Raad Heerhugowaard Buitenlandsch Overzicht Buitenland Doorzitten PUROL BUITENLAND. Onder den invloed van andere groote evene menten men denke in dit verband slechts aan de zich in de Poolgebieden voltrekkende worste ling schijnen de gebeurtenissen in het Verre Oosten, die kort geleden nog in het brandpunt der openbare belangstelling stonden, thans min of meer op den achtergrond te worden gedrongen. Boven dien gebeurt er den laatsten tijd in China miefc veel bijzonders. Oogenschijnlijk althans. De situatie, die er momenteel bestaat de onderlinge animositeit schijnt voor het oogenblik een einde te hebben genomen wekt den indruk, dat de burgeroor log tot het verleden behoort. Dit is eigenlijk een vrij gevaarlijke veronderstelling, aangezien derge lijke gevallen zich al eerder hebben voorgedaan. Maar thans schijnt het ernst) te zijn. De troepencon tingenten hebben Tientsin en Peking bezet en de bevelhebbers erkennen de autoriteit der nationalis tische regeering naar buiten. In zooverre kan men den toestand vrij normaal noemen. Genoemde re geering van Nanking, die hare onderdanen naar de juiste waarde weet te schatten, tracht nu haar binnenlandsche positie te consolideeren door een vastberaden houding tegenover de groote mo gendheden aan te nemen, met welke zij tot een vergelijk tracht te komen, o.a. wat betreft de terugtrekking der vreemde strijdkrachten, die be doeld waren als middelen ter beveiliging van le vens, eigendommen en andere belangen der bui tenlanders en voorts de indertijd tusschen China en deze vreemde staten tot stand gekomen verdra gen, welke volgens het voorheen geldende diplo matieke stelsel immer in het nadeel der Chineezen waren geredigeerd. Nanking gaat nu blijkbaar no ta's tot de mogendheden richten om deze ongeliji- ke verdragen of zij al dan niet verstreken zijn, doet er niet toe te doen reviseeren. Wat de hou ding der mogendheden ten deze zal zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar één ding staat vast, zij mogen zich gelukkig prijzen, met het feit dat er thans tenminste eenige teekening in de Chi- neesehe situatie is gekomen. De buitenlanders we ten nu, dat er één regeering is, die namens/ de Chineezen het woord voert. En uit den aard der zaak zal men met dit eene centrale college veel beter zaken kunnen doen dan met een handjevol elkaar vijandig gezinde regeeringen, die de Chir «eesche belangen slechts versnipperen. Dit nu is reeds een stap in de goede richting. Vraagt de toestand in het oosten van Azië de aandacht, evenzeer is dit het geval met dien in Oost-Europa, waar nog steeds het geharrewar tus schen Polen en Lithauen voortduurt Tusschen bei de landen heeft sedert den Wapenstilstand eigen lijk immer een gewapende vrede bestaan, die meer malen gevaarlijk voor de omringende staten dreig de te worden. Het geschil is van economischen aard en betreft de regeling van post-, spoor- en handelsverkeer, benevens het recht van Polen op het Wilnarterritorium. De conferentie van Danzig in het voorjaar van dit jaar gehouden, leverde bedroevend weinig op en Lithauen heeft zich ook niet gehouden aan het Volkenbondsadvies van De cember 1927, volgens hetwelk tusschen beide lan den, die tenslotte toch nabuurstaten zijn, behoor lijke betrekkingen dienen te bestaan, welke den vrede niet in gevaar vermogen te brengen. De be trekkingen worden nogal eens vertroebeld door de intransigante uitlatingen van Prof. Woldemaras, den Premier van Lithauen, wiens puntige opmer kingen aan het adres van zijn Poolschan ambtgo- noot Pilsoedski indertijd Lithauen geen goed ge daan hebben. Dit is ook in de jongste zitting van dep Volkenbondsraad tot uiting gekomen, toon er door niemand minder dan