NIEU W E MOEDER EN MARTELARES Dinsdag 24 Juli 1928 37e Jaargang Stemmingsbeeld uit Groentenland No 85 IIITER6. TELEPHOON 52 LA 161 BUK El (III HUI Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwomle. 6root* naar >laats™mt* Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. De vorige week ij sober bet feit herdacht, hole voor 25 jaar aan de N.-H. veilingen ie contante betaling is ingevoerd. Do redacteur van de „N.L.Crt." heeft naar aanleiding van het feit nog eens gesnuffeld in de oude jaargangen van zijn blad en daaruit de merkwaardige besprekingen, gehouden op ie be slissende vergadering van de aloude Handels- en Lahdbouwvereen. opnieuw afgedrukt. 'kStel mij voor, dat de oudere tuinders, die deze dingen hebben meegemaakt, dit zeer op prijs hebben gesteld. Hoe velen van hen, die toen het woord Voerden, zijn niet meer. Een tot ernst stemmende, gedachte, de tijd stoelt voort, de dagen rijeto zich aaneen, een kwarteeuw geleden idat feit. Maar ook, hoe goed is het toen genomen "be sluit geweest, voor alle betrokken personen. Thans weet men niet beter of het hoort zoo, alles heeft zich aan contante betaling aangepast. Er zijn gulle, waardeerende woorden gesproken op den 19 Juli in het veilingsgebouw te Bro'ek op Langendijk. En wa't in onzen jubileum-rijken tijd zoo dik wijls gebeurt, een opvijzelen van zaken en per sonen, bleef hier achterwege. Waardig werd de jubilaris, de heer Dirkmaat, toegesproken; ieder is er van overtuigd, dat de leiding van het betaalkantoor in bij uitstek be voegde en bekwame handen "berust. Weet men, dat in die kwarteeuw; aan "t betaal kantoor een "bedrag van f75 millioen is omgezet? Over 't algemeen i3 het zeer gevaarlijk voor spellingen te doen. Toch wil ik nu me eens op dat zeer gewaagde pad begeven. Een kleine herinnering ga vooraf. Op dejaatstgehoudou jaarvergadering van 'ten Noordermarktbond is een voorstel aanvaard, af komstig van de L.T.B., om goedgekeurde poot- aardappelen vóór Augustus vrij te geven. Over de veiling behoefde vóór dien datum goedl niet te worden verkocht. Motief was, de handel bet/eekende in dat arti kel voor Augustus zoo ongeveer niets- Voor de ontwikkeling van den handel in dat goed was zekere vrijheid noodzakelijk. Die vrijheid, die veel vato ongebondenheid hééft, is verkregen. Dat is de voorgeschiedenis. Wat toen al reeds door velen werd gedaeht, schijnt nu al te worden bewaarheid, als nl. juist ia, wat mij van verschillende zeer betrouwbare personen is meegedeeld!. Op die mededeeling steunt 'tgeen 'ik nu al voorzie, nl. dat óók in 1928, evenmin als in 1927, er iets van 'het poterveilen terecht komt. We krijgen stellig een dacapo te aanschouwen van 't vorig jaar. Een voornaam deel van de productie ia nl. ai vóór Augustus opgekocht. Natuurlijk buiten 'de veiling om. Onze kooplui staan er wéér naast. En met een stalen gezicht zal 't straks weer heetenZiet ge "t wel, wilt ge nog klaarder be wijs, dat pootgoed een incourant veilingsartikel is? De schrijver van het Stemmingsbeeld zal ral weer voor stokebrand uitgemaakt worden. Ook al niet erg. t Met de aardappelprijzen ij» het vorige week, wat de export betreft, iets beter gewteest. Ken in 't begin van die week 't product geen f4 per 100 Kg. opbrengen, plots kwam eenige op leving en werd tot f 4.50 aan den Langendijk, elders zelfs tot f4.80 besteed. In deze week is da prijs boven de f4.ge bleven, 't is echter voor 't pracht goed 'o schijntje." Want waarlijk 't moet gezegd, zoo mooi als 't goed dit jaar verladen wordt, met zoo weinig gïond en zoo vrij van ziekten, zal wel zeilen voorkomen. We komen nu weer in de poterstijd. Drommels, hoe meer ik de 'N.