PUROL Burgerlijke Stand IS ROOKEN GEZOND OF ONGEZOND BEURSOVERZICHT SPORT EN WEDSTRUBEN 2. op Woensdag 15 Augustus van Harljngen, in aansluiting aan een goedkoopen trein uit de richting Nieuwe Schans—GroningenLeeuwarden, en terug, via Stavoren—Leeuwarden 3e. op Dinsdag 28 Augustus van en naar Enk huizen, in aansluiting aan een goedkoopen trein |iit en naar de richting 's-HertogenboschTilburg 4. op Woensdag 29 'Augustus van Harlingen in aansluiting aan een goedkoopen trein uit de rich ting OldenzaalZwolle, en terug via Stavoren Leeuwarden. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen zal te zijner tijd verdere mededeelingen doen omtrent |de tijden van aankomst en vertrek der treinen, 'zooméde omtrent de spoorwegj- en bootkosten. .kilometers boven de apen uit. Het gebied waa: ,vop de zwendel zich in velerlei vorm en gedaant I beweegt is vrijwel onbeperkt. In een zeker deel Van hier en daar Er zijn van die dingen in Je 'wereld., die we maar hebben te aanvaarden. Blijkens de mededee lingen van het meteorologisch instituut te de Bilt hebben we in de maand Mei een tekort van zonneschijn te moteeren en een te veel van regen. ■Wanneer iwe echter in aanmerking nemen, dat we in de afgeloopen jnaand nog 180 uren zonneschijn hadden, kunnen we nog tevreden zijn. Intusschen lijkt, het wel dat we er nu wat beter voor staan. De hadplaatsen Scheveningeu èn Zan-dvoort zijn druk bezig zich Te prepareeren op een druk be zoek. De buitenlandsche journalisten hebben hier naar ze verzekerden, heel veel genoegen gehad en afgaand eöp hun enthousiasme hier, mogen we afgaande op hun enthousiasme hier, mogen we veiig aannemen, dat in de buitenlandsche Pers onze lof gezongen^is, zooals nooit te voren. Dat kan natuurlijk nier in ons nadeel zijn. Onder 3e attracties van Scheveningeu werd dezer dagen genoemd de vliegende schrijfmachine, of de schrij- veüde vliegmachine, hier in ons land al meer ver toond. Er werd 'boven de Scheveningsche Pier o.a. „Heinekens Bier" t,gerookt". Hierbij bleek dat de uchtschrijverij nog in het eerste stadium van ontwikkeling is. De letters waren nog maar erg onbeholpen, 't Is goed, dat heel het Neder landsche volk jtfeet dat er luchtsehrijvers bestaan. Men mocht er knders eens toe komen, de in de lucht geschreven woorden als een onheilspellend wonder te beschouwen, zooals dat vroeger wel eens het geval was, toen bijvoorbeeld een nade rende oorlog (volgens ooggetuigen)! werd voor speld door een verschijning van een zwaard of iets dergelijks door het hemelwelf. De een oï andere grappenmaker zou als luchtschrijver de menschen ■wel eens leelijk bij den neus kunnen nemen. 'Zelfs de kok van een Pullman-trein kan zich verslapen, dit bleek dezer dagen. De man, die zich versla pen had en nog goed en wel zich te Rotterdam bevond, toen zijn trein al op weg was naar Brus- sé,"heeft het gemak van de K.L.M. ondervonden. Een 'extra-vliegtuig bracht hem naar Brussel, waar hij nog voor elen trein arriveerde. De. kersen tijd nadert en als rechtgeaarde Nederlanders zul-.. len We weder een groot deel van onze ker^enoogst aan het buitenland, speciaal aan Engeland af staan. De Engelschen willen ook dit jaar onze kersen iwel 'hebben, maar 'de invoer utt ons 'land is aan zekere voorwaarden verbonden. De En- gelsche minister van "Landbouw heeft bepaald, dat alleen die kersen mogen worden ingevoerd in zijn land, welke vergezeld gaan van een certifi caat van oorsprong, aangevende het land CRi-le plaats Waar de kersen gegroeid zijn. De consu menten van ons heerlijk ooft in Engeland zullen zich vermoedelijk omtrent de juiste gegevens 'be treffende herkomst weinig of niets bekommeren. Men zou zoo zeggen, wat kan het de regeering van een land eigenlijk schelen, waar "de kersen vandaan komen, als ze maar komen. Intusschen mag Worden aangenomen, dat je Engelsehe re- geering wel haar rédenen zal hebben met Je hier- bedoelde maatregel. 