NIEUWE S Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 12 Juni 1928 37e Jaargang Stemmingsbeeld .it Groentenland De oplossing|in zicht? NO 67 IRTERC. TELEPHOON 52 LANGERIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedact.-Uitff. J H. KEIZER - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever 't Wil mij voorkomen, voor de lezers van ons blad interessant te wezen, nu we aan 't begin van de nieuwe aardappeloampagne slaan, ie ex port nog moet beginnen, eens een overzicht te ge ven van de beteekenis van de vroege aardappel- verbouw. De gegevens put ik uit liet Tuinbouw Jaarboek, uitgave van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland- In genoemd jaarboek zijn de globale uitkomsten van de tuinboawtelting opgenomen, de cijfers ■worden per provincie gegeven. Door optelling verkreeg- ik het resultaat, dat ir 1927 in 't geheel 7653 H.A. met vroege aardappe len zijn beplant geweest. In Noordholland werden ie meeste vroege aard^ appelen geteeld, niet minder dan 4808 H.A. telde men in '27 met bze vrucht bezet. Op Noord- Holland volgt Z.H. met 923 H.A_, de derde plaats neemt Friesland in met 743 H.A., terwijl Gel derland met 717 H.A. op Friesland volgt. In de andere provinciën is de verbouw- van ge ringe beteekenis. Van deze 7653 H.A. werden naar het buiten land gezonden 105553000 Kg., die officieel een waarde vertegenwoordigden van f 9.148.000. Ook is het wel interessant eens na te gaan, waarheen die massa, groot tien 'duizend vijf hon derd vijf en vijftig wagonladingen a 10 ton, verzonden is. Hieronder vindt men 't staatje, aangevend de diverse lan-cier en de waarde van 't afgenomene. Duitsehland 79.641.000 Kg. f 6 988 000 België 11.560.000 665.000 Engeland 9.984.000 1.049.000 Denemarken 2.121.000 24-4.000 Zwitserland 651.000 70.000 Zulke- staatjes lijken zoo droog, zoo nietszeg gend, maar als men ze eens wat nader bekijkt, dan zijn die dorre cijfers welsprekend. Let b.v. eens op Engeland en België. Wat énorm prijsverschil/ Engeland besteedde f 1051 per 10 ton, België slechts f 575, eerstgenoemd land koopt gemeenlijk in 't begin van 't seizoen, België veel later Het jaarboek geeft ook de totaal uitvoer-cijfers van 1926, en we nemen aan, dat 't verschil in beide jaren, wat do betaalde oppervlakte aangaat, van 'weinig beteekenis is -geweest. Groöter zal deze in 1926 wel niet geweest zijn dan in 1927, wellicht iets geringer. Maar nu het enorme vexschil, wat de uitvoer- cijfers betreft, in 1928 'werd er uitgevoerd een 13045 wagons tegen '27, als reeds gemeld van 10655, Wat een verschil uitmaakt van 2490 wa gons a 10 ton. Edoch, de verbouwers van 'het produet hebben geen reden gehad, zich zeer teleurgesteld te ge voelen; ze hebben weliswaar heel wat minder naar wagon, boot, auto of Wagen gebracht dan in '28, ze kregen eohter een veel beteren prijs. De 13045 wagons in '28 brachten op f 6.878.000. De 10555 wagons in '27 echter f 9.148000. Als een bouwer nu een egoïstisch mensch was, zou licht de gedachte, de zeer booze gedachte bij hen post vatten: o, dat er maar niet te veel, liefst een schrale oogst van den akker kome. Veel aardappelen, veel werk en centen ho maar, minder aardappelen, minder werk en een goeden prijs- Geen mensch heeft hierover iets te bevelen, wat maar goed is ook. 't Bovenstaande betreft den oogst en ie export opbrengsten van de jaren '26 en '27: betrouwbare cijfers van de totaal-oogsten hoeveel heden zijn niet aanwezig. Men schat de bebouwde oppervlakte (opgave van het departement van Binnenlandsc'he zaken) globaal voor -dit jaar 5 pet. hooger dan in 1297. Is dit juist, dan "komen wie in Nederland tot ongeveer 8000 H.A. vroege aardappelen; is de ver houding tusschen de provinciën dezelfde geble ven, dan zijn er dit jaar 5040 H.A. in Noordhoh land met vroege aardappelen beplant. Nemen we een hoeveelheid per H.A. (voor export overblij vend) van 't gemiddelde van de jaren ^26 en '27, voegen we daarbij de 5 pet. van de mindere op pervlakte, dan komen we voor Noordholland tot een totaal van 12390 wagons, waarvan voor N.