Plaatselijk Nieuws Bij Examens Nieuwstijdingen SPORT EN WEBSTRIJDEN De groote val tusschen gespleten rotsgebergte, Verspringen Adspiranten 14.-15 jaar. 1 van binnen electrisch verlicht, was inderdaad een iste prijs C. Tromp ,,V.I.O.S." Castricum met,, machtig natuurtafreel. Een lift bracht ons naar 4.18 M. 2e prijs G. Tromp „D.V.V." Nodrd- boven en zagen we daar het water met donderend geraas naar beneden storten. Maar hadden de thuisblijvers geen gelijk? In dien tuin was het ook heerlijk bij koffie en mineraal water. En hebben we ooit zoo gezellig gekout? Neen, mijnheer Kdomen, ik kan aan uw verzoek om eens in Indië te komen praten, niet voldoen, hoe gaarne ik het ook zou willen, maar gezellig hebben we gebabbeld. scharwoude met 4.03 M. 3e prijs J. Broersen, „S.S.S." 't Zand (Zijpe(> met 4.01 M. )4e pr. H. Epskamp ,,K.D.O." Heerhugowaard (Zuid.)' met 3.84 M i Hoogspringen adspiranten 1213 jaar. fste prijs J. Slijkerman „S'.SIS." 't Zand (Zijpe); I.30 M. 2e prijs A. Broersen „S-S-S." 't Zand (Zijpe1) 1.30 M. 3e prijs A. Willems 1.25 M. I' 4e prijs J. Slijkerman „S.SlS." 't Zand (Zijpety ;l>ucii wc gcuduuciu. 1 r—j Maar reizen kan niet altijd duren, ook aan rei- .1.20 M zen komt een einde. Om drie uur staat de trein Hindernisbaan Adspiranten io—11 jaar. gereed en het afscheidsuur is aangebroken te Wil- 'ie prijs ,,J. Borst K.D.O.' Heerhugowaard (Zdj) derwil. Een mooie treinreis naar Bern, al was het I 18 min. 3 sec. 2e prijs J. de Wit^ „V.I.O.S. met droevig hart vanwege het afscheid van ons Castricum 18 min. 4 seb. 3e prijs B. Beq „K heerlijk vacantie-oord. Hoe groszartig, dat Bern. Vröolijk hotsten de 4e prijs N. de Leeuw 19 min 5 sec D.O." Heerhugowaard (Zuid))' 19 min. 1 sec. Indische families in een oude landauer en ge- zellig wandelden de anderen door Bern's straten. En zoo ging het naar den Beerenkuil. Aardige beestjesmaar een luchtje...- om te bezwijmen En toen het gezellige afscheidsdiner in den Kornhauskeller. Een prachtig slot van een schit terende reis. Ik geefe lechts iets weer van het vele. Zou ik gaan verhalen van het mooie Alpengloeien, des morgens om zeven uur, hé mijnheer Hoornweg? Hindernisbaan Adspiranten 89 jaar. ie prijs J. Brink D.V.V." Noordscharwoude 10 min. 3 sec. 2e prijs J. Nijman D.V.V." Noord scharwoude 11 min. 3 sec. 3e prijs Ti. Tarv- nekeet, „D.V.V." Noordscharwpude 12 min. 1 sec. 4e prijs P. Kamp „K.D.O'.' Heerhugowaard (Zd<) 12 min. 2 sec. - OUDKARSPEL. Naar we vernemen is de Burgemeester dezer Gemeente vanaf 7 tot en met 23 Juni met) Verlof of van het stoeipartijtje in Kandersteg van de da- Gedurende dien tijd zal als loco-burgemeester op- mes Slot en Schwartz, of van het treindebat, hé treden Wethouder Jb. Kroon. De loco-burgemeester zal zijn spreekuur hou- mijnheer Hart, maar waar zou ik eindigen? Ik denk ook nog aan de apennootjeshistorie in den trein tusschen Bern en Bazel, toen de heeren Del- gorge, Vermolen en Hoornweg de Beerenkuil eens na zouden bootsen. Mijnheer van Deventer, gij hebt ons veel doen genieten. Ge gaaft ons meer dan in het program was beloofd. Al was het alleen maar een auto tocht inplaats van een treinreis, zonder prijsverhoo- ging- Maar ook aan de dames een woord van dank. Zij hebben zich beijverd om de gezelligheid te ver- hoogeft. Hun schitterende, stralende oogen gaven de vermoeide wandelaars telkens weder moed en hun gezang gaf