N L E C W E Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 68 iwTERE. TELEPHoow 52 Donderdag 14 Juni 1928 37e Jaargang LAÏGBDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdaj A bonnementspr ijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg. J. H. KEIZER - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. Dinsdagavond vergaderde de Schoolfeestcom missie ten lokale van den. heer Vis. Aanwezig waren 23 personen, waaronder be stuur en commissieleden, benevens verschillende belangstellende ouders. (De voor7., de heer C. J. de Wijn, opende met een hartelijk welkomstwoord de vergadering, waar na door den secretaris, den heer P. Heertjes, de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onder dank onveranderd worden goedgekeurd. Door de Penninigmeesteresse, Mej. E. G. Bossen, wordt rekening er» verantwoording gedaan. Het saldo van het vorig jaar bedraagt f 163.64I/2, op de lijsten is ontvangen een bedrag van f431.75, zoodat de totaal-ontvangsten hebben bedragen f 595.39V2 De uitgaven hebben bedragen voor de groote reis f124.35, voor de kleine reis f285.39, aan di versen f 20.15, totaal f429.89 zoodat de rekening sluit met een voordeélig saldo van f 165.901/2, en na bijgeschreven rente met f 172.341/2- Door de dames Tauber-Ootjers en Zeeman Stam werd deze in volkomen orde bevonden en Ontvangt de Penningmeesteresse een woord van dank voor hét gehouden beheer. Tot commissieleden voor het nazien van de vol gende rekening worden aangewezen de heeren H. Bakker en J. Kuilman. 'Door het bestuur wordt hierna het voorstel gedaan niet meer de kinderen mede te nemen die de schoof hebben verlaten en de zesde klasse niet hebben bereikt. Over dit onderwerp wordt nogal in, den breede gesproken en wordt tenslotte het bestuursvooiv stel met 19 voor en 4 stemmen tegen aangenomen. Een hierna door den heer TI. Bakker gedaan voorstel, om alle kinderen, die de school verlaten hebben te laten meegaan,, wordt met alleen de voorsteller voor verworpen. Op voorstel van het bestuur wordt hierna be sloten, dat die kinderen de groote reis zullen medemaken die voor 1 April den 13-jarigen leef tijd bereiken, onafhankelijk in welke klas zij zitten. Dan wordt door den voorz. mededeeling ge daan, dat de Secretaris gemeend heeft te moeten bedanken. Na een eerste vrije stemming, die geen resultaat' oplevert, wordt bij de tweede hierna gehouden vrije stemming tot commissielid gekozen de heer H. Bakker met 17 stemmen. De benoemde verklaart volgaarne deze functie te aanvaarden. De voorz. meent thans, den scheidenden secre taris dank te moeten brengen. Vele jaren zijn door hem de feesten meegemaakt en is door hem het werk ervoor gedaan- Als voorz. heb ik steeds pret tig met hem samengewerkt was alles steeds in orde. Ik dank u voor wat u voor de schoolfeesten heeft gedaan en hoop dat u hiervoor steeds een warm hart zult houden. De secret, dankt voor de gesproken woorden. Bij de hierna gehouden verkiezing worden.de aftredende commissieleden Mevr. H. IJff—Van Ex- ter en de heer C. Paarlberg met resp. 21 en 18 stemmen herkozen, en aanvaarden opnieuw hun herDenoeming. In bespreking wordt nu gebracht het voor stel van het Bestuur om de hoogste klasse een reis te Iaten maken naar Den Haag. Dit wordt ook gedaan, met het oog op het feit, dat anders 4 leer lingen opnieuw de reis naar Amsterdam zouden maken. Het vertrekuur wordt voorgesteld op 7 uur (n-t) Haarlem aank. 9 uur. Vertr. 