adeem over gesproken is. Maar Ket is wel eigenaardig, dat daarop is voortgegaan. Gaf dat de zekerheid, dat bet voor altijd ongevraagd was toegestaan? Desnoods zöu ik willen toegeven, 'dat be stuur en gascommissie niet scherp genoeg heb ben toegezien op die verrichtingen van den Directeur. Maar in de instructie, die van den Directeur is 't geregeld, dat hij toezicht moet houden op alle uitbreidingen. Kan hij geen controle oefenen, dan moet ep wordt er iemand naast hem gezfet, zooals Idit geschiedde bij den bouw van die kamerovens met Oosterlee. Wanneer men er niets van kan vinden, dan kan men toch niet met een handomdraaien maar zeggen, dat 't niet goed zal zijn wat er ge schiedt is. Daarom kan ik niet meegaan nilet 't rapport. En wat de nota van den voorzitter betreft, hem is in de gascommissie nooit de gelegen-1 heid gegeven daarover te spreken. In de vergaderingvan 12 Dec. dieted diei voorzitter naar aanleiding van de notulen teen poar vragen, waarop door hem geen antwoord werd ontvangen. De le vraag was: of de Directeur zich kon verwijderen bij wat de burgemeester naar voren wilde brengen. De Directeur ging niet uit eigen beweging en ook werd door den voorzitter der gascom missie het verzoek daarto telnet gedaan. De 2e vraag was: of door het bestuur een verbod aan den Directeur was gegeven, hemi gevraagde inlichtingen te geven. Ook hierop werd geen antwoord ojntvangian, hoewei wat dit verbod betreft anders in de instructie van den Directeur is bepaald. Dat was de behandeling door den voorz. der gascommissie van onzen burgemeester, toen die op die vergadering wildie spreken. Het is een fout van den voorzitter der gas commissie om aan een lid geien gelegenheid te geven datgene naar voren te brengen wat hij: heeft waargenomen. Ook moet ik sterk opkomen tegen uitlatin-1 gen als: „hij weet er niets van", want dat werkt niet bevorderlijk om diezö zaak tot een goed? olossing te brengen. Wanneer er in het bestuur van de gascom missie ook een zekere animositeit heerscht, gaat hel nog niet aan dit te laten spreken. Men moet daar de zaken behandelen en niet ie mand zoo maar in een hoekje gaan drukken. Wanneer van andere zijdie onjuistheden naar voren worden gebracht, dan moet ik daar tiegeni opkomen. En wat de min lerlieidsnota betreft, in de. ,,Seh. Crt." van 8 Maart staat een minderheidsnota van idu B. dat niets anders is dan een tféröiediging van het standpunt van 2 raadsleden. Eat is zijn recht, maar ook een ander hoeft daartoe het recht. Het is mij in de Gascommissie niet mogelijk ge weest van een andere meening te doen blijken. Juist zij, die meenden in het belang van den Directeur te werken, hebben een averechtsere houding aangenomen. Be meerderheid van d!e Gascommissie heeft ge tracht de fout goéd te praten. Maar -déze wijze van behandeling is niet in het belang van het bedrijf. Wij hebben thans te aanvaarden de zaak zooals zij geloopen Is, en moeten nu onze houding be palen, hoewel dat zeker moeilijk zal zijn. Wij moeten frachten een einue aan de zaak te maken, maar niet zooals 2 Gascomm.-leden die voor het rapport stemden om, zooals ze zeiden,, een einde aan Je zaak te maken. De heer Groen is ook van meenkig, dat nu de' groote vraag is, wat doen we met de zaak. Wat gebeurt er als meerdere raden besluiten het rapport niet tje1 aanvaarden. Want' hot on derzoek is niet in 'goede, handen geweest. Uit de sluitpost 'van het plan blijkt niets van. een uitkeering van 5 pCt. aan. den Directeur. Maar hoe is de Directeur 'dan aan dit bedrag ge komen Hebben wij dan toch met steekpenningen te doen Het genoten bedrag is hem dus op een of andere wijze ter hand gestield. Wat doen wij nu als de