telkens nieuwe kracht. Allen bij name noemen in mijn schets is mij met mogelijk. Maar allen leven in mijn herinne ring en inzonderheid aan hen, die mij de gevraagde briefjes gaven, hoop ik op verjaardagen te denken. Maar vergeet dan ook 9 Februari niet. En alle reisgenooten een hartelijk tot weer ziens. Uw Haar wordt qezond en sterk het krijgt mooier gi rs het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUUOL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. - NOORDSCHARWOUDE. De openlucht Gymnastiekdag, door de R. K. Gyjmnastiekvereeniging „Door Vlugheid Vooruit" georganiseerd, mag een succes heeten voor de vereeniging. Schitterend zomerweer begunstigde dit gebeu ren op gymnastiekgebied. De uitslag van de gehouden gymnastiek- en ath- letiekwedstrijden is als volgt: Vereeniging swedsfrijden Marschwedstrijd van 21 Mei: ie prijs „S.S.S." 't Zand (Zijpe[>2e prijs „D. V.V." Noordscharwoude. Marschwedstrijd van 3 Juni: ie prijs „D.V.V." Noordscharwoude. Toestelturnen 4-Kamp. Paard Brug Rek Rïngenzwaaien. Heeren iste graad: istè prijs „D.V.V." Noordscharwoude met 174V2 punt. 2e prijs „K.D.O." Heerhugowaard (Zd/) met 1481/2 punt. Heeren 2de graad: ïste prijs „V.I.O.S." Castricum met 222I/2 punt. 2e prijs „D.V.V." Noordscharwoude met 2101/2 punt. Toestelturnen 4-Kamp. Paard Brug Rek Ringenzwaaien Heeren Personeel, ïste gr. eerepr. J. Kos „D.V.V." Noordscharwoude met 60J/2 punt. 2e gr. eereprijs S. Tromp „D. V.V." Noordscharwoude met 611/2 punt. Estafette adspiranten. ïste pr. „D.V.V." Noordscharwoude met 1 min. 22 sec. 2e pr. „S.S'.Sf" 't Zand (Zijpd) metj 1 min 22-2/5 sec- 3e pr- „K.D.O." Heerhugo waard (Zuid) met 1 minv 27^1/5 sec. Estafette Heeren. jlste prijs „S.S.S!." 't Zand (Zijpel) met 1 min. 11 sec. 2e prijs „D.V.V." Noordscharwoude met 1 min. 11—1/5 sec. 1 Personeele wedstrij'den Heeren. Pol^hoogspringen. ïste prijs W. Kaptein, „S.S.Sj." 't Zand (Zijpe)' 3.20 M. 2e prijst P. Slijkerman, „.S.S1.S.," 't' Zand (Zijpe;)' 3.05 M. 3de prijs K. Bekkei* „D.V.V." Noordscharwoude 2.85 M. 400 Meter hardloopen. ïste prijs A. Metselaar, „D.V.V." Noordscharwouj- de, 1 min. 5 sec. 2e 'prijs S. Tromp, ,,Dn V.V." Noordscharwoude I. min. 6I-1/5 sec. 3e prijs A. Vonk, „D.V.V." Noordscharwoude 1 mfn. 9 sec. Personeele wedstrijden adspiranten. 2-Kamp. Paard Brug. ïste prijs B. Kamp, „K.D.O." Heerhugowaard met 301/2 pt. 2e prijs Jo Kuilenboer, „D.V.V." Noordscharwoude met 241/2 punt. 3e prijs A. Duijs „D.V.V." Noordscharwoude met 241/2 pt. den iederen Dinsdag en Vrijdag, des voorm. van 11 12 uur nieuwe tijd., waarvoor zitting zal wor den gehouden op het Gemeentehuis, te beginnen Dinsdag 12 Juni. - BROEK OP LANGENDIJK. Het sorteeren, veilen en wasschen der tomaten is opgedragen aan den heer C. Duif Jacz. te Sint Pancras voor de somma van fo.óo per 100 kgri - BROEK OP LANGENDIJK. Hedenmorgen waren voor het eerst tomaten ter veiling, welke door de heeren Gebrs. Klooster boer te Sint Pancras werden gekocht voor de som van gemiddeld f60.per 100 kg. - BROEK OP LANGENDIJK. Tot controleur in vasten dienst bij het U.C.'B. is benoemd met ingang van 4 Juni 1928 de'heer A. Troost- Uit den Omtrek - OUDE NIEDORP. Op den 14 Juni zal de herijk van maten en ger wichten plaats hebben te Nieuiwe Niedorp voor Oude Niedorp van 1012 uur, voor Zijdewind van 1.