NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 78 IMTERG. TELEPHOON 52 'Dinsdag 26 Juni 1028 87e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland Wat alleen Holland kan LA16EDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 ■maanden f 1.15 Redact.-Uitg. J. H. KEIZER - Bureel HoorU§cliarwoiide Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever 'tls een week van teleurstelling geweest, die nu weer achter deu rug is. 't W,ilde maar niet met de vroege aardappelen, op ontstellende wijze daalide de prijs. Op een en denzelfden dag werd 's morgen|s te Broek nog f12 besteed en 'smiddags zakte in de Streek de prijs tot beneden de f8 per 100 Kg. En wat kwam er nog ter markt! Aan den Langendijk eigenlijk nog maar een schijntje, te Noordscharwoude lieteekende de aanvoer op 't eind der vorige week weinig of niets, en 't zijn nog maar zeer enkele wagons, die met vroege aardappelen beladen, ie laadplaats te Broek heb ben verlaten. Wie hebben aan de Broeker markt nog geen aardappelen in zakken gezien, uitsluitend nog maar de mooie vrucht van den vroeg-rijpen ak ker, of de aardappelprijs is tot een matig ex port niveau gedaald. En dat is niemand1 kan 't ontkennen een groote mislukking. Onder invloed van de lage prijzen blijft de aanvoer in de omliggende plaatsen gering; met 't oog op de nateeeling echter is de Broeker bou wer wel genoodzaakt met het rooiden door te gaan. Ja, 't is nu voor de bouwers een drukken tijd. Koolzéttien, aardappelrooden en dan nog de wortelen. Dezer dagen gaf me een boufwer een levendige beschrijving van de haast, waarmee sommigen den ontruimden aardappelakker weer bezet'ten. Op een en denzelfden akker Waren de rooders en die planters aan 't werk; de laatsten haalden; de eersten in. Daar waren 'de rooders op 't eind van de nakker en de planters bezetten, den grond, zoodra er maar een plaatsje open was voor 'n plant. Gelijktijdig met het uitroeden van den laatsten aardappelstruik werd de laatste kool- plant gezet. Mijn zegsman verzekerde mij, een of tjwee du- gen rust voor den akker te prefereeren, iets wat ik niet beoordeelen kan. 't Gewas is al niet vroeg van 't jaar, dus zetten de bouwers door voor de tweeue teeling. [Waar geen tweede vrucht op den vroege aarj- appelakker wordt gebouwd, daar zien velen 't nog maar eens aan. 't Weer is best, straks wordt de vraag licht wat beter, en met den dag stijgt de te oogsten hoeveelheid. 'tjWas zeer goed merkbaar, de verminderde aanvoer op de buitenmarkten, vooral Woensdag en Donderdag; op 't eind van de iweek heeft zich de markt 'n kleinigheid hersteld, wat tot gevolg had, dat op 't eind van de vorige week de aan voeren iets toenamen. Er komt op de Broeker markt fweer eenige af wisseling, de beste en mooiste partijtjes worden gezocht en afgedrukt op aanmerkelijk hoogere prijzen. Dat zijn de mooigevormde, geelgetinte vooral niet te grove aardappelen, 'k Kom tegen woordig nog al hier en daar, zie heel wat aard appelen, maar de fijne, mooie Langendijker aard appelen in manden, die heb ik tot heden nog nergens elders aangetroffen. Todi worden over de kwaliteit nog heel wat klaagtonen vernomen, de aardappelen zouden no-g niet droog genoeg wezen. Be verwende steedsche long heeft de kurkdroge Malta nog niet ver geten, en daarmee wordt 't product, afkomstig uit ons kikkerland, vergeleken. Over de smaak valt verier niet te twisten. Maar onze aardappelen zijn beslist mooi, ze toonen veel in de mandjes. Men mag praten wat men wil, er is toch maar Óen Langendijk, en voor zoover ik mag oor-j deelen, kunnen de tuinbouwers uit 'de omgeving, (wat de behandeling van 't goed aangaat, nog wel naar hier komen om *n lesje. Warmenhuizen behoort bij den Langendijk, en wat Obdam betreft, daarover kan ik niet oor- deelen. Te IMjedembli ld reft men geheel andere* toe standen aan, dan hier. Wanneer men die ver schillen opmerkt, doet men gemeenlijk verstan dig, geen oordeel uit te spreken. Gewoonlijk zijn de toestanden anders, en de plaatselijke toestand rechtvaardigt veelal de gebruikelijke bedrijfs, als mede de Veilingsmethode. 