meerderheid hot rapport aanvaardt en wat als de meerderheid dit niet doet? Be Voorz. meent dat men zich alléén- moet bepalen tot het al'of niet aannemen' van. het rapport, en afwachten wat andere raden doen om daarna te beslissen. En wanneer gezegd wordt dat Ged. Station: geen aanleiding vonden in te grijp'sn, dan moet men zeggen wat er stond: vonden ,,voorlooptg" geen aanleiding. Be heer Zeeman had verwacht dat men met feiten, uit de notulen zou kopien, en kan niet begrijpen dat du. B. nu niet het rapport accoord gaat, omdat hij het ook wenschte. Noch du B,, noch Directeur hebben gepoogd de instructie te ontzenuwen, waar zijn werkzaamheden worden geregeld. Hij deed niets meer dan wat zijn in structie hem oplegt. Ik hoop dat 't rapport verworpen wiordt, want met du. verwerping krijgt de Comm. voor don broek eu is zij verplicht een beter onderzoek in te stellen. Willen we den Directeur zuiveren 'van den smaad, die op hem rust, dan moeteiruwij het' rapport verwerpen. De heer du Burck zegt, 'dat volgcns Zieeman de kwestie heel eenvoudig is en de Gascommissie een nieuw onderzoek moet instellen. Ik .doe er echter niet aan mee om die Gascommissie om een nieuw rapport te vragen. Zeeman doet alsof de Gasoommissie niets gerapporteerd heeft, maar dan meen ik zijn geheugen even te moeten op- frisschen, dat wat verschrompeld schijnt te zijn. (Spr. gaat dan. eenige dingen uit het rapport na). En zou Zeeman niet deuken, dat de Gascommis sie ons hartelijk uitlacht, wanneer om een nieuw onderzoek wordt gevraagd. Wij willen een uitgebreid onderzoek nia* ce genwerken, maar de gascommissie zal het ver zoek toch met dezelfde stemmenverhouding ver werpen. Verder is door Zeeman gesproken over de in structie. Maar wanneer die dan zoo duidelijk is, dan moet men den Directeur verplichten de be dragen terug te storten. Door Groen is gevraagd, hoe de Directeur dan de f 3800 heeft genoten. Daarover wordt gesproken in het rapport. Ee fa. Klönne is door den directeur opmerkzaam gemaakt op de 5 pCt. En daar zie ik niets ver keerds of onbetrouwbaars in. Ik stel volkomen vertrouwen in wat de Dir. heeft gedaan. Door den heer Kramer is gesproken over de gesties van de gasc. bij de behandeling 'van be paalde onderwerpen. Maar dan moet ik zeggan, dat daar een zeer conservatieve geest heerscht Dan moet een einde gemaakt worden aan deze besloten vergaderingen. Maar nooit heb ik daar voor een meerderheid gevonden. Dan moet de heer Kramer trachten een einde te maken aan 'deze middeleeuwsche toestanden. Worden de vergaderingen niet jopenbaar dan zal men een uitgebreid persoommuniqué dienen te verstrekken. En wat de geheime vergadering be treft, daar is niets ten nadeele van den Directeur gesproken. Dat wilde ik laten uitkomen. Door u is alleen gezegd dat het beheer van 'de lichtbe-.. drijven niet in den haak was. D:at stond u allang tegen en daarom "heeft u als vóorz. bedankt.-' Ik ben ook niet overtuigd, dat de gasc. ver keerd heeft gedaan. Zij heeft aan haar op dracht voldaan en méén ik, dat wij ons bij het rapport kunnen neerleggen. Hierna in stemming gebracht WORDT HET RAPPORT VAN BE GASCOMMISSIE VER WORPEN MET 5 TEGEN 2 STEMMEN. Voor stemden de heeren Dijkhuizen en du Burck Tegen de heeren Kroon, Bekker, Groen, Zeeman en Kramer. Thans komen de diverse begrootinglen in be- liandeling, nagezien door de heeren Groen, Zee man en Dijkhuizen, terwijl door den heer Groen het rapport wordt uitgebracht. Op het advies van deze commissie wordt eerst vastgesteld de begrooting van het B.A. sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag Van f 2686.90, onvoorzien f 304 99, gemeentesubsidis» f700. i De begrooting van het gasbedrijf