-3.30 uur- - WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd .aange voerd in April 1928: Roode kool 145.550 kg., Ge le kool 41.925 kg., Deensche witte kool 638.05b kg., Peen 12.025 kg., Uien 770 kg., Rabarber 5.200 kg. Deze cijfers waren in dezelfde maand van 1927: 1.091.425 kg .roode kool, 170.300 kg. gele kool, 760.150 kg. deensche witte kool, 19.775 kg% peen, 55.550 kilogram uien, 7500 kilogram bieten en 80 kilogram aardappelen. De omzet bedroeg in April 1928 f88.698.90 te gen f 103.971.03 in April 1927. De aanvoer bedroeg in de maand Mei 1928: Roode kool 900 kilogram, gele kool 2.600 kilogr., deensche witte kool 40.300 kilogram, rabarber 118.450 kilogram. Deze cijfers gaven voor de maand Mei in 1927 de volgende hoeveelheden aan: 14.70c kg. roode kool, 8.000 kg. gele kool, 56.200 kg. deensche witte kool, 89.525 kg. rabarber, 9.425 kg. uien, 2.200 kg. bieten 9.700 kg. peen. De omzet bedroeg in Mei 1928 f 11.9416.55 tegen f 10.874.04 in Mei 1927. - ALKMAAR. DE OPLOSSING VAN HET ZIEKENHUIS^ VRAAGSTUK. In een druk bezochte vergadering van het Be stuur der Stichting „Alkmaars Neutraal Zieken huis' met de leden van het voormalige Hoofdco- mité tot g eldinzameling ten bate van de totstand koming van een Centraat Ziekenhuis te Alkmaar 'op neutralen grondslag, heeft de voorzitter, Mr. A. M. Ledeboer, Saterdag mededeeling gedaan van hetgeen er sedert de laatstgehouden vergade ring van 1 October 1927, waarop de Stichtings akte werd vastgesteld en het bestuur werd ge machtigd de Stichting in het leven te roepen, was geschied. De vergadering heeft zich ten volle kunnen ver eenigen met het beleid van het bestuur der Stich ting. Mededeeling werd gedaan, dat volle overeen stemming met het gemeentebestuur is verkregen en dat een nieuwe stichting zal worden opgericht. Qnzq inlichtingen blijken, dus juist te zijn en wij kunnen daarom wat den inhoud der nieuwe stichtingsakte betreft, verwijzen naar ons hoofd artikel van Zaterdag, jl. (Alkm. Crt.) blijft men kalm en helder indien men te voren gebruikt een paar MiJNH ARDT's ZENUWTABLETTEN Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten ONGELUKKEN. Tc Hummelo is.door de tram Zutf en—Emme rik, een kar, die de rails passeerde, in het midden aangereden. De bestuurder, zijn vrouw en kind werden uit de kar geslingerd. Alle drie bekwamen een schedelbreuk. Vader en kind zijn inmiddels overleden. Op den weg naar de Axelsche Sassing werd een vrouw door een motorrijwiel aangereden. De vrouw werd met een hersenschudding opgenomen en overleed kort daarna. Te Het Zand, onder Esbeek (N.Br)) in een groove boerenhoeve in de asch gelegd. Dertig koeien en varkens en TidnOerd kippen en kuiekns kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel i benevens f 200 aan geld en enkele gouden sieraden gingen eveneens verloren. NATIONALE LANDSTORMDAG 1928 Z.K.H. Prins Hendrik zal als voorzitter optre den van het eere-comité voor den Nationalen Landstormdag 1928, welke in September a.s. te 's.