Scheveningen in het seizoen DE MOSKOUSCHE BEDELAARS Aardappelen uit Italië DP Her iet P1 De !heer Kramer herinnert er nog! aanihoe i/fDec. 1926 een verzoek van de schippersvereeniging om verBeteirng, naar de banne is gezonden om be richt. Daarop werd 31 Maart 1927 als antwoord ontvangen, dat verbetering zou worden aange bracht, in dier voege, dat de banne f20 subsidie verleende, zoo de schippersvereeniging het uit voerde. JDe heer Zeeman wijst erop, dat indertijd door de tuinbouwvereeniging verbetering is gevraagd van den oostkant. ■Spr. is wel genegen het verzoek in te trekken, om de houding van het bannebestuur af te wach ten. De belanghebbenden kunnen dam bij de ban>- ne op verbetering aandringen, om, wanneer het niet gaat, langs anderen, misschien langeren weg, verbetering te krijgen. De heer J. Kroon antwoordt, dat de oostkant bevaarbaar is gemaakt, maar de verbetering van de rooster gaf zulke hooge kosten, dat men dat !niet heeft uitgevoerd. De heer Kramer verklaart thans ook het ver- koek in te trekken en spreekt de hoop uit, dat spoedig verbetering zal plaats hebben. |Een suppletoire begrooting voor den dienst '27 in ontvangst en uitgaaf sluitende op een bedrag ;van f 3624.491/2, wordt na een opmerking van den heer Dijkhuizen, waarop de voorz. van antwoord dient, goedgekeurd. Dc voorz. deelt dan mede, dat spoedig weder een vergadering zal worden gehouden, waarin de (gemeente-rekening dienst 1927 zal worden aange boden, die zal sluiten vermoedelijk met een batig saldo van f 7000. Nadat aan de heeren A. Blokker en H. J.JErkamp een half jaar ontheffing is verleend van hondenbe lasting, wordt de rondvraag gehouden, die niets ppleverde, en volgt te 9 uur sluiting dezer ver gadering. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag- avond half acht in voltallige zitting. Voorz. Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester Secretaris de heer Kunnen. Na opening worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Jaarverslagen: a. van het Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen. 'b. over den toestand dezer Provincie. c. van de vereeniging van Nederl. Gemeenten. Blijkens proces verbaal van gehouden kasopna me; bij den gemeente-ontvanger bleken de ont vangsten te hebben bedragen f 83339. 161/2 de uit gaven f 81760.01, zoodat in kas moest zijn en was f 1579.15V2- Onder de uitgaven is begrepen een op de boerenleenbank geplaatst bedrag van f 10.000. Bericht van Ged. Staten dat nog geen goedkeu ring kon worden verleend aan de geidleenimg groot f 3200 voor het gasbedrijf omdat het onderzoek nog niet is afgeloopen. Goedkeuring van hetzelfde college op de wijl- ziging van de begrooting dienst 1927. Van B. en W. van Oudkarspel werd ontvangen: Uit den Omtrek ALKMAAR Onder voorzitterschap van den WelEerw. Heer Db. v. d. Kieboom, werd Woensdag de classieale vergadering gehouden der classis Alkmaar, in de consistoriekamer der Herv. Kerk aldaar. 'Men pleegt jaarlijks samen te komen om de ter tafel gebrachte onderwerpen te behandelen; cri- tiek wordt geoefend, men is ontevreden; er is ook waardeering; er is meer negatief dan posi tief klagen; er ontbreekt vast geloof enz. De voorzitter noemde dit: geen nieuwe lente, geen nieuw geluid. Op het geestelijk terrein .glaat het als met de jaargetijden: in lente en zomer toe nemen en groeien; in herfst en winter een afne men en verkwijnen. Het gaat er bij ons om of wij persoonlijkheden, bezielde menschen zijn. Met verwijzing naar liet bijbelsch