NIEUWE „WECKÏnmaaMIÉii Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 75 Zaterdag 80 Juni 1928 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING Filiaal: Lanoestraat 44 - Tel. 1184 Revue van de Week Speciaal Cersetten - Magazijn IHTERG. TELEPHOON 92 L4MGËDIJKËR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.16 Redact.-Uilg. J. 11. KEIZER - Rureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 7i oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever MIEMT 7 - TEL J44 ALKMAAR TOB NOOIT. EIGENDUNK EN EIGENWAARDE- Een groote fout is, dat men zich grooter denkt dan men is en dat men zich geringer gfchat dan men waard is. Johann W, von Goethe. Is de eigendunk verschillend van de eigen waarde? Eigendunk is de gedachte over onszelf, wanneer wij overdreven hoog over ons zelf den ken o fbpreken. Eigenwaarde is de schatting of waardeering van hetgeen wij waard zijn. Het is den meusch aangeboren om steeds hoo- ger van zich zelf te denken, <dan hij is. Den jon gen man is dit te vergeven, maar in ouderen is deze trek onverdragelijk en eigendunk, warneer die gepaard gaat met leeghoofdigheid is heele- maal onuitstaanbaar. Toch komt eigendunk bij leeghoofden zeer veel voor en een verstandig mensch doet het beste, om maar geen notitie van het gezwets van dergelijke .menschen te nemen. Maar het is ook een karaktertrek bij menschen, die wèl weten en men staat verwonderd over het voorkomen van die eigenschap .bij verstandige mensehen. Er zijn heel wat mensehen: ongeleenden en ge leerden, die hun eigenwaarde onderschatten. Ziij denken zich den man tegenover zich veel bekwa mer, veel nuttiger, van veel meer waarde dan zichzelf en zijn daarom geregeld te bescheiden in hun eischen. Nu schijnt het inderdaad moeilijk die eigenwaarde vast te stellen, want de kundig heden, die gij in uzelf gewoon vindt en die bij u behooren, zooals. de jas, die gij draagt, zijn het juist, die een ander waardeert éii er gebruik of misbruik van maakt. Ex tzijta. echter kwaliteiten, die gij mist en als gij die ontdekt in iemand, die verreweg uw mindere is, dan zult gij h,em voel hooger aanslaan dan uzelfd.Jw.z. uzelf onder schatten, ofschoon gij veel meer waarde hebt in u?elf dan de man, dien gij zoo hoog aanslaat. Wie verstandig handelt, denkt bescheiden van zichzelf en toont door daden wie hij is; tegenover anderen echter taxeere hij zijn waarde niet te laag, want bijna zeker is hij veel meer waard. Dr. JOS DE COCK- Voor de lezers van dit blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos. 'ie Cock, van Mer- lenstraat 120, Den Haag, .gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfri3scheu en hun wilskracht en .energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld- Mochten de beaiitfwoOrdingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Iemand te O. Slapeloosheid is zeker lastig en daarover is het laatste woord nog niet gezegd. Zij kan al lerlei oorzaken hebben en als 'wij de oorzaak niet iweten, kunnen wij u moeilijk raad geven, maar hel is in ieder geval goed èen uurtje voor het naar bed gaan een wandeling te maken. Voorts geen zware lectuur te "lezen en uzelf te houden in een opgewekte stemming. Begin u daar maar eens mode en zoo "het niet helpt, schrijft u ons nog maar eens wat uit-i voeriger. Verzonden brieven: K. te N.S.Mej. G te B. 26 JUNI. Er zijn nog altijd menschen, die vast en zeker4 gelooven, dat wanneer de „officieele zomer" be gint. dus'; op 21 Juni, als wanneer de dagen weer' gaan korten, zij het voorloopig niet waarneem haar, het w<frme, koesterende zomerweer een aan vang neemt. Wij hebben daarvan in 1928 iets, maar toch voorloopig zeer weinig, van bespeurd. Er kwamen, valt 'niet te ontkennen, stovende zo- moT-uurtjee. Hopen wij er het beste van. De Fierste Kamer der StatenGeneraal heeft in haar vergadering van Dinsdag 19 Juni het ont werp op de Naamlooze