'De wraak is zoet, beweren sommige menschen. Hoe dit zij, er worden soms uit wraak vreemde dingen gedaan. Men zal zich nog herinneren hoe te Amsterdam door een teleurgesteld jong- mensch een van onze kostbaarste schilderijen in het Rijksmuseum werd beschadigd- Uit Gelder land, uit Eje wordt gemeld, dat er in genoemde gemeente een groote heidebrand is ontstaan, ver moedelijk ten gevolge van kwaadwilligheid. Een ijzeren hekwerk was op twee plaatsen verbroken en in de buurt daarvan werd een brandglas ge vonden. Vermoed wordt, nat de brand werd aan gestoken door een of meer leden van hét on langs ontslagen personeel van een groot buiten goed. Het stuk heide, waarop de brand woedde moet enkele honderden hectaren beslaan. Ieder zal zich uit zijn kinderjaren (en ook uit Jen tijd dat het „vastenavonden" op het platteland in ziwang was) wel herinneren de genoegens van het kienspel. Onschuldiger .Jan het kienspel kan het wel niet, zou men denken, Maar, evenals' „den reine alles rein is", zooals het heet kan men ook zeggen dat de dobbelaar de speler,, zelfs het meest onschuldige spel kan doen ont aarden. De Limburgers houden van het kienspel ook als ze bij elkaar zitten in het café. In Lim burg echter moet in "verschillende gelegenheden het kienspel zoodanig beoefend zijn geworden, dat de rechterlijke en politioneele autoriteiten een al gemeen verbod in openbare gelegenheden meen den te moeten uitvaardigen. De voetbalwedstrijd Dnitschland-Urugay heeft nu niet bepaald bijgedragen tot de verbroe dering der volken. Naar we vernemen moet zelfs de Duitsche gezant zijn excuus aan het Olym pisch Comité hebben aangeboden voor 'de on hebbelijkheden van zijn landgenooten. BUITENLAND, Onder de vele vragen, waarmee en waarover de wetenschap zich reeds eeuwen lang druk maakt is ook deze: waar ergens ter wereld ligt de bar kermat der menschheid? Een heel belangrijke vraag, voorwaar, al is het misschien nog zeer twij felachtig of het de tegenwoordige menschheid ook maar een enkele stap vooruit zal brengen, wanneer ze precies weet waar de wieg der eerste menschen gestaan heeft. Dezer dagen was gemeld, dat een Afrika-reiziger meent de bakermat der eerste men schen op het spoor te zijn. Die zou dan naar zijn meening ergens in Zuid'-Afrika te vinden zijn, in een woestijn nogal. Het is te hopen, dat de man het plekje vindt en dan daar tevens kan constaJtée- ten, dat de eerste bewoners van die bakermat men schen waren. Want er zijn er j^og steeds, die mee- nen, dat we van de apen afstammen, een meening, die voor ons gevoel van eigenwaarde niét bepaald streelend is, al steken we dan zooals we nu zijn overeenstemming kon komen en aan de discussies geen touw tneer vast te knoopen was, zegt „Heit Volk,"-werd de vergadering voor korten tijd ge- van Pruisen hadden in den laatsten tijd tal van schorst teneinde de atmosfeer wat af te koelen, branden plaats in de nachtelijke uren zon- De,deuren