'Neem b.v. 't inladen van het product. Dit geschiedt door 'tuinders en arbeiders, voor reke ning van kooplui en afvoerders1. Per wagon van 10 ton wordt als' aan den Lan gendijk f 12 betaald, de koopman te Medemblik neemt f8 èn de tuinders' betalen 2 ets per baal. Een eigenaardig gebruik, te meer nog1, Waar de tuinders dadelijk na lossing betalen. Voor 't aanbrengen van den label wordt fl' per iwagon gerekend, voor rekening van den kee per. Het lossen gaat vlug; en goed. Het boetestelsel is er ook eigenaardig. De op gelegde boete komt in haar geheel den kooper ten goedede keurmeester wordt door die tuinders organisatie aangesteld en betaald. Maar nu heb- en de kooplui weer de bepaling gemaakt, lat 1/i van de opgelegde boeten aan de arbeiders ten goede komt. Een organisatie van arbeiders is' er niet, het hun toekomende deel wordt den personen, die 't goed verladen 'en de afwijking constateeren, uitbetaald, nadat de keurmeester de boete heeft bepaald. Zoo op "t eerste gezicht lijkt dit een vrij zon derlinge methode. Er is echter een groote licht zijde waar de arbeiders' belang hebben bij de verlading, wordt scherp toegezien op geble ken der ^goederen. En. een fooeinstelsel wordt zoo wel onmogelijk gemaakt, wat een'ding van beteekenis is te achten. Een schaduWkant is weer, dat deze manier licht tot keurjagerij leidt; de keurmeesters heb ben te Medemblik een moeilijke betrekking. In de afgeloopen week is het 'zeer goed geghan met de tomaten, 'die een besten .prijs hebben opgebracht. De insiders weten het wel, doch ons publiek kent van 't product en de teeltlwijze be trekkelijk nog zoo weinig, dat 't niet onnoodig is op te merken, dat wat thans woi*dt gepresen teerd, afkomstig is uit de verfwarm.de kassen. De eerste aanvoeren iïit de zgn. koude kas wer den met een goeie week verwacht, zeer waar schijnlijk zal de prijs wel dalen. 't Is met de verwarmde kassen stellig dit voor jaar zeer goed, en 'k hoorde de verwachting al uitspreken, dat het meer en meer in de richting van de verWarmde kas zal gaan. Er is groote animo bij. de tomatenboujwers voor I de teelt. Deze week zijn ze per autobus, op loyale en gewaardeerde wijze door de L.G.C. beschikbaar gesteld, naar 't Westland getogen, 1 om daar de gevolgde werkwijzen te bestudeeren. Natuurlijk zijn ze daar gastvrij en gul ontvan gen en rondgeleid, we zouden 't on» niet andiers kunnen voorstellen. Stellig hebben onze tomaten- bouwers er veel gezien en geleerd, en kunnen ze in eigen bedrijf voordeel behalen met de erva ringen van hun .Westlandsche collega's. kan worden aangenomen, van minstens even groot belang is het er op te wijzen, hoe bij de mieeste patiënten, die reeds jaren aan het tobben waren, lichamelijke vooruitgang, zelfs groote vooruit gang, was waar te nemen, terwijl de verbetering van mentaliteit in alle gevallen duidelijk, in ver schillende gevallen opmerkelijk Was te noemen, i Ook bestaat de mogelijkheid bij een zekeren i graad van verkregen arbeidsgeschiktheid, op be- paalde tijden, op den Zondag in den huiselijken kring te verkeeren. 