NIEUWE MOEDER EN MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Uitgave Firma I. H. KEIZER. Radacteur I. H. KEIZER. Bureel RaarUarviauda. RASP3ETIN, BE HEILIGE DUIVEL FEUILLETON Groot Spoorwegongeluk bij Miiochen No 82 inters, telephoon 5& Dinsdag 17 Juli 1928 37o Jaargang i, ui. ui ijk ui tin m vi Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van 15 regels 7i oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte (door J. F. de V.;)| II. Raspoetin .wordt -ons in die dagen (1909); be schreven als een man van middelbare grootte, zeer breede schouders, eën langwerpig gelaat met grooten neus, en een paar vreemde, doordringende oogen, waarvan een eigenaardige aantrekkings kracht uitging. Zijn lange, doorgaans verwarde baard, deed zijn gezicht nog langer schijnen. Het geheel gaf een zeer onsympathieken, ja eigenlijk een afstootenden indruk. Doorgaans was Raspoe- tin gekleed in een eenvoudige monnikspij. Hij trad overal waar hij verscheen, met een zeker aplomb op. Groette een ieder, zelfs de hoogste autoriteiten met een achtelooze nonchalance, ja, hij rpoet zich zelfs niet hebben ontzien om den Czaar met een „bonjour, mijn waarde" te begroeten. Intusschen nam zijn invloed op de keizerlijke familie, maar in het bijzonder op de Czarina, voort 'durend toe, en naarmate dit het geval was, begon Raspoetin zich met de politiek te bemoeien. In alles luisterde men langzamerhand naar hem en practisch was in die dagen niet de Czaar doch hij ,,de 'beheerscher aller Russen.' Gelijk het een vroom man paste en hij gaf zich alle moeite hiervoor door te gaan wandelde Raspoetin 'des daags voor het keizerlijk paleis, met alles en ieder over God sprekende en den Czaai in schier alle aangelegenheden adviseeren- de. Reeds vroeg begaf hij zich ter ruste, teneinde, gelijk hij dit placht te zeggen, voor het slapen gaan zijn gebeden te kunnen opzeggen. In wer kelijkheid echter veranderde dan de vrome man in den hartstochtelijken Raspoetin van vroeger, het lid yan het beruchte genootschap; gaf hij' zich over aan allerlei zwelgpartijen en lage uit spattingen. Het is hier uiteraard niet de plaats om over (het leven van Raspoetin verder uit te wijden. Genoeg zij het te vermelden, dat het uiterlijk van heilig man, een waar demonisch wezen verborg. Mannen zoowel als vrouwen werden, eenmaal onder zijn invloed staande, zijn slachtoffers, met wie hij' naar (goedvinden kon handelen en uitschudden, zooveel hem verkoos. Talrijk waren zijn slachtoffers en bewonderaars. Het geld stroomde hem dan ook van deze laatste zijde letterlijk toe. Het behoeft dan ook waarlijk geen verwondering te wekken, dat gelijk met Raspoetin's invloed heft aantal zijner vijanden steeg. Weliswaar was de Czaar reeds eens bezweken voor de vele tot hem gerichte beden, en had hij Raspoetin van het hof verbannen, doch slechts om hem, dit op aandrin gen der Czarina, hier weer te doen terugkeeren. Toen men zag dat het een onmogelijkheid was Raspoetin goedschiks van het hof te verwijderen, besloot men zijn toevlucht tot geweld te nemen en hem eenvoudig uit den weg te ruimen. Talrijk waren de aanslagen welke op zijn leven werden gepleegd, alles echter tevergeefs, noch vergif, noch dolk of revolver konden slagen. En, hoe menigvul dig deze aanslagen ook waren, niemand kon er zich op beroemen Raspoetin ook maar een oogenblik zijne gewone koelbloedigheid te hebben zien ver biezen. Toen hij eens, het was in 1913, het paleis R 35)' In 't volgend jaar verwierf Et ienne 'Gastol oeu eerste miedalje en twee jaar later den eersten prijs. Van toen af werd hij tot de meesters gerekend en lachte het geluk hem toe. De schilder, een kunstenaar in zijn 'hart, die niettemin gerégeld en zelf ingetogten leefde, was iemnad die zeer op zijh onafhankelijkheid ge steld was. Een ernstig voornemen om te trouwen had hij nooit ge hal Toen hij hiet sterfbed des priesters verlaten 'had, 'was hij zeer bedroefd' over het aanstaande verlies van den ouden, trou wen