gingen open en tegen de ongeveer der dat men er in slaagde een spoor van de da- vijftien mannen en vrouwen, die buiten wachttèn, ders te vinden. Thans is men er in geslaagd de da- werd gezegd, dat de vergadering weer toegankelijk ders te vatten, die allen behooren tot een plaat-- (was. Deze Wijnkopianen gingen de zaal binnen en selijke brandweer. Mannen van het vak dus, dié- 'werden tegengehouden door een knokploeg met vermoedelijk meer tot taak hebben den brand te roode banden om den arm, die, zonder dat iet- blusschen, dan dien aan te steken. Naar gemeld! mand wist ,wie daar order voor gegeven had, als wordt, hebben de brandblusschers-stichters in commissarissen van „orde" optrad. Uit de zaal 'eenige gevallen met de eigenaars van de verbrande werd evenwel geroepen dat men binnen mocht en gebouwen onder één hoedje gespeeld, ten nadee.-! de menschen gingen inderdaad naar binnen. Toen le van de verzekeringsmaatschappijen. En zulke (ontstond een helsch geschreeuw „er uit" „slaat brandblusschers heeft men wie weet hoe lang met' ze eruit'. Stoelpooten weiden afgebroken, gummi bewondering bij hun prachtig werk gadegeslagen.'! knuppel; getrokken en naar men aan „het Volk" Er wordt heel wat nagemaakt in deze slechte, j mededeelt, was dr. Koch een van de eersten, die donkere wereld. Vooral van het namaken en voor met een forschen trap een tafeltje vernielde en de echt uitgeven van bankbiljetten hebben we in den laatsten tijd heel wat voorbeelden gezien, waarbij de voorkeur van sommige lieden bleek voor het vervaardigen van valsch bankpapier van vreem de naties. Dat de eene natie echter postzegels) van de andere natie namaakt, moet wel iets heel ongewoons zijn Het moe.t echter toch geschied zijn en wel tijdens den oorlog, naar van deskundi- ge-postzegelkundige-zijde verzekerd wordt. Het zou Engeland zijn dat zich aan de postzegelverval- sching had schuldig gemaakt, toen, het Duitsché zegels liet vervaardigen. Naar de Telegraaf meldt verkeert men omtrent de beweegredenen nog in het onzekere. Naar Duitsche opvattingen zouden de zegels voornamelijk gebri^lt zijn door en vooa spionnen. Misschien ook werden de zegels gebruikt' 'om ze te beschrijven met onzichtbaren inkt. De eenige verontschuldiging-die men voor het nama ken van elkanders zegels te vinden is, zal misschien zijn dat het geschiedde tijidens den oorlog. Wat in gewone tijden, in tijden van vrede als een laak bare daad wordt beschouwd, geldt immers in oorlogstijd soms als bijzonder handig en vernuftig. Men klaagt in ons land wel eens over het toe nemen van bet aantal verkeersongevallen en er is een tijd geweest, nog niet zoo heel lang gele den, dat de Nederlandsche Spoorwegen nogal eens over dc tong gingen en en over de onveiligheid op onze spoorwegen harde- noten gekraakt werden- In Amerika moet het met da veiligheid bij' de spoorwegen toch schitterend gesteld zijn. Gedu rende het geheele jaar 1927 zouden er bij de spoor wegen in dat land slechts tien personen gedood^ zijn en dat bij een vervoer van honderden millioe- nen. Het aantal dooden bedroeg in 1926 nog 76. 