1 Het Olympisch Kunsttoiirnooi. MIJNHARDT's Buitenland Een onderdeel van de Olympische Spelen vormt het concours van werken door levende 'kunste naars, behoorende tot de landen, wélke zijn uit- genoodigd tot de Spelen van de IXe 01ympiad|e- In verband daarmede wordt een kunsttentoon stelling gehouden in het Stedelijk Museum in de Paulus Potterstraat alhier. Deze tentoonstelling' wordt geopend op Maan dag 11 Juni as. en zal duren tot 12 Augustus. Ze omvat werken op het gebied van schilder kunst, beeldhouwkunst en architectuur, uitslui tend oorspronkelijk werk van levShde kunste naars, dat. door üe makers zelf is ingezondens nimmer tevoren heeft medegedongen o? tentoon- gested is geweest' ter gelegjeniheii van vroegere Olympische Spelen èn waarvan de voorstelling betrekking heeft op sport in den meest uitge- breiden z'in van "het woorEd. De tentoonstelling, wtelke 600 nummers telt, is zeer uitgebreid en vult behalve 'de bovenves- tibule en de 'daarachter gelegen groote zaad, alle zalen en cabinetten van den Zuidelijken gevel van de bovenverdieping van het Stedelijk Mu seum. Door de goede zorgen en cmder de beproefd^ leiding van den directeur van het Stedelijk Mu seum, den heer C. W,. H. Baard en 'den Secre taris der Afdeeling Kunst, den heer 'J. W„ Teil- Iers, zijn de werken gegroepeerd naar :F verschil lende landen, geëxposeerd en vereenïgd toe een aantrekkelijk geheel dat aan Jfooge ar'tistiehe esichen voldoet. De volgende 20 landen nemen "deel aan dit kunstconcours: Duitschland, Oostenrijk, België, Denemarken, Ver. Staten van Amerika, Frank rijk, Engeland. Hongarije, Italië, Ierland, Let land, Luxemburg, Mexico, Noortwégen, Nieuw Zeeland, Nederland, Polen, Zjwieden en Zwitser land. Behalve een aanzienlijke collectie schilderijen en beeldhouwwerken bevat de tentoonstelling een uitgebreide verzameling architectonisch w'erk, teekeningen en maquettes, ook foto's van bestaan de of ontworpen gebouwen en complexen, aan 'de lichamelijke opvoeding of aan bijzondere takken van sport gewijd. Eenige beeldhouwwerken, die door hun buitengewone zwaarte moeilijk in de tentoonstellingszalen te plaatsen zijn, krijgen een plaats op de terreinen van het Stadion. De groote zaal achter de vestibule is geheel gevuld met werken van Engelsche 'en Iersche kunstenaars. Men vindt er onder meer belangrijk werk van Sir John Lavery (een portret van den beroemden jockey Donogjhue). Schilderijen van Sir Wulliam Orpen, waarbij de aandacht trekt het ruiterportret van den Prins van Wales, uit diens particulieren schilderijen-collectie voor deze tentoonstelling afgestaan, een bokswedstrijd door Mrs. Knight, aanplakbiljetten door Webster, houtsneden door Nocholson, enz. In de daarachter gelegen za'len zijn de werken geëxposeerd, welke zijn ingezonden uit ie verschillende reeds ge noemde landen. Italië zond slechts 1 schilder stuk in een midieleeuswseh balspel te Sienna voorstellende, maar is verder vertegenwoordigd door een aanzienlijk getal architectonische teeke ningen; 'België zend interessante sculptures 'ten toon, Mexico werk van Angel Zarraga. De inzending van Duitschland is wel de meest omvangrijke. Er is werk van Schlevogt Dill, wedrennen; Max Liebermann, polospelers; beeld houwwerk van W. Schaper, discuswerper; en Oppler, hardlooper. Verder bevat ie Duitsche verzameling, welke door de Deutsche Reiehskunstwart is bijeenge bracht maquettes van het Duitsche Sportforum te 'Berlin Grünewald, van den architect Werner Marehen van andere sportcomplexen, teekenin gen, foto's enz. benevens een verzameling gra fiek, penningen en