MEDE BLAD Van alles en nog wat Nieuwstijdingen BEN UITVINDING Men leert ons op 'de school dat toen Archime des op zekeren morgen uit zijn bald stapte, hij dot zijn vrouw "het onsterfelijk woord „Eureka" sprak, waarop zij direct begreep dat hij toen de wet van Archimedes had gevonden. Het schijnt in het baid te zitten, want nu heeft een balmeester in Hilversum, gemeend „Eureka" te kunnen zeggen en hoewel zijn vinding nu niet geheet te vergelijken is met Archimedes' wet, 'komt er toch 'water Bij te pas, en Heeft het ook mlet soortgelijk gewicht te maken. Met zijn vriend de Boer Beeft badmeester Cram ton toestel geconstrueerd, waarmee de bemanning van een onderzeeboot die idoor een of anrler de-' f«ct gezonken is weer naar de oppervlakte van het wiater "kan komen. Een toestel dat met 'één druk op een knop te bedienen is en volgens de uitvinders altijd werkt. Er is veel gezocht op dit gebied 'door de marine van alle landen, die onderzeeërs onder hun oorlogsvloot tellen, maar tot nu toe is nog geen doeltreffend middel gevonden. Badmeester Gram heeft ook lang gezocht, al zijn" vrijen tijd heëft hij de laatste jaren aan zijn plannen "be steed en voordat hij het woord Eureka" tot zijn vrouw sprak had ze dikwijls al tegen de kinderen gezegd: „Wat heeft pa tochMidden in den nacht stond hij op en soms moest ze drie, .vier keer iets vragen voor ze antwpord kreeg. „Ik ben er al over gaan denken toen ik in 1903 een schuitevqerder uit een omgeslagen zol- deracnuit gehaald heb. 't Was een koude nacht ien de pian, die m<et suiker aan de Handelskad|e lag, !W|as lekker warm in zijn voorondertje gekro pen. Maar de suiker was gaan werken èn de schuit, sloeg om. Dat gebeurde om ongeveer drie uur. Omstreeks half zes hoorde fuen "hoe hij in zijn doodsangst met een stuk hout tegen "Hen "wiand van zijn 3chuit sloeg. Ik wlas toen boots man aan de stadskranan en zie tftvamen mij roe pen. Het gelukte me na tien minsten de schuit te keepenais het nog tien minuten had moeten duren w(as de schuitevoerder gestikt." 'Op Cram, die in zijn leven rjiïeds zeventien menBchenlevens geréd heeft, heeft de doodsangst van dien armen ker^l zoo'n indruk gemaakt dat hij- van dien tijd af telkens er over dacht 'hoe men toch wel de bemanning 'van een croidlerzae- boöt zou kunnen reiden. Met zijn vriend de Bo^r, die zich ook voor het vraagstuk interesseerde en 'zelf ook plannen had: gemaakt, sprak hij er over naar aanleiding van de gezoniten Amerikaans ch© duikboot en samen zijn ze toen aan het werk gegaan om een reddingstoe stel te oonstru-eeren. ,,JDoor ons toestel" vertelden zij on§, „kan de heele btemanaung van een onderzeeër gered wor den, allemaal tegelijk. Daar is veel naar gezocht makr altijd stuitte men op den waterdruk. Water druk bestaat er voor ons nret. We zullen het Wén zien." „Tn het badhuis ,,'tPiashuis" in LooS'd recht hebben 'de heide uitvinders1 hun vinding gedemon streerd. Olngeveer duizend belangstellenden zwem- mena'in het water, varend1 op 'het' water of zit tend op de steugers waren gekomen om te zien. Onder hen was Me voorzitter en secretaris der Afdeeling Hilversum van „O'nze vloot" de heeren v. Mesdag en ide Greeve. Eén klein model valn .een onderzeeër werd te •water gelaten om straks tot zinken te Wfonden ge bracht. Cram, een man met veel fantasie, wilde dat niet maar zoo sec laten gebeuren en daarom 'werden er tiwiee torpedojagers1 in de vaart ge bracht, die de onderzieeër zouden aanvallen en tot zinken brengen. Pang! pang! pang! pang! pang! Vijf schoten klonken over het watervlak, de onderzeeër