TWEEDE BUD rdag 7 Juni 1921 Ree Ivf zaken VOOR den politierechter. Zitting van Maandag 4 Juni. De gevaren van een voorw. veroordeeling Een voorw. veroordeelde kan zich zelf nog lang niet felicileeren met de zekerheid, dat hij aan de kiekeboe ontkomen is. Hij ifiöet daarentegen ter dege acht geven, dat hij in zijn proeftijd de voor waarden stipt nakomt. Pieter W., die had nagelaten zich aan te sluiten bij een geheelonthoudersvereenir- ging, ondervond hejen de onaangename gevolgen van zijn onachtzaamheid, daar de voorw. straf óp hem zal worden toegepast. Geen katje om ongehandschoend aan te pakken- Een Heldersche dame, Geertruida A. huisvr. J. de V. te Helder, maakte haar entrée de salon in gezelschap van een allerliefst meiske, dat op de zitting met pepermuntjes moest worden afge leid en het gevaar bezworen, dat de strenge zit tingszaal tot een kinderkamer zou worden gedegra deerd. Deze dame in kwestie bleek een tamelijk driftig perceeltje te zijn en was op 3 Februari den brandstofkoopman Nebbeling, die haar niet met de noodige egards had behandeld, met een klomp te lijf gegaan. De juffrouw is nogal eens tot boete veroordeeld terzake mishandeling en werd nu vereerd met f 15 boete of 15 dagen. Veel geschreeuw en weinig wol. iDe werkman W. H. K. te Wieringen had aan genomen grond van de Zuiderzeewerken afkomstig en dat het Rijk edelmoedig aan de gemeente had afgestaan, te vervoeren. De oud-schipper V. was echter ook zoo'n beetje aan het bouwen en kon ook wel wat grond gebruiken, zoodat de voer man hem ook eenige karretjes afstond tegen ver goeding van arbeidsloon. Men scheen echter dit handelszaakje bij de autoriteiten niet in den haak te achten, althans de zandhandelaar stond heden terecht als verdacht van heling en de oud-schip per hield hem gezelschap als voordeeltrekker of tewel heler van het anders dan door misdrijf ver kregen goed. Het bleek echter dat de grond niet aan de gemeente maar aan het Rijk had toebe hoord en het slot van deze zoo gevaarlijk uit ziende strafzaken was, dat beide verdachten wer den vrijgesproken. Dat pakte minder gunstig uit Een fruitkoopman te Bovenkarspel verloor op 11 April van zijn venterskar een tasch gevuld met bananen en waarin tevens een paar winkelschortjes. Een troepje uien- en wortelengymnasiasten ge noten het voorrecht die tasch te vinden en onder leiding van den 24-jarigen baggertrekker G. B., werd de inhouid weldra verorberd, de leege tasch met grint gevuld en plechtig te water gelaten. Ook de schortjes werden in de kikkersloot gede poneerd. De studentikoze mop kwam echter ter kennisse van de politie met het gevolg, dat G., de autor intellectualis van de bananenbikkerij, heden terzake verduistering terecht stond. In zijn voor deel pleitte, dat de koopman schadeloos gesteld is maar overigens stond G. niet bekend als een hei lig boontje en werd hem voor dit simpele lolletje (40 boete of 40 dagen opgelegd. Zijn vriend Joh. R. uit Grootebroek, die zicb had volgepropt met de hem door G. geschonken banaantjes, zal zich deze smulpartij nog lang her inneren, aangezien hem) f zof'boete of 20 dagen op gelegd werd. Schending van natuurschoon zal streng worden gestraft De Minister Van Justitie heeft aan de rijkspoli- tiei nstructie gegeven om; in het vervolg streng toe te zien op schending van natuurschoon, met wel ke ambtelijke -activiteit een waar natuurliefhebber (niet vernieler,), zich volkomen zal kunnen vereeni gen want waarlijk het is schandelijk zooals soms door onopgevoede dagjeslui in het eigendom van anderen wordt huisgehouden. Onder deze categorie willen