NIEUWE LIPS Brandkasten ««u fiss.- „WECKlnmaakartikelen Schager Ijzerhandel L. van RIJSWIJK Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 84 IHTERG. TELEPHOOM 52 Zaterdag 21 Juli 1928 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIERT 1 - - IELJ44 ALKMAAR Filiaal: Laniestraat 44 - Tel. 1184 TOB NOOIT. Revuft van da Weak Speciaal Corsetten - Magazijn Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Plaatselijk Nieuws LAMEDIJkER COERANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I, H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. S^L'Bmeel Hoordschatwoude. Advertentiën van 15 regels 7S cent, elke regel meer 16 cent. Groote letters naax plaatsruimte rechtstreeksche fabrieksvertegenwoordigei* van Ik gevoel lust mij in de wereld te wagen. Goethe. Dat is het groote levensgevoel, dat ons allen van tijd tot tijd bevangt en dat de bevoorrechten on- der ons voortdurend gegrepen houdt en voorwaarts stuwt. Ja, dat heerlijke, bevrijdende gevoel, dat je aanzet tot nieuwe daden en groote ondememinr gen, dat je in volslagen blijheid des gemoeds het wereldsche gewoel doet binnentreden met diep in je de zekerheid, dat wat ook je deel zal wor- den geluk of leed je het heldhaftig kunt aanvaarden. Een kostelijke gave, die ons de schoon;- ste scheppingen van kunst ern wetenschap, de j koenste ontdekkingen en de stoutste zwerftochten heeft geschonken. Waarlijk, de mensch die deze i nobele drift in zich voelt branden, altoos vol en •krachtig, zonder noemenswaardige inzinkingen, is wel benijdenswaardig. Eilacie, het zijn slechts enkelen, de zeer groot ten onder ons, die zoo voluit te leven vermogen. 'En terecht. "Want het zou er raar in de wereld gaan uitzien, indien wij allen kunstenaars, geleer*- den of helden waren. Maar tochaan den an deren kant zou het stellig geen kwaad kunnen, wanneer de gemiddelde mensch wat meer van die heerlijke stuwkracht en dadendrang in zich had. Immers, de meesten onzer kunnen een portie wer kelijke levensvreugde en ware levensmoed opper- bestg ebruiken. Gelukkig daarom1, dat, in het binnenste van ieder ren mensch een bron aanwezig is, waaruit hij ruimschoots voor dit doel kan putten. Alleen de meesten onzer hebben hieraan zoo weinig aanf- dacht geschonken, dat de bron allengs verstopt is geraakt en daarin Ligt de oorzaak van menig ver stoord evenwicht. Evenzeer' als-een goede bloeds omloop onmisbaar is voor een gezonde lichaamsge steldheid, is een frisische circulatie op het gebied van het gedachtenleven onontbeerlijk voor een ger zonden, opgewekt en, daadbereiden geest. Wij moe ten niet gelijk dit maar al te veel geschiede met onze gedachten blijven binnen het benepen kringetje der dagelijksche sleur, maar wij moeten onzen geest richten op de schoonheid en de wijd heid van het leven en ons daarbij bewust, maken, dat geluk en welslagen het deel kunnen zijn van elkeen, mits men zich- maar niet door de kleinere en grool ere strubbelingen, die elkeen wel eens op zijn levenspad ontmoet, laat overrompelen en in een hoek drukken. Geluk in eenigem vorm is voor elkeen weggelegd, maar het ligt meestal niet voor het grijpen. Wij moeten het leeren vinden. En om dit te kunnen heeft men een vonkje noodig van den levenslust, waarover wij in den aanhef dezes repten. Dir. JOS, DIE COCK Voor de lezers van dit blad geeft bnz# psycho* logische medewerker Pr. Jos. tie Cock, van Mer- lenstraa* 120, Den Haag, gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze waarop zij hun goeat kunnen verfriascheu en hun wilskraoiht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld Worden behandeld- Mochten de beancw oor dingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan ie aan vrager*. X. te N>S. Gij denkt dat gij ziek zij't, omdat g|iji u zoo spoe dig vermoeid gevoelt, maar wij gelooven eerder, dat g,ij het werken ontwend Zijt. Al sinds langen tijd, hebt gij al uw werk uit handen gegevesf en naar mate gij minder deedt, werd uw vermoeid heid grooter. Het is een feit, dat de ledigheid meer vermoeit, dan de zwaarste arbeid. Gij houdt uw geest bezig met beuzelarijen en tobberijen en gij moet uw gedachten richten op een plan, waarvoor gij wilt arbeiden, hard en zonder ophouden. Van vermoeidheid, beter gezegd lusteloosheid, zult gij dan geen last meer hebben. Onze raad is daarom aan den slag. Vader te Z.