dergelijke kunstvoorwerpen. De Nederlandsche afdeeling toont o.m. werk van Isaaek Israëls (3 ruiterportretten) van Lizzv Ansingh, die een poppenfantasie inzond. Jan Slui ters, Gerdes, Willy Sluyter, Mönninckendam, met een biljartwedstrijd, wel niet behoorende tot de Olympische sporten, maar als kunstwerk van beteekenis. Mevr. de Balbian Verster met een por tret van de bekende amazone Fr. Lungen. Schier alle 'takken van sport hebben de kun stenaars hier op deze tentoonstelling ingezonden, tot hun werk geïnspireerd en aldus is een groote verscheidenheid bijeengebracht die tot een "boeien! en onderhoudend geheel is geworden. Dat onder het door Nederland ingezonden archi tectonisch werk ook dat van den bouwer van het Olympisch Stadion, den architect Jan Wils, ,JTa, mijnheer pastoor. Een meisje van 'elf maanden, dat nog is uitbesteed en mijn kleine George, die drie en een half jaar odd is." „En de vader van' die kinderen?" „Is dood!" luidde het ondier tranen gegeven antwoord. „Ge zijt dus. weduwe?" >vJa, mijnheer." Waarom komt ge evenwel juisft naar Chevry om werk te zoeken? Chevry is een klein dorp en men vindt toch in den regel spoediger een werkkring op een grooter plaats. Komt ge niet uit een stad en hadt ge daar ujw; werk niet?" „(Ja, mijnheer, ik had wel een post, en..." „En hebt ge dien nu verlaten?" „O, niet vrijwillig. Men heeft mij ontslagen niet omdat ik mij zelf iets te' veriwijten had, maar omdat ik" niet de vereischt© geschiktheid' bezat. Ik moet binnen enkele dagen een goed heenkomen zoeken. Een droevige omstandigheid' heeft mij voortgedreven." „En moet ge alle afstanden met uiw; kind te voet afleggen Stondt ge dan met leege handen: op straat?" „(Mijn heele bezitting bestond uit zes halve stuivers, die ik gisteren heb moeten uitgeven aan voedsel voor George." „Om u evenwel aan een werkkring te kunnen helpen, mijn goede vrouiw; moe't ik weten wie en Wat ge zijt. Waar zijd uwe papieren?" De jonge vrouw begon over het geheel© een belangrijke plaats'inneemt, ligt voor de hand. Een verzameling groote foto's van het Stadion geeft een duidelijk beeld van dit in het midlden der Olympische belangstelling staande bouwwerk. De kunsttentoonstelling zal op Maandag 11 Juni a.s. te 3 Uur des n.m. officieel worden ge opend. De Voorzitter van het Comité 1928, Mi'. A. Baron Schimmelpenninek van der Oye, zal daarbij een kort woord ter inleiding Spreken, Waarna de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Meester M. A. M. Waszink, de tentoonstelling zal openen en vervolgens de Voor zitter Van het Internationaal Olympisch Comité, Graaf de Baillet Latour, nog het woord zal voeren. Tot 'bijwoning van de officieele opening zijn o.a. uitgenoodigdde Voorzitter en le ledjen van het Internationaal Olympisch Comité, met het Uitvoerend Comité, waarin zitting hebben Graaf de Baillet Latour, Baron Godefroy iè Blonay, J. S. Eds trom. Brig. Généraal Kentish, Markies de Polignac, Generaal Sh. H. Sherrlll; Dr. Lewald, Luit. Kol. Berd'CZj verder ie ledien van het Eere-Comité voor dé Spelen der IXe Olympiade, de attache's vertegenwoordigende de tot de Spelen uitgenoodigde landen, het Bureau Permanent des Federations Internationales Spor- tives, het Gemeentebestuur van Amsterdam,, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland on tal van andere autoriteiten. De opening, voor het publiek is bepaald op Dinsdag 12 Juni des v.m. 10 uur. Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Laxee r-Tablet ten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 et. Sttaal-Ta biel ten 90 et. Maag-Ta bietten 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor Hollands Noorderkwartier, te Alkmaar, is het volgende schrijven aan de Tweede Kamer der ■Staten Generaal gezonden: Onze Kamer acht zich geroepen hare bezwaren bij u in te dienen tegen het bij Koninklijke Bood- cshap van 29 November 1927 ingediende wetsont werp tot herziening van de wet van 19 December 1914, Staatsblad 564, houdende instelling van Raden van Beroep voor de Directe Belastingen en vaststelling 'van a'lgemeene bepalingen betref fende het beroep op die colleges, en wijziging van de artikelen 265b en 265c der Gemeentewet. Ten zeerste zou onze Kamer het betreuren in dien deze wijziging als voorgesteld tot stand kwam, omdat zij hierin een achteruitgang ziet in meerderlci opzicht: le. wat betreft de positie van den Voorzitter van den Raad van Beroep. Zij acht die zooals deze thans is veel beter. Zijn raadgevende stem geeft hem naast zijn leidende, een bemiddelende posi tie, waardoor hij zeer medewerkt tot handha ving en versterking van het vertrouwen, dat het publiek in den Raad' van Beroep heeft; 2e. dat dte Secretaris van den Raad van Beroep voor het vervolg zal worden tooegevoegd als een van Rijkswege bezoldigd amblenaar, zal aan le onbevangenheid en onpartijdigheid van "den Raad groote afbreuk kunnen doen. Het zal er bijna steeds toe gaan leiden, dat de Secretaris, dié een blijvende plaats in den Raad zal innemen en lie hel werk doet, een groot overwicht krijgt. Wij achten het hoogst ongowensOht, dat een 'derge lijke positie wordt gegeven aan een ambtenaar, die niet in het vo'lle bedrijfssleven slaat, en dit bezwaar zou in de practijk nog veel grooter Iworden, wanneer '(de weiswijziging zou hier al licht toe leiden) een belastingambtenaar als zoo danig werd aangewezen. Het vertrouwen van het publiek zou hierdoor ook zeer gaan verminderen, omdat meii zou gaan gevoelen, dat de fiscus door een zoodanig ambtenaar zélf als het ware een grooteii invloed zou hebben op het geding, waarin zij zelf partij ia. 3e. hel komt onze Kamer zeer onjuist voor, indien bij meerdere gemeentelijke belastingen en lichaam te beven. „Mijn papieren?" stamelde zij. „Natuurlijk! Wie zal zoo maar een wildvreem de vrouw onder zijn 'dak nemen? Niemand?" „Johanna Fortier werd'doodsbleek. Als zij ae waarheid ging bekennen, moest zij zeggen: ,,Ik ben de vrouw, die vau de brandende fabriek is iweggeloopen, die vrouw, die door iedereen van brandstichting-wordt beschuldigd en d'ie zich niet verdedigen kan." Zij zag nergens uitkomst meer. Werwaarts zij ook hare schreden "moeht wenden, overal kiwam zij voor een gapenden af grond. De priester zag haar verwarring. „Hoe heet -ge vroeg hij. „Johanna." ,jDat si een voornaam Hoe is uw „van" Hoe is de naam van uw overleden echtgenoot?" Zij mocht het antwoord, niet schuldig blijven en liegen wilde zij niet. „Ik ben Johanna For tier," zei ze. ,pohanna Fortier!" riep de pastoor. „Ge komt dus van' A.lfortvilla Het arme slachtoffer van. Ernst Garaud sprong verschrikt overeind. „O, mijn God, weet ge alles reeds?" riep zij in haar wanhoop. „Ja, arme verdoolde, ik weet alles!" antiwoord- de de priester, terwijl hij Johanna's hand vatte. „Ik .weet dat ge achtervolgd en door de pcflitie gezocht wordt." „Ikik? En waarvan beschuldigt men mij?" gemeentelijke heffingen het hooger beroep en 'ïle cassatie zullen komen ïe vervallen. Hierdoor zou bij geschillen de Gemeente rechter In eigen zaak worden. Op grobd van bovenstaande meenen wij er bij U/we Hooge Vergadering op aan te moeten drin gen Uwe goedkeuring aan de wijzigingen in kwes tie