wij niet direct rang schikken den teekenaar A. J. E. uit Bergen die te Schoorl op 15 April eenige z.g. katjes 'afsneed van een populier, staande in een aan de erven van burgemeester Peek behoorend boschje. Maar toch liep hij er door deze onbedachte handeling leelijk in, daar hij door een rijksveldwachter werd geverbaliseerd en heden te dier zake 'terecht stond De teekenaar had veel spijt; van het'gebeurde en be weerde de takjes te hebben afgesneden om' na te teekenen. De politierechter was zoo vriendelijk deze ver dediging te aanvaarden en corrigeerde den ver dachte met fi.boete of 1 dag. I i Dat was earger. In den nacht van 9 op 10 April verscheen in het bollenland van den heer D. Groot te Andijk zekere Pieter V., welke nachtelijke piraat een 300- tal narcissen afsneed en zich daarmede naar zijn schuitje verwijderde. Den volgenden dag werden deze oneerlijk verkregen bloemen door hem te Me- demblik uitgevent en verdiende hij daarmede een j niet onaardige daghuur van f 1O.50, alles winst nar tuurlijk. Hij moest zich thans echter terzake stroo- perij verantwoorden. Van hem' is bekend dat hij alreeds terzake diefstal van een paar klompen ver oordeeld is. Maar ook, dat bij hem de muizen dood voor d e kast liggen en dit stemde eenigermate tot clementie, zoodat slecths f 10 boete of 10 dagen werd gevoraerd. Neem liever een kauwgummi, Na.! Naatje de J., een mager stakkerig oud vrouwtje dat te Egmond Binnen de taak van huishoudster vervult, blijkt niet op haar mondje te zijn geval len, ais men haar in den weg zit. Zoo was ze'ge weldig gepikeerd op een familie die met haar het dubbele woonhuis bewoont en vooral op Pieter Komen, die zij verdenkt de hand te hebben gehad in de geheimzinnige verdwijning van haar katten, Zij uitte haar ontevredenheid, met gezegden Piet K. uit te maken voor kattenslachter schurk en ploert. Piet, niet gevleid door deze krasse titels, deed aangifte en heden.stond oude Na, die boven dien nog zwaar doof is ook, terecht terzake be- leediging. De Politierechter had deernis met het zielige menschje en verminderde de geëischte straf f 7 boete of 7 dagen nog tot f 5 boete of 5 idagen. Dat kwam nog wonderbest af. De 42-jarige slager Corn. O. te Alkmaar was door voortdurende tegenslag in zaken in de pena rie geraakt en had zijn piano verkocht aan den heer D, L. voor den prijs van f60o echter onder beding, dat hij du instrument nog in bruikleen mocht houden. Door geldgebrek gedwongen, ver kocht hij de reeds verkochte piano ook nog eens aan den reiziger V. te Heiloo, die onbekend, met den last, die reads op de piano drukte, haar in ontvangst nam. Daar de slager echter onmachtig was den heer D. L. schadeloos te stellen, laat het gevolg zich denken. De slager stond heden terecht wegens verduistering, doch met het oog op de omstandigheden werd buitengewoon veel clemen tie betracht en de verdachte tot slechts f25.— boete of 23 dagen veroordeeld. Het is geen kunst om een kind te slaan Als de smid Dirk S. te Mademblik dit ook had bedacht, was deze wijsheid zijn portemonnaie ten goede gekomen. Hij had dan de blonde spruiten van jd!e familie De Waard, met welke familie hij reeds lang overhoop ligt, niet afgetroefd en hem was dan ook geen f 20 boete of 20 dagen opgelegd zijn geworden wegens mishandeling. Een misverstand bracht hem v. d. Strafrechter Op 27 April kreeg te Helder de 70-jarige Pieter G. ruzie met den timmerman Ottevanger, over het plaatsen van een raam door de buren, met welke plaatsing oude Piet zich niet kon vereenigen. De timmerman trad wat bruusk naar voren om beter met den