PUROL Hei Wi&gek SPORT EN WEBSTMJREN Tuberculose-Bestrijding Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 18 Juni. 'I Een Koe-dijker Vendfe-tta. Geld maakt niet altijd onverdeeld gelukkig en is som soorzaak van een hoogst onchristelijk en j onverdraagzaam optreden tusschen bloedverwan- j ten, die. zooals Vondel zingt, als broeders van j hetzelfde huis, eendrachtelijk moesten te samen leven. Zoo hebben we de heeren gebroeders V. d. W te Koedijk, die elkander ad sinds vele jaren in 't haar zitten en die antipathie ook hebben dverge- bracht op hun respectieve stamhouders. De heer Jan v. d. W. stond althans heden terecht wegens het onhartelijke feit, dat hij 10 Mei zijn eerwaar den oom Jacob met een wieder een zoo gevoeliger tik op zijn hand had toegebracht, dat oom Jacob zich onder "behandeling had moeten stellen van een geneesheer en heden wei f 74.90 schadevergoeding reclameerde wegens dokterskosten, arbeidsverzuim en materieele zaakbeschadiging. Dit oonïlict was natuurlijk weer een gevolg van de veeljarige harrewar,derij over allerlei futiliteiten, die er tusschen de respectieve ouders heersdht en mis schien met wat goeden wil en toepassing der christelijke naastenliefde, in één oogenblik uit den weg konden wprden geruimid. Onze politierechter heeft nu getracht iets in dien geest te bereiken, door de krakeelende fami lieleden tot vrede aa,u te sporen en de verdere behandeling der zaak uit te stellen tot 1 Octo ber, in de verwachting dat de eendracht blijvend) zal zijn hersteld. Laat het zijnééns maar pooit weer De jeugdigs bakkersknecht Jac. E. te Hoog karbpel heeft zijn toenmaligen patroon A. Smit meermalen leelijk betoeterd door ontvangen gel den van de klanten achterover te drukken. Zoo lang tot hij eindelijk in de gaten liep en gesnapt werd. Overwogen wordt, 'blijkbaar om Jaapje voor waardelijk te veroordeelen en is nu de zaak uitge steld tot 10 Sept. De beuadeelde bakker is in middels uit de in beslag genomen gelden bij zijn langvingerig knechtje, schadeloos .gesteld. Ontoelaatbare qualificatiea. iWordt gram, maar zondig niét, staat er geschre ven en het ware den zakkenkoopman Karei van T. nuttig en voordeelig geweest, indien hij deze Wijsheid ter harte had genomen- Thans echter stond hij terecht ter zake eenvoudige beleediging van een collega uit Hoorn, die hij in zijn veront waardiging over een ondervonden onrecht, in het openbaar een afzetter en een ladelichter had ge noemd. Voor welke onvoorzichtige uitlatingen hem heden f 15 boete of 15 dagen werd opgelega. In da mafkist ban je safe. De huis- en keukenschildersbediende Prea. de V., hevig verongelijkt» omllat de politie van Alk maar hem verdacht mede te hebben gewerkt tot de muzikaal nachtelijke uitspattingen van zijn vriend Tr. K., protesteerde zoo heftig, dat het noodig werd geoordeeld de conversatie op het politiebureau voort te zetten. Hierop volgde een heftig verzet, waarbij 'het jongste lid van het Alkmaar3che politiecorps volop gelegenheid kreeg, met de uitgezochte genoegens van zijn ambt ken nis te maken. De schilder was echter op alle manieren de sigaar en werd heden tot f25 boete of 25 dagen veroordeeld ter zake wederspannig- heid. Lange vingers is een. slechte eigenschap bij dienstmeisjes. De groentenhandelaar K. te Alkmaar, verlacht al sinds een!gen tijd zijn dienstbode Cornelia K., thans wonend, te Sc hagen, én hij besloot zijn alte gedienstige geest op de proef te stiellen. Merkte een hoeveelheid klein geld en smaakte dé satisfictie dat Cor er op 13 Mei leelijk intip- peled. Het meisje stond heden terecht, doch daar bleek dat ook dit