-H. kooplui ga de sla, hoe minder ik 't smoesje gelóóf, dat zij één eenig veilingBartikel zouden negeerten. Nu 't slecht gaat, de aardappelen voor con sumptie te verkoopen, gooien zij het over een anderen boeg. Tientallen "wagons goed worden gesorteerd in N.-H., de grove aardappelen verladen en 't plantgoed gekuild. De pootaardappelhandel belooft wat dit jaar, d.W.z. er zal ruim aanbod komen. Maar zal misschien deze of gene opmer ken mogen de kooplui nu wel pootgoed vooruit verkoopen en de uitvoerders van de pootgoed- eommissies niet? Ik antwoord: Vergeet niet, dat de kooplui 't goed publiek op de markt koopen, Waar ieder koopen mag. Het kwantum reeds verkochte goedgekeurde aardappelen daar heeft geen koopman zélf» maar kans op gehad. Natuurlijk zal ook dit wel weer tegengeatprc ken wórden, in theorie ia bij de L.T.B. iedere kooper welkom, geldt ook daar gelijke rechten naast gelijke plichten. Practiateh ligt de zaak wel een beetje anders. Met de vroege roode kool gaat 't lang niet Slecht in de laatste 'dagen. Waren de prijzen in *'t begin van de week Biterk gedaald, Zaterdag trad een sensationeelé prijsstijging in. Bekend ia 'feeds algemeen, wat zich Zaterdag, ter Broekermarkt heeft afgespeeld. Een bouwer hield zijn roode kool ter veiling op. Even later voer hij weer door de vaargeul en kreeg toen voor z'n product f75 meer, dan (waarvoor hij 't eerst had opgehouden. 'kTwijfel niet, of dit geval is in alle Langen- dijker scheerwinkels jl. Zaterdagavond in de lengte en breedte besproken. De kool is erg gestegen, hoorde ik 'n bouWer zeggen. Waarop een collega, die vroeg gemarkt had, antwoordde„Praatjes, gisteren (Vrijdag) mahkte ik f9.90 en heden (Zaterdag) kreeg ik voor soortgelijk goed, afkomstig van ëen en 't zelfde stuk f9.60. Beiden hadlden in dat geval gelijk. De groote stijging trad eerst op 't eind van de markt in. De prijzen voor vroege kool Waren óók gis teren zeer goed. Noord-Holland boven Alkmaar Tegenwoordig zie ik dagelijks een deel van N.-H. boven Alkmaar, en 't is inderdaad een mooi gedeelte van 'onze Provincie, dat ligt aan den FEUILLETON 38) Ongeduldig hernam Marte: ^Nu, waarom ant woordt ge niet? Zeg eerst wat ik u gevraagd heb, dan kunt ge u daarna zooveel verwonderen al" ge wilt. Neef weet wel, hóe het tjen naastebij met uw finantiëo staat- Voor hem hebt ge geen ge heimen en zijn bijzijn kan u derhalve diet verhin deren, om mijn vraag openlijk en eerlijk be beant woorden." ,;Waarom doe je me eigenlijk die vraag, kind lief?" ,/Wel, omdat ik gTaag zou willen weten, hoe rijk u is? D&t's, dunkt me, voldoende! Kom er dug maar voor uit." .jWelnu, om je je zin dan maar te geven - we hebben op het oogenblik een rente van óm- et reeks vijf maal honderdduizend frank. „(Dat maakt een kapitaal van^- hoeveel? „Van bijna tien millioen, kind. „Is de fabriek daaronder begrepen? „Neen." l ,jWat kan die waard zijn?" ,»Een millioen. Tegen dien prijk' sou ik dadelijk kunnen overdoen." spoorweg AlkmaarHoornEnkhuizen