Zaterdag 30 Juni 1920 De Maan DE ZOMER A. ten Bruggencate, Plaatselijk Nieuws Een nieuwe winkel Onze gemeente ia een nieu'wen winkel rijker geWorden. Wij bedoelen den geheel naar rte mo derne eischen des tijds verbou'wde of nieuw ge bouwde brood-, koek- en banketbakkerswinkel van den heer A. Bouiwens, welke opening in ons nr. van Donderdag per advertentie Werd aange kondigd. De opening zal plaats hebben beden Zaterdag, als dit nr. verschijnt, in den namiddag. Op die inrichting van den winkel komen wij nader terug, doch nu willen wij reeds enkele bijzonderheden vermelden. Men vindt onder de advertentiën in diit nr. de aankondiging, jdat het echtpaar H. Boufwens rijn vijftig-jarig huwelijksfeest hoopt te herdenken, een week later na de opening van den nieuwen winkel. Dan zal het ook vijftig jaar geleden zijn, dat dit gouden echtpaar ae zaak begon èn het na mag beleven, dat zijn zoon, de heer A. Bou!wen3, zijn nieuwen winkel mag openen. Em als men hem dan hoort vertellen, dat hij juist op de Opmeerder paardenmarkt met zijn dienstbode oor het eerst ging venten, dan dekt men zich maar eens vijftig jaar terug. Wat zal het echtpaar trotsch op den nieu'wen winkel neerzien, nu de zaak door jonge krachten 'weer tot vollen bloei i3 gebracht. £;n nog altijd helpt de oude heer mede, het brood bij de burgers rond te venten, opgewekt en flink. Em na volbrachten arbeid rust hij uit in zijn Woning, in Eet voor enkele jaren mieuW gebouwde huis, dat hij „0|ns Plek je" doopte. De zorgen des levens zijn ook hem niet gespaard gebleven, maar met welgevallen mag hij terugi zien op- een zaak, met moed en ijver Eegonnlen en voortgezet en tot bloei gebracht door zijn zoon. Moge het- gouden echtpaar nog vele gtenoegelijke jaren beleven - OUDKARSPEL. De aandacht van belanghebbenden wondt ge vestigd óp een kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, betreffende de naleving van art. 97 der Algemeene Politieverordening, behelzende voorschriften omtrent hooibroei. Voor de eerste maal zal de controle worden uitgeoefend doof de, roet ingang van 1 Januari jl. benoemde hooistekers zijnde de heeren F. Moeijes en Jb. de Wit. Deze functionarissen zullen geregeld bergplaat sen van hooi en klampen onderzoeken em zoo spit ten of omzetten noodzakelijk wordt geacht, daar toe bevelen. Deze bevelen moeten onmiddellijk worden opgevolgd. Daartoe zijn belanghebbenden |te allen tijde verplicht de hooistekers op hun er ven en in de bergplaatsen van hooi toe tel laten. Burgemeester en Wethouders rekenen op de volle medewerking van belanghebbenden ter voor koming van rampen bij hooibroei. - OUDKARSPEL. Herhalingsoefeningen. De dienstplichtige M. Smit, lichting 1923, is door den Burgemeester dezer gemeente opgeroepen om voor den tijd van 17 dagen voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst te komen. O. Blokker van de lichting 1922, is opgeroepen om op 6 Augustus voor 17 dagen op ta komen voor herhalingsoefeningen. - NOORDSCHARWOUDE. Slaagde de vorige week de heer Jb. Kliffen voor onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Alkmaar, thans behaalde genoemde een bijakte voor han denarbeid. - BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: - 2 Rijwielplaatjes 1928. een lichtgestreepte heerenpantalon. Inlichtingen geeft de veldwachter. - NOORDSCHARWOUDE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de woningbouwvereeniging Algemeen Belang," werd tot bestuurslid gekozen de heer P. Zut, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Cv Trompetter. - OUDKARSPEL. De heer A. J. Vos van Zon, die meer. da 13 40 jaar onderwijzer aan de O. L. school is, en thans ziekteverlof heeft, heeft keurig aangevraagd, ten einde in het genot van pensioen te worden gesteld, - NOORDSCHARWOUDE. Een groote verbetering, ook op het gebied der gezondheid, wordt thans verricht bij de Achtera- straat. Een sloot, die daar reeds enkele jaren heeft liggen stinken, omdat er geen