'Voor den patiënt een genot, is dit tevens voor 'den medicus een toets, in hoe l verre vermoeienis, buiten het kader der inrichting kan iworden verdragen. Voorts iwas men steeds indachtig, dat de weg naar het hart van den man door die maag gaat, en werd bijzondere aandacht aan 'de maaltijden besteed, Waarbij vooral getracht werd uniformi teit te voorkomen. I Hebben wij zoo in een klein bestek het een en ander over de verpleging in de richting „Zonne straal" medegedeeld, daar kan men zeker niet anders veifwachten, of de 'gaven zullen mild vloeien, om uitbreiding te geven aan dit werk ■en nieuwbouw 'te bevorderen, verdere inrichting van werkplaatsen te bewerkstelligen, enz. Het streven hebbe ieders sympathie, indach tig aan de leuze; „DE STEEKEN VOOR DE ZWAKKEN". - BROEK OP LANGENDIJK. Alhier doet zich een geval van roodvonk voor. - BROEK OP LANGENDIJK^ Bij het dezer dagen gehouden eindexamen van de Da-Costa Kweekschool te Haarlem, slaagde voor de acte Nuttige Handwerken Mej. N,. M. Buijze. Plaatselijk Nieuws 30 JUNI A,S. „ZONNESTRA A LI) AG". Dit isi de datum waarop dit jaar een collecte zal Worden gehouden in de gemeenten Oudkar- spel, Noordscharwoude, Zuidseharwoude, Broek op Langendijk en St. Poncras, ten behoeve van de Vereeniging „Zonnestraal" wier doel is de ver pleging van t.b.e.-patiënten in een inrichting voor arbeidstherapie. Het door het Diamantbewerkers Koperen Stelen- fonds „Nieuwe Levenskracht" geschonken land goed „Zonnestraal" is geheel voor dit doel inge richt, en reads kan de vereeniging terugzien op een met gunstige resultaten bekroonde verple ging in 1927. Met nadruk zij er hierbij op gaWezen dat nim mer mag en zal worden gelet op Godsdienstige richting of overtuiging. Reeds lang is in do kringen dei' t. b. c.-bestrij ding de ernstige behoefte gevoeld aan een scha kel tusschen het sanatorium en de maatschappij, met andere woorden aan een verpleeg-periodje waarin den patiënt na diens ontslag uit het sana torium door toepassing van arbeidstherapie gaan- delweg den voor de uitoefening van zijn beroeps bezigheden benoodigden weeiisitand, wordt bijge bracht of hem een ander'voor hem meer ge schikt beroep wondt aangeleerd! En Waar dit de grondslag vormt "van een krachtige t. b. e.-bestrijding, een gemeenschap pelijk Werken in de richting van het weder ge schikt maken dezer patiënten voor het maat schappelijk leven, daar kan het niet anders of de a.s. collecte zal met een warm 'hart en een milde hand wonden verwacht. Dat 1927 reeds een Jwerk"jaar Voor de vereeni ging (was, blijkt uit het feit dat 1 Febr. de eerste patiënten werden opgenomen, en het aantal ver pleegden bedroeg 29 met '5165 verpleegdaglen. I De arbeids,geschiktheid bij opname was bij geen der patiënten een zoodanige, dat zij direct meer dan tweemaal een half uur per dag aan den arbeid konden Worden gezet. De toepassing van het geneesmiddel „arbeid" kan alleen gunstige resultaten hebben, wanneer zij onderdeel van een medische behandeling uit- maakt, waarbij de sociaal hygiënische en maat- 1 schappelijk economische verzorgying niet ont breekt. Bij opname wordt door een onderzoek I eerst uitgemaakt of de patiënt met deze th-era- 1 pie behandeld kan wonden. En waar deze voorwaarden streng worden toe- gepast ©n doorgevoerd, daar kon het niet anders 1 of de resultaten moesten komen, j Resultaten die kunnen wonden aangetoond met j cijfers en personen, die als hersteld en gekomen j op 8 uren arbeid per dag Wenden ontslagen en patiënten die als' zeer verbeterd en gekomen op 6 uren arbeid per dag He inrichting konden ver laten. Blijkt hieruit reeds welke arbeidsgieschiktheidi Uit den Omtrek v- SINT PANCRAS. i