N i E tW E MOEDER EN MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 85 INTERG. TELEPHOON 52 Donderdag 19 Juli 1928 37e Jaargang Oitgive: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Wschamiide. Stemmingsbeeld Groentenland FEUILLETON Op de Purmerender markt LAMfiSIUKlft COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van 16 regels 7a cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte 't Wil dit jaar met de vroeg1© aardappelen heele- maal niet er zit geen schot in. 't Blijft, wat de prijs betreft, harigheid. 't Schommelt voor export, reeds dagen aanéén om de f 4 per 100 Kg., enkele dubbeltjes er on der gemeenlijk. De mooie aardappelen voor 't binnenland kunnen wel aardig wat irfeer ombren gen, maar dat fijne goed bhengt weer geen be schot. Neen, we zullen tot 't volgende jaar moeten wachten, de kans voor 1928 op bevredigend resul taat schijnt wel verkeken. De bouwer zegt' eiken dag, dat 't, er onmoge lijk voor kan; geen mensch zal 't tegendeel be weren. De exporteurs klagen over te Vemfg bestéllin geu en de kooplui op dfe binnenlands,che markten over een moordende concurrentie. Een voorbeeld. De Amster'damsche grossiers ontvingen :de vo rige week beste IJpoldier muizen, puik van kook', franco thuis voor f 4.50 per 100 Eg. Nu mag men zéggen, die boeren kunnen 't er evenmin Voor doen, 't feit ligt er nu "eenmaal, met dat aanbad moet gerekend worden. De buitenlandsche aarlappelenhan dela'ren, spe ciaal in Rheinland en het Ruhr gebied, bestellen voor hun betere clientèle een wagentje Holland- sche aardappelen. Massa's hebben ze van ons heelemaal niet noo- dig, daar zorgen de Belgische boerenbonden wel voor die 't goed grootendeels in consignatie stu ren .De prijs van de Belgische aardappelen in Duitschland is van 0.45 Mrk. per baal lager dan voor de onzen. Die voorsprong dahken we allen aan de zooveel betere aflevering van 't goed. 't Is wèl een contrast tegenover 't vorig jaar. Toen heel dure vroegte aardappelen, 6ezet met onmogelijke klonten modder. Tenslotte nog ziek te op den koop toe. Nu een gaaf product-, als gewassèhen komt 't goed in de zakken, practisoh vrij van grond. Van ziekte geen spoor, maar toch geen prijs. Onder de 'in N.H. verbouwde soorten komen er twee voor, 'waarover een en ander te zeggen is. Daar heb je de negeutigvoud. Graag neem ik aan, dat ijeze variëteit vruchtbaar is;; de knollen zijn gewoonlijk 'zeer gro'f. Maar geen 'aardap pel, bevattelijker voor ongemak als deze. Wat slordig gerooid, lijkt een partijtje negentigvoud op heel wat, maar wéinig op goed gevormde aardappelen. Schier onmogelijke wangestalten ko men. in de negentigvoud voor, uitwassen als po- lypen, 'knoestig, bonkig. Een andere, op 't eerste gezicht zeer mooie aardappel is de Ideaal. Kijkt ge echter wat nauw keurig toe, dan bemerkt ge ras iets bijzonders, er zitten zooveel gebarsten knollen in een zak. Ik overdrijf in 't geheel niet, als ik beweer, dat men bij 't inladen duidelijk exemplaren hn dje zakken hoort springen, 't Geluid is knappend; 36) ,/Ge zijt hier de dokter, niet waar?" vroeg zij. „|Ja," antwoordde hij. ,,Ik oen hier dus in een hospitaal Haar stem klotnk duidelijk en vast. De geneesheer verwonderde zich meer en meer. ,iJ uis-t, iu een ftospitaah" luidde zijn antwoord. /Waarom Ben ik niet in de gevangenis', waar ik mijn straftijd moet uitzitten?" ,JGe zijt in de gevangenis," zei de dokter» zon der omwegen, daar hij begreep, dat hij eerlijk en oprecht moest wezen tegenover Johanna, die zoo vele blijken gaf van ongewone helderheid van geest. „Ge zijt hier in de gevangenis, doch in een afdeeling die voor een zeker soort van zieken bestemd is." Johanna werd doodsbleek, maai' zei niettemin zonder eenige aarzeling: ,,In de afdeeling vooi krankzinnigen, niet waar? Ja, er is mij over vele dingen een licht opgegaan, dokter, dat zie ik au duidelijk in... Men heeft mij als een waanzin nige behandeldBen ik inderdaad krankzinnig géweest?" Dp dokter was 't met zich zelf niet eens, wat, hij op die vr&ag zeggen moestt doch, zonder het past deze 'eigenschap nu bij den iieaal-naam? Thans wordt met name in de Streek ongeveer evenveel Ideaal als Schotten aangevoerd, 't prijs verschil is zeer gering; alleen de leelijke nege n - tigvouÜigers zijn dezer dagen enkele dubbeltjes hooger in prijs. 