dooven man te kunnen discussieeren en hiervan schrok vader Piet,, volgens zijn zeggen heden voor den Politierechter, zoo geweldig, dat hij, denkende aan het spreekwoord ,,de eerste klap is een daalder waard," den timmerman een flinke kink onder de kin toediende. Het gelukte aan Piet met behulp van zijn vrouw, die als spreektrompet voor den Politierechter dienst deed, dezen te overtuigen van de mogelijkheid van zijn verweer en werd hij tot f 7 boete of 7 dagen veroordeeld. Een geparfumeerd zaakje. In gesloten zitting had plaats de voortzetting der behandeling van de zaak contra den opperman J. v. W„ die zich had schuldig gemaakt aan misdr. art- 239r W. v. S., en konden wij, daar geen zaken meer op de rol voorkwamen, onmiddellijk afzwaaien. ARRONDISSEMENT RECHTBANK Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 5 Juni. Zijn moeite zal wel niet beloond worden. De veehouder Joh. M. te Limmen, bij wien door den keuringsdienst pathogeen micro orga nisme was geconstateerd in de melk van zijn kóe- beestjes, was deswege door den kantonrechter ver oordeeld tot de niet geringe boete van f80 of 40 dagen hechtenis. De veroordeelde koesterde blijk baar nog de illusie, dat een hooger rechtscollege er minder hard over zou 'denken, en dus ging hij in hooger beroep. De officier toonde echter niet de minste neiging tot clementie en requireerde bevestiging van bet z.i. billijke vonnis. Die staat evenmin in het teeken van genade Eveneens was de veehouder P. J. L. te Blokker in hooger beroep gegaan tegen een vonnis, waar bij tot een aantal principale hechtenisdagen was veroordeeld terzake melkknoeierijen, meermalen herhaald. Het succes was, evenals in de vorige zaak nihil, daar ook hier de officier bekrachtiging requireerde. De morgenstond had voor hem geen goud in den mond De sigarenmaker Izak Solli te Alkmaar bevond zich in den morgen van 14 Juni reeds om kwart over zes op de fiets om naar zijn werk te peddelen, onbewust van het vreeselijk onheil dat op hem loerde. De Hofstraat richting Laat uitrijdende, reed hij full speed tegen een op de Laat uit de richting Koorstraat komende auto op. De botsing was zoo hevig dat de beklagenswaardige Izak in de hoogte en in een boom' werd geslingerd. Met versplinterd been en een flinke hoofdwonde werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waaruit hij eerst op 18 Februari zeer onvolledig hersteld werd ontslagen. Hij beweegt zich nu nog moeilijk en met behulp van een steunstok. De bestuurder van de auto, de heer A. v. Z., bloe- j mist te Hillegom, liet zich niet onbetuigd en ge droeg zich ten opzichte van de aangeredene zeer mild en deelnemend, wat niet kon verhinderen, dat hij thans terecht stond terzake het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De ver dachte werd bijgestaan door een Rotterdamsch advocaat, Mr. B. Bouman, als raadsman en verde diger. -Volgens verdachte was Solli de voornaamste schuldige omdat hij te hard reed en geen bel had doen hooren, De heer Solli daarentegen was van oordeel, dat de bloemist door zijn snelle vaart en het nalaten' van het geven van signalen de oor zaak van de aanrijding was. De officier bleek deze meening ook toegedaan en vorderde deze een geldboete van f 100 subs. 60 dagen hechtensi. Mr. Bouman achte het gebeurde een co-incidento, een. samenloop van noodlottige omstandigheden, weshalve hij voor zijn cliënt vrij spraak vroeg, subs, geldboete of voorw. veroor deeling. Van den wal af in de sloot geraakt. De zure haring en augurkjeshandelaar A. de M. uit de Burgem. Bosstraat te Oudorp, door den kantonrechter veroordeeld