m In ÜwZadeliasch PU ROL Uit den Omtrek U BLIJFT zeker «Jtijd gebruiker. Zeldzaam - zacht op de tong, POOLBCOa BEL£ POOL 11 CEMT ^£h U niet tieten a.<l. Rijn bogen een boom. Een 26-jarige Haag- ache dame ;wenl gedood. De haar vergezellende heerj ook uit de residentie afkomstig, is Zwaar gdwond. Tusschen Zegwaard en Voorburg is bij onbewaakten overweg een tilbury door een trein gegrepen. De 'inzittenden, een echtpaar, werden ernstig gewond. Bij Nijmegen 'botste een auto tegen een boom. De bestuurder schoot er het leven bij in. Te Noordwij k sloeg de bliksem in een boer derij. In vier kamers werd het huisraad geheel vernield. Wederom een lange reeks van branden. Ik j noem er 'slechts van: een pakhuis te Zaandam, door het vuur veijwoest. Een meubelfabriek en timrnerwinkel te Eindhoven, in de asch gelegd. Te Rotterdam zijn een pakhuis en tlwee woningen j door brand vernield. De volledige lijst vao de schade^ door *het roode haantje berokkend, is heel wat grooter. De Kon. Bond van oud-onderofficieren vierde te '3 Gravenhage zijn veertigjarig bestaan. Tal van militaire £m andere autoriteiten verschenen ter receptie. Zandvoort vierde den 16en haar j 100-jarig bestaan met een diner op het Kurhaus. Te Scheveningen wordt een tentoonstelling ge- j houden, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van deze vermaarde balplaats. Voor al wat de Olympiade e.a. betreft, verwijs ik naar de bladen. Memoreer nog, dat te Am sterdam een Bond van Orkest-dirigenten is ge sticht. De „Kongsi" belt 120 leden. Voor een proeftijd van een half jaar zal een veertiendaagache luchtmail naar Indië worden in gericht. De tocht wordt op tien dagen berekend. Zaterdag 16 dezer is te Haarlem onthul! het monument ter eere der nagedachtenis van den eenmaal zoo populairen s'port-heros Jaap Eden. Eindelijk nog dit. in het Senegaleezen-karap op de Rotterdamsehe „Nenijto" is een ras- en waseh- eeht Senegaleenseh kindeke geboren. Allicht de eerste van zijn stam, die op Nederlanisohen bc dem het licht aanschouwde. BUITENLAND. Be crisis onderhandelingen in Duitsehlauil- De crisis-onderhandelingen in Duitschland vlot- ten niet zoo goed als wel verwacht werd; men speelt er weer het gewone politieke spei en het gevolg is een onvermijdelijke strubbeling tus- schen de hebzuchtige partijen eenerzijds en de op hun welzijn bedachte partijen anderzijds. Muller-Franken, de socialistische afgevaardig de, die 'tot opdracht heeft een regeering samen te voegen heeft aan de Duitsche Volkspartij een lastige klant; uitgetogen met het voornemen om een kabinet te vormen op den breeden grondslag van de 'groote coalitie, wilde de Duitsche Volks partij iwel 'meedoen, maar dan moet ook in Pruisen een groote 'coalitie aan het roer komen, en wel gelijktijdig met tlie in den Rijksdag. Men toonde zich zeer hardnekkig in dezen eischzelfs Strese- mann, die direct, toen zijn partij hem toestem ming'gaf tot confereeren, trachtte om zijn partij- genooten te overtuigen, dat zij hierbij niet juist handelden, mocht hierin niet slagen. De Duitsche Volkspartij blijft -op haar stuk staan! Müller-Franken zit nu voor een lastig parket; weliswaar komt waarschijnlijk in Pruisen de groo te coalitie, maar niet direct. Tegen den herfst misschien en 'dan, omdat het anders toch was gekomen; want Pruisen wil zich in dit opzicht niet laten dwingen; haar souvereiniteit in dezen moet worden erkend. Het zal nog een stoer stukje zijn, om allemaal hun zin te geven; 't is nog in geenen deele ge zegd, dat Muller-Franken daarin slager zal Het Sjaoty prceeis. In de laatste week bevatten de kranten ieder en dag verslagen van het Sjachty-proces, een proces, .waarin de sabotage-handelingen in het Donetzbek- ken en elders worden nagegaan. De indruk, welke door de verrichtingen der rechtbank, welke deze zaak te behandelen kreeg, in het buitenland werd geiwekt, is verre van gunstig; men krijgt zoo den indruk,' dat enkele der Russische verdachten ei