NIEUWE LIPS Brandkasten vanaf 1169.- Schager Ijzerhandel L. van RIJSWIJK Hike Braijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Firma R. J. HOUWING No 81 Zaterdag 14 Juli 1928 37e Jaargang Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Speciaal Corsetten - Magazijn grond ©en witachti, ichet". In dat INTERC. TELEPHOON 52 ü\I.EDIJkER COURAÜT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote lett6rs naar plaatsruimt* TOB NOOIT. IDEALEN- "Men kan het dikwijls hooren zegggm, door hen vooral die een handen strijd voeren met de •wer kelijkheid, dat het heel aardig 'is er idealen op na te houden, maar dat het maar beter is met' de voeten op den grond te blijven ên de zaken met een koel hoofd nuchter onder oogen te zien. Achter zulke gezegden schuilt dan meestal veel bitterheid, wiant die lieden hebben de idealen in hun leven gemist, omdat de drang naar hooger streven wiordt gedoofd, waar 't leven slechts óén strijd is met het lage" (Multatuli). Juist zijl hebben behoefte aan gezond idealisme al ver werpen zij het, ala niet ter zake dienstig in den strijd om het bestaan. Want oen gezond idea lisme vermag dien strijd minder z'wiaar te m'aken, (wanneer de in gloed ontvonkte idealist wijst op de hoogere en schooner© dingen in het Üagelijksc'h leven, die idie nuchtere mensdh dagelijks aan schouwd, zonder zich nochtans rekenschap ervan te geven. Wij hebben idealisten noodig in ons leven, die er voor zorgen, dat in den strijd om het be staan ons hart ontvankelijk blijve voor bet schoo- ne in en om ons en; die er ons op Wtijzen, dab niet alles om ons heen proza is, maar dat ons leven, hoe zwaar 'hiet ook moge zijn nog_ poëzie schenkt voor wie oogen hieeft om te zien en ooren om te hooren. Laten wij ons werk nooit zielloos vferrichten, maar laten wij zoeken ook in den mees! geest- doodenden arbeid den lichten kant fee vinden, opdat ons hart de schoonheid en hiet idealisme niet derve. Zonder idealisme is er _geen vooruitgang in het leven. Want alle groote uitvindingen en ont dekkingen zijn gedaan door mensehen, die over het bestaande en bekende heen phantaseerden en ten slotte aanlanden bij mogelijkheden en onbekend heden, die zij uitvonden en ontdekten. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos. ihe Cock, van Mer- lemtraat 120, Den Haag, .gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. 1 De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld- Mochten de beantwoorumgen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Moeder 'te 'Z.S. Gij maakt u bezorgd, over de vernielzucht van uw "kind en dat natuurlijk terecht, als dat kapot maken blijft aanhouden. Maar daarvoor behoeft gij nu nog niet bang te zijn. De meeste kinderen houden er van de dingen uit eikaar te halen, maar meestal niet .eerder, of er moet aan het voorwerp al iets kapot zijn. Dikwijls gaat het vernielen met law'aa igepaard, wat de vreugde verhoogt- Kin deren houden van drukte en beweging en na een uurtje van inspannend werken, zoeken zij ont spanning in schreeuwen, hollen en lalwaai ma ken. Maar ook velen ouderen houden van verme len, denk u maar eens aan „de vroolijke keuken' eti aan onze studenten bij hun Lustrum. Van paedagogisch belang is het echter dat een kind verkeerd in een omgeving, waar nietla Wordt vernield, maar integendeel alles' wat ka pot gaat 't zij kleeren, speelgoed of andere direct wordt hersteld, of anders weggedaan. Zondier twij fel moet dit zijn goeden invloed 'doen gelden en zal langzamerhand het kind meer pleizier gaan vinden