'I Slapeloosheid heeten, dat een© oommissie daarvoor Waakt. De ocmèurrentie der klein© kooplieden kan niet wor den gemist en, zondier den groothandel te ver denken, heeft de gedachte aan het ontstaan van dergelijke trust mqde er toe bijdragen dat het Hoofdbestuur eene Commissie van "toezicht nood zakelijk achtte. r De heer J. Dirkmaat geeft de verzekering dat een dergelijke trust niet kan voorkomen omdjat de betaalmeester geheel op zich zelf staat. De heer Zjeeman geeft te kennen, dat het hoofd bestuur den kleinhandel heeft willen beschier men zonder den groothandel van iets t© verden ken. j De voorz. zegt dat eenmaal ia aangenomen eene commissie te benoemen en dat derhalve dan nu de keuze moet geschieden. Onder de Candida ten, reeds genoemd, kwamen er een "paar voor die liever niet in aanmerking kamen, maar de heer O. de Geus deed een be roep op de vergadjering om toch vooral de be langen 'der vereeniging in 't oog te houden. We hebben, zoo zei apr., mannen noodig van 'door zicht en kennis en de genoemden zijn Je man nen. Help dus- mede, zoo roept hij uit, het groote belang te bevorderen en trekt uwe Woorden in, het gaat voor "het groote 'belang, waaronder die van u zijn begrepen. (Appl.) Thans wordt tot stemming overgegaan en tot stembureau benóèmd de heeren Abr. Zeeman Zuidscharwoude, !Wi. de Geus, Koedijk en W- Gutker, JVarmenhuizen. De stemming had den volgenden uitslag: Ui.tgebracht werden 53 stemmen, waarvan op de heeren E. Vlug 27, J. de Geus 11, G. Barten 14, C. Siotemaker 35, C. Kleijer 21, Jb. Berk hout 11, K. Opperdoes 18, en S. Zeeman 22 stem men. i i Gekozen alzoo de heeren E. Viug èn C. Slote- WIJ WILLEN ER NOG EVEN DE AAN DACHT OP VESTIGEN, DAT HET BESLUIT TOT HET INVOEREN VAN CONTANTE BE TALING IN DEZE VERGADERING MET AL- GEMEENE STEMMEN WERD GENOMEN. EEN HISTORISCH FEIT HERDACHT. DE CONTANTE BETALING AAN DE VEILINGEN. 20 JULI 1903. 20 JULI 1928. Van de Broeker veiling waaide gisteren op twee plaatsen onze nationale driekleur, ook vanuit de bovenverdieping van het betaalkantoor hing de vlag uit. Het was vijf en twiritig jaar geleden, dat de contante betaling voor de veilingen werd ingevoerd. En het was een jubileum tevens voor den al gemeen in den lande bekenden betaalmeester, den I heer Dirkmaat, die op den dag van gisteren her- j dacht, hoe hij 25 jaar werkzaam is op het betaal- I kantoor. Een prachtbloemenmand was in het veiüngsge- bouw aanwezig, een huldeblijk van het Bestuur van de L.G.C. aan zijn betaalmeester. - Klokslag 8 uur nam de heer S. de Boer het; 1 woord en sprak ongeveer als volgt: Mijneheeren, Kooplieden, Tuinders en ver dere belangstellenden. 1 Voor wij op dezen dag beginnen te veilen, wil 1 ik eerst een verklaring geven waarom onze drie kleur op de veilingsgebouwen en betaalkantoor wappert. Dat geeft direct een feestelijk aanzien en daar zal het ook bij blijven, want een feest is ei< nieti georganiseerd. Toch was het wel een feest waard, want hetj is vandaag de dag, dat het 25 jaar geleden is, dat de centante betaling ingevoerd werd. Thans is het een gewone zaak, die men be schouwt als vanzelf sprekend en dat is een geluk kig verschijnsel. Het komen tot contante betaling was, dat het op crediet koopen zoo'n vlucht had genomen, dat er kooplieden waren, die ver hun portemonnaie voorbij hadden gekocht en tenslotte niet aan huin verplichtingen konden voldoen. Het seizoen 19021903 was heel bijzonder, of schoon ock later wel weer eens dergelijke zijn voorgekomen. Op 17 November i9o2 trad de vorst plotseling en streng op, zoodat er een groote massa kool nog tóe veld stond en bevroor. Voor de kool die geborgen was in de schuren vóór de vorst kwam groote belangstelling en werd 2eer duur opgekocht. 