genlijk' niet meer dan stroomarmen zijn teneinde hun medeverdachten in ie put te helpen. Ook tie manier waarop de Russische pers haar beschul digingen lanceert, wordt sterk afgekeurd; be halve in Dnitschland, dat vanzelfsprekend veront waardigd is, waar tal van Duitschers in de bank der verdachten zitten, is men ook in Frankrijk gekrenkt door de luk-rake gezegden van enkele flw ij fel ach tige iniividuën, welke in Rusland als de hoogite .waarheid worden rondgediend. Het geheele proces heeft echter geen ander doel, 'dan het afleiden der aandacht van de bin- nenl'andsche politiek en van .Ie mislukking der economische methoden. Men doet het voorkomen of de Russische uitgewekenen in dit alles de hand hebben, ja, zij zoudem groote sommen be schikbaar hebben gesteld voor deze sabotage, welke ook werd gesteund door enkele grooite firma's en zelfs door buitenlandsche officieels belanghebbenden. Het geheel is weinig waar schijnlijk; trouwens voor de rechtbank trekken enkele verdachten ook vroeger afgelegde ver klaringen weer in en zooals het nu staat kan de aanklacht alleen nog worden staande gehouden door verklaringen, welke iemand die „zelfmoord" heeft gepleegd, heeft afgelegd; niet dit bewijs materiaal werkt de openbare aanklager. Met meer recht zou dit als bewijs kunnen worden be schouwd, dat de aanklacht tamelijk ongefundeerd ismet dit alles worden de betrekkingen tusscben Rusland en het buitenland er niet beter op! Naar de pacificatie van Clhina? De laatste berichten uit China luiden niet ongunstig. Tsjang-Kai-Sjek is in Peking aan gekomen en hij zal er besprekingen voeren over de te nemen maatregelen, in het licht der nieu we situatie. Dit duidt op eensgezindheid fin het Chineesche kamp; weliswaar is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat nieuwe botsingen ontstaan, nu met de Japanners, die in Mandsjoerije een politiek drijven, welke vergeleken kan worden tact Amerika's inmenging in Nicaragua, doch het begin van eenheid is er en zelfs de zoen vain Tsjang-Tso lin heeft de Nankingregeering doen weten, dat hij den broederkrijg niet wenscht. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube 30 60 en 90 ct. Tube 80 et. Jij Apoth. en Drngittei LEZEN. GROOT GECOMBINEERD KERKCONCBRT MANNENKOOR „0RPHEUS". Het concert a.s. Dinsdagavond van het man nenkoor „Orpheus", belooft een schitterende avoki te worden, gezien de voorverkoop van de kaarten zal het aan belangstelling niet ontbreken. Ruim 300 zangers van drie koren zullen geza menlijk werken uitvoeren die nog nooit in de Groote Kerk te Alkmaar gehoord zijn. ,jDe Ruïne", van L. F. Brandts Buys, is een prachtig werk en wanneer de 300 zangers dit hebben vertolkt, zal het een grootsche indruk bij u gemaakt hebben. Het is destijds geschreven voor de Hoogste Eere Afdeeling. Ook het bij zonder schoone werk „Vexilla Regis, van Ma- thieu Neumann, een hymne op Goede Vrijdag, is een buitengewoon werk, devoot en plechtig zal het klinken in onze fraaie Kathedraal en bij het slot „Amen" zult ge zeer onder den indruk zijn gekomen van dit religieuze werk. Buiten deze koren zullen nog meerdere werken gezongen worden, maar het heerlijkste zullen klinken de 'reine eenvoudige jongensstemmen. 80 Knapen onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf zullen oud-Hollandsche liederen ten gehoore brengen. Ontroerend zal het opklinken: Devote Ziel, die God mint bovenal; Komt ziet wie dat hier leit in dezen stal; Het is de Zoon al van den Grooten God, geboren bij de beesten in een kot, Ja, al zonder deur of slot. Is er schooner denkbaar als deze eenvoudige knapen zonder eenige pretentie hun mooie lie deren zullen uitdragen, hun gezang zal u nog, weken bijblijven. Twee solisten (zie biljetten) van groote reputa tie, zullen het geheel opluisteren, wij raden u dus aau wilt ge een verheven adtmd meemaken, gaat dan Dinsdagavond op naar de Groote Kerk te Alkmaar, de zangers wachten u. ST. PANCRAS. In de Woensdag