Raad Noordscharwoude Donderdag 28 Juni 1928. 37e Jaargang De Rijksmiddelen NO 74 INTERG. TELEPHOOE 52 NIEUWE LANGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt "TVT" 111 1~ 1 1 Tk.T" li J Dinsdag Donderdag en Zaterdag JN leUWSülad V. JtlOll. JN O OI'll CIK W ai'tl Cl" Tl" Abonnementsprijs Groote letters naar plaatsruimte - per 3 maanden f 1.15 - BeÜaCt.-Uitg. J, H. KEIZER - Klireel NoordSCliarWOUtle Brieven rechtstreeks aan denUit«ever De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond in voltallige zitting. Voorz. de E.A. Heer Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris de heer K. G. R einders. Na opening der vergadering met welkom, wor den de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen zijn de Jaarverslagen: a. van het Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen; b. over den toestand van de prov. Noordholland c. van de Ver. van -Nederl. Gemeenten. Bij de gehouden kasopname bij den gemeente ontvanger bleken de ontvangsten te hebben be dragen f153436.18, de uitgaven f153152.22, zoadat in kas moest zijn en was f 283.96. Onder de uitga ven is begrepen een op de boerenleenbank gede poneerd bedrag groot f 25000.—. Goedkeuring van Ged. tSaten is ontvangen op: a. de wijziging van de begrooting 1927. J b. het besluit tot wijziging van het reglement van het Burgerl. Armbestuur. Van B. en W. van Oudkarspel is ontvangen: a. de rekening van den vleeschkeuringsdienst, die sluit met een voordeelig saldo van f 454.24I/2 .waarvan aan ieder der 5 aangesloten gemeenten is luitgekeerd {90.84. b, het Jaarverslag van denzelfden keurings dienst. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van de Schoorlsche rijwielpadvereeniging is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat er plannen bestaan tot aanleg yan rijwielpa den. Waar de vereeniging meent dat ook ingezete nen van hier er belang bij hebben, wordt van (ge meentewege een subsidie gevraagd. Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwij zend beschikt. Van den advocaat-procureur Mr. van Loockeren Campagne is inzake het proces-Vroling, dat da teert van 1924, de mededeeling ingekomen, dat 'Vroling het hooger beroep heeft ingetrokken. De raadsman van de gemeente deelt tevens me de dat de proceskosten hebben bedragen f643.35. Waar Vroling veroordeeld is tot betaling van de kosten van het geding groot f 505.80, blijft er voordie gemeente nog te betalen f137.55. Het bedrag dat door de gemeente aan Vroling zou worden betaald vermeerderd met renten van af 1924 bedraagt f527.35, zoodat er thans nog aan Vroling blijft te betalen f22.55. Door B. en W. wordt aangeboden het kohier voor de hondenbelasting groot f 268, met een aan tal van 96 honden. Op een reclame van Jb. Vroegop en W. Bak ker om een half jaar afschrijving, wordt goed gunstig beschikt, en wordt het kohier hiermede in overeenstemming gebracht, door afschrijving van tweemaal f 1.50. Goedgekeurd wordt een suppletoire begrooting voor den dienst 1927 groot f5388.13. De voorz. doet mededeeling, dat binnenkort we der een vergadering zal worden gehouden, waarin zal worden aangeboden de gemeenterekening 1927 die zal sluiten met een voordeelig saldo. De agenda is hiermede afgehandeld en zegtt bij de nu ovlgende rondvraag de heer Kooij, dat vol gens courantenberichten er een conferentie is ge houden met den minister inzake den Twuijverweg, en dat men tot overeenstemming zou zijn gekomen. Spr. juicht dit volkomen toe, maar meent, dat men den verkeerden kant uitgaat. Bij het indertijd door Ged. Staten gedane voorstel meent hij dat dé gemeente direct f 3500 zou betalen en verder jaar lijks f 50.