-Gravenhage zal worden gehouden. EEN WORSTELING ONDER WATER. In het zwembad „Den Helder" te Winterswijk had een ongeval plaats, dat groote consternatie verwekte. Het meisje M. dat de zwemkunst nog niet goed machtig is, waagde zich in de diepe „kolk." Zij voelde zich plotseling naar beneden zinken en greep in haar angst het meisje D. bij de keel vast. Ofschoon deze een goed zwemster is, kon zij, daar haar de adem weid benomen, niets beginnen. Een andere zwemster, meij. v. Z. trachtte de beide, meisjes van elkander te halen en hen naar :het droge te brengen, doch ook zij werd doorliet meisje M. vastgegrepen. Een hevige worsteling on der water ontstond en het scheen dat alle drie in de diepte zouden wegzinken. De heeren Streek en Te Selie, die het ongeval zagen, sprongen ijlings gekleed te water en het gelukte hun na veel moeite de drie drenkelingen naar den oever te brengen. DflE SLAG AAN DE AMSTEL: Zoo noemt Clinghe Doornbos den voetbalwed strijd tusschen UruguayDuitschland, jl. Zondag in het Olympisch Stadion gespeeld. Begrijpelijkerwijze had deze wedstrijd vele Duit- schers van over de grens naar Amsterdam gelokt, om hun landgenooten in den grooten strijd tegen Uruguay aan te moedigen. Zooals bekend was het Stadion geheel uitverkocht en wij gelooven Svel, dat er nog velen geen plaatsbewijs hebben kunnen bekomen. Deze wedstrijd heeft een zeer onaangenaam verloop gehad en ongetwijfeld de Olympische ge dachte weinig eer aangedaan. Een drietal spelers moest het veld uitgezon den worden. En het is geen eer voor de (Duitschers dat hun aanvoerder Kalb het eerst naar de kleedkamers verwezen moest worden. 1 Wij hebbén reeds in den wedstrijd Duitschland Zwitserland geconstateerd, dat het spel der Duit- schers hard en dikwijls ruw was. En ook in dezen wedstrijd hebben zij zich niet onbetuigd gelaten Er was ruim een half uur gespeeld toen aanvoer der Kalb het veld verlaten had en tot hetf einde (bleef het strubbelen, maar ongeveer 5 minuten voor het einde liep het heelemaal mis. Toen deden zich weer nieuwe incidenten voor en werden nog twee spelers het veld uitgezonden en we 1de Duit schers R. Hoffmann en de Uruguees Nasazzi. Men dreigde handgemeen te worden, maar het bleef bij dreigen en onder spanning kwam het einde. Het is jammer, dat het zoo geloopen is, want bij een dergelijke unfaire vertooning is van mooi spel niet altijd sprake. Intusschen hebben ook in dezen wedstrijd de Urugueezen hun meerderheid getoond. Zij had(- den hun middenvoor Petrone weer in de gelede ren, die drie van de vier doelpunten maakte. De neger Andrade was vervangen door Piriz. Overigens was het elftal hetzelfde samengesteld als in den wedstrijd t egen Nederland. /Het eerste half uur van den strijd was het een interessante ontmoeting, Er werd pootig gespeeld vooral van Duitsche zijde, maar daar de Urugu eezen gewoon doorspeelden, bleef het spel bin nen de perken. De Duitschers kregen in die periode wel eenige mooie kansen, maar de voorhoede wist daarvan niet te profiteeren. 'De wedstrijd was ruim een half uur oud, toen de Urugueesche midvoor Petrone met een mooi schot zijn land de leiding gaf. Aanvoerder Kalb maakte even daarna een fout tegen de spelregels en de scheidsrechter verwees hem naar de kleed kamer. Nauwelijks was afgetrapt of Uruguay had de leiding vergroot, wederom door Petrone. Onder groote spanning brak de rust aan, wei- naar men hoopte, de gemoederen wat zou kaf- meeren. Na de rust lieten de Duitschers even op zich wachten, maar tenslotte verscheen toch het tiental. Had men gehoopt dat de tweede helft een waardiger strijd zou te zien geven, het kwami anders uit. Het bleef een onwaardige vertooning Na ongeveer 20 minuten spelen maakte Castro er 3—0. van. Toen kreeg Duitschland een vrije .schop toegewezen in het strafschopgebied. Met jeen mooi schot