tot tweemaal f 50.boe te of tweemaal 30 dagen hechtenis, wegens over treding der drankwet, was zeer onverstandig van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Hij be reikte heden echter het negatieve resultaat, dat de officier bekrachtiging vorderde, doch de opgeleg de straf verzwaard wilde zien tot tweemaal f 100 boete of tweemaal 50 dagen hechtenis. Hieruit blijkt alweer dat het met grooite heeren slecht kersen eten is. De gemeente-veldwachter als zondebok aan het volk vertoond. Het mag niet gezegd worden, dat de gemeente veldwachter Albert Z. te Wijdenes den laatster) tijd op een bed van doornlooze rozen heeft ge maft. Want niet alleen heeft zijn prestige als po litieman een leelijke knauw gekregen ,doch hij heeft zelfs een aantal dagen in voorarrest door gebracht, uit welke onaangename positie hij door de ijverige bemoeiingen, van zijn verdediger spoedig werd verlost, maar moest hij thans terecht staan als verdacht van verduistering in zijn kwaliteit van ambtenaar. Het schijnt dat de administratie in de gemeente Wijdenes nu niet bepaald in de eer ste klas moet worden opgenomen. 'En zoo was ook de veldwachter door die kwaal geïnfecteerd en met zijn administratie van het kerkhof en de noodslachtplaats, welke nauw met elkaar in verband staande inrichtingen hij nog bij een tiental andere baantjes, zooals klokluider, moï- lenvanger, insectendooder, enzoovoorts, beheerd, hopeloos in de war geraakt. Er werden tekorten ontdekt en de officier van 'Justitie gewaarschuwd zoodat het er aanvankelijk voor den veldwachter heel penibel uitzag. Maar de meeste tegen hem ingebrachte bezwaren bleken moeilijk te handha ven, zoodat toen hij thans terecht stond, hem slechts 2 bedragen van f3.50 niet verantwoord in 1924 van de inkomsten van het abattoir voor wrakke beestjes, kon worden ten laste gelegd. D« veldwachter beweerde deze bedragen te heb ben afgedragen aan den toenmaligen ontvanger Boot, thans gepensionneerd, maar een feit was, dat zij niet in de registers van dat jaar stonden genoteerd, alhoewel Z. kwitanties had verstrekt. De officier bleef echter zeer optimistisch zijn mug voor een olifant aanzien, requireerende 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Belonje, die in al z'n misère den veldwachter trouw heeft bijgestaan, becritL- seerde de gemeentelijke administratie in niet ge ringe mate en concludeerde voor zijn veldwachter in de gedaante van een zondebok voor de rechtbank verschenen, vrijspraak. De Directeur van de Rijnvaartmaatschappij op stap Dc brave visscher Willem Heima uit Spakenburg, kreeg op 6 Februari toen hij met zijn vaartuig te Enkhuizen was binnengeloopen, aan boord be zoek van een meneer, die zie Ji voorstelde als Dir. van de Rijnvaartmaatschappij. Hij' was op zoek naar een 'flinken walschipper en op 'Heima was de keus gevallen. Deze kon 38 pop per week ven dienen en vrij pruimtabak. Den visscher lachte dit voorstel erg toe en toen zij later in den; trein zaten, gaf hij geredelijk zijn toestemming. Er wa ren echter nog eenige formaliteiten te vervullen eri daaraan waren kosten verbonden, die de vis scher vooruit had te voldoen, 25 pop, of 20en fin, de Directeur stelde zich tenslotte tevreden met f 15.—. Bijna onnoodig erbij te voegen, dat Heima nooit zijn prachtbaantje heeft gekregen en zijn 15 piek hopeloos kwijt was, daar de Directeur bleek te zijn een halfgare zwerver, met name Jan D., die reeds verschillende malen was veroordeeld. Hij werd te Amsterdam wegens een dergelijk feit gearresteerd en stond nu ook in Alkmaar terecht. Daar echter wordt getwijfeld aan de richtigheid van zijn bovenkamertje, is een zielkundig onderj- derzoek ingesteld, dat over eenige dagen is af- geloopen. Besloten werd dus dit rapport af te wachten alvorens verder te gaan en is de beharv deling geschorst tot Dinsdag 19 Juni. Verder gesprobgen dan zijn stok lang was De voormalige Directeur van de Koek!