justitioneele broodje nog niet geheel was gaan bakken, zal het tot 10 .September opnieuw in den oven worden gezet. Te veel aan Bacchus geofferd. Een Amsterdamsche kleinhandelaar, Simon S., die het natuurachoonrijke kaasstadje Alkmaar thans tot woonplaats heeft gekregen, had zich op 15 Mei wat al te rijkelijk te goed gedaan aan het geestrijk vocht, dat in die ruim gezegende stad verkrijgbaar wordt gesteld en kwam nu in con flict met den agent v. d. Valk, die Simon met zachte hand wilde leiden naar de heerlijke matras, schap. Ik zal dadelijk op het dek bij hem komen." De bediende ging aan zijn bezigheden en de voormalige opzichter verliet het salon. In plaats van evenwel de kajuisitrap op te gaan, liep hij zijn hut. binnen. „Wat is dat nu voor een geschiedenis?" dacht hij. ,,Zou die Jean -Solivan werkelijk de neef zijn van Paul Armand, die te Geneve gestorven is en dien ik we Ier heb doen herleven Zou een ver vloekt toeval, op het oogehblik dat ik mij zoo veilig .waande onder valsche vlag, een man op mijn pad hebben geplaatst, die mij 't- masker kan afrukken? Ja, nu schiet het mij te binnen," ging hij voort, terwijl zijn wenkbrauwen "fronsden en de rimpels hem op het voorhoofd kwamen, de moeder van dien Paul Armand -'was een Soliva van zich zelve. Het staat in het reisboek van Ar mand ,maar het 'was mij geheel ontschoten!" Dit zeggend greep hij .naar het bedoelde boekje, sloeaj het op en las op de eerste bladzijde: „Paul Ho- noré Armand, zoon van Cesar Armand en van Claire Soliva, echtelieden." Dat heer is dus inderdaad een bloedverwant van mijn gestorven kameraad. Wat heb ik te doen? Als ik hem laat loopen, zonder aan zijn verzoek te voldoen, -dan maak 'ik juist zijn arglwaan wakker. Wie weet of de kerel niet in ataat is, om de zaak te gaan onderzoeken, brieven te schrijven naar Dyon en Gènève en als hij dat doet, zou hij mij in het verderf storten. Alleen door een flink optreden kan ik mij1 redden. Ik fail naar dien Jean Soliva toegaan en hem belwijzen, dat die de weldadige gemeente beschikbaar heeft voor dranklijders. De vriendelijke tussdhenkomst van den agent viel niet in goede aarde, wedérspaninig- heid was het gevolg en oorzaak heden van een veroordeeling tot f 25 boete óf 25 dagen hechte- j nis. Simon zal betalen, zij het ook mét pen 'bloe- j dend hart. .Wat doet een vader niet voor zijn kind. De grijze heer J. B. J., eervol gepensioneerd portier N. S. te Alkmaar, verscheen heden 'als gevolmachtigde voor zijn zoon, een ambachtsscho- 1 lier, die 'terecht moest staan wegens mishandeling i van een op de Hoeverkade wonende jonge 'dame, die haar hond met schoppen afstraft, omdat dit dier een klein hondje had gebeten. Het zenuw achtige jonge menseh, overtuigd dierenvriend, niet wetende dat de hona straf verdiend had, nam daar aanstoot aan en ging over tot handtastelijk heden, dobr het meisje eenige gevoelige stompen toe te dienen. Daar natuurlijk dierenbescherming niet moet ontaarden in vrouwenmishandeling; Werd aan het jonge menech, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, opgelegd f 5 boete of 5 dagen. j De bom siproog verkeerd. Dank zij het vaderlijk oog van vader Staat, die atijd, zij het dikwerf op min of meer hinderlijke wijze zorgt voor het zedelijk welzijn van het volk. is ook gevestigd op de gevaarlijke bookma kers, met het gelukkig resultaat, dat weldra die schandelijke -wedderijen van 25 stuivers inzet om éen knaak te winnen, tot het verleden zullen be- hooren, evenals de wedrennen zelf, doch dit is van minder belang. Beter niet wedden en braaf, dan wel gokken en paardengedraaf. Een tweetal van