lat de oude Stadspomp verleide 1 Damrubriek heid. Dat hij voorts linksch zou hebben gereden en niet zou hebben gewaarschuwd alvorens de zen bedenkelijken hoek bij den overweg om tie slaan, kon allerminst niet worden bevestigd', zoo dat de ambtenaar, die z ich verre van vol laan toonde omtrent het ingestelde onderzoek, ïen ver dachte in alle opzichten rebabiliteerle en den kantonrechter verzocht hem op 'de meest eer volle wijze vrij te spreken. Welke vrijspraak dan ook niet lang op zich liet wachten tot voldoening1 van den in zijn chauffeurseer herstelde autobus- bestuurder. Daln is 't weer te licht, dan weer te donker. De 20-ja,rige F. H. J. uit Alkmaar had in den avond van 28 April volgens voorschrift te Cas- tricum in den bebouwden kom de groote lampen van zijn auto gedoofd., doch vermoedelijk niet opgemerkt, dat ,de kleine lampen evenmin brand den, tot hij er door een veldwachter qp attent werd gemaakt, terwijl hij tevens plichtmatig op den bon werd geplakt. Hij kwam er heden met een koopje af, als. men althans 'n rijksdaalder boete of 2 dagen een koopje wil noemen. IJzeren August 'maakt zelfs hier reclame. De ondernemer van een snordersdienst Jan K. te Alkmaar, stond terecht ter zake het innemen van een standplaats met zijn rijtuig op den Ach terweg te Alkmaar zonder vergunning van B. en W. Het blijkt dat de koeteier geen vergun ning kon 'bekomen, omdat zijn rijtuig niet aan de gestelde eischen voldoet. De kantonrechter wees er den delinquent "op dat hij, wil hij klan- disie krijgen, bij moet zorgen, dat zijn rijtujg er netjes en betrouwbaar uitziet. Hij moet zich richten naar bet voorbeeld van Eisern August, den Berlijnschen aapjeskoetsier, die het aan beeft gedurfd om met zijn gespan naar Parijs te rijden. Dan ondervindt bij eer en komt hij in de cou rant, zefide 'de kantonrechter. Nu, de verdachte komt nu met minder moeite in de courant, maar met de minder aangename bijvoeging dat bij tot f 3 boete of 3 dagen Is veroordeeld. De verlamde Twuijverweg d'rot weer een 'duit in 't zakje. De koopman 'J. K. uit Ziuidseharwoude, die op 1 Juni te St. Panera® een boodschap had en •weinig lust gevoelde ten pleziere van de eeuwig kankerende Lange iijker gemeenten met zijn auto een uur 'om te rijden naar een plaats die hij in 'n paar 'minuten kon bereiken, waagde het er op de Twuijverweg te nemen, met gevolg dat hem een bekeuring werd aangezegd- Het is echter van algemeene bekendheid da.t- de justitioneel© autoriteiten te Alkmaar voor deze onoordeelkun dige afsluiting niets gevoelen en dus werd ook dezen overtreder 'slechts f 0.50 of 1 dag opge legd. Het nummerbord was gedeserteerd. Den chauffeur P. V. uit Heerhugowaard, die op 1 Juni met een vrachtford te Alkmaar arri veerde, werd ;bij de Friesehe brug aangehouden door een agent, die hem er op attenteerde, aat zijn geheele nummerbord vertrokken Was.. Het was een pijnlijk geval, maar niets aan te doen. De verdachte merkte eerst heden op gevoelige Wijze dat hij het bordje kwijt was;, toen hij tot -f3 boete of 8 -dagen -werd veroordeeld. Wie per fiets op 't trottoir zich wagen, Kost het 3 gulden boete of 3 hechtenjsillagem Amerika is voor de Amerikanen, zei in 1823 president Monroe, doch het trottoir is beien voor de voetgangers en rijwielen worden daarop niet geduld, zooals heden 'de 20-jarige winkelbediende iW. H. S. tot schade van zijn beurs ondervond, daar hij wegens, het berijden van hej, trottoir werd veroordeeld tot f 3 boete d¥ 3 