water meer, doch vuil hl lag, wordt voor rekening van banne en ingeze tenen daar opgeknapt. iDiE AvS. TOONEELWEDSTRIJE Zooals reeds eerder door ons (werd gemeld, zal in het komende aeizoen een tooneeljwedstrijd ge houden (worden, die uitgaande van die Tooneel vereeniging ,,Het Kleine Tooneel" in „Conoordia" zal plaats hebben. Voor zeker alle tooneelliefhebbers zal dit be sluit van „Het Kleine Tooneel" met instemming ontvangen zijn (en 't behoeft niet gezegd, dat voor dezen (wedstrijd, pvenals twee jaar geleden, wecijer- om groote belangstelling bestaat. Een groot aantal tooneelvereenigingen uit het geheele land hieeft zioh inmiddels voor dezen Wedtrijd opgegeven, waarvan door het Bestuur van het Kleine Tooneel na rijp beraad het navol- 1 gende viertal is aangewezen, dat dus den strijd: op de planken straks zal aanbinden. Haagsche Tooneelvereeniging met „De Distel" van Fabricius. j De Tooneelvereeniging van Hillegom met „De Tante uit Indië" van v. Wermeskerken. j Haagsche Dilettantentooneelvereeniging niet „Het Generaalsvrouwtje" van Henri 't Sas. Tooneelvereeniging „Ormenis" A. Paulofwna, met „Marijke". Deze vereenigingen rijn verscheidene malen in belangrijke wedstrijden Eekroond en gezien de keuze der op te voeren stukken, die nog niet hier 'werden vertoond; lijdt het geen twijfel of het succes van dezen wedstrijd is reeds bij voorbaat verzekerd. j De data Jer verschillende avonden zijn in ie maanden October, .November, December én Ja nuari., terwijl in Februari voor den laatsten avond' naar alle waarschijnlijkheid „Het Kleine Too neel" builen mededinging zal optreden. Uit den Omtrek In het Zilver Wij houden er ons van overtuigd, dat ue ge meente St. Pancras er a.s. Zondag «enigszins an ders1 zal uitzien, .dan gewoonlijk. Meer feestelijk .dienken 'wij. Want wij gelooven, dat geen enkel Sint Pancrasser inwoner onverschillig staat te genover het vijf en twintig-jarig jubileum van den heer j. van Kampen als ambtenaar bij de Posterijen. Den len luli 1903 ala besteller in 'functie getreden, heeft hij dus het instituut, dat men Posterij noemt, vijf en tfwintig jaar gediend. Wij 'wezen er reeds eerder op, dat hij van de Kleine Sluis, gemeente Anna Paulo'wna, naar Sint Pancras is vertrokken, aanvankelijk tijde lijk, zoo inen hoopte, om zijn zWger, die kantoor houder (was, gedurende zijn ziekte te assisteeren. j Dit (waarnemen heeft nog al eenigen tijd geduurd, tot het oogenblik, dat hij in de plaats van zijn zwager, wiens jonge leven werd afgesneden, tot brievengaarder, thans kantoorhouder, 'werd •be noemd. Dit was in 1913. De heer v. Kampen is dus 15 a 16 jaren burger van Sint Pancraa. Lang genoeg om zich gehaat of liemind te maken. Wie nu Van Kampen kent, weet natuurlijk heel goed, dat hij er geen man naar is om vijanden te hebben. Hij zal nu wél niet precies iedereen zijn vriend kunnen 'noemen, doch, dat hij geacht en gëëerd wordt, dat is zeker. En dat. is, zonder er naar te jagen, vanzelf gekomen. Naar den aard van zijn karakter. Aangelegd om te helpen, te steunen, noodlijdenden uit den put te helpen, dat scheen wel een "aangeboren 'liefde van hem. En hij bewoog zich graag onder de kleine burgers, om de helpende hand uit te ste ken. Geholpen door rijke ervaring, geleerd door een harde jeugd, een diepgaande kijk op die men- schen, wist hij aan zooveel dingen leiding te ge ven en verrichtte in zijn gemeente belangrijk werk. Zijn betrekking verzekerde hem den om gang met vele menschen en door zijn eenvoud; en zijn aangeboren gemeenschapsgevoel verwierf hij ongezocht vele vriend-en. Die hem achtten, hem wederkeerig naar voren brachten, waardoor hij (weldra een belangrijke plaats in de gemeente als burger innam. Hij werd Lid' van den Raad, kreeg een wethouderszetel, hij schoof steeds vooruit, zonder het eigenlijk té Willen, maar zijn natuurlijk streven, naar betere verhoudingen en toestanden, bracht hem op die regeeringsp laats der gemeente. Van