Gemeenteraad Sint Pancras Werkeloozenzorg. Min, v. d. Vegte op den Twuijverweg, De raad dezer gemeente kwam op Zaterdag 9 Juni in voltallige spoedvergadering bijeen. Als eenig punt op de agenda stond vermeld: bespreking inzake werkeloosheid. De voorz., de E.A. Heer Kroonenburg, burge meester, deelde in zijn. openingswoord mede, dat het werk aan den Huigendijk, het steken van riet- schokken, waarbij verscheidene der werkeloozen konden worden te werk gesteld, is afgeloopen. Ruim 701 M-2. is afgestoken en vervoerd voor den prijs van 80 cents per Mi2„ zoodat door de ze werkverschaffing een flink bedrag is verdiend, hetgeen èn de werkeloozen èn de gemeente ten goede komt. Vanwege Geestmer-Ambacht was te gen deze regeling eveneens geen bezwaar, doordat B. en W. een bijdrage toezegden in verband met een begroot ing van den opzichter, en wel teD hoogste 20 pCt. De voorzitter meende thans deze aangelegen heid nader met den voltalligen raad in comité te bespreken. C Na vaststelling der notulen werd medegedeeld, dat is ingekomen van de gemeente Koedijk de goedgekeurde rekening der veenderij 1927. Van Ged. Staten de goedgekeurde wijziging der begrooting 1927, en bericht, dat het besluit inza ke de geldleening ten behoeve van het gasbedrijf groot f 3200, i; verdaagd tot nader onderzoek. Van den Minister van Waterstaat een schrijven waarin Z. Exc. mededeelt, in antwoord op het door den Burgemeester verzonden telegram, voor nemens te zijn, zelve den toestand van den Twuij verweg in 0ogenschouw te komen nemen, op Dins dag 12 Juni, tusschen 15—16 uur, vergezeld van Hoofdf-Ingenieur Gelinck, Directeur van Rijks waterstaat in de directie Noordholland, en Mr. J, F. Schönfeld, Administrateur aan het Departe ment, terwijl de Burgemeesters der betrokken ge meenten worden uitgenoodigd alsdan ten raad- huize te Broek op Langendijk aanwezig te zijn ter bespreking dezer aangelegenheid. Het verslag over den toestand der Provincie Noordholland over 1927. Al deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat het schilderwerk aan raadhuis en onderwijzerswoning, met inbegrip van het silicaten, der muren, door B. en W. is op>- gedragen aan den heer A. F. Blok, volgens gemaak te begrooting, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Hierna gaat de raad in comité, ter bespreking van werkzaamheden, aangeboden door den heer Jb. Dz. Kloosterboer ,uit te voeren door de werk- loozen, nl. zandvervoer voor het dempen van een sloot. Na heropening brengt de voorz. in stemming een voorstel van den heer Muurlingi, gesteund door de heeren Slijker en Snel: het stempelen a.s. Maan dag stop te zetten en de werkloqzen te verwijzen naar dit werk. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen uit overweging, dat het daarvoor aan gewezen bedrag een voldoend daggeld zal opleveren Een verzoek der heeren advocaten Mr. Sluis en Schenkeveldt te Alkmaar, om den aanslag in de Inkomstenbelasting van den heer A. Oudes over 1927—1928 tot ongeveer 40 pCt. .te verminderen, overeenkomstig de vermoedelijke uitkeering aan diens debiteuren, wordt, na uitvoerige bespreking met algemeene stemmen verworpen. Nadat de voorz. nog mededeelt, dat het bericht, deze week in de Alkm. Courant uit Bergen gelan ceerd als zouden een wethouder en een raads lid dezer gemeente, te Bergen aan de stakende werklieden aldaar hebben