Vennootschappen, tegen j veler verwachting, met 2421 stemmen aange- j nomen. En van dat succes mag Minister Donner zich stellig een beduidend deel toerekenen. Z.Exc. j van Justitie had dan ook tal van gelukwenschen I met dezen utialag (ook van tegenstanders der I "wetsvoordracht, in ontvangst te nemen. In hare vergadering van Woensdag 20 dezer I heeft onze Senaat een lange reeks van ontwerpen j voor de Koninklijke bekrachtiging gereed ge- j maakt. Waarna de Eerste Kamer Donderdag j.l. I een nog veel grootera reeks van wetsvoorflrachten in de afdeelingen onderzocht.. Er zullen dus nog een stuk of wat zittingen noodig zijn, alvorens ook aan deze zijde van het Haagsche Binnenhof tot het groote zomer-reces kan worden overge gaan. Het initiatief-ontwerp van d©n anti-revolu tionair Zijlstra is den 20sten Juni door de Eer ste Kamer' met 2710 stemmen goedgekeurd». Zooals men weet, betreft dit de wijziging van de leerlingenschaal bij het L.O. De R:egeering hoeft hü het ontwerp betreffende het zevende leerjaar verklaard, niet meer dan 41/2 millioen gulden voor hare verantwoording te kunnen nemen. Bij zijn verdediging van het ontwerp voor de Tweede Kamer, heeft de heer Zijlstra in den Senaat „on derstreept", dat de toestand te plattenlande vrij wel onhoudbaar is. Van honderden gemeenten had hij blijken, van instemming met zijn initia tief-ontwerp ontvangen. De groote vraag is en bleef, of de Regeering het wetsvoorstel aan te Kroon ter bekrachtiging zou voorleggen. Dnt heeft men dus. af te wachten. Bij de, evenzeer tenslotte goedgekeurde, wij ziging van de ongevallenwet 1921 en ie Land en tuinbouwongevalleuwet 1922 gaf Minister Slo- temaker de Kruin© de belofte, .dat Zi.Exc. het in werking treden van het artikel betreffende de werkverschaffing, waartegen vele bezwaren waren gerezen, 'niet zou bevorderen, alvorens een door den minister beloofde novelle (wetswijziging) zou zijn 'behandeld door de Stat©n-Generaal. Tegen welke belofte 'van uit de Eerste Kamer begrij pelijke bezwaren Xez^n, wijl daarin feitelijk ver vat. was 'een verkapt recht van amendement, dat de SSenaat hu eenmaal niet krachtens de grond wet bezit. Het ontwerp kwam er met 266. Evenals, dit met 20—11, de wijziging van do arbeidswet 1919, Waardoor mogelijk zal worden, opleiding van '13-jarige, niet meer schoolplich tige jongens in werkplaatsen en Nfabrieken. Zooals ik reeds opmerkte: de Eerste Kamer heeft, alvorens met zomerreces te kunnen gaan, nog de kt aart der agenda, haar restend, af te doen. I hde jongste dagen zijn verschillende maat regelen getroffen in verband met de fusie .der departementen van Oorlog en Marine. De voor bereiding en 'uitvoering van deze maatregelen houdt heel 'wat in. Personalia: Generaal Snijders, de ex-generalissi mus van land- en zeemacht, zal gevolg geven aan de uitnoodiging tot ZExc. gericht, om op Java xbij te komen wonen de opening der Indische; luch t ver keers 1 ij nen- Louis de Vries, onze geniale tooneelspeler, en zijn gezelschap 'vertrokken naar Parijs en traden daar bij het internationale tooneel-fesltijn op. Hij persoonlijk en ook wel mevrouw Julia Cuy- pers oogsten er lauweren. Van 15 Aug. tot 1 Sept. zal de vermaarde dan seres Josephine Laker in Den Haag haar kunst doen bewonderen. Tot Directeur van de Alg. Landsdrukkerij is beu<»emd de heer L. B. Kor thuis, eerst 26 jaar oud, laatstelijk directeur te Luik. 1 Mr. D. Pock, de oud-Landvoogd, onze kranige I liberale staatsman, is den 19en ter gelegenheid I van zijn zeventigsten geboortedag, in het Palace- hotel te Seheveningen, met warmte gehuldigd- Tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof is I benoemd kolonel P. J. van Munnekrede, directeur van de Hooge Militaire Krijgsschool. I Dr. L. v. H. A Bahler^ predikant en bekende I taalgeleerde, te Seheveningen, vierde zijn hegen- tigsten geboortedag en ontving bij die gelegenheid: tal van blijken van waardeering ook uit zijn vroegere standplaatsen Oldenbreek en Groningen. De secr.