NIEUWE No 70 Dinsdag 19 Juni 1928. 37e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland Uit den Omtrek 6 24 Buitenland INTERC. TELEPHOOH 32 IMGEDIJKM C0URAIT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs Groote letters naar plaatsruimte per 3 maanden f 1.15 RedaCf.-Uitg. J. H. KI£IZV£B - Bureel Noordscliarwoude Brieven reohtstreeks aan den Uitgever Er is in den lande heel wat te doen geweest ever de duurte der aardappelen.- Ditmaal wer den eens niet de tuinbouwers door het groote publiek voor woekeraars uitgekreten, maar kre gen de boeren de volle laagook de aardappel handelaren werden ouder gewoonte riiet vergeten. De aandappelenprijs liep inderdaad zeer hoog, 10, 12 tot 13 gld. per H.L., in den winkel werd 't product zelfs tot 1,8 en 19 ets. per Kg. verkocht. Het vulksvoedsel dreigde een tv ij le buiten 't be reik te komen van"t volk. Hoe is zulks toch mo gelijk, vroeg de stedeling, die van weer, aard- arpelenziekte en geringe oogst niets af weet. De Telegraaf kwam op "t goede denkbeeld, eens bij een ter zake kundige bij den vborzitter van den Nederlandschen Bond van Aardappelhande laars naar de oorzaken der duurte te informeeren. Toen is menig stedeling, de uiteenzetting van den heer Steenbergen gelezen hebbend, wel dén ander licht over de zaak opgegaan. Genoemde heer Steenbergen dan releveerde aén zeer geringen oogst van den akker in den herfst van '27, bracht in herinnering, dat groote hoeveel heden aardappels zijn verrot, pp .ten akker en daarna op de bewaarplaatsen. Nu is ons Nederlandsch publiek buitengewoon kieskeurig als het aardappelen betreft. Ons volk stelt aan 't artikel bijzonder hooge eischen, veel hoogere al3 Duitschers en Belgen. Witvleezige soorten worden vrijwel versmaad, 't moeten in- heemsche, geelvleezige aardappelen zijn, met veël kruim op schotel, ze mogen niet afkoken, niet nat zijn, maar behooren droog te wezen Aan deze eischen voldoen lang 'niet alle in Nederland verbouwde soorten, die er niet aan voldoen, worden gewoonlijk naar 't buitenland uitgevoerd. De aardappelen, die wel door 't Nederlandsche publiek worden begeerd, en waaraan de gebrui kers gewend zijn en waarvan ze niet dan noode scheiden, waren slechts in beperkte hoeveelheden aanwezig. En zoo is verklaarbaar, dat uit Frankrijk, België eu Polen betrekkelijk goedkoope aardap- peen werden ingevoerd, die echter niet dan uiterst moeilijk aan onze markt konden worden geplaatst. Het moesten nu eenmaal zeeuwsche bonten en blauwen, bravo's van de klei wezèn, waarvan de voorraden gering waren en door de vraag de prijzen sprongsgewijze opliepen. 'En nu de nieuwe aardappelen zachtjes aan be ginnen te komen van eigen bodem, wordt de prijs zeer gedrukt door enorm aanbod van vroe ge. aardappelen uit andere landen. Italië zond voorheen nooit gezonden hoeveelheden, tientallen wagons rollen dagelijks over onze grenzen, ook Fransche aardappelen ziet men aan de Holland- soh-e markter., meer dan ooit te voren. Ondanks het ruime voldoende aanbod van nieu we aardappelen blijft 't publiek de zeer dure oude aardappelen prefereeren. Het publiek heeft nu eenmaal zijn bijzondere voorliefde voor bepaalde soorten aardappelen. Zoo zien we dus het door weinigen gedachte en verwachte gebeuren, dat naast de zeer dure oude aardappelen er uog maar weinig vraag is voor de nieuwen, die een prijs opbrengen, die -noo- dig zoo hoog wezen moet. Nu is Langendijk door zijn muizen bekend, ons. vroege aardappelenproduct heeft een zeer goede reputatie. W,ie nauwkeurig de noteeringen vaa de Langendijker veilingen met die van an dere vergelijkt, vind deze uitspraak bevestigd, 't prijsverschil ten gunste van ons product be draagt meermalen van een tot twee cent per Kg. Nu moet erkend, dat 't Langendijker product door de zeer zorgvuldige behandeling er veel oogelijker uitziet. De kleur is mooier, elders ziet. men