wordt vastge steld op een belrag van f 105678.77, waarin ver werkt is een verlaging van 1 cent. De begrooting van het electr. bedrijf wordt vastgesteld op een bedrag van f67326.28, waar in is verwerkt een verlaging van 2 Cent voor lichtstroom en 3 cent voor krachtstroom op den dag. Bij de gemeentebegrooting, die nu in behan deling komt, zegt de rapporteur, dat uit den post -onvoorzien, groot ongeveer f5000 blijkt, dat B. en W. niet komen met een voorstel tot het Vor men van een reservefonds, maar ook de comm. hecht hier niet veel meer aan, gezien het wets ontwerp tot regeling van de finantieéle verhou ding tusschen rijk en gemeenten. Bij de behandeling 'blijkt, 'dat de begrootin.g aanvangt met een voofüeelig saldo f7898.78V2 Bij de post f300 voor de wethouders zegt dia voorz., dat weth. Kroon thans 20 jaar wethouder is. Hij hoopt dat hij nog vijf jaar deze jaar< wedde mag genieten om dan hierop nader terug te komen. Bij de post f 50 voor de burgerwacht verzoe ken de heeren Zeeman, du Burek en Dijkhuizen aanteekening van hun stem tegen dezen post. Bij het bedrag van f 250 Voor t.b.c -bestrijding zegt voorz. in antwoord op een Vraag van de heeren Zeeman en du Burck dat het Witte Kruis' hiermede bekend is, maar het niet in 'de macht van de afd. ligt om uit te éénden. 'Aan wijzing geschiedt door consultatiebureaux, waar van bet Witte Kruis kennis krijgt, en dan han delend kan optreden. Het ligt niet in de bede ling hiervan alleen on- maar ook minvermogen den te laten profiteeren. Toegestaan wordt een subsidie 'van 11/2 cent per inwater voer de ontsmettingsinrichtingen. Bij de desbetreffende post wordt eveneens in gewilligd een verzoek om subsidie van de Com missie v. malariabestrijding door de bevolking. Belooning onderwijzers f340.—, Be heer du Burck vraagt of het niet gewenscht zóu zijn in plaats van vervolgonderwijs een cur sus te stichtea voor de schoolvrije jeugd, en dat van het Gemeentebestuur- uit hieraan eenige bekendheid wordt gegeven. Na eenige discussie wordt hierop niet ver der ingegaan, omdat, zoo-als voorz. zegt, het par ticulier initiatief moet worden afgewacht. Een voorste], ondersteund en schriftelijk in gediend kan echter nader overwogen Worden. 'Voorz. vindt hierbij gelegenheid te wijzen op de gemeenschappelijke u.l,o -school, die men ook voor 1 jaar kan volgen. Toegestaan wordt een subsidie aan 'He R.K. bewaarschool van f 100. Eveneens een subsidie van f 125 aan de afd. L, T. B. voor een "tuinbouwcursus. Ook eeu subsidie voor de R.K. leesbibliotheek Een subsidie vau f100 voor het Oranjecomité1 ter viering van feest op 31 Aug., wordt -na eenigle discussie gehandhaafd met de heeren Zeeman, du Burck eu Dijkhuizen tegen. Bij het hoofdstuk belastingen stelt de Com missie voor den post personeele belasting te bren gen van f 2500 op f 2000. Nadat hierover eenige discussie is gevoerd, wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten en tevens om de oude verordening, regelende de opcenten op Je persomaele belasting, weder in te voeren. Het aandeel van Je gemeente in de kwade posten wordt geraamd „op .f 2400. Om eerstgenoemd bedrag te compenseeren, stelt de Commissie voor ook dit bedrag met f500 te verlagen, waartoe wordt besloten met de wet houders en de heer Kramer tegen. De begrooting wordt hierna vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f60154.84i/2. Tenslotte wordt een verzoek om f10 subsidie van het Historisch Genootschap Oud-Was tfries- land, met de beide wethouders tegen, ingewil ligd. De voorz. brengt "hierna commissie en rappor teur dank voor hun werk en aan den Raad voor de vlotte behandeling. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6