zonk1, getroffen, de arme bemanning... nee, er zat 'een reddings toestel op .en heel kort na de ramp kwam dat naar boven. Applaus en gejuich, de demon stratie was gelakt. Bewezen weid door Cram en 3e "Boer dat een op een onderzeeër gebouwd gedeelte van 'den bodem losgemaakt kan worden zoodat het naar boven schiet. Dat dit in de praktijk uitvoerbaar is als' de bemanning zich in dit toestel in veiligheid' heeft gebracht is aan te nemen- De vraag blijft echter altijd pf en onderzeeër door een derge lijk toestel aan te brengen niet aan oorlogswaarde verliest, maar zelfs als die ontkennend zou moeten •worden beantwoord, blijft het 'feit lofwaardig dat deze twee mannen hun vrijen 'tijd, hun gedachten, en hun 'geld gegeven hebben voor het zoeken "mar een dergelijk reddingsmiddjel. (Hdbld.) VER D HONKEN- Donderdagmiddag isi het zevenjarig dochtertje vajn Idien schipper Leun is van het. Rijnselhfip «Vriendschap" liggende aan paal 18 in ie Maas haven bij het spelen te water geraakt- Het meisje ia verdronken. VAN EEN STELLING GEVALLEN- Dinsdagavond is op het terrein van den nieu wen Sluisbouw te LJmuiden een werkman van oen circa twaalf meter hooge stelling gevallen. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. JONGETJE GESTIKT- Dinsdagmiddag is brand ontstaan in d^/woning van J. D. Pierfors in de Amerikabuurt te Hille- gom. Buren waarschuwden de brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen. Een der kindieren was zoek, doch toen gezegd Wérd' dat het bij een vriendje was gaan spelen, staakte met het zoeken. Toen de brandweer de schade ging op nemen, vond men op de zolder onder een ledji- kant het lijkje van het zesjarig jongetej. Vermoe delijk heeft hij met lucifers gespeeld, is hang gewoïden voor het vuur en den rook en ia onder het ledikant gekropen. Daar heeft het den ver stikkingsdood gevonden. AUTO-ONGEVAL- Nabij Gilze Rijen is op den Rijksstraatweg TilburgBreda, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, een auto tegen een boom ga- reden en totaal vernield. De bestuurder, zekere Moree uit Breda, kreeg een hersenschudding, ter wijl de mede-inzittende, zekere Vap Straathof, eveneens te Breda woonachtig, ernstige verwon dingen aan den linkerarm opliep. Per auto zijn beiden naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Hun toestand is zeer ernstig. GEDiOODl- Te Ochten is de locomotief van een treintje, •warmee grond voor de lijkv.erZwiaring wordt aangevoerd, van den dijk gevallen, met het ge volg, dat de machinist, de 65-jarige J. J. Hout zagers uit Utrecht werd gedood. DOOR EEN STIER GEDOOD- Op de Poraterheidierhoeve bij Kerkrade werd. een knecht, die op het land aan 'het werk wast< door een losgebroken stier aangevallen en zoo danig verwond, dat hij aan de bekomjen verwon dingen overleed. HET ONGELUK BIJ ST- NICIOLAASGA Omtrent het tramwegongeluk, dat Maandag avond onder St. Nicolaasga (Fr.) is gebeurd, kan nog -worden gemeld', 'dat de oorzaak van d)it ongeval ia gelegen in een botsing van een melk- auto van de Hollandia-Zuivelfabxiek qe Schar- sterbrug met de tram van Joure naar Lemimler, op het punt, waar de verbindingsweg Lemmer Joure de trambaan onder St. Nicolaasga snijdt. De melkauto ia door de botsing totaal versplin terd, terwijl een personenrijtuig, waarin toevallig geen reizigers zaten, geheel vernield is. Van de tram werd door Je botsing de koppeling tussctlein de machine en 'het achtergedeelte verbroken; deze kwam hierdoor geheel loa te staan. Door de botsing is de machine een slag omgedraaid. De •machinist Langenberg, uit Smeek, kon zich na