Sir Austen Chamberlain den Minister van Buitenlandsche Zaken van Enge land, op gewezen werd, dat Lithauen naar welk landje uiteraard de sympathie der groote mogendheden uitgaat zich toch behoorde te matigen, daar het door zijn gestadige intransigan te houding zijn eigen zaak in hooge mate schaadt. De toestand van weleer is nu teruggekeerd. Na twee en een halve week geduurd te hebben, zijn de Poolsoh'-Lithausche besprekingen afgebroken. Eien Poolsch voorstel om het post- en spoorweg verkeer te regelen werd door de Lithauers van de hand gewezen. Lithauen diende daarop een voor stel in, dat zelfs niets te bespreken was en dat Itat strekking had, het geheele verkeer via Oost Prui sen te leiden. Ook wat de economische zijde van de zaak aangaat, stuitte men op den tegenstand van Lithauen. Een Poolsch voorstel, volgens het welk partijen zouden afzien van het heffen der maximale tarieven van invoer, werd door Lithauen verworpen, zoodat geen enkele beslissing kon worden genomen. De eenige oplossing schijnt thans gelegen in een uiteindelijke beslechting der contreversen door den Volkenbondsraad, die in September aanstaan de bijeenkomt. (Vervolg van iste pag. 2de blad.)) Johanna herademde en begaf zich ijlings naai de kamer der superieure, die reeds geroeid) stond om te vertrekken. „'Eerwaarde moeder," zei ze, „zuster Philo* mena zendt mij naar u toe. Zij heeft nog een verband aan te leggen en laat u verzoeken, niet op haar te wachten. Zij zal dadelijk in dé kerk bij u komen." „Goed, mijn kind, ik dank u," antwoordde de superieure. „Zieg maar, dat wij vast zullen voor uit gaan." ,jja, eerwaarde moeder." Johanna keerde terug en vond de non nog altijd slapend. Ze trok haastig een deel harer eigen kleeding uit, om die voor da kleeding der non te verwisselen. Ze iwaren van gelijke grootte. De sluier maalkte "haar vólkomen onherkenbaar en verleende haar het voorkomen eener ware non. Johanna vergat ook niet den rozenkrans1, het gebedenboek en het sleutelkoord. In een hoek van H kleine vertrek Vond zij een langen mantel met kap. De gevangene sloeg dien mantel om en stak den zorgvuldig toegevouwen zakdoek bij zich. Die zakdoek bevatte haar be spaarde geld, een armzalige hoeveelheid. ,JEn nu met Gód! ruischte het van haar lippen* terwijl zij haar tuchthuis verliet. In deze gevangenis waren tien nonnen van de orde van den heiligen Vincentius da Paula, on der het bestuur eener Superieure. Eisen Zondag gingen zij gezamenlijk naar de vroegmis van de parochiekerk. Negen zusters wachtten dien morgen aan de De Baad dezer Gemeente vergaderde Vrijdag 'snam 3 uur. Aanwezig alle leden met den Voorzitter-'; Secretaris Burgemeester Van Slooten; 1 vacature Met een woord van welkom werd de verga dering geopend, waarna de notulen werden go- lezen der zitting van 19 Juni. Deze werden goedgekeurd en aldus vastgesteld. Voorgelezen wérd een schrijven van den voorz. van het stembureau, méldende dat tot opvolger -van den heer Mienes is aangewezen de heer A. van der Oord. Ingekomen zijn diens geloofs brieven, welke ter onderzoek in handen werden gesteld van de heeren v. "Langen en Tromp. Na onderzoek rapporteerde eerstgenoemde, dat de stukken in orde zijn bevonden en de comm. ad viseert tot toelating, waartoe de Baad besluit. De heer v. d. Oord, daarna binnengeleid, legt in handen van den voorz. de vereischte eeden af, waarna Je voorz. hem feliciteert en den wonsoh uitspreekt, dat de heer v. d. Oord èeu waardig opvolger van den heer Mienés mag blijken te zijn en dat door Tiem even serieus Te gemeentebelan gen behartigd zullen worden. Voorts hoopt spr. op aangename samenwerking. Hiermee is de in stallatie afgeloopen én volgt algemeene felici tatie. Door