NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 71 Donderdag 21 Juni 1928. 37e Jaargang IBTER8. TELEPHOOH 52 LANGIRUKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg. J. 11. HEIZËB - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denüitgever Plaatselijk Nieuws NOORDiSCHARWOUDE. Dinsdag slaagde voor onderwijzer aan de "Rijks kweekschool te Alkmaar onze plaatsgenool den heer Jb. Kliffen Jnz. alhier. BROEK OP LAKGENDIJR. Het zgn. Radio-Comité ,te Broek op Langendijk dat een rondgang .door de gemeente .heeft doem houden voor het Zendersfomds van de C.N.R.V. mag met voldoening ,op dat werk terugzien. Een bedrag toch van f 131.30 werd opgehaald. Aan de meisjes-collectanten is elk een herinnerings bord uitgereikt. Uit den Omtrek -i OUDE NIEDiORP. De Tooneelvereeniging „Molière" alhier gaf een uitvoering in het café van den heer Mijts. Opge voerd werd „ie Spaansche Vlieg", klucht in 3 bedrijven van Frans Arnold en Ernst Bach. Dit stuk werd best opgevoerd, de rollen waren goect verdeeld, zoodat het spel goed tot z'n recht kwam. Het publiek heeft dan ook wel genoten. Het was dikwijls een onbedaarlijk, soms hinderlijk gelach. De grimeur, de heer Ridderikhoff uit Hoorn, had heel goed werk geleverd. OUI1E NIEBGRP. Het mond- en klauwzeer woedt in deze ge meente steeds voort, vooral in het Noordelijk ge deelte. 11 veehouders deden tot bedien aangifte. Prov. Staten van Noord-Holland De Polder Geestmer-Ambacht moet voor 1 jaar inééns f5000,- betalen ten behoeve van de verbetering der Mosselenbrug. In de Dinsdag en Woensdag gehouden zitting., maakte een punt van beraadslaging uit de voor dracht van den 'P,older Geestmer-Ambacht bij Bijzonder Reglement de betaling van deze f 5000 op te leggen. Over het verhandelde lezen wij in het „Hdbld-" het volgende verslag: De voorgestelde wijziging van het bijzonder reglement van den polder Geestmerambacht, geeft den heer Burger (R.K.) aanleiding tot een uit voerige beschouwing, waarin hij betoogt, dat het voorstel van Ged. Staten ongewenscht is. Spr. meent dat de zelfstandigheid van het waterschap in gevaar wordt gebracht door de voorgestelde wijziging. Hij gaat na hoe de verplichting tot onderhoud van de Mosselenbrug moet wonden verdeeld en meeiit ten slotte met nadruk de aanneming van deze voordracht te moeten ontraden. De heer mr. Guépin (V.B.) constateert, dat hier eigenlijk twee phasen zijn. De eerste bêgint in 1915 en eindigt' 1926; de tweede begint daar waar Ged. Staten medeleden, Uat hun tusschen- komst is ingeroepen. Spr. zet uitvoerig uiteen, hoe de kostenverdeeling voor de noodzakelijke verbetering en Tiet onderhoud der Mosselenbrug is. Ged. Staten (willen nu den polder verplichten; tot bijdragen, maar spr. constateeert, dat dwang wettelijk niet geoorloofd is, zoolang niet alle mid delen om den polder tot medelwierking to bewegen zijn uitgeput. Door dwang te oefenen, zooals Ged. Staten willen, komt men volgens' spr. in strijd met de Waterstaatsiwet. Daar de onderhoudsplicht van den polder buiten eenig dubium is, moet volgens spr. elk ander milde teerst zijn beproefd voordat tot dwang mag worden overgegaan. De zaak moet tot een einde komen, maar spr. vraagt, of het niet mogelijk zou zijn, nog in een nadere bespreking tot elkaar te komdn. Spr. zou wenschen, dat Ged- Staten nog niet overgaan tot de ingrijpende maatregelen, .die zij nu voorstellen. Slaagt de door spr. gewenschte poging niet, dan is er nog de weg, dien de heer Burger gisteren heeft aangewezen. Na spr.'s meening is er iwel aanleiding om deze zaak aan te houden tot het najaar. Mochten