—. Nu is het" f 166. Bij het eerste Iplan werd een weg geprojecteerd van f 52000 en nu van f35000. Voor het zelfde geld kregen wij de eerste maal een beteren weg, terwijl thans de ri sico van onkosten in de toekomst grooter is. De voorz. antwoordt dat door B. en W. nog {geen officieele mededeelingen kunnen worden gedaan. Bij ons staat' ook nog niets vast. Z.A. zegt dat in de volgende vergadering mededeelingen zullen worden gedaan. De heer Kooij meent, dat voor deze officieele mededeelingen nog wijziging in het voorstel kan worden gebracht en men het voorstel van Ged. Sta ten nog eens onderhanden kan inemem. Nu wonden wij eigenaar van den weg. De voorz. antwoordt dat B. en W. zelfs de- plannen nog niet kennein. Er bestaat ook geen aan leiding, om de aangegeven pogingen te doen, daar nog niet vaststaat wat er zal gebeuren. (De heer Kooij zegt dat het door vijf raden be handeld moet worden, en zou, alvorens door één dier raden een beslissing wordt genomen, eerst een gecombineerde vergadering willen houden. De voorz. is van meening, dat men het schrijl- ven van den Min. van Waterstaat moet afwachten. Opmerkingen kunnen dan worden gemaakt, wan neer het voorstel is ingediend. Het ligt nielt oplden weg van den raad, gezien het stadium waarin de Twuijverwegkwestie verkeert, om het initiatief te nemen tot verbeteringen. Door den heer Kwadijk wordt dan gevraagd, of er'aan de sloot bij de Achterstraat, die geen sloot meer is, en een plaats is van vuil en; (onrein,, toti kwelling van de bewoners daar, niet iets gedaan kan worden tot verbetering. 'De heer Ootjers geeft den heer Kwadijk in over weging er nu eens een kijkje te nemen, daar men reeds eenigen tijd met het opknappen bezig is. Niets meer te behandelen zijnde, volgt sluiting der vergadering. Plaatselijk Nieuws - NOORDSCHARWOUDE. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, Candi'daat A. v. d. Weg van Dordrecht. NOORHSCHARWiOUDlE. Onze plaategenoote J. B. Staal, slaagde voor het eindexamen Gymnasium. N OORBS0H ARW,0 UDE- Onze plaafsgenoote, mej. C. Bekkar Kd., leer linge van de R. K. kweekschool voor onderwij zeressen te Bergen, slaagde voor het examen Lager Onderwijs. - BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmiddag jl. geraakte het 5-jarig zoontje van den heer G. v. d. Heijde, aan de'.Sluiskade in een onbewaakt oogenblik te water. Door het drij ven van een klompje der kleine in de sloot, Werd het ergste gevreesd, wat alras waarheid bleek te bevatten, daar het ventje levenloos opgehaald werd Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse en werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, Het mocht echter niet meer baten. - ZUIDSCHARWOUDE. :Door de Firma G. Kramer en Zonen is aan den gemeenteraad een adres gericht met het ver zoek een tegemoetkoming in de kosten toe te staan voor de verbreeding der sloot bij het perceel van 'den heer J. Schoenmaker, onlangs door haar ger kocht, en waardoor de vaart verbeterd is. ZUIDSCHARWOUDE. Door den heer'Joh. I. du Burck, onderwijzer aan de openbare school alhier, is een ziekteverlof van 2 maanden aangevraagd. Uit den Omtrek HEERHUGOWAARIh POSTERIJëN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het kanfö&r te Alkmaar deelt ons het volgende mede: Met ingang van 1 Juli 1928 'wordt het hulp kantoor te Heerh u g^! wa a r d- Ncord vervangen door een station voor den post- en telegraafdienst, met gelijktijdige opheffing van het station voor den postdienst te Veteuliuizeji. Het post- en telegraafstation te Heerhugolwaard Noord wondt gevestigd in het voormalige hulp kantoor en vereenigd met het bestaande publieke telefoonstation. De postbestellingen te Heerhugowaaxd-Noord zullen van het te vestigen station uit geschieden. De opens tellingsuxen worden vastgesteld als volgt Op (werkdagen voor den postdienst van 1011, 14—16. Voor den Telegraaf- en telefoondienst 81/2 121/2. 