wel te willen onthouden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier (w.g.) S. W. ARN'TZ, Voorzitter (w.g.) D. J. SCHEFFEL, Secretaris EE»N BEZOEK AAN ZIJN EIGEN GRAF De „New York' Herald" (Parijsche editie) meldt dat toen een zekere T. G. Karahalas, een koop man te Boston, die in den oorlog heeft medege- vochten, dezer dagen een bezoek bracht aan de oorlogsgraven in Frankrijk, hij bij het Belleau-- bosch een houten kruis vond, dat zijn naam ver meldde. Karahalas heeft in 1917 in het Belleau- bosch gestreden en werd toen gewond. Volgens een legerdoodenlijst was hij gesneuveld en toen hij hoorde dat in het bosch te zijner nagedachtenis een kruis stond, vertrok hij naar Frankrijk, waar hij de sensatie onderging zijn eigen doodsbericht te lezen. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 8 Juni. Van Alkmaar dte Victorie! De voortzetting van het zaakje tegen den slee per J. S. Ie Alkmaar, aan wien was ten laste ge legd het onbeheerd laten staan van een aange spannen voertuig, was dezen niet onvoordeeüg. De verbalisant toch had erkend zich met, de plaatsaanduiding vergist te hebben, weshalve le heer J. 3. werd vrijgesproken. Die nachtrust van Alkmaarseli burgerschaar wre edel ijk verstoord. Eveneens werd verder behandeld die zaak be treffende het maken van burengerucht tegen den 20-jarigen schilder F. de V. door het hooren van den verbalisant de Vries. Deze verklaarde, nat het door Frans gemaakte lawaai zeer duidelijk hem was gehoord en het jong© mensch voorts zoo onhebbelijk was opgetreden dat hij onder hevig verzet naar het bureau moest worden ge transporteerd. De nachtelijke concertgever, die thans schitterde door afwezigheid, werd thans gehonoreerd met- f 3 boete of 3 dagen, feitelijk te weinig voor de moeite die hij zich had ge geven. Verboden vrucht »ma,akt het lekkerst. De bekende woudlooper Corn. R. uit Heiloo was wederom present om de voortbehandeling van de hem 'ten laste gelegde overtreding ter zake het bewandelen van 'de verboden paden: bij te wonen. De verdachte bleef ook hier zijn standpunt getrouw dat 'de bekeuring onrecht matig was ën het er den verbalisant, boschwach- ter Mulder alleen om te doen was, hem onaange naam te zijn. 'Ondanks dit verweer vorderde de ambtenaar f 12 boete of 12 dagen, doch de kan tonrechter wilde de zaak nog eens rijpelijk over wegen en heeft de uitspraak bepaald op 22 Juni. {Diominee'.s auto een verkeersbelernmering. Ds. L. M. uit Warme.nhuizen bracht op 30 April een bezoek aan Alkmaar en liet onder de hoede van zijn Schoonpapa op de Kaarsemakers- gracht zijn auto achter, terwijl 'hij zelf een be zoek bracht aan het Landbouiwcrediet- Intusschen verscheen de verkeersagent Volbeda die consta teerde, dat die auto daar leelijk in dien weg stond en tegen den inmiddels weer verschenen predi kant rpocesverbaal opmaakte. Die ©erw. heer was heden persoonlijk aanwezig én gaf een exposé van het gebeurde, :bewerande Idat Vo'lbeda ha.dl gezegdu kunt bp die majiier uw auto wel dwars, over den Weg zétten. Dominé had daarop ge antwoord dat hij er piet pan dacht een llergelijke ondankbare handeling 'te verrichten, en daarop Was.de agent blijkbaar boos geworden en hoewel aanvankelijk geneigd 'hem alleen .te Waarschuwen, had hij toen procesverbaal opgemaakt. Overi gens ontkende de predikant, dat zijn auto een hindernis voor "net verkeer had opgeleverd. Agent Volbeda 'werd getelefoneerd, doch ver scheen eerst, toen de predikant^ (die haast had, reeds vertrokken 'was. De verbalisant verklaarde, idat lie auto wel twee meter, zooals hij (direct had