'Doch de onbewaakte spoorwegen in Amerika,- daarbij ziet het er minder gunstig uit. Ruim 2300 dooden in 1927. Toch ook hier vermindering in Vergelijking met 1926. De honderden millioenen dollars welke door Amerika- in de laatste jaren Werden uitgegeven om- gevaarlijke overwegen door tunnels of bruggen te vervangen hebben dus al thans eenige winst opgeleverd. Bj^^wdagen geleden werd te Kopenhagen de 'Jaarvergadering gehouden, van de Deensche vei<- eeniging tot bestrijding der i.b.c. Geconstateerd kón worden, dat het sterftecijfer aan t.b.c. dank zij de krachtige bestrijding aanmerkelijk is gedaald Thans is Denemarken het land "in Europa waar het sterftecijfer aan t.b.c. het hoogst is. Op Dene marken volgt Engeland. Nederland staat nummer drie. Aan "het einde der vorige week werd üTf Rome bericht dat men in officieele Italiaansclie krin gen van meening was, dat alle hoop moest wor den opgegeven, dat de „Italia" een veilige noodr landing zdu hebben gedaan. Desniettemin heeft men met man en macht gewerkt aan het uitrus ten van hulpexpedities, welke in het begin dezer week zouden worden uitgezonden. Er blijkt dus bij eenige kenners van het Poolgebied nog) wel eeni ge hoop. Opk meent men draadlooze^berichteu van Nobile "te hebben ontvangen in Rusland en- Siberië. Dat ook dé scheepvaart zich inspant om dei) Oceaan sneller over te steken blijkt wel uit het aan bod van een Am«rikaansche Mij., om schepen ivier pooten uitdeelde, teneinde de Wijnkoopdelega- ties de zaal uit te slaan. Inmiddels was een' groep tot dicht bij het podi um genaderd en onder deze groep bevondeq zich Brommert en zijn vrouw, Woelders en Stan Ponsen Zij werden van verschillende zijden aangeval len en speciaal Brommert moest het ontgelden. Mevrouw Brommert drong tusschen de vechtenden in en smeekte de aanvallers haar n»an jjiet zoo te mishandelen.. Daarop sprong ï-oiff" de Visser van het podium, sloeg een der wijn^Dopmanneri met een knuppelwandelstok- op het hoofd, zoodat de man bewusteloos neerviel, en mevr. Brommert die ook hein verzocht, haar man te bevrijden, kreeg met denzelfden stole een slag op het hoofd, zoodat zij neerviel. Terwijl de vrouw op den grond lag, daalde de stok voor d|h tweeden keer op haar neer. Verscheidene officieele communisten werd dit te bar en onder het uitroepen van „laffe vrouwen beul" drong men de Visser opzij. De vechtpartij was inmiddels vrij algemeen ge worden en op dat oogenbiik greep de politie in, die de aanwezigen uit de zaal en uit het gebouw „De Harmonie" verwijderde. Arrestaties vonden niet plaats. Eenige gewonden waaronder Brom mert en zijn vrouw, hebben zich in het Binnengasit huis laten verbinden. Een aantal officieele C. P. H.-ers hebben daar op het „congres" later voortgezet, onder politiebe waking. Slechts „houders van roode kaarten" wer den tot deze bijeenkomst toegelaten. f Smetten Stukloopen Nieuwstijdingen HET WEER IN MEI. Het meteorologisch Instituut doet de volgen- ite voorloopige rnedèdeel ing Gemiddeld over de "vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1.5 gr. C. te laag. Het was tot den 7en alle dagen "te warm; gemiddeld 2.5 gr., van den 8en tot den 27en alle dagen te koud, gemiddeld 3.5 gr. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 3en en den Tien, resp. ,5 gr. boven, en £-5 gr. be neden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur wps 2, gr., de gemiddelde minimum-temperatuur 1 gr. beneden normaal. In den nacht van 10 op 11 kwam sterke nacht vorst voor. In het'Noorden van het land lag op sommige plaatsen ijs op net water. De neerslag was"over het grootste deel vjfli het land 40 tot 70 pCf. in het midden van het land 30 pCt. boven normaal. In den Achterhoek en in Zuid-Limburg ongeveer 10 