verklaard, dat de ge meente den toeslag aan onze werkloozen ging ver- hoogen .teneinde de arbeiders uit deze gemeente uit Bergen te weren geheel uit de lucht gegre pen was, volgt sluiting. Buitenland Ontzettend Spoorwegongeluk BIJ HF TSTATION SIEGELSDORF IN BUITSCHLAND. In den nacht van Saterdag op Zondag om 2.20 is de sneltrein MiinchenFrankfort bij het ver laten van het. station Siegelsdorf ontspoord. Der tien personen zijn gedood, zes zwaar, twintig licht gewond. Twee zwaargewonden zijn in het ziekenhuis te Fürth gestorven. Johanna Fortier had het kind neergezet en hield zich zoover mogelijk achteraf, terwijl Geor ge zieh met de eene hand aan hare rokken vast klemde en in de andere hand het touw van zijn paardje vasthield. Het tafereel, dat men thans voor oogen 'had, tv as inderdaad aangrijpend te noemen. De jonge schilder werd getroffen door 't geen hij zag. Zondèr zieh lang te bedenken, liep hij op zijn gereedschap toe, nam een nieuw doek ter hand en begon een vluchtige schets te ontwerpen van 't 'geen hem door het toeval vertoond werd. De pastoor was opgestaan en trad zijn bezoeker te gemoet. „Ik weet, wat u herwaarts voert, burgemees- Ier," zei hij. tjGe zoekt eene jonge vroUw, Johanna Fortier genaamd." Ja, pastoor, Johanna Fortier, beschuldigd van een driedubbele misdaad,, van brandstichting, 'dief stal en mooid." De -vluchtelinge, met het kind altijd aan haar kleeren als het ware vastgeklemd, trad voor1" waarts. ,JDat is niet fwaar, mijnheer," riep zij uit- „Ik ben onschuldig!" I ,,Of ge schuldig zijt of niet," antwoordde de burgemeester, ,,is iets wat ik niet heb te beslis- sen. Is uw 'naam Johanna Fortier?" Waart, ge portierster aan de fabriek van den ingenieur Julius Labron te Alfortville, departe ment der .Seine Het aantal dooden was tof Zondagavond zeven uur tot 22 gestegen. Er zijn zeven personen zwaar gewond, onder wie één levensgevaarlijk, elf zijn licht gewond. Een 'V.D.-bericht van 10 Juni uit Neurenberg geeft de volgende beschrijving van de ramp: Tweehonderd meter voorbij het station Siegels- 'dorf is de sneltrein MiinchenNeurenbergWürz- burg—FrankfortKeulen ontspoord en van den dijk gestort. De gevolgen waren verschrikkelijk De locomotief stortte van een hoogte van tien me ter en sloeg over den kop. De daaropvolgende ba gagewagen bleef op de lijn staan, terwijl de vol gende vijf personenwagens omvielen en in elkaar "schoven of geheel versplinterden. De machinist is om het leven gekomen. De stoker had de tegenwoordigheid van geest op het laatste oogenblik nog van de machine te springen. Onmiddellijk waren de wagens van den geneeskun digen dienst der Rijksspoorwegen aanwezig om: hulp te verleenen. De verwondingen der slachtof fers zijn verschrikkelijk. Het treinverkeer tus schen München en Neurenberg is stopgezet. Hoe het ongeluk is omstaan, kon tot dusver niet worden vastgesteld. Er bestaan vermoedens, dat er een aanslag is gepleegd. Anderen zeggen, dat een verschuiving van den grond de ramp heeft veroorzaakt. Naar wij vernemen, bevinden zich blijkens de gepubliceerde naamlijst der slachtoffers geen Ne derlanders onder hen. