NIEUWE 1 WECK" Artikelen Hike Breijer's m Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 16 Juni 1928 37e Jaargang Pit nummer bestaat uit 2 bladen. Firma R. J. HOUWING ArJP'S AMANDEL TJES Filiaal: Langestraat 44 - Tel. 1184 w Speciaal Corsetten - Magazijn No 69 IMTERG. TELEPHOON 52 I, HI. Ill IJK F, It Uil II Hl De2e courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg>. J. II. KEIZER - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1—5 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever MiEHT I - - TEL 544 ALKMAAR MET GRATIS GRENADINE 5 A U5 PUDDING EEN HEERLIJK NAGERECHT PUDDINGFABRIEKC*k&~JÊ*OLi&.IG. GR ON INGEN TOB NOOIT. LEZEN. Een geleerd barbarendom heeft ons aan het vele lezen gewend. G. J. Lichtenberg. Wanneer de tijd nadert, dat die zomersche da gen schaarsch worden en dat het herfsttij den winter gaat naderen, wordt de mensch huiselijker en ziet hij uit naar een ontsponningsmididel in zijn woning, daar het gure iweer geen of weinig ontspanning buitenshuis gedoogt. Dan wondt ai gauw naar het boek gegrepen om den tijd in gepaste ontspanning door t;e brengen: het lezen vormt voor velen het middel, om de lange win teravonden te passeeren. Er zijn bewijzen te ge ven van de leeswoede in dien tijd, diie ons versteld zouden doen staan van de stapels, die er verslon den worden in die tijden, waarin het weer den mensch op zijn huis aanwijst. Die statistieken van openbare bibliotheken en van particuliere leen inrichtingen vertellen ons heel veel van aantal en aard der gelezen werken. Die statistieken zijn zeer leerzaam, vooral voor hem, die eens wil weten in welke richting zich de smaak van be paalde personen beweegt.. Zij leggen getuigenis af van een bepaald deel der menSSielijke psyche en vormen een 'belangrijke bijdrage voor de be antwoording der vraag hoe bepaalde groepen hun vrijen tijd in den winter gebruiken. Voor de socio logie zijn zij belangrijk in verband met de» achturigen werkdag en nog veel andtere vraagstuk ken. Een feit is, dat al -die statistieken wijzen op veel lezen, slecht lezen, lezen van romanlitte ratuur en dat zoo goei als niets er op wijst, dat aan ernstige lectuur tijd wordt geschonken of dat de lectuur behoorlijk wordt overdacht en verwerkt. Wie werkelijk iets wil hebben aan zijn lec tuur beschouwe haar als geestelijk voedsel, dat gekauwd moet wonden evenals onze spijzen, wil onze geest er voedsel van kunnen hebben en er die sappen uit halen, die eruit moeten worden gehaald. Niets is hinderlijker voor den geest dan halfverteerde lectuur, niets schadelijker voor éen verstandig oordeel dan eèn hoofd volgepropt met de gedachten en ideeën van allerlei schrijvers, die in onszelf niet hebben gegist en ten slottie zijn uitgekristalliseerd tot waarden voor onszelf, van onszelf, in onszelf, Wanneer een geleerd barbarendom ons aan veel lezen heeft gewend, dan is het niet minder waar, dat een te groote hoeveelheid lectuur een half- barbarendom heeft gekweekt van menschen, die meer nakletsen "kunnen dan denken. Dr. JOS DE COClf Voor onze lezers van dit blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis zielkun dige adviezen o.m. over le wijze waarop zij hun wiskraeht en energie kunnen aankwoeken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig wor de* voor dit blal dan direct schriftelijk aan de aanvragers. G. te NE.: Gij denkt, door van levensrichting te verande ren, dat gij de fouten en gebreken, lie gij jaren met- u hebt meegetorst, alleen al door uw voor nemen van u af kunt schudden, maar gij ver geet, dat die inventaris van verkeerdheden niet zoo in eens is opgeruimd. Terecht heeft -de kerk5 vader Augustinus gezegd, dat een jong! scholier tijd behoeft en van -trap tot trap klimt en zoo iemand het weten kon, dan was het Augustinus^ die na zijn Karthaagöchen studietijd een geheel*, ander mensoh in zich wakker riep. i Gij moet niet al te spoedig na verandering van levensrichting, verandering in uw wezen willen waarnemen. All-es