dagen. Als in Alkmaar een rijwiel onbeheerd blijft Staan, Moet er flink een slot zijn opgedaan. Die pluimveehandelaar Frans "N. uit St. Pan- eras, die op 2 Juni deze formaliteit verzuimde, werd veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag en zal in 't vervolg wel zorgen, aan rijwieldieven geen kans te geven. OLYMPISCHE SPELEN. KAATSDEMONSTRATIE. Zondag 10 Juni wordt van half drie tot half vier op het crieketveld naast het Olympisch Sta dion een demonstratiewedstrijd KAATSEN ge houden, tusschen een Friesche en een "Hollanl- sche partuur. Toegangskaarten voor deze demon stratie zijn op den wedstrijddag zelf vanaf 12 uur verkrijgbaar a f 0.50 aan de loketten van het Olympisch Stadion. Houders van kaarten voor de voetbalfinale, die om 4 uur aanvangt, hebben vrijen toegang. Voor den voetbalwedstrijd zijn geen kaarteh meer verkrijgbaar. mosterd of teer, om ze het kwaad af te leeren. Ook sluit men ze wel eenige dagen op en geeft ze bedorven eiers te eten. Weer anderen strooien snippers papier bij het legnest. (Zelf hebben we daar uitnemende resultaten mee gehad,/ Weer an deren brengen de legnesten flink hoog boven den grond aan, wat meestal afdoende is. Ook wordt veel gebruik gemaakt van valnesten, waarbij het ei valt. Deze nesten kunnen op verschillende ma nier zijn ingericht. Bijvoorbeeld met een gat er in, waardoor het ei valt. Ook wel door het nest naar achter te laten hellen. Het ei rolt dan naar I achter en valt daar tusschen een gleuf naar be» neden in een laag hooi. Dat zich in het nest dan geen hooi of stroo mag bevinden, spreekt van zelf. Dat maakt weer, dat de hennen zullen pro beeren elders hun eiers te leggen. Het meest af doende blijft natuurlijk het afmaken en opeten, Maar eer men met goedleggende kippen daartoe overgaat, zal men allicht enkele van bovenstaande middelen willen probeeren. Veerenplukken. Hiertoe komen de vogels als er te weinig zouten in het voedsel aanwezig zijn, als ze niet genoeg dierlijk voedsel krijgen, als ze door ongedierte geplaagd worden en als ze zich vervelen. De middelen ter genezing zijn hieruit gemakkelijk af te leiden. Is er voldoende ochtend voer aanwezig (en dat moet in den droogvoerbak den geehelen dag klaar staan,dan vervallen als van zelf de twee perste redenen. De bestrijding van dierlijke parasieten kan op eenvoudige wijze plaats vinden, als men zorgt, dat zich in de legnesten in- plaats van hooi of stroo*een laagje tabaksstof be vindt. Dit komt dan vanzelf tusschen de veeren eri vlooien en luizen gaan er voor op de vlucht. De laatste oorzaak moet weggenomen worden, door de dieren wat te doen te geven. Loopen de kippen los, dan is het voldoende als er genoeg gras in de I nabijheid is. Anders zorgt men voor mangelwortels of koolrapen. Zijn ze opgesloten,- dan hangt men in de ren een paar mangelwortels of knolrapen op. Ook met stronken van witte, savoye of bloemkool kunnen ze zich goed bezig houden. Maar niet in de rer. gooien, doch ophangen. Zijn de dieren een- piaal het veerenplukken gewend, dan helpen vaak al deze dingen niet. Dan kan men nog probeeren ze van de kwaal te genezen met behulp van een snavelring. Die maakt het ze onmogelijk de veeren van hun medebewoonsters los te trekken. Helpt ook dat niet, dan is slachten en opeten of verkoo- pen het* eenig overblijvende middel. MOED. (Door Mr. J. M. v. Stipriaan Lufscius;)' Moed is niet de eigenschap van hem, die on nadenkend met zijn leven en met dat van anderen speelt, maar de