verhaal in Haba- kuk. vergelijkt de spr. de tijden van toen en nu; en concludeert: geen nieuwe lente noch nieuw geluid. Echter, mogen ook wij versterkt worden door het geloof, evenals waarvan genoemd ver haal getuigt. De vergadering werd bezocht door 19 predi kanten en 23 ouderlingen. Twee voorstellen vroegen de aandacht. De eer ste betrof het vormen van buurtgemeenten, welk voorstel bij deze synode wel niet zou worden aangenomen en dus dit verzoek ook hier werd van je familie door het slijk hebt gesleurd, dan iweet ik niet wat me belet, je een kogel door het hoofd te jagen of je bij den kapitein te brengen en daar je diefstal bekend tie maken!" ,/Neen, neen, doe dat niet, neef!" bad de zak kenroller. „Zoo iets zal je niet doen, is 't wel? Heb toch medelijden met een armen verdoolde. Vergeef me mijn zwakheid!" „Een zWukheid, die bij jou al meermalen moet zijn voorgekomen, blijkens de handigheid, waar mee het schelmstuk iwerd uitgevoerd." „,'t Was de eerste maal, nqief! Ik verzeker je, dat het de eerste maal Was! Ik zW(eer je..." ,jZiweer maar niets! Zie je mij voor zoo dom aan, dat ik vertrouwen zou stellen in den eed van een dief?" „Maar, neef..." „Ziwijg zeg ik je en geef mp dat geldtaschje." Jean Soliva zag geen uit|weg gja? fciedrem- med over, wat van hem geëischt werd. „Weet je wat hier in is?" vroeg Armand. ,*Ja. Goud en bankbiljetten." „Voor hoeveel.'' „Voor zestigduizend frank ongeveer." „jGoed. Wacht hier op me!" Soliva zag zijn neef met groote oogen aan. „Wat wil je beginnen vroeg hij bevend. „Heb je 't niet geraden?" „Neen." „Ik wil dat vermogen aan den rechtmatigen eigenaar terug geven." afgewezen. Het tweede voorstel was een verzoek van het bestuur van het Zuiderzeefonds v'oor de Nederl. Herv. Kerk, om eene klassicale vergade ring te beleggen, waarin dan een spreker de be- langen, waarom het gaat, zou behandelen. I Met algemeeue instemming werd dit verzoek ingewilligd. Na de Synodale voorstellen werd den heer Da. Spelberg gelegenheid gegeven een inleiding te houden over „Onze Eeredienst". Het betoog, dat I met aandacht gevolgd .werd, vatte spreker ten slotte ais volgt samen: j le. In onzen eeredienst vindt de christelijke geloofsinhoud vormgeving als gemeenschappelijk getuigenis; 2e. Deze vormgeving is veranderlijk naar tijd en omgeving; 3e. Is in den katholieken eeredienst het sacra- menteele te veel geaccentueerd, de Protestant- sche is te veel een dienst des Noords; 4e. onze tijd vraagt ernstig in vele opzichten naar vormverandering in den Protest an tschen «eredienst; 5e. De Ned. Herv. Kerk biedt tot deze verande ring stellig mogelijkheden; 6e. Kerkeraden dienen het initiatief te nemen, maar evenzeer voorzichtig te zijn mot individua listisch pogeu. Een aangenaam debat volgde. Aangaande litur gie verwachtte men niet zooveel heil. De ervaring leerde dat liturgische diensten weinig uitwerking had. Men was vau meening dat de eeredienst dies woords moest blijven, door positief geloof en het evangelie van Jezus 'Christus. Met dankgebed werd de samenkomst gesloten. FTTEN Prijs 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Rubriek van den Arbeid lie INTERNATIONALE ARBEIDSCOFNE- RENTIE TE GENEVE. Zooals bekend werd bij het vredesverdrag van Versailles de Internationale Organisatie van den Arbeid opgericht. Vrijwei alle landen sloten zich daarbij aan. Naast een oureau voor een dagelijk- schen gang van zaken, het Internationaal Ar beidsbureau te Genève, houdt deze organisatie elk jaar