veel goed, dat onrijp is, en een te witte tint vertoont. Voeg daar nog bij, dat ,,om Je Oost" de mindier mooie aardappelen, wat de kleur aangaat, ge meenlijk iu zakken worden aangevoerd, en hier in manden, dan is het. heusch geen wonder, dat 't Langendijker product op de binnenlands-die markt favoriet is. Maar er is nog iets, wat de Langendijker vei lingen vóór hebben, en dat is 'de uitnemende ligging aan 't water, het schitterende vervoer te water. .Wie nog niet overtuigd is van het groote nut, ja van de economische noodzakelijkheid van goe de waterwegen, bezoeke eens de veilingen te Me: demblik. Als er in die streken nog één gevonden wordt, die niet enthousiast is voor 't kanalen- plan van de commissie v. Aalst cjs., dan verklaar ik, daar niets van te begrijepn. Ik wil eens met cijfers aantoonen, hoe 't ge mis' aan goede scheepvaartgelegenheid zich doet smaakt als room De bouwers te Opperdoes, Medemblik en Twisk hebben prachtige mooie, vroegrijpe akkers. Er is weinig verschil met den bodem hier. Van een Langendijker, die zich daar onlangs vestigde, vernam ik, dat de huur eu koopprijzen er lager zijn dan de gronden van overeenkomen de kwaliteit in 't Geestmerambacht. Aangezien er slechts tweemaal per week scheep- gelegenheid is naar Amsterdam, en de schuiten er den volgenden dag na afloop van de markt aankomen, wordt er van de scheepsgelegenheid weinig gebruik gemaakt. De bouwers weten, dat het geen doél heeft, zich toe te Ieggeu op den verbouw van 't goed, dat 't binnenland vraagt. Voor de „Opperdoeser ronden", een speciaal product, moet een uitzondering -worden gemaakt, wijl dit een soort aardappel is, waarvan de prijs vrijwel onafhankelijk van de vroege-muizen wordt bepaald. Aangezien 't extra werk aan 't product, door 't roodeu in manden, enz., niet wordt betaald, legt men zich toe, noodgedlwongen. op de teelt voor export; geweldige hoeveelheden kunstmest worden gegeven. Terwijl te Broek op Langendijk op 15 Juni de aardappelen 12,8013.30 opbrachten, was- de op brengst. te Medemblik 10.7011.30. Nog sterker valt 't verschil op voor drielingen en kriel. Mooie drielingen brachten op een en denzelfden dag aan oen Langendijk f10 op te gen f7.508.— te Medemblik, waar nog bij komt, dat men daar de drielingen grover houdt dan hier, de maat is daar nl. 28 mM., hier 26 mM. De kriel bracht te Medemblik per 100 Kg. op f 3.3.50 tegen f 5.'6 aan den Langendijk. Enkele kooplui laadden daar voor de Amster damsche markt een auto met drielingen en kriel, 't prijsverschil wordt vrijwel geneutraliseerd .foor de hooge vervoerkosten. Voor die streken is de aanleg van de nieuwe kanalen, voor wat de tuinbouw betreft, een levens behoefte. En toch i3 er geen algemeene instem ming met de zoo broodnoodige uitvoering der plannen, wat zijn oorzaak vindt in de tegenwer king der boeren, die meenen, bij de kanalen min der belang te hebben. Waar verreweg de meeste grond als weide wordt geëxploiteerd, is de positie van de voorstanders, de tuinders, die veql min der grond gebruiken, niet zoo sterk. Het wil mij voorkomen, dat men oók in tuin derskringen ginds nog te weinig van de nood zakelijkheid van goede waterwegen is doordron gen; men geeft zich wel gewonnen als gewezen wordt op 't nut maar voelt er, zoo op 't oog, niet warm genoeg voor. 