot nog toe is gereser veerd, uit (den aard der zaak die uiterste zorg (worden besteed. B. OVERZICHT VAN BE IN EEN BlALG- Z AND POLDER (nabij dien Helder) 'AANGELEGDE PROEFVELDEN. Dit poldertje, ter grootte van pl.m. 60 H.A,, in 1925 tents taan in verband met de in uitvoering zijinde Zuiderzeewerken, ;is verkregen door stor ting van baggermateriaal uit het buitendijks ge maalde balgzandkanaa 1, op de kweliergronaen gelegen ten '0. van den ouden Koegraszeeiijk. In dit grootendeels zandige, aoch hier en diaar ook kleihoudende materiaal zijn in 1926 kavelslooten gemaakt op -afstanden van 200 M. Geregelde be monstering toonde aan, dat deze grona zeer zout was en (door zijn dichte structuur (het bagger materiaal werd opgespoten, zoadat (de zand-° en kleideeltjes als een vaste massa zijn bezonken), alsmede door 'de zeer onvoldoende ontwatering, uiterst langzaam kon ontzilten. In het najaar van "1926 zijn, in overleg met .de Directie der Zuiderzeewerken, verschillende ka vels strooksgewijze met hetzelfde grasklavermeng sel bezaaid, waarmede zulke gunstige resultaten op de nieuwe dijken, bekleed met in zee gebagger de klei, 'zijn v'erkregen. Veel resultaat is hiermede ochte rniet 'bereikt om,'dat de ontwatering, mede door de 'te holle ligging der kavels, absoluut on voldoende was, 'waardoor geheele stukken 's win ters blank stonden. Een klein veldje bezaaid met wintergerst, gaf, 'voor zooéer bemest met kalk- salpéter, een vrij goed gewas te zien. In 1927 'zijn verschillende akkerbouwgewassen strooksgawijze, behoudeus 'èen enkele uitzonde ring telkens 'dwars over de kavel, dus van sloot tot sloot, 'gezaaid, evenals ook het grasklaver- mengsel. De 'ontwikkeling van dit mengsel is op de verschillende 'kavels vorig jaar zoodanig ge- weest, dat aan de Directie der Zuiderzeewerken, geadviseerd kou worden dit voorjaar te trachten die gronden 'in cultuur te brengen. Hieraan moest echter een 'betere ontwatering voorafgaan, in ver band waarmee, 'met behulp van greppélploeg en rupstrekker, het 'geheele terrein om de 6 M. van greppels is 'voorzien, waarop een bewerking met de dubbele schijfegge is gevolgd en met het meer genoemde grasklaver mengsel is ingezaaid, groo tendeels onder Üekvrucht mosterd (gele) gedeel telijk onder haver óf gerst. De grond bevat echter nog veel 'zout, zoodat ook hier een flinke regen bui ongetwijfeld a'f ea toe wel noodig zal zijn. Ovferigens is 'de hoop natuurlijk gevestigd op een voldoende aanslag van de gras- en klaverza den omdat 'in blijvend grasland aanleggen ons de aangewezen methode lijkt, om deze gronden in cultuur te brengen. Vorig jaar is op "de proef velden aldaar een schitterend resultaat verkregen met verschillende idirect oplosbare kunstmeststof- fen verkregen, zoadat voor- een oordeelkundige aanwending van kunstmest thans ook is gezorgd!. Van deze gronden zijn op boven aangegeven wij'ze ongeveer"50 H.A. bewerkt en bezaaid; de overige ruim 10 H.A., (de kavels 10 en 11), zijn ter be schikking van de Proefpolder-Commissie gesteld, om er - 'verschillende onderzoekingen te verrich ten. Als 'grondslag hiervan 'Worden verschillende ontwiateringssystemen vtergeleken, 'n.l. de gewone greppels, de buisdrainage en de moldrainage, ter wijl ook proeven in voorbereiding zijn met ide nieuwe méthode 