alhier gespeelden voetbal wedstrijd tusschen Vrone 1 en de toerclub „De Kaaskoppen" uit Alkmaar, onder leiding van scheidsrechter A. Hoogland Jr., won Vrone 1 met 4—1. ST. PANCRAS. lieden is de Koninklijke goedkeuring ingeko men op de gewijzigde statuten van de afdeeling St. Pancras van de vereeniging „Het Witte Kruis". ST. PANCRAS. Het grasgewas van 'het voorstuk der gemeen telijke veenderij werd op Donderdag 21 Juni in het openhaar verpocht in het lokaal van den heer Gerritsen. Er waren weinig gegadigden. De heer Jb. Bus werd pachter der beide perceelen, Noord en Zuidkant, welke resp. f 50 en'f42 opbrachten. ST. PANCRAS. Een vier-jarig jongentje van D. Sch., alhier, dat spelenderwijze achter een passeerende vracht auto langs liep, geraakte onder een tlweede auto, welke hier vlak achteraan reed. Hoewel het veu- tje een oogenblik bleef liggen, blijkbaar van schrik, bleek het, tot verwondering der omstan ders totaal ongedeerd te zijn. OUDE NIEDORP. Bij het gehouden examen voor onderwijzeres op 21 dezer te Alkmaar, slaagde onze plaatsge noot de heer George de Ruijter. HEERHUGOWAARD. In de raadsvacature, ontstaan door het overlij den van den heer A. Mienis, is voorzien doorjde aanwijzing van den heer A. van der Oord, die de benoeming heeft aangenomen. HEERHUGOWAARD. De leerlingen der lagere klassen onzer openbare scholen, waren met hun uitgaansdag minder ge lukkig dan de andere. Het weer toch was Woens dag allesbehalve gunstig. Niettemin werd gepro fiteerd van de mooie zee en voorts vermaak ge vonden in het duin en den speeltuin te Bergen. Door leerlingen der Chr. School alhier werd dien dag een bezoek gebracht aan Artis. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. Bij het op den 22sten Juni te Den Haag»(ge- houden examen gemeente-administratie (monde linge gedeelte)', slaagde onze plaatsgenoot de hr. P.Spanjaart Jz. Daar hij laatst slaagde voor het schriftelijk gedeelte, kunnen wij hem vanaf deze plaats hartelijk feliciteeren voor deze kranige pres tatie op zijn nog jeugdigen leeftijd. Teleurstelling 't Gaat verre van voorspoedig met de aardap pelen. Nog heel in het begin zijn we, vele bouwers hebben zelfs nog geen aanvang gemaakt en op teleurstellende wijze daalt de prijs. De verwachtingen waren hoog gespannen, 't stond er zoo goed voor; de oude aardappelen waren brandduur, in de pers verschenen artike len over de geweldige duurte van de aardappelen. De ouden zouden ,,op" wezen. Men zou op de N.H. vroege muizen aangewezen zijn. Zoo ver wachtten liet velen -** er was alle reden toe zulks te verwachten. De Malta's zegt de een; de Italiaansche en Fran- scht piepers zegt de ander. Alles met elkaar kan ruimschoots de behoefte dekken. Op 't geroep van groote aardappelschaarschte in ons land, en verlokt door hooge prijsnoteerin- gen, zijn de massa's uit andere landen afgekomen. Op de eerste zendingen is wel wat verdienid, maar het eind draagt de last JEr is nu alle grond voor de verwachting, dat (de buitenlandsche leveranciers hun consignatie-zendin gen zullen stop zetten. Trouwens Italië blijft met zijn vroege aardappelen niet aan de markt, het seizoen is daar spoedig afgeloopen. Na Italië krij gen we België als concurrent, en dat is ook (een .zware, want de Belgische tuinbouwer produceert goedkooper dan onze menschen. Zoo zitten we midden in de Europeesche occ- nomische problemen. Want het is niet toevallig, maar vrij zeker een verschijnsel, dat nog dikwijls is te zien, dat we op de Europeesche markten «met landen als Italië en België moeten concurreeren. Daar is de levensstandaard veel lager, de loonen eenige tientallen procenten minder. Nu is het zeer wel mogelijk, dat er straks weer een opleving komt. Italië verdwijnt straks van de aardappelmarkt en België moet nog heel wat aanleeren, voor zijn product met het onze kan concurreeren. Is de voorraad wat weggewerkt, de gereser veerdheid der koopers wat geweken, dan is het zeker niet uitgesloten, dat