Kampen leeft voor zijn ge meente, voor zijn burgerij, is 'als ambtenaar ac tief en accuraat, en staat bij zijn superieuren hoog aangeschreven. Het is een eenvoudige betrekking Waarin hij jubileert, maar eenvoudig van hart en geest, draagt hij een Warm hart in die borst voor alles en allen, die zijn hulp behoeven en verkrijgen, zonder dat 't hem gevraagd Wordt- Dat adelt hem tot een der eerste burgers van Sint Pancras. Die hem niet zal vergeten op zijn zilvereen jubileum. Waarbij ook wij onze hartelijke felicitatie voe gen. SINT PANCRAS. Op Woensdag jl. had op initiatief van den Bur gemeester, ten raadhuize een vergadering plaats met onderscheidene ingezetenen tot het houden van een bespreking voor een dit jaar te houden al gemeen Oranjefeest bij het 30-jarig jubileum on zer Koningin. Algemeen was de vergadering voor een te hour den feest en werden als feestcommissie hiervoor aangewezen: de Burgemeester, Eere-voorzitter;; J. Lieuwen, voorzitter. C. Kloosterboer, Jz., Secr.- Penn.; J. ten Hoeve, J. Sinjewel, C. Duif Sz., (M. Zeegers, Jb. Wagenaar Abrz., Jb. Dz. Klooster boer, F. N. Span en Jan Kloosterboer Pz., ter wijl voor het Zuideinde nog zullen worden gevraagd de heeren A. Schuur en W. H. van Zwanenburg. De oedoeling der commissie is het houden van een optocht door het dorp, kinderspelen en volks spelen voor ouderen. Medewerking van de plaatselijke zangvereni gingen zal worden gevraagd, terwijl een muziekver- eeniging hat feest zal opluisteren. Den ingezetenen zal worden verzocht te vlaggen, HEERHUGOWAARD. Bij verscheidene landbouwers komt onder hun vee mond- en klauwzeer voor. HEERHUGOWAARD. De dienstplichtigen C. Moeijes en C. Dekker zijn tegen September aanstaande opgeroepen voor de herhalingsoefeningen. HEERHUGOWAARD. Bij besluit van den herkeuringsraad te Alkmaar, is Cornelis Wester voorgoed ongeschikt verklaard 'n Losse krabbel Over de Mosselenbrug vond ik laatst een arti- 1 keltje in ons blad, dat mij Werkelijk nog al aanstond. Sindsdien heb ik eens iemand onge merkt. geïnterviewd, die niet3 meer van 'de zaak afweet. Ik vroeg; Hoe denkt u er nu over, heeft naar uW meening het Geestmer-Ambacht de plicht, de brug mee Je betaleu En 't antwoord luidde: Wis en zéker, want onder de brug door loopt de waterloozing van t ambacht. De windmolen/ zijn successievelijk opgerood, de bemaling werd machinaal, de stroom sterker en nu heeft die stroom 't brugfundament aangetast. Wat ligt er hu meer voor de hand, dat dé polder mee zorgt voor een afdoende, sterke brug, die tevens door een goede fundeer ing waarborg biedt voor een goede, niet meer door inkaveling der wanden bedreigde waterweg? i Daar hebt ge nu één meening. I Er zijn er echter nog een heele bos meer. Een Broeker, wat Ik u zeg, redeneert als volgt Toen onze „veilingsbreg" bouWt worre most, heb- tan We toch ók het Ambacht vToegan? i We heWe 't zelf deen, en nu zouwe we ok nog an de N.S. breg betalen motten. Mij dunkt, dat is een groot inslaand argument, dat bij de groote massa -der goede Broekers in slaat, 'want zoover ik hen meen fe kennen, zijn ze precies als de rest der Nederlanders. Ine ver de centen in de buul, dan bij andereen, en steeds bezorgd voor financieele goocheltoeren ten hunnen koste. Vandaar alom in den lande de belangstelling voor de strafzaak tegen de voormalige Veeniam- mer. interessant om 't pikante. Maar nu heb ik dezer dagen "weer over ie Mos selenbrug een beschouwing gelezeen. Daar heb ik 'k heb er eigenlijk niets mee noodig, maar 'k vond het zoo'n 'dankbaar onder- Werp over gepiekerd, want de schrijver was er vierkant tegen dat de Staten 't Ambacht de verplichting oplegden, 'ie vijf mille bij te dragen. Want dat was ondemocratisch randde ae autonomie des waterschaps aan. Democratie is zoo ongeveer 't zelfde als méde zeggenschap, werd betoogd. Wat heeft nu 't Ambacht mee te zeggen, op zoo'n manier? I En deze ziens-wijze nu, anders -dan van -den geïntervieWde, en ook andere dan van den door- snee Broeker, lijkt m-e zóó zeer de ihoeite waard, dat ik daarover nog eens een extra artikel ga schrijven. Over de autonomie, over 't Waterschap en over medezeggenschap en democratie. Doch ik wacht eerst eens af, wat de vriendelijk aangevallene hntWoordt, 'k ga niet onder z'n duiven schieten. j Tot een volgend nummer. Geen dankbaarder lezer van „ingezonden" dan een courantensohrijver! Copyright. 