I Verbetering Twuijverwey Korte Berichten INGEZONDEN Vacantie n Herodes en niet Pilatus verant woordelijk voer Jezus' dood? - NOORDOTAR^OUDE- Examen M-U.L.O--Diploma. Bij het Zaterdag gehouden examen zijn ge slaagd: D. Stam te Ziuischarwoude en Olasina G. LJff te Ondkarspel. Van de zes candiaaten van het UX.Ö. te Noordschaxwonde zijn er twee afgelezen. De heer A. van de Weg, cand. tot den H. D. te Dordrecht, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar de Geref. Kerk alhier. - OUDKARSPEL- Donderdag a.s. spee'lt D.T.S een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de welbekende Alkinaar- ache Papierduivels. De uitslag van de vorige maal, waar D'.TjS. op het kantje af wist te win nen, waarborgt een zeer Spannenden wejdstrijd. - ZlIIDSCHA R WÖUDE- Het fanfarekorps /Kunst na Arbeid" dong Zon dag mee op het concours voor fanfarecorpsen en harmoniegezelschappen te Middelie. Schitterend wias het resultaat, waarmee het gezelschap uit het strijdperk trad: le. een eersten prijs met 170 punten in de eere-aftdeeling; 2e. een dierden eereprijs, 3e. een lsten prijs voor het hoogste aan tal punten in de eere-aftdeeling en least not least een directeursprijs. Deze 4 prijzen zijn de kroon op den ijver, de volharding en de nauwgezetheid daarmee directeur en werkende1 leden de laatste maanden hebben gewteftkt. Van gansöher harte Proficiat Bij de RijkSspooftwegen In Duitschland, is coprruptie geconstateerd, waaromtrent sensatio- neele onthullingen zijn gedaan. Verschillende fir ma's zijn 'hierbij betrokken, die bij het afslui ten van contracten met particulieren gelden af stonden. Hierdoor is aan de Spoorwegen groote schade berokkend. Een 'Veemmoordenaar, die op de vesting Sonnenburg gegvangien zat, en heden zijn vrijheid zou terug krijgen, wist daags te voren te ont vluchten. De man zal nu wel die dag cadeau krijgen. Het geknoei bij de Rechtbank gepleegd! inzake Amerikaansche echtscheidingen beeft tot gevolg, dat zeven 'advocaat procureurs gestraft zullen worden. Hadden de vrouwtjes: te' veel naar hen gelonkt In Kongres-Polen zijn twee dorpen afge brand, waardoor tweehonderd idjrie en negentig huizen werden verwoest. In 'Warschau zijn zestien personen gearres teerd, die in dienst van Rusland spionagewerk verrichtten. f De zwagers van den om het léven gekomen bankier Loewenstein hebben 10.000 francs ge schonken aan de bemanning van het visechersvaar- tuig ,dat 'LoewensteTn's lijk ui.t de zee ophaalde. In 'Lissabon zijn de magazijnen van het marinedepót door brand vernield. In Chicago zijn twee buurtverkeertreinen tegen elkaar gèloopen. Twaalf reizigers weFden ernstig gekwetst en veertig gekneusd. In 'New York heeft in een negerwijk een kloppartij plaats gehad tusschen de negerbevol king en >150 politeagenten."De brandweer wist met een geweldige 'hoeveelheid water idie tierende mén- schenmenigte te bedwingen. 3000 hoofden kre gen een ongewilde duche. De reis van Harwich naar Hoek van Hol land heeft aan een vrouwelijke passagier een aan tal sieraden van 200 dollar gekost- Ongetwijfeld een duur reisje. Aan 'boord van een jacht dat in den Am- stel lag 'heeft een v26-jarige man in plaats van bitterwater bij vergissing ammoniak gedronken. I Hij werd opgenomen in het Binnengasthuis. De taschjes van'de dames moeten niet als brandkasten beschouwd worden. In een maga zijn op het Damrak te Amsterdam werd aan een dame f82.ontvreemd. Te Delft is een 5-jarig jongentje bekneld geraakt tusschen een wagen en een hèk. De her sens puilden nit het hoofd en de ingewanden kwmen ut 'het lijfje. In hopeloozen toestnd werd het jongentje %eggedra,g(an. Drie gezakte scholieren van de H.B.S. be- I sloten ef 'gezamenlijk van door te gaan. Ze waren ut kampeeren gegaan en hadden zich reeds aan een boer verhuurd om te helpen hooien. Zij wer- j dén den volgenden 'dag aan dje ongeruste ou'diers I die te 's Hertogenbosch wonen, teruggegteven. Koningin Wilhelm i na met Hare dochter I houden nog steeds verblijf te Finse vanwaar ae uitstapjes doen in de omstreken en bergtop- pen beklimmen. i Bij den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam is binnengekomen een bedrag van f 30.000 aan gewetensgeld. De man voelde zich wel bezwaard. i Uit Moskou wordt bericht, dat Nobile ie j Italiaansche Poolreiziger, die een gebroken been i heeft, zeer terneergeslagen is tengevolge van eén hevige zenuwinzinking. Bericht wordt verder, dat hij en zijn kameraden in een geblindeerden trein huistoe zullen gaan. Wij nemen aan, dat de stemming ook niet overal even vriendelijk zal zijh. fv f M 1 Zaterdag omstreeks vijf uur is een 8-jarig knaapje bij het stekeltjes-vangen in het Noord- hollandsdh Kanaal te water geraakt en verdron ken. Heden maakt het Alkmaarsche Kaasdragers- gilde in eenige auto's een toöhtje naar Re hoofd stad, waar o.a. een'bezoek zal worden gébracht 'aan de 'bierbrouwerij „De Gekroonde Valk". handelsverdragen- Heeft Nederland voor I) u i tut*, li land minder te betejekenen. dan Grieken La ruft Het is voor ons land, fwaar zoo consequent niets wordt gedaan om wijziging dus verbetering) te brengen in de handelaverhoudingen met an dere landen, leerzaam om te zien wat men wel; in andere landen weet tot stand te brengen- Deze zomer is er een handelsverdrag gesloten tusschen Duitschland en Griekenland. Is soms Nederland iets minder een beteekenis- vol land dan Griekenland? zouden wij Willen vragen. Met- deze toch in elk geval onzekeren staat heeft .Duitschland een overeenkomst aan gegaan; die gebaseerd is op weierzijdsche meest- begunstiging. De onder ham djalingfen over het tot stand komen van Rit verdrag hebblen ongeveer anderhalf jaar geduurd, daar Duitschland! met; hel^ oog op de protectionistische Grieksehe douane tarieven vele 'wenschen vervuld wenscht^ te zien- Duitschland is er in geslaagd behalve tariefcon- solidaties op 80 posten van het Grieksehe tarief verlagingen te verkrijgen, welke bijna aüe, groe pen van afgewerkte fabrikaten betreffen. De toe gestane reducties zijn in den regel zeer belangrijk en bedragen 3050 pet. der huidige rechten. Griekenland heeft met betrekking tot den invoer in Duitschland -behalve eenige fixaties, verlaging verkregen voor 3 posten van het Duitsohe douane-, tarief, n.l. voor krenten, geknoopte tapijten en „ZitroTuat" (gesneden citroenschillen). Dus zijn hoela export! Het recht voor geknoopte tapijten ia daardoor nog 200 Mark lager geworden als reeds eerder aan Turkije werd gegarandeerd bij het D uitsch-Turksche handelsverdrag. Grieken land is geslaagd- Nederland -doet er zelfs geen moeite voor en onze industrieën gaan gebukt on der de aumping hunner product'en door het bui tenland! „<0, ik 'wérk niet uitsluitend om het geld', maar omdat werken nu eenmaal mijn lust en mijn leven I3 geworden." Marie lachte weder. „A ls dat zoo is, weet ik een prachtig redmid del'" riep zijn uit. „Wat belet u, om hier uw fabriek te verkoopen en In Frankrijk een derge lijke zaak op te richten? Is dat niet een heerlijk plan? Nu? Is 't niet van algemeene bekendheid, dat u de grootste werktuigkundige van de Ver- eenigde Staten bent D|e naam van 'Paul Armand is beroemd geworden, om de uitvindingen dloor u gedaan. Ik zou u zoo gaarne in uw éigen