en Hoorn Medemblik. Ge ziet, daar een zeer afwisselen! landschap, hier is het grove tuinbouwproduct* aardappelen en kool hoofdgewas., dan weer ziet ge een gezicht ver niets dan grasland met vee en schapen. Onder Hoorn, bij Zwaag en Blokker treft ge „Verkoop haar dan!" 1 De gewaande Paul Armamd en neef Soliva zet ten verbaasde oogan op. ,jWat blief? Mijn fabriek verkoopen?" her haaide Ernst. „Zeker." i „Maar, kindlief!" ,'Jk luister niet naar die „maren!" Ge blijft toch rijk genoeg." Het jonge meisje kon niet na laten te lachen over de verblufte gezichten der beide mannen en hernam: „Ja, vader, u moet hier zjo spoedig mogelijk alle hangende zaken likwi- deeren en uw eigendommen verkoopen." ,j,aar is geen haast bij, kind!" „jLat is er wel, vader, zeer veel haast zelfs. Ik heb een plan, dat spoedig moet uitgevoerd wor den." En dat plan is?" „Naar Frankrijk te gaan." „(Naar Frankrijk te gaan?" herhaalde Ernst Garaud en Jean Soliva als uit een mond. „Natuurlijk, naar Frankrijk, naar het geboorte land van mijn vader en ook van u, neef Soliva Uw vaderland is toch ook min of meer het mijne, zou 'ik zeggen! Ik dweep met Frankrijk, zonder het zelfs te kennen! Ik "wil bet zien; ik wil daar leven en sterven!" i (Spreek niet van sterven, mijn schat!" riep Ern6t, terwijl hij Marie's blondgelokt hoofd te- gen zijn borst drukte. 1 JO, daarin heb ik vooreerst ook niets gieen heel wat kassen aan, waarin nu nog tomaten, Btraks druiven Worden geteeld. Naast de 'inten sieve tuinbouw vindt ge daar ook de meer exten sieve fruitcultuur. Boode, witte en tfwaxte bessen, worden er bij massa's aangevoerd, straks volgen appels, peren, frambozen eu pruimen. De Streek is over en overbekend door zijn bloemkool en vroege aardappel verbouw, Waar in de iaatjte jaren in zeer beteekende hoeveelhédén bloembollen bijgekomen zijn. Ook de Üoadteelt in de omgeving van Enk huizen mag niet vergeten worden. Gaat ge van Hoorn met den trein naar Medem blik, dan hebt ge een vrij langdurige reis 6e ma ken, de afetaud is slechts 20 K.M., Waar de beemeltrein zeggge aoht en veertig minuten over doet, ge neemt zulkB gemoedelijk op, als ge ver neemt, dat tusschen Hoorn en Medemblik negen stopplaatsen zijn. De afstand Hoorn—Wognum bedraagt 5 K.M., daartusschea liggen de drie stopplaatsen, Wester- Blokker, Zwaag en Zwaagdijk. Vanaf Wognum tot Opperdoes domineert het grasland, 't is daar best land onder Abbekerk, Midwoud en Twisk. Zwaar vee 'bevolkt de groene weiden, ie scha pen mogen gezien worden. De hooibouw' loopt etn einde, hier en laar ligt nog wat aan het Zwad, een enkele hooiopper ia nog te zien. Wat. gaat de hooioogst toch anders dan voor heen. Geen zeis ziet ge meer hanteeren, 't gaat alles met de machine; hooikeeren zooals voorheen, door mannen met harken, is uit den tijd. De schudier werpt het gebleekte gras luchtig over 't veld Zv/O goed en vlug als mensc'henhandjen het nauwelijks vermogen. Met de 'hark wordt het hooi aan Zwadden geraden, zoodat 't opperen Weinig tijd kost. Naliaiken geschiedt eveneens met de harkma- chiniei door een paard voortbewogen- Het bin nenhalen van het hooi zag ik op meerdere plaats-en op voertuigen geschieden, die veel weg hebben van karweikarren, je welbekend. Karweikarren zijn laag-bij-de-grondsche ver voermiddelen met groote draagvlakken, waarop geladen