een Internationale Arbeidsoonferentie, waar in behalve de gewone huishoudelijke aangelegen heden, die op een jaarvergadering van een vereeni ging worden besproken, allerlei onderwerpen aan de orde komen op het gebied van de internationale regeling van de arDeidsvraagstukken. De besluiten worden dan vervat in een conventie, welke door de aangesioten lanaen kan wonden geratificeerd. Na ratificatie ij het land verplicht den inhoud vap de conventie in zijn eigen wetgeving vast te leggen. Het hoofdpunt op de dezer dagen gehouden ue Internationale Arbeidsconferentie was ongetwijfeld het vraagstuk van het wettelijk vastleggen van minimumloonen in bepaalde industrieën. Door het Intern. Arbeidsoureau was een in de vorige confe rentie opgestelde vragenlijst aan de Regeeringen der aangesloten landen gezonden en uit de ant woorden een concept-conventie samengesteld. Men zag wei i n, dat het onmogelijk was een internatio naal minimum voor de loonen vast te stellen, en in de conventie werd dan ook voorgesteld, dat elk land in de eerste plaats zelf zou mogen bepar- len in welke industrieën minumumloonen zouden .worden geregeld en elk land ook verder volkomen vrij zou zijn de hoogte van dit minimum tjej be palen. Ook was voorgesteld de invoering van mi nimumloonen te beperken tot die industrieën, waarin de loonen bijzonder laag zijn en waarin geen afdoende regeling bestaat tusschen de werk!- geversi- en arbeidersorganisaties. Tegen deze re geling verzetten zich echter de werkgevers, die van oordeel waren, dat de loonvorming zou moei ten geschieden door vrije onderhandeling tusschen tie werkgevers en de arbeiders en dat er geen rö- 'den was voor den Staat om in te grijpen. ^Vaststel ling van een wettelijk minimumloon zou vooral voor de bedrijven, die reeds met groote moeilijk heden te kampen hebben, zoodanige bezwaren „Maar, neef!" herhaalde Jean Soliva. ..Geen woord meer, zeg ik jie." Met een .dreigenden blik keerde de eerlijkef?) Paul Armand den slechten neef zijn rug toie en jwendde zich tot den bejaarden reiziger. „Pardon mijnheer," zei hij, ,,maar behoort dat taschje niet aan u?" De reiziger greep naar die plaats, waar het taschje gehangen had. „Ik ben bestolenjam merde hij. ./Waarover beklaagt ge u, als men u 't ver miste terug bezorgt?" vroeg Armand glim lachend. „Hier i3 uw geldtasehje! Wees zoo goed even na te zien, of de inhoud Ongeschonden is." In een oogenblik had de oude heer een klein sleuteltje te voorschijn gehaald, waarmede hij het taschje opende, om daarop met zenuwachtige ?eis den inhoud er van haastig na te gaan. Neen, neen," riep hij op jubelenden toon, „er ontbreekt, Goddank, mij niets, nog niets! Ik heb alles terug. Weet ge wel, mijnheer, dat dit al het geld is, 'wat ik op de wereld bezit? 't Is zeventig duizend frank, door veertig jaren van hard en zuinig werk bijeengegaard'tls .een kapitaal, dat ik zelf bij mijn dochter wilde bren gen, om daar verder bij haar te blijven inwonen. Maar hoe komt dat taschje in 's hemelsnaam in u'w handen, mijnheer?" „Wees zoo goed mij ©ven tie volgen, dan zal ik u alles ophelderen," De oude heer deed wat hiem gezegd werd'. kunnen hebben, dat de moeilijkheden voor deze bedrijven te groot "zbüden worden, waardoor de werkloosheid wederom zou toenemen. Terwille van de samenwerkingop de Arbeids oonferentie waren de werkgevers tenslotte bereid aan de conventie mede te werken, wanneer deze zou worden beperkt tot huisindustrie. Een daar toe ingediend voorstel werd echter