de toestand verbetert. Een gunstige vroege campagne, zooals in het begin van het vorige seizoen, daar lijkt het nu heelemaal niet op. En die komt, na een zoo gevoelige daling zoo goed als zeker niet meer; die kans is al zeer gering. üeohfzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 22 Juni. Om 1500 hongerige monden open te houden. De waarnemende kantonrechter Mr. van Looc- keren van Campagne debuteerde in zijn eerbied waardig ambt met de behandeling van een drietal strafzaakjes uit Noord- en Zuidschermer, welke overigens bloeiende gemeente nogal dikwerf door rampen op het gebied van den veestapel schijnt te worden getroffen. Bovengenoemde strafzaakjes waren althans het gevolg van gepleegde overtre dingen der vleeschkeuringswet. In de allereerste plaats verscheen de pluimvee houder Simon K. aan wien was ten laste gelegd •het afslachten van een levend kalf op. 1 Mei, zonder daarvoor vergunning te hebben gekregen. Volgens verdachte betrof het hier een doodgeboren kalfje Het levende kalfje was een z.g.n. slakje een "Ve vroeg geboren koeienbaby, maar dit stumpertje is in leven gebleven en bevindt zich nog in) zijn stal. Het vleesch van het geslachte kalf heeft hij opgevoerd aan de kuikens van zijn ruim 1500 kip pen. Verdachte heeft voor het doode kalf geen 1 cent betaald, doch de kantonrechter zorgt ervoor dat het aan den prijs komt, door Simon tot! f15 boete of 15 dagen te veroordeelen. Nog meer kippenvleesch. De N. en Zuidschermer veehouder Jb. K. be trad daarop de plaats der zondaren op grond van het feit, dat hij op 1 Mei ongekeurd vleesch had \vervoerd. Hij had namelijk op dien datum een doodgeboren lammetje bezorgd bij bovengemelden Simon K., die het gebruikte voor kippenvoer. Ver dachte beschouwde dit lammetje als geheel waardeloos, maar de kantonrechter taxeerde het nog op f 10 boete of 10 dagen. De zaak breidt zich steeds uit. i Als derde verdachte en overtreder der vleesch keuringswet werd opgeroepen de landbouwer W. S. uit N. en Zuidschermer naar aanleiding van het feit, dat hij ook alweer op 1 Mei, «den nood- iottigen dag voor Schermers veestapel, een ge- storven schaap, overleden aan wondkoliek en dus 1 voor consumptie ongeschikt, had vervoerd naar den pluimveefokker Simon K. Vergunning voor het vervoer van dit kadaver was gevraagd, noch verkregen, i Waar het hier een volwassen schaap gold werd 1 het feit als meer ernstig beschouwd en de ver dachte, die niet was verschenen, veroordeeld tot f 30 boete subs. 30 dagen. Waar clandestiene slachtingen in deze gemeente veelvuldig schijnen voor te komen, kunnen deze zaken dienen als zoovele waarschuwingen tegen futuristische eigenaars van doodgeboren of ontij dig gestorven vee. 't Zorgelijk leven van amusementsondernemers. De leden onzer hedendaagsche maatschappij, door het noodlot aangewezen te moeten zorgen voor de leus schept vreugde in het leven," mo gen niet met dankbaarheid getuigen, dat zij door de besturen van Rijk en gemeente bijzonder ge- waarderd en het leven hen aangenaam gemaakt wordt. Ronduit gezegd, vergaan de menschen, die ions de lol brengen, zelve van saggerijn. De op brengst van hun zaken vullen het belastinglaadje en wat er nog overschiet kunnen zij wegleggen om het bedrag van de hen opgelegde geldboeten te voldoen. Voor hen geldt de leus: „Zahlen und maul halten" meer dan voor ieder ander burger. 