Bij. onderhandsche besteding is de bouw van een warenhuis voor uitbreiding glascultuur voor re kening van den heer J1>. Dz. Kloosterboer, alhier, opgedragen aan den heer S. Zeegers, terwijl de glasleverantie reeds geschiedde door den heer A, F. Blok. De glascultuur in deze gemeente breidt! zich gestadig uit, naar wij vernamen, zijn meer dere plannen in voorbereiding. In verband hier mede kan het zijn nut hebben, te wijzen opjde stijging der glasprijzen, veroorzaakt door het feit dat de geheele Belgische productie over 1928 is opgekocht. HET DOK VOOR SINGAPORE. Zooals misschien bekend mag heeten, werd aan L. Smits en Co's Internationalen Sleepdienst het transport opgedragen van Tiet grootste dok dat ooit getouwd werd, vanaf Walkend on Tyne (Engeland) naar Singapore. Be vorige week .Woensdag was reeds de „Java- zee" uit gevaren met materiaal, opdat de „Witte Zee" de „Humber" en de „Oostzee", die gister uit Maassluis zijn vertrokken, bij aankomst direct- aan het werk zouden kunnen gaan. Wij (waren Zondag, bij een wandeling langs de haven, in de gelegenheid die drie sleepboot,en te bewonderen. Keurig opgetuigd en geschilderd, terlwijl witte pluimpjes, uit de 'stoompijpen krin gelden. Van welk groot belang het transport is, moge blijken uit het feit, dat de Emgeteehe Maatsah. j het dok alleen dan w'ilien verzekeren, wanneer klonk ijl over het water de groet van de Eozen- bnrgsche veerpont en vlak daarop de zware toon van een binnenloopend Duitseh stoomschip. Nog eenmaal floten de sleepbooten ter afscheid, toen dreven ze langzaam weg, hun groote taak tege moet. Moge het een goede reis zijn. Korte Berichten De woning en zolder van J. de Bruijh aan de Prinsenstraat, zijn Zondag totaal uitgebrand, doordat een honl een 'brandend petroleum toe stel omliep. 1l In ,den nacht van Zaterdag op Zondag is te Delft de bakkerij van J. Rook, door te vel sto ken van den oven, afgebrand. Zondagavond isi het dubbele 'woonhuis, be- Iwoond door de gezinnen Overstegen en Gieseling te Vijfhuizen, door brand vexwoesit. Mac Murray, de bekende cinemasiter, de vroufw van Prins. Mdivanni, is zestien maanden geleden van een zoon bevallen. Zij hield het feit geheim, om haar loopbaan niet 'te schaden. Noordelijke troeepen hebben te Tientsin (China) een stedelijk waterwerk overvallen, dat door een Engelsch concern wordt 'beheerd. Vele machines werden vernield- Het koiengebied Tongsjan (China) loopt 'door de achtergebleven Noordelijke troepen gevaar. Hoewel reeds honderdduizend dollar is betaald, eischt de bevelhebber nog een gelijk beirag. Wordt dit niet betaald, aan zullen de belangrijk ste. thans bezette mijnen, onder Iwiater worden gezet. Daar de nationalistische regeering van de Chineesehe republiek definitief het betwind op zich heeft genomen en haar gezag "heeft beves tigd, is Zondag op de Chineesehe legatie te Den Haag de nationalistische vlag geheschen. Een aantal nationalisten woonde de plechtigheid bij. Op het Müritzmeer bij Ludorf zijn bij ruw weer drie boeibooten omgeslagen. Het grootste deel der Opvarenden iwerd gered'. Vier personlen vonden den dood in de golven. Bij Eontainebleau (Frankrijk), had een tram ongeluk plaats-, 28 personen werden gewond, van Wie tien fernstig. In Sde rubberfabriek op de onderneming Ban dar Ewala, Van de Mij. Soengei Boeaja (N. O.-I f) brak een hevige brand "uit. De schade bedraagt f80000, die 'door verzekering iwordt gedekt. De eerste vrouwelijke piloot, Mrs. Tillatson (Nebraska) is met haar vliegtuig van 1300 voet hoogte gevallen. Gruwelijk verminkt werd zij onder de ruïne van haar machine vandaan ge haald. 