de Staten daartoe niet bereid zijn, dan Is het goed. dat den onderhoudsplichtigen wordit duidelijk ge maakt, dat hun plichten bij aanvaarding van den onderhoudsplicht van de brug niet (worden ver- stwaard. De heer De Jong -Schouwenburg (C.H.) meent, dat het voorstel van Gei- Staten niet alleen een goede oplossing brengt, maar ook met de billijk heid overeenstemt. Spr. gaat de geschiedenis van deze zaak uitvoerig na, en betwist, dat de Prov. Staten door aanneming van de voordracht van Gedeputeerden in strijd zouden komen mfet de Waterstaatswet. De Staten zijn wetgever» en geen rechters. Spr. betoogt, dat Gei- Staten op grond van art. 138 der Provinciale Wet de "bevoegdheid hebben om de reglementen van'de waterschappen te wijzigen, en meent dat het onjuist is, dat deze bevoegdheid alleen maar betrekking zou 'hebben op het stem- j recht. Het "gevraagde bedrag van ten hoogkte ff 5000 beteekent niet meer dan fl per H.A. Is dit bedrag werkelijk eeti zóó hevig verzet waard? vraagt spr. Be heer Zeeman (S.D.) had zich verbaasd over de bezwaarschriften, die tegen een zoo noodzake lijke verbetering zijn ingebracht. Waar blijft, vraagt spr., de zelfstandigheid van die water schappen, aks altijd de sterke arm er bij moet komen om iets tot stand te brengen? Moet nu, (wanneer men van den ernst der zaak overtuigd is, zoo worden gezocht, of alle bepalingen wel (worden nagekomen? Spr. gaat uitvoerig na, hoe de verhoudingen zijn, en komt tot de conclusie, dat van een andere beperking weinig te verwach ten is. De heer Ankersmit (S.D.) ach& het in elk ge val een bedenkelijk argument dat de polder wordlt gedwongen tot hetgeen hij nu weigert. Dat is; naar spr. meening eeif" .weinig gelukkige- wijze van wetgeven, en hij /noemt- "het een wonderlijke methode, om hetgeen voor pen geval noodig is; bij reglement op te leggen. Als laatste middel kan dit worden toegepast, maar ook niet eerd/er. Nu is spr. niet overtuigd van de billijkheid om den polder' dezen last die ongeveer de 'helft van de kosten is, op te leggen. De Wenseh van de commissie is, dat nog eens met het oog op de billijkheid zal worden onderhandeld. Zijn Ged. Staten tot nieuwe onderhandelingen niet bereid, dan zou spr. worden gedwongen togen te stemmen. De heer Kernkamp (C.H.) bestrijdt de voor dracht, omdat z.i. een recht zou worden toegepast, dat de Staten niet hebben. De heer Koster (V.D.) lacht het standpunt van Ged. Staten niet toe, maar 3pr. vraagt in dit verband, of het niet tijd wordt om al die kleine bestuurslichaampjes op te ruimen. Die heer Van Lennep (O. H.), lid van Gad- Sta ten noemt dit een nit-eressanbe kwestie, omdat ze in dc Grondwet en in de Provinciale Wet ge regeld is, hetgeen met andere zaken, die hier be handeld worden, niet het geval is. Hier is een taak voor de provincie, vastgelegd in de Provin ciale Wet. Het gaat hier om drie zaken: Zijn Ged. Staten bevoegd een last als deze op te leg-, gen? Zijn ze bevoegd om dien in een reglement vast te leggen Eb. is de last, aan Geestmeram bacht opgelegd, billijk? Spr. bestrijdt de opmerkingen van den heer Guépin en-stelt vast, dat Geestmerambacht de mo gelijkheid behoudt om in verzet te komen.'Spr. zet uitvoerig uiteen, o.m. aan de hand van Sche pel, op welke gronden de bevoegdheid van Gedt Staten berust- De thans voorgestelde uitkeering is geen 'juridisch novum. Spr. zet verder uiteen, dat op velerlei wijzen door Gei. Staten is getracht tot overeenstemming te komen) maar er "bleef verzet. De pogingen zijn tot het laatst aangewend, en spr. meent, dat ver dere besprekingen geen nut "hebben. Tenslotte