land' evenzeer geacht en gevierd willen zien, als hier het geval isUiw roem gaat u reeds naar Frank rijk vooraf en ge zult daar evenveel op prijs worden gesteld als in Amerika, ja, Wie weet,' nog veel meer! Welk een trots, niet waar, voor uw dochter!" Met een somber gelaat had Ernst Garaud toe geluisterd. Marie begreep, :lat zij nog niet volkomen de zege had behaald en ging daarop aldus voort: „Ge zult in Frankrijk een fabriek oprichten-,: zooals onze fabriek hier is; ge ïult uw nieuWste uitvindingen op 'het gebied der spoorbanen en Wagons met ramtoestellen door geheel Europa in praktijk brengen. Dat zal een opzien baren! Ge zult de opmerkzaamheid der regeering tot u trekken; ge zudt gedecoreerd worden en dat zal DE BOND VAN. MOBILISATIE INVALIDEN EN' VAN HUNNE NABESTAANDEN EN DE ARMENRADEN De Armenraad van Leeuwarden heeft gemeend een protest te moeten laten hooren tegen de uitj eenzetting van het Bestuur van bovenvermelden 'Bond, gedaan in een adres aan de Tweede Kamer, betreffende het optreden van verschillende Ar menraden en Burgemeesters ten opzichte van de steunverleening aan Mobilisatie-Slachtoffers. Waar dit protest ook aan de pers ter opname is toegezonden, verzoeken wij uw geachte Redactie, in de gelegenheid gesteld te mogen worden bij het publiek een andere voorstelling van zaken te ves tigen, dan door den Aimenraad van Leeuwarden is gegeven. Een gelegenheid temeer om onder de aandacht uwer lezers te brengen het werkelijk betreurens waardige lot der Mobilisatie-Slachtoffers, die in den waren zin des woonds worstelen om' hun eer lijk recht. Ieder weldenkend Nederlander, die wer kelijk voldoende op de hoogte is van den toestand, zal gaarne er het zijne toe bijdragen om- aanj de Mobilisatie-Slachtoffers de uiteindelijke overwin ning te bezorgen. Juist met het oog .daarop is het schrijven van den Armenraad van Leeuwarden te betreuren. Daardoor wordt bij het publiek oti- mij zoo trotsch en gelukkig maken. Het blijft er bij, niet Waar? Wij behoeven slechts d-e fa briek zoo spoedig mogelijk van 'die hand te zet ten, zooals dadelijk gebeuren kan, Want ik heb duidelijk genoeg aan u gemerkt, dat u nu reeds een bod daarvoor werd gedaan. Bn d'an ga'an We ook onmiddellijk op reisi! Over acht dagen, lan ger niet, zal ik kant en klaar Wezen. Ge gaat natuurlijk in die veranderde omisitandighedien ook m«jt ons mee, neef Jean, ge zult andermaal een tal van 'werktuigkundigen, teekenaars', en fa- brieksWerkers onder uWe bevelen Rebben en bo vendien..." „Ja, ja, nichtje-lief, dat komt allemaal wel terecht," lachte Jean Soli va spottend. „De keuze is; aan u!" antwoordde.^ ij vrij bits. ,jlk kan het u aanzien, dat je alles zouit willen beproeven, om mijn vader hier te houden en dat is een raden te meer voor mij, om (mijn wil door te zetten. Ik wil nu eenmaal naar Frankrijk! De lucht van Frankrijk zal mij gezond maken en als vader niet naar mij gelieft te luisteren, zal het heel spoedig met mij gedaan zijn. Ge ziet dus wel, dat er hier niet geweigerd kan Worden, dat het onverantwoordelijk zou zijn, als men het .leed! Over een wéék gaan we weg en hiermee heb ik uitgepraat!" Opgewonden door do ondervonden tegenspraak, ijlde het ver1 wende kind de dieur uit, om elders aan hare tranen den vrijen loop te laten. willekeurig stemming gewekt tegen he£ goed recht) der Mobilisatie!-Invaliden en van hunne Nabestaan den. Zoo iets moet tot iedéren prijs vermeden worl- den, waar nu juist de, periode der eindbeslissing nadert. Immers, gelijk bekend, zal thans de Bond den Staat der Nederlanden dagvaarden en een eisich tot schadeloosstelling instellen. De wijze, waarop nu de Regeering door geldelijk ke uitkeeringen eengiszins in den nood voorziet, deugt niet. 