die snuiters, de incasseerder Piet E. uit den Haag en 'de marktsolist Jos. M. hadden ter gelegenheid van de courses te Alk maar op 17 Mei een hardhoorend mannetje uit Bergen rijk en gelukkig willen maken en waren tot loon voor die édele daad met zorg naar het politiebureau overgebracht, waar 'n kanjer van 'n procesverbaal tegen hen was opgemaakt. De twee heeren stonden heden terecht, doch zij had den zoo geweldig veel in 'te brengen, dat ze hun doel volkomen voorbijstreefden, en de zaak, tot hun niet geringe ontsteltenis, werd verwezen naar de meervoudige strafkamer. {Van je familie moet je het maar hebben- In het frissche Egmond aan Ziee, de laatste jaren meer bekend om de konijnen 'dan door dé vischvangst, had Dirkie het ongenoegen opgewekt van haar broeders edele familie, met gevolg dat zij onlangs door haar tanfcezeggers Jaantje, Mien- tje en Rijer met een zoo uitgelezen collectie scheldwoorden werd bekogeld, dat zelfs een'koop- vaardijmatroos er van gebloosd zou "hebben. Neef Rijer dikte zijn offensief bij dé gelegen heid nog wat aan, door de ruiten 'in tantes woning, stuk te beuken. Het beminnelijke familietrio stond heden te recht wiegens beleediging van Tante Dirkje, 'n welgedane matrone, vergezeld van haar 17-jari- ge dochter als tweede getuige- De politierechter wiens beschaafde en kuisehe ooren hier gevoelig moesten werden aangedaan, probeerde met zachtmoedigheid de kiftende fami lies weer lot elkander te brengen en legde ieder der verdachten slechts f 5 boete of 5 dagen dp, hopende dat dit milde vonnis zal bijdragen tot onderlinge verge vensgeziuiheid. Eau dame die zich niet liet kis-tetn. Mevrouw Nelly W-, de 26-jarige echtgenoote van den hear R. te Heider, was ten zeerste ver stoord op haar mollige stadgenoote, madame So phie R., huisvrouw R-. J., die zich ten hare op zichte eenige uitlatingen had gepermitteerd, die Nelly niet langs haar koude kleeren kon laten heenglijden. Op 10 Mei kreeg zij gelegfenheid haar overkropt gemoed te duchten, toen zij Sophie ontmoette op de afternoontea bij een wederzijd- sche kennis. Deze theevisite werd toen op zeer aangename wijze gevarieerd doordat Nelly me vrouw J. te lijf, haar geniepig in de dikke wangen kneep en haar aan de helaas niet "gebobbiede haar- dosieh trok. Ter zake deze mishandelingen stond het zwaarhoorende vrouwtje terecht en werd ver oordeeld na veel kabaal tusschen de twee par tijen tot f15 boete of 15 dagen. De dienrsleutcl moest Weer dienst da-cu. De laatste zaak betrof Jan W,., 'n 44-jarige timmerman uit Hoorn, die zich op zulk een be denkelijke manier had uitgesloofd, dat de sleutel bewaarder van de rechtzaal moest optreden om de ik Paul Armand ben. Hem dat bewijzen Is dat !wel doenlijk, als hij zeker weet, dat zijn neef dood is? Hoe het ook zij, ik mag Je zaak niet cp haar beloop laten en ik moet met dien -Soliva spreken. Ik wil geen hinderpalen op mijn weg, al zou alles ook buigen of barsten!" Ernst "wiste zich het zweet van de slapen, borg' het zoogenaamde reisboek weder weg én liep met vasten tred naar het voordek. In de stellige verwachting dat de passagier aer eerste klasse, die den naam van Paul Armand droeg, hij mocht dan ai of niet zijn neef zijn, zich aan hem zou vertrouwen, was Jean Soliva op het dek gebleven, 'waar hij in afwachting van de dingen, die komen zouden, die eene sigaret) na de pndene had gerookt. Toen hij eindelijk den bewusten Paul Armand in het oog kreeg, liep hij hem eenige schredfen te gemoet. ,JEïa, is u daar, mijnheer," begon hij groetend;. „Uk dank u voor 't gehoor geven aan mijn roep stem, 't is mij een bewijs te