MT^TTW R EX"-Artikelen Hike Breijer' Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 66 Zaterdag 9 Juni 1928. 87e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENÏ 7 - - TEL 644 ALKMAAR W 44 Til. 1114 TOB NOOIT. Revue van de Week Tel. 526 WTERC. TELEPHOON 51 ÜNGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Kftedact.-Uitg. J. H. HE1ZEB - Bureel \oordscharwmide Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever PERSOONLIJKHEID. Wanneer twee menschen. hetzelfde werk ver richten, dan doen zij niet hetzelfde werk. Het is bekend, dat ieder menseh in zijn werk iets van zichzelf legt hoe eenvoudig het werk, dat hij verricht ook moge zijn. leder mensch toch heeft iets in zich, waardoor hij zich onderscheidt van zijn soortgenooten en dat zich te eeniger tijd uiten moet en wil ondanks de persoon zelf. Dit eigenaardige in den mensch is zijn zuiverste wezen, zijn 'kernwezen, ziju ik-heid en deze treedt naar voren uit zijn handelingen, die 'door ik-heid haar eigenaardige trekken krijgen, zoodat de mmensch iets eigens ,iets persoonlijks laat zien: z'n persoonlijkheid, leder mensch bezit persoon lijkheid, maar niet ieder mensch is een persoon lijkheid. Onder 'een persoonlijkheid verstaan wij iemand, die door zijn gedragingen eerbied af dwingt vnn aijn maT'mimohfn 1 w.z. oen. metisoh wiens persoonlijke eigenaardigheden zoo sterk spreken en daarboven van zulk een vastheid zijn, dat hij daar staat als een onveranderlijk, strak monument van onwrikbaarheid in leven en in Toch is deze man gelijk aam "Uzelf; toch is deze man slechtsgradueel verschillend van 'u in de trekken van zijn karakter, die hij naar voren weet te brengen. G ijbergt al die trekken in u zelf, maar gij hebt ze nooit tot leven gewekt, doordat gij de noodige aandacht voor uzelf hebt gemist, terwijl eien ander wel aandacht schonk aan die trekken en ze ontplooide en ontwikkelde om ze tot gelding te brengen voor de oogen der wereld. Het gaat zeer velen zoo: zij vergeten de schatkamers van hun wezen te ontsluiten, waar door zij, die anders persoonlijkheden hadden kun ne zijn, vervlakken tot onbenulligheden. Dr. JOS DE COCK. Voor onze lezers van dit blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij' hun wiskracht en energie kunnen aankweeken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoondingen te uitvoerig wor den voor dit blad dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Spreker te N. S. Om in het openbaar te kunnefi spréken, is het noodig, dat gij zelfvertrouwen beiit en er een vaste overtuiging op na houdt. Gij moet in staat zijn, om in 'korte duidelijke woorden, uw meening aan anderen kenbaar 'te maken. Zij, die er zoogenaamd een overtuiging op na hou den, zijn zelden duidelijke, heldere sprekers. Ver der moet gij trachten, 'uiw gehoor te boeien, door niet al te droge, zakelijke kost te geven. "Uw uit spraak moet duidelijk zijn, 'zonder schreeuwerig te worden en ieder in de zaal moet u zonder in spanning kunnen verstaan- Zoodra mén telkens eenige woorden van het gesprokene mist, ^ver slapt- spoedig de aandacht en 'daar dient gij in de eerste plaats voor te zorgen. Verder zou ik u raden, het zaaltje waar gij wilt spreken eens van te voren te bezien en er zoo mogelijk wat gezelligheid in aan te brengen, door er bijv. eeni ge bloemen neer te zetten- Dit zijn wel kleinig heden, maar werken niettemin gunstig op uw gehoor. Na een kwartiertje spreken, kurit gij reeds de stemming aanvoelen van uw toehoorders, is die stemming gunstig, dan 'valt u het spreken veel gemakkelijker. Doe met deze kleine aan wijzingen uw voordeel en verder wetischen wij u veel succes. Verzonden brieven: H. te N.S., Moeder te Z.SDenker te Z.S.