het bestuur der B.K. School aan den Honderweg werd verzocht gelden beschikbaar te willen stellen voor de aanschaffing van werk tafeltjes voor het onderwijzend personeel. Na eenige toelichting door den voorz. wordt het verzoek ingewilligd. Door het bestuur der Cihr. Nat. School aan den Basserweg is een adres ingezonden met het verzoek gelden te willen toestaan voor vernieu wing van het hekwerk om het schoolplein én van den toegang tot het schoolterrein. Meegedeeld wérd, hoe men iich ie vemiehwing voorstelt, terwijl de kosten zijn geraamd op f475. Door den heer Kostelijk werd gevraagd of door B. en W. een onderzoek is Ingesteld, waaropj door den voorz. wordt geantiwoord, dat dit is geschied door den gèmeeuteopzichter, die gerap porteerd heeft, dat herstel noodig is en dat hij de wijze van vernieuwing wel kan aanbevelen. Zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Uit het procesverbaal der kasopnemiug bij den gem.-ontvanger, bleek dat in kas was f 52352.491/2 hetgeen vólkomen klopte met de boeken. Van Ged. Staten is ontvangen de goedkeuring op de verordening ter vorming van een reserve fonds, op de heffing der inkomstenbelasting, op de heffing der keurloonen en op de gemeentere ke ning. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen, alsmede een schrijven van den heer Joh. Beers, bevattende de dankbetuiging voor zijne benoeming 'tot administrateur van het G. E.B. 1 Het verslag der prov. Noord-Holland werd ter beschikking der raadsleden gesteld, evenzoo het evrelag van den keuringsdienst voor waren. Voor kennisgeving werden mede aangenomen ie aecoutantS-rapporten betreffende kas van den gemeente ontvanger en van het G.E.B. Uit deze rapporten bleek zoowel het een als het ander in volkomen orde te zijn. Ingekomen is een verzoek der commissie van den vrijwilligen landstorm met het verzoek om subsidie tot een 'bedrag van totaal f125 voor de afd. Noord- en Z.uid, samen voor het aan schaffen van een vaandel met het oog Op deel-! name aan den algem. land&tormiiag ter herden king van het 10-jarig bestaan. Door den heer Kostelijk werd gevraagd naar. het advies van B. en W. Door den voorz. werd eenige toelichting ver strekt omtrent de diensten eventueel door den Vrijw. Landstorm te bewijzen. Spr. acht de In stelling niet ongewenscht- Bij de bespreking van dit verzoek in het college van B. en W. was één der weth. aanwezig, die de vraag Btelde of f W)0 voor dit doel niet voldoende zou zijn. De heer _Quant, die de commissievergadering heeft bijgewoond, deelde mee dat aanvankelijk wercl verwacht, dat door het Bijk in de kosten zou worden voorzien, hetgeen echter niet ge schiedt. Toen "hoopte men door het presenteeren van een lijst aan de burgerij de noodige gelden, te zullen vinden, doch het verzamelde bedrag bleek onvoldoende; door de belanghebbenden wordt zelfs nog fl bijgedragen behalve het op- offferen van een dag. Spr. weet, 'dat ook andere gemeenten subsidie geven, voor Zuid is f 75 noodig, voor 'Noord f 50 ter bestrijding van de kosten en het aanschaffen van een vaandel. De heer Kostelijk zegt van het presenteeren van een lijst te hebben geweten erfTiad verwacht dat voldoende vrijwillige bijdragen gestort zouden zijn. Dan was de zaak zuiver geweest, zegt spr. Wil men vrij blijven, 'dan moet naar Jspr.'s mee- deur op de kom&t van de Superieure. Deze voeg de zich weldra bij de zusters. potter P;hilomena is er nog nietzei een der nonnen. ,*Ia, dat weet ik. Zij komt later," antwoordde! de Superieure-, „Ze heeft nog een verband aan te leggen in de ziekenzaal." Zich hierop tot den cipier wendend, voegde zij er bij: „Wilt ge ons uitlaten, mijn vriend?" „Alsjeolieft, moeder!" De nonnen gingen over