'Zij draagt maar altezeer het karakter van liefdadige on der steuning van geheel of gedeel telijk armlastigen. De Mobilisatie-Invaliden hebben recht of geen recht op pensioeneering, maar van liefdadige on dersteuning moet van Staatswege geen sprake zijn Daarom is voor de werkelijk gedupeerden de ma nier waarop than; ondersteuning wordt verleend, vernederend. Hierbij komt dan nog de wijze waar op die onaersteuneingen door de verschillende Ar menraden en Burgemeesters worden uitgevoerd. Het in beslag nemen van het bedrag onder ge paard gaande dreigingen voor de toekomst, n.m.l. om geen medewerking voor een verdere huLp te willen verleenen, lijkt werkelijk nergens naar. De voorzitter van den Bond is m.i. niet verplicht te zeggen welke 'armenraden dat zijn. Het Bcsittuur heeft zijne gegevens door intieme medadeelingen en het zal den Minister wel voldoende hebben mi- gelicht of desgevraagd aan Zijne Excell. die inlich tingen willen verstrekken. Geen van de onge-veer 30 Armenraden behoeft zich van die beschuldi ging iets aan te trekken, zoolang zijn naam niet genoemd wordt. Waar slechts sprake is van ven- schillende Armenraden en niet van alle, daar zal niemand klakkeloos dezen of genen Armenraad ervoor aanzien. Maar het euvel heeft zich voorge daan. De gegevens en bewijzen zijn aanwezig. Moet er dan niet openlijk tegen geprotesteerd woe den? Het Bondsbestuur heeft gegronde rede nen om voorLoopig alleen aan den Minister en de Kamer de noodjge inlichtingen te verschaffen, 't Heeft dat reeds gedaan, naar ik hoor. Den Armen raad van Leeuwarden moest het genoeg zijn op zijn pertinente vraag „zijn wij bedoeld?" ten ant woord te hebben ontvangen ,,gij' gaat vrij uit." Dit antwoord laat niets aan duidelijkheid te wenschen over. Wat mij persoonlijk ertoe gedreven heeft mij te plaatsen aan de zijde van den Bond,' «jJ van zijn buitengewoon energiekan voorzitter, den heer P. de Boer, is het gevoel van recht. Ik heb al mijn aandacht en studie eraan gegeven, om mij geheel in te leven in de positie der Mobilisatie-In validen. Deden meerderen die moeite^ en leefden zij zich eens in een enkel geval in, kenden zij eens de géheele lijdensgeschiedenis van enkele gedu peerden, zij zouden met mij deze overtuiging dee- len: aan de geschiedenis der Mobilisatie in Ne derland, van hoeveel beleid die ook verhaalt, kleeft één smet, zij, die er het meest onder geleden he'hf- ben en nog lijden krijgen hum recht niet en moeten er zelf om worstelen met den moed der wanhoop. Het heeft op mij altijd den indruk gemaakt, dat Parlement en Regeering deze wonde niet durven peilen op haar werkelijke diepte, uit vrees voor de millioenen. Een steeds groeiende belangstelling van ons ge- heele Volk .in het lot zijner gedupeerde mannen en zonen moet die vrees bij Parlement en Regeering wegnemen. U, Redactie, dankend voor de verleende plaats ruimte, teekent zich, Hoogachtend, Uw dw., J. A. HOEK, Herv. Predikant te Nijega en Opeinde (Small.) Onder de raadsstukken, door het college van. B. en W. aan de leden van den Raad te Alkmaar gezonden, komt voor een voorstel tot Verbetering van den Twuijverweg. Dit stuk luidt als volgt Nadat B. fen W. zich ter uitvoering van het besluit van 17 Maart 1927, genomen naar aan leiding van 'hun voorstel d-d. 8 Maart 1927, bijlage nr. 34, tot de Kroon hadden gewend met het verzoek aan de gemeente Alkmaar concessie te willen verleenen voor de heffing van een tol op den Twuijverwewg, is het overleg met de an dere bij den weg "betrokken gemeenten voortge zet, op aansporing aanvankelijk van Ged. Staten, daarna van den Minister van 'Waterstaat, die herhaaldelijk blijk gaf het totstandkomen van een overeenstemming tusschen de gemeente Alk maar eenerzijds en de gemeenten St. Paner&s, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, 'Noord- scbarwoude en Oudkarspel anderzijds met be trekking tot_de verbetering van den Twuijverweg op hoogan prijs te stellen. Daarbij zijn verschillende oplossingen overwo gen om te geraken tot een plan, dat finantieel Ter verzachting) en genezing van stuk geloopen voeten, 'zadelpijn, schrijnen en i smetten 'der huid, muggebeten en zonne- brand, moet inen op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL zoo weinig mogelijk bezwarend zou zijn, opdat ook daardoor een voor alle gemeenten bevredb gend resultaat zou kunnen worden bereikt. In overleg met de Commissie van Bijstand voor de openbare werken gaven B. en W|. tenslotte ie voorkeur aan een wegverbetering door middel van jgrintverharding over een breedte van 5 M., waarnaast bermen van 1.50 M., zoodat de kruin- breedte zou worden 8 M. De kosten zouden, mét inbegrip van die voor het aanbrengen va,n een tafekchoeiïng en een eenvoudige beplanting, be dragen f35.500. B. en W. hebben gemeend, dit plan aan den Minister te moeten voorleggen, mede omdat Z:. Exc. allicht gemakkelijk zou vallen, voor een dergelijk plan dé medewerking nier andiere ge meenten te verkrijgen. Zij verklaarden zich thans, met instemming van 'de commissie van bijstand voor de finantiën, bereid, te bevorderen, dat dit bedrag geheel ten laste van Alkmaar zou worden gebracht wanneer de vijf andere gemeenten 'de kosten van onderhoud geheel op zich zouden ne men. Dit voorstel is 'door den Minister ter sprake gebracht in een bespreking welke op 12 Juni j.l. te Broek op Langendijk is gehouden. B. en W. hebben toen nog 'het beding gemaakt, dat, wan neer de provincie ten behoeve vhn 'het onderhoud van den Twuijverweg een bedrag beschikbaar mocht stellen uit de haar toegewezen ultkeering uit het wegenfonds, de gemeente Alkmaar met het oog op de verhouding tusschen de kapitaals- lasten en de geschatte onderhoudskosten, 'flOOO', tweederde gedeelte van dat bedrag zou moeten ontvangtem. De vijf gemeentebesturen hebben toegezegd, de, totstandkoming van een ovieroenkommst op dien voet aan de gemeenteraden te zullen voor stellen. Komt de overeenkomst tot stand, dan verva'lt, gelijk vanzelf spreekt, de grond voor tolheffing. Het is bekend, dat ook B. en W. de tolheffing reeds als een uiterste middel hebben beschouwd om de kosten van de wegverbetering eeniger mate te dekken. Nu te verwachten ia, dat op den bovenaangegeven grondslag een overeenkomst tusschen de zes bij den weg betrokken gemeenten zal kunnen totstandkomen, geven B. en W'. gaar ne in overweging, daartoe mede te -werken -door te besluiten a. hun college, onder voorbehoud dat met de Raden der gemeenten St. Pan eras, Broek op Lan gendijk, Zuidscharwoude, NoordscharWoude en Oudkarspel op den bovenvermelden voet over eenstemming zal worden verkregen, te machtigen tot verbetering van den Twuijverweg op de wijze als in ons voorstel aan den Minister van Water staat is aangegeven .en daarvoor een crédiet be schikbaar te stellen van ten hoogste f35.500, nader to regelen bij suppletoirs begrooting; b. aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen tot het treffen van' een overeenkomst als bovenbedoeld wanneer de andere gemeenteraden daarmede 'hun Instemming, hebben betuigd. De tekst der overeenkomst, (welke t. z. t. aan de goedkeurig 'van