1 Al heel spoedig bleek, dat het buitenland die hooge prijzen niet betaalde, zoodat er weinig wend afgezet en het 'gevolg was dat de kooplieden groote verliezen leden. Trots dat alles onderhands verkocht was en zooals wij dat nu noemen over tafel werd be taald is toch door de kooplieden bijna alles her taald op enkele posten na, wat de aanleiding is geweest, dat Noordscharwoude als afdeeling van de Naamlooze het voorstel heeft gedaan, om tot con tante betaling te komen. Dat voorstel is maar niet voetstoots aangeno men, hier zijn er onder ons, die de bespreking vair het begin tot het einde hebben meegemaakt en die weten hoe moeilijk 'het is geweest omi het teft stiand te brengen. Et is over vergaderd van Februari tot Juli en is toen den 2osten Juli ingevoerd. Bij de bespreking in die vele vergaderingen kwam naar voren dat door het invoeren van de contante betaling de kleine koopman uitgeschakeld zou wor den, doordat zijn middelen niet toereikend zouden zijn om steeds op tijd aan zijn verplichtingen He voldoen. Daarom en ook omdat in den groentenhandel zoo'n groot crediet gegeven wordt, werd beslotten om 0.5 pCt. korting te geven om tegemoet te ko men in het renteverlies en zoo bestaat ook thans nog het 0.25 pCt. korting. Toentertijd bestond de veiling hier te Broek, te Noordscharwoude en ook te Sint Pancras, doch besloten werd om twee betaalmeesters aan te stel len, een te Bróek en een te Noordscharwoude. Hiervoor werden benoemd de heeren J. Dirk maat voor Broek en Ni. Kooij voor Noordscharwótl- de. Ook werd er nog een enkele keer melding gemaakt, dat de heer G. Booij tijdelijk als betaal meester te Sint Pancras was aangesteld. De zaak is niet direct op rolletjes gegaan, maar toch is het buiten verwachting goed geloopen, de bloei vant üinbouw en handel is er sterk door (Voor uit gegaan, zoodat het een zegen is geweest voor deze streek. Hulde moeten wij brengen aan de kooplieden, die steeds aan hunne verplichtingen hebben vol daan, maar ook moeten wij hulde brengen aan de- betaalmeesters, die alles in het werk hebben ge steld om de tuinders op tijd hun geld uit te betalen. Dan hebben wij nog een jubileum, en wel, dat onze tegenwoordige betaalmeester, de heer Dirk maat, 25 jaar werkzaam is op het betaalkantoor. Als meer gestudeerd jongeling, moest hij en kon hij op jeugdigen leeftijd zijn vader in de nieuwe werkkring ter zijde staan. Door zijne bekwaamheid in het vak is hij bij het overlijden van zijn vader als betaalmeester be noemd, zoodat hij thans 25 jaar onafgebroken vooi ons werkzaam is. Mijneheeren, ik mag zeker wel zeggen vriend Dirkmaat, het is voor ons een dag van dankbare herinnering ,maar voor u is het een feestdag datlu het genot hebt mogen smaken om 25 jaar dit werk te hebben kunnen verrichten. Het is mij een eer en tevens mijn plicht, om on ze groote dankbaarheid uit te spreken tot u, voor de groote bekwaamheid, waarmede gij de zaak hebt geleid. Ken hartelijk applaus volgt op dit van waar deering getuigend woord van den heer de Boer. Daarna stond de heer J. Hoogland op. Als iemand van de kooplui gerechtigd was over d© contante betaling gisteren ter veiling te spre-' ken, dan zeker deze koopman, die alles heeft meegemaakt. De heer Hoogland releveerde kort, dat de stoot om tot contante betaling te komen, is uitgegaan van den handel. Br wias een schromelijk misbruik, dat nl. de kooplui teerden op het crediet, dat de tuinders gaven. Er Was groot verschil, de één kon langer met betalen wachten dan de ander. Geen betere en meer