'der mol-buisdrainage, met de vterdere uitvoering waarvan doorgegaan zal wor den. De helft van iedere kavel, waarop verschil lende ontwiateringsmethoden 'naast elkaar zijn uit gevoerd, is ónder dekvrueht ingezaaid met een grasklavermengsél, de andere 'helft is met dezelf de akkerbouwgewassen bezaaid als te Aniijk, en (wél 'zoodanig, dat ai deze gewassen op elkan der genoemde ontwateringssystemen te beoordee- len zijn. In combinatie hiermede wordt-.Je invloed na gegaan van een volledige bemesting, alsmede van het weglaten 'van.respect, stikstof, fosforzuur en kali, met onbemest terwijl op élke proefkavel op een strook kalksalpeter is vervangen door zwa velzure ammoniak. Op de vlinderbloemige ge wassen zijn, evenals te Aniijk, entproeven geno men. Beide proefkavels hebben dus een kuns?- mestbemesting ontvangen, metuitzondering al leen vgn' een paar perceeltjes, waar gecontro leerd kan worden, wat met stalmest te bereiken is. Op de westelijke helft der kavels, waar de boven grond kleihoudend is, zijn een paar strooken met gips bemest. Als de 'natuur wat wil meewerken, zal er dezen zomer in den Balgzandpolder dus gelegenheid zijn tal van waarnemingen te doen, welke voor de in cultuurbrenging van zoute gronden be langrijke aanwijzingen kunnen geven. In dezen polder heeft zich vooral in den loop van den vorigen zomer een rijke zoutfwa terflora, ontwikkeld, welke door het in cultuur brengen gedeeltelijk vernietigd zal zijn. Wel zal er zich in het gezaaide een hinderlijke „opslag" ontwik kelen van al dit „onkruid" en ongetwijfeld zal dit in sterkere mate het gev'al zijn, naarmate ide ontwikkeling van de gezaaide gewassen meer te Wenschen overlaat. Om in de gelegenheid te zijn al deze planten in hun natuurlijke ontwikkeling te volgen en in het bijzonder aandacht te kunnen schenken aan de veranderingen, welke in i.iez-e flora zullen optreden in verband met -He voort schrijdende ontzilting van den grond, is de Zuide lijkste, kleine kavel, ter grootte van ongeveer 1 H.A. onaangeroerd blijven liggen, Is dus niet begrcppeld, niet bewerkt en niet bemest. Naast liet vele dat er dezen zomer landbouwkundig in dezen nieuwen polder te zieu zal zijn, is er dus tevens een „natuurmonument" aanwezig, waar volop gelegenheid zal zijn tal van interessante waarnemingen te doen op floristisch gebied. Pluimveeteelt HOUDT PRODUCTIEVE KIPPEN! De Frauseheu hebben een spreekwoord, dat veel wiaarheid bevat n.l. het spreekwoord: „Frap- pez toujours! In 'tHollandsch zouden wie zeggen: „sla maar altijd op hetzelfde aambeeld", ofwel: „hak maar stee*Ls met hetzelfde bijltje". Inder daad bij onze 'land- en tuinbouwers en ook bij de kippenhouders is 'het noodig, dat frappez tou jours! Wanneer diet steeds en steeds weer met klem van 'redenen aangevoerd wordt, dat het toch zoo noodig is en dat het zoo in hun eigen belang is, hoog productieve kippen te houden en voor eiers en kuikens van dergelijke kippen afkom stig iets meer over te "hebben, dan gelooft men het niet en gaat op de oude wijze voort. Het' moet er nu bij onze kippenhouders als ingeroest, in komen 'te zitten, dat ér in ons land kippen genoeg zijn, maar, dat die beestjes te weinig eiers leggen. Niet meer kippen, maar meer eiers per kipHet onderhoud van een veel eiers leggen- I de kip en