BEHOORT U al tot de menschen die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken? Ook U bevalt het zeker U vuet tkstetu-/" niet. over zullen komen zonder haar staarten in haar vaderland te hebben moeten achterlaten,, en welker voorland toch is de maag van den een of anderen Berlijner! En ook de piepkuikens wacht hier op de hoofd-pluim veemarkt van Noord- Holland slechts den dood en hun botjes zullen liggen op een "bord van een En gelach restaurant. Dertig a veertigduizend kippen- en eenienei eren worden in het volle seizoen op een Dinsdag morgen in Purmerend verhandeld. Groote partijen verhuizen naar de kalkputten in Landsmeer, waar een dertig millioen eieren wachten op export naar Engeland en Duitschiand. Het mijnen der eieren gaal vlug. De koopera zitten als schooljongens op lange banken in een cafézaaltje. Voor de klas staat de schooljuffrouw, m 'de gedaante van een parmantig jong meiske en bedient een groote electrisehe klok, die maar één, maar dan ook een heel 'groote wijzer heeft, die geen uren, maar prijzen aanwijst, Welke rondom op den plaatrand zijn aangegeven; terwijl de plaat verder opge vuld is met cijfers: 1, 2, 3 enz. Een partij van 10.000 eendeneieren, gewone! Rrrt! Snel loopt de w'ijzerspits langs den prijzen rand... totdat eender koopers op het knopje in zijn bak drukt-, met het gevolg, dat „zijn num mer" midden op de plaat verlicht wordt endje wijzer 'stil staat. „Nog een partij van 10.000 gewone!" Rrrt! Snel loopt... enz. En zoo wordt vliegensvlug de eene partij voor de andere na verkocht. Een heel ander en deftiger schouwspel levert de bo terhal op. Statige Volendamsche, Edamsohe en Markensehe 'kruideniers in vol ornaat bieden hier op 3e boerenboter. ,JDe beste boerenboter is nog niet- zoo goed als fabrieksboter" beweert een jonge wijdbroek. „Waarom wordt er dan niet minder, soms zelfs meer voor de boerenboter betaald'? „Wij staan voor meer 'wonderen!" luidt de oplossing van liet raadsel. Hier wordt natuurlijk ook naar ouden'wetachen trant „gemijnd", heeft de electriciteit het men- eehelijk stemgeluid nog niet vervangen. „Vlijm" zegt met klem de Edamsche wethou der: „f 1.95" constateert de afslager. Zooals van ou-ds ook misschien reeds van af den 'tijd der vroege middeleeuwen, toen graaf Jan van Egmont de iwekelijksche Purmerender maTkten invoerde krijgen ide koopers de boter mee naar huis in de „tijns", welke wel iets heb ben van 'taartendoozen, van de boeren. En nu woedt tueschen koeren eenerzijd»} en de Volen- dammers, Edam|mers enz. anderzijds al sinds ja ren een strijd over de iwijze, hoe de boeren weer in het bezit hunner fijne te stellen. De gewoonte iwll, dat 'de laatöten na zooveel dagen de 'doozen deponeerden, ieder in zijn „stamkroeg", waar de boer zijp dijn terug kan halen tégen betaling van een dubbeltje. De boereüh vonden en vinden dat allerlastigst, maar hun tegenpartij weigert hooghartig te on derhandelen en zegt „zoo 'is 't altijd geweest en zoo is 't goed!" i OPPERDOES We fietsten door het misschien wonderlijkst ge degen N. H. dorpje Opperdoes. Daar is een bene- denweg, een sintelpad met werkelijk heel aardige Ifie gedachte gaf haar rust en moed- Ze maakte van het oogenblik, waarop de bewaaksters met het eten kwamen, gébruik om een dier vrouwen dringend te verzoeken, haar ami schrijfgereed schap te helpen. „(Dal is verboden," werd haar kortaf toege voegd. ,dVIaar ik ben niet meer ziek," antwoordde Johanna. „{Dat staat mij niet te beoordeelen. Dte bepalin gen zijn streng en wij mogen daar niet van afwij ken. Als ge het -een of ander te verzoeken hebt, do ehet dan aan den opzichter of aan 3en dienst- doenden geneesheer bij zijn.ochtenivisite. Die kun nen misschien toestaan wat je verlangt, maar wij niet." Vrouw Fortier boog zwijgend het hoofd en weende. Den