afdoende methode, dan gelijk recht naast gelijken plicht. Iedereen op de veiling 'welkom als kooper, maar 'de conditiëën voor allen g©- Aan de nagedachtenis van .den eersten betaal meester wdjdde de heer Hoogland woorden van hulde en waardeering, terwijl hij zich verder ten opzichte van den huidigen functionaris, refereer de aan de 'wioorlen van den heer de 'Boer. Ook de heer Hoogland kreeg veel bijval oj zijn woorden. De jubilaris van den dag, de heer Dirkmaat, dankte met enkele woorden voor de waardeerende 'woorden van tuinbouwers- en koopmanszijde ver nomen. Met zeer veel genoegen heeft hij ad die jaren zijn laak verricht. Moge^het verder zoo gaan, met de prijzen, dat ieder zijn brood moge ver dienen, besloot de betaalmeester. Ook dit korte dankwoord Werd spontaan door applaus onderstreept. Ken schuit met goed van vele bouwers uit Zuidscharwoude lag voor. Beneden is 15 riep d© jubilaris. Kn gewoon ging het veilen w.eer door. As. Dinsdag hopen we op 't feit van de con tante betaling nog kort terug 'te komen. Later had in het Betaalkantoor een meer in tiem samenzijn plaats, Wiaar de Burgemeester gelegenheid vond waarieerende woorden te spre ken tot betaalmeester en personeel. overredèn. Met een zware hersenschudding is de j knaap naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Des avonds was het bewustzijn nog niet weergekeerd en werd zijn toestand zorgwek- kend geacht. IN KOKEN ÏF WATER GEVALLE.N Dc vierjarige H. Hoekse l is in de woning van'zijd I ouders in de Nicolaas Beetsstraat in een emmer 1 met kokend water gevallen. Het kind kreeg zoet- jdanige brandwonden dat het spoedig aan de ge volgen overleed. tengevolge van d© zomertwarmt©, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen huisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De raad vergaderdie gistermiddag In voltal lige zitting. Voorzitter de Burgemeester. Secretaris 'de hjeer Dam. Na opening Worden de notulen gelezen en on der dank onveranderd goedgekeurd. a. Procesverbaal kasverificatie bij den Gem. O-ntv. op 28 Juni jl. alwaar in overeenstemming met de boeken aanwezig is bevonden f 585.125. b. .Goedkeuring van Ged. Staten op de be sluiten tot wijziging der gemeentebegrootingen voor 1927 en 1928. c.Verslag van de Hanie 1 s'winter a vonisehool te Schagen over 1927. Het aantal leerlingen in 1© en 2e klas bedroeg 48. Aan 13 leerlingen werd na afgelegd examen het diploma uitgereikt. Voor kennisgeving aangenomen. d. Circulaire van .de Ver. tot bescherming van dieren, om in de politieverordening de be paling op te nemen, dat naam en woonplaats van den eigenaar van voertuigen getokken door eèn- of tweehoevige diereu worden vermeld op ie voertuigen, evenals zulks is geregeld in ie Trek- hondenwet; B. en W. achten het overbodig een dusdanige bepaling in de verordening op te nemen. Overeenkomstig wordt besloten. e. Circulaire van de Ver. ^Landverhuizing''^ houdende uitnoodiging de gemeente te doen toe treden als lid dier vereeniging of subsidie te ver- Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGEND1JK. Donderdag 19 Juli 1928 is het 25 jaar geleden, dat voor het eerst op de veiling alhier de contante betaling van de gekochte producten werd inge voerd. In verband daarmede werd door den heer S. de Boer, secretaris der L.G.C., voordat met het veilen een aanvang werd gemaakt, in het kort gememoreerd het ontstaan dezer contante beta ling, - welke een zegen bleek te zijn voor handel en tuinbouw, trots de tegenkanting, welke in den beginne werd ondervonden. Hulde werd gebracht aan de heeren Ni. Kooij en wijlen J. Dirkmaat, die toentertijd het aandurfden