het door sneeuw be dekte binnenplein en vervolgens langs de hoofd poort naar buiten. Tien miuuten daarna werd er aan het venstei van de cipiersloge geklopt. De cipier zag even op en zei toen: „Ha zoo, zuster Philomena! Ja, ik weet er van. Ga maar door asjeblieft. Ik benijd u 'de wandeling in dit weertje waarlijk niet! En de kerk ligt een heel eind weg!" 1 De non met het gezicht grootondeela door den kap overdekt, groette zonder iets te zeggen en ging door de deur en vervolgens door d)ö hoofd poort, zonder daarbij op een enkele moeilijkheid te hebben glestuit. 1 Johanna Fortier was op vrije voeten. Tot hoe lang? XLIX. i Kieeren wij naar New York terug, tot 'den man, die aldaar onder den naam van Paul Ar/ mand bekend stond en de grootste industrieel waa geworden, wiens 'bezittingen op miilioenen werden geschat-. ning niet de gemeenschap er mee worden ge- j moeid. Spr. merkt op, dat de instelling volstrekt j niet iedere sympathie wegdraagt, en oordeelt, dat bij het toestaan van subsidie een gemeente bestuur in zekeren zin"propaganda voor de zaak maakt, Wat spr. ongewenscht voorkomt. Hierop volgt een tie bat, waarin het voor en tegen naar voren worden gebracht. Ten slotte wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten tot het verleenen van subsidie, waarna de heer Wijnkes voorstelt f100 te geven. Dit ontlokt den heer Kostelijk de opmerking, dat het bij hem niet gaat om f 25 meer of minder doch om het be ginsel. Spr. wil geacht worden te hebben gestemd tégen elke bijdrage. Zonder verdere stemming werd nu f125 toegestaan. Door de.oommissie ter viering van Koninginne dag werd voor ditmaal voor het kinderfeest f 350 gevraagd. Ter toe lichting werd opgemerkt, dat, met de samenstelling van een antler programma, iets bezuinigd zou kunnen worden, zoolat men bij het toekennen van genoemd bedrag geen lijst, aan de burgerij behoefde te presenteeren. Nadat door -den voorz. nog eenige inlichtingen waren verstrekt op de wijze, waarop de comm. het feest dacht te vieren, werd het verzoek zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Door den Commissaris der Koningin is een kennisgeving ingezonden van verleend 'verlof aan den Burgemeester van 726 Aug. Ingekomen is' één adres van de Laan weg "bewo ners met het verzoek om daar straatverlichting te willen hanbrengenter toelichting werd in het adres er op gewezen, idat straatverlichting, ook daar zeer dienstig is en dat vermoedelijk de gemeentebesturen van Oudkarspel en Harenkar spel wel bereid zouden worden gevonden mede iets bij te dragen in de kosten. Na eenig debat Werd aan 'B. en W. opgedra gen zich in verbinding te stellen met genoem- de gemeentebesturen om idan ïn de volgende zit ting met een definitief voorebei te komen. Hit de bespreking bleek, 'dat de Raad, indien op. bijdragen van genoemde gemeenten kan worden, gerekend, er wel voer gevoelde om het verzoek in te willigen. Door 'het bestuur der school van de parochie vaii den H. Dyonisius is de driejaarlijksche reke ning ingediend, waaryuit blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen f8700.13 en de uit gaven "f 10089.27, zoodat nog te vereffenen is; een bedrag van f 1389.14 voor het vervolgonder wijs is door genoemd bestuur nog 134.38 te vorderen. De kosten van het openbaar onderwijs der ge meente over 1927 hebben bedragen f 2764.981/2, per leerling berekend f 16.60, op welk bedrag per leerling ook het bijzonder onderwijs reóht heeft. Aan den Baad werd voorgelegd de kosten berekening en de exploitatierekening voor even- tueele uitbreiding van het eleotr. net aan dien Oostdijk. De aanlegkosten zijn geraamd op f2137.10, de jaarlijksche ontvangsten op f333 en do uitgaven óp 'f272, alzoo 'èen