wordt. Ik zag dit jaar ie te nieufws, van. de lage kor laat- meii een zijkchut op den grond! vallen, vlak bij den hooiopper, het paard trekt den opper op de kor en in minimum van tijd is het voertuig vol. 1 Een oude boer zei, 't lijkt o zoo mooi, maar de kwaliteit van het hooi lijdt er onder, Want de Waling", ('thooi op den grohd) altijd min of meer vochtig, komt niet los, en komt niet droog in schuur of mijt. Hier en daar ziet ge 't vee reeds op het groen weiden, erg veel gras staat er niet op, 't is voor t grasland te droog geweest in de laatste weken. Een bange spanning is er onder de boerenbevol king; komt ge te Midwoud, dan ziet ge de oor zaak. Op een hoeve staat het door elke boer zoo gevreesde opschrift: mond- en klauwzeer. Wie geen beer is-, weet nauWelijks wat die ziekte oeteekeni. Ziet ze staan, de arme dieren, het speeksel loopt uit de bek, het gaan is uiterst pijnlijk, vanwege de etterende Wónden aan -.kt klauwen. I Heel vaak gaat de ziekte met uieraandoeningen gepaard, vele dieren worden zoogenaamd onkant. De melkgift daalt, en al verloopt de ziekte tamelijk gunstig, wat heden alleriWege 't gleval schijnt te wezen, 'tis en blijft voor den boer een groote schadepost. Zoo zou ik nog wél een poosje door kunnen babbelen, maar 't is al welletjes. In den zomer geen ellenlange artikelen, hé. zin, dat moogt ge gerust van mij aannemen,! riep het meisje lachend. ,)Wfl ik u eens iets zeggen?" vervolgde zij. „Als fk hier bleef, zou ik zeker heel jong ster ven, want i'k vervee? mij hier dood! Parijs trekt mij aan Parijs, die wonderstad! Ja, ik geloof stellig, dat ik te' Parijs veel gemakkelijker zou ademhalen dan hier, waar de lucht mij op de borat drukt!" „Maar, kindlief," bracht Ernst Garaud in het midden, ,,We kunnen immers naar Parijs gaan, zoodra. we willen en daar een maand of irie doorbrengen." „Neen, neen, dat is niet afdoende!" riep Ma rie. „Ik Wil, dat u je zaken likwideert, uw ver mogen realiseert en dat we dan ook voor goed naar Frankrijk trekken." d't Is te gek om er lang bij stil, te Btaan," liet Jeari Soliva zich ontvallen, ,,'t zou immers on zin wezen, om zulk een bloeiende zaak aan ande ren over te doen." „öf dat gek, of dat onzin is, neef, dat loet er allemaal niets toe! U hoeft immers niet mee naar Parijs; u kan zoo lang als u Wilt in Amerika blijven, mijnentwege uw heele leven! Je begrijpt niet waar, dat ik uw zeer gewaardeerd gezel-" schap Wel heel erg zal missen, maar ik geloof toch, dat ik mij met wat goeden wil wel over dat gemis zal kunnen heenzett/en. U kunt dus hier blijven, maar wij willen weg! Als ik -niet weg mag ,zal ik heel gauw gestorven zijn, o, dat weet Uit den Omtrek ST- PANGRAS. Op Vrijdag 20 Juli was de dag vato het school feest voor de laagste klassen der openbare school. .Waren de „grooten" de vorige Week naar het Gooi geweest, de „kleinen" gingen lieden, even eens per autobus, naar Bergen, Waar in de speel tuin van „Duinvermaak" en daarna op het duin in het „Zandgat" -naar hartelust Werd genoten. Na den middag werd die rit voortgezet naar Egmond, 'w-aar de kinderen zich volop vermaak ten aan 'het strand. De reis Werd begunstigd tioor bizonder mooi zomyWeer. Om acht uur 's avonds arriveerden allen Weer in goeden Welstand en feestelijke stemming, opgewacht door vele ouders en belangstellenden. Dit