-S. Mislukte levens zijn niet alleen de levens vain menschen, die in de gevangenis zijn terecht geko- teen, of die in armoede en ellende een kommervol bestaan voortsleepen. Het zijn evenzeer de levens van hen, die in een maatschappelijke positie zijn aangeland, waarin zij zich niet op hun gemak ge voelen. Bedenk dit wel, alvorens gij uw zoon et- toe dwingt een beroep te volgen, dat hijzelf niet wenscht. Niet vroeg genoeg kunnen ouders en opvoeders beginnen met op de neigingen der kin deren acht te slaan en te zorgen, dat zijiSkomea in een beroep, dat goed voor hen is en dat hen niet onbevredigd laat. Moeder te N;.-S. Gij maakt u heusch wat al te ongerust. Ieder j jong meisje gaat gaarne uit, en dat gij in uw jeugd zoo geheel anders waart, zal wel gelegen hebben aan allerlei omstandigheden. Niet ieder kind he- j laas heeft een blijde jeugd, maar een heerlijk jong leven gehad te hebben is een testament' voor den' 'ouderdom'. Laat uw dochtertje toch genieten en gij als moeder houdt een oogje in het zeil, en waakt over haar. Verder zorgt gij, dat zij ook/ithuis gezelligheid vindt, zoodat haar verlangen om bui tenshuis te gaan'niet te groot wordt. Verzonden brieven: O. te Ni.-S. Piekeraar te B'. 16 JULI. 1 Gedurende de vele weken in Mei, Juni en Juli 'van 1928 is geweeklaagd, dat het in dit jaar geen echte zomer zou worden; dat de thans werkelijk in aantocht zijnde vloed van vreemdelingen vo ir de Olympiadefeesten, die den 28sten van de ze maand zullen beginnen en waarvoor thans!, reeds te Amsterdam ruim 8000 personen uit deu vreemde in hotels en bij particulieren „ondendak" zijn gebracht, althans op het papier ons landje zouden gaan gelijkstellen wat klimaat betreft, met Groenland of een soortgelijke streekPlots is in de tweede Juli-week de „heuschelijke zomer" gearriveerd. Zelfs in den vorm van iets, sterk op een hittegolfje gelijkend De weerkundigen voorspellen dat de zonnegloed nog wel een poosje zal aanhouden. Het kwik in Sde thermometers bleef stijgenVoor de seizoen zaken bij zee, in bosch en verdere buitenstreken brak een gouden tijd aan. Onder zulke omstandigheden vertoonde onze Senaat den krachttoer om in twee vergaderingen, op 12 en 13 Juli jl. gehouden, gansch de lange zeer lange lijst van wetsvoorstellen, het hooge college, door de Tweede Kamer laatstelijk toe gezonden, voor de Koninklijke sanctie gereed te maken. Het ging werkelijk met duizelingwekkende snelheid. Den i2en Juli werden niet minder dan '5. ontwerpen afgedaan. De wijziging van de Dienst plichtwet kwam er zonder stemming. Evenals de begrooting van het Wegenfonds voor 1928. Het z.g.n. klompenwetje (de verhooging van het invoerrecht op klompen tot acht pCt.), werd goedr gekeurd met 21—16 Rechts tegen Links. Mr. van JLanschat, de voorzitter van de Katholieke Se naatsfractie, kwam den heer Fleskens, zijn partijs genoot, die het initiatief-ontwerp namens de Tweede Kamer had te verdedigen in den Senaat - steun brengen. Verzekerde dat volstrekt geen politieke bijbedoelingen dit ontwerp hadden doen aanhangig maken niet de zucht om de coalitie te herstellen, gelijk de vrijz.-democratische senator Westerdijk bleek te vermoeden maar dat het voorstel een zuiver fiscaal karakter draagt niets is dan een aanvulling op het Tarief-Colyn. Bij welke woorden de heer Fleskens zich grif aan sloot. Hij verduidelijkte nog, dat hij i.e. liever een half ei dan een leege dop had verkozen. Of! het initiatief-voorstel aan de Kroon ter 'bekrachtiging! zal worden voorgelegd dit heeft men af te wachten. Over de Begrooting van het Wegenfonds is Vrijdag jl. tamelijk uitvoerig debat gevoerd den Senaat. Het was vooral de soc.