-H. G2 pot., vrat 7S00 wagons (in een rond getal) be- t eekent. Een respectabel getal, daar moet nog al wat gedaan worden, eer die massa aan den man is ge bracht. In 't- vorig stemmingsbeeld gewaagde ik van de proeven door den heer Baand gènomen, teneindje den invloed na te gaan van poters van /waren grond afkomstig, uitgezet op lichten grond op de opbrengst. Omgekeerd zijd ook poters van lichten grond afkomstig op zwaren grond gepoot- De proefnemer heeft-, volgens 't kort verslag in de Boerderij, een voorzichtige conclusie opge steld, waarin hij als resultaat van de zeker inte ressante proeven te kennen geeft, dat er goe» noemenswaardig verschil was op te merken- De twee-de zaak, waarover ik eenige letters wil schrijven, geldt 't gebruik van goedgekeurd poot goed ter' verkrijging van de allervroegste aar-F appels. Gemeenlijk leggen die verbouwers ziek op 't teelen -van pootgoed toe, wier gromden vooj de zeer vroege aardappelen niet geschikt zijn. Zij hopen op deze wijze een hoogere opbrengst van hun akkers te verkrijgenin de laatste jaren is door vélen de klacht vernomen, dat de ver bouwers in onze streek veel te weinig gebruik maken van het prima pootgoed, Waaraan zoovele zorgen zijn gewijd. Hoe komt -dat toch Deze vraag stelde ik aan diverse bouwers en ook aan eenige menseher», die wat meer van de keuringsdiensten afweten. De bouwiers gaven over 't algemeen ads oorzaak aan, dat de goedgekeurde poters daarom niet ge- wenseht worden, wijl ze een te laat gewas opleve ren .'1 Bleek me, dat deze meening gedeeld word't door de keuringsmenschen. Edoch, de kaatsten zeiden er nog wat bij, nl. dit, toch verdient het aanbeveling ziekte vrij pootgoed te nemen, en 't gewas zelf te vervroegen. Dit zou inderdaad m.i. tot resultaat kunnen leiden. Misschien verdient het overweging, op de vroeg ste aardappelen zelf een strenge selectie toe te passen, en een -paar akkers daarvoor te bestem men. Nu boor ik al zeggen, ja die selectie pas sen we zelf al toe, maar ik waag het toch te be twijfelen, of eenzelfde strenge keur als door Je keuringscommissie wordt toegepast, ook door de bouwers op den eigen akker wordt verricht. Zie ik de zaak goed, -dan staan tweeërlei wegen open, om tot het zoo goede resultaat te kom en j d.w.'z. het gebruik van 't beste pootgoed. Of men betrekt van de goedgekeurde velden eu gaat zelf vervroegen, of de selectie en ziektebestrijding wordt op vroeg-rijpe aardappelen zelve toegepast. 't Lijkt me een zeer interessant onderwerp, waarover de maeningen nogal verdeeld zijn. Het Uitvoer Controle Bureau te *s Gravenhaga heeft, mee op aandrang uit handelskringen, be sloten 'zijn personeel uit te breiden, teneinde Ie controle op de voor uitvoer bestemde aardappelen meer tot haar recht te doen komen. Het is mis schien gewenscht deze zaak iets uitvoeriger te melden; Je couranten gaven over een en ander reeds bericht, en sommige berichten waren niet heelemaal juist. Er is voor Noord-Holland in vasten dienst aan gesteld één controleur, n.L de heer J. Swart van Noordscharwoude. lot controleurs in tijdslij ken dienst werden benoemd de heeren Stenmeberg en Troost van den Langendijk en Boen van Boven- karspel. Be heer Balder werd benoemd tot hoofdcontro leur. Onlangs is te Alkmaar een vergadering gehou den, gepresideerd door het