Winst van f61. Door den heer Kostelijk werd gevraagd in hoeverre dan de gemeente aan het electr. net aangesloten is, waarop door den voorz. wordt ge antwoord, dat -nog niet zijn aangestoten de Bo- terweg en een gedeelte van den Wiestiijk. Het voorstel van B. en W. om bol, de uitbrei ding over te gaan wordt aangenomen. Tevens 'werd besloten het "werk in eigen beheer uit te voeren. De heer Rostelijk maakt Se opmerking, 'dat de berekening voor 'Jeze uitbreiding nog is ge baseerd op de bestaande regeling. Spr. had ge hoopt van B. en W. nu iets te zullen vernemen omtrent de mogelijkheid van afschaffing van het z.g. vast recht, 'waarop door "den voorz. werd geantwoord, dat -dit nog niet voldoende ia on derzocht. Voorlichting van den heer Ewaritea achten B. en W. hiervoor wél noodig. De heer Tromp is van óórdeel, dat het vast recht remmend werkt op den bloei van "het be drijf; het houdt ten zeerste tegen het aanleggen van meer lichtpunten en naar sipr.'s oordeel ook het stroomverbruik. Dat bij afschaffing van het vastrecht de kleine man zal Worden getroffen acht spr. beslist onjuist. Hieruit ontspint zich een tamelijk breedvoerige 'discussie, waarbij ver schillende meeningen naar voren komen. Ten slotte Wordt aan B. en W, opgedragen spoedig een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om voor de bestaande regeling een betere in ie plaats te stellen. Aangeboden Wordt thans de gemeenterekening, loopend over ontvangst en uitgaaf respectievelijk f 156463.32i/2 en f 125729.46 alzoo een batig aal- do groot f 3O733.86I/2. De kapitaaldienst wijst aan een nadeelig saldo van f400. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur loopt over f10538.08 ontvangsten en 'f 7749.901/2 uitgaven, alzoo een batig saldo groot f2788.18, terwijl de rekening van het G.E.B. loopt over 'f 33814.,82i/2 in ont vangst en uitgaaf met een winst van f2741.6O1/2. De voormalige opzichter van Alfortville was nu drie en vijftig jaar and. Armands dochter, Mary, die hij afgodisch lief had, telde achttien jaren. Ze was" blcvni, zeer schoon, doch de doorzichtige gelaatskleur en ie blauwe 'kringen onder hare oogen konden de vrees wettigen, dat zij dezelfde ziekte onder de leien had, waaraan haar moeder, op wie zij bijna spre kend geleek, op betrekkelijk jeugdigen leeftijd gestorven was. De ziekte had zich evenwel door niets anders geopenbaard en Paul Armand wilde geen gevaar zien voor het leven van zijn dierbaar kind. Mary kon met haar vader doen en laten, wat zij wilde. Ieder harer wenschen werd vervuld en zij had zeer vele wenschen. Uit haar aard wispel turig en met allerlei invallende gedachten, als eenig kind opgevoed en verwend, gingen 'haar honderd plannen en plannetjes door het hoofd, die altijd maar onmiiieLLjjk moesten verwezen lijkt werden. Op dit oogenblik zat zij met haar vader aan tafel en ook in 't bijzijn van Jean Soliva, die na den dooi van James Mortimer, de vriend des huizes en de erken/de bloedverwant van den pa troon was geworden. Het tweede ontbijt liep ten einde. i Marie sneed een ananas tn schijven, die zij met maraskijn 'bevochtigde. De beide heeren wa ren druk in gesprek. Op eens viel Mario heon in do rede: „Hoor eens, vader!" Ernst Garand keerde zich vriendelijk glim- Eer kleine wijziging der begrooting, loopend over een 'bedrag van f 185 wordt goedgekeurd. Overgegaan wordt nu tot de benoeming 'der coro- missie voor het nazien der rekeningen en het uit- j brengen van het rapport. Bij eerste stemming worf- j den aangewezen de heeren Kwant en Wüijs, bij volgende stemming de heer Van Langen. Inge volge het overlijden van den heer Mienis moet wor den aangevuld de commissie van Bijstand voor het G.E.B. Bij de hiervoor gehouden stemming wordt aangewezen de heer Wuijs, die de benoeming aan neemt. (Rondvraag in ons volgend nummer); Plaatselijk Nieuws - NOORDSCHARWOUDE. Gevonden een Overjas. Inlichtingen te bekomen bij de polittie te Nrd.