vriend, doch het denkbeeld, djat George Da- rier onder zijn leidnig zou komen, lachte hem vriendelijk toe. 1 „Dat noem ik gelukkig kolven!" zei hl] onder meer in zich zelf. „Ik behoef me geen vrouw op den hals te halen en zal tooh een kind hebben, ik, die kinderen vergood I" Te Parijs aangekomen, reed hij regelrecht naar het lyceum Hendrik IV en verzocht den rektor verlof voor George Darier. Toen hij geroepen werd, begreep George alles yerlatend in zijn auto wilde stappen, loste een door den adel gehuurde moordenaar, een revol- I verschot op hem. Raspoetin wierp zich echter met zijn reuzenkracht op zijn aanvaller, ontnam hem i zijn revolver en leverde hem1 eigenhandig aan in- ■middels toegeschoten politiemannen over. De meest gevaarlijke aanslag welke op het leven j van Raspoetin was gemunt was die, welke de j boerin Gousseva in het jaar 1914 op hem pleegde, j 'Bij deze gelegenheid werd wel op een afdoende wijze bewezen, dat Raspoetin toch geenszins, ge- J lijk het volk begon te beweren, onkwetsbaar was J Raspoetin werd bij die gelegenheid door een mes steek zoo gevaarlijk gewond, dat de doctoren uiteraard geen hoop meer konden geven. Raspoetin \yao echter taai en herstelde, dank zij zijn sterk gestel, hetgeen waarlijk een wonder mocht heeten. De boeriri werd gearresteerd en verklaarde,' toen zij Zich over haar misdaad had te verantwoorden dat Raspoetin een verleider was voor Rusland in het algemeen en voor de vrouwen in het bijzonder en dat zijn dood niet anders dan een weldaad voor de menschheid was. Zij werd tenslotte naar een krankzinnigengesticht gezonden. Buitenland DUITSCHLAND. VELE DOODEN EN GEWONDEN - GEEN VREEMDELINGEN ONDER DE SLACHT OFFERS. Bij het hoofdstation reed Zondagavond de Neu- renburgsche trein op een voortrein, welke tot stil stand was gébracht, door het trekken aan den noodrem om nog onbekende redenen. De beide achterste wagens van den voortrein werden in elkaar gereden en vlogen in brand. Tegen middernacht waren er acht dooden ge vonden en zeven gewonden. De plaats van* het ongeval is slechts zeer moeir lijk te bereiken. Reeds uit de verte is de (geweldige brand van de wagens te zien. Hoewel de brand weer reeds een half uur bezig was te trachten hfeti -vuur te blusschen, woedde het vuur nog steeds yoort. Tot middernacht kon nog niet worden vast- gesteld, hoeveel slachtoffers dit spoorwegongeval heeft veroorzaakt, daar' het niet mogelijk was in de ineengedrukte en brandende wagens te komen. Op het station te Munchen en bij het afgezette gebied rondom1 de plaats van het ongeval verza melden zich honderden personen, die, door dein brand waren gewaarschuwd en naar de plaats des (onheils trokken. 1 Officieel werd gistermorgen medegedeeld, dat bij het .spoorwegongeval negen dooden, zes vrou wen en drie mannen zijln te betreuren. Bovendien tfs een der gewonden op weg naar het ziekenhuis gestorven. Naar het ziekenhuis werden vervoerd dertien gewonden, nl. acht manmen en vijf vrouwen. Bovendien is een groot aantal reizigers licht ge jond. Bij het reddingswerk hebben eanige brand weerlieden en leden van den sanitairen dienst lich te verwondingen opgeloopen. Over de oorzaak van en viel Etienue weenend om den ha la. De beide reizigers spoedden zich naar Chevry waar de pastoor zijn lieveling schreiend om helsde. Het duurde lang, voordat de stervende of zijn pleegkind een enkel woord 'konden Spreken. De pastoor was de eerste, die zich vermande. Hij gaf het geliefde kind een paar nuttige wenken I op zijn levenspad en zeide vervolgens, dat hij I voortaan in Etienne Castel zijn tweeden vader moest zien en hem in alles gehoorzamen, zooals hij dat den pastoor en zijn zuster steeds had ge- daan. Suikkehd beloofde George dat. „Blijf, wat uiw hart betreft, als man, 'hetgeen ge als knaa pwaart!" vermaande de geestelijke. éGoed mensèhlievend en onbevooroordeeld! Ver draag alle teleurstelling met moed en zorg dat uw, geweten rein blijft! Kniel nu neder, mijn zoon, opdat ik