een buiteling ongedeerd uit de machine vrijma ken; de locomotief ligt naast de trambaan in een aloot. Voorts zijn vier goederenwagons gederail leerd. D|e chauffeur Koop mans heeft kwetsuren aan ide beemen bekomen. Het verkeer is ter plaatse geheel gestremd en de passagiers moeten overstap pen, waardoor alle trams met vertraging binnen komen. Omtrent de schuldvraag schijnt nog niets vast te staan. Het uitzicht is ter plaatse niet door struikgewas of anderzins belemmerd. mottenbestrjjding. In dezen tijd vau het jaar dient de strijd tegen de matten krachtig aangevat te worden, wanneer men kleederen en meubelen tegen beschadiging wil beschermen. Er worden Weliswaar vele middelen aam de hand gedaan, maar elk daarvan is niet afdoend!. De volgende beatrijdingsmethade, die in Duitschland toegepast "wordt en zeer goede resul taten moet geven, kan men ook eens ter afwisse ling probeeren. Men begint met bont, wollen kleedingstukken,; bekleed© meubelen, tapijten, gordijnen, etc. flink uit te kloppen en te borstelen. Gebreide wollen stoffen 'kunnen beter geWasschen worden. De kasten veegt men vervolgens met een natten doek uit, 'legt de gereinigde kleedingstukken in de kamer en laa.t op alles zwaveldamp inwerken. {Kasten, kisten, koffers, etc. moeten natuurlijk open blijven. De damp, die ontstaat door één of twee in ge smolten zwavel gedoopte spanen in een bak aan te ste'ken, late men minstens eenige uren inwer ken. Daarna berg men de kleedingstukken op en strooit er fijne peper tusschen. De kleuren der stoffen worden door deze behandeling niet aan getast en ook blijft geen onaangename reuk achter. i Het spreekt vanzelf, 'dat men met het smelten van zwavel zeer 'vocJNichtig voor brand dient te zijn en dat men den damp niet moet inadetmen, daar deze de luchtwegen zeer onaangenaam prik kelt. Men kan 'dit voorkomen door een natte spons voor mond en neus te honden. [Wie bovenburen heeft, is verplicht overleg met hen te plegen,' daar de giftige damp door het plafondt kan drin gen én zeer gevaarlijk is, vooral voor kleine kin deren. Ook vogels en andere dieren en planten moeten uit de te behandelen kamer verwijderd worden; deze zonden door den damp gedood Wor den. Het beste is dit werk aan een beroepszui veraar over te laten. Men verrichte het in geen geval wanneer men alleen is. Wij 'wijzen üit- drukbelijk op de gevaren aan deze methode ver bonden, omdat de beschrijving zonder eenige waarschuwing in sommige bladen opgenomen werd, Wiat o.i. onverantwoordelijk ia, Na de behandeling moet men de kamer flink laten luchten door haar, zoo mogelijk, eerst in communicatie te brengen met een andere kalmer, waar de ramen openstaan. Is de damp grooten- deels weggetrokken, dan kan men ook in de be handelde kamer de ramen openzetten en de ruim te laten doortochten. Waar dit niet mogelijk is, zorge men er voor, dat men de ramen aan den; 1 buitenkant kan openen. Het is gewenscht deze behandeling voor meu- bels, gordijnen, vloerkleeden, etc. tegen Septem ber nog eens toe te passen. „Mottenpapier" kan me|u zelf maken. Men drenkt filtreerpapier in een oplossing, die men verkrijgt door op '16 deélen gasoline op te lossen: 1 deel carbolzuur, 1 deel kamfer en D/2 deel cederolie. Het papier wordt; gedroogd en daarna in stukjes van 5 maal 10 c.M. gesneden, die men tusschen het goed kan leggen. Het verdient aanbeveling op te bergen klee dingstukken in courantenpapier te pakken. De olie, waarmede de 'drukinkt voor couranten veelal bereid wordt, is een afwerend middel tegen mot- 0 NGELUKKIGE HUWELIJKEN- De statistieken leeren