met groojte meerderheid verworpen. Na op enkele onderdeden nog te zijn gewijzigd, werd daarna de geheele oonr ventie aangenomen met 73 tegen 27 stemmen. Zoo is het aantal conventies van het Int. Art- beidsbureau weder met één vermeerderd, die, evenals de conventie over den 8-urendag van Was hington, waarschijnlijk slechts door een zeer klein aantal staten geratificeerd zal worden. Immers, tal van landen hebben .evenals de Nederlandsche Regeering, verklaard, dat zij de wettdijke regeling van de minimumloonen slechts voor de huisindus trie wenschen. Weliswaar laat de conventie dit toe, doch ratificatie zou ook de mogelijkheid ope nen het voor andere industrieën te doen, en de bezwaren, die daaraan verbonden zijn, zijn zooda nig, dat ongetwijfeld zeer veel landen zich er voor zullen wachten dezen weg op te gaan. 1 Scheveningen viert dit jaar zijn honderdjarig bestaan als badplaats en de tentoonstelling, wel ke door de vereeniging ,,Die Haghe" in een der zalen van het Kurhaus is georganiseerd, heeft be trekking op de geschiedenis van Scheveningen en geeft een overzicht van de ontwikkeling der bad1- plaats in de laatste eeuwen. In Mei van dit jaar was het hondend jaar {gele den, dat het Haagsche Gemeentebestuur het groo te stedelijke badhuis opende, op de plaats waar thans het Kurhaus staat, en daarmede niet alleen een nieuwe richting gaf aan de ontwikkeling van het visschersdorp Scheveningen en van de Residentie Den Haag, maar ook de eerste badplaats stichtte aan de Nederlandsche Noordzeekust. Wel had de Scheveninger Jacob Pronk reeds tien jaren tevo ren zijn kleine badhuisje bij den ingang van de- Keizerstraat geopend en hemi komt dus ongetwijfeld de eer toe de pionier van het Nederlandsche zee badwezen te zijn, maar wat de Gemeente deed, was zooveel omvangrijker, zooveel definitiever, dat het waarlijk niet overdreven is te zeggen, dat eerst 'op dat oogenblik de ontwikkeling der badplaats mogelijk werd. |En hoe is Scheveningen niet veranderd? Vroeger kwam men er meestal in kleine gezelschappen, waaronder dikwijls vorstelijke personen. Thans kunnen zeer velen van de heerlijke zèe genieten en de genoegens van een verblijf aan het strand smaken. Voor een zeer groot gedeelte is dit te danken aan de Exploitatie Maatschappij, die heeft- gezorgd, dat de hotels zich hebben aangepast aan de behoeften van den tegenwooqdigen tijd, dat Rtgeering en Gemeente hier congressen kunnein ontvangen zooals nergens anders mogelijk is. Maar die vooral ook heeft gezorgd voor de attracties, welke een groote badplaats nu eenmaal noodig heeft. Dit zijn wel in de eersite plaats de Kurhausr concerten, welker opening medio-Juni den eigen lijken inzet van het avondleven der badplaats be- teekent. De figuur van den Finschen dirigent Prof. Schneevoigt, is in den loop der jajren als zomer- leider van het Residentieorkest zoo populair gewor den, dat men zich deze concerten zonder .hem eigenlijk nauwelijks meer kan indenken. De groote toeloop naar deze inderdaad uitstekende concerten met eerste rangs solisten bewijst wel, dait men deze .muzikale" zijde van het badplaatsleven hoogelijk waardeert. Terwijl tenslotte de Kurhaus-cinema tracht ons de beste films te brengen, en ook! 