eigenschap van hem, die met ge vaar voor zijne oogen zijnen plicht doet zonder zich daardoor te laten weerhouden. Vrees is een i slechte raadgeefster. Zij leidt dikwijls tot voorzich- tigheid, maar men kan voorzichtig zijn zonder be- I vreesd te zijn. Men kan niet voorzichtig genoeg zijn, maar bevreesd moet men nooit zijn. Moed is niet alleen de moed om te sterven, maar ook de moed om te leven en te lijden voor de verwezenlij- j king van een ideaal. De ware moed wacht kalm I at' en handelt niet nuodeloos. Hel moedig zijn be staat niet in het opzoeken van gevaren, maar in i het trotseeren van gevaren waar men anderen heL- pen kan. Welwillende moed is de ware moed- De 1 oorlog is niet noodig om1 den moed levendig te houden; de rampen der natuur zijn voldoende. Zeg nooit, dat gij niet duelleeren zult; er zijn al- tijd menschen, die daarvan misbruik maken. Dwa- ze moed is geen moed. Overmoed is misplaatste moed. Moed ten koste van het lijden van menschen or dieren is misdadige moed. LEVENSWIJSHEID Een mensch, die jong is in jaren, kan oud zijn in uren, als hij geen tijd verloren heeft laten gaan. Zelfs de eeuwigheid kan de minuten niet her stellen, die verloren zijn gegaan. Iedere edele daad s chijnt eerst onmogelijk. 1 De uren gaan voorbij en bedreigen ons. I Karakter is de diamant, die eiken anderen steen 1 kan bekrassen. Hij, die toont wat te willen, heeft veel vijan den. i I Het geloof in God en in onszelf zal ons in alles doen slagen. een drukken dag behoefte had aan een 'weinigje afleiding, was Herman altijd gauw bereid haar op een kleine wandeling in het stadje of in den omtrek te vergezellen en natuurlijk werd oo kme- nig half uurtje doorgebracht bij de oude stads- pomp. Waren Herman en Lize in de ernstige uren aan moeders ziekbed elkaar al veel nader gekomen, op hun gezamenlijke wandelingen groeide hun wederzijdsche genegenheid nog. I Enkele dagen vóór* zijn vertrek deed Herman de gewichtige vraag: of Lize zijn vrouw wilde worden, of ze haar toekomst aan hem den zwerver zou willen toevertrouwen. Aan den avond van dezen dag werd juffrouw van Ruijven verblijd met de mededeeling, dat haar Herman en Lize zich ver loofd hadden. Veel werd er dien avond nog gesproken. Waar bij juffrouw van Ruijven deed uitkomen, dat een verbintenis tusschen Herman en Lize reeds voor haar ziekte haar liefste wensch was geweest. „Ja, Moedertje,' zei Herman, „dat wisten we beiden reeds. Toen u zoo heel erg ziek was, hebt u, zonder dat u het wist, van allerlei dingen gespro ken, ook over mij en Lize. Dat zij mij hef ja woord gegeven heeft, heb ik misschien aan u te danken. Als niet gezegd had: Houd hem hier, Lize, wie weet of ze mij vandaag niet had afgewe ken.'' „Heb ik dat gezegd, Lize?" vroeg juffrouw van Ruijven, ,,dan heb ik uit den grond van mijn hart feesproken, maar ik denk ook wel, dat jullie het ook zonder mij wel eens geworden zoudt zijn. In 'elk geval, ik verheug mij erover, dat Herman de Öceuze gedaan heeft, die ik reeds voor hem' gedaan >had." Ofschoon allen het jammer vonden, dat Her man niet langer kon blijven, er was niets aan te doen. Hij moest het zeegat weer uit, al was het dan niet voor zoo heel langen tijd. Als het mee liep, zou Herman weer over een jaar in het land zijn. Afgesproken was, dat de verloving nog niet pur bliek gemaakt zou worden. Dat zou gebeuren, V/anneer Herman weer met verlof terug kwam. Aan Rudolf werd medegedeeld, dat Lize zijn schoorif- zuster zou worden. Hoe graag