'f In verband met den mailroof op het s.s. „Levithian" wordt een onderzoek ingesteld naar een man, 'die zich voor het vertrek uit NeWt York in 'dei mailkamer bevond. Hij verklaarde postbeambte te zijn en verliet het schip. het werd gesleept door 'den reeds eerdler genoem den sleepdienst. Een werk „dat alleen Holland kan". De sleepbooten zijn voorzien van een draad - looze installatie en kunnen ook onderling met elkander spreken. Over het vertrek lezen wij in het „H,bld." nog het volgende: In alle vroegte was het nog stil aan de Govert van Wijnkade te Maassluis. Een enkele opvaren de, die met zijn zak op den schouder zich aan boord begaf van een der drie sleepbooten, getuig de van het aanstaande vertrek, en de strooien hoed, welken éen van hep bij zijn bagage droeg, deed vermoeden, dat de schepen, die zouden uit varen, naar warmer oorden vertrokken. Weldra verscheen de bakker, die armen vol brood aan boord droag, en niet veel later kwamen de man den met groenten, de tonnetjes miet haring of bo ter en ztelfs een paar kistjes met aardbeien. Belangstellenden waren er nog niet veel, maar nauwelijks was het zware geluid van een der boo ten uitgestorven de kapiteins Waren zoo juist verschenen of in groepjes kwamen de Maas- al ui zenaars naar het uitvaren kijken. Het duurde niet lang meer, of de trossen werden losgegooid en achter elkaar stoomden de breede booten de haven uit. Eerst de „Humber", dan de „Oostzee" en ten slotte de „Wittezee". Op het hoofd stonden de mens dien rijen nik, Wuivend met hoeden en zakdoeken. De booten in de haven deden hun weemoedig, doch aanmoedi gend aecioord _weerklinken, de uitvarende booten dankten, en toen dit geluid Was weggedreven, Nieuwstijdingen UIT MINNENIJD- Zooals reeds werd gemeld (is te Rijswijk Zon dagavond de '2 2-jarige M. tv. T. vermoord ge- (worden. De „Tel." meldt er het volgienie ov*er; Het slachtoffer kende reeids Van zijn kinder jaren af 'de 19-jarige dochter van den welgesifcei- den landb-oulwer C. M. De ouders van het meisje alsmede verdere bloedveilwiamten, vooral een zwa ger, verzetten zich echter 'krachtig tegen een verloving met v. T. Eienigen tijd geleden ver loofde het 'meisje zich, (Waarschijnlijk wel op aandrang van haar familie, met den 39-jarigen H. V. <uit Andel. v. T (was dit een doorn In het oog en reeds eenmaal Was hij met zijn medemin naar handgemeen geweest. Zondagavond half negen ontmoette hij het meisje met V. op De Hoef. Het duurde niet lang, of beiden kregen ruzie- Eensklaps trok V. zijn mes en slak 'dat met kracht in het hoofd en daarna in de hartstreek van v. T. De jongen zeeg hevig bloedend voor de voeten van het meisje, dat duid gfllend naar huis liep, ineen. De dader ging zichzelf bij de politie aanmel den. Het is mogelijk,'dat hij uit vrees heeft ge handeld Uit het door de politie ingesteld' onder zoek bleek, Üat het slachtoffer geen mes of eenig ander Wapen bij zich droeg. V. staat 'gunstig bekend. BE VERLAGING DER, LEERLINGEN SCHAAL» In verband met de aanneming door 'de Eerste Kamer van het initiatief-wetsvoorstel van den heer Zijlstra tot wijziging der L.O.'-wet, strek kende tot verlaging van de leerlingenschaal, is, naar de „Tel." verneemt, een ponferentie ge houden tusschen den minister-president jhr. De Geer en minister Waszink, en w<el over de door de Regeer ing ten opzichte van dit wets voorstel aan te ntmen houiding. Omtrent het resultaat dezer bespreking is niets uitgelekt. Intusschen i3 het wetsvoorstel, overeenkomstig liet grond wettelijk "voorschrift, naar den Raad van State om advies gezonden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1