1. Men kan de maan op drie manieren beschouwen. /Ten eerste uit een astronomisch oogpunt: haar stand aan den hemel, haar invloed op andere li chamen, vnl. op onze aarde, haar loop door het •heelal, enz. Ten tweede uit een natuurkundig fcogpunt: de geographische en geologische toestand van haar oppervlakte, haar bewoonbaarheid, enz. En ten derde op de min of meer theatrale ma nier, waarop zij dikwijls beschouwd wordt door velen, die 's avonds van haar zachte stralen genieten en haar daarbij dan wel eens min of meerimelancho- lbch aanzien. Over dit laatste punt zullen wij het echter niet hebben, daar dit misschien wej onder het wetenswaardige, doch niet onder het wetenschappelijke kan worden gerekend. Het is onmogelijk, ook maar eenigszins te bena deren, hoe lang de maan reeds bestaat. Zeker is het echter, dat zij reeds m-illioenen en millioenen jaren aan den hemel geschenen heeft, en ook reeds sedert onheuglijk lange tijden bestond, voordat onze aarde bewoonbaar werd. Kunnen wij niets met zekerheid zeggen omtrent den levensduur van de maan, beter zijn wij op 'de hoogte met haar stand aan den hemel, waar omtrent de laatste kwarteeuw zeer nauwkeurige waarnemingen zijn gedaan. Van alle hemellichamen is de maan het dichtst bij onze aarde; de rechte afstand van de aarde tbt de maan is slechts 30 maal de middellijn van -dé- aarde of 60 aardstralen. Deze aardstraal nu be draagt ongeveer 3210 K.M., zoodat de totale af stand bedraagt 385.000.000 K.M. Deze afstand is dus betrekkelij kgering, altijd in vergelijking met de onnoemelijke afstanden, waar mede wij bij de bestudeering van het heelal ken nis maken. Deze afstand kan door electriciteit cn licht in enkele seconden worden afgelegd (300.000.000 K.M. per seconde.) De schijnbare grootte van een ver van ons ver wijderd voorwerp hangt vnl. van drie omstandig heden af: 1. de reëele, de werkelijke grootte; (2. de afstand, waarop dat voorwerp zich van ons bevindt; 3. de hoek, waaronder we dat voorwerp waar nemen. De eerste twee punten veranderen niet; ed maan blijft natuurlijk altijd even groot en ook al tijd nagenoeg even ver van ons verwijdend. De hoek, waaronder wij haar zien, verandert echter j Voortdurend, en dit is dan ook de oorzaak dat (wij, 1 afgezien van het al of niet ,,vol zijn" vanjde maan, j \haar toch nog in verschillende grootten waarne- men. Als de maan laag staat, dicht bij -den hori zon, zien wij haar in den regel grooter, dan wan neer zij hoog aan den hemel in het zenith staat. Dit heeft echter ook nog een andere oorzaak nl. dat bij zeer lagen stand van de maan de stralen, die ons bereiken, door de schuine richting, waar in zij in onzen dampkring vallen, sterk gebroken- worden en daardoor een als het ware misvormd beeld vormen, hetgeen wij ook bij zonsopgang en zonsondergang kunnen waarnemen. >Het is hier niet de plaats om uit te leggen, hoe men tot.de bepaling van den juisten afstand van de maan tot de aarde is gekomen. Toen Archime des den Tyran van Syracuse eens een astronomi sche kwestie zou uitleggen en daartoe ook eenige wiskundige berekeningen maakte, beval de Tyran hem, deze achterwege te laten. Archimedes ant woordde echter bedaard: ,,Laat ons voortgaan, er is in de wetenschap geen gereserveerde weg voor koningen." Wij zullen de wiskunde echter wel ach terwege laten, waaruit we met vreugde kunnen opmaken, dat er wel een gereserveerde weg is voor onze lezers. Wel kunnen we over den afstand van de maain lot de aarde nog mededeelen, dat deze reeds heel vroeg