'tHeeft er veel van, dat men dit jaar heel Europa van plantgoed wil voorzien. Reeds' wor den door de bouwers groote hoeveelheden gei kuild, op hoop van zegen; fijnere partijen worden door de kooplui gekocht en opgelegd. In Fries land owrdt schier geen vroege aardappel voor consumptie verkocht, 't is alles voor plantgoed. Deze algemieene speculatie kan nog wel eens fout loopen, de lage prijzen voor consumptie werken dit in de hand. Te Bovenkarapel wordt eens per week (voor de eerste maal was het op iden 12 dezer) veiling van goedgekeurd pootgoed gehouden. Men had me pogen wijs te maken, dat te Grootebroek, Waar de bouwers de aardappelen grootendeels veria-den, 't eigenlijk gezegd een zoodje zou zijn. Men zou er de boel maar in ie zakken „plompen", de eene boer zou den ander immers niet verraden, 't toezicht door koopen uitgeoefend, zou weinig beteekenen. Kom dan eens bij ops, daar is het zooveel be ter! Waar dat zoo is, Iaat ik maar in "t midden. 'k Heb nu -den toestand gezien, en voor de zooveelste maal vastgesteld, dat er in bouwers en kooplui kringen aller erbarmelijkst wiorHt ge- zwfamd, gekletst. iSr zijn inderdaad onder deze genoemde men- achen categorieën vele vooroordeelen, stokpaard jes. En onder de veilingen onderlnig bestaat nog al wat revaliteit. Laat mij zeggen dat de toestand te Boven-' karspel mij tamelijk wel ideaal voorkomt te zijn 'k gevoel niet dat men er veêl korter bij kan komen. Et is m.i. geen verschil tussehen de uit nemende Langendijker sorteering en die van Grootebroek. Treft men op buitenveilingen veel ■tukken b.v. in aardappelen, om van andere on gerechtigheden maar te zwijgen, 't is op de giroo- te veilingen wei anders. Men krijgt dadelijk te Grootebroek den 'indruk van soliditeit.; daar zijn eerste klas bouwers, die de behandeling van 't goed van vader op kind hebben geleerd, waar 't veilingsiwezen zeer opvoedend heeft gewerkt. Men kome mij met deze simoesjes niet meer op 'tdak. Grootebroek's naam is uitnemend, wie er komt en uitkijkt, komt sitellig tot eenzelfde slotsom. Er staan groote dingen te gebeuren, daar te Grootebroek, er wordt een nieuwe moderne laad plaats gebouwd. Langs de oude lijn, bouwt men oen zestal zijlijnen, dubbelspoor, waarvan ie ach tersite gedeelten overkapt worden. Een tweetal lijnen zijn zoo goed als klaar, de kap rust op geweldige betonblokken, en maakt antwoord af te wjachten, vervolgde de pugeluk- kige Johanna: Ja', ik ben.waarlijk niet wiel bij het hoofd ge weest; ontken het maar niet, dokter; waartoe zou dat dienen? Aan de dingen, die achter ons liggen, kunnen we niets meer veranderen. Ik ben krankzinnig geweest, maar ik bten het nu niet meer. Ik herinner mij alles wat aan de ziekte vooraf is gegaan. Men heeft mij wegens brand stichting, diefstal en moord tot levienslanjge ge vangenisstraf veroordeeld. Bij het hooren van dat vonnis ien ik was onschuldig, dat zweer ik u! ben ik in onmacht gevallen. Wat er sedert dat oogenblik met mij is gebeurd, zie, dat weet ik niet! 'tIa me, alsof ik ontzettend lang heb ge slapen. O' zeg mij toch alles, dokter wat u Raar van bekend is. Hoe lang ben ik van mijn ver stand beroofd geweest? Sedert wanneer ben ik hier?" I Dat moet ik eerst even op uw biljet zien- Daar kunt gij 't zelf lezen, dat ge sedert den 14 Maart 1862 hier zijt." /Sedert 62 en wélk jaar hebben wij nu?" ,,'tjaar 187-1." Johanna wankelde waar zij' stond en zocht steun waardoor zij op de been bleef. „Negen jaar!" mompelde zijy terwijl zij haar hand langs het voorhjoofd liet glijden. „Negen aa rjlang ben ik dus krankzinnig^ geweestNie mand denkt meer aan mij! Nietmlahd is hier ge weest, om naar mij te vragen, wei?" „Neen, niemand," zeide de idokter. /En ik had twee kinderen," vervolgde de on een indruk, als moest 't gebouwde 'eeuwen mee. Voor goéderen die niet verpakt, doch los ver laden worden, heeft men laadplaatsen met een smal pad langs het vaarwater. Waar men wil verpakken, is een flinke ruimte gelaten tussehen rails en water. De meest moderne laadplaats zal men straks be GrootebroekBovenkarspel kunnen bewonde ren. 