- en Be schuitbakkerij, Firma De Zeeuw, was op de flesch geraakt, omdat hij boven zijn stand ging leven. Hij was zoo dwaas een bedrag van f 2300 niet aan den curator te verantwoorden en aan de schuldeischers te onttrekken, f 1700 gaf hij in de pot bij een ingezetene te Hoorn en f 600 gaf hij bij gedeelten in bewaring aan een vroegere dienst bode, thans te Amsterdam woonachtig. Bij een meer nauwkeurige balans kwamen de tekorten aan het licht en werd tegen den verantwoordelijken firmant W. E. S. een strafvervolging terzake be drieg eüjke bankbreuk ingesteld. Hij stond heden terecht en erkende hetgeen hem was ten laste ge legd. Gevorderd werd 4 maanden gevangenisstraf De verdediger Mr. Wynne pleitte een voorw. straf ook geadviseerd door de reclasseering. Het hinkende paard. 1 De laatste zaak, tegen den administrateur W. v. D. te Alkmaar, werd met gesloten deuren be handeld. De verdachte, die reeds maandenlang in voorarrest doorbracht als verdacht van misdrijf art. 248bis werd door Mr. A. Prins Jr. verde digd. Niets meer aan de orde sluiting. Nieuwstijdingen EXAMEN STENOGRAFIE. I De uitslag van het gehouden examen is: I De Dames M. Fischer, Groningen, J. J. Olt- hof, Wildervank, G. de Vink Haren en de heeren H( J. A. Spies, Tiel, G. M. Wijburg Tiel, slaagden voor Diploma A Stenografie ,,Stolze Wery." Aan de Dames: M. R. C. Deckerï, Veendam, T. M. Drent, Sappenneer, M. Hendriks, Geleen, A. v d. Laan, Veendam, M. A. E. Wijmer, Huizum bij Leeuwarden en aan de heeren E. Buiter, Grop ningen, Tolkart Eleveld, Groningen, K. B. de Haan, Rauwerd, P. Koopmans, St- Jacobiparochie 'F- Mulder Veendam, G. van Rossum Groningen, E. W. de Vries, Groningen, Diploma A (certifi caat)) voor een met succes afgelegd examen in Machineschrijven volgens Wery's Tienvingersyr steem )blindschrijven) werd uitgereikt* ERNSTIG MOTORONGEVAL De 24-jarige ongehuwde motorrijder J. van der Ban, afkomstig uit Nieuw Helvoet, is in volle vaart op den Brielschen straatweg tegen een ijs kar gereden. De motorrijder sloeg over den kop en wend' op slag gedood. Het paard van de ijskar sloeg op hol doch kon bijtijds gegrepen worden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ Ambtenaren van de belastingen hebben in het café van den. heer R. J. W. Brian aan den H'eere- weg te Groningen een geheime distilleerderij ont dekt in een kelder, welke door den caféhouder zelf was gegraven. Dit onderaardsche vertrek, waarvan de ingang op zeer verdekte wijze in een vloer van tegels was verborgen, was gemaakt onder een der woonvertrekken. Toen de ambtenaren een in val deden, was het apparaat in volle werking. Te vens werd ontdekt, dat het gas, voor deze stokerij benoodigd, op frauduleuze wijze werd betrokken door middel van buizen, die niet in verbinding stonden met de hoofdkraan. DIEFSTAL VAN RINGEN Uit een winkel aan den Steenweg te Utrecht zijio 37 gouden ringen ontvreemd. Men vraagt zich on-, willekeurig af, hoe'het mogelijk is, zegt het „U.D." dat een zoo groot getal ringen uit een winkel hordt weggenomen, zonder dat de diefstal niet op slag wordt bemerkt. Inbraak heeft toch in dit geval niet plaats gevonden. Zoodat het misdrijf gepleegd moet zijn gedurende den loop van den öag. Waar van inbraak geen sprake is geweest, moet