Gedeputeerde Staten zou moe ten "worden onderworpen, zal (alanog ter vast stelling "worden voorgelegd. De ge'waande Paul Armani bleef nu met Jean Süliva alleen. „Ben je werkelijk van plan die luim in te willigen?" vroeg de laatste. „(Moet ik dat niet? Je hebt toch gehoord wat Marie gezegd heeft, hiet waai'? Ein dat zou ge beuren ook. Zij zou ziek Worden en sterven!" „Dus staat uw plan reeds vast om over adht dagen op reis te gaan „Zoo is 't. Jean "Soliva trok zijn schouders eens op. ,A die vaders!" luidt© zijn verzuchting, ,,ze laden zich allen bij den neus leiden door hun kinderen. Als Marie van u eisehte, dat je op je hoofd ging staan, geloof ik Waarlijk, dat je 't probeeren zoiïdt." ,Ja, maar Marie heeft nu volkomen gelijk!" I antwoordde Ernst! „Waarom zou 'ik niet in de omstreken van Parijs een nieuwe fabriek op richten!1 Waarom zou ik niet zorgen, dat mijn vaderland in de eerste plaats, zijn voordeel hadi aan mijn uitvindingen aan mijn vermogen? Ik ben nog krachtig genoeg om nog veel tot stand te brengen. Ik wil daarginds Werken, werken voor mijn dochter, mijn eenige levensvreugd, mijn eeni- - ge bloedverwant!" ,/Ein wat ben ik dan?" vroeg Soliva sarrend). Zonder zich aan die opmerking te storen, her vatte Ernst: „Ja, ze heeft volkomen gelijk! In Twee belangrijke documenten over de bijbel- ache geschiedenis, zoo lezen wij in .de „Morning Post", zijn verschenen 'in 't „Bulletin" van John Rylands Library te Londen. Het zijn vertalingèn van Arabisiche en Syrische manuscripten, die ver zameld en vertaald zijn door dr. A. Mingana, uitgegeven in de serie „Wooibrooke Studies". Het eerste behandelt Christus' Opstanding én Maria's klachten bij het (kruis, het andere is een geschrift 'over het martelaarschap van Pila- tua". Dit laatste bevat een treffend verhaal van een vervolging van Pilatus door die Joden, na Jezus;' kruisiging. Dit geschrift wordt 'toegeschreven aan Cyria- cus, bisschop van Oxyrhynchus, maar zou in derdaad geschreven zijn door Gamaliel. Pilatus en zijn vrouw Procula, overgelukkig mét de wonderbare opstanding, zouden een groot ont haal hebben bereid aan de armen. Procula wil het graf gaan bezoeken, maar de Joden, die dit ver nemen, Smeden met Barabbas een complot óm haar gevangen te. nemen en Pilatus te dooden. Gamaliel echter (bekend uit Handelingen 5, 34, een schriftgeleerde die de Joden waarschuwdi» tegen het vervolgen van de discipelen) hoorde Amerika heb ik reeds genoeg gedaan, ik moet ■nu aan mijn geboorteland gaan denken. Richard Davidson Weet een goeden kooper voor mijn fa briek. Ik geef de geheele zaak voor "het bod, dat mij gedaan Werd en we kunnen de reis aanvaar den." „Ik heb een paar woorden met je te spreken,1 neef," viel Jean Soliva plotseling in. „Laten we naar uw kantoor gaan!" ,/Al Wat zaken ia, moesten We, dunkt me, nu liever tot morgen uitstellen." „Tk Wou u ook niet gesproken hebben over zaken, maar meer bepaaTd over familie-aangele genheden. We kunnen dit hier niet doen, om-dat ik nóg niet zoo ten volle er van overtuigd ben, of hier de muren geen ooren hebben. Overigens loopen de bedienden hier uit en in en dat is storend, vindt ge niet?" Paul Armand sloeg een wantrouwenden blik op den neef. „W,at kun je mij voor belangrijks' hebben te zeggen?" vroeg hij. „Dat zul je dadelijk weten, als fwe op je kan toor zijn." Ernst Garand maakte een beweging van on geduld en scheen toen tot een besluit te zijn geraakt. „Goed, ga dan meer mee," zei hij'. De twee gewaande meven begaven zich naar het afgelegen kabinet van den grooten fabrikant. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2