nieer, dat ik mij niet vergist 'heb hoewel we elkaar in verduiveld langen tijd niet gezien hebben toen ik meen -ie, in u mijn neef, gezond- van lijf en leien, te hebben we der ge vonden. Want je bent Paul Ar mand, niet waar?" ,JJa, dat ben ik," antwoordde Ernst, die dit niet loochenen kon, daar hij in het scheepsregister stond ingeschreven, met de namen van hem, wiens rol hij te vervullen had. .Jean ging voort: ,,Paul Hpnoré Armand, uit deuren "te sluiten, aangezien dit proées buiten tegenwoordigheid van«publiek moesf worden be handeld. Voila Tout. D. T. S. 1—Z- F. O IV 6—0. "Ten aanschouwe van een talrijke menigte, heeft D. zich door een T>0 overwinning op Z-.F.C. 4 van het Gouden Kruis meester gemaakt- De wed strijd zelf kon ons maar matig bekoren. Niet dat D. slecht gespeel 1 heeft, -doch Zi. bradht geen sterk elftal in het vel-d, en daardoor is deze groote overwinning ook wel te verklaren. Wij moesten het dezen middag weer zonler den steun van onzen rechtsback stellen. De in valler op deze plaats heeft echter een goede wedstrijd gespeeld. Als scheidsrechter Hartog be ginnen' laat, is D., dat ook -de toss gewonnen had, dadelijk in -de meerderheid'. Voorloopig houdt de Z;.-achterhoede nog braef standt, op zijn oud-hol- landsch gesproken. Toch moet de keeper na eeiïï- gen tijd spel-ens zwichten voor een schot van den linksbinnen. Even later is het dezelfde speler, di emet een enorme kogel den stand "op 20 brengt. Steeds komen de Deetjes terug en als de midvoor even daarna een schot op doel lost, verandert de Z-.-back -den bal van richting, zooaat deze onhoudbaar voor den keeper in het net 3uist. Vlak hierop 'tea-time. Na de rust hebben we tegenwind. Z. is nu in de meerderheid, maar onze keeper is uit het goede hout gesneden, zoodat de score blank blijft. Bij een D,.-uit val weet de rechtsbinnen met een hard schot er '4—0 van te maken. Dan mist de linksbuiten een fraaie kans, echter maakt 'hij zijn fout goed door even later met een laag schot den stand tot 50 op te voe ren .Onze "keeper krijgt nu meer werk te doen, doch trouw bijgestaan door de backs, weet hij verder onheil te voorkomen. Na twintig minuten spélens krijgt onze rechtsbinnen een trap, zoodat hij van Terder spelen moet afzien. Jammer, want nu kan hij misschien a.s. Donderdag, als wij tegen Alcmaria-combinatie moeten uitkomen ook niet meedoen. Vlak voor tijd maakt onze links binnen met een harde schuiver het half dozijn vol, zoodat wij met een fiksche overwinning het Gouden Kruis binnen gesleept hebben. Scheids rechter Hartog 'uitstekend. Nog wil ik vermelden, Jat Z., tenminste naar hun zeggen, 4 invallers hadden, wat dan nog wel een excuus voor de nederlaag is. Volgende week zijn we vrij. Nou dat moet ook, we hebben een zwaren tijd achter den rug. ST. PiANÜRAS. In den Zondagmiddag alhier gespeelden wed strijd tusschen Go-A head, Alkmaar en Vrone 1, won de thuisclub met 51. Moeders nemen voor de roode, ge- smette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 cf., Tube 80 ct. Bij Apolh. en Drogisten De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, 't is pas 20 en '25 jaar geleden, dat men zich ten on- zenl ernstig ongerust maakte over 'het groote aantal slachtoffers, dat de Witte Dood, waar mee men -de tering betitelde, tot zich trok. Ei genlijk faas het in die jaren niet erger -dan anders, maar 't was vooral de statistische wetenschap die onze oogen toen voor de faerkelijkheid opende en met de koude, -doch onaantastbare cijfers den omvang der verschrikkelijke volksziekte blootleg de. We 'werden wakker geschud uit onzen dommel en met fiksche