bestuurslid' van het U.C.B.. den heer P. -Slot; van het bestuur was ook de heer C. Wagenaar te Broek op Langendijk aanwezig. De directeur van het U.C.B., ig Dr. Knapp, de secretaris van Je Pro". Commissie, de heer W. Balk, de heer J. Ootjers, de hoofdcontro leur, den heer C. Balder,; en 't pas 'benoemde personeel waren "ter vergadering versohenen. Br is een voor loop ig plan opgemaakt, hoe 't werk te verdeelen. De heer Balder zag zich belast met het toezicht op de Langendijker veilingen, alsmede op die van Warmenhuizen en Purmerend, de heer Sten" neberg kreeg de veilingen Obdam, Avenhorn en Bobeldijk voor zijn rekening, de heer Boon die van Hem en Hoogkarspel, de h-eer Swart die van Grojtdbroek en Boven karspel de heer Troost die van Medemblik en Wognum. Indien 't werk 't vordert zal 't personeel met nog een controleur in tijdelijken 'dienst worden uitgebreid; de heer W, Balk zal in tijd va,n groote drukte hulpdiensten verrichten. Hedenmorgen (Maandag 11 Juni) is na afloop van de aarlappelmarkten de eerste veiling gehou den van vToege wortelen. Er waren reeds 7 par tijen aangevoerd; voor een eerste product zageu de worteltjes er al aardig uit. De markt had een wat vreemd verloop, de han del moest prijs zetten en dat ging een beetje vreemd. De oerste verkochte partij bracht boven de f 15 op, een volgende bouwer kon 't lang zoo ver niet brengen, ophouden gaf heelemaal niets ,voor een prijs van 7.—^ a 8.50 mpest de rest worden gelaten. Of deze prijzen uitlokten, wiagen we een beetje te betwijfelen; 't waren immers dubbele bossen, 40 stuks aau 'n bes F-nfix, 't begin is er, *t wordt nu met den dag drukker aan 'de markt. De aardappeienprijs hield goed stand, van 16 tot ruim f 17, reizigers uit 't buitenland hebben van de prijzen voor de Italiaansche aardappelen op de markten daar besteed, verteld. Er werd' per "100 pond 12 a 13' Mrk voor gemaakt, wat ff 15 is. Die Italiaansche aardappelen werden als heel mooi en zonder grond geprezen, daarbij prachtig van kleur, goudgeel. Daarnaar gerekend zullen onze aardappelen dus nog wat in prijs moeten dalen, vóór er van export sprake kan zijn. De drielingenprijs ter markt wias gelijk aan die voor de groeten, soms zelfs iets daar boven. Als onze lezers dit nr. van ons blad in handen krijgen, is er te Broek op Langen'dijk een zeer be langrijke conferentie of pas geëindigd of nog aan den gang. In het Broeker raadhuis komen samen de Bur gemeester en Wethouders van de Gemeenten Alkmaar. Sin. Pancras, Broek op Langendijk, Zd.- en Noordscharwoude en Oudkarspel. Niemand minder dan Z. Exc. Minister v. d. Vegte zal de i vergadering presideeren. 't Gaat, onze lezers begrijpen het wel, over den Twuijverweg. De Minister zal nu in eigen persoon trachten een compromis tot stand te bren gen. Zijn wij goed ingelicht, dan is ook deze verga dering niet voor de Pers toegankelijk. Waarschijnlijk zal de Koningin der Aarde" wel een communiqué ontvangen- Inzake deze puzzle heeft ze er al meer gekregen. Moge het 't laatste over deze zaak zijn, en be- helze het communiqué deze simpele mededeeling: een modus vivendi is verkregen, dat de algemeene goedkeuring kon wegdragen. 