volgenden morgen kwam in plaats van den goeden dokter een zijner ambtgenooten, die geen verantwoording, hoe ook genaamd, op zich verkoos te nemen. De opzichtster harer afdeeling gaf op haar gedaan verzoek een enkel weigerend' antwoord, zonder meer. De arme moeder was diep bedroefd. „Zoo kan ik dus niet eens onderzoeken of mijn kinderen dooi of levend zijn!" jammerde zij. Nadat het geneeskundig verslag omtrent Johan na's herstel was ingediend, moest zij niet alleen net hospitaal, maar ook de gevangenis van Saint- Lazare verlaten, ten einde te wonden overgebracht naar het tuchthuis van Clermont, waar zij de haar huisje, waar schier geen hitte komen kan Gaat ge langs de 'hoofd-doorpssttraat, dan is oppassen de boodschap. Ge komt langs hoeken van minder dan negentig graden en daar is de dorpsstraat zóó breed, «dat 'twee broodkarren el kaar even moeilijk kunnen passeeren, als twee bussen op het smalste gedeelte van de Langedijker dorpsstraat. Zijt ge den scherpsten hoek voorbij, dan ziet ge voor u plotseling een ravijnachtige diepte: in de donkere dorpssloot, zoo diep, liggen hier en 'daar de bekende vaartuigen. Gelukkig maar, want daar moet zoo nu en dan wel een vreemdeling belanden in die sloot. Maar stel u voor, ge passeert de levensgevaarlijke bocht zonder ongelukken, dan komt ge op het eind op het erf van een zuurkoolfabriek. Hier houden alle wegen op. Ge zijt aan het einde van Opper does, ge zijt meteen vastgeloopen. De goede Opperdoezers hebben dat blijkbaar toch te bar gevonden en hebben even vóór de fap briek een smal sintelpad doen aanleggen ({men heeft daar zekere voorliefde voor donkere, zwarte paden) natuurlijk zeer smal. Dat sintelwegje, waar gé op wandelen kunt, met niet meer dan één per soon naast u, voert over een onbewaakten overweg Dc eenige onbewaakte, door mij geziene over weg, dien ik billijk. En zoo langs den spoorweg loopt dat paadje, zoo smal, naar Mademblik. 'k Gaf u niet meer dan een getrouwelijke ware voorstelling van Opperdoezér wegen In Opperdoes staan tal van kerken. 'k Fietste met een loslippigen Twisker door 't voornoemd hoekig Opperdoes en vroeg hem, wij zend op zeker kerkgebouw: „Wat is dat voor 'n kerk?' Nu vermoedde ik wel, dat het een Geref. Kerk zou wezen. Het Opperdoezer kerkje heeft zeer veel overeenkomst met dat van Sint Pancras, H.- Hugowaard, Krabbendam en Broek. Al-te-maal ruiten, begrensd door stokstijve lij nen onze goede vaderen moesten zich behelpen. Zij hebben gedaan wat ze konden» maar mooi! Brr wat een gebouw. Dat gebouw stelt dus vast een Geref. Kerk voor, stelde ik voor mijzelf vast. Mijn Twisker metgezel bevestigde mijn vermoe den met de verzekering dat het de(<Anri- Revolutionaire kerk was. De goede man bleek niet al te best op [de hoogte. Opperdoes onder ons gezegd het lijkt me eerlijk gezegd een gat. En toch ook daar wo nen t evreden en gelukkige menschen. Anderen zulr len op ónze woonplaats weer wat af te dingen hebben. 't Schijnt er welvarend te wezen. Gaal het ook eens bezien, dat wonderlijk gele gen dorpje, kort aan den Zeedijk. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL- Loting voer dén dienstplicht. Blijkens publicatie van den burgemeester dezer gemeente, zijn op'de gemeentesecretarie, vrijstel lingsuitspraken ter visie nedergelegd. Vrijstelling wegens broeder-dienst, is verleend aan: N. A. Bruin, M. Goudsblom', J. Put. Loting. De loting voor de dienstplicht, zal voor ie ingeschrevenen uit deze gemeente, lichting 1929, plaats hebben te Heerhugowaard, op Dinsdag 21 Augustus 1928, des v.m. 11.20 uur. NOGRDiSCHARWOUDE- 'Naar wij vernemen is onze plaatsgenootde heer Jb. Kliffen, die onlangs slaagde voor "het onderwijsdiploma, tijdelijk als zoodanig aange steld te Oudkarspel, wegens ziekte van "de tijde lijke onderwijzeres. - NOORDSCHARWOUDE. Bij