prettig reisje zal bij de kinderen nog lang in herinnering blijven, en past hier Wel een woord van dank aan allen, die ook 'dit mooie schoolfeest weer mogelijk hebben gemaakt. ST- PANGRAS. De Ned. Herv. Knapenvereeniging, onder lei ding vain Ds. Jellema, maakte op Vrijdag 20 Juli een gezamenlijk ontspanningsreisje naar Haarlem en Zandvoort, per autobus van Kok en Tuinman, hetWelk, naar wij vernamen, bizonder goed geslaagd is. OUDE NIEDORP- Op Vrijdagmiddag werd aanbesteed" door B. en W. dezer gemeente, medie voor rekening der gemeente Nieuwe Niedorp 'en den N iedorperpokter het vernieuwen in gewapend beton van de vaste houten brug, gelegen in den „Oude Nieiorper- Weg", op de grensscheiding der gemeente Ouie- en Nieuwe Niedorp. 8 pdrsoueu hadden ingeschre ven, al3 'volgt: Jan de Boer te Zijdewind voor f 4155-— K. Lodder 'te Nieuwe Niedorp f 3995. F. Leek te Oude Niedorp f 3280. J. Keesman te Schagen f 3453.— J. Faust te NieuWe Niedorp f 3598. K. Silver te Hoogwoud f 3380.— Gebr. Boekei te 'tVeld f 3460. G. Ruteen te NieuWe Niedorp f 3720. Aangezien allen 'boven de begrooting hadden ingeschreven, Werd het Werk niet' gegund. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK- Boor de Ohr. Gymnastiekvereniging O.K.K. werden Vrijdagavond j.l. onderlinge wedstrijden gehouden voor hare adspiranten-afdeeling, waar van de uitslag W-as als volgt: le prijs A. Smit, 2e prijs M. Bak, 3e prijs G. Dirkmaat, 4e prijs A.'de Jong, 5e prijs A. Strijbis. Meisjesafdeeling B. Hindernisbaan le pr. J. Kloosterboer, 2e prijs M. Bukken, 3e prijs A. Dekker. Jongens afd. A., 2-kamp: le pr. P. de Graaf, 2e prijs L. Geluk, 3e prijs D'. Ven. Jongénsafd. B. 5-kamp.: le prijs J. de Jong, 2e pr. A. Blom, 3ie pr. J'v Giltjes. i Adupirantleden 5-kamp: le pr. J. Slot, 2e pr. F. Balder, 3e pr A. van 't Riet- i Het Was een leuke avoncl voor de leden der. Vereen-, Waarop met veel genoegen kan terug gezien Worden. BeginBel en doel vooropstellende en daaraan gepaard gaande het nuttige en noodige, roepen we aiei' ouders toelaat uw kinderen lid worden, van de Chr. Gymn. Vereen. ik stellig!" ,A1 'weder," mompelde haar vader ontroem. „Hoe kom je vandaag zoo aan die sombere ge dachten?" „Ik Weet het niet, vader! Ik Weet alleen dit, dat ik hier sterf van verveling dat is alles!" Dit zeggend brak zij plotseling in'een'hevig gesnik los. „Wees bedaard, mijn kind, Wees beiaard!!" sta melde Ernst Garaud, terWijl hij bet ziekelijke en zeer verwende meisje in zijn armen sloot, en eveneens begon te schreien. „Wees bedaard, wie zullen je zin doen. We zullen naar Frankrijk, naar Parijs gaan, doch wat moeten We daar in vredesnaam uitvoeren?" „Heerlijk leven! We moeten een lief hotel heb ben in een der fraaiste wijken,, een schilderij zaal, prachtige equipages enz. enz.! We moeten de schouwburgen en 'de bals bezoeken, menscben ont vangen, en...." „En ik verzeker je, dat die gestadige opwin ding je nog veel spoediger vervelen zal dan het tegenwoordige leven te New York." ,jÖ, nooit!" „Het ssal ons 'hinderen, dat We geen geregeld werk meer hebben. Werkzaamheid, kind, is op den duur oneindig aangenamer dan alle moge lijke uitspanningen." „Maar zou u dan altijd Willen blijven Werker, „Natuurlijk!" „Waarom? Als u toch rijk genoeg bent.-'

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1