'den dansliefhebbers voldoende gelegenheid wordt ge boden om zich te vermaken. Inderdaad, Scheveningen is gereed om- ook dit jaar de talrijke bezoekers waardig te ontvangen. Het badseizoen is in vollen gang en er valt- fair nog alleen maar te hopen, dat H.M. de zon geen al te groote wispelturigheid vertoont!! Iedereen, die Moskou bezoekt, wordt getroffen door het 'groote aantal bedelaars in die stad. Het bekende Moskovische avondblad, de „Wetsj.erajaja Moskwa", geeft een beschrijving van de Moskou- Armand bleef voor Jean Soliva qtaan, wiens knieën knikten en die zich zelf op dit oogienblik aan het einde der wereld wenschte. „jHier is de man die u bestolen heeft/' zeidie Armand, en toen de reiziger van zijn kant iets in het midden wilde brengen, vroegde hij er bij. „Laat mij uitspreken, als 't u belieft! Ik ken dezen kerel en 't i3 mijn wensch, dat hij:, al heeft hij dat ook dubbel en dwars verdiend', niet als dief 'worde opgepakt, maar ik verlang tevens, dat hij zijn schelmstuk bekent en u om verge-i ving smeekt." Hier viel uiet tegen te redeneeren en Jean So-, li va stamelde dan ook nadwelijks hoorbaar: „Ja, ik beken mijnheer ik beken, dat en ïk verzoek u, mij het gebeurdiO te willen vergeven." „Dat doe ik alleen op voorspraak van dezen mijnheer," antwoordde de reiziger op een veel gestrenger toon, dan men van zulk een oudachtig heer zou hebben verwacht, „Laat u mijnentwege elders ophangen, want de galg ontkomt ge toch niet! Geloof maar, dat ik uw gezicht nooit zal vergeten. Ik ga ook naar Neiw York en ik ken dien mijnheer "James Mortimer, die u als machi nist op zijn fabriek heeft verbonden zooals je me zelf verteld hebt. Ik dacht toen nog met een eerlijk hand3,werkman te doen te hebben en het spijt me, dat ik mij in u vergist heb. Je mag als werktuigkundige zoo verdienstelijk we zen, als je wilt, maar je bent tev,ens een schurk, dat zeg ik je, en één woord van mij zou voldoende sche bedelaars, van hun gie'woontJem, levenswijze enz. Wij ontleenen aan het Moskousche blad de volgende bijzonderheden. Vroeg in 'den ochtend, zoodra .de eenslte tram belletje aankondigt, dat ide dag begonnen is, komen uit sloppen vreemde wezens. Het zijn kreu pelen, oude vrouwen, vrouwen mtet zuigelingen onbeschrijfelijke wezens, 'die op menschen lijken zij zijn 'zoo vuil en met vet ingesmeerd, hun lomenp zijn 'zoo phaniastisch, dat het lijkt alsof dat alles niet echt is, alsof wij miet een maskerade te doen hebben. 1 Zij verspreiden zich over de geheele stad. Een half uur later hoort ge op alle pleinen en boule vards, bij alle tram-haltes, naast ide groote winkels en de Tijksinstellingen, op de markten, in ie straten in de parken, bij de berken enz. het klagend geluid van de bedelaars, die onophoudel lijk herhalen: ,JGeef Wat u missen kunt, al is het éen kopeke om brood te koopen"... 'sAvonds keeren zij naar huis terug. Hoe leven deze vreemde wezens, die naar hun werk gaan als acteurs naar het tooneel, met uit het hoofd geleerde phrases, in opvallende kleereen, met ee specialen inventaris van levende kinderen, kruk ken, ziwachtels? 'sAvonds verlaten zij hun too neel. Zij trekken hun tooneelplunje uit, doen hun maskers af, en worden zich zelf. Tot den vol genden ochtend- Na hun werk zijn zij onherken baar. Zij zijn brutaal, dronken, onbeschaamd en... rijk. Eijk als bedelaars Sommigen trek ken andere kleeren aan en ge ontmoet 'hen in de bierhuizen. 