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk heeft de directie van de Reichsbahn ver tegenwoordigers naar de plaats des onheils gezon den. Ook het rijksministerie van verkeer zond een vertegenwoordiger. Het terrein van de ramp levert een ontzettend beeld van verwoesting op. De politie heeft het ter rein afgezet. Het wordt al belegerd door talrijke personen, die de verwoestingen willen bezichtigen. De locomotief is van den ongeveer 10 Meter hoogen dijk gestort. In de lucht sloeg het gevaar te een heelen slag om en ligt nu net in tegenover gestelde richting als waarin gereden werd. De D» treinwagens zijn gedeeltelijk in elkaar geschoven. Ze worden in stukken gezaagd, om de baan weer vrij te maken. Aangaande de oorzaak van het spoorwegongeluk kan tot op dit oogenblik nog niets met zekerheid worden vastgesteld, daar de rails door de gewel dige kracht waarmee de ontsporing geschiedde, geheel vernield zijn. De trein passeerde het station Siegelsdorf met de voorgeschreven snelheid. De stationschef heeft ook bij het voorbij rijden van den trein niets bijzonders opgemerkt. Even voor (het punt, waar een straatweg den spoorweg snijdt lag het draaibare onderstel van de locomotief, dat losgeraakt was en diep in den ter plaatse geheel vernielden spoordijk gedrongen is. Eerst door het officieele onderzoek zal men nauwkeurig kunnen vaststellen wat de oorzaak van het ongeluk was. De directie van de Rijksspoorwegmaatschappij deelt mede, dat een van de zwaargewonden inmid dels! s overleden. In het ziekenhuis te Fürth ligt ook nog een vrouw, die zoo zwaar is gewond, dat 'men vreest, haar niet in jhet.leven te lcunnen houden Zondagnacht is de machinist Johan Schladen uit Ascheberg, die zwaar gewond was, overleden Het aantal dooden is daarmede gestegen tot 23. Over de begrafenis van de slachtoffers is nog 'niets bepaald. Een aantal dooden zal naar hun woonplaatsen worden vervoerd. De in het ziekenhuis liggende stoker Fleschhut heeft aan een medewerker van de ,.B. Z. a. M." ver teld ,dat hij' zich op zijn plaats als stoker had be vonden ,toen de trein het station Siegelsdorf door reed. Kort nadat de trein de bocht naar links voor bij was, bemerkte ik, dat de locomotief slingerde. Dat was ongeveer ter hoogte van het seinhuis. Ik had den indruk dat reeds toen de locomotief van de rails gesprongen was. Het slingeren werd plotseling zoo gevaarlijk dat de machinist met alle kracht remde. In een seconde was toen het ongeluk ge schied. Dit is de derde maal, dat Fleschhut in zijn functie een spoorwegongeluk meemaakt. De Noordpooltocht van de .ITALIA" DE GEHEELE BEMANNING WAARONDER TWEE GEWONDEN NOG IN LEVEN. IN DRIE GROEPEN OP HET DRIJFIJS VAN ELKANDER GESCHEIDEN. Een V.D.bericht uit Kin'gshay d.d. 11 Juni houdt in: Alle twijfe 11 inzake de echtheid van de radio-telegrammen van de Italia" is thans ge weken. De marconist van de Italia" heeft op ver- Ja mijnheer." De burgemeester gaf een wenk eu de wacht meester der gendarmerie op dien wenk naar voren troedend, zeiie. tot de ongelukkige vrouw ,,In naam der -wet arresteer ik u." ,;Nu, goed, arresteer me maar!" riep Johanna buiten zieh zelve. „Breng me naqr de gevangenis! Laat me voor da rechtbank komen. Al vonnist men mij ook, al word ik ter dood gebracht, ik ben en ik blijf niettemin onschuldig!" .Moe, moe!" kreet de kleine- De wachtmeester wendde zieh tot zijn onderge schikten. I ,,Leg die vrouiw ie handboeien aan," beval hij. j Johanna ontstelde. Hand boeien!" herhaalde zij op jammerenden toon. „O, neen, neen dat wil i ik niet!" „Bied geen noojeloozen wederstand, mijn