de gehouden toelatingsexamens voor het gymnasium te Alkmaar, slaagde o.a. de jongedame M. B. Smit alhier. - ZUIDSCHARWOUDE- Van d« 3de naar de 4de klasse der H.BjS. te Alkmaar is bevorderd P. «du Burck. - ZUIDlSCiHARWOÜDE- Van de 2e naar de 3e klas «der R.R. Handels school te Weert is bevorderd G. Krame! Cz. alhier. BROEK OP LANGENDIJK- Morgen, Vrijdag 20 Juli zal het 25 jaar ge- opgelegde straf had te ondergaan. Het bericht, dat zij van verblijf moést verwis selen, deed bij Johanna «de hoop ontwaken, «dat men haar wellicht in de gevangenis van Clermont zou toestaan, wat haar in Saint-Lazare herhaal delijk was verboden. Zij werd in Clermont spoedig op ide zoogenaam de naaikamer in «dienst gesteld en 'vond daar in derdaad de gelegenheid om tyvee brieven te schrij ven, een aan den pastoor van 'Chevry, een ander aan de pleegmoeder van Lucie. Met onbeschrijfe lijk ongeduld zag zij «de antwoorden tegemoet. Drie dagen na 't verzenden harer brieven kwam uit Ghevry een antwoord, gericht aan «den direc teur der gevangenis, in welk schrijven «de nieuwe pastoor bericht gaf omtrent het overlijden van zijn voorganger, met de medeieeling, dat hem geene bizonder heden bekend waren, omtrent dat gene, wat de gevangene wensiehte te weten. Op den avond van «dienzelfden dag kwam de tweede brief ongeopend terug, met «ie mededjee- iing: „adressant niet bekend." „[Mijn kin-teren zijn dus.' voor mij verloren! snikte de wanhopige moeder. „Nooit zal ik een hunner wederzien." Hoewel diep geschokt, verloor «de arme vrouw het verstand niet ten tweede male. Maar de on- zekerheid, waarin, zij bleef verkeeren omtrent het lot harer kinderen, was oorzaak, «dat langza- merhand deze gedachte bij haar tot rijpheid kwam. „Ik 'wil, ik moet mijn kinderen wederzien! I Al zou ik er bok tien jaar op Waehten, ik moet leden zijn, dat «de contante betaling bij den Groentenhandel te Broek op Langendijk werd ingevoerd. BROEK OP LANGENDIJK- Bij besluit van 'Ged. «Staten van Noord-Holland- van 4 Juli 1928 zijn voorloopig vrijgesteld We gens broederaienst G. van Gulik, C. «Hopman,, j. A. Huitema, 'J. Koedijk, J. Kostelijk «en W. «Slot, terwijl voorgoed vrijgesteld is K. Wagenaar. - BROEK OP LANGENDIJK- De loting voor de lichting 1929 zal plaats; hebben op Dinsdag 21 Augustus 1928 v.m. 10.35 uur nieuwe tijd ten gemeentehuize van Heerhu- goWaard. De eerste motorboot Naar aanleiding van het feit, «dat het «den 22 Juli 30 jaar geleden zal zijn, dat «de eerste mo torboot hier in de vaart kwam, ontvingen wij' liet volgende gedichtje, «dat wij onveranderd over- DE MOTORROO]T- Den 22 J uli te het 30 jaar geleden, dat «hier de eerste motor D«oot door den heer P;. Kooi Qz. te Zuidscharwouiie is in «de vaart gebracht. Een ooggetuige zegt hiervan: De Heer P, Kooi «dat is de man, Te Langendijk zeer «goed bekend, Het varen was zijn element, .Wij mochten van hem leeren. En «daarom hem ook eeren, Hoe hij op dezen «dag, voor jaren, Kwam met „De Onderneming" varen. Met een machine: „Het was Duitz" Zoo stoomde in de Broeker sluis- Een felicitatie, och zie daar, Wat hij begon voter 30 jaar Gerust, dit is niet zonder reden Want o zie nu toch eens het heden. Wij zien geen schuit meer met een mast, ja zelfs geen vlet, Met giek en zeil en fok, Ja meest niet met een helmstok. Een treklijn weet men niet meer van, Een pijp tabak; wat zou 't man, Sigaren of een sigaret Weg oude tijd: op zij gezét. Zóó staan wij thans aan 't roer Niet: enkel Schipper maar ook Boer. Op schepen klein «en groot, Van elk model, een groote vloot. En wal men hoort ziet, 't Is iuf-tuf-tuf, en anders niet. Komt vrienden uit het Noordkwartier, Een huldeblijk past dan ook hier Aan Kooi, hij woont thans Wel te vree Rijksstraatweg 41 C. In Rozenhout het Dorp Heilo Zijn adres is alzoo En bovenal