in opbouwen dan in afbreken- Een gooi voorbeeld kan heel gunstige resultaten hebben en het is het beste, dat u zich daar voorloopt g maar toe bepaalt. rechtstreeksche fabrieksvertegenwoordiger van N.N. te N.S. Gij klaagt ér over, dat gij u nooit ergenif rustig en op uw gemak gevoelt en steeds zoekende zijt naar nieuwe emoties. Gij walt "dus, dat de uiterlijke omstandigheden u bevrediging brengten, maar dat- gaat niet. In uw innerlijk moet gij een verandering tewieeg brengen. Gij moet leeren te genieten van het heden. Ook heeft het zijn nut, zoo af en toe eens te kijken naar zijn min deren want dat doet eigen bezittingen in waarde stijgen. Maak uw leven wat eenvoudiger en zoek uw1 bevrediging in ulW werk. Door met meer lust te aTbeiden brengt gij uzelf moreel en financieel vooruit. Tien Kate heeft gezegd: Zalig die werken! Hun bloeit "de woestijn; Arbeid doet wonderen, Maakt water tot Wijn. Verzouden brieven: G. te NE., P. te Z,S., Mej. K te N. N. te B. Revue van de Week 10 JULI. Het seizoen van congressen en algemeene ver gaderingen heeft zich in den jare 1928 ingezet: met een overvloed van bijeenkomsten, interna tionale en andere, gelijk tooh maar zelden in midzomer zal zijn aanschouwd: Laat- ik even aanstippen, dat die zomersche .da gen terugkeerden, maar toch telkens onderbro ken door vlaagjes van guur en dreigend weer, spottend met 'ie meeste officieele meteorologische voorspellingen. Terwijl uit „the far West" tij- dingen kwamen over hittegolven van de ergste soort. Den 12e Juli zal onze Senaat, hoe dan ook de thermometer mocht staan, „de staart van zijne agenda, voor het parlementaire seizoen 1927-'28 aansnijden" om met Staatsraad mr. Kooien te spreken, toen die nog leider van ons Lagerhuis was- Op het lijstje, dat de Eerste Kamer as. Donderdag en Vrijdag 12 en 13 Juli zal trachten af te werken, komen o.m. de voorziening tegen besmettelijke ziekten, het klompenwetje, 't Dienst plicht-ontwerp, het voorstel om stemmen bij vol macht in de Kieswet op t« nemen en nog heel wat meer voor. Er schuilt in deze agenda stof voor ettelijke uren van zeer geanimeerd debat! Zal de recèa- s'temming ook hier wonderen van vlugge afdoe ning doen bereiken? Het „Glissez, sénateurs, n'appuyez pas!" in toepassing doen brengen? Wij hebben het af te wachten. Onmogelijk is het zeker niet. De afgeloopen week bracht de surprise", dat bet Centraal Stembureau niet (zooals, reeds was verkondigd) den antirevolutionair Henkels be noemd verklaarde tot opvolger van wijlen Ir- Scheurer als lid van de Tweede Kamer, maar den senator H. Colijn, den generalissimus van de anti-rev. partij. Op een telegrafische vraag, of hij het lidmaatschap van de Eerste Kamer met dat van de Tweede Kamer zal verruilen, ant woordde de heer Colijn, dat hij volstrekt geen haast heeft met zijne beslissing. Welke verkla ring door velen wordt uitgelegd in dezen zin, dat de heer Cellijn ook gieiurende het laatste jaar van de vierjarige periode, welkte in Sept. 1929 eindigt, zal volharden bij zijn plan om geen Tweede Kamiermaudaat te aanvaarden- Intusschen ook hier dient men den loop der dingen te ver beiden, zonder al te veel waarde aan voorspellin gen te hechtien! Over de verhouding tusscblen Nederland en België is in den jongsten tijd hJeel wat bespie geld, in en buiten de pers. De „Daily-Telegraph" kwaïn met de tijding, dat spoedige hervatting der onderhandelingen inzakte het Scbelde-vraagstuk te wachten is. Een el zeer vaag bericht. Maar ook kwam uit Brussel het „novum", dat 'de Blelgisehe minister Hijmans wel op zeer vriendelijkon toon in een politieke rede op de wensehelijkheid had gdwezen van een hartelijke samenfwerking tus- echan Nederland en België, doch tevens in die zelfde rede heeft gezinspeeld op de mogelijkheid! dat de tussehen ons land en België hangende ge schillen tenslotte ter beslissing aan het hof van Arbitrage in Den Haag zouden moeten voorge legd ter beslissing. Welke ontboezeming steun vond bij den soe.