9.30 uur. Aankomst Den Haag 11 uur v.m. Vertrek uit Den Haag om dien tijd dat de kinderen des avonds om 11 uur (n-t.)' weder te Oudkarspel arnveeren. Op het programma staan bezichtiging van de Regeeringsgebouwen, de Ridderzaal, het Paleis der Koningin op het Noordeinde, het Panorama Mes dag, het Vredespaleis, naar Scheveningen, enz. De vergadering gaat met dit voorstel accoord, en wordt de uitwerking aan het bestuur overge laten. Tevens wordt 'besloten om bij vertrek uit Den Haag, dit per telefoon naar Oudkarspel bekend te make,n om noodeloos wachten der ouders te voor komen. Na een kleine discussie wordt dan besloten om de andere klassen een reis per auto te laten maken naar Haarlem en Zandvoort, terwijl onderweg het slot Assurnburg zal worden bezichtigd. De groote reis wordt meegemaakt door 19 kin deren, terwijl de autotocht zal worden meegemaakt door 81 kinderen. De tocht HaarlemZandvoort wordt vastgesteld op 19 Juli, terwijl de reis naar Den Haag za plaats hebben op Vrijdag 6 Juli Na gehouden rondvraag volgt, met de beste wenschen voor het slagen van deze schoolreisjes, sluiting der vergadering. In de hierna gehouden commissievergadering werd tot voorz. gekozen de heer C. J. de Wijn, tot Penningmeesteresse Mej. E. G. Bossen en tot Secretaris de heer J. H. Bosch. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING gehouden door P. H. Hilbrand, Notaris te Ob- dam en Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuid- scharwoude, op Dinsdag 12 Juni 1928, des avonds 6 uur, zomertijd, in het hotel ,,De Burg" te Nrd- scharwoude. Onder Zuidscharwoude: I. Een Winkelhuis en Erf, aan de Westzijde van de straat, in huur tot 1 Sept. a.s. bij) Ma- rijtje Bak, Wed. Spaans. Kooper Joh. Henselmans voor f 1630. Onder Noordscharwoude: 2., Een akker Bouwland ten noorden van de Prekersloot (6)', in huur tot Kerstmis aanst. bij F. Hollen berg en W. Mul tegen f 30. 3. Eien dito ,,Scliagergroetakker" (10.) in huur alsvoren bij W. Mul tegen f51. 4. Een Dito ten Noorden van de Molenslocxt, (81/2) in huur alsvoren bij F. Hollenberg tegen 25.50.— Onder Oudkarspel: 5. Een Dito, de 2e ten Zuiden van de Trijn- tjesloot (iOt) in huur alsvoren bij D. Rijper tej- gen f 45-- 6. Een Dito „Zilverslootakker," (7), in huur alsvoren bij W. Mul tegen f 28. 7. Twee Dito, ten Oosten van de Diepsmeen- ringsloot, in huur alsvoren bij Jb. Kraakman. a. de noordelijkste (20), tegen f 80. b. de Zuidelijkste (25) tegen f 100.—. 8. Een Dito „Méerakker" ten Oosten van de Diepsmeerringsloot, (12J in huur alsvoren bij J. Brammer tegen f51. 9. Een Dito „Slot' 10), in huur alsvoren bij J. Brammer tegen f 34 10. Een Dito Kikkert" (7)'. in huur alsvoren bij J. Brammer tegen f23.80. II. Een Dito „Schavemaker" (14;) in huur als voren bij W. Mul tegen f 56.—. i 12. Een, Dito Bulakker" (10): in huur alsvoren bij W. Mul tegen f 40.—. Kooper van de perceelen 212 F. Hollenberg voor f9121.50. I Behoorende tot de nalatenschap van wijlen Me juffrouw de Wed. D. Prins—Berkhout. Uit den Omtrek 1 OUDE N1EDORP. Maandagavond vergaderde de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek in liet café van den heer A. Mijts te Verlaat. Tegenwoordig waren 10 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Schroevers, en lezing der notulen, werd tot be stuurslid benoemd de heer A. van Zoonen. in de plaats van den heer A. Mijts, niet herkiesbaar. 1 Hierop volgde bespreking schoolfeest. Na hierover nogal eenigen tijd van gedachten gewis seld te hebben werd bij meerderheid van stemmen besloten om op 18 Juli aanstaande een reisje per auto naar Huisduinen te maken. Zoo mogelijk zal dan ook een bezoek aan het vliegkamp worden gebracht. Alle kinderen, die de school bezochten mochten met het feesit mede, slechts één kind heeft 1 willekeurig verzuim gemaakt. De rekening over 1927 v^erd door de heeren J. Biersteker en F. Leek onderzocht en op advies van die heeren door de vergadering- goedgekeurd, met een voordeelig saldo groot f 104.86. Ontvangen was f223.38 (hieronder begrepen saldo's van het yorige jaar) terwijl werd uitgegeven f118.52. pe Penningmeester ontvangt een woord vair dank voor het accuraat beheer. Hierop werd de vergadering na rondvraag on der woorden van dank gesloten. ST. PANORAS. De vereeniging „Schoolfeest", welke ieder jaar eenigie schoolreisjes organiseert voor de kinde ren der O.L. school alhier, vergaderde op Maan dagavond 11 Juni in het lokaal Gerritsen, onder voorzitterschap van den heer J. Sin jewel. De rekening van den penningmeester was groot in ontvangsten f 285.04, in uitgaven f270.56, alzoo een batig saldo van f 14.