^ Mej. J. te O., H. te O. 5 JUNI. De booze „lJsheiligen" zijn dan toch geweken, hebben den aftocht geblazen. Over de door stra- lende, overheerlijke zonne-weelde begunstigde Pinksterdagen van Mei 1928 behoef ik niet meer na te juichen en te jubelen. De zomer is eindelijk gekomen. Zftl het mooie weer blijven? We hebben het af te wachten. Het vertrouwen 'in de officieel meteorologische j voorspellingen is niet ganschelijk ongeschokt. Wij hebben In de afgeloopen wee* geleefd „in het teeken van de sport". Zeer speciaal de vraag, in hoever Nederland 't, bij het Voètbal-touronooi, tegenover de kampioenen uit Uruguay zou kunnen winnen of moeten afleggen, maakte 'de harts- tochten iwakker. Het werd een aarts-hartstochte- liike „run" 'naar kaarten. Over de psychologische vTaag, waar eigenlijk de bron van 3 ie ,jSport- passie" moet wedden gezocht, zal ik nu niet bespiegelen. Bepaal er mij slechts toe te verwij zen naar den uitslag. Waarbij Uruguay de zege praal behaalde. Praten wij er niet verder over. Een aangenaam, en voor velen geruststellend bericht was, *dat H. M. de Koningin 'na haar bui- tenlandsche reis in verband met de Olympische Spelen een diner en een avondreoeptie zal doen aanrichten ten "Paleize te Amsterdam ter eere van de Olympiade. Daarmee dus "bedoelend, dat de Konnigin niet onverschillig staat tegenover het op Nederlandsch gebied in 1928 te houden international esportfestiju. Op 5 'Juni zou de Tweede Kamer hervatten hare openbare vergaderingen lot het voleinden van wat de agenda nog bevat. Beginnend met de wijziging van de Pensioenwetten en wat meer op het „Lijstje" is vermeld. De bedoeling is,' dat ons "Lagerhuis half Juni met „groot verlof" zal kunnen 'gaan. De Rotterdamsche „Nenijto" bleek een zeer groot succes. "Vele duizenden bezoekers stroomden er heen. 'Een kellners-staking op het terrein van de Nijverheidstentoonstelling gewaagd, leed „Fi asco". Welke gebeurtenis illustreerde, over 'de zoovee'lste maal, de hachelijke positie, waarin de geëmployeerden in het oafé en restaurant-bedrijf zich nog altijd bevinden. Van de achter ons liggende week valt voorts te vermelden, 'de katholiekendag, te "Nijmegen gehouden bij aanwezigheid van de bisschoppen der Katholieke kerk te onzent. Er was het zilveren jubileum van Berlage's Beurs te Amsterdam, in 1903 in "gebruik geno men. Den 'genialen, grooten bouwmeester werd door de Technische Hoogesehool te .Weenen een i eere-doctoraat aangeboden. Te langen 'leste heeft Minister v. 'd. Vegte, van Waterstaat, in het leven geroepen de commissie tot onderzoek van de ellende, door de onbewaakte Weke op 8 Juni a.s. door den commandant van i veldleger op de .garnizoenspara,:1e te 'a Bosch zal worden uitgereikt, namens 'Hare Majesteit. Uit de Personalia: Mevr. Amy Grothe-Tiwiss is op 31 Mei j.l. te Hilversum met alle warmte ge huldigd als de Nederlandsche vrouw, die het initiatief nam 'voor het Openluchtspel in Neder land. Den 30sten Mei vierde prof. Mr. JE- Heeres zijn 70sten 'geboortedag. Deze liberale staatsman onttrok zich doen aan alle huldiging. De Itali- aansche gezakt hij ons Hof graaf Barbaro, zal weldra zijn s'inds Maart 1927 vervuld ambt neer leggen. Uit de 'doodénlijst: H. M. Erdbrink, oud-di- reèteur van de Geldersche Crodie-vereeniging en commissaris van de Nederl. Handel-Maatschappij te Schaarsleeren, J. D. Dietz oud-notaris Den Haag op 89-jarigen leeftijd. K., E. Schutt, gep. luitenant-generaal bij het Indische leger; op 65- jarigen leeftijd, Den Haag. Uit de criminalia: Te Arnhem had de justi tie te onderzoeken een ellendig geval van drank misbruik, tengevolge waarvan) een 60-jarige vrouw aldaar zou zijn gestorven. Op de kermis te Oudeschouiw speelde zich een „Drame d'amour' 'af, waarbij, een minnaar zijn meisje vermoordde en de zuster van de „gelief de" ernstig "werd gewoni'd. De woesljbling trachtte zelfmoord te plegen. 