-dem. Belgisehen Staatsman v. de. Velde. In hoever dergelijke woorden geschikt zijn te bevorderen de kansen van Nederlands deelnemen aan de Belgische onafhankelijkhieids- fie&tijnen in 1930, is een kwestie, die ik nu maar even terzijde zal laten. Ik keer terug tot mijn uitgangspunt: de reeks van congressen e.d. in Juli-maand van dit jaar te onzent gehouden. Wij hadden het reed? in mijn vorige kroniek genoemde twaalfde Congres van de Volkenbonds- vereenigingen met de diverse uitstapjes, diners, recepties enz., daaraan verknocht. De Vereeniging van Glasfabrikanten in Neder land 'hield haar '56e jaarvergadering in den Haag- scben Dierentuin. De Nederl. Maatschappij tot bevordering der Pharmacia kwam te Botterdam onder leiding van dr. Hofman, bijeen. De Internationale Astronomische Unie hield baar derde congres. Het werd geopend in dé Haagsehe ridderzaal door minister Waszink en vergadert tot 13 dézer in de oude Sleutelstad1- Te Dordrecht vergaderde de Vereeuiging van Nederlandsche Gemeenten. Van 16 tot 19 Juli zal in den Haagstehen Dierentuin worden gehouden de internationale tentoonstelling voor schoen- en lederindustrie. Te Alkmaar kwam de alg. vergadering van den Alg. Ned. W ielrijdersbond. onder leiding van den grijzen, nog steeds zoo werkkrachtigeu Edo Berge nia bijeen. j I Ik wijs eT met allen nadruk op, Jat dit toch tamelijk uitgebreide lijstje absoluut geen aan spraak maakt op volledigheid- Ik stip nog aan, van Bonden en öongressein gewag makend, dat in de Hofetad een Bond van Ppst zegelhandelaren is opgericht.' Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets g Buikbanden g Rechthouders 1 Elastieken Kousen Zwachtels en' Voetmanchetten ^EUjUxitl Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) Het Delftsche stndentenkorpa kierde op extra briljante wijze zijn zestiende lustrum. Welke fees ten werden ingeleid door vrij ernstige relletjes in de oude Zuid-Hollanüs'che stad', welke niet zonder inspanning door de politie weraen be dwongen. De toebereidselen tot het groote bloemen-corso dat te 'sGravenhage zal plaats hebben op 2 Aug. a-s., te* eere van Koningin Emma's zeventigsten geboortedag worden met volle kracht en toewij- i ding voortgezet. De reis van H. M. de Koningin I en prinses Juliana in Noorwegen blijft door prachtig weer begunstigd wtorden. Op 1 Augi. as. hoopt de Koningin te Soestdijk terug te zijn en zal dan gedurende eenigen tijd de gast wezen van de Koningin-Moeder op Soestdijk. Personalia: Tot voorzitter van den georganl- eteerden (Hoogen Raad van Arbeid is mët bijna algemeene stemmèn gekozen mgr. dr. Nolens, tot vice presides de hoeren mr. 'A. Philips en E. Kuipers. Den 25en Juli zal de consecratie plaats hebben van mV. Aengenent als B-K. Bisschop te Haarlem. De Turksche gezant bij ons hof Mohmed Essad-Bey wordt vervangen door Aali-Bey. De Amsterdamsche afdeel in g der vrouwengroep van den Vrijheidsbond huldigde mej. dr. M. J. Baale bij haar zilveren jubileum ala doctor in de klas sieke letteren. Zij was de eerste vrouw te onzent, die bij deze faculteit promoveer.de. De oud-Minis ter en senator mr. P. Rink is valn ernstige onge steldheid herstellend. Ds. Dr. van Gheel Gilde- meea'ter, de bekende Haagsehe predikant, vier.le zijn gouden jubileum als bedienaar des Wooras. IJit de doodenlijstProf. dr. O. J. van Berckei, oud-president van .den Raad van Justitie, rte Ba tavia, oud-directeur van de Ned.