pCt. beneden normaal. Sneeuwval kwam voor op den 9en en lOen, ha gel vooral op 9, 10 en 11. Te De Bilt werden 181 uren zonneschijn waar genomen tegen 203 normaal. EEN STICHTELIJKE VERGADERING In de „Harmonie" op de Rozengracht te Am sterdam, had een congres plaats van de Hollan-d'- schc sectie van de I.A.H., dat is geëindigd in een vechtpartij, waarbij een aantal gewonden zijn ge vallen. De voorzitter sprak in zijn openingsrede over de moeilijkheden, die in verband met dit congres gerezen waren en deed dit in openbare zitting, om- dat, naar hij zeide, de Centrale Raad, die voor elk congres dergelijke zaken 'poogt op te helderen, niet vergaderd had. Het was daarom, meende hij, nier mogelijk de 'kwestie in huishoudelijke zitting te behandelen omdat eerst uitgemaakt moest worden, wie in deze huishoudelijke zitting konden worden .toegelaten. iDe vertegenwoordiger van) het internationaal co-' mité drong echter op een huishoudelijke zitting aan, waarvoor aan de afgevaardigden met mén-1 daten, nog een aparte roode kaart werd uitgereikt! Een gedeelte van de Wijnkopianen bleef daardoor, buiten de deur en de rest zette in de huishoudelij ke zitting de oppositie tegen de uitsluiting van de .Wijnkoopsche delegaties voort. Toen men niet tot EEN TWEEDE MAAL GELUKTE 'T NIElT. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. is onder de gemeente Waddinxveen aangehouden en in samenwerking met de Goudsche politie in ar rest gesteld zekere "A. B„ wonende te Reeuwijk, die nog 4 maanden gevangenisstraf moest onder gaan (wegens (liefstal. Toen hij den eersten keer onder- Reeuwijk werd aangetroffen wist de man te ontsnappen. Nu weer trachtte hij op andere iwiize zijn straf te ontkomen. Tijdens het mid- dagmaad brak B. zijn lepel doormidden en slikte daarvan den 'steel in. Een geneeskundig onderzoek, waaraan de man zich moest, onderwerpen, wees uit, dat de lepel- steel zonder hinderlijke gevolgen, den natuurlij ken voor het voedsel bestemden weg zou volgen en dat niet de minste vrees voor stoornissen be hoefde te bestaan. B. is inmiddels overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam.' TER WAARSCHUWING. Een 28-jarig man wilde in de omgeving van de Ceintuurbaan te Amsterdam een zaak beginnen in boter koffie en thee. Bedrijfskapitaal had hij echter niet. Hij plaatste nu een advertentie voor loopers, die tevens klanten zouden moeten wer ven. Dc mensehen, die op de advertentie afkwa men, moesten, als zij wilden worden aangeno men, een borgstelling van f250 storten; met minder nam de man trouwens ook genoegen. V ijf loopers nam hij op die wijze in dienst. De zaak ging echter niet, moest worden geliqui deerd. Toen bleek dat "van de borgstellingen niets meer over was. De man had het geld eenvoudig als bedrijfskapitaal gebruikt en dat kapitaal was geheel op. De loopers hebben een aanklacht tegen hem ingediend wegens verduistering. Hij is ge arresteerd en zal ter beschikking 'van "de justitie worden gesteld. DOOD GEVONDiEN. 20 Mei j.l. heeft een rechercheur van het hoofd bureau van politie twee mannen betrapt, die zich hadden schuldig gemaakt aan een inbraak op de Karnernelkshaven. De rechercheur heeft tóen een der daders neergeschoten, die daarna "ter ver" pleging in het ziekenhuis aan 'den Coolsingel is opgenomen. De aader wast aanvankelijk te ontkomen, maar later op den dag is hij op den Sehiedamschen 'Dijk gearresteerd. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. -Dezer dagen heeft men den'man dooi in zijn del gevonden. Gemeente NOORD|SC|HARWJ>UD!E. Over de maand Mei. Geboorten: Geertje, d. van Klaas van Nietles en Catharina Luidina Blom. Anna Geertruija, d. van Johannes Hermanus Hink en Margaretha Anna van der Stoop. 'Arie Leendert, z. van Oornelis Ootjers en Adriana Mechielsen. Huwelijksaangiften: Johannes Tames, oud 20 jaar en Johanna Cornelia Komen, oud. 19 jaar. -Hendricus Johannes Mosch, oud 24 jaar en Eilisa~beth Groen, oud 19 jaar. Jacobus Petrus Kos, oud 25 jaar en Cornelia Dekker, oud 21 j. Huwelijken: Jan Smit, oud 36 jaren en\Hube- rina van der Blom, oud 34 jaren. Pieter Johan Kruijsse, oud 23 jaren -en "Bregje' de Ruiter, oud oud 25 'jaren. j Overleden: Cornelia Trompetter, oud 67 jaren echtgenoot: van Geertje Brugemann. Pieter Moeijes, oud '35 jaren, echtgenoot van Alida Over- duin. Jacob Moeijes, oud 67 jaren, weduwnaar van Trijntje TJfe. werpen verlaten, om zich naar den Kongo te geven. Aan boord waren aanwezig ie prinsien Leopold en Charles, de prinsessen Astri-d en Ma rie José, de ministers, senatoren, afgevaardigden en andere autoriteiten. De troepen bewezen het eere-saluut. Eir was zeer groote belangstelling van ie zijde der be volking. De regeering had telegrafisch bericht gtekre gen van den Gouverneur-Generaal van de Kongo, dat twee gevallen van gele koorts zijn geconsta teerd in het kamp Safrika, dicht bij Mataii, vanwaar sedert 24 Februari geen geval meer werd gemeld- Er zijn terstoni maatregelen voor isoleering genomen en de 'haven van Matadi is gesloten- In verband met dit bericht is er wij ziging gebracht in het reisprögiram van'den Ko ning en de Koningin. Het oorspronkelijke plan is zoodanig veranderd, dat het bedoeldegebied niet wordt bezocht. Men weet, dat de antwoorden zeer uiteen loo- pen. Er 'zijn' huisvrouwen, die. terwille van haar gordijnen, tabaksrook als 't ergste vergif be schouwen; er zijn geneesheeren, die van den morgen tot den avond een sigaar in den mond! hebben. De- 'een weet er, behalve nog voor de portemonnaie, allerlei gevaren er in te ontdek ken; een ïrtóter kan niet -denken, als hij een sigaar of pijp in den mond heeft. Vele menschen hebben de hulp van tabak noodig, voortJiun spijsverte ring, en nü komt een Duitsche geneesheer ver tellen, dat het rooken een schadelijke invloed uitoefent op de spijsvertering en o.a. aandoenin gen van het slijmvlies van den mond en maag- ka tarrh veroorzaakt. Maar de dokter geeft daar bij nog tenkele wenbén -welke door rookers ter har te kunnen genomen worden. Men vermijde zegt hij- het rooken op de nuchtere maag, zoo mede bij lichaamsoefeningen. Een slechte ge woonte is het rooken door den neus en het inslik ken van rook; men blaze dien dadelijk uit. Zij', dei ettelijke sigaren daags rooken^ doen wel, zich nu en dan den mond te spoelen met water, waarin een weinig zout is opgelost (1 grajn op een vierde liter); vooral is het nuttig voor /den maaltijd en het naar bed gaan. De allereerste en voornaamste regel isrookt nooit voor het ontbijt, of in 't algemeen met een leege maag. Er is niets, -dat voor de spijsvertering zoo- nadieelig is. Houd steeds de rook zoo ver mogelijk van neus en bogen: hoe langer pijp hoe beter; onder het werken moet een pijp niet gebruikt wofden. De pijp is de gezondste vorm van rooken; daarna komt de sigaar; het slechtst is de sigaret. Gooi een