energie, die 'we dankten aan het sociaal ontwaken -der massa in het begin dezer eeuw, zijn we aan het werk getogen om de ziekte te bestrijden, minder door methoden van genezing, die eigenlijk onbekend 'warem en nog zijn, dan wel door een 'wijziging te brengen In de sociale om standigheden, waarin de tuberculose haar be stas ns- en ontwikkelingsmogelijkheden vond. Spe- Dyon, Cote d'Or, de beroemdste wijnstreek uit h-eel Frankrijk, de zoon van 'César Armand. ■En van Claire .Soliva," voegde Erns't erbij. „De vleeschelijke zuster van mijn vader!" riep Jean Soliva. „iGe zijt dua mijn neef Jean Soliva." {Akkoord, neef!" riep de ander. De beide jonge mannen wisselden een hand druk. Hierop hernam Jean op den vroolijken en 'ver trouwelijke n toon, dien hij zoowat tegen -de heele Wereld aansloeg; ,,Nu neef, dat noem ik terecht een lot uit de loterijW-ilt ge 'wel gelooven, dat ik u voor dooi en begraven hield?" „Mij, voor dood en begraven?" herhaalde de gewaande neef. „Onder ons, ik twijfel daar wel een beetje aan. Wie kan u zulke malle dingen heben 'wijs gemaakt?" ,;'t Werd te Dyon' verteld, -waar ik vijf jaar geleden was, maar zéker wist men het niet." „{Maar hoe k'wam men pan zoo'n dwaas be richt JEen 'werkman uit Genève, die to Dyon kwam, had het aan uW moeder verzekerd, dat jij in 't gasthuis gestorven 'waart- De arme vrouw was toén erg sukkelend. Ze wilde nog naar Geuève schrijven, toen toe plotseling in een beroerte bleef op den dag af één jaar na den dooi van uw vader." ,JJa, ja," antwoordde Ernst Garaut, inwendig verheugd dat hij zoo goed omtrent ie Armandsl werd ingelicht, „ik heb de doodstijdingen de Ge- ciale vereenigingen tott' bestrijding der tubercu lose fa-erden opgericht die in Amsterdam be staat nu bijna 23 jaar, te Rotterdam 24, te 's Hage 22 jaar en hoefael aanvankelijk veel vooroordeel bekampt moest worden, zijn lang zamerhand tasitbare resultaten verkregen. De menschen hebben geleerd om het kwaad ander ae oogen te zien; ze laten zich tijdig onderzoeken en behandelen, ze hebben respect "gekregen voor begrippen van hygiëne, ze hebben aanvaard de leeringen omtrent doelmatige voediugsmethoi-an en 'weten hun voordeel te trekken uit de betere maatschappelijke omstandigheden -door een rui mere huisvesting. 't Gevolg van deze actie is, dat het aantal sterfgevallen, aan tuberculose, dat voor ons land in 1900 nog 20 per 10.000 inwoners bedroeg, in 1926 tot ongeveer 7 'was gedaald en -dat uit die geleidelijke daling geconcludeerd mag worden, dat er een toekomst in het verschiet ligt, waarin de tuberculose een overwonnen ziekte mag wor den geheeten. ,,Laat licht, lucht-en zon in üfae woningen tre den!" hebben de propagandisten van de vereeni gingen tot bestrijding der tuberculose ons jaar op jaar en. zooals de feiten uitwijzen niet zonder succes toegeroepen. En als de lijders aan de verschrikkelijke ziekte, onder ongunstige sociale omstandigheden bij zich thuis, geen genezing kon den vinden, dan 'werden ze -naar sanatoria ver voerd die op verschillende plaatsen aan zee of te midden der bosschen waren qpgericht, en meest al vonden ze -daar herstel. Die frissche en reine buitenlucht moet dus wei gezond zijn. 