'k Geef zoo m'n eerste indrukken weer, na aamenspreking met dezen en genen. Eigenaardig doet 't aan, daar tegenover elkaar twee veilingen te zien; komt men wanaf 't stati on, voorbij de begraafplaats, 't smalle veilings wegje op, dan ziet men rechts „ide Eendracht" en links 't gebouw van de veilingsvereeniging Si J ozef Van beide zijden betreurt men thans 3e scheu ring, edoch 't "feit is geschied, de twee veilingen, zijn er. Overigens' heeft de tijd de wonden zoo niet geheeld, dan toch zeer verzacht; de onder linge verstandhouding is uiterst welwillend, ami caal zelfs. Reeds werkt men elkaar volkomen in de haul, de ééne week feilt St. Jozef 't eerst, de volgende week de Eendracht. Ls de keurmeester van de eene veiling ongesteld, of verhinderd, dan doet de andere keurmeester al 't- werk. Onwillekeurig maakt men vergelijkingen, na tuurlijk informeert men naar de kosten van inla den, hoe 't boetestelsel is geregeld enz. Daar ver tel ik later wel eens over. ST. PANORAS. De afdeeling St. Ppncras van de Tuinbouw- Ongevallenverzekering, hield op 15 Juni, j.l. haar algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer Gerritsen. Met het bestuur waren 15 leden aanwezig. De voorzitter, de heer Pj. Gootjes opende met een hartelijk 'woord van welkom en wees er op dat hst nut dezer instelling reeds bewezen was, door enkele, zoowel tijdelijke als blijvende uit- keeringen. 'Hij hoopte dat de besprekingen van aangenamen en zakelijken akrd zouden zijn, en gaf het woord 'aan den secretaris, voor de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd'. Naar aanleiding van een vraag, werd mede gedeeld, dat- het hooger beroep, inzake het onge van Minnesota, van de hand was gewezen. Het jaarverslag ran den secretaris-penning meester, den heer G. Booij, vermeldde een eindbe drag van f 1987.62 aan ontvangsten en f 2053.81 aan uitgaven, 'dus een nadeelig saldo in voorschot van f66,19. Door de commissie, de heeren A. Bakker er Jb de Vries, werden alle bescheiden in orde bevonden, waarna den penningmeester décharge werd verleend, en 't jaarverslag werd goedgekeurd. In de nu volgende bestuursverkiezing, welke vlug van stapel liep, werden gekozen tot bestuurs lid, de heeren A. Verduin, "Zuideinde en Jb. Dz. Kloosterboer en tot 'bestuurslid-plaatsvervanger de heeren P. Groothuizen, Zuideinde en O. Tromp. Waren de drie eeretgenoemden niet aanwezig, ae heer Tromp, die wel aanwezeg was, wenschte de functie niet te aanvaarden, zoodat een nieuwe stemming noodig 'bleek, terwijl na eenige discussie bleek, dat 'nog een derde plaatsvervanger moest worden gekozen. 'Aldus werden nog gekozen <ie heeren J. v'. d. Wal en Aid. Bakker Laatstge noemde was aanwezig én nam de benoeming aan. Hierna volgde, als; laatste punt de vaststelling van de 'te heffen premie, over 1928, welke n'a toelichting van 'den penningmeester, op voorstel van het 'bestuur werd bepaald op fl.per dui zend. Na rondvraag, welke niets- opleverde, volgde sluiting. Nieuwstijdingen WAARMEDE BRENGEN WIJ ONS LEVEN DOOR? Deze vraag is niet onbelangrijk en wordt be antwoord, in het „N. v. h. N.1" Wanneer wij den leeftijd stellen op 70 jaar, hebben wij in ons1 leven besteed aan; Iwasschen en kleed en 3 jaren loeren 5 eten 4 lezen 4 sport 2 J loopen 4 praten werken 18 slapen Totaal 70 jaar. divan, ledikanten en beddegoedl, tafels, stoelen en spiegels, dressoir, kastje en een bureau, glas- e.n aardewerk enz., alles bijeen ter wiaande van f 2000. i Verdacht van dezen diefstal stond Donderdag- mmidiag voor ie rechtbank te Breda terecht F. H. M. D'., geb. te 's Bosch Van beroep reiziger, zonder vaste Woon- of verblijfplaats, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Breda, die den diefstal in vereeniging met genoemden K. verrichtte. Er werden in deze zaak verscheidene getuigen gehoord, die o.m. bevestigden, dat meu bilair uit de villa, werd Wéggehaald en naar het veilingsgebou'w te Tilburg wierd overgebracht. Verdachte bekende. De officier van Justitie wenschte. 