behoeft tijd om te groeien en zij die 'een half leven hebben noodig gehad, om de idee voor levensverandering te doen rijpen, moeten maar een beetje geduld oefenen. Verzonden brieven: V. K. te N.S..; P te Z.S.; H. te O; Vader te B Revtts van de Week 12 JUNI. Aan één 'kant van het Haagse he Binnenhof gaan wij nu met rassche schreden naar het zomer-réoes. De Tweede Kamer, althans haar Voorzitter, wil het „groot verlof" in 1928 uiterlijk op 15 Juni doen beginnen. En om dat te kunnen bereiken, wordt een „extra krachttoer" beproefd. Op Don derdag 7 'Juni j.l. werd (alsof wij midden in Be grootingstijd waren) tot een uur na middernacht vergaderd- Op 12 en wellicht ook 13 Juni zal wederom des avonds worden vergaderd. Waarom de Kamer niet tot 22 dezer bijeen blijft, teneinde de agenda 'op rustiger wijze af te werken, 't is niet duidelijk. Besloten werd, ook nog de wijzi ging van de Lager-Onderwijswet betreffende 'de schoolgeldheffing, het z.g. Klompenwetje en nog wat meer af te doen. Het is voorwaar geen klei nigheid. Blijkens de laatste berichten is 't klompenwet je aangenomen (Protectie!) In de vergadering van Dinsdag 5 Juni werd -de wijziging der Pensioenwet-1922 „aangesneden" De heer Gerhard diende een motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, -lat de Pensioenwet-1922 t.o. van verschillende hoofd punten binnen Piet te langen tijd moet worden herzien. Minister De Geer verduidelijkte, dat bet aanhangige ontwerp slechts enkele tastbare on rechtvaardigheden wil herstellen! Daarom viel zoowat alles 'wat hier per amendement was voor gesteld, buiten het Kader van het wetsvoorstel. Het- eind was dan ook, -dat bijna alle amendee- rings-voorstellen hetzij werden ingetrokken of „sneuvelden" tegenover die onaannemelijk verkla ring. De inotie-Gerhard werd verworpen met 44 24. Slechts op één punt is gedurende de be handeling wijziging gebracht. Era wel: bij het voorstel tot normaliseering van het tekort van het Pensioen-fonds, waartoe de Staat gedurende 54 jaren 34i/2 millioen per jaar in het fonds! zou storten. 'De minister nam hierbij een amen dement-van Gijn Over, dat een voorzichtigheids! maatregel zou 'kunnen worden genoemd, terwijl met 4023 werd aangenomen een voorstel-Ger- hard. strekkend om het hierbedoelae cijfer op 31 millioen le bepalen- Minister De Geer had dat amendement niet onaannemelijk verklaard. Het ontwerp werd Woensdag j.l. goedgekeurd. De vergadering van Donderdag 7 Juni wer.l geheel besteed aan een Suppletaire Indische Be- grooting. Voor de daarover gevoerde deliberation verwijs ik naar de verslagen. Aangeteekeni' dient te worden, dat uit verschillende partijen bez waren werden geopperd tegen een post van f730.000 (voor dit jaar), waarmee de Staat zal subsili- eeren het burgerlijk luchtverkeer in onze Oost. In het geheel zal de Staat vijf millioen subsidie geven, te verdoelen over vijf jaren! Minister Ko ningsberger bestreed met alle kracht het denk beeld om ie beslissing over dezen post een jaar uit te stellen, wat volgens Z,.E,xc. van Koloniën er toe zou leiden, dat wij dan bij het luchtverkeer in Indië „achter een vreemdeling zouden aarako- Tegen veler verwachting heeft de Minister in de vergadering van Vrijdag 8 .Juni hierbij de zegte behaald met de groote meerderheid van 5327. Voor het verhandelde in de avond-vergadfering van 7 Juni j.l., verwijs ik wederom naar de verslagen. Met uitzondering van het succes, dat de heer v. Braambeek had, wiens motie, vragend de instelling van een vervoerraad, welke hij in diende bij de interpellatie-Kersten, over het inter communale auto bus-verkeer, Vrijdag j.l.4 tegen minister v. d. Vegte's advies, door de Kamer is aangenomen met 4536. Ook het ontwerp inzake voorziening, tegen be smettelijke ziekten is te langen leste in die zitting van 8 Juni goedgekeurd, met 4235. Na een tamelijk onstuimig debatje leed Mevr. De Vries-Bruins nederlaag met 4734 met haar voorstel om de behandeling van bet ontwerp