be toogt spr., dat afwijzing een stap terug zou zijn op den weg, door de Staten op dit gebied afge-1 "legd, maar ook zou het -zijn het afsnijden van de mogelijkheid voor Geestmerambacht om in beroep te gaan bij de Kroon. Spr. wijst er de aanwezige leden van de waterschapsbesturen op, dat, als hun polder voor eenzelfde geval komt te staan, zij ook bij de Staten zullen moeten aankloppen. (Gelach). De voordracht wordt in stemming gebracht en aangenomen met 40 tegen 19 stemmen. Een eenvoudige waarheid De verschillende pogingen, welke in den laat- ston tijd zijn gedaan om bepaalde takken van industrie, ten koste van de verbruikers te be schermen, hebben het vraagstuk van vrijhandel en bescherming "weder in meer algemeenen vorm op den "voorgrond gebracht. Het is dus van be lang dit 'vraagstuk, waarbij wij allen als verbrui ker zoo nauw betrokken zijn, nog eens even nader te belichten. Als economiseh-politiek middel is bescherming theoretisch niet 'te verdedigen; 'dit wordt zelfs door vete Voorstanders van bescherming erkend. Maar wat de economische theorie verwerpt, kan de practijk van het leven soms toch noodzakelijk maken. Wij willen aantoonen, dat de Nederland- sche practijk evenmin de bescherming eischt of wenechelijk maakt. Oorspronkelijk is bescherming ingevoerd om twee redenen: le. om zuiver politieke redenen, .n.l. om het land onafhankelijk 'te maken, vooral met het oog op een 'oorlog, van den invoer van andere landen; 2e. om als opvoedingsmiddel voor het bedrijf te dienen. De eerste reden valt buiten het kader van wel- vaartspolitiekde 'gevolgen echter openbaren zich in de 'welvaart wel. Voor de tweede reden zou oogenschijnlijk iets te zeggen zijn, maar de erva ring heeft overal geleerd, dat men er niet weer afkomt, als de reden vervallen is. De bescherming 'heeft dan allerlei verlangens en 'belangen ver- Wekt^ die haar behoud met alle middelen verde digen; anderen zien met nijd de begunstiging) van hun medeburgers aan en botte belangenstrijd is het gevolg. Niet het algemeen staatsbelang eiscb' - de bescherming, Waar deze werd ingi-| voe b.v. in Amerika, maar bijna overal "weten grm belangen onder aanvoering van krachtige eter aten in hun bijzonder belang de bescher ming te-doen handhaven. Dn doordat het eerste zichtbare gevolg vah het 'wegvallen van bescher ming,' het kwijnen of vervallen van sommige bedrijven zal zijn, is hetpubliek gemakkelijk tot de meening ever te hak,;., dat de afschaffing noodlottig zou zijn. Dit'gebrek aan Verbeelding bij, dc groote massa, gepaard aan de zucht om ook de begeerde bescherming te zijner tijd deel achtig te worden, werkt voor het behoud der be schermende maatregelen. Wie eenmaal de industrie of den landbou'w be gint te beveiligen door middel van bescherming, weet wel het begin, maar kan het einde niet zien, en daarom juist is bescherming zoo verwerpelijk. Zonder twijfel zou ie wereld sterk vooruitgaan, 'wanneer men overal inzag, dat bescherming vooi de belangen van het algemeen vermindering vah (welvaart beteekent- Maar hoe zwaar ook de in voer-belemmerende maatregelen van andere lan den sommige onzer bedrijfstakken nu en llan ook mogen treffen, het algemeene bedrijfsleven ir. Nederland is. daardoor niet in die mate aangetast, .dat het ingrijpen met drastische en 'in wezen verkeerde maatregelen geboden isi! Het congres van de Union der Volkenbondsvereeni- gingen te 's Gravenhage. Van 30 Juni tot en met 7 Juli a.s. zal te 's-Gravenhage samenkomen het jaarlijksch con gres van de Union Internationale des Associations pour la Société des Nations en