'En ze moeten niet alleen zorgen voor goede mu ziek maar ook voor het zielenheil hunner cliën- tèle. Zoo stonden heden dan 3 maal achtereen te recht een van die uitverkoren belastingbetalers, de heer T. v. G. die op 8 April .in zijn' (dansigeleH genheid had toegelaten een knaap en twee jonge- dochters, die den leeftijd van 18 jaar nog niet. badden bereikt. De heer v. G. kon deze feiten, steunende op het ingestelde onderzoek naar den leeftijd, niet tegenspreken, maar hij wees op de moeilijkheid van de controle. Men heeft dikwerf te doen met jongelieden, wier leeftijd moeilijk is te schatten en als zij er hardnekkig een paar jaar tjes opleggen en bijllegen, is zonder nader gege ven de leeftijd niet vast te stellen. Verdachte be weert voorts, dat hij zelf tamelijk geroutineerd is en zijn klantjes wel uit elkander kan houden, maar door een twee maanden lange ziekte van zijn echt- genoote als gevolg van een ongeval, was zijn tegen woordigheid in het café vereischt en moest hij de controle aan de deur van het danslokaal overlaten laan een bediende. De kantonrechter hield wel eenige rekening met de moeilijkheden en legde driemaal f 2 boete subs, driemaal 2 dagen hechtenis op. Tegenspoed van een verzamelaar. Een keurig gecostumeerd meneertje, niet min der gesoigneerd dan onze griffier, bleek te zijn de vischhandelaar P. E. B. uit IJmuiden, die op 9 Mei de atmosfeer van krimkabeljauw en versche poonen was ontloopen om eens een frisch luchtje te scheppen in de Schoorlsche duinen. Maar deze vischimporteur houdt er natuurlijk ook parti culiere liefhebberijen op na en is verzamelaar van vogeleieren. Hij paarde dus dien dag onder het motto ,,utille dulei" het aangename met het nut tige en pikte hier en daar wat meeuweneieren op. Het stond echter geschreven, dat deze eieren zijn verzameling niet zouden aanvullen, aangezien een jachtopziener hem aanhield, de eieren op hem be vonden in beslag nam en proces verbaal opmaak te. Een en ander met het onaangfename gevolg, dat de verzamelaar heden f 3 kon verzamelen, ten einde de hem opgelegde boete te voldoen. Die goede oude tijd komt nfet weerom. De gezellige dagen uit het verleden, toen ieder nog naar hartelust kon rondzwerven door duin, bosch en veld, zijn voorgoed vervlogen. Overal grijnzen den wandelaar tegen de borden verboden toegang." Boschwachters en jachtopzieners zijn er legio en hij behoeft maar een verkeerde stap te doen en het onheilspellende breifje ,,in naam der Koningin" wordt hem in de bevende hand gedrukt. Ook verschillende leden van de illustre familie D, uit IJmuiden verging het niet naar wensch, toen zij op Vrijdag 11 Mei in de zonnige duinen Qa.n Schoorl een excursie gingen maken. Zij bevonden zich weldra op het gebied, waar het wandelen niet is toegestaan en toén de bewakers van dezen geheiligden grond ontwaarden, dat ook de eieren van de meeuwenkolonies gevaar liepen, werd aan den wandeltocht van de IJmuider familie alras een einde gemaakt. Twee dezer heeren, de gebroeders G. en E. D. stonden heden achtereenvolgens te recht jerzake overtreding van artikel 461 Wetb. van Strafrecht en werden ieder tot f 3 boete of 3 dagen veroordeeld. Niet de rechte man raak geslagen. 1 De uitvoerder Anth. Joh. B. uit Beemster, be last met het toezicht op het bouwwerk ten behoe ve van de Noorderbank te Alkmaar, stond als laat ste verdachte terecht op grond van het feit, daf hij een niet behoorlijk beschermde steiger had doen gebruiken, waardoor hij in conflict was gekomen met de arbeidswet. Aangezien echter gedurende de behandeling aan het licht kwam, dat niet deze verdachte, doch diens vader, de aannemer van het werk de verantwoor delijke persoon is, werd hij vrijgesproken, doch loon meteen de boodschap mee naar huis nemen, i dat de ambtenaar nu voornemens is zijn vader te 1 vervolgen. HET BESTE WAT ONZE DICHTERS BRACHTEN. DE LENDENEN OMGORD. De lendenen omgord en brandende de lampen! Neemt saam de plooien van het sleepénde gewaad, 1 Dat gij m.oogt vaardig zijn tot werken, dienen, kampen. Tot scheiden als Gods ure slaat. „Bereid zijn," klinkt de last, zoo neemt dan saam de vouwen Van 't hangende gewaad, voor 't struik'len van uw j voet, Omgordt u met de kracht van 't vol geloofsver trouwen, Met christenliefde en christenmoed. Ëm steekt de lampen aan ook waar een zon van zegen Deez' schoonen morgen in uw woning licht en lacht Omgordt u; gij moet voort op de onbekende wegenl Ontsteekt de lampen het wordt nacht 1 (De Genestet.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2