't Is daar alles zoo in orde. Stap even dat keurig nieuwe veilingsgebouiw binnen, waar een viertal bloemenmanden hangen, met prachtige, bloeiende planten. Vóór staan enkele palmen. 'Onder 't veilen is het even rustig als te Broek- In 't gebouw is zelfs de waterleiding aange bracht, zeep §n handdoek zijn aanwezig, om even de handen te wasschen. Praat nu niemand mij meer over narigheid) te Grootebroek, ware het zoo als daar op alle N.H. veilingen. We verwachtten eind Mei dure aardappelen, en 't lijkt er nu -niets op. Me! de tropische temperatuur verwachtten we een bloemkoolprijs van een enkele cent per stuk. J.L. Zondag nog zei een Broeker bouwer degen me: Morgen bloemkool veilen, 'k gelóóf niet dat het veel meer dan een stuivertje worden zal. Waaruit de lezer de conclusie kan trekken, dat men op Zondag zelfs te Broek nog met kool, aardappelen enz. bezig, is. Men verwachtte en vreesde voor de kassen, daar heb je de tomaten. Zou -dat'niet vast moeten loopetn Op avontuur hadden velen liever in Mei nog hun aardappelakker, en keken wat neer op die warenhuizen. Kóm nu eens1. Drommels 't gaat zoo best met de kasprodueten, de opbrengsten zijn uitsteken'!, de prijzen gaan goed. Men informeere maar eens bij 't diemonstratiebedrijf. Ook met 't fruit gaat 't niet slecht. Gisteren Werd te Zwaag en bloc verkocht, in een koop ruim 40.000 Kg. zwarte bessen. Eén druk je op de knop en een 'firma Werd kooper voor meer dan f 16000. 'Er Worden -laar 'boven in N.-H. óók zaken Dan had ge gisteren ook eens een kijkje moe ten nemen ter bollenbeurs 'te Grootebroek, waar voor een enorm bedrag aan bloembollen is ver kocht. Op de terugreis sprak ik enkele bezoekers, die al maar praten over La Reine, Fier miljoen brillant, en weet ik wat namen meer- 't Was een willige bollenmarkt gewteest, er waren veel exporteurs met gelweldig luxueuse auto's. Er moet in de bollen nog al wat verdiend Wor den. Wie wéét, over een 20-tal jaren staat mis schien een opvolger op die stemmingsbeeidlea schrijft uit Bollenland. Wij lezen in het „Handelsblad": Wanneer een buitenlander in den kortst moge- lijken tijd een Nederlandsehe kippenmarkt, en een eenden- en eiermatkt^ea een boter-, een varkensi-fc een biggen-*, een koeien-, kalveren-, schapen-, land meren- en paardenmarkt, en een kaasmarkt wil zien, dan zoude, of geleide mea hem naar Purmerend op een Dinsdagmorgen. Want dit is het bijzondere van den Purmeren der marktdag: lat alle deze en nog andere mark ten alle tegelijk op een dn denzelfden -dag ge houden worden op eeu en dezelfde plaats iu d)e onmiddellijke nabijheid van Amsterdam. Elk plein, elke straat is des Dinsdagsmorgens dan ook in een marktveld herschapen en alle resteerende open plekjes, alle hoekjes en gaatjes zijn opgevuld met boerenwagens, karren, fordjes, autobussen, enz. Een nieuw aangelegd parkeer terrein, plaats biedende aan honderden voertui gen heeft daaraan niets veranderd. Enkele uren na zonsopgang neemt het verme nigvuldigingsproces van de op gewone lagen slechts 6000 zielen tellende bevolking van hel stadje een aanvang. Omstreeks elf uur begint Pur merend weer leeg te loopen, zoodat het, als de klok van het raadhuis, waar tegenover de kaas markt gehouden wordt, „een" slaat, weer zijn gewone kalmte heeft herwonnen, maar nog niet zijn gewone properheid. Maar in dien korten tijd is er veel gebeurd: Ettelijke honderden v!arkens zijn hun inziens schandelijk gemaltraiteerd: rood, en blauw iwier- gelukkige, terwijl zij in tranen uitbarstte. „Mijn zoon George en mijn dochter Luc-ie! Wat is er va|n Hen geworden? Zouden zij nog wel in het leven zijn?" ,/Ja, op die vragen moet ik u helaas het ant woord schuldig blijven," zei de geneesheer, „maar er kan waarschijnlijk wel bericht omtrent hen worden ingewonnen hij de menschen, die uw kin- deTen bij zich hadden, tijdens