'Er waren tal van inbraken- Op het station te Beverwijk werd een poging gewaagd tot het forceeren van de brandkast, welke mislukte. Andere pogingen, elders door „cambrioleurs" beproefd, hadden meer succes. Te Bunschoten deed zich het afschuwelijk ge val voor van een in stukkeu gehakt, pasgeboren kindje. In verband waarmee de vSder van hét meisje, dat het vermoorde kind 'ter wereld zou hebben gebracht, in arrest is gesteld. Te Dordrecht 'heeft een lompenkoopman een 25-jarigen werkloozen zonder eenige andere „aan leiding" door alcohol-waanzin om het leven ge bracht. Te 'Augustinusga heeft een 21-jarige jonkman een „vriend" van hen slechts een jaar ouder tellend in leeftijd, mede zonder eenige naspeurbare reden van het leven beroofd. In den trein, naar Itadië voerend, is vlak bij Milaan een Nederlandsche uitgéver door „pick pockets" van duizend lire beroofd. Te Leiden werd een 48-jarige schoenmaker wegens ernstig zedenmisdrijf in arrest gesteld. Voor de ArronJ. Rechtbank te Amsterdam stonden twee politieagenten terecht, beschuldigd van studenten te hebben mishandeld bij poging tot arrestatie. Tegen een van de- politieagenten werd, nadat de President zijne verontwaardiging had geuit over de houdingj der politie in deze, 2 maanden gevangenisstraf 'gevorderd. Een assuradeur te C'oevorden 'is in hechtenis genomen ve,rdacht van poging ten natdeele van spoor-overwegen berokkend. Voorzitter er van 7s een notaris te Meppel. Ir. v. d. Vegte, oud-hoofdingenieur-generaal van Uit de ongelukken-serre: Voor de lange serie de spoor- en tramwegen. 'Bij Kon. Besluit is aan van verkeersongelukken in zomertijd op verbijs- het regiment wielrijders een standaard toegekend, telende wijze aangroeiend, verwijs ik naar de da gelijksche verslagen. Er -was het schrikkelijk auto-ongeval bij Oegst- geest, op den 'tweeden Pinksterdag, waarbij drie personen werden gewond, van wie twee zeer ern stig. En al het andere... Bij Arnhem woelde een zeer ernstigen hei die- brand, waarbij 25 H.A. heide door het vuur is vernield. Allicht was ook hier een achteloos wegf- geworpen lucifer de oorzaak. Er waren de pick-pockets de zakkenrollers die speciaal met het oog op de Olympiade, vergete men vooral niet, het oog op Nederland nu hebben gericht. Zegt het voort... Er was de Nederlandsche muziek-tentoonstel- ling, te Scheveningen, door den Prinsgemaal be zocht, bij welke gelegenheid Prins Hendrik zul ke verrassende blijken gaf van technische kennis van waarde van oude violen. De Kon. luchtvaart Maatschappij heeft op den Zaterdag vóór Pinksteren, alsook op de beide jongste Pinksterdagen meer 'dan 1300 pleziervlie gers „luchtdoop" toegediend. Hierbij mag toch wel worden gezegd: „That speake vólumez". Ten slotte: de internatiouaal-telefonische ge meenschap tusschen Nederland en Spanje is ver kregen. Wij kunnen welhaast even gemakkelijk en vlug tusschen Amsterdam eu Madrid gesprekken voe ren als tusschen Groot-Mokum en Haarlem. Ware dit slechts het geval geweest toen 'Alva hier den tienden penning trachtte in te voeren. Wij leveren C I! een f 2.25 KOUS KNIESTUK ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. Binnenland WACHTGELDERS. Vorige week heeft de minister van Onderwijs, K. en W. een nieuwe lijst van wachtgelders aan de gemeentebesturen doen toekomen. Alleen, in dien uit deze lijst personen worden benoemid ter voorziening in bepaalde onderwijsvacatures, kan op rijkssubsidie worden gerekend. Die lijst is reeds danig geslonken en telt nog in totaal 112 namen: Gehuwde hoofden van scholen beneden 55 jaar 7 en er boven 6. Ongehuwde hoofden beneden '55 jaar 3 en er boven 2. Gehuwde o,ndérwijzers beneden 55 jaar 30 en er boven 11, ongehuwde onderwijzers beneden 55 jaar 32 en er boven 2 en onderwijzeressen bene den 55 jaren iff en er boven 1. Samen beneden 55 jaren 90 leefkrachten en er boven 22. Voorts zijn er nog 25 wachtgelders op de lijst geplaatst, die werkzaam zijn geweest bij het neu traal. bijzonder onderwijs. Neemt men in aanmerking, zegt „de Tel." hoe vorig jaar Juni bedoelde lijst er uitzag, dan schijnt de veronderstelling niet gewaagd, dat het met den voorrang 'der wachtgelders spoedig zal zijn afgeloopen. Waarschijnlijk zijn velen hunner van de lijst geweerd geworden, omidat ze gewei gerd hebben een hun aangeboden onderwijsbe- trekking elders te aanvaarden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1