de dader de ringen gestolen hebben op een oogenblik van den dag, waarop de winkel gewoon toegankelijk was. De dief heeft het tableau 'met ringen weggenomen uit een etalagekasit aan de straatzijde, welke kast hij heeft moeten openen door wegschuiving van een deur, waarmede de étalageruimte wordjt afgesloten. Heit is een uiterst brutaal werft, omi'op een moment, waarop over den Steenweg het gewoneen zeer drukke verkeer plaats vindt en de bewoners aan de overzijde van de straal het uitzicht hebben op die etalagekast, daaruit een tableau met ongeveer; 90 ringen weg te nemen, brutaal vooral, omdat de dader dit vrij pmvapgrijk tableau onder zijn jas moet hebben weggestopt om er zich spoedig mee uit de voeten te maken. Want hij' moet het misdrijf zeer vlug hebben gepleegd, waar hij door de familie, aan wie de winkel toebehoort, ieder oogenblik kon worden verrast, aangezien de familie thuis was en dus elk oogenblik den winkel kon betrekken. Nu is het in groote haast meenemen van een tableau mett 90 ringen een gevaarlijk iets, want op zoo'n tableau zitten de ringen maar losjes bevestigd en zeer licht lpopt men de risico, dat er ringen uitval len. Gelegenheid om het tableau rustig in te pakken, heeft de dader natuurlijk niet gehad. Hij moet het, toen hij het uit de etalagekasit had weg genomen, vliegensvlug onde reen jas of kleeding- stuk over den arm gedragen hebben weggemoffeld zoo behendig, dat er geen enkele ring is uitgerold. Bij het openen van de straatwinkeldeur gaat ook in dezen winkel een schel over om aan te kondigen dat publiek is binnengekomen. In dezen winkel was dit signaal niet buitengewoon sterk, zoodat het mogelijk is dat de bewoners die bo ven huizen dit schellen van de winkeldeur niet hebben gehoord door rumoer op straat of anders zins. Misschien heeft de dader deze omstandigheid geweten en daarvan gebruik gemaakt, zoodat hij zich onopgemerkt toegang wisit te verschaffen tot den winkel. Er is niet de minste aanwijzing om den dader op het spoor te komen. Men herinnerde zich alleen dat er dezer dagen iemand in den winkel was ge- komeno m te vragen, of mijnheer zoo-en-zoo hier ook woonde, waarbij de naam werd genoemd van iemand, die volstrekt onbekend was. Men acht het niet onmogelijk, dat deze vrager de dader is geweest, die vooruit eens heeft willen probeeren in hoeverre het schelsignaal van de winkeldeur overging en zie lh daarna heeft kunnen orienteeren aangaande de inwendige inrichting van den win kel. Maar deze aanwijzing is zoo vaag, dat men niet weet of er voldoende houvast aan zal zitten voor het verdere onderzoek. EEN KWAKZALVER. Overeenkomstig den eisch van het O. M'. heeft de kantonrechter te Goes een koopman uit Krab- bendijke, die zich op verschillende plaatsen in Zeeland aan kwakzalverijpraktijken schuldig maak te, veroordeeld tot drié boetes van f 200 en een van f 300, iedere boete te vervangen door 60 dagen hechtenis. Verdachte, die reeds een aantal von nissen achter den rug heeft, gaf zich uit als spe cialist in rheumatiek. Hij vroeg van f5 tot f12.50 voor een visite en twee medicijnen. Het eene dat voor uitwendig gebruik werd gegeven, bevatte vol gens onderzoek bij den Rijkskeuringsdienst te Goes terpentijnolie, het andere, dat met drie druppels per dag moest worden ingenomen, bestaat uit een mengsel van die olie met sesamolie en zeepr spiritus. .De ambtenaar van het O. M. had er o.a. op) gewezen, dat het meest funeste is, dat er behan delde personen meenen, daardoor beter te zijn geworden en dan attesten afgeven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3