uw arrestatie." ,/-Ta," riep de gevangene, „dat'kan! Ik zal de brieven zelf schrijven als ik mag! Maar wat zal j er nu met mij gebeuren?" ,/Dat kan nu nog niet worden bepaald- Ge hebt op dit oogenblik zeer zeker een neldierheid van geest, die de veronderstelling wettigt, dat g|e geheel hersteld zijt, doch het blijft niettemin de vraag, of die toestand zal blijven voortduren. Krant ge mij ook zeggen, waaraan gjij 't toeschrijft, dat ik u zoo geheel veranderd heb weergevon den?" „Me! zekerheid niet," antwoordde Johanna, wier gelaat verduisterde. „Ik heb vlammen zien opgaan, ik ben in doodsangst geweest, ik meende een oogenblik den brand van de fabriek te Al- fortville weder bij te wonen en 'ik heb om hulp i geroepeu." „Ge kreegt derhalve het verstand door den schrik terug," zeide de geneesheer. „Dat is reeds meermalen voorgekomen." ,^Ge gelooft dus, dat ik hersteld ben, dokter?" „Ik geloof en ik hoop het." „Beant woord mij dan ook de vraag, dokter, wat er nu met mij gebeuren zal den zij getatoueerd, op -ie wagen, over de keien, van de wagen ep de kteien ging het met hen en net toen zij wat aan het Purm'erender marktter rein begonnen te wennen, werden zij ïn het half donker op een weegschaal gesleurd, van hier stuurde men hen naar een kil wachthol; daarna werden ze wieer op- en overgeladen, indien vet met het vooruitzicht van een 'boottochtje naar Am sterdam; indien mager feu „zouters", om veel kans te hebben h:et Kanaal te moeien oversteken; indien mager, doch „schrammein" om weer naar huis te gaan, welk huis echter weer aau een an deren boer zou toebehooren- Zoo mopperden knorrig de varkens, maai- de lammeren vulden de markturen met luid gejam mer. Zij wilden terug naar Texel, naar het land hunner voorvaderen en nu stonden zij met zijn zoovelan, bijeengedreven, zoo -lat zij zich ternau wernood verroeren konden, lammetje aan lam metje, in de Warmte, op de markt te Purtaereni! En alsof -dat nog niet genoeg was, had men hun ruggen met liberty kleurtjes beschilderd- Wat had men uu met hen voor? „Bèriep er een en in koor antwoordden alle andere tegelijk Bèèèl! Toch zouden de lammerten er zoo kwaad nog niet afkomen, want zij behoorden tot de kate- gorie „Weivee" eu zouden grootendeels den boer opgaan bijv. de mooie Beemster in, om daar op tijd geschoren te worden en onder leiding op te groeien tot flinke schapen. Veel slechter er aan toe zijn de tallooze kippen, waarvan vele weliswaar, na hun minder aange- namen tocht in kleine mandjles op hobbelende karren, een reisje naar Duitschland per luxe- spoorwagon iu het uitzicht hebben, doch de grens „Zoodm ik mijn rapport omtrent' uw herstel zal hebben ingediend, wordt ge naar eene gevan genis vervoerd, waar ge uw straf zult hebben te ondergaan." ,^Ja, levenslang!" riep Johanna op bitteren toon. „En mijn arme kinderen zijn misschien ge storven, zonder van 'hun moeder een afscheidskus te hebben ontvangen! O, mijn lot is onverdrage- lijk hardt' ,/Moed, arme vrouw! Wie zegt ra, dat uw kin deren zouden gestorven zijn. Wie weet, of gij ze niet spoedig aan uw' hart zult mogen druk ken?" Johanna's geheele lichaam beefde onder een niet te bedwingen gesnik. De geneesheer sprak haar nog een paar alle- daagsche troostwoorden toe en verwijderde zich. Na haar éérste uitbarsting van vertwijfeling, werd johanna Fort Ier eenigszins kalmer en kwam eindelijk zoover, dat zij geregeld kon dienken. „Ik heb George bij den pastoor gelaten van een dorp, dat, als ik mij niet vergis, Ohevry moet heeten," zei de ongelukkige. „Die pastoor was eeu vroom m-ira met een edel hart. Hij beloofld|e mij over mijn kind te zullen waken en hij zal gewis zijn woord gestand hebben gedaan. Mijn lieve George is, als hij nog leeft, reeds veertien jaar oud en Lucie elf. Ik -denk wel, dat de min zich over het; verlaten kind zal ontfermd hebben en Lucie zal hebbea grootgebracht. mijn dier bare kinderen! Ja, de dokter heeft gelijk, d-e goede God zal medelijden met mij hebben en mij toestaan hen nog eenmaal weder te zien!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1