maakte R. Hoffmann een mooi te- genpunt. Intusschen deden zich tal van incidenten voor en werden nog een tweetal het veld uitgeladen. Ongeveer tien minuten voor het einde maakte Petrone er 4I van, waarbij het bleef. De Egyptische scheidsrechter Youssouf Moha- med bleek niet voor dezen zwaren wedstrijd bere kend. Hij was er nogal eens naast en geraakte de leiding wel eens kwijt. Ongetwijfeld hebben de Duitschers dikwijls grof 'gespeeld, maar toch zijn wij wel van meening, dat de Urugueezen dikwijls nauw merkbare truc jes toepassen, welke door de toeschouwers niet •gezien worden, maar ook minder fair zijn. Waarom werden anders v.d- Meulen en Denis in den wedstrijd NederlandUruguay boos? Er leek toch oogenschijnlijk niet veel gebeurd. Maar de wijze, waarop van der Meulen eenmaal op sprong en een dreigende houding aannam, deed evenwel anders vermoeden. HET OLYMPISCH VOETBALPROGRAMMA Demi-finales: Argentiniëwinnaar PortugalEgypte. Winnaar ItaliëSpanjeUruguay. De demi-finales worden gespeeld op 6 epi[ 7 Juni Finales: Zaterdag 9 Juni eindstrijd om: de derde plaats. Zondag 10 Juni eindstrijd om ie en 2e plaats. De prijzen van Boerenboter en Fabrieksboter Het is een feit, dat vele menschen nog altijd ha ver boerenboter, dus boter, die op de boerderij1 gewonnen is, gebruiken, dan fabrieksboter. Men zegt dan, dat men kan proeven, dat de melk (niet zoo doodgekamd is. Er moet meer smaak aan de boter zijn. Feit zal wel zijn, dat het zoutgehal te in de boerenboter altijd wat hooger is, dar» de fabrieksboter en dat de prijs meestentijds iets lager is. Voor den consument is het intusschen ook beter farbieksboter te gebruiken, dan boe renboter, omdat de kwaliteit daarvan altijd ge lijk is, wat bij de boerenboter nogal eens mist. Wanneer de boerin de karn niet „af" heeft kunnen krijgen, in den zomer of in den winter, of als de koeien in een wei met wat veel knoflook hebben geloopen, of als de karn en botervaten niet al te •zindelijk zijn geweest, waardoor een inferieure kwaliteit van boter ontstaat, dan wordt er toch nog al eens op de boerenboter gemopperd. Feit is in elk geval, dat op tentoonstellingen (en dan denken we bijv. aan de groote Landbouwtentoon stelling die in 1921 te Vlissingen gehouden isi) heel veel boerinnen met een eersten prijs voor prima boter gaan strijken. En dan wordt nog niet het minste ingezonden. Dit nu komt bij de fa brieksboter niet voor, daar deze moet concurreeren 1 in kwaliteit op de wereldmarkt. Het is nu niet onaardig om te lezen, wat de heer Zwagerman in het Zeeuwsch Landbouwblad mededeelt omtrent den prijs van de boerenboter en de fabrieksboter in 1927 in Zeeland. In Zeeland wordt jaarlijks nog ongeveer 2 milüoen kg. boerenboter gemaakt. Daartegenover staat een productie van een kwart millioen kg. fabrieksboter. Hieruit blijkt wel, dat de boerenboterproductie van overwegende betee- kenis is. Deze worden grootendeels aan rondrei zende handelaars in eieren en boter of ook wel aan kruideniers verkocht. Ook hebben sommige boerinnen haar vaste klanten bij wie ze hun heele productie slijten kunnen. De marktplaatsen waar tiog een beetje boter geveild wordt, zijn: Middel burg, Zierikzee, Tholen, Goes, Oostburg (waar jaarlijks 30.000 kg. ter markt komt,') en Hulst. Dc heer Zwagerman publiceert nu staatjes, die over verschillende maanden de prijzen laten zien op deze markten bedongen en