ons, dat het aantal echt scheidingen gedurende 'de laatste jaren voortdu rend toeneemt, waaruit men de conclusie moet trekken., dat velen tot het sluiten van een huwe lijk overgaan zonder zich vooraf voldoende reken schap van dien Stap te hebben gegeven. Groot is bovendien het aantal gehuwden, die ondanks een te kort aan huwelijksgeluk bij elkan der blijven. Welke zijn de oorzaken van een ongelukkig huwelijk? Door die oorzaken te kennen en er rekening mede te houden, wordt veel ellenae voor komen. De beantwoording der gestelde vraag is dus zeer belangrijk. De voornaamste oorzaak is natuurlijk een te kort aan liefde, hetzij bij één der betrokkenen, of bij beide partijen. Aan de eerste voorwaarde voor een gelukkig huwelijk geestelijke har monie kan 'dan nimmer voldaan worden, zoo lang men het tekort niet inhaalt. Onder geestelijke harmonie wordt niet verstaan, dat men "het over alles, eens is. De meeningen van twee mensohen kunnen zuiver tegengesteld zijn en toch behoeft dit volstrekt geen feden tot onaangenaamheden te zijn, mits er werkelijk lief de tuBschen hen bestaat- Het is zelfs goed als men het niet altijd eens is, want Iwianneer men een zaak van twee kanten beziet, loopt men geen gevaar eenzijdig te worden. Het vriendschappe lijk bespreken van dingen, Waarover men bet niet eens is. kan dus zeer leerzaam zijn, wat voor beide partijen een voordeel beteekent. Bij den man overheerscht het verstand; bij de vrouw het gevoel. Tusschen 'verstand en ge voel bestaat, ook in één persoon, een spanning* als tussschen plus- en min-pool eener eleetrische stroombron. Een lamp, die 4 volt kan verdragen, zet men niet op een stroom van 220 voltdat zou immers haar vernietiging beteekenen. Evenmin kunnen een man en vrouw, die elkander niet verdragen, iamengaau. Maar zij kunnen dit soms leeren. En de grootste fout in vele huwelijken ia, dat zij 'dit niet probeeren, dat zij geen geduldi genoeg hebben. Lichamelijke aantrekking alleen ia geen waar borg voor huwelijksgeluk. Zij kan tijdelijk be vredigen, maar laat .daarna een geestelijke leegte. Zingenot is niet het doel van het huwelijk. Het natuurlijke doel is de voortplanting. Kinderen kunnen echter niet tot volkomen ontwikkeling komen ala de ouders geen kameraden zijn, die elkander in alle moeilijkheden trouw ter zijide Staan. De kinderen zijn altijd de dupfe van de fouten hunner ouders. Daaraan wordt te weinig gedacht, andera zou men eerder tot het brengen van een offer bereid zijn. In de eerste plaats is dus ook vóór het huwe: lijk geestelijke harmonie noodig. Bestaat deze niet direct, dan kan men trachten haar te schep pen, doch als dat niet gelukt, doet men verstan dig in het belang van heide partijen van een ver bintenis af te zien. Trouwen "behoort ,Jhoutw!en" te zijn. In vele gevallen kan eén echtscheiding voorko men worden als gehuwden een eerlijke poging doen eikaars „gevoeligheden" te ontzien en eens vriendschappelijk met elkander van gedachten te (wisselen, totdat het evenwicht herateld is. Zoo dra men het gevoel heeft, dat er even|wicht is, dient zich het huwelijksgeluk aan als een zwer ver, die van een verre reis teruggekeerd is. Sluit dan de poorten uwer harten niet! Denkt aan het schoone doel van het huwelijk! „TRAMONTANE". nen zijn. Waa die mijnheer er zoo zeker van geweest, dat de Nederiandschn gerst niet de gie- wenstehte hoedanigheid bezit, dan had hij het ook niet noodig geoordeeld daarnaar nog eens: een Onderzoek te laten instellen. Goeie brouwgerst moet rijk zijn aan zetmeel en zoo arm mogelijk aan eiwit. Tijdens en na het