opgemeten; van de grachtkant was. geplaatst- Er was nie mand, die daarin hal plaats .genomen, wel wan-, delde een meneer zoon beetje heen en wéér. Op grond vande gepleegde overtreding1 liadi Volbeda reeds direct het voornemen procesverbaal op te maken. De kantonrechter, voldoende voorge licht, veroordeelde daarop den EerW. Heer S. M .'tot f 4 boete of 4 dagen. De wetgever is moeilijk' té voldoen. De Heer 'J. de V., glaahandelaar te Amsterdam had op '23 Maart .te Alkmaar een kolossale spie gelruit af 'te leveren en deze rechtstandig, om breken te Voorkomen, op een diet als vrachtauto' ingeschreven luxe auto geplaatst- Het scheen ech ter dat de respectabele hoogte van de ruit een overtreding opleverde en dus Iwerd tegen dm glashandelaar procesverbaal opgemaakt. De heer de V. 'toonde hier aan, dat zijn auto niet behoef de te 'worden ingeschreven. .Voorts hoopte hij niet dat hij zou ;worden veroordeeld, want dian beliep hij de kans, ,in Amsterdam, Waar de po litie tot dusver geen notitie van deze wijze van glasvervoer had genomen, den .grootsten last zou krijgen. Glasruiten van deze afmeting moeten rechtstandig worden vervoerd, aangezien anders vernieling onvermijdelijk is. De ambtenaar, hoe- Wel erkennende de moeilijkheden, achtte den ver dachte in overtreding te zijn geweest en requi- reerde f '2 boete of 2 dagen. Uitspraak 22 Juni. Deze vbch wordt duur betaald. Tot. tiweemaal toe hladden de visehamateurs Simon M- en Pie ter B. zich op het grondgebied van Koedijk 'gewaagd, ten einde zonder geldige visehaete zich onledig te houden met vissohert in een binnensloot door .middel van dobbers. De wakkere veldwachter Hrrm. Visser ,was echter paraat, verbaliseerde en nam het vischtuig in beslag. De heeren M. en B. 'werden heden niet zuinig aangepakt en veroordeeld! ieder tot 2 maal f 6 boete of 2 maal 6 dagen voor de eerste en tot 2 maal 'f10 boete of 2 maal 10 dagen voor de 2de overtreding, zoodat de paar nuchtere baars jes die zij snapten, hen ieder op 32 pop komen te staan. Onachtzaamheid ia officieele stukken is niet aa n bw ve I eus wa arBg- De 34-jarige landbouwer Pv B. van Uitgeesit, had volgens procesverbaal des namiddags 7.30 uur op den Dorregeesterweg een onv|erlicht rijwiel bereden. Hij verscheen heden deswege voor den kantonrechter, doch toomde triomphantélijk een dagvaarding, waarin aloud aangegleven dat dit ffeit 'was gepleegd 3 April voormiddags 7.30 uur en 'daar wist hij absoluut niets van. De kaïn- tonrechter was van meening, dat in dezen land- bouwspecialiteit advoeatenbloed stak, maar He ambtenaar bleek van oordeel te zijn, dat een fout in het afschrift geen beletsel was om f 5 boete of 5 dagen te vorderen. Uitspraak 22 Juni. Richtingwijzer alléén aan de voorruit wettelijk onvoldteenjdte. De heer A. S., bollenkweeker te Limmen, wil de op 25 April in zijn gesloten foidje gezéten den rijksstraatweg van rechts oversteken om een zijweg in "te slaan, doch verzuimde dit 'door middel van een uitstekende richtingaanwijzer of door bet uitsteken va.ii Je hand kenbaar te 'ma ken, z ulks met het noodlottig gevolg, Jat een achter hem "komende motorrijder, een handels reiziger uit 'Capelle op 5 April met name C. W. de Roo met de ford in aanrijding kvfrnm, zijn linkerpols brak 'en zijn motor werd beschadigd. De heer Sch. verleende het slachtoffer alle mo gelijke hulp, maar kon daarmede niet voorkomen, dat hij 'heden terecht stond en op grond van den ernst van het feit, tot f 30 boete of 30 dagen werd veroordeeld. Volkomen geishabilitemï. De 55-jarige chauffeur C. de G. van de auto- busonderneming IJmuidenEgmond aan Zee, stond terecht tier zake de niet geringe feiten, 1 dat hij op 26 April, komende van 3e Mient te I Castrieum, met de door hem bestuurde autobus; I zonder signaal te geven, rijdende links van den 1 weg, de Ba.kkummerstraa.tweg en daarna de spoor- baan was opgereden, tengevolge waardoor een j van de richting Bakkum afkomende verhuisauto, met bestemming voor Haarlem, zoodanig naar rechts moest uitwijken, dat de auto tegen een schutting van spoórwegbiels was aangekomen en daardoor werd beschadigd. 