-democratische senator Henri Polak, die ook bij deze gelegnheid een lans brak voor bescherming van het natuur schoon te onzent. Hij protesteerde tegen het aan leggen van verkeerswegen, 40 Mr. breed waar z.i. 20 Mr. in den regel ruimschoots voldoende is. Ook vroeg hij in aansluiting dit met wad mr. De Gijselaar betoogde dat de Regeering niet, zou overgaan tot het doen aanleggen van den nieu wen weg UtrechtDoornDe Grebbe, alvorens de Wegenraad (door de Tweede Kamer onlangs per motie gevraagd)! zal zijn gehoord. Minister v.d Vegte beloofde het gemeentebestuur van Zeist te zullen raadplegen, alsook een kleine com missie van deskundigen te zullen benoemen om Z.Exc. van Waterstaat in deze van advies te dienen. Of de door ons Lagerhuis gevraagde We genraad zal komen, schijnt niet zeker te zijn. Men weet, Minister v.d. Vegte is allerminst voorstan der van het scheppen van zulk college. In hare vergadering van Vrijdag 13 dezer heeft de Senaat het ontwerp voorzieningen tegen be smettelijke ziekten en no21 andere ontweipen in verrassend snel tempo goedgekeurd. Daaronder vindt men: de aanvrage voor luchtvaartveibindinl- gen in Ned. Indië, wijziging van de Kieswet (stem men bij volmacht,de Bedrijvenwet, de overeen komst met de ,,Bataafsche." Het ongelukkige ont werp betreffende de besmettelijke ziekten, dat zoovele avonturen beleefde in de Tweede Kamer kwam er in den Senaat eindelijk met 1814. Deze wet is allerminst een toon- en voorbeeld van goed legislatief werk. Maar ook de tegenstan ders betwistten niet, dat heit veel goeds bevat. In den vrij vroegen morgen van 13 Juli jl. is ook de Senaat met zomerrecès, dus behoudens zeer buitengewone omstandigheden, tot den Zaterdag voor den derden September-Dinsdag, uiteengegaan. President Van Voorst verbond aan zijn gemoede- lijk-hartelijk woord, een aangename vacantie zijn mede-afgevaardigden toewenschend, nog deze, dat het gedurende het recès even prachtig weer moge zijn als op dien Vrijdag 13 Juli de vergadering verkwikte zelfs stoofde en blakerde. De verhouding van Nederland tot België is ook in de jongste dagen herhaaldelijk ter sprake geko men. Gezegd is o.a. dat de bekrachtiging van het 'Klompenwetje tengevolge zou hebben, repressait- le-maatregelen van Belgische zijde. Zelfs dat de Belgische minister Hymans opdracht zou heb ben gegeven aan den gezant van zijn Koning bij ons Hof, om onze Regeering op de waarschijnlijk heid daarvan te wijzen. Men mag veilig aannemen, dat het Haagsche (Plein nog steeds doordrongen zal zijn van de oude waarheid, dat- vrees een zeer onbetrouwbare en slechte raadsvrouw isEn de Belgische Minis ter van Buitenlandsche Zaken hij moge dan wei nig vriendschap voor Nederland koesteren zal dat „après eoup" ook wel beseffen. Wij leveren U een p PRIMA 5 Q 2 D KOUS KNIESTUK. ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. i Onze tweede koopstad werd in de afgeloopen week zwaar getroffen door het overlijden op 57-jarigen leeftijd van haar burgemeester mr. dr. Wytema. Groot en algemeen was de achting en de sympathie, welke men te Rotterdam den man toedroeg, die er sinds vijf jaren het bestier voerde. Bij de teraardebestelling op Zaterdag jl., waar de Koningin en de Prins zich deden! verter genwoordigen is wel zeer duidelijk gebleken, froe groot en algemeen de vereering was voor dezen nog in de kracht des levens verscheiden magistraat. Uit de Personalia: Mr. H. Smeenge, de libera le Staatsman, die o.a. zooveel voor Drente en voor „Schuttevaer" deed, is den 9den Juli gehul digd ter gelegenheid der onthulling van zijn buste in het Amsterdamsch Stedelijk Museum geplaatst en aan het Gemeentebestuur der hoofdstad over gedragen. Tot hoogleeraar in de psychiatrie en experime'enteele psychologie aan de Vrije Univer siteit is benoemd dr. L. vjd. Horst te Amster dam. Uit de doodenlijst: de wielrenner Joop v. d. Aar uit Utrecht, op 22-jarigen Leeftijd te Am sterdam overleden. Gep. vice-admiraal W. G. van Nes, 81 jaar Den Haag. Ir. H. Seijdenzaal, hoofdingenieur Prov. Waterstaat in Gelderland, te Arnhem op 46-jarigen leeftijd. Uit de criminalia-rubriek: Te Rotterdam pro beerde een ontslagen bediende een roof-overval, miet geladen revolver, op het kantoor van den kassier der fabriek, waar hij vroeger had gediend. Door de kordate houding van den kassier mislukte de poging. De dader kon worden gevat. In het kantoor van een stofzuiger-maatschappij in Den Haag werd ingebroken en een kistje met f3000 waarde geroofd. Onder de ontelbare trucs" om' menschen geld afhandig te maken behoort ook een waarbij geld in winkelladen wordt gesmeten bij het wisselen. Men zij gewaarschuwd. Evenals tegen de bekende