kind," vermaande de priester. Schik u met christelijke j lijdzaamheid in uw lot. Verzet u diet tegen de gestelde machten!" i De ongelukkige boog het hoofd en strekte hare I armen uit. j ZooVooruit .nu!" kommandeerde Je wacht- meester. George greep de geboeide handen zijner moeder. ,JBlijf hier, moe!" riep hij Snikkend. „Blijf i hier, ik ben zoo bang!" „Ween niet, mijn kind! Kom mee, db"hemel zal j ons beschermen." .,Ik wil niet, dat u weggaat moe!" schillende vragen van de „Citta di Milano," die ant woorden gegeven, welke alleen door hem- gegeven zouden kunnen worden en niet van anderen afkoml- stig kunnen zijn. Zondag is de ,,Citta di. Milano" herhaalde malen met de Italia" in contact geweest. Volgens deze ontvangen berichten, zijn alle leden der bemanning yan de Italia" in leven. Tengevolge van de weers omstandigheden moètfFde Italia" den strijd op geven eng eraakte 'in den storm1. De gondel met de leden der bemanning, raakte van het luchtschip los en vielen van geringe hoogte op het ijs. Acht leden der bemanning werden uit den gondel geslingerd onder wie Nöbile. Twee van hen werden gewond De overige gondels met de machines en uitrus tingsstukken zijn verder weggedreven. Er wordt, niet gemeld, of de bemanning in staat was deze Weggedreven gondels te bereiken en hoe men in staat is geweest de radioverbinding tot stand te brengen. De bemanning beschikt over levensmidde len, welke voor de eerstvolgende weken voldoende zijn. Verder wordt gemeld, dat de ijstoestand beter \vordt en dat door het breken van het ijs de mo gelijkheid bestaat, dat schepen de "bemanning van de Italia" te hulp komen. Naar aan de „Montag uit Kopenhagen werd gemeld, heeft de kapitein van de „Citta di Milano" Zaterdag in een duidelijk gesprek, dat een half uur duurde, van Biagi gehoord, dat de bemanning zich op twee groote ijsschotsen bevindt en "dus in twee groepen gescheiden is. De twee groepen kunnen elkaar niet zien. Beide ijsschotsen zijn ta melijk ver van het land verwijderd. Een ervan drijft in de richting van het land. Een V.D.-bericht uit Oslo houdt in: Naar uit de radio-telegrammen blijkt, stelt de bemanning van de Italia" alle pogingen in het werk om in de richting van de kust te komen. De kans van slagen is echter zeer gering. De beman ning heeft gebrek aan uitrustingsstukken en vol doende bekleeding. Levensmiddelen zijn voor zes weken aan-wezig. Riiser Larsen is Zondagmorgen naar de ,,Hobby" gevlogen om met Lutzow-Holm tezamen te trach ten de bemanning van de Italia" te bereiken. Hij heeft den kapitein van de Citta di Milano" gead viseerd den grootsten Russischen ijsbreker te hulp te roepen. 1 Blijkens een bericht uit Archangel zou ook de ^Rusissche ijsbreker ,,Maligin" draadloos contact fnet de Italia" hebben weten te verkrijgen. Men zou trachten van den ijsbreker een vliegtuig te zenden, om naar de bemanning van het luchtschip te zoeken. Uit Milaan wordt door V. D. gemeld: Het« watervliegtuig van majoor Maddalena is Zaterdag van het vliegveld Sesto Callondo vertrok ken naar Kingsbay, om nasporingen naar Nobile in (te stellen. Nieuwstijdingen EIDEXAMEN H. B. S. IN DiE WAR Een abuis werd ontdekt in de opgaven voor het eind-examen H.BJS. Het gold de 2e vraag Mj de driehoeksmeéting. Bij de extranei had men gelegenheid de fout te herstellen om hen niet te noodzaken tot een nieuwe reis. Maar de