om als betaalmeester op te treden. Tevens werd door spr. nog medegedeeld, dat naast dit jubileum- ook de tegenwoordige betaal meester, de heer W. Dirkmaat, jubileert, welke eerst bij zijn vader op het' kantoor werkzaam- was en na diens overlijden optrad als betaalmeester. In hartelijke bewoordingen werd de jubilaris door den spreker gefeliciteerd en dank gebracht voor de eminente wijze, waarop hij zijn taak ver vult. Als blijk van waardeering werd den heer Dirkmaat door het bestuur der Langadijker Groen ten-Centrale een bloemstuk aangeboden. Door den heer Dirkmaat werd hierna dank ge bracht voor de hulde aan hem gewijd. ZUIDSCHARWOUDE, De heer M. Borst heeft zijn woonhuis verkocht aan den heer G. Vroling, die daarin een smederij zat vestigen. Het huis met smederij, thans door hem bewoond, zal worden gesloopt, en op dezelfde plaats zal dan een brandstoffenzaak voor den hr. J. Zijp worden ondergebracht. - ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat aan het huis van den heerp. Schoenmaker een aanbouw zal worden gebauwd waarin dan een winkel in kruidenierswaren en ma nufacturen zal worden geopend. Nieuwstijdingen SCHIETONGEVAL In de ondergrondsche werken van de Staatsmijn „Maurits" is gisteren een ernstig schietongeluk ge beurd. De 34-jarige Joego-S'laviër, F. Krevsel uit Elsloo, vader van vier kinderen, kwam hierbij om het leven, terwijl de mijnwerker J. Moreta, uit Geleen, een onderbeenfractuur kreeg en naar het hospitaal te Heerlen moest worden vervoerd. ONDER EEN AUTOMOBIEL. Gistermiddag is te Wassenaar een elfjarige jon gen, Snijders genaamd, behoorende tot de leer lingen van een school te Krimpen a. d. ijsel, die onder leiding van eenige onderwijzers eern uitstapje' naar Wassenaar hadden gemaakt, door een auto B. en W. zijn overtuigd van het nuttige -werk, dat de vereen, verricht, maar stellen voor af wijzend te beschikken, omdat ingezetenen hier vanjaan -nog nooit gebruik van deze organisa tie hebben gemaakt. Overeenkomstig wordt besloten. f. Verzoek van de Schoorlsehe Kij'wielpadver- eeniging om een bijdrage in Je kosten van aanlegj van een rijwielpad aldaar. De aanleg zal f17500 vorderen èn 2 jaren duren. f B. en Wi. stellen voor afwijzend te beschikken omdat dit uitsluitend een Schoorlseh belang is. Wil men verbetering, dan dient men eerst 't oog te slaan op eigen gemeente. Voorz. beschoulwt het aanhalen van werkloosheidsvoorziening als een lokaasje. i De heer De Vries ziet er ook het nut niet van in. De heer Groen zegt dat het niet op den -weg van deze gemleente ligt. 1 Overeenkomstig Jjpt voorstel van B. en W. Wórdt besloten. j g. Bericht van den Inspecteur der Dir. bel. in de 2e inspectie te Alkmaar, dat de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting voor 1928 -'29 wordt geraamd op f13000. Door B. en W. Was geraamld een bedrag van f25000. In een daartoe gericht schrijven is ver zocht om een hoogere uitkeeri-ng; Waarop als antwoord ia ontvangen, dat in September een verhoogde uitkeeri-ng zal worden gedaan. h. Bericht van Ged. Staten, dat de uitkee- ring ingevolge art. 1 'der wet van 24 Mei 1897 Stbl. 156 voor 1928 is bepaald op f6997.80. Voor kennisgeving aangenomen. i. Circulaire van de vereeniging voor den Volkszang cm een jaarlijksche bijdrage van 'f 5. Hoewel B. en W. het nuttig werk niet ont kennen, en van oordeel zijn, dat bet gezongen lied van invloed is op de mentaliteit van den mensch, stellen zij voor afwijzend te beschikken Overeenkomstig wordt besloten. Aanbieding gemeenterekening. Deze gééft aan een ontvangst van f 60898.861/2, een uitgaaf van f 56157.941/2, zoadat het voordeelig saldo be draagt f4740.92. Begonnen werd met een voor deelig saldo groot'f 1044.081/2. De rekening van het G.K.B. sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 5431.12, terwijl de winst bedraagt f681.80. De rekening van het B. A. geeft aan een ont vangst van f 7637.11i/2, en uitgaaf van f6969.77, zoodat het batig saldo bedraagt f667.34. Be gonnen werd met "een voordeelig saddo groot f 1978.22i/2. Voor onderzoek worden deze rekeningen in handen gesteld van de leden van dien Raad, buiten de wethouders. 