mouten Wordt het zetmeel .door de diastase omgezet in suiker, waar na men de suiker bevattende vloeistof door toe voeging van 'bi er gerst verder bewerkt en aan het gisten brengt- Het voornaamste is dan ook dat ide gerst zooveel mogelijk zetmeel bevat, zoo j .Weinig mogelijk eiwit en zoo weinig mogelijk bast, en bovendien, dat ze zoo gelijkmatig moge lijk ontkiemt. Men verlangt daarom een grove stukkige korrel, wit op de breuk, fijn gerim peld van bast, hoog korrelgewicht (40 a 50 mG'. en daardoor ook een ho0g hectolitergewicht (67 a 70 Kg.) blanke kleur, frissche reuk, gr00te zuiverheid, soortecht, hooge kiemkracht, (95 a 100 pet.) en hooge kiemenergie dus snelle ont kieming. Zulke gerst wordt door de brouwers goed betaald met een hoogeren prijs dan de ge wone markt. Het komt er dus op aan voor ons land een soort te vinden, die aan de genoem de eiaehen voldoet. Daarom is het ook toe te jui chen, dat de directeur van genoemde brouwerijen in samenwerking met den directeur van het In stituut tot veredeling van cultuurplantende heer Prof. Broekema het initiatief genomen heeft om dat te onderzoeken. Mocht blijken, dat een be hoorlijke partij aan de te stellen Cisahen voldoet, dan heeft de Directie zich bereid verklaard djeze tegen brouwgerstprijs te koopen. Do gerstmon sters moeten aan de volgende eischen voldoen: le. De kiemkracht binnen 5 dagen niet min der dan 95 pet. 2e. Het hectolitergewicht niet minder dan 66 kilogram. 3e. gelijkmatige onbeschadigde korrel, licjhte kleur, fijne bast, geen bruine puntjes. 4e. Niet meer dan 10 pet. mag door een zeef van 2.2 mM. gaan. 5e. Vochtgehalte niet hooger dan 17 pet. ('hier van zal voor de eerste monsters Worden afge weken) 6e. Eiwitgehalte in de droge sto$ Ball pet. Land- en Tuinbouw EEN NIEUW AFZETGEBIED: VOOR GERST? Dat de gerst al heel vroeg in de geschiedenis dar memschen een bekende en gewaardeerde plant en gewas Was, blijkt wel uit de geschriften der oude volken, als de Cjhineezen en de Joden. In den Bijbel vindt men bij herhaling over de gerat gesproken en op de muren en pilaren van het oude Egypteland ziet mien sdfiooven met gerst afgebeeld. Ook op de Romeinsichie munten uit de 6e en 5e .eeuw voor onze jaartelling vindt men geretearen afgebeeld. Het leverde het vod.isel en den drank, die hiet volk gebruikte. Gerstebier ea gerstebrood en pap waren het gewone drinken en voedsel der menschen in Hie oude tijdjan en tot lang na dien tijd- Zeker is het .dat ook in on zen tijd de gerat ©en voorname cultuurplant is, maar voor ons land ging ze de laatste jaren meer en meer aan beteekenis verliezen. Het ontgaat den boeren niet, dat juist tegen den oogst de prij zen van de gerst met sprongen omlaag gaat en wanneer het voorjaar in het land is, ze als vee voeder haast niet to betalen is. Want dit is een feit: voor menschelijk gebruik dient de in ons land verbouwde gerst niet meer. Hoe is het .dan met de gerat noodig voor de bierbrouwerijen? Wel die betrekken zij uit het buitenland. Dat ia voor hen niet goedkooper. Het voordeeligst, wat de prijzen betreft kunnen ze in ons land terecht, maar de hoedanigheden, die d;e gerst moet hebben, wil z© voor brouwgerat geschikt zijn, schijnen de in ons land verbouwde gerst- soorten te missen. Ik zeg, schijnen ze te missen. Want zeker is dit nog niet. Dat is dit voorjaar gebleken, toen de directeur van de Heinekenal Brouwerij zich bereid verklaarde proeven te ne men met NederlandtSche gerstsoorten in hoeverre die voor de bierbereiiing van beteekenis kun- Pluimveeteeli INTEELT- Een eigenaardig woord ,intfeelt. Toch