bij benadering bekend was en dat men reeds eeuwen tevoren wist, dat deze nagenoeg 30 aardmiddellijnen bedraagt, welke afstand weer on geveer overeenkomt met 110 maan-m|ddellijnen. Latere metingen hebben dit bevestigd. De middeL- lijn (d er maan is inderdaad gelijk aan 3/11 van^Jie der aarde. pc- tijd, dien het licht noodig heeft om óns van af de maan te bereiken, is 1.25 seconde. Door de onnoemelijke snelheid, waarmede het licht zich door de ruimte voortplant, kunnen we ons aan de hand van die opgave nog in het geheel geen denkbeeld vormen van den werkelijken afstand. We zeiden reeds, dat die afstand uit een astronomisch oog punt maar een kleinigheid was. Om er zich echter ■eenigszins een denkbeeld van te kuntnen vormen, diene het volgende: a. een kanonskogel, die zich voortbeweegt met een gemiddelde snelheid van 500 M. per sec., zou 8 dagen en 5 uren noodig hebben, om vanaf de aarde de maan te bereiken. b. de gemiddelde snelheid van het geluid is 332 M. per sec. Het geluid nu heeft in tegenstelr ling met het licht, als middenstof voor zijn voortplanting luchjf noodig, en daar zich tus- schen onze dampkringsgrens en de maan een reusachtige luchtledige ruimte bevindt, kan het geluid zich onmogelijk van de aaide tot de maan voortplanten. Stellen wij ons ech ter een oogenblik voor, dat dit bezwaar niet bestond, dan zou een heftige vulcanische uit barsting, die op de maan plaats had, eerst' 13 dagen en 20 uren later door ons kunnen worden gehoord. c. een sneltrein, rijdende met een gemiddelde- snelheid van 80 K.M. per uur, zou den aard omtrek in 51 dagen kunnen afleggen, terwijl hij, om van hier tot de maan te rijden, 70 weken en 2 dagen onderweg zou moeten blij ven, dus daartoe ruim 1 jaar en 3 maanden noodig zou hebben. Toen men den afstand wist, waarop de maan geplaatst was van ons, kon men in verband met haar schijnbare grootte ook haar volume bepalen, en vond daarvoor 22.150.000.00O kubieke K.M. De baan, die de maan door het luchtruim be schrijft, is vnl. afhankelijk van den invloed van de aarde. Het is de aantrekkingskracht, welke door de aarde op de maan wordt uitgeoefend, die de zen loop vnl. regelt. Natuurlijk is deze ook nog van andere machtige invloeden afhankelijk, want, greep slechts een kracht vanuit de richting der aarde in het zwaartepunt der maan aan, -dan zou deze natuurlijk met reusachtige snelheid naar de aarde komen vallen. Nemen we eerst eens is aan merking de aantrekkingskracht van de zon, die den omloop van onze aarde regelt; deze kracht is na tuurlijk ook van grooten invloed op de maan, die zich op nagenoeg gelijken afstand van de zon bevindt. ill» Nieuwstijdingen DE ZAAK DER VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Omtrent de behandelingi dezer zaak op den tien den zittingsdag, lezen wij in het ,,Hbld." het vol gende: Onder zeer groote belangstelling van publiek en balie zette de Vierde Kamer der Rechtbank alhier de behandeling voort van de strafzaak te gen de bankdirecteuren J. J. en J. P. H. Wolt- man, den accountant A. C. Möhring en -dein ad vocaat en procureur mr. E. M. B. Kortenoever. De door den officier van Justitie voorgestelde BQ ij het begin dezer zomersche dagen 30 aden wij U, eens prijzen te vragen. C zult met uw bootje of met uw wagen C) enielen, waartoe ik wat bjj wil gaan dragen O ewis mijne lezers, voor werk of pleizier pi n wat ook, het scheelt me waarlijk geen sier Z een koopt uw Benzine niet elders, maar hier O ollega's zijn duurder, een cent of drie vier. cht U het niet, het beteeken t een strop H hans is ze prijzig, toch slaat ze weer op PI en enkel woord, KOOPT, en ik besluit H ENZINE en OLIE voor wagen en schuit 38 ekent eens uit wat gij heden bespaart O f indien te royaal, waar je zaak dan bedaart PK nkel het koopen geeft 'teerste gewin, Z oopt dan bij mij die spullen dus in. Beleefd aanbevelend, Bro-e k op Langend ijk, T*kf. 48.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5