3. Voorstel van B. en Wi. tot het verleenen van een voorschot aan de Besturen der bijz. scholen te Kerkbuurt eu Waarland van 80 pCt. op de vergoeding, uit te keeren ingevolge art- 101 der L. O.-Vet 1920 De kosten van het 0. 1. onderwijs over 1927 j hebben bedragen f859.18 voor gemiddeld 108 3/4 leerling, derhadv-e per leerling f7.90. j Voorgesteld wordt voor Kerkbuurt uit te kee ren voor 128 leerlingen 128 maal 0.80 maal f9.70 1 is f808.90, afgerond f800.— Voor Waarland voor 196 leerlingen 196 maal 0.80 maal f7.90 is f 1238.72, afgerond f1230, Voorgesteld wordt die voorschotten in twee termijnen, telkens voor de helft uit te betalen. I Goedgevonden. 4. Vaststelling 'kohier der belasting op geb. eigendommen te Schagerwaard, aangesloten aan het electrisoh net over 1928. 4. Het kohier dezer belasting is opgemaakt op een bedrag van f 139.83 berekend naar 2.75 pet. van de belastbare opbrengst der voor een aanslag in aanmeriring komende eigendommen. VaStgtesfeld. De belastbare opbrengst bedroeg 5. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar a'tellea van gemeentéwege van een krans voor het op 9 Sept. as-, t© houden zangooncours te Dirkeihom en om de kosten van de officieel© ontvangst voor rekening der gemeente 'te nemen. Op 9 Sept.'a.s. wordt te Dirkshorn een zang ooncours gehouden door den West Fr. Bond van Zangvereenigiugen. Aangezien bij een dergelijk concours van den Bond van fanfarekorpsen ook een krans van gemeentewege is beschikbaar ge steld en de officieele ontvangst voor rekening der gemeente is genomen, wordt thans voorge steld dit ook thans weder te doen. De heer De Vries -dankt B. en W:. voor dit voorstel en gelooft dat d© Zangvereen. hiervoor zeer erkentelijk zal zijn. Dé heer Bakker vraagt wat de kósten zijn van een officieele ontvangst. De voorz. durft dit niet te zeggen, maar het, betreft hier alleen het aanbieden van den eene wijn aan de afgevaardigden bij' de officieele ontvangst. De raad conformeert zich aan dit voorstel, 6. Bespreking plannen verbetering van de oude lokalen aan de school te Waarland. Omtrent de plannen tot verbetering van de oude schoollokalen te Waarland bestaat in de vergadering 'van B. en W. geen eenstemmigheid. Aan den Raad- die de toestand ter plaatse "heeft opgenomen wordt in d(eze die beslissing ge laten. Voorz. zegt dat de bestaand© oude lokalen, nog minder aan de te stellen eischen zullen vol doen, dan -dat heden het geval Was. De kosten van verbetering zullen bedragen f280 per lokaal. Daarbij- is geraamd een be drag van f95 voor verbetering vloeren, zoodjat de verbetering per lokaal f375 zou bedragen volgens de begrooting van den gem. opzichter. Volgens de begrooting van den architect Saai zou de verbetering van de 2 lokalen 'beiragen f2460.waarbij inbegrepen 'is- -èèn bedrag van f70 voor buiten verf werk. Kr waren 3 stroom in gen in B. en W.. De heer Diekker wenschte -een radicale ver betering in den geest van architect Saai. De heer 'Groot wenschte de verbetering zo© Weinig mogelijk te doen kosten. Ten derde wild© -de -voorz. een verbetering volgens het plan van den gem. opzichter, om dat een voorgestelde verbetering door' den heer Saai door hem niet noodig Werd geacht.. Door het .R.K. Schoolbestuur !is een schrijven ingediend, met "verzoek om 'verschillende ver beteringen in de oude 'lokalen aan te brengen, 'waartoe aanwijzingen worden gedaan. 