een minder goed gezinde dito 'is ge- lijk! Men 'kan meenen, dat door èen hoogere productie de 'prijzen dan wiel heel sterk zullen dalen, maar (wij zijn het daar niet geheel mee eens. Iets dalen zullen de prijzen Iwel, maar veel zal dat o.i. niét zijn, daar het buitenland nog altijd onze grootste Afnemer is en dat vöorloopig ook "wel blijven Zal. In het begin van dit jaar werd de uitslag 'gepubliceerd' .van den 2-jarigen legf- fwedstrijd' te Beekbergen, waarop een toom van 6 witte leghorns van het hoenderpark „De Burg wal" te Woudenberg den eersten prijs behaalde, doordat deze '2720 eiers ter waarde van "f187.03 of gemiddeld 453 eiers per hen ter waarde van f31.17 geleverd hadden. De ,B,urgwal" heeft daarop een prijsvraag uitgeschreven, waarin ge vraagd wordt: gesteld, idat alle hoenders in Ne derland in '2 jaren 453 eiers legden, hoeveel zou daardoor ie Nederlandsche eierpróductie jaarlijks toenemen? Van de ontvangen antwoorden is zeker zeer leerzaam, dat 'twelk door den heer Hou- ben, hoofd der openbare school te Heerlerheidie ingezonden Werd. Het was door zijn leerlingen onder zijn leiding berekend. Volgens het verslag van den landbouw 1925 waren in 1924 in Neder land 15 Vnillioen kippen. Volgems het Verslag Van 1926 %teeg de productie van 1924 op 1925 met 20 'pOt. en van 1925 op '1926 met 25 pCt-, terwijl de Stijging aanhield. Rekening houdend met de vermeerdering van den hoenderstapel, wa ren er in 1926 en 1927 toch zeker 1/3 of 5 mil- lioen hennen foieer dan in 1924. Volgens het ver slag 1925 bedroeg de productie in 1924 per hen ong. 100 eiers. Rekenen we, dat alle kippen in 1926 en '1927 gemiddeld 223 eiers legden, dan legde elke 'kip van de „Burgwal"-toom op den eersten tweejarigen legwedstrijd te Beekbergen nog gemiddeld '230 eiers meer. Legden alle kip pen 450 'eiers in die twee jaar, dan zouden er in ons land '20.000.000 maal 230 eieTS of 4600 mil- lioen eiers meer geweest zijn. Deze zouden opge bracht hebben 'a f 6.871/2 (dezelfde prijs als te Beekbergen berekend) Is ruim f 300.000.000 meer dan nu het geval was. Dit is dus f 150.000.000 meer per 'jaar! Had je ze maar! Dr- A. G. Breen, rijkszuivelcousulent te Z|wolle hield iu de verga dering der N.P.F. een inleiding over de resultaten der pluimveehouderij bij landbouwers volgens de uitkomsten van het boekhoudbureau .der Overijsel- sche Landbouwmaatschappij. (Hij zocht daarbij die bedrijven 'uit, die 25 en meer kippen hielden. Dit was föp de 68 boerderijen het geval. De ge middelde winst fwas ,op die 68 boerderijen f3.36 per kip, ("terwijl daarbij de uitersten nogal ver uit elkaar lagen. ÏOp enkele bedrijven toch werd een winst van 'f 6.en op een ander vam f 8 per hen gemaakt, terwijl er een boerderij een verlies van f 1.62 per hen boekte. De conclusie, die dan ook getrokken werd, fwas .deze, dat uit de pluimvee houderij op leen groot aantal boerderijen biet dat winstcijfer gehaald wordt, idat er uit zou kup nen worden 'verkregen, wanneer men zich in het bijzonder toelegde op goede legtoomen, die tege lijkertijd rationeel worden gevoederd en ver pleegd. Voor Huis en Hof PROEFNEMINGEN MET HHT SNOEIEN VAN VRUCHTIBOOOMEN. Uit het verslag van den Pomologischen tuin te Tiel, tever het jaar 1927 worden de resultaten medegedeeld van verschillende snoeiproeven, die men genomen heeft. Deze hebben ook voor die practijk Waarde, waarom we er hier het een en ander Van faededeelen. Men vergeleek dan aller eerst de "uitkomsten van het al of niet snoeien bij het 'planten. Zooals men (weet worden bij het planten meestal ten kroon en wortelgestel ingo- snoeid. De proeven waren deze. 1. Gewoon snoeien van de 'wortels en niet snoeien van den kroon. 