-generaal aan het dep. van Marine, vice- admiraal O. C. Zegers Rijsen en de hoofdofficier van administratie 1ste klasse E. 'C. de Wijs, chef der afd- Intendance bij marine, hebben aan H. M. eervol ontslag uit den dienst verzocht. Uit de dooien lijstMr. J. J. Barnet Lyon, be kend advocaat en phiiantyroop, op 67-jarigen leef tijd. Den Haag. Heri Brondgeesit, de vermaarde tooneelspeler op 61-jarigen leeftijd in Indië aan hartverlamming overleden. Dr. J. G. Scheurer, het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid, 64 j., te Apeldoorn. Gep. generaal-majoor J. J. Wierts, op 85-jarigen leeftijd, Den Haag. Mr. F. B. Ent hoven, op 50-jarigen leeftijd, te Hilversum. Uit de jongste criminalia: Voor de Amsterdam- sche Rechtbank 'werd de behandeling voortge zet van het strafgeding in verband met den; „debacle" van de Veendammer Hypotheekbank. En daarbij kwam op Vrijdag 22 Juni, voor hel sensationeel gebeuren, dat tegen den Amsterdam- schen advokaat mr. L. van Gigeh Jr., een straf vervolging Werd ingesteld, onder verdenking van meineed t.o. van het door dezen jurist genoten salaris. Een jaar geleden werden te Scheveuip- gen belangrijke hoteldiefstallen gepleegd. Thans schijnt men eindelijk in deze een spoor van den dader te hebben gevonden. Het zou een te Ber lijn gevatte, beruchts „gevel-toerist" zijn. Te Rotterdam ia een kantoorbediende aange houden, verdacht van een vleeschhouwer aldaar een bedrag van f6000 te hebben afgezet. De Rechtbank te Middelburg heeft een onder zoek gelast naar de geestvermogens der vrouw, tegen "wie het O.M. twintig jaar eischte wegens Mient 17Alkmaar Iel. 526 T, X Corsetten g Corselets g Buikbanden g Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en' v Vostmanchetten gdliarL Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) vergiftiging van 'haar blinden echtgenoot. In de Hofstad is in een perceel aan de Wa genstraat door inbraak voor een waarde van ruim f2000 geroofd. Uit de ongelukken-seriede diverse ongelukken, bij zwemmen en bootje roeien komen weer in de bladen. Ik verwijs er met weemoed naar en zon der „specificeer en". Te Zeist is een 'zeventigjarige oud-ambtenaar aan een der Haagsche Departementen des avond» iu.een gang van het huis, waar hij als ver ja ars- gast vertoefde, in een kelder gestort, met doode- lijk gevolg. Bij Sassenheim geraakte een 25-jarige chauffeur al fietsend ónder een auto. Hij werd gedood, ter wijl het met hem fietsende meisje ongedeerd bleef. Voor" denverdere auto-ongelukken kan ik als steeds naar de bladen verwijzen. H. M. de Koningin en prinses Juliana genoten tot dusver, blijkens de berichten, over Je vacan- tie-reis van onze „royalty" ontvangen, van beer lek Weer. Moge het aldus blijven gedurende Je tocht naar het Noorden, door onze Landsmoecjer en de Kroonprinses ondernomen. Officieel is nu vastgesteld, dat de Koningiu op 6 Augustus a.s. ter eere van de Olympiade een gastmaal zal doen aanrichten ten Kon. Pa- lei ze te Amsterdam. Op Woensdag 8 Augustus zal door H. M. iu de hoofdstad avondl-ontvangst Worden gehouden. Van 15 Augustus wordt te Amsterdam gehouden het Internationale Congres voor Lichamelijke opvoeding en sport, te Am sterdam. Tot de nova der jongste week behoort ook: de plechtige opening van d5e Rijksveerpont Moer dijkWillemsdorp. Binnenkort komt wederom de gelegenheid open voor studenten, om onder genot van sübsidieering, opgeleid te worden tot officier van gezondheid bij de zeemacht. In den Haagschen Dierentuin zal een Zeiss planetarium worden opgericht. Reeds sedert ge- ruimen tijd waren daartoe voorbereidende maat regelen getroffen. De zaak is nu „gezond". Op 30 Juni a-s. zal in Den Haag, in de zaal der Tweede Kamer, worden gehouden het 12e jaarlijksche Congres van de Volken honds-vereeni- gingen, onder leiding