1 Het politioneel onderzoek had uitgewezen, dat de Gr. een roekeloos en onvoorzichtig autobe- 1 s<uurder zou zijn. De heer de 13. kwam legen j dit alles mét kracht op en had niet minder dan 3 getuigen a decharge medegenomen, die allen eenstemmig verklaarden, dat de G. de voortref- lelijkste was van 'de 3 chauffeurs en dobr ieder werd geprezen over zijn kalmte envoorzichtig- ,JWaarvan men u 'beschuldigt? Van de fa briek in brand te hebben gestoken en mijnheer Labron te hebben vermoord." :JMaar het. is niet waarl Het is gelogen!" riep Johanna Fortier met bevende stem en een ge baar, alsof zij de vernederende aanklacht,, met al de kracht die in haar was, van zich afslinger- de. „Bij God daarboven, hij het hoofd van mijn kind, .dat ik liever heb dan alles ter werelt. ziweer ik u, dat ik niet schuldig ben!" Getroffen .door de onmiskenbare uitdrukking van oprechtheid, 'waarmede de jonge vrouw sprak, wisselden de pastoor, zijn zuster en zijn jonge vriend een snellen blik. „Maar als ge niet schuldig zijt, waarom vlucht ge adn? Waarom verbergt ge u?" hernam de geestelijke. „Waarom ik vlucht Waarom ik mij zoek te verbergen? Ja, ge hebt gelijk dat maakt mij verdacht, dat zal mij in het verderf storten! Ik vluchtte, omdat ik mij verloren voelde en toch was ik in het bezit geweest van een ouwederleg- baar bewijs voor mijn onschuld." ,jW.at is er van Jat bewijs geworden f venals alles verbrand! O, ik wil u de ge- toedracht der zaak vertellen, mijnheer pas toor ,eu gij zult mij daarna de kracht schenken om te lijden, want voortaan kan mïjn leven niets anders dan een langdurig sterven zijn! Het on geluk vervolgt meAlles beschuldigt mijEn ik heb niets misdreven." „Maar hoe wilt ge, dat ik dat, gelooven zal?" .jja, 'I is moeilijk, dat zie ik fwel in, doch hoor mij in elk geval aan En haastig, koortsachtig bevend,, niet een heesch stemgeluid, uu en dan door snikken af gebroken, vertelde Johanna Fortier hare geschie denis: den dooa van haar man bij het springen van een stoommachine, den schier waanzinnigen hartstocht en de voorspiegelingen op rijkdom van den opzichter, Ernst Garaud, den brief, waar mede hij haar voorstelde om te zamen te ont vluchten; haar ontzetting hij het begin van den braitd; hoe zij in het paviljoesn dienzelfden Ernst Garaud als den moordenaar zag staan; hoe hij haar 'dreigde en met rich voortrukte; hoe zij eerst toen de ware beteekenis van rijn brief en ie (wijze, waarop hij haar een 'fortuin had kunnen aanbieden, begreephoe zij dien briefdat belwijs harer onschuld wilde halen, maar helaas te laat; hoe, zij hoorde, dat men haar beschuldigde van den brand, en hoe zij ten slotte^ bijna zinneloos met haar kind was weggevlucht. (JDat is de waarheid, mijnbeer pastoor, de zui vere waarheid!" besloot zij. „Ik ben onschuldig! Bij mijn zieleheil en bij het leven van mijn kind beziweer ik het u nogmaals!" Er lag zulk een overtuiging in haar toon, dat haar toehoorders inderdaad geloof sloegen aan haite bekentenissen." (Wiordt vervolgd). §_J

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4