'Anderen deelen de winst en tel len, Wat hun ondergeschikten verzameld hebben, Weer anderen komen bij elkaar, eten lekker, drinken veel, spelen harmonika- Als echte ac teurs vertellen zij elkaar hun ervaringen met het publiek, hun successen, snijden op, benijden .el' kaar. Zij drinken allemaal, ook de ouden vam dagen, de kreupelen, de kinderen. Er zijn bedelaars, die reeds 30 jaar het „vak' beoefenen. Op de Smolenskymarkt ia er een bede lares, die reeds 33 jaar bedelt. Vóór de revolutie had zij te Orjol een eigen huis. Tijdens ie revo lntie heeft zij alles verloren ,en begint nu van voren aï aan. Er zijn verschillende soorten, bedelaars. Er zijn bedelaars, Wier specialiteit hierin hestaat, dat zij door hun uiterlijk op het publiek indruk willen maken; zulk een bedelaar wordt te Moskou „fi- lon" genoemd. Deze bedelaars staan das win ters in de hevige koude half naakt op straat; zij liggen op hun bloote knieën op de bevroren straat- gteenen en klappertanden den geheele 11 dag, De ontbloote lichaamsdeeien, hun „uithangsbórd", smeren zij met vet in, anders is het niet vol te houden. Een „filon" verdient pl.m. zes roebel per dag, soms minder. Er zijn bedelaars, die aan te tramhaltes /werken" en om ,^een kopeke" bedelen; zij wor den „marafon's" genoemd. Anderen loopen ach ter de menschen en bedelen klagend; het zijn de „loopers" (in het Russisch „bjegoenv"). Er zijn nog talrijke andere specialiteiten op bedelaars- gebied. Elke bedelaar heeft zijn eigen wijk, zijn eigen standplaats. Volgens de statistieken van den Gosplan zijn er nu alleea in de BSFSR, 60.000 „vaste" bede laars. Bovendien zijn er v©le tijdelijke beielaars, die door omstandigheden gedwongen worden t,e gaan bedelen. Het aantal bedelaars van deze ca tegorie is moeiiijü vast te stellen. Meer dan de helft van de vaste bedelaars Woont te Moskou en Petersburg. Lansl- en Tuinbouw Sinds eenigen tijd komen in ons land groote zendingen aardappelen uit Italië aan. De Italia nen leggen zcih krachtig op den aardappelen- bouw toe. Zij hebben pootgoed (eigenheimers) uit Nederland gekregen en voeren nu het product, oa. naar Nederland en Engeland. Het gevolg van die Italiaansche import was, dat o.a. in Amster (lam voor Malta-aardappelen geen afzet was te vinden, mede omdat de Italiaansche aardappelen beter zijn. De importeurs van Malta-aardappelen hadden tijdelijk, in verband hiermee, ide zendingen doen ophouden, maar len slotte moeten zij toch aan komen. Intusschen zijn eohter ook de binnen- landsehe nieuwe aardappelen aan de markt ge- zijn, om je patroon de oogen te openen." Bij die harde toespraak, stamelde J,ean Soliva eenige onverstaanbare woorden. ,/Je weet, waar ge u voortaan aan te houden hebt," vermaande de strenge oude heer. „Pas dus op je tellen 1" jbat lesje zal hij ter harte nemen," zei Armand op gemoedelijken toon, „ik ho0p het tenminste- Ik moet u evenwel verzoeken, mijnheer, om over de treurige geschiedenis, die voor u nog zoo goed is afgeloopen, verder het stilzwijgen te bewaren- Zooals ik u daareven zei, ken ik dezen man en zijn familie eveneens. Is 't al niet om zijnentwil, zHvijg dan om hunnentwille, om den wil van een eerlijke, onbesproken familie." /Dat zal ik doen, mijnheer, als mij geen ver dere aanleiding tot spreken gegeven Wordt, ornaat gij, die mij het geroofde hebt terug bezorgd, voor dien man in de bres springt, maar voor alle ge vallen dien ik zijn naam te Wieten. Hoe heet hij „Hij heet Jean Soliva," antwoordde de gewaan de Paul Armand, terwijl de nu op heeteraaad be- trapfe dief van angst stond te beven. „«Jean .Soliva," riep de oude heer, „dat is een naam, dien ik ken. O', nu schiet mij de zaak te binnen! Jean Soliva is een jonge man uit Cote- d'Or. tegen wie ik te Parijs al.een bevel tot ar restatie in handen heb gehad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4