'Wat het laatste schrijven betreft, stellen B. en W. thans voor aan het verzojek van het ILK. Schoolbestuur tegemoet te komen: de houten af scheidingen tussehen de 'lokalen door muren te doen vervangen, de ramen te doen plaatsen als in de andere lokalen, voor een betere verlichting van de borden. Voorz. voegt hieraan toe, dat wanneer -deze verbeteringen zijn aangegbracht, het uit ia mét veranderingen en verbeteringen, daar de lokalen dan in een uitstekenden staat verkeeren De verbétering zal dan bedragen f 530 per lokaal, terwijl de verbetering van de vloeren zich zal uitstrekken tot verbeteren van eenige stukken. Het voorstel tot verbetering wordt hierna, met allen voor aangenomen. 7. Voorstel van B. en W|. tot nadere rege ling der jaarwedde van den ad(m. lijnWerker van het electrisich bedrijf te Waarland. Bij de invoering der straatverlichting te Waarland door het electr. bedrijf op 1 Jam. 1928 is voor de bediening door dón adfm. lijn- werker gerekend op f 34, welk bedrag bij de jaar wedde behoort tte worden gevoegd Met het oojj op de uitbifei-ding, die het -net sedert Je laatste jaarwedde-regeling heeft onder gaan wordt voorgesteld de jaarwfedde te verhoo- gen en met inbegrip van de vergoeding voor de straatverlichting nader te bepalen op f 50Ó. derhalve een verhooging met f75, ingegaan 1 Januari 1928. 1 De voorz. zegt dat men te doen heeft met een uitstekend lijn werker-administrateur, wiens werk altijd in prompte orie is. Met allen voor wordt de verhooging verleend- 8. Voorstel tot het doen aanbrengen van ver beteringen aan het voetpad tussehen Dirkshorn en Kerkbuurt. Door den gemeenteopzichten is een nota inge zonden van de kosten, verbonden aan ©en gron dige verbetering van een gedeelte ongeveer dé helft van het voetpad tussehen Dirkshorn ea Kerkbuurt. De kosten worden geraamd op f525 ongeveer. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten en in 1929 h©t overige giedeelte te verbeteren. B. en 'Wi. Wenschen nog niet tot opheffing over te gaan met het oog op het gebruik dat er van gemaakt wordt. De heer Bakkér gelooft niet dat er zooveel gebruik van gemaakt wordt, en acht hét van geen nut. om er hog Weer een bedrag van f1000 aan te bestedien. De heer Francis acht ieen uitgave voor dit pad niet gemotiveerd. <- De heer D|e Vries spreekt zich uit in denzelf- n geest. Het verkeer tover Jit p|a|d is zeer miniem. Fietsen kan men er niet, en mén moet over 16 bruggetjes. Weth. Dekker vindt hét bedrag voor 'verbet- ring niet hoog, gezien hét aantal brugfgefjesi- De heer Dé Vriest Ja, maar 2 planken haast Weth. Dekker ziegt, dat hoewel hij eerst tegen stander, nu voorstander is, gezien het geringe bedrag en het gebruik dat er van gemaakt wiordt. De heer D'uijviS is ook niet voor de verbetering, omdat er weinig gebruik van gemaakt Wordt, en de bouwers het opruimen van dit pad zullen toejuichen, omdat het dwars -door die landerijen gaat. Wethouder Groot zegt dat er wel tamelijk gebruik van gemaakt wendt en wordt er een goede verbetering aangebracht, dan zal zeker het gebruik van -dit pad toenemen. Ook het in cultuur brengen van de daar gelegen gronden is toegenomen. Hij spreekt zich uit tegen het op ruimen van dit pad en beveelt de verbetering ten zeerst© aan. Het voorstel vah "B. en W,. w|ordt hierna $er-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4