overigen zullen nog eens voor dit- vak moeten opkomen. De ,(N. Crt." meent, dat hier van verregaande onachtzaamheid moet worden gesproken, daarge laten, wie de verantwoordelijke is. Zooals men weet, doet de 'Inspecteur M. O. een 'keus uit een aantal vraagstukken, welke door leeraren uit het neele land worden ingezonden. Het is vrij wel ondenkbaar dat de Inspecteur zijn keus zou 'hebben laten vallen op een vraagstuk, dat hij zelf niet even op zijn mogelijkheid heeft onder zocht. Men mag dus veronderstellen, dat de inzen der van het vraagstuk juist opgaf en de Lands drukkerij een juiste opgaaf ontving. De zetter heeft zich vermoededijk vergist, maar de cor rector had de fout moeten zien. Laatste corrector is de Inspecteur geweest eu het is dus waar schijnlijk, dat. hij de schuldige is. Radio-Omroep RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUDKARSPiElL A 117 EERSTE PROGRAMMA. Woensdag 13 Juni. 11.20 Daventry. 12.302.00 Lunchmuziek A.V.R.O. 3.—4.00 Maak het zelf A..VR.O. 4.00 Concert Kalundborg. 6.007.15 Dinermuziek A.V.R.O. 7.15—-7.45 Lezing over moderne koeltechniek A.V.R.O 8.00 Concert Nico Treep. Donderdag 14 Juni. 11.20 Daventry. „Kom mee," herhaalde Johanna. „Het kind mag niet mede!" zei de Wachtmeester .Wilt ga mij van mijn kind scheidertriep Johanna. ,jHet kan niet anders. In 't bevelschrift is al leen sprake van u, Johanna Fortier, en niet van het kind. Tot daaromtrent nader zal beslist wor den .moet gij alleen in de gevangenis en zullen we het kind naar een weeshuis laten brengen." .Mijn kind in een weeshuis? Bij mijn leven? 0, dat nooit!" .Blijf hier, moe," herhaalde de kleine George, blijf hier!" De gevangene begon te worstelen met hare beide geleiders, die haar wilden wegvoeren. „Ik wil niet!" riep zij uit. „Ik wil niet zonder mijn kind! En zij strekte daarop hare geboeide handen in eene. smeekende houding naar den priester uit. Uit medelijden, mijnheer pastoor, doe gij een goéd woord voor mij! Zeg hun, dat men mij mijn kind niet mag ontrooven!" „Gehoorzaam de gestelde machten, arme vroujwherhaalde de pastoor Langier. ,,Wees overigens onbezorgd omtrent uiw kind! Ik be houd het bij mij, dan weet ge, nietwaar, dat het in goede handen is. Em als, gelijk ik hoop, xrw onschuld bewezen wordt., zult ge uw kind hier kunnen terug vinden. Gebeurt er iets anders, dan zweer ik u, dat ik den knaap niet verlaten wil!" En mevrouw Darier voegde er bij. ,Beef en ween zoo niet, arme vrouw, ik zal uw kind als 12.30—2.00 Lunchmuziek A..VR.0. 3.,4.00 Ziekenuurtje A.V.R.O. 4.00 Concert Kalundborg. 5.307.I's Vooravondconcert A.V.R.O. 7.15—7.45 Engelsche les A.V.R.O. 8.00 Radiotooneel A.V.R.O. Een Huwelijk onder Lodewijk XV. Vrijdag 115 Juni. 11.20 Daventry. 12.30--2.00 Lunchmuziek A.V.R.O. 3.20—5.20 Concert Kalundborg. 6.007.15 Dinermuziek A.V.R.O. 7.154^ Boeikenhalfuurtje A.V.R.O. 8.00 Concert A.V.R.O. Zaterdag 16 Juni. 12.302.00 Lunchmuziek A.V.R.O. '2.00- 4.30 Tuschinsldy A.V.R.O. 4.30 Concert Kalundborg. 6.007.45 Vooravond-concert A.V.R.O. 8.00 Het V.A.RA. Tooneel ,Artikel 188" van Herman Heijermans. 10.30 Cinema Royal V.A.R A. TWEEDE PROGRAMMA. Huizen. WoenSidag 13 Juni. A 2.301.45 Middagconcert N.C.R.V. 5.00—6.00 Kinderuurtje N.C.R.V. 7.30—8.00 Gramofoonplaten N.C.R.V. 8.00 Concert N.C.R.V. Donderdag 14 Juni. 12.301.45 Middagconcert N.C.R.V. 5-3o7-°o Concert N.C.R.V. 7.30—8.00 Lezing W. G. v.d. Hulst N.C.R.V. 8.00 Uitzendavond N.C.R.V. Vrijdag IS Juni. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. 4.005.00 Gramofoonplaten N.C.R.V. 5.00—6.45 Vooravondconcert N.C.R.V. 7.007.30 Cursus Gregoriaansch K.R.O. 7.30 V.P.R.O. uitzending. Zaterdag 16 Jurii. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. 5.307.00 Dinermuziek K.R.O. 7.00.730 Cursus Nederlandsch N.D.O. 7.30—8.00 Prof. Huijbers K.R.O. 8.00 Concertavond K.R.O. EEïtSTE LANGEIDIJKER RADIO-CENTRALH D. SCHUITEMAKER Jr. Noortteckarwemk EERSTE PROGRAMMA. Woensdag 13 Juni. 11.20— 2.20 Lunchmuziek Daventry-Hilversum 3.004.00 Maak het zelf Hilversum. 4.006.00 Concert Daventry Jr. 6.007.15 Dinermuziek Hilversum ^.157.45 Moderne koeltechniek. 8.00—11.00 Concert Nico Treep. Donderdag 14 Juni. 11.202.20 Zie Woensdag. 3.00—4.00 Uurtje v. wees- en ziekenhuizen öilv. .5.307.15 Vooravondconcert. 7.157.45 Engelsche les. 8.00 Radiotooneel „Een huwelijk onder Lodewijk XV." Hierna tot 12 uur dansmuziek Rentmeester. Vrijdag 15 Juni. 11.202.20 Zie Woensdag. 3.205.20 Concert Daventry Jr. 6.007.15 Dinermuziek Hilversum. 7-157 -45 Boekbespreking. 8.009.15 Kamermuziek. 9.1511.00 Populair concert. Zaterdag 16 Juni. 12.302.00 Lunchmuziek Hilversum. 2.00—4.30 Tuschinslcy, Amsterdam. 6.007.45 Vooravondconcert. 8.00 V.A.R.A.tooneel „Art. 188." 9.00 Concert. p.45 V.A.R.A.tooneel „Démasqué." 10.3011.45 Cinema Royal. TWEEDE PROGRAMMA. iUfsIuitend Huizen. Woensdag 13 Juni. 12.301.45 Middagconcert N.C.R.V. 5.00-6.00 Kinderuurtje. 7.308.0O Gramofoonplaten. p.oo Concertavond- 1 Donderdag 14 Juni. 12.301.45 Middagconcert N.C.R.V. 5.30—7.00 Concert. 7.308.00 Lezing „Twee schoolschetsen." 8.00 Uitzending uit Delft. Vrijdag 15 Juni. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. 4.005.00 Gramofoonplaten N.C.R.V. 5.006.45 Vooravondconcert N.C.R.V. 47.00—7.30 Cursus Gregoriaansch K.R.O. 1 7.3010.00 V.P.R.O. Concert en cursus. Zaterdag 16 Juni. I 12.30—1.30 Lunchmuziek K.R.O. j 5.307.00 Dinermuziek. 7.007.30 Cursus Nederlandsch. 7.308.00 Lezing „de contra-reformatie." 8.00 Concertavond- 1 een moeder verzorgen. Ik had ook eenmaal een 1 knaapje van zijn leeftijd. De goede'God heeft het tot zich genomen. Ik zal denken, dat hij 't mij weer heeft terugggegeven." 1 Hem niet wederzien!" stamelde de ongélukki- I ge. „Mijn kind niet wederzien, o dat gaat mijn j krachten te boven!" j Mevrouw Darier nam het schreiende knaapje op haar arm en sprak het troostend toe: ,Stib 1 mijn schat! Uw moeder moet nu heen, geloof me, maar ze komt ook weer terug spoedig mis schien! Wil je nu zoo lang niet bij me blijven?". ,iBij u en bij mijnheer pasloor?" vroeg George. „Ja, bij ons tweeën." „Goed, maar dan moet moe ook beloven, dat ze gauw terugkomt." Johanna Werd Je keel als dichtgeschroefd- ,JNeem het kind!" rie pze in'haar vertwijfe" ling. „Hebt het lief! Spreekt hem dikwijls vali zijn moeder!" Ja, mijn engel, blijf bij deze goeie dame en bij mijnheer den pastoor. Als je groot genoeg bent om him te begrijpen, zullen ze u zeggen dat je moeder onschuldig was en dat zij je aanbad! Verstaat ge dat! Vergeet het nooit, mijn kind, dat je moeder je zoo innig, innig heeft lief gehad!" De oude dienstmaagd Brigitta stond er weenend bij en mompelde voor zich heen: „Arme vrouw, arm kind!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4