van onzen" glrooten jurist Staatsraad mr. J. Limburg. De oude Bisschopsstad Utrecht verheugt zich in eene belastingverlaging. De factor va.n de gemeentelijke inkomstenbelasting is er van 0.65 op O.62V2 gebracht. Iu de gemeente, die zoo lang onder zwanen belastingdrukzuchtte, zeker bron van groote. verheugenis voor velen. Tenslotte nog dit: de Olympische Spelen zul len toch nog worden gefilmd- De Olympiade, al» ook al wat 'den tocht van de „Italia", naar de Poolstreken, verband houdt, ketenen, trekken in den allerjongsten tijd allicht in Patria veel meer aandacht dan het nationale nieuws. Em toch heeft de schrijver van de week-kroniek zich te houden, met bescheiden naarstigheid, aan de „nova" ook van „kleinere soort". BUITENLAND'. De gebeurtenissen in J«|ego-Slavië. Het komt zelden voor in de parlementaire ge schiedenis, dat een afgevaardigde des volks in 's lands vergaderzaal niet met woorden, maar met kogels gaat argumenteeren. Toch hebben we het in de afgeloopen week beleefd in het parle ment van Joegoslavië, na een langdurige periode van een afmattende en enerveesrende obstructie, greep daar een dol-driftig man naar zijn revolver en schoot die leeg op afgevaardigden van de Kroatische Boerenpartij. Er zijn daarbij dooden gevallen en gewonden; een der slachtoffers, 'de bekende Paul Raditsj smeekte nog om genade, genade tcrwille van vrouw eii kinderen, doch meedoogenloos en als een hond werd hij neerge schoten. Er schuilt in deze gebeurtenissen een hittere tragiek; eenerzijds de hopelooze verwor ding van de binnenlanidsche politiek van den betrokken staat, waar op verbetering bijna niet meer valt te hopen, immers "hierdoor zullen de verschillende deelen van het Joego-Slavische volk nog meer van elkaar worden vervreemd; ander zijds de waarlijk droevige omstandigheden, waar onder de betrokken slachtoffers aan hun einde komen. En de Koning had zoo'u goede hoop, dat het eindelijk goed zou worden in zijn land! Enkele dagen geleden uitte hij zich nog zoo vol optimis me tegenover een vooraanstaand journalist: Het Joegoslavische volk is een ondeelbare eenheid', evengoed als ieder ander, volk, dat nationaal be wustzijn heeft. Nu is de verbittering grooter dan ooit; en de koning schreit bij het lijk van den man, die ten óffer viel aan de partijtwist, „Alles ral iwel weer goed komen," dit zegt de Koning, 'wanneer hij zich in de operatiekamer buigt over den gewonïeu Stefan Raditsj „Aalles zal wel Weer goed komen". Is het misschien een ver zoek aan den gevaarlijken opposant om zich nu eens eindelijk rustig tè houden, of ziet de Koning werkelijk een oplossing? Men kan 'er niets van zeggen; doch de onverzoenlijke houding, welke door de Kratische Boerenpartij werd aangenomen, immers zij wenschte geen der leien der regeering te zien bij de begrafenis van hun leider doet het ©rgste Wel vreezen. De toch al niet zoo hechte eenheid in Joego-Slavië moet nu wel de vuurproef doorstaan. E© pogingen van Herman Miiller. Men heeft in de dagbladen kunnen lezen, dat de pogiugen van Herman Muller tot vorming van een regeeriug op den grondslag4 van de groote coalitie vooralsnog zonder resultaat zijn gebleven, nademaal de Beiersche Volkspartij ook talrijke eischen heeft gesteld, alvorens zich bereid te ver klaren tot deelneming. Naar allen schijn zijn nu dan ook de kansen voor een groote coalitie van de haan. Toch blijft er nog een mogelijkheid bestaan en het is juist de vakminister Stresemaim, die hier voor een krachtig pleidooi heeft geleverd. Hij zond dit pleidooi in den vorm van een brief aan Hermann Miiller; hij raadde hem daarin aan, re presentatieve personen te zoeken, die weliswaar niet namens partijen optreden, althans niet direct doch die toch zoo ongeveer de schakeeringen van de groote coalitie vertoonen. Stresemann zelf zeg de zijn medewerking reeds toe.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1