men zal zich 'wellicht afvragen, wat dit congres is en welke vereenigingen het omvat- Er is in Nederland Je Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, de cen trale organisatie, die tracht, voorzoover dit nog nobdig is, eiken Nederlander in kennis to stelten van den arbeid van 'den Volkenbond en op te wekken om dien arbeid te steunen. Zulke ver- eenigingen zijn er in bijkans adle landen die lid zijn van den Volkenbond. En het zijn deze vereenigingen, die tezamen de bovengenoemde in ternationale Union vormen. Die Union komt eens per jaar in een congres; samen, en nadat zij, sedert haar oprichting in 1919, bijkans alle belangrijke steden van Europa had bezocht, meende men terecht, dat in het voor Nederland zoó bij uitstek internationale jaar 1928, Den Haag, de stad van het Vredespaleis,1 niet mocht worden overgeslagen. Zoo komt dus deze Union der VolkenJjonds- vereenigingen voor een week in ons land samen. Haar beraadslagingen, waartoe het gebouw van de Tweede Kamer der St&ten-Generaal beschikbaar is gesteld, zulten zeker belangstelling hebben. Daarbij dient, men zich te beienkeu, dat de taak van deze Union uiteraard een ander eis dan dlle van elk der afzonderlijke vereenigingen in het eigen land. Immers, de nationale vereenigingen kunnen rechtstreeks op den Volkenbond zeiven geen invloed doen gelden; haar taak is het de openbare meening in het eigen land wakker te schudden, en eventueel bij de regeeriug van het eigen land, indien dit noodig is, meer activiteit in Volkenbondsrichting te ontwikkelen. Maar de Uiiion, samengesteld uit de vereenigingen van alk landen, kan en moet invloed oefenen op den Volkenbond zei ven, moet .dezen er toe bren gen, om vraagstukken, die nog niet Werden aange vat, ter hand te nemen; moet de stem der open bare meerilng jegens en bij den Volkenbond doen spreken. Het programma, dat voor de beraadsla gingen van het congres te 's Gravenhage is op gemaakt, brengt dit tot uitdrukking. Er staan omtrent het anti-oorlogsverdrag, "Waarvan men de verwezenlijking hoopt en verwacht; omtrent de belangen der nationale minderheden; omtrent economische en sociale vraagstukken, en last not least omtrent 'de 'opvoeding der jeugd in Volken bondszin, tal van voorstelten op de agenda, wel ker verwezenlijking 'kan medewerken het streven in goede richting te bevorderen. Aan het congres zal de gebruikelijke Holland- sche gastvrijheid worden bewezen. De Regeering, de gemeenten s Gravenhage, Amsterdam, Rotter dam, Delft en Arnhem bieden recepties en di ners aan: de Zeebad-Maatschappij ,)Schevenin- gen' 'insgelijks, terwijl de Spoorwegen gratis trei nen ter beschikking stellen. Particulieren uit ver schillenden kring blijven evenmin achter, en vreemdelingen, komende uit landen met slechte valuta, vinden welwillend huisvesting. Den laat- sten dag bezoekt het congres de Koloniale Ten toonstelling te Arnhem, en zal daarheen gaan in een langen stoet van auto's, teneinde tevens een paar mooiste gedeelten van ons land te keren kennen. Die auto's zijn ook alweer welwillend ter beschikking gesteld, maar mochten er nog eigenaars van auto's zijn, die willen medehelpen, dan wordt hun medewerking aan 'het secretariaat der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, Jan van Nassaustraat 93 te 's Gravenhage, gaarne ingewacht. Nieuwstijdingen KLOMPEN-INVOER UIT BELGIë. Van de grens wordt gemeld, dat de laatste dagen uit België groote hoeveelheden klompen ons land worden binnengevoerd en in <je rens- plaatsen opgeslagen. ONDER EEN STOOMTRAM. Te Scheemdermeer is de arbeider E. Loer, uit