je mijn zegen geef." Dit geschiedde en kort daarop had de brave herder van CJtevry voor eeuwig de oogen ge sloten. Een week daarna, keerde George Darier al» pupil van Etienne Castel naar zijn school terug. XL VI. 0 mat reeks denzelfien tijd, 'waarin datgene, wat wij in de laatste hoofdstukken hebben vermeld, iu Frankrijk voorviel, stierf te New York me- het ongeval kon tot nu toe niets worden medege deeld. Tot de slachtoffers behooren, voorzoover tot nu toe bekend is, geen vreemdelingen. NOG EEN SPOORWEGONGELUK. Door het uitzetten van de rails tengevolge van de hitte, is te Winkel-Ruhpolding een trein ont spoord. De locomotief en de beide eerste wagens vielen van den spoordijk in een bergstroompje. Drie reizigers werden gewond. De materieele scha de is groot. ERNSTIG MIJNONGEVAL In de Rammelsburgi-mijn heeft een ongeval plaats gehad. Twee mijnwerkers werden door neervallend gesteente bedolven. Hijn lijken wer den geborgen. KRUITFABRIEK VERNIELD. Zaterdagmorgen steeg boven de Hasslocher ber gen plotseling een groote rookzuil op, die verkon digde dat er op de kruitfabriek Hassloch op nieuw een ongeluk was voorgekomen. Juist twee jaar geleden is deze kruitfabriek ook al door een ontploffing volkomen vernield.. Door tot nog toe onbekende oorzaak had in een van de fabriekslokalen een ontploffing plaats, waar door spoedig het geheele oude gedeelte der fabriek in vlammen stond. De pastoor van ScLollbrunn, die, toen het on geluk bekend werd, onmiddellijk naar de plaats van het ongeval snelde, werd ernstig gewond. Te kwart over een stond de fabriek nog in lich telaaie. 1 De directie van de kruitfabriek te Hassloch deelt mede ,dat tot nu toe drie dooden en een\ zwaar gewonde als slachtoffer van de ontploffing ge borgen zijn. Het aantal lichtgewonden kan toti dusver nog niet vastgesteld worden, daar de in de fabriek aanwezige arbeiders onmiddellijk na het uitbreken van den brand de fabriek hebben verlaten. Ook de oorzaak van den brand kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld- Volgens een Wolffbericht zou het aantal doo den vier bedragen, dat der zwaargewonden acht en dat der lichtgekwetsten 16. Het personeel bedroeg ca 130 man. Door de ontploffing werden alle vensterruiten in de omgeving verbrijzeld. SPANJE. SPOORWEGONGELUK BIJ ST. SEBASTIAAN Naar gemeld wordt is bij1 St. Sebastian, in de buurt van Renteria, een goederentrein op een lo kaaltreintje geloopen, waardoor dit derailleerde. Acht personen werden ernstig gewond. FRANKRIJK. EEN SCHIP GESTRAND. Het s.s. „Moghreb Acsas" is voor de Seinemon- ding bij Honfleur gestrand. Het schip is volko men verloren, evenals de lading, die op 20 milli- oen wordt geschat. Zesduizend vaten wijn verdwe nen in bet water. Met het oog op het door deze vaten veroorzaak te gevaar voor de schroeven der schepen, is het op- en afvaren der Seine verboden. I vrouw Fmilie Armand geboren Mortimer, tedwijl zij haax echtgenoot, den valsiehen P:aul Armand, slechts een kind achterliet, een klein, Zwak en ziekelijk achtjarig meisje. Hoe WTeed en slecht Ernst Garaud zich ook mobht hebben gedragen, dit nam niet weg, dat hij zijn jonge, schoone vrouw hartstochtelijk had liefgehad. Zijn smart bij haar dood was oprecht en grenzeloos. Het eemige wat hem staande hield 1 waa het zien der hartelijkheid van het kind, dat 'hem telkens aan haar moeder herinnerde. Jannes Mortimer overleefde zijn geliefdie dochter niet lang en liet bij zijn dood zijn schoonzoon! 