te- hervatten, teneinde te pogen "de verplichte revac- cinatie in de wet op te nemen. Bij deze discussie vlamde het politieke vuur hoog op... Juli 1929 is. vergete meu niet, een jaar slechts van ons verwijderd. Het ontwerp betreffende de intellectuieele toe nadering tusschen Nederland en België, uitwis seling van hoogleeraren, is Vrijdag j.l. 8 Juni na korte discussie goedgekeurd. Waarna de Tweede Kamer aanslneed de wijzi ging van de Dienstplicht-wet. Dit ontwerp bevat verschillende voorstellen, waarvan de voornaam ste zijn: vervanging der loting in haar tegjen- woordigen vorm door een oentrale; vermindering der verkorting van eersten oefentijd voor de voorgeoefenden van vier op drie maanden; de gelegenheid van vooroefening door veroenigjmge'n van p artieulierende gelegenheid van vrijwillige dienstneming ter vermindering van het aantal dienstplichtigen, plan Posthuma-Boelen- Het zal mooi zijn, wanneer 'de Kamer op Woensdag-namiddag 13 dezer met dit ontwerp gereed komt... Het wordt dus een druk weekje op het Binnenhof. Den 13en vat de Eerste Kamer aan het veelomvattende ontwierp op de Naamloize Vennootschappen. Men ziet, we zijn nog niet aan het eindstation. Uit de Personalia: Minister Beelaerts van Blok land is wederom naar Genève vertrokken, ter bijwoning van bijeenkomsten vara den Volken- bondsraad. Tot hoogleeraar in de wis- en natuur kunde te Utrecht is benoemd prof. dr. J. A.' Barrau, te Groningen. De geniale schilder 1. Thorn Prikker herdacht onder vele blijken van sympathie zijn 60sten verjaardag. Ir. P. M. Mon- tijn is benoemd tot directeur van de Haagsehe Tramwieg Mij. De heer STenhuis, zeer lijdend*, zal zich iu 1929 niet herkiesbaar stellen voor de Tweede Kamer. Het Kamerlid Snoeck Henke- mans, Voorz. -van den Alg. Armenraad te 'sGra- venhage is benoemd tot Regeerings-vertegenwoor- diger ter Quinzaine Sociale Internationale", wel ke te Parijs: in Juli a.s. wordt gehouden. r Uit de ioodeniijst: W,. T. Klaare, directeur van verschillende Petroleum-Maatschappijen, wonende te 's Gravenhage, op ol-jarigen leeftijd te Frank fort a.M. overleden. Prof. dr A. J. Th. Jon kier ,oud-hoogieeraar in de theologie te Gronin gen, op 76-jarigen leeftijd. Ir. P. H. Kemper; oud-hoofdingenieur generaal bij 's Rijks Water staat, 81 jaar, Deu Haag. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 'zExJXicurL Corsetten Corselets Buikbanden Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) Uit de criminalia: Be beide beklaagden in de zaak van den op het Singel te Amsterdam be roofden Bankbeambte zijn door de Rechtbank al daar respectievelijk veroordeeld tot 3 jaar, 9 maanden en vier jaren. De eisch tegen beide luidde: 3 jaar. In de strafzaak der verduistering van f 15000 ten nadeele van de Haagsehe Tr. Mij. zijn ie be klaagden veroordeeld resp. tot straffen van 2, 3, li/2 en 1 jaar. Die Haagsehe adv. procureur mr. D'. beschul digd van bedriegelijke bankbreuk in de zaak der Veendammer Hypotheekbank, welke door de Am- sterdamsche rechtbank werd aangevat, is door de Haagsehe Rechtbank vrijgesproken. Tegen :1e I vrouw te Middelburg, beschuldigd van haar blin- j den echtgenoot te hiebben vergiftigjd, is twintig) 1 jaar geëischt. Voort» valt uit de jougste „criminalia" nog j te vermelden: op den weg tusschen Rotterdam en Schiedam is een bewusteloos geworden hart lijder van i'6000 beroofd. Een caféhouder t»? 1 Groningen is in arrest gesteld wegens gferaffi- neerde ontduiking van de Drankwet, o.a. via eerae geheime distilleerderij. De groote heidebrand op de terreinen-Kröler ts Ede. schijnt te zijn aangestoken, wellicht door ontslagera personeel. Te Hilversum heeft Zaterdagmiddag j.l. een woonwagenbewoner zijn vrouw uit jalouzie op straat met revolverschoten vermoord. De man is gevat. 