-Indische Be- stuurs-A cademie 71 jaar, Den Haag. Uit de joDgste criminalia teeken ik aan, dat de uitspraak in het strafproces met betrekking tot de Veenlammer Hypotheekbank zal plaats hebben op 16 Juli a-SL Op de 'I.T.M., te Arnhem werd een prachtig beeld gestolen, dat gebroken door de politie er gens in de Geldersche hoofdstad is teruggevon den. Te Rotterdam is een beduidend' vermogen gevonden in een.... hollen boom. Effecten, testa menten, portretten en nog meer werden in dit geheimzinnige apkket aangetroffen. Natuurlijk wordt vermoei, dat inbrekers het hebben weg geborgen. De myaterieuse zaak is nog niet opge helderd- Het is weer een periode van inbraken, in aller lei streken des lands gepleegd. Te IJmuiden, te Hilversum en elders wisten Je vingervlugge ondernemers van „kraakjas" buit te achterha len. Men zij1 pp z'n hoede. In de hoofdstad van Overijsel is een telegrafist in 's Rijks dienst gearresteerd, die zich gedu rende geruimea tijd met den lande toekomende penningen bleek verrijkt te hebben. Ben opperman te Helmond wierp zijn vrouw bij een ruz'ie-partij een mes toe, dat baar in een oog raakte en bovendien levensgevaarlijke wond berokkende. De woesteling is gepakt. Een R-otteodameche huisvader gaf een Blechts in zijn verbeelding bestaand dochtertje bij den Burgerlijken Stand aan, uenein.de eene weke- lijkscbe toelage Van een ziekenfonds machtig te worden. Het.bedrog kjwam aan .den dag en 'da man zal er voor hebben te boeten. Uit de ongelukken-serie: Een 18-jarig meisja en haa x5-jarig zusje zijn te Rotterdam, uit oen roeibootje gestort en jammerlijk verdronken. De roeiliefhebberij vergt weer hare „geWpne" slacht offers. Voor de serie auto-,ongelukken verwijs ik naar de bladen, gelijk steeds. Behoudens den etra,- ordinair-ernstige ongevallen, idoor de „motors" be rokkend. Wat- de branden der week betreft, stip ik even aan, dat de groote verwoesting, door het vuur in „De Vijf" te Doetinchem, electromotorenfabriek, veroorzaakt, eenige tonnen gouds beloopt- Tussehen haakjes memoreer ik even, dat de Drentsehe Veenbranden van Mei j.l. totaal voor een bedrag van 270.000 aan schade blijken heb ben veroorzaakt. Welke spm bijna geheel door verzekering wordt gedekt. Vermoedelijk zal men over deze kwestie nog wel iets te hooren krijgen. Te Weert siloeg in den nacht vain 3 op 4 Juli j.l. de bliksem in een graamsilo van meelfabriek! De schuur van de silo (waarin 200.000 Kg. graan) Rtortte op kantoor en woonhuis van den bedrijfs leider. Deze, zijn vrouw en kindje werden ver stikt. Enkele droevige ongevallen kwamen voor door de zotte en ro,ekelooze gewoonte om op rijdende trams te springen. Zegt 't voort. Op de spoorlijn MaastrichtHasselt werd het lijk gevonden van een 60-jarigen oud-bestuurder der typografen-organisiatie te "Heerlen, mét ver brijzelden schedel. Te Amsterdam woedde een 'zeer heftige brand in een rijwielfabriek aan den Asferweg- Eenigja honderden- fietsen en twee auto's werden vernield. Bij een onbewaakten overjweg te Kwaden d'amme (Z.) werd een auto gegrepen door een lokaaltrein. Den inzittende medicus, dr. Folmer, uit Drie wegen, kostte dit incident het leven-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1