<48. Rekening en be scheiden wend nagezien en in orde bevonden door de heeren A. Hoogland Jr. en Jac. de Vries, met de opmerking, dat een nota groot f 13.75 voor uitgaven aan den tooverlantaarn ten, laste moet smaakt ah room komen van het betreffende fonds, zoodat het saldo dan feitelijk bedraagt f 28.23. Genoemd ionfis is thans aangegroeid tot "f102.88, waar voor te gelegener tijd getracht zal worden een school-bioseoop te verkrijgen. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Thans kwam in bespreking het bestuursvoorstel om met de kinderen der 4 laagste klassen, evenals vorige jaren per autobus naar Bergen en bij gun stig weer naar Egmond aan Zee te gaan, terwijl voor de hoogere klassen een reisje per autobus, via Haarlem en Amsterdam, naar 't Gooi werd voor gesteld. Aan eerstgenoemd reisje zullen 76, en aan het tweede 37 kinderen deelnemen, terwijl, ingevolge een besluit van verleden jaar ook die kinieren, welke dit jaar de school verlieten, aan de groote reis mogen deelnemen. Na uitvoerige besprekingen, die echter van zeer aangenamen en zakelijken aiud waren, werd het bestuursvoorstel aangenomen met algemeene stemmen. Door enkele leden werd de idéé naar voren gebracht, voor de eerstvolgende 4 jaren een rooster samen te stellen, zoodat de hoogste klassen achtereenvolgens zullen bezoeken: 1. Het Gooi, 2. Den Haag, 3. Amsterdam, 4. Haarlem en Zandvoort, Aldus werd besloten. In de plaats van het aftredend bestuurslid, de heer A. Stam mes, die volgens rooster niet herkiesbaar was, werd, nadat er door het bestuur op werd gewezen, dat het wenschelijk en alleszins billijk zou zijn, indien ook het Zuideinde in het bestuur verte genwoordigd was. Gekozen de heer P. Wijdenes, Welke de benoeming aanvaardde. Ale datums werden nog vastgesteld: voor ie laagste klassen Vrijdag 13 Juli en voor de hoog ste klassen 20 Juli a.s. De voorzitter dankte de aanwezipïn voor de aangename en zakelijke be- epreknigen, waarin hij hoopte te mogen zien waardeering voor "het streven, om de kinderen eenige nuttige eu aangename dagten te schenken, en sloot de vergadering. - HEERHUGOWAARD. De heer J. Louwen, brievengaarder aan het hulp kantoor Noord alhier, wordt met ingang van 1 Juli a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Uitgeest. >Het hulpkantoor Noord wordt dan een station, «hetwelk bediend zal worden door den heer J. Stapel, than? brievenbesteller. - HEERHUGOWAARD. Door onzen plaatsgenoot Tj. van Fit, werkzaam aan de zuivelfabriek „EjxceLsior' alhier, is te Leeuwarden met gunstig gevolg het examen afge legd voor melkcontroleur, ingesteld door de F. N.Z. - WARMENHUIZEN. ROODVONK. In onze gemeente komen meerdere gevallen van roodvonk voor. Eenige gezinnen waren en zijn door deze ziekte bezocht en zelfs kwam een met tien, dood eindigend geval voor. Er kan nog wel niet van een epidemie gesprokén worden, maai* zoo ver dient het ook niet te komen. Maatregelen (dienen te worden getroffen om deze gevreesde ziekte in haar uitbreiding te stuiten. Het Best/uur van het Witte Kruis wil ook hier weer leiding geven en confereerde met het hoofd der gemeente hoe hier moet worden gehandeld. Men richtte pich om inlichtingen tot den Heer Inspecteur der Volksgezondheid, Dr. Doyer te Hilversum', die zich bereid verklaarde in onze gemeente den strijd mede aan te binden. Daartoe zal door genoemden Inspecteur op Vrijdagavond a.s. een korte uitr eenzetting van de te nemen maatregelen worden gegeven. Namens het Bestuur van het Witte Kruis zullen worden uitgenoodigd het College van Burgemeester en Wethouders ,de H.H. Raadsleden de Hoofden van Scholen e.a. Tevens zijn allen, die den gezondheidstoestand van onze gemeente naren aan het hart gaat, zeer welkom. Gehoopt wordt op groote belangstelling en al gemeene medewerking. Dr. Doyer zal zijn korte voordracht houden op Vrijdagavond 15 Jun' pl.m. half acht (o.t.)' in de kolfbaan van den heer (Slikker. - WARMENHUIZEN. VEILING. Het verwerken van den uit te graven grond ^oor de nieuw te bouwen veiling