't Wordt nu toch tijd dat de zaak opgelost wordt. De weg heet afgesloten, de auto's snorren over dien afgesloten weg. Nu en dan wordt een automobilist bekeurd; die hoort fo.50 boete tegen zich eischen. Heb je haast, je gaat over den' afgesloten weg, en riskeert 5 Karei I-tjes van een dubbeltje. Noordholland wordt nog beroemd om zijn Twuij verweg. Hoe spoediger we dezen roem- overleven, hoe beter. De lloordermarktbond Vrijdagavond werd in bet lokaal van den heer Dekker een Bestuursvergadering gehouden. Afwezig de heer S. Groenveld (sollicitant voor de functie van keurmeester.')' De voorz. opende de vergad'ering met een wooid van welkom en wijst op de benoemingen, welke plaats zullen moeten hebben. Hij hoopt, dat de keuze, welke gedaan zal worden in de toekomst -zal mogen olijk en een goede te zijn geweest. De secretaris leest hierna de notulen, welke wor den goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de gelden, benoodigd voor den nieuwbouw, onder in de statuten vast te leggen waarborgen, opgenomen zullen kunnen wórden bij de boerenleenbanken te Noordschar- rwoude en te Oudkarspel. Door Mr. Niemöller zullen door hem te ont werpen statuten ter goedkeuring worden voorge legd aan de Centrale Bank te Utrecht. 1 Vervolgens werd voorgelezen een schrijven van den heer J. Swart om ontslag uit zijn functie van keurmeester, ingevolge zijn aanstelling tot controleur bij het U.C.B. Dit onitslag wordt op de meest eervolle wijze verleend en aan het desbetref fend schrijven werd toegevoegd een zeer waardee- -rend getuigenis voor de wijze, waarop de heer Swart zijn taak heeft vervuld. Tevens is ingekomen een schrijven van den heer Van der Berg met de bloote mededeeling, dat hij bedankt als controleur in het veilingsgebouw. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Than^ komt aan' de orde de benoeming van een nieuwen keurmeester waarvoor zich 36 sollici tanten hebben aangemeld. De lijst wordt door den secretaris voorgelezen en door de bestuursleden ■overgenomen. Na eenige bespreking werd besloten bij stem ming een aanbevelingslijst op te maken. Hierop verkregen een plaats de heeren D. RijL jpei-, S. Groenveld, D. Wonder, C. Langedijk Pz., C, Langedijk Cz. en, P. Biesboer. Na ernstige bespreking werd overgegaan tot stemming voor een dubbeltal. Hierop kregen een 'plaats de heeren Rijper en Groenveld. Bij eindstemming werd de laatste benoemd met 13 steipmen tegen 11 stemmen op den heer Rijper. Nadat nog het een en ander was besproken omr trent instructies voor de ambtenaren en het ver dere personeel, werd aan de Commissie van Be heer opgedragen hiervoor concepten samen t.e 'stellen. Voor controleur hadden zich aangemeld 7 J (Sollicitanten. Na eenige bespreking werd tot stemming overgegaan, waarbij de heer Leurink, gemeente-veldWachter te Noordscharwoude, bij eerste stemming reeds terstond 15 stemmen ver kreeg, zoodat deze is benoemd. Naar aanleiding eener vraag van den heer Band, deeltje secretaris het een en ander mee betref fende de reclame voor de Noordhollandsche pro ducten, waaraan door den heer Ootjers kon wor den toegevoegd, dat ter vergadering van de Prov. Commissie hieromtrent wel nadere gegevens ver strekt zullen worden. Tevens stelt de heer Band de vraag, of aanslui ting bij het accountantsbureau van het Centraal Bureau niet gewenscht geacht moet worden. Uit de discussie blijkt, dat men vrij algemeen van oordeel is, dat dit voor onze veiling niet zoo zeer een behoefte is. De heer Kostelijk deelt mede, dat nog wat bloemkoolplanten van het gedistribueerd bloemkool zaad disponibel zijn. Ook in Waarland blijkt dit het geval te zijn. Eventueele liefhebbers kunnen de ze bekomen. Nog werd bepaald de veiling te openen op Dinsdag 12 dezer. 