Nieuwolda, door een stoomtram overreden en ge dood- ERNSTIG MOTOR ONGEVAL TE SCHEEMBiA. Te .Scheemda had aan den Oosterweg een ern stig motor-ongeluk plaats. De heer Tj. Muntinga van Finsterwolde kwam n.l. op zijn motor uit de richting Scheemda; van den tegenovergestel de! l kant kwam de pikeur Bakker met een zijner harddravers, eigenaar v. Spek. Door een tot nog toe niet bekende oo(rzaak kwam de heer M. met het paard in botsing, met het gevolg, dat M. van zijn motor werd geslingerd en het paard in de sloot terecht kwam. Toegeschoten hulp slaagde er spoedgi in M. in een auto naar dr. Jager te transporteeren, waar bleek, dat de toestand zich vrij goed liet aanzien en hij naar huis kon worden vervoerd. Minder goed was het paard er echter aan toe, want toen het dier uit de sloot was ge haald, bleek, dat een zijner achterpooten was gebroken, zoodat het tot grooten spijt van den pikeur afgemaakt moest worden en naar 'de nood- slachtplaats werd vervoerd. Door de politie werd procesverbaal opgemaakt en de motor van M. in beslag genomen. BEIDE BiEENEN AFGEREBiElN- Den plm. 50-jarigen E'. Loer van Nieuwolda, welke eenigszins hardhoorend is, overkwam een verschrikkelijk ongeluk nabij de strooeartonfa- briek „De Toekomst" alhier. L. wilde n.l. vóór de brug de tramrails oversteken, doch ongelukki gerwijze geraakte hij met zijn fiets tusschen do rails en "kwam te vallen, juist op het moment dat de'uram „O'.-G." uit de richting Winschoten passeerde. De machinist, het ongeluk ziende, rem de' uit alle macht, doch te laat. L. 'geraakte on der de tram en Me ongelukkige werden beide bee- nen afgereden. Direct werden de doctored uit Scheemda ontboden en Werd L. maar het zieken huis te Winschoten vervoerd. Nader meldt men dat het slachtoffer heden aan de bekomen borden is overleden. PLEIZIERVLUCiHTEN K.L.M. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij zal, aangemoedigd door het succes behaald in April j.l., gedurende de kermiaweek te Helder en wel van Woensdag 4 tot en met Zondag'8 Juli an. wederom Passagiersrondvluchten organiseeren, vanaf het vliegveld „De Kooij". Op bovengenoemde dagen, telkens van 117 uur zulten de inwoners- van Helder en omstreken weder in de gelegenheid zijn om, gezeten 'in een gemakkelijke fauteuil in de luxueus ingerichte cabine van een der beroemde K.L.M. verkeers vliegtuigen, die -dagelijks! op de groote interna tionale routes dienst doen, de interessante omge ving van Helder of de Zuiderzeewerk-en vanuit de lucht te bekijken. Ongetwijfeld zullen velen zich gedurende de kermisweek naar de Koov begeven om van deze gelegenheid te 'prof itderem, temeer daar -Je prijs- deir vluchten uiterst laag gesteld is (f6.per persoon). EEN NIEUW CARBOLINEUM. Door H. Hammer's Teerindustrie, Brouwers gracht 96, Amsterdam, is een nieuiw carbolineum in den handel gebracht onder Oen naam: Ham- mcrius Kleur-Carbolineum. Verschillende vakbladen als Vraag en Aanbod en Chemische Courant schrijven, dat deze carboli neum zich onderscheidt door een groot bederf werend vermogen. Het product is volkomen kleur vast. water- en lichtbestendig en "dekt en kleurt gelijk verf. Als een belangrijke factor verdient voorts vermelding, -dat het behandelde hout, na droging, geheel reukloos, is en dat bij zonnig weer of regen de lucht niet bezwangerd wordt met uit stralende dampen- Niet slechts voor de bouw vakken, maar met name van kassencultuur der tuinderij zal dit van belang zijn, omdat daardioor eenige schade aan planten is buitengesloten. Men doe er z'n voordeel mee.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1