alhier is gegund aan G. Vlugt alhier. Buitenland ONGELUK MET AUTOBUS. In de nabijheid van San Sebastiaan (Slpanja): is een autobus van een brug in de rivier gestort. Tot dusver werden acht dooden en tien ge wonden geteld. De slachtoffers zijn alle jonge meis jes. BEN NEDKRL. DAME TE NICE BESTOLEN. Een Nederlandsche dame "te Nice, mevrouw Gal!oishad met haar man een kennis van den trein gehaald, die uit Amsterdam kwam. Het gezelechap begaf zich per auto naar huis en bij haar thuiskomst ontdekte mevrouw Gallois, dat zij haai paarleu collier en ©en .brochemiste. Bij het uitgaan van het station was er in de drukte wiel iemand met kracht tegen haar op- geloopen, maar zij had daar verder geen aandacht aan geslagen. Vermoedelijk zijn haar op dat oogenblik de beide sieraden* onijLfStyi, die een waarde van ongeveer 80.000 guldeiTvertegenwoor digden. Mevrouw Gallois heeft oftmiddellijk de politie verwittigd. EEN TRAGISCH VINDEN. Toen een ingezetene uit Hamburg naar zijn tuinhuisje ging, waar hij de familie dacht te treffen, vond hij slechts den hoed en het hancl- tasc'hje van zijn vrouw.. Zijn vrouw en zijn 3- jarig zoontje waren in den tuin niet te vinden. Daar zich groote ongerustheid van hem meester maakte, verzocht hij ©en in de buurt zijiiden agent van politie hem te helpen zoeken. De sporen lie pen over de Weser tot het in de tiabijheid ge legen Erleneilanidje. Het vermoeden, dat tie vrouw zelfmoord had gepleegd en daarbij haar kind mee in den dood had genomen, werd bewaarheid. HONGERSNOOD IN BRAZILIë. Volgens berichten uit N.-O. Brazilië zijn meer dan 100 personen van honger omgekomen, tenge volge van de groote droogte, waardoor een groo te hoeveelheid vee is gestorven. In de stad Sao- Yoao is een groot aantal personen tengevolge van den honger bezweken. Talrijke "personen vluchtten uit het hongersmoodgebied. Roovers en bandie ten pogen hun slag te slaan. DE ROOKENDE BABY. De baby, Freddie Riggs, burger van New York', bracht zijn ouders in groote zorgen. Hij weigerde iedere voedselopname, en men kon hem slechts met moeite in het leven houden door hem de melk 'op tc dringen. Toen het kind een jaar oud was stak zijn vader hem' voor de grap zijn pijp die niet brandde in den mond. Het land begon er zeer vergenoegd' aan te zuigen. En toen hem even later zijn maal tje werd voorgezet, at hij met veel smaak. De ouders wisten dit verschijnsel niet te ver klaren, maar daar ze de goede uitwerking zagen, herhaalden ze dit experiment. Van nu af at het kind met veel smaak, dank zij het zuigen aan vader's leege pijp. Toen het kind wat ouder werd, verloor hij zijn trek in de pijp en weigerde weer voedsel tot I zich te nemen. j De ouders deden nu, wat een dokter zeker nooit j zou gedaan hebben: ze gaven het kind een bran dende sigaar, i Het bleek, dat hun verwachtingen juist waren Het kind at weer met zeer veel smaak, j Nu is het drie jaar oud. Onder de leiding van een geneesheer heeft men gfetracht het kind het rooken af te leeren. Het hielp echter niet. Het kind .weigerde dan niet alleen te, eten, maar toonde ook een beduidend verval van krachten. KRANKZINNIGE DOKTER AAN DE OPERA TIETAFEL. In een ziekenhuis te Boedapest moest de Hon gaarsche componist Varsagh een operatie onder gaan wegens een maagzweer. De dokter, 'die daarbij als narcotiseur dienst deed werd echter midden onder zijn werk krankzinnig. Toen de patient bewusteloos was, wierp hij naar hartelust den resteerenden inhoud der etherflesch in 's mans oogen. Hij maakte daarbij evenwel niet het minste misbaar, zoodat zijn collega, de chirurg, druk met zijn vilpartij bezig, niets bemerkte. Eenigen tijd nadat de operatie was afgeloopen zag men wat er gebeurd was. j Onmiddellijk werd de onfortuinlijke patient weer I naar de operatiezaal gebracht, opnieuw genarcoti- seerd en door een oogspecialist aan een zeer veel voorzichtigheid vereischende behandeling onider- |jorpen, die gelukkig het gezichtsvermogen van den I patient redde. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1