gij Schipperij Tot slot vriend Kooi, de hand van mij. Uit den Omtrek OUDE NIEDORP- De collecte, alhier gehouden voor het hulde blijk van 'Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft opgebracht f47.20. OUDE NIEDiORP;- •Woensdag maakten de schoolkinderen alhier een schoolreisje naar Huisduinen per autobus, Om 9 uur werd «de reis met 2 autobussen aan vaard. Het weer was voor deze gelegenheid uit stekend en zoo wij vernemen hebben de kinieren zich kostelijk geamuseerd op strand en op «duin. Ook werd een kijkje op 't vliegveld genomen, Waar de kindexen oogen te kort hadden. Om 8 uur kwamen allen behouden en Wel voldaan weer thuis. Nieuwstijdingen STAVOREN—ENKHUIZEN- Men meldt uit Enkhuizen aan het Hdfbld. Mej. Leibbrand, "die een poging wilde «doen tem van 'Stavoren naar Enkhuizen te zwemmen, is om 5.38 te «Stavoren te water gegaan. een middel vinden om te ontvluchten en zelf te gaan zoeken. De hemel mag mjj ïniijne kinderen niet onthouden!" j De hoop, die Johanna Fortier bezielde, scheen I zinndlooa te mogen heeten. Hoe zou zij ooit kun- non ontvluchten - over 'hooge, dubbele muren,. I Waartusschen dag en nacht gewapende patroeljes gingen, terwijl zich aan de poort een Wa«cht van twintig man bevond. De reglementen omtrent het beheer der gevan- j genis waren duidelijk en streng. De gevangenen I moesten des zomers om vijf, «des winters om' zes uur opstaan- Dan kanden zij zich een kwartier bewegen en moesten dan naar de Werkzalen, waar zij tot elf uur bleven. Dan kwam het middageten, daarop wéder een kfwartier beweging; lea «namid- I flags wierken in de «daarvoor bestemde zalen tot j nan het avondeten, dan een gebed in de gevange- i nis-kapel, weder èen kleine 'wandeling en naar bed. Verder was «den gevangenen tot op zekere - hoogte het zwijgen opgelegd. Hoe 'kon het, onder dergelijke omstandigheden, I eene zwakke vrouw ooit gelukken, om haar plan i tot ontvluchting tan uitvoer te brengen? XL VIII. i Jöhanna zag al «de moeilijkheden, om niet te j zeggen 'de onmogelijkheid eener ontvluchting dui delijk in en toch kon zij het eenmaal opgevatte denkbeeld niet uit het hoofd zetten. Maanden en jaren verliepen er nochtans, zonder «dat de zoo zeer gewenachte gelegenheid om te ontkomen zich voor haar opdeed. Zij heeft een afstand van 35 Km. mede ten gevolge van den vloed-stroom afgelegd in 10 uur 35 min. en is om 4.13 uur op 100 M. af stand van den dijk van Enkhuizen weer aan boord van de volgboot gestapt- D«e zwemster was na den zwaren zwemtocht niet buitengewoon vermoeid. Van de zijde van het Enkhuizensche publiek viel haar een zeer hartelijke ontvangst ten deel. De nog zeer jeugdige Zuiderzee-zwemster be gon haar zwem-carrière door op 15-jarigen leef tijd «den vierden prijs tie winnen in den wedstrijd snelzwemmen over 8 K.M. te Zutfen en dit zonder er voor getraind te hebben, terwijl «de leeftijdsgrens voor deelneming eigenlijk 16 is. Vijf jaar achtereen zwom zij nu de 8 K.M. te Zutfen. Tweemaal werd zij no. 4, eenmaal no. 1 en tweemaal zoo verleden jaar no. 2. Ook in de 2 maal 8 K.M. wedstrijden kwam zij ge regeld uit. Ook in het buitenland behaalde zij successen, o.a. in Brussel. Mej. Leibbrand zwemt het liefst op korte banen, waarbij de Hudgeon crawl haar geliefkoosde slag is. {Wat mej. Leibbrand deed om zich te trainen voor het overzwemmen der Zuiderzee? Rondjes zwemmen in het zwembad van «de Utrechtsehe Z«wemv«ereen. „Zjwemlust". Maar lan ger dan vier uur 'had zij toch nooit gezwommen, toen zij gistermorgen «de Zuiderzee indook. Ver der zwom zij een K.M. in bet Hoornsche Hop. En ten slotte zwom zij geruimien tijd niet, alvo rens zich in Stavoren in zee te begeven. Ziedaar het recept voor de Volgende dame, die over de Zuiderzee wil zwemmen. Te lang wachte deze er niet mede, anders mocht er on- dertusschen geen Zuiderzee meer zijn óm te verslaan Nader vernemen wij nog het volgende omtrent den overtocht: Mej. Leibbrand startte ouder zeer ongunstige omstandigheden. Gedurende «dje eerste 3!