1 achter, als een der rijkste industrieelen van 'de j Vereenigde Staten. Jean Soliva was, gelijk begrijpelijk is, niet 1 meer van de zijde geweken van den voorgewenden 1 neef, sedert bij achter diens geheimen gekomen gekomen was. Negen jaar lang had Soliva gleztwe- gen, daar Ernst Garaud geen aanleiding had gegeven, om hem het mes op de keel te zetten. Hij kon uit de kas van James Mortimers schoon» zoon, om zoo te zeggen, naar welgevallen putten. Altijd meer en meer aan het spel verslaafd, ver- loor hij dikwijls aanmerkelijke sommen, maar de j gewaande Paul Armand hielp hem steeds uit aen j nood, zonder hem veel te onderhouden over die verderfelijkheid van het dobbelen. Jean Soliva had derhalve geen redenen om Ernst Garaud iets in den weg te leggen. BELGIE. INCIDENTEN BIJ DEN INTOCHT VAN DEN HERTOG EN HERTOGIN VAN BRABANT TE BRUGGE. Ter gelegenheid van den blijden intocht van den hertog en de hertogin van Brabant heeft zich een incident voorgedaan. Een vijftigtal betoogers, voorzien van fluitjes, floten bij het voorbijtrekken van den stoet. Tien werden gearresteerd, en naar het Paleis van Justitie overgebracht, uitgejouwd door de menigte. De betoogers waren per autocar uit Ingeimun- ster, Roeselaere en Oost-Roosebeek gekomen. Toen de prinselijke stoet langs het Vlaamsche 'Huis reed om bloemen neer te leggen aan den voet van het monument voor de oorlogsdooden, werd er uit het huis „amnestie" geroepen. Daar de be toogers weigerden zich te verspreiden, ontruimde de politie het huis, dat op last van het parket wend! gesloten. Verscheidene personen werden gearres teerd. i TURKIJE, DOOR EEN SCHILDWACHT DOOD GESCHOTEN Zondagnacht hoorden twee kolonels ih een auto bij een fort te Smyrna niet het bevel van leen schildwacht om' te stoppen, waarop hij vuurde en beiden doodde. AARDBEVINGSRAMPEN HEVIGE AARDBEVING TE SMYRNA. Een aardbeving te Smiyrna heeft schade aange dicht aan talrijke gébouwen, terwijl vier personen gewond zijn. Het paleis van Justitie en de tabaks opslagplaatsen verkeeren in ernstigen toestand. Te Torbali is geen huis onbeschadigd. Er zijn zes gewonden. Zondagmorgen om ongeveer half twaalf heeft een buitengewoon hevige aardbeving te Smyrna plaats gevonden. Sterke schokken blijven aanhou den. Men kan het aantal slachtoffers nog niet ischatten evenmin als den omvang van de schade. Uit den Omtrek - SINT PANCRAS. De Nederl. Herv. Meisjesvereeniging, onder lei ding van Mevr. Jellema, maakte op n en 12 kiezer i haar jaarlijksche zomeruitstapje. Ditmaal was het doel reis Arnhem en de schoone omgeving. In Arnhem werd overnacht, terwijl op den tweeden Üag de I.T.A. wend bezichtigd. Hoogst voldaan keerden alle deelneemsters in den laten avond van den tweeden dag weer behouden huiswaarts, SINT PANCRAS. Door Ged. Staten is van den dienstplicht lich ting 1929, voorloopig vrijstelling verleend aan D. Bobeldijk, W. Keizer, en W. Koornstra, terwijl aan den dienstplichtige G. Ilbrink voorgoed vrij stelling is verleend. Bij beschikking M. v. O., werd vrijstelling van (herhalingsoefeningen verleend aan J. Jongejan en K. Houwert, terwijl uitstel werd toegestaan aan Jb. Wagenaar Jbz. [Wie moeten nu eenige etappen in onze ge schiedenis terug. De lezer herinnert zich waar schijnlijk wel, dat mijnheer Julius Labron, lie vermoorde ingenieur van Alfortville, een zoon had nagelaten. Mevrouw de iweduwe Bertin, zij'n tante, had van het vermogen van Edmonds va der gered, wat te redden viel, namelijk het geld' der assurantie-maatschappijen en zij had daar mede de schulden haars broeders betaald'. Aldus wad den reohtmatigea erfgenaam niets anders overgebleven, dan de grond, waarop de puinhoo- pen der fabrieksgebouwen stonden. Om ttwee re- lenen had Edmonds tante dat terrein niet te gelde gemaakt. Ten eerste, omdat die grond be trekkelijk zeer weinig zou hebben Opgebracht en ten tweede omdat zij bij zich zelve gezegd had: „Wie weet, of de lieve jongen nog niet eens in de gelegenheid komt, de fabriek weder op te bonwen en dan is het oude terrein 'daarvoor de aangewezene plaats." Daar de goede vrouw zelf geene kinderen bezat, bracht zij haar neef als een eigen kind groot. Zij liet hem vooral werktuigkunde etudeeren, laar haal broeder meermalen als zijn wemsch had te kennen gegeven, dat zijn zoon hem als fabrikant zou opvoLgen. Toen Edmand tien jaar wa® gelwonden, werd hij naar het- lyceum Hendrik IV gezonden en om üj (Zie vervolg 4e pagina).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1