sigaar weg, zoodra zij voor vier vijfde is opgerookt; het laatste eindje is het schadelijkst, daarin hoopt het vergif zioh op. Het pijp rooken is gezonder dan een sigaar. Het einde der sigarejn is het ff|deeügst. Sigaretten zijn hoogst nadeeljg', rrmar zoogepamade Turksche het meest, omdat zé met opium veïinengd worden. Rookt ge eep pijp, houdt dan met de hand vast, en zoo min mogelijk met de lippen of tanden, dat is er heel schadelijk voor. Buitenland HET BELGISCHE KONINGSPAAR NAAR DE KONGO. Onder groot eerbetoon heeft het Belgische vor stenpaar aan boord van de „Thysville" Ant- Bij 'gebrek aan eigen meening bleek Amsterdam deze week uiterst gevoelig voor "de wisselende stemmingen der buitenlandsche beurzen. Vooral de rubberwaarden vertoonden een merkwaardig verloop. De belangrijke afneming der Londensohe rubber voorraden maakten de 'contramine zeer ang stig, zoodat aandeelen Amsterdamsche Rubber ex 18 pCt. dividend tot 244 pCt- opliepen. Tenslotte werd deze hausse beweging door New York/weer geheel te niet gedaan. Door de groote Duitsche belangstelling naderden aandeelen Philips Gloei lampen de '800 wederom zeer dicht. Verder 'wa ren van 'de „industrials" de oude aandeelen Mae- kubee zeer in trek, speciaal doordat langzamer hand het besef begint door te dringen welke ge weldige winsten deze maatschappij met haar han del in kunstwaarden behaalt. Het uitkeeren van eenig dividend Wor.it dan ook zeer waarschijnlijk geacht. Margarine Unies prijshoudend. Het onver wachte of liever niet verwachte dividend ad. 5 pCt. aandeelen Hollandia melkfabrieken trok zeer de aandacht, in verband met de minder floris sante vooruitzichten van de door haar gehouden aandeelen Centrale Suiker. Aandeelen Konink lijke Petroleum toonden enkele onzekere bewe gingen- Aanvankelijk bijzonder vast ges temt op 397 pCt. door gunstige berichten omtrent 'haar sterke financiëefe positie, viel de koers nabeurs tot 3911/2 pC-t- terug. Van scheepvaartaandeeleq memoreeren wij slechts het dividend van 12.6 pCt. Nederlandsche Scheepvaart Unie,' waarmede dit aandeel voor de zooveelste maal bewezen heeft voor eerste klas belegging met goed rendement in aanmerking te komen. Te Londen was er een. buitengewoon willige stemming waar te nemen voor gramofoonwaarden," die een paaj" rria'5/nderf geleden nauwelijks 250 noteerden en thans de 500 pCt. ver overschrijden. Van Duitsche zijde <werd er op gewezen, dat de Duitsche dividenden geen maatstaf zijn voor de werkelijk groote w"in\ sten, daar de kapitaalsnool -de maatschappijen tot zeer drastische reserveringen verplichtte. Geld op prolongatie 41/2 pCt. en tijdelijk moei lijk verkrijgbaar. OUDKARSPEL. (Door de voetbalvereeniging D.T-S. alhier zal Zondag a.s. in de Demi-finale worden gespeeld (Gouden Kruis-wedstrijden)) tegen W.F.C. III van Wormerveer. Komt D.T.S. hieruit als overwin naar tevoorschijn, zoo zal in den hierop volgenden eindstrijd worden gekampt om het Gouden Kruis door D.T.S. en de voetbalvereeniging uit Edam-. A.s. Donderdagavond zal door D.T.S.. I een voetbalwedstrijd worden gespeeld tegen een Ald- maria-com'binati-e I en II. Door de Redactie van de „Nieuwe Langedijker Courant" is besloten een beker uit te loven, en hierom te laten kampen door verschillende voet balt ereenigingen. Het ligt in de bedoeling de lei- tding van deze wedstrijden aan D.T.S. op te dra gen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2