geeft het zoo kort. en zoo goed weer, wat de bedoeling er van is, alleen men moet de vakterm verstaan. Deze vakterm is ontleent aan de erfelijkheids leer. Daar treft men meer dergelijke korte termen aan, die een heel complex van denkbeelden aan duiden. Wanneer we het woord inteelt goed wil len begrijpen, moeten we eerst over iets anders spreken, n.l. over kruising. Als m'en een rood bont© koe kruist met een zwartbonte stier, zat naar alle waarschijnlijkheid een zwartbont kalf geboren worden. Wanneer later dit kalf gekruist wordt, met een zwartbonte stier is het heele maai iniet van zelf sprekend, dat het een zwartbont kalf voortbrengt. Immers het hééft van moderszijide de eigenschap roodbont bij zich én ze raakt die niet kwijt ook. In iedere cel van het lichaam' komt die eigenschap of althans dé aanleg, de dirager van die eigenschap voor. Is nu ook de stier niet- zuiver op de graat gé'weest, dat is zoo van buiten niet te zien en men staat hier altijd voor verrassingen, dan is het heel wel mogelijk, dat de eigenschapdragers of chromosomen roodbont bij elkaar komen en er een nieuw roodbont indi vidu on!staat.. Het spreekt ook alweer vanzelf, dat dit ook weer niet zuivér roodbont is, maar dat het ook nog zwartbonte chromosomen bij zich heeft. Eenige zekerheid, omtrent de kleur, of omtrent andere eigenschappen heeft men op die manier niet. Dat is niet alleen bij de koeien het geval, maar dat is ook zoo bij de kippten. Wat is een kippenfokfcer niet in zijn „sas", wanneer hij een paar hoog produoeerende dieren omüer zijn hoenderstapel heeft loopen. Het is waarlijk geen wonder, dat hij die dieren afzonderlijk verzorgt en ook, dat hij ze bestemt voor den opbouw, van zijn pluimveestapel in de toekomst. Nu is het eenige bezwaar, de haan. Gelukt het hem een goede haan, dusi een haan afkomstig van een veel eiers leggende kip te bemachtigen, dan is hij een hdele boel vooruit. Een haan ia de halve pluimveestapel. Vererft die haan de eigenschap van weinig eiers te leggen, Han is men ér het vol gend jaar een hleel eind nuee achterop, hoe goed oie hennetjes ook wezen mogen. Met die goede haan wordt dus verier gefokt, niet een jaar, maar ver scheidene jaren achtereen. D'arn gaat men wieer verder met ©en zoon van die haan. Dit dier zal zooveel mógelijk alle goede eigenschappen van zijn vader overgenomen moeten hebben. Gaat men/apo een jaar of acht door, dan zal blijken, dat dè laatste jaren de pluimveestapel er niet op is vooruitgegaan. Dat behoeft ons niet te verwonderen, immers niet alleen de goede maar ook de verkeerde eigenschappen vererven en zoo kan het niet anders, of na 6 of 7 generaties gefokt te hebben met 'hetzelfde bloed treedt ver- achtering op. "De haan zal waarschijnlijk met succes op een andere boerderij werkzaam kun nen zijn voor de onderhavige stal moet er nieuw bloed gezocht worden. Anders zal de heele pluim veestapel in waarde sterk minderen, ze degene-' reeren. Met inteelt bedoelen we dus, 'dat moeder^ dochter, kleindochter, getreed worden door haan, vader, grootvader, zoon, kleinzoon, ©nz. Dat men evenwel moet oppassen met het invoeren van vreemd bloed bleek me onlangs uit een dagblail- berichtje, waarin werd médegeieelu, dat men om de productie van leghorns te verhoogeu Ameri- kaansche leghorns had ingevoerd, waardoor wel- 1 isrwaar op sommige plaatsen de productie is voor- uitgegaan, maar dit ten koste van de grootte en de zwaarte van het ei. Inteelt is: uitstekend, maar invoer van vreemd bloei is een zeer omzichtig werk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3