'het requisi toir in deze zaak tegelijk uit te spreken met dat der zaak tegen de K;., die hierna terecht stond, le. omdat hij met den vorigen verdachte goederen, uit de villa had ontvreemd en te gelde gemaakt en 2e. omdat hij van D. ongeveer 'f 100 had aan* genomen als gedeelte van de opbrengst van door diefstal verkregen meubilair. Ook in deze zaak waren 7 getuigen gehoord. De officier van justitie 'wees er in zijd requisi' toil* o.m. op, dat -de verdachten een flink straf register hebben, beiden brachten jaren lang in de gevangenis door wegens defstal. Een onderzoek had doen blijken,' 'dat verdachte D'. meermalen inlichtingen moest gekregen hebben van de K. over plaatsen, waar kon worden ingebroken of Waar iets te baLen viel. Overtuigd van de schuld van beide verdachten requireerde de off. ten slot te tegen F. D. wegens diefstal een gevangenis straf van 2i/2 jaar en tegen F. de K. wegens diefstal subs, diefstal in vereeniging, een gevan genisstraf van 4 jaar. Tc voren had Kl. |:ich nog moeten verantwóor- Woorden wegens diefstal van een gouden horloge ten nadeele van den directeur van de Kweek school te Goirle, waarvoor de off- v. justitie we gens verzwarende omstandigheden 21/2 jaar ge vangenisstraf requireerde. OVERSTROOOMINGEN TE ARKANSAS. Uit Newpoort (Arkansas) wordt gemeld: De Whiteriver heeft ongeveer 16 K.M. zuidelijk van deze stad een -lam doorgebroken en geheeie vlak ten onder water gezet- Vier steden worden door den vloed bedreigd. De bevolking tracht zich in veiligheid te brengen. TREURIG EINDE VAN EEN BRUILOFT. ïTifc Lemberg wordt gemeld: In een gehucht ■nabij Stroyj zijn op een trouwpartij' na het ge bruiken van zelf bereide likeuren 50 bruilofts gasten onder ernstige vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. In de likeuren 'waren velschillende kleurstoffen gemengd, ongeschikt -voor mensclie- lijk gebruik, 16 der patiënten verkeeren in levens gevaar en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. AUTOBUS OP HOL. Te Aue in het Ertsgebergte is Donderdagavond een volle omnibus van den rijkspostlijn SchWar- zenbergAue op een helling aan het slingeren geraakt, de bestuurder had den zlwaren wagen niet meer in zijn macht; met groote snelheid snorde dezte den hellenden straatweg af; een aantal hoo rnen werden omver geworpen. Tenslotte reed de bus tegen een kerk, daarbij werd het voertuig volkomen vernield. Vier passagiers liepen zware wonden op. Vacantie- en ziekendagen zijn van de werk dagen afgetrokken. Het'isi de moeite wel waard dit eens na te rekenen. EEN LEEGGEHAALDE VILLA. Mej. M. J. v. d M., leerares te Rotterdam, is - eigenares van een villa in het villapark Bosch en Ven te Oisterwijk, waar zij haar vacantie placht j door te brengen; de villa 'Was -daartoe ongeveer een jaar geleden geheel gemeubileerd. In dien tijd zocht de leerares een vrouw, die dé villa tijdens haar afwezigheid zou schoonhouden. Zoodoende kwam zij in aanraking met zekeren F. de K." die zijn „vrouw" aanbeval om mej. M. van diëtist te zijn. Later bleek echter, dat de man zich uitgaf voor boekhandelaar, ongehuwd was en die vrouw een kennisje van 'hem wlas dat onder dak noodig had. Half Maart vernam -a© eige nares ,-dat haar villa voor ,'t grootste gedeelte was leeggeplunderd, en toep zij op Zondag 18 Maart naar Oisterwijk kwam, miste zij o.a. haar HET weer; IN HET BUITENLAND^ Te Loch Lomondsid© (Engeland) is het in den nacht van Woensdag op^Donderdag erg koud ge weest en is sneeuw gevallen, 's Ochtends lag het plaatsje ondér een sneeuwdek. De oudste inwoner herinnerde zich niet, ooit zoo laat in het jaar sneeuw op hoogten te hebben zien liggen. Uit Lemberg wordt geseind: Het gebied van Rzeszow werd door een hevig onweder ge teisterd, waarbij veel schade werd aangericht. Een 14 K.M. brce.de windhoos, welke enorme ■hoeveelheden zand en alles -wat op haar "weg k-wam, meevoerde, vernielde 3 dorpen totaal. Boe renhofsteden met alles wat zich daarin bevond', zoowel levende have als inboedel, werden even eens vernield, waarbij 3 personen gedood en 10 zwaar gewond werden. Een school met den ge- heelen inventaris erin is geheel ver dj wenen. De daken werden kilometers ver meegenomen. Ook boeschen zijn geheel ontworteld. De oogst heeft ernstige schade geleden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1