pogingen om agenten van z.g.n. incasso- en andere banken te engagee- ren op voorwaarde van cautie stellen." L De liefhebbers van inbraken, in kerken ge pleegd (offerblokken leeg halen e.z.m.). vertoon den in de jongste dagen bijzonder levendige deli- gentie. Te Amsterdam kregen twee compagnons het met elkaar na eenige conferentie ten kan tore van een advocaat aan den stok. De een' bracht den ander zeer gevaarlijke messteken toe. In de onmiddellijke nabijheid van een politie-bu- reau aan den De Ruijterweg. De man werd in hechtenis genomen. De ongelukken-rubriek wordt ditmaal „be- heerscht" door twee zeer tragische gebeurtenissen. In de Hendrik-mijn bij Heerlen, had een vree- selijke ontploffing plaats op 13 Juli jl. Een ramp was daarvan het gevolg. Vermoedelijk zijn twaalf- of dertien mijnwerkers hierbij" ge dood, terwijl ook nog mijn-arbeiders gewond wer den. Vreeselijke tooneelen hadden plaats bij de- plek, waar het onheil geschiedde. Minister v. d- Vegte vertrok Zaterdag naar Zuid-Limburg. Niet slechts de visch ook de steenkolen worden „duur gekocht." Die tweede groote jobstijding kwam van het s.s. „Insulinde," dat den i4en uit de Oost te Marseille arriiveerde en aan boord van welk schip gedu rende de reis, acht passagiers zijn overleden. Wederom een verbijsterend lange lijst van branden. Te Wateringen is een oliestokerij afge brand. Te Oosterhout werd een tabaks- en sigarenfabriek prooi der vlammen. Te Halfwegi is een kisten- en timmerfabriek door den „roo- den haan" vernield. In de Breedstraat te Leiden verwoestte het vuur een meubel-magazijn. Bij Sneek brandde een kapitale hofstede af. Men zegt, dat hooibroei de oorzaak was. Bij' Sittard werd een dakpannen-fabriek in de asch gelegd. Te Wassenaar, bij Den Haag is een groote villa af gebrand. Uiterst gebrekkige aanvoer van water was ook hier oorzaak, dat de vlammen vrij spel hadden. Het wondt inderdaad tijd, dat de Geep. Staten der Provinciën hun toezicht gaan uitstrek ken tot het zorgen voor voldoende bluschmiddeleu i en 'behoorlijke brandweero-rganisatie in allerlei ge- j meenten. De situatie wordt onhoudbaar. Voor de lange reeks van auto-ongelukken (waar onder ook zeer ernstige)) verwijs ik naar de bladen. Dat daar allengs meer doodelij'ke ongelukken bij j komen bij roeien en zwemmen gebeurd men zal het begrijpen. I Sluiten wij de misère-rubriek haastiglijk af. Er is gelukkig ook licht. Het conflict bij de Rijnvaart, dat er zeer drei- gend uitzag, kon worden afgewend. 1 Ingediend is een ontwerp tot stichting vam een Nederlandsch Postmuseum. I De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich ver zekerd tegen inbraak en diefstal. Gevallen, waar in leden van het personeel zich daaraan schuldig maken, vallen er buiten. 1 De Rotterdamsche „Nenijto" mocht haar 50 duizendste toegangskaart uitreiken. Het was een dame, die deze kocht en haar werden geschenken aangeboden. Ook de Arahemsche expositie, de „I.T.A." wordt een succes. En welhaast zal het in Patria blijfeest wezen, wanneer Koningin Emma met onze Koningin, den, Prins en de Kroonprinses, dan uit Noorwegen te ruggekeerd, haar zeventigsten geboortedag viert Dan zullen de luid-beierende feestklokken alle an der geluid' overheerschen. EXAMENS EN GESLAAGDEN. M.U.L.O. Geslaagd Mej. G. Balder te Nooidscharwoude en Mej. C. de Boer te Zuidscharwoude. RIJKSKWEEKSCHOOL Aan de Rijkskweekschool te Alkmaar werden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse Mej., Jo Janssonius te Noordscharwoude. Van de 2e naar de derde klasse Mej. Fransien Oudsihoorn te Noordscharwoude en de heer Dick' Zaal te Br. op Langendijk. 1 GYMNASIUM. EN RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL H. Verdonk, J. Verdonk en A. P. van der Mor len te Broek op Langendijk, de eerste leerling van het Sted. Gymnasium, de beide Laatsten van de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, zijn allen naar een hoogere klasse bevorderd. - BROEK OP LANGENDIJK. De heer F. van Duin uit Vlissinglen, die in de jongste raadsvergadering tot onderwijzer aan de openbare school alhier werd benoemd, heeft deze benoeming aangeboden en zal na de zomeivacantie in dienst treden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1