14—16.30 en 18—19.30. Óp Zon- en Feestdagen gesloten, behalve voor de afgifte van gewone correspondentie. OUDE NIEDORP. De collecte in desse gemeente gehouden te» behoeve voor de alleens taande blinden te .Wolf- hezen heeft opgebracht 'f47.30. OUDE NIEDORP. Voor herhalingsoefeningen moeten uit deze ge meente onder de wapenen komen: S. Wïjnker en J. Koeman, N. Portegijs, W. Heinis, P. J, Bakker en P. C. Tesselaar. In Mei 1928 ongeveer 21/i millioen meier dan in Mei 1927. En— 12 millioen boven, de raming! Met een verblijdende hardnekkigheid al dus lezen iwe in „Dis Morgen" blijven de Rijks middelen maar steeds weigeren de voorspellingen der ongeluksprofeten te bevestigen, die den volke sinds jaar en dag voorhouden, dat er groote te korten dreigen. I Over Mei 1928 hebben ze niet minder dan f 50.740.525 opgebracht tegenover f48.297.309 in Mei 1927. Daar de raming slechts f 38.831.417 bedroeg, overtreft de opbrengst dus met bijna f 12.000.000 de raming. Daarbij moet zelier dade j lijk iwordeu opgemerkt, dat de zeer hooge öp- brengBt dier inkomstenbelasting ad f15.622.640 I en de eveneens vrij hooge der Personeele belasting ad f2.119.249 de raming niet ouderscheid%p 1 ij|c I met bijna 8% millioen en 21/2 ton overtreffen. Maar zelfs al brengt men deze beiragen tot het 1 bedrag der raming terug dan nog wordt deze overachreden met meer dan 3 millioen. Eiu dat j ofschoon de wisselvallige successierechten ruim j 1.3 millioen beneden de raming bleven. Over de eerste 5 maanden van 1928 werd de raming reeds met ruim 19 millioen overschreden en D/2 millioen meer ontvangen dan over 1927. Van hier en daar Er is in deze wereld tegenwoordig veel aan ge- legen het hoofd koel te houden. En in de kv arme dagen, die nu 'begonnen zijn volgens sommigen in verband met den langsten dag hebben we niet alleen koelheid van hoofd noodig, maar koel heid en verfrissching voor) het geheele lichaam. Reden, waarom in de steden de ijskarretjes dezer dagen zulke goede zaken njaken, die althans dank zij hun inhoud voor afkoeling van den inweradir gen mensch zorgen. We hebben tegenwoordig aan het koelmiddel bij uitnemendheid ijs ook des zomers geen gebrek. Althans niet overdag, j Anders is het, wanneer men des nachts plotseling j voor een zieke ijs geen roomijs natuurlijk 1 noodig heeft. Dan kan men zelfs in groote steden wel eens moeten tobben. Ook daarin zal binnen kort voorzien zijn, dank zij een uitvinding, waar van dezer dagen in den Haag een demonstratie ge geven werd. Het koelmiddel bestaat uit twee ge prepareerde poeders, die, in een hoeveelheid wa ter geworpen, de temperatuur van die vloeistof tot tien graden beneden het vriespunt doen dalen en de vloeistof blijft vloeistof. Vooral met heit oog op de toepassing van zieken tal dit nieuwe middel nut hebben, temeer, daar het langzamer dan ijswater de normale kamertemperatuur aan neemt. En voor de reis kan het dienstig' zijn. Het meedragen van een complete koelinstallatie brengt eenige bezwaren met zich, maar een paar poedertjes kan ieder ongehinderd meedragen. Wat den prijs betreft, moet het koelmiddel binnen een ieders bereik liggen. Ofschoon het mooie weer zijn intrede gedaan heeft en we onwillekeurig de verwachting koeste ren dat het van gunstigen invloed zal zijn o.a. fop het heerlijke ooft, zijn we alweer verblijd met de mededeeling, dat 1928 een slecht kersenjaar zal zijn, wat we vermoedelijk voor een groot deel aan den minder zonnigen voorzomer te danken hebben. En waar we al eenigen tijd geleden konden j vernemen, dat het met den aardbeienoogst ook al niet alles is, is het te voorzien, daiT we onsjdit j jaar in ons land noch aan kersen, noch aatnf (aard-* 1 beien ziek zullen eten. Iets, dat op zichzelf be schouwd, toch ook weer zijn goede zijde heeft. ,,Voor wat, hoort wat," zegt een oud spreekf- I woord. Naar ,,De Standaard" meldde, zou door een lid van den Deventerschen gemeenteraad afkeuring zijn uitgesproken over een bij de politie gehouden wedstrijd in het aanbrengen van overtredingen. Een inspecteur zou namelijk een fijne sigaar heb ben uitgeloofd voor, den agent van politie, die binnen een zekeren tijd het grootst aantal proces- ;sen-verbaal had opgemaakt. De kampioen in dit geval zou erin geslaagd zijn binnen een paar uren vijftien personen te verbaliseeren. Naar we lezen, heeft de voorzitter van den Deventerschen Raad verklaard, dat het geval erg opgeblazen was. 