2. getwoon (snoeien van beiden; 3. kort snoeien der wortels en 'gewoon snoeien Van den kroon. De proef werd uitgevoerd op 4 soorten eenjarige appelveredeling op doucin. Men kwam tot de volgende resultaten. Men heeft de minste sterfte kans bij gewoon, dus niet kort, snoeien der wor tels. Het kort snoeien van de wortels geeft meer kans van niet aanslaan en deze kans is weer gr 00- ter, wanneer de kroon niet gesnoeid wordt. De meeste diktegroei der takken werd waargenomen bij gewoon snoeien van lak en wortelgestel. Hieruit blijkt dus, dat men met het snoeien bij aanplanting tot op heden op 'den goeden weg is. Een tweede proef was het nagaan van verschillen de snoeiwijzen bij onregelmatig gevormde 4-jarige peren-pyramiden. Men ging na de resultaten van: snoeien van de toppen en niet snoeien van het takgestel bij planting. In het eerste jaar was de Verdikking het grootst bij de ongesnoeide, maar in het tweede jaar na de planting was er bijnia geen velschil meer te bespeuren- In de derde paats werd bij jonge goudreinetten, flink ontwik kelde eenjarige vereielingen, 'de vorming nage gaan bij verschillende snoeiwijzen. Een deel werd niet gesnoeid ,een tweede deel op 3/4 der lengte, een derde deel op 2/3 idem op Va en 1/3 djer lengte. Hierbij bleek, dat snoeien op 3/4 der lengte de grootste diktegroei gaf. Tenslotte werd de kroonvorming nagegaan bij onveredelde goudrei netten met èen een-jarige kroon van 3 gestel- takken. De snoeiwijze was hierbij als bij de ouder 3 genoemde proef. Ook hierbij bleek, dat en de gesteltakken en de stam het meest in dikte toenamen bij een snoei op 3/4 "van de lengte der takken, hoewel er met een snoei op 2/3 weinig verschil te "bespeuren was- De gemiddelde schot lengte was het grootst bij een inkorting op 3/4 der lengte. Uit deze proef blijkt wel, dat men met een te sterke snoei zeker geen beste resulta ten verkrijgen zal. Nieuwstijdingen NA HET ETEN VAN ROOMIJS EN LEVER WORST. Op advies van den huisdokter is het gezin van een politie-agent uit de Paul Krugerstraat te Rot terdam, bestaande uit man, vrouw en vier kinde ren, dat na het eten van roomijs en leverworst on wel was geworden, naar het ziekenhuis aan den 'Coolsingel vervoerd, waar het ter verpleging is opgenomen. De toestand van de patiënten is niet verontrustend. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de ziekte verschijnselen naar alle waarschijnlijkheid te wij ten zijn aan de leverworst. Bij een slager in de huurt, waar het gezin woont, is de leverworst, yvaarvan ook de leden van het gezin hebben gege ten, in beslag genomen. STAKING VAN KELLNERS De kellners van het paviljoen „Calands" op de 'Nenijto te Rotterdam, hebben gistermorgen ge staakt. De Directie had hen aangenomen tegen een gratificatie van f 10 in de maand en deze grati ficatie zou hun worden uitgekeerd, wanneer aan het eind van de tentoonstelling het werk naar behooren