ter vergelijking, die van de fabrieksboter te Rozenidaal in dezelfl- de maanden. En dan blijkt, dat verschillen van •25 cent tot 50 cent per kg, ten nadeele yam,' de boerenboter niet zeldzaam rijn. Vergelijkt men nu de prijzen over enkele jaren met elkaar, dan blykt dat niet. overal evenveel geld van de be*ter wordt gemaakt. Zoo is de gemiddelde prijs der fabrieks boter over 8 jaren geweest f 1.825 per kg1. Te'Mid delburg was de boerenboter f 1.81Te Zierikzee Sva> over 7 jaren de prijs fi.90 per kg. Dier far brieksboter eveneens. Te Goes daarentegen bedroeg de gemiddelde prijs fi.80 per kg. Te Oostburg 'bedroeg deze prijs over 5 jaren fi.8o, terwijl dfe vprijs der fabrieksboter in diezelfde jaren be-droeg 'f2.113. Voor Hulst was deze prijs in diezelfdie jaren zelfs maar f 1.78. Geen wonder, dat men juist daar het meest behoefte gevoelde aan fa- briekwatige verwerking der melk. Dit heeft men er nu gedaan, door de room1 te verwerken tot 'bop ter. Dit levert meer geld op, terwijl de boerin van een groote rompslomp bevrijd is. En dat is ook wat waard. 1 D. T. S. I—TiESSlEL I. 4—2. De laatste competitiewedstrijd van D. is in ri alleszins verdiende overwinning voor ons geëin digd, hoewel 42 de verhouding toch niet goed weergeeft, daar T. van de geboden, kansen, hun gegeven, wel een puntje meer had verdiend. Edoch, de punten tellen. D. heeft een schitterend seizoen achter den rug en is als uitstekende 26 op de ranglijst geëindigd' met slechts 2 punten achterstand op de leiders S.V.S. Theoretisch ge sproken wordt D. het volgend jaar kampioen daar wij dan geen last van S. meer hebben. Maar dat i,is zorg voor later. Over den wedstrijd thiet voe gende. D. wint de toss, zoodat T. tegen, het zachte windje in aftrapt. Dadelijk' zitten ze voor ons doel, doch de verdediging is als altijd in goeden vorm, wat niet van de voorhoede gezegd kan worden, die het met dit, warme weer /wel wat' al te lauw opvat. Toch komt het eerste succes voor ons, als de rechtsbinnen voor open doel staande, niet an ders weet te doen, dan ons de leiding te bezon gen. §poedig maakt T. gelijk door een goed ge- noméb penalty. Nog voor de rust maakt! weer de rechtsbinnen een doelpunt, zoodat met. 21 voorsprong de thee opgeslurpt wordt. Na deze warme verversching maakt T. gelijk, maar dan is het ook met hun overwicht gedaan. Eerst benut) de midvoor een van de paal in het Veld terug springende hal keihard 32, en even later is het de linksbinnen, die van een mistrappen der T. linksback, geen moeite heeft, den stand tolü 42 op te voeren. Hoewel nog verschillende goede aanvallen door T. worden opgezet, weten ze er echter geen gebruik' van te maken, zoodat met 4—,2 stand het einde komt van dezen in goede ver houding gespeelden wedstrijd. Scheidsrechter Po lak heeft dezen wedstrijd goed geleid. D. was volledig. T. had naar ik meen 4 invallers, wat voor hen echter geen beletsel scheen, daar ze •over uitstekende reserves beschikken. We zien de ze ploeg gaarne hier weer terug. Volgende week hebben we thuis waarschijnlijk 'een Gouden-Kruis-wedstrijd tegen de winnaar van W.F.C. 3H.R.C. 3. Tanden op elkaar Deetjes. Als we dezen wedt- strijd winnen, zitten we in de finale. Het zou zoo mooi zijn indien we dat ding eepa wonnen. Ik hoop dat ik de volgende week kan schrijven, dat de finale bereikt is.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2