1 Te Rotterdam zijn een zaakwaarnemer en zijn medewerker in arrest gesteld1, verdacht van eera landbouwer te Sommelsdijk voor f5000 te hebben opgelicht. Te Leeuwarden, Rotterdam eu Wageniragen zijn oplichter» aangehouden, die door middel vara al lerlei ,truce" de goegemeente bij den neus trach ten te nemen. Men zij op z'n 'hoede. In de ongelukkenserie neemt de branden-ru- briek wederom eene verbijsterend-groote plaats in. Ik doe een greep in de massa. T|e Hendrik Ido Ambacht zijn twee woningen en een s'chuur afgebrand. Een geweldige brand woedde te Krimpen a.d'. 1 IJeel. Een rietmattenfabriek en tWee woningen werden er in de asch gelegd. Bij Goirle woeüd|en 1 groote bosch- en heidebranden. Te "Bemmel zijn een kapitale boerderij en een dubbel woonhuis door het vuur vernield. Te Zijpe werden een bakkerij en woonhuid prooi der vlammen. Be magazijnen van houtmaterialera bij de wer ken der Lisserbrug te Halfweg zijn afgebrand- Voor de brandassurantie-maatschappijen wor den de tijden met den dag benarder, meer angst- Wekkend Uit de misère-serie der (week teeken ik nog aan, dat bij Brielle een motor-fietser bij botsing met een ijskar het leven inschoot- Te Hummelo (Geld.) iwerd een rijtuig door de tram gegrepen. Man en zoontje iwerden gedood. De echtgenoot», die den tocht meemaakte, is zwaar gewond. Op het Haagsehe Staihoudersplein is een 57- jarige dam eonder een tram gedood. Bij de Maas kanalisatie-werken raakten vier arbeiders aan de electrische draai. Een van hen is gedood, die andere drie bekwamen ernstige brandwonden. Met welke „notities" ik voor heden de „sombe re" rubrie ksluit. Besluiten wij wederom met dingen vara meer- «pwékkende soort. Onze Kroonprinses is naar Soestdijk vertrokken tot het genieten van haar vacantie. Het volgend jaar zal prinses Juliana iwederom de Leidsohe cursussen volgen. Bat wij hu „in het teeken van de Olympiade- tournooien leven., behoef ik nauwelijks of niet in herinnering te brengen. Voor al wat daarop 'betrekking heeft, verwijs ik naar de bladen. De Kantonrechter te Bergen op Zoom heeft beslist dat voor biosoopen geen speciale muziek- vergunning wettelijk noodig is. 't Verder ver loop van deze zaak moét Iworden afgewadiL De eerste nieuwe haring in de Koningin en har» Moeder aangeboden. Gesmuld wordt dus nu in Batria van het fijne „zeebanket". Een voretelijken schat van legaten is vermaakt door een dame te Ridderkerk overleden, Mej. P. M. van Weel. De Vereeniging „Rembrandt", tot behoud en vermeerdering van kunstschatten, kreeg twiee ton. Het Nederl. Kanker-instituut hetzelfde bedrag. Het beruchte drukfoutenduiveltje heeft zich doen gelden bij de opgaven voor trigonometrie bij de jongste eind-examens H.BJS. Het Kamerlid mej. Westerman heeft over deze zaak vragen tot de Regeering gericht. Door velen wordt, begrijpt men, met spanning het verloop van deze ^vreem de zaak" gevolgd. In Midlen-Drerate hadden die nachtvorsten groo te schade berokkend aan de te velde staande gewassen. Verzekerd wordt, dat 1928 een bar slecht ker- tenjaar zal blijken te wezen. .^Agrarische profetiën" blijken heel vaak te zwart te zijn. Hopen en vertrouwen wij dus, dat ook hier wijlen Oom Paul's „Alles zal reg-ko men", zal worden bewaarheid. Uit den Omtrek ALKMAAR. Voor het op 29 en 30 Mei jl. te Amsterdam' gehouden examen voor het diploma Boekhouden vanwege de „Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden," slaagden de heeren D. G. van Beek en H. de Groot te Alkmaar, opgeleid door den 'heer A. van der Meij, Leeraar Boekhouden te Alk maar. - ALKMAAR. Door het losraken van de rem1 ging gistermorgen om kwart voor zoven een autobus er zonder be stuurder vandoor. Een der inzittenden vloog de achterdeur uit en buitelde, doordat hij niet met de richting meesprong over de straat, terwijl ank deren probeerden uit de zijdeur te ontkomen. Ge lukkig was er een onder de aanwezigen, die de kunst van chauffeeren verstond. Deze nam' op de chauffeursstoel plaats en stuurde de Friesche brug over, waarna hij de bus tot stilstand bracht. Toen later de chauffeur terugkwam', vond hij zijn bus veel verder dan waar hij hem' had achtergelaten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1