Herman nog aan wal had willen blij ven, hij ging opgewekt op reis. Zijn Moeder was zoo goed als geheel hersteld en als hij terug kwam dan zouden er plannen voor de toekomst fgemaakt worden, al waren het dan misschien nog niet dadelijk huwelijksplannen. Of die al zoo vlug, gemaakt zouden worden, zou nog van allerlei om standigheden afhangen. Voor Huis en Hof Verkeerde yeweonlen bij de Kippen Eierpikken. -- Het ontstaan dezer verkeerde gewoonte is soms te wijten aan een toeval of on geluk. Het stuktrappen van een ei, of het leggen van een windei kan ze er de smaak van doen beet krijgen. Ook kan het geven van niet stukgemaakte eierschalen er "de oorzaak' van zijn. Heel vaak is ook een tekort aan kalkhoudend voedsel de aan leiding er toe. Bij jonge hennen en bij zeer oude schijdt de eileiderwand onvoldoende koolzure kalk af en de windeiers worden in het nest gedeponeerd. Wanneer er te weinig legnesten zijn kan het ook voorkomen, dat e reiers breken, doordat^ de hen nen alle in een nest leggen. Dit komt trouwens iook wel bij voldoende legnesten voor. Het opeten van den inhoud der gebroken eieren geeft later aanleiding de gave eiers te verslinden. Als men veel leggende kippen heeft, verzuime men dan ook niet meermalen per dag de legnesten te controleeren. Wanneer de kippen onvoldoende bezigheid heb ben en dit zal alleen voorkomen bij die, welke in een ren worden gehouden, kan dit mede de aan- leidende oorzaak tot het euvel zijn. De middelen tot genezing van de dieren zijn vele en meestal niet geheel afdoende. Men vult we leen ei met peper of 19.)' Hij had zich voorgesteld, hoe het zou kunnen zijn, ais moeder eens niet herstelde en ze misschien stierf vóór zijn vertrek of wanneer hij zou moe ten heengaan met het aanzekerheid grenzende ver moeden, dat hij zijn moeder niet meer levend zou terugzien. Deze en dergelijke gedachten hadden hem in de uren, welke hij aan moeders ziekbed doorbracht, met zorg vervuld. Toen de dokter laat in den avond nog even bij juffrouw van Ruijven was komen zien, had hij haar rustig slapende gevonden en voor het .eerst sinds vele dagen had Herman woorden van hoop uit zijn mond vernomen. - De nacht ging voor de zieke kalm voorbij en toen juffrouw van Ruijven den volgenden morgen ontwaakte was het duidelijk merkbaar, dat in haar toestand een gunstige verandering was gekomen. De beterschap hield aan en allen mochten zich met de hoop vleien dat zij voor het vertrek van haar zoon in zooverre hersteld zou zijn, dat Herman met een gerust hart het' land verlaten kon. De toe stand van de zieke vereischte niet meer de voortdurende aanwezigheid van een der huisge- nooten. Zoo kon het, dat Herman af en toe zich eens wat ging verpoozen en wanneer Lize na Radio-Omroep RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUDiKARSPEL A 117 EERSTE PROGRAMMA. Zoifdag 10 Juni. 8.309.30 Morgenwijding N.C.R.V. io.30 Kerkuitzending V.P.R.O. 12.302.00 Lunchmuziek A.V.R.O. 2.00—3.00 Laatste Hawaiian-concert A.V.R.O. 3.00—4.30 Middagconcert. 4.305.15 Plan sonaten van Beethoven A.V.R.O. 5.15 Concert Kalun'dborg. 6.00—7.15 Dinermuziek A.V.R.O. 8.00 Pers- en Sportberichten. 8.10 Laatste Opera-avond A.V.R.O;. „De Barbier van Sevilla" Daarna dansmuziek Berlijn. Maandag 11 Juni. 11.20 Daventry. 12.302.00 Lunchmuziek A.V.R.O.' 2.30—4.30 Indische tentoonstelling te Arnhem. 4.405.55 Kinderuurtje A.V.R.O. 6.007.15 Dinermuziek A.V.R.O. 7.157.45 Fransche les A.V.R.O. 8.00 Avondconcert Nico Treep A.V.R.O. Dinsdag 12 Juni. 11.20 Daventry. 