- Scharwoude. Nieuwstijdingen EEN STROP. De eens beroemde hengst Artist de Laboureur tfe Nieuw Vosmeer, die bij aankoop fi 10.000 heeft gekost en waarove rlater met een verzekerings maatschappij geprocedeerd is, welk proces verlo ren werd, is nu verkocht voor minder dan f 1000. Msb.. GEEN FEESTEN TE ROTTERDAM De gemeenteraad van Rotterdam heeft gister middag het voorstel, om in verband met het over lijden van den burgemeester, af te zien van de herdenking van het 600-jarig bestaan der gemeen te, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. KINDE RBEULEN De rechtbank te Dresden heeft Woensdag een slagersgezel uit Zittau en diens vrouw tot drie •jaar gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagden hadden een hunner kinderen, een jongen, zoo mis handeld, Idat hij was overleden. Als ze uitgingen sloten ze het ongelukkige kind in een waschmand, waarin het soms urenlang in gebukte houding; moest blijven. De inwoners te Zittau hebben de vrouw bijna gelyncht. LOEWENSTEIN'S LIJK GEVONDEN. Donderdag is het lijk van Alfred Loewenstein, den Belgischen bankier, die uit zijn vliegmachine boven het kanaal verdween, door een visschersi- schip opgebracht. De identiteit van het te Bout- Icgne aangebrachte lijk van Alfred Loewenstein kari worden vastgesteld door het armbandhorloge, dat de bankie rdroeg. 'EEN HALF UUR ONDER. WATER,- Na. verscheidene uren is men er door toepas sing der kunstmatige ademhaling in geslaagd de levensgeesten weder op te wekken bij een man, die tijdens het baden bij de rotsen van 't Dfèensche eiland Moen, in diep water Was geraakt en meer dan een half uur onder water was gebleven. De drenkeling verklaarde dat zijn verblijf op den bodem der zee als een sehooue idroom was ge- Per Telefoon {DEN, HAAG 21 Juli, (V.D1.)) Naar wij' vernemen is de heer H. Colijn, die in de vacature benoemd was als lid van de Tweede Kamer, voornemens, deze benoeming, met het oog op de komende cam pagne in de Kamer niet te aanvaarden. I;n dit gen val is Mr. Rutgers aan de beurt van benoeming, doch de heer Rutgers zal deze benoeming niet aanvaarden, in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Op den heer Rutgers volgt op de lijst de heer Heuvels, zoodatl deze voor benoeming in aanmerking zal komen. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30, f)0, Tube 80 ct. Radio-Omroep EERSTE LANGE1DIJKER RADIO-CENTRALE D. SOHUITEMAKER Jr. Noerdéeharwoude. EERSTE PROGRAMMA. Zondag 22 Juli. 10.30 V.A.R.A. Zondagprogramma Hilvers. I.002.30 A.V.R.O. Lunchmuziek. 3.00 Matinée concert Scheveningen- 4.456.30 Vooravondconcert. 6.45 V.P.R.O. Kerkdienst uit Hilversum. 8.00 Sport- en Persberichten. 8.15 Solistenconcert Kurhaus Scheveningen. 10.15 Lezing over „Ichnaton." Daarna dansmuziek tot 12.50 Kalundborg. Maandag 23 JuK. II.202.20 Lunchmuziek. 3.205.20 Concert Kalundborg. 6.007.45 Vooravondconcert Hilversum 8.00 Tijdsein. 8.15 Volksconcert Kurhaus Scheveningen. Dinisdag 24 Juli. 11.202.20 Lunchmuziek. 3.205.20. Concert Kalundborg. 6.007.45 VooTavondconcert Hilversum 8.009.00 Orgelconcert J. Zwart. 9.0012.00 Een vroolijke avond op de N,enijto. TWEEDE PROGRAMMA. Huizen. Zondag 22 Juli. 8.309.30 'N;.C.R.V. Morgenwijding. lachend tot zijn lieveling. „Wat is er, mijn kind vroeg hij. „Hoe groot is op dit oogenblik uw fortuin* vader?" 1 Bij die zonderlinge vraag wisselden de beide gewaande ine ven een snellen blik Van bevreem ding. i Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2