1 Hierna sluiting. Plaatselijk Nieuws j - NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden Bestuursvergadering van den» ,,Noordermarktbond" werd .uit 36 sollicitanten tot I keurmeester aan deze veiling benoemd, iri de plaats van den heer J. Swart, die is aangesteld tot con- j troleur bij het U.C.B., de heer S. Groenveld. j Tot controleur in het veilingsgebouw werd be noemd de heer Leurink, gemeente-veldwachter al hier. - NOORDSCHARWOUDE. Ten nadeele van den heer E. Vonkeman, werden in een der afgeloopen nachten ontvreemd 3 kippen ,en een haan van het ras „bonte Leghorns." Bij de politie is aangifte gedaan. - ZUIDSCHARWOUDE. Op het ©ogenblik worden alhier een drietal nieu we woningen gebouwd ,nl. voor de heeren Schoen maker, Van Exter en Rutsen. Die der twee laatj- ste behooren tot het type, waarvan er in onze ge meente nog geen zijn gebouwd. Opgetrokken met tweeërlei steenen, voorzien van alle gemakken, sof- liede en degelijk, lijken ons dit woningen, welker bouwtrant ongetwijféld navolging zal vinden. De ontwerpers, de heeren Van Eixter en Rutsen toonen, met den bouw dezer huizen, dat zij als vaklieden iets weten te scheppen, dat een kundige hand en geest, verraadt. Eenmaal geheel afgewerkt, zullen deze woningen een sieraad in de gemeente zijn. ZUIDSCHARWOUDE. De heer C. de Jong is bij enkele candidaatstel- ling herkozen als lid van het Hoofdbestuur van den A.N.G.O.B. ZUIDSCHARWOUDE. Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gaf Zon dagmiddag een matinée op de muziektent in den tuin van den heer S. de Boer. Er was veel publiek, dat met gespannen aandacht de afwerking van hét programma volgde. Die belangstelling in wat ten gehoore werd gebracht, was volkomen verdiend en vond zijn onmiddellijke oorzaak in de keurige wij- ze, waarop de nummers ten gehoore werden ge bracht. Zooals men zich wellicht herinnert, be>- haalde K. na A. op het concours te Breezand een eersten prijs in de eere>-afdeeling. T omatenveiling D.ezer dagen heeft er in het café' van den heer Bruin te Alkmaar, een vergadering plaats gehad Van de Tomatenteelers uit Alkmaar en omstreken. Deze bijeenkomst, welke door 18 personen was bezocht, had als hoofddoel een bespreking te houden, hoe dit jaar op de Alkmaarsche veiling de tomaten moeten worden aangevoerd. Door de be sprekingen was men algemeen van oordeel, evenals vorige jaren de tomaten ongesorteerd aan te voeren, en dat de veiling zelf met de machine ze zal sorteeren. De voorzitter deelde mede, dat hij in het Bestuur van de N.V. Alkmaarsche Exportvei ling al'maatregelen had besproken om een of twee sorteermachines aan te koopen met motorkracht. Dit zal dan ook geschieden zoodra er voldoende toezegging van aanvoer zal zijn, en hij deelde dan ook mede, als allen hun tomaten in Alkmaar wenschten te veilen, dat hij direct maatregelen kan nemen om de eerste machine te bestellen. Ook is nog'everi het punt in bespreking gekomen om trent de kosten- van het tomaten veilen. De voorz. meende, dat dit voor het gewone veilingspercen tage 5.5 pCt. gedaan zou kunnen worden, terwijl dan het sorteeren door de N.V. zal worden uitge voerd. Laatstgenoemde voorstel werd met al gemeene stemmen aangenomen- Verder wérd er door verscheidene heeren de wenschelijkheid naar voren gebracht om een commissie van 3 per sonen te benoemen, welke toezicht zal houden op den gang van zaken. Deze commissie, die hier na benoemd werd, krijgt geheel vrij mandaat om voor keur enz. naar haar eigen inzichten te han- 'delen. Hierna werd er gevraagd, wie onder deze Voorwaarden hun tomaten naar de Alkmaarsche veiling wenschten te brengen. Dit werd door allen aangenomen, behalve door één persoon, die zich vrij wenschte te houden. Doordat de grootste kweekers ermede accoord gaan, zal hoogstwaar schijnlijk dit jaar de aanvoer nog belangrijk grea ter worden dan de beide voorgaande jaren (er is zelfs een kweeker die drie vierde H.A. tomaten onder glas teelt)'. Het is dan ook te wenschen voor de veiling en voor de kweekers, dat de han del met de grootere aanvoeren van tomaten in JfUkmaar rekening zal houden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1