/2 uur moest zij tegen «den stroom op zwemimlen en legdie daardoor in dien tijd slechts 3 K.M. af. Daarna kwam zij voor den stroom, doch «door een wilde zee, Waardoor zij meer onder dan boven het water zwom, is zij zeer uit den 'koers gedre ven. Zij zwom echter met buitengewone regelmaat en wel 41 a 48 slagen per minuut. De afetand StavorenEnkhuizen is 23 K.M. doch me. Leirabjnd heeft in totaal, 35 K.M. ge zwommen. IN EEN KLOOSTER BINNENGEDRONGEN Een der pators Redemptoristen wandelde Maan dagavond in den kloostertuin aan hen Goudlsche Rijweg to Rotterdam, toen hij «door het geopende raam van zijn 'kamer daar een onbekende op verdacht ew'ijze bezig zag. Onmiddellijk ging de geestelijke het klooster binnen en nadat hij de andere inwonenden gewaarschuwd had, wist men den indringer binnen «de kamer te houden tot de politie kwam. De politie heeft den jongen majn aaangéhouien, en toen bleek het «dat men met iemand te doen had, die zich reedh ver scheidene maden aan «diefstallen in kerken schul dig had gemaakt. ifl TEGEN EEN BOOM GEREDEN- De veekoopman J. de Vries, van Scherpeu- zeel, is op «de terugreis van de veemarkt te Smeek door het springen van een band met zijn motorrijwiel onder Ter Pele tegen een boom ge reden, waarbij hij een «ernstige hoofdwonde op liep en bewusteloos bleef liggen. Later is hij naar huis vervoerd. VERDRONKEN- In 'bet Noord-Holfanisch Kanaal, nabij Het Schouw, is een roeibootje door de Purmerender boot aangevaren. Het bootje, waarin zaten een Amsterdammer met zijn twee "kinderen en nog een familielid, kantelde. Van ben is een zeven jarig jongetje verdronken. Het lijkje werd gerui- men tijd later opgehaald. MOTORRIJDER TEGEN FIETSER- Een motorrijder kwam te Zwolle bij een kruis punt op den Groeneweg in botsing met een tien jarigen Wielrijder. Met gebroken beenen en ern stige hoofdwonde werd de jongen, zoon van «die familie Veenema, opgenomen «en naar het So- fia-ziekenhuis vervoerd. De motorrijder reed ge deeltelijk links van den weg. AUTO ONGELUK BIJ BENTVELD- Uit de richting Zandvoort kwamen twee auto -, die te Bentveld, ter hoogte van «den Doodweg, den overweg van de electrisehe tram wilden over steken. De voorste auto passeerde juist de rails, toen van uit Zandvoort een tram naderde«de be- Zeven jaar na'hare plaatsing in het tuchthuis, Werd zij, daar haar gedrag onberispelijk was, als ziekenverpleegster bij het hospitaal, dat aan «de gevangenis verbonden was, aangesteld. Die 'aanstelling werd terecht als een egroote gunst en onderscheiding beschouwd- De verpleeg sters mochten onderling spreken «en genoten in haar gevangenisleven eene betrekkelijke vrijheid- Zij hadden een afzonderlijk huishoudelijk regle ment, met minder strenge bepalingen. Ook ge noten zij een klein salaris, dat haar op hef einde van iedere maand werd ter hand gesteld. Met eene nauwelijks te verbergen blijdschap, vernam 'Johanna hare aanstelling tot verpleegster in 'het hospitaal. Gelijk zij hoopte, zou die hieulwe betrekking haar eindelijk Wel «eene gelegenheid' aan de hand doen. om het reeds lang beraamde plan ten uit voer te brengen. De hoofdverpleging van het hospitaal was toe vertrouwd aan nonnen, wier zachtmoedigheid door de arme lijders naar waarde werd geschat. Na verloop van een jaar werd Johanna Fortier opzichtster eener ziekenzaal. Als zoodanig kreeg zij een afzonderlijk kamertje naast de apotheek, die 'bestuurd werd «loor een zuster der orde van Vincemtius da Paula. Die zuster bewoonde eveneens een vertrekje nabij de apotheek, tegenover Johanna's kamer- ({Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2