't Is te hopen. Voor een fijne sigaar doet mert ltief genwoordig veel, maar als het waar is, dat één agent in twee uren vijftien processen-verbaal kan opmaken, ongeacht die, welke misschien in dien tijd nog door zijn collega's worden opgemaakt, nu, «Jan valt er op het Deventersche publiek nogal wat te zeggen en dan is het heusch geen wonder, dat er daar over de meer dan gewone tuchteloos heid der jeugd geklaagd wordt. Zoo als de ouden zongen, piepen de jongen! Zooals we reeds meldden, bestond er eenig verschil van opvatting tusschen den Neierlani- seheu Bioscoop-Rond en het Nederlandsdh Olym pisch Comité. De verfilming der Olympische Spe len werd door het N.O.C. toegestaan aan een Tta- liaausche filmonderneming. De Bioseoop-Böni heeft toen den boykot uitgesproken over de films welke betrekking hadden op de "Olympische Spe len. Naar We thans vernemen is tusschen den Bioscoop-Bond en de Italiaansdie onderneming een vergelijk tot stand 'gekomen èn zou lie boycot iworden opgeheven, nadat- de overeenkomst tus schen beide ondernemingen door het N.O.C. zou ziju onderteekend. De Nederlandsehe film-Indus trie zal dan het recht van opname en vertooning krijgen en in de 'bioscopen zal men binnenkort vau de Olympische Spelen mede kunnen genie ten. Naar gemeld /wordtzal de kroonprins van Noorjwegen zijn land vertegenwoordigen in de Olympische zeillwedstrijiden. Deze iweek Woensdag zou er weder een radio uitzending naar Nederl.Indië plaats' hebben uit Den Haag, ter gelegenheid van de opening van de jaarbeurs te 'Bandoeng. De Indisch© luisteraars zouden dan vergast worden, door een ook in Indië bekend zangeres, op Hoilardsche liei'eren. Het Hoofdbestuur der Ppsterijen en"Telegrafie heeft iu den laatsten tijd naar aanleiding van be- schouiwingen in de bladen over de radio-verbin ding met Indië, tal van verzoeken ontvangen van personen, die graag met Indië spreken wilden. Blijkens mededeeling van genoèmd Hoofdbestuur zijn de met Indië gevoerde radio-gesprekken nog te beschouwen als een proef eu worden die ge sprekken alleen "toegestaan aan ambtenaren van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie en eenige speciaal genoodigden, waarmee de gesprekdagen geheel bezet zijn. Het spréken met Indië blijkt dus voorloopig nog geen g|emeen goed. Dat het dit wordt, zal een kwestie van tijd zijn. Aan onze Koningin, die in Ztweden vertoeft werd een bloemengroet gebracht door het Zweed- sehe vliegtuig, dat bij wijze van proef een nacht vlucht heeft uitgevoerd van Londen naar Stock holm. Een firma te Aalsmeer gaf ttwee prachtige bouquetten rozen mee, een voor onze Koningin en een voor den Ziweedschen Kroonprins. De 'over tocht duurde ongeveer vijf uur. Het. is dus te begrijpen, dat de bloemen nog friseh aankwamen. Nieuwstijdingen DE INBRAKEN IN HET GOOI. De Larensche politie arresteerde den 23-jarigen Larensche groenten handelaar H. Calis, als ver dacht van medeplichtigheid aan de in de maand April ten huize van denheer Siderius te "Soes- terberg gepleegden inbraak met diefstal. Hij werd ingesloten iu het Huis van Bejwaring 'te Utrecht. ThanB (wordt gezocht naar de beide medewerkers J. Calis de oom van H. Calis, een berucht in breker, en een zekere van Wegen, voorheen te Hilversum Woonachtig, beiden 'thans zonder vas te Iwoonplaats. Met dit trio meent de politie de daders op het spoort te zijn van de voornaamste inbraken, Welke gedurende den laatsten tijd in het Gooi zijn gepleegd en bij de familie Wijd-' schenk te Laren en iu de Bergstichting. Verdere nasporingen in deze serie inbraken Word-en thans met kracht voortgezet. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Dezer dagen vervoegde zich ten huize van den commissaris vau politie te Baarn een vrouw die een aandoenlijk verhaal ophing omtrent haarzelf en naar aanleiding hiervan financieelen steun vroeg. Zij liet daarbij enkele guldens zien, /die zij' reeds bij andere families in /de gemeente had ont vangen .De commissaris vertrou'wde het zaakje niet en liet de vrouw aanhouden. Bij nader onder zoek bleek dat zij pas uit de gevangenis was ont slagen en reeds herhaalde malen wegens oplich ting gevangenisstraf had ondergaan. Zij is ter be schikking van den officier van justitie te Utreoht gesteld. Wie helpt! Het Bestuur van den Bend van Mobilisatie-In validen en van hunne Nabestaanden te Drachten, (leeft besloten, ten behoeve van zijd leden, den blaat der Nederlanden in rechten aan te spreken, j De bedoeling is, een civiel-rneh ter lijk© uit- spraak te verkrijgen, waarbij de Staat der Neder- landen aansprakelijk wordt, gesteld voor de gé- volgen, die de Mobilisatie heeft gehad en nog I heeft, voor hen, die door de geleden ontberingen in den militairen dienst, gedurende die mobilisa- tie, vreeselijk zijn gedupeerd, doordat zij ziek j en invalide ziju geworden of onverzorgd zijn ach- tergebleven. Heien is daartoe de Staat door Mrs. J. S. I Hoek en H. J. Sjollema te Rotterdam gedagvaard Ten einde de noodzakelijkste proceskosten ta kunnen voldoen, heeft het Bestuur besloten een steunactie in het leven te roepen en ons gevraagd hem daarbij (er zijde te staan, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. Oudergeteekenien, alten doordrongen van dl» noodzakelijkheid, dat eindelijk aan de zaak der j Mob. Invaliden e.v.h. Na-best rgcht zal moeten worden gedaan, meenen, als voorstanders van recht en billijkheid, het Bestuur van 'den Bond in de gelegenheid te mo.eten stellen, dit proces te kunnen voeren, waardoor de mogelijkheid ge opend wordt, dat eindelijk (nu alte andere po gingen langs minnelijken Weg hebben gefaald) aan de Mob. Slachtoffers afdoende hulp zal wor den verleend. Wij bevelen daarom ieder gaarne aan, als dona- teur(triee) van den Boni toe te treden of een bij drage voor 'dit doel te zenden aan een der onder- geteekenden of te storten op de Postgiro-rekening no. 134866 van den Secr. Penn. van den Bond ie Lippenhuizen. Van bijdragen in eens, zal den gevers sohrifle lijk verantwoording worden gedaan. Zij, die ate donateur wenschen toe te treden, voor een zelf te bepalen bedrag, gelieven dit even te berichten aan het bureau van den Bond U 183 te Draehtett. (W.g.) K. ter Laan Lid der Twee ie Kamer der Statem-Generaal en Beschermheer v. d. Bond, te Zaandam, Postrek. 87380, Ds. J. A. Hoek, Ned. Herv Pred. te Nijega, Postrek. 6712, Ds. G. Westmijse, Ned. Ilerv. Predte Drachten, Postrek. 7092. J. Laverman, Uitgever „Dragtster Courant" te Drachten. G. Boelens, Lid 'der Prov. Staten van Fries land en Voorz. Vrijz. Dem. Kiesvereeniging, te Drachten. B. Wartena, Arts te Drachten, N. Hoeksma, Voorz. Anti-Rev. Kiesvereen. te Drachten, R. v. d. Scheer, Lid v. d Gemeenteraad te I Drachten, Ds. L. M. J. S Herfkens, Ned. Herv. Pred. i te Drachten, Ds. M. A. Hylkema, Doopsgez. Pred, te j Drachten, Postrek. 85806, Ds. P. v. d. Veer Ned, Herv. Prei. te Drach- ten, Postrek. 94581', Dr. G. W. Kaiser, te Drachten, I Ds- S. E. Doyer, Doopsgez. Predikante te Rottevalle Postrek. '13626', Joh. Faber, Lid v. d. Raad en Voorz. Sft A.P'. te Drachten. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1