12.302.00 Lunchmuziek A.V.R.O. 3.00—4.00 Knipcursus A.V.R.O. j 4.00 Concert Kalund'borg. 6.007.15 Dinermuziek A.V.R.O. 8.00—9.15 Kerkconcert A.V.R.O. 9.15—11.00 Populair concert A.V.R.O. TWEEDE PROGRAMMA. 1 Huizen. Zondag 10 Juni. 8.30—9.30 Morgenwijding N.C.R.V. 9.30 Kerkdienst K.R.O. '12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. 1.302.00 Litterair halfuurtje K.R.O. 2.304.00 Middagconcert K.R..O 4.005.00 Ziekenlof K.R.O. 5.50 Kerkdienst N.C.R.V. 7.408.15 Prof. Dr. Titus Brandsma ,,De mys tiek van Hadewijck" K.R.O. 8.15 Concertavond K.R.O. 10.45 Epiloog. Maandag 11 Juni. 1 12.301.45 Orgelconcert N.C.R.V. 4;.oo5.00 Ziekenuurtje N.C.R.V. 6.157.00 Cursus Fotografie .NC.R.V. 7.30—8.00 Zangcursus N.C.R.V. 8.00 Concert N.C.R.V. Dinsdag 12 Juni. r2.30--1.30 Lunchmuziek K.R.O. 6.007.00 Dinermuziek K.R.O. 7.308.00 Cursus Kerklatijn K.R..O 8.00 Opera-concertavond K.R.O. EEitSTE LANGEIDIJKER RA I) I O-OENTRA LB D'. SCHUITEMAKER Jr. NoordScharwoude EERSTE PROGRAMMA. Zonfdag 10 Juni. 1O.30 V.P.R.O. Kerkdienst uit Haarlem' Hilvers, 12.302.00 Lunchmuziek 2,003.00 Hawaiianmuziek 3.004.30 Middagconcert (Zang en Muziek.) 4.305. J 5 Pianosonaten. 6.007.15 Dinermuziek. 8.00 Tijdsein, Pers- en Sportberichten. 8.10 De Barbier van Sevilla, Opera in 4 bedt. Maandag 11 Juni. 11.202.20 Lunchmuziek DaventryHilversum. 2.30—4.30 Opening v.d. Indische! tentoonst. 1928. 4:405.55 Kinderuurtje. 6.007.15 Dinerwuziek. 7.157.45 Fransche les. 8.00 Avondconcert Nico Treep. Dinsdag 12 Juni. 11.202.20 Zie Maandag. 3.004.00 Knipcursus Hilvérsum 4.006.0c Concert Daventry. 6.00—7.15 Dinermuziek Hilversum 7.157.45 Duitsch. 8.009.15 Kerkconcert. 9.1511.00 Populair concert. TWEEDE PROGRAMMA. illtsluitend Huizen. Zonfdag 10 Juni. 8.30—9.30 Morgenwijding N.C.R.V. 9.30 Kerkdienst uit Spaubeek (Z./ K.R.O. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. 1.302.00 Litterair halfuurtje K.R.O. 2.304.00 Middagconcert K.R.O. 4.005.00 Ziekenlof K.R.O. 5 50 Kerkdienst uit Amsterdam N.C.R.V. 7.408.15 Lezing „de mystiek van Hadewijck' K.R.O 8.15 Concertavond K.R.O. 10.45 Epiloog K.R.O. Maandag 11 Juni. 12.301.45 Orgelconcert N.C.R.V. 4.005.00 Ziekenuurtje. 6.157.00 Cursus Fotografie. 7.308.00 Zangcursus. 8.00 Concert (kwartetzang) en orgelspel. Dinsdag; 12 Juni. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. 6.007.00 Dinermuziek. 7.308.00 Cursus Latijn. S.oo— 11.00 Opera-concertavonld1. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zen den aan D. KLE-EN te Winkel. Oplossing probleem no. 207 (Rwtooy). Wit. 27—21, 37—32, 39—34^ 25:5 en wint. Zlwart 17:26, 26:46 gedw., 46:30. Een einrilspel uit de partij MUSHUN, Rusland. WIT Ziwart 2 schijven op '28 en 32. Wit 1 schijf op 42 en één dam op 39. Wit zet 3948, zwart 2631 gedwongen. Ziwart kan n§ch 3237, noch 3238 spelen. Wit. 'Ziwart. 48—43 32—37 43'48 37—41 42—37 41 32 48 26 32—38 2648 en wint. Ter oplossing: Pro li leem na. 208. Auteur: A. PLANTJNGA, Oudkarspel, (eerste publicatie. ZWART. WIT V Zwart 9 schijven op '2, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 39, dam op 26. Wit 10 schijven op 20, 22, 24, 25, 27, 31, 33, 37, 38 46 en dam op 44. [Wit zet en wint- Het Damkampioenschap van Amsterdam. In dezen wedstrijd zijn 3 spelers elk met 17' punten als no. 1 aangekomen, n.l. Damme, Ra- man en Markus. Deze drie heeren zi/llen nog een herkamp 'houden om 'den kampioenstitel-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5