'En toch Wijzen de statistieken uit dat de sterft© aan tuber culose op het platteland niet in dezelfde gunstige mate verminderd is, als in de steden. Maar toch is deze tegenstelling slechte schijn baar. Jaren geleden hoorden of lazen We eens 'n „mop" Zeg, zoo Was de vraag, wieet je, waarom het op het platteland zoo gezond, is? Omdat -de boeren hun deur altijd clicht hou den! luidde 't antwoord. Daarin ligt een kern van Waarheid. De on metelijke luchtmassa's, die over onze heiden en Weiden rust, zal niet noemenswaard verontreinigd 'worden als -de boeren hun deuren openzetten maar Wel is het juist, dat de boeren, die toch eigenlijk onder zulke gunstige omstandigheden leven, hun eigen gezondheid -dikwijls ernstig te kort doen door de hygiënische eischen af te wijzen, -die de huidige medische wetenschap aan 'het leven stelt. De buitenman vindt olies te gauw „moderne of stadsche malligheid", hij houdt ramen en fleu ren nog te veel lekker warm "dicht, hij doet alles nog graag in één kamereten, slapen, koken Wasschen ook al heeft hij meerdere vertrek ken tot zijn beschikking. Op sommige plaatsen bestaat nog een onberedeneerd verzet tegen bac terie-vrij leidingsWater, om-dat „het putwater al tijd goed geweest" is: de hu ia verzorging is vaak nog uiterstprimitief. Dat alles is oorzaak dat, ver- houdingsgewajze, op liet platteland meer menschen aan tuberculose sterven -dan in -de steden. Het verslag, dat We dezer -dagen van de Am sterdamsche vereeniging tot bestrijding der tuber culose ontvingen, wijst nog eens duidelijk op die verschillen. In zoo'n groote, dicht bevolkte stad, moeten de levensomstandigheden toch Wel veel ongunstiger zijn, dan buiten op het land. Ein, tochwas het gemiddelde sterftecijfer aan tu berculose in de jaren 19221926 per 10.000 in woners, gemiddeld: ;n Amsterdam: nog niet ten volle 10 per jaar; in de Zaanstreek, Waar wèl industrie, maar 'weinig landbouw is, bleef het cijfer neig iets beneden dat getal, maar in de landbouwgemeentcn, Marken, Broek in Waterland, Ouder-Amstel, Diemen, Lands meer, Monnikendam en Nieuwer-Ams-tel, wa ren die cijfers respectievelijk 25, 17, 17, 14, 14 en 13. De plattelanders behoorden niet zoo cynisch en laatdunkend over de medische theorieën omtrent een hygiënische levenswijze te oordeel-en. De we tenschap verhoedde ons voor pest cholera, pokken en andere ziekten, die hier vroeger geregeld epi demisch voorkwamen; als we verstandig luisteren naar goeden raad, kunnen We ook van -den Witten Dood verlost worden. nève ontvangen en 'was- troosteloos over het ver lies!" Daarbij pinkte de huichelaar een paar denk beeldige tranen "weg. Jean Soliva heqnam faeerJe bent waarschijn lijk naar huis geweest "om het kleine erfdeel van je ouders in ontvangst te nemen? Veel had het natuurlijk niet -om het lijf, maar 't was Toch altijd de moeit# van -het meenemen waard- Mij is 't veel slechter vergaan. Zoo als je me hier ziet staan, heb ik geen stuiver geërfd. In heel Cote d'Or bestaat geen enkele Soliva meer. Ik ben 'de laatste spruit -der Soliva's, zooals jij 'de laatste der Armands bent, mijn oude Paul! Daar leeft geen schepsel meer op de wereld, -die in ons twee- en eenig belang als bloedverwant' stelt. We zijn allebei Wezen! Hoe gelukkig, dat we elkaar heb ben. gevonden! Verbeeld je, Paul, dat ik jou in 't begin niet een» herkende, ik twijfelde, of jij wel de échte Armand waart, mijn lijfelijke neef! 't Is trouwens ruim zes jaar geleden, dat wie el; kaar voor het laatst gezien hebben. Toen "was jij vijf en ik twee en twintig en je bent verschrik kelijk veranderd, maar in je voordeel, dat moet ik er bij zeggen. Als ik je naam niet had hooren afroepen, zou 't mij niet in de gedachten zijn opgekomen, je als mijn neef aan te spreken. En dan je toilet! Je ziet er uit, om door een rin getje te fa-orden gehaald. En je bent zoo op en top een mijnheer, vind ik! Zeg eens, heb je je fortuin gemaakt in de w-ereld, sedert onze laat ste ontmoeting te Marseille?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4