zou zijn verricht. De kellners eischten nu gisterochtend een gega randeerd salaris van f30 per maand en drie con sumpties per dag. De directie heeft hun daarop een salaris van f 1 per dag toegestaan en de ge vraagde consumptie. Zij, die met deze regeling geep genoegen wilden nemen werden ontslagen. Van de ongeveer 60 kellners hebben er daarop 20 het paviljoen verlaten. AUTO GESLIPT. Te Oegstgeest in den bocht van den weg nabij (het gesticht Endegeest kwam Maandagmiddag om streeks twee uur de heer M. Auerhaan, secretaris der directie van het Theater Tuschinsky te Am sterdam, met zijn gesloten Renault in snelle vaart de bocht om, toen hij waarschijnlijk tengevolge van slippen tegen een boom reed. De auto was zwaar beschadigd. De inzittenden werden met twee ziekenauto's naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd. De heer Auerhaan is er met eeni ge vleeschwonden afgekomen. Minder goed, of schoon niet levensgevaarlijk, werden de dames, die hem vergezelden, gewond. Mej. M. van Ameron- gen ontwrichtte haar heup en verwondde zich aan 'het dijbeen en me.j S. Blitz kreeg een sleutel beenfractuur. De dames blijven in het Diacones- senhuis in verpleging. Radio-Omroep EERSTE LANGEDIJKER RA D l O-CENTRA LB D'. SCHUITEMAKER Jr. Noordlscharwoude Donderdag 31 Mei. 11.202.20 Luuehmuziek. 3.004.00 Uurtje voor wieesT en ziekenhuizen. 5.307.15 Vooravondcoinoert. Hilversum 7.157.45 2e Olympiadeles Engelsch. §.05 „Scalla" den Haag, revue „Dat is het top punt". Hilversum Vrijdag 1 Juni. 11.202.20 Luuehmuziek. 3.205.20 Concert Daventry Jr. 6.007.15 Dinier muziek 'Hilversum 7.157.45 Boekbespreking. 8.00 Binnenvaart. 8.30 Verdi-avond. Zaterdag 2 Juni. 12.302.00 Luuehmuziek Hilversum 2.004.30 Tuschinsky. 5.005.30 Reiscauserie. 5.306.00 Zfwtemles 6.007.45 Vooravondoonoert 8.05 Lezing en concert V.A.R.A 10.30 Cinema Royal. RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUD(KARSP®L A 117, Donderdag 30 Mei. 11.20 Concert Daventry. 12.302.00 Luuehmuziek A.VJRO. 2.00 Concert Langenberg 3.004.00 Ziiekenuurtje A.VJRO 4.20 Concert Daventry. 5.307.15 Voor avond oon oer t A.VjR O. 7.157.45 Engelsehe Olympiadeles A.V R O 8.05 Revue „Dat is het toppunt". A.VJRO. Vrijdag 1 Juni. 11.20 Concert Daventry. 12.302.00 Luuehmuziek A.VJRO. 2.00 Concert Langenberg. 4.05 Concert Daventry. 6.007.15 Diner-muziek A.VJRO. 7.157.45 Boekbespreking A.VjR 8-00 Onderwijsfonds Binnenvaart A.V.R.O. 8.30 Verdi-avond. A.V.R O. (Zaterdag 2 Juni. 12.302.00 Lunchmuziek A.VJR O. 2.004.30 Theater Tuschinsky A.VJR O 4.30 Concert Daventry. 5.005.30 Reiscauserie A.VJR O. 5.306.00 'Ziwtemles. 6.007.45 Vooravondooncert. 8.05 Concert en lezing. V.A.fR A. 10.30 Cinema Royal V.A.RA- TWEEDE PROGRAMMA. 12.301.45 Middagconcert. 7.007.30 Cursus Boekhouden. N D O. 7.30—8.— Voordracht halfuurtje N.CJt V. 8.00 Uitzendavomd. N.C.RV. Vrijdag 1 Juni. 12.301.30 Lunchmuziek K.R,0 4.005.00 Gramofoonplaten. NJC R.V. 5.00—6.45 Concert N.CJRV. 7.007.30 Cursus Gregoriaansch K.RO 7.35 V.P.R.O 9.00 V.P.R.V cursus. Zaterdag 2 Juni. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O 5.007.00 Dinermuziek K.RfO 7.00—7.30 Cursus Hollaudsch N.DJO 7.30—8.00 Prof. Huybers. K R.O. „De plakkaten". 8.00 Concertavond en spreker. K.RJOi

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5