NIEUWE i Dinsdag 81 Juli 1928 87e Jaargang Stemmingsbeeld uit Groentenland Nieuwstijdingen Buitenland No 88 IIITERG. TELEPHOON 52 UMDIJKER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën van 15 regels 75 oent) elke regel meer 15 cent. "'JVat zijd we toóh allen melis dien van oögen blik, hoe wordt ona oordeel vaak bepaald door gebeurtenissen, vlak bij ons, die w:e zien, gaai meenen te zien. Dat meenen mag er 'beusch wel bij. Eén gTeep uit velen. "Wie durfide tegenspreken, dat de vroege koolbouw op zijn oor lag, of wilt ge 't minder overdrachtelijk voorgoed tot het verleden zon behooran? Daar w:as nu geen 'droog brood aan te verdie nen. De invoerrechten, door Duitsichland geheven, maakte den verbouw schier 'onmogelijk. Allen zouden zich op winterknol toeleggen, velen vlees den reeds een fiasco van de geheele koolcultuur. Wat schiet er, gezien de gang van zaken, dezen zomer, van al dat gepraat over? Wie leefde nu niet 'in de stellige verwachting, dat de vroege roode kool etc. onder gewoonte tot een spotprijs dalen 'zou. Die eerste wagentjes, dat zou nog wel loipen Iwacht maar eens! (zóó werd geredeneerd) als 'er aanvoer komt. Dan keldert de prijs bij den dag. De aanvoer is gekomen, en 't gaat best- Mooi .goed brengt f 1000 per 'wagon op, een prijs, waar elke verbouwer mee 'tevipden is. De vroege koolakker brengt 'veel en veel beter resultaat dan de vroege aardappelakker, 't ver schil is zeer groot. In Goethe's beroemde Faust komt (naar ik meen) de uitdrukking vopr: „De menseh schuift niet, maar wordt geschoven 'kKan 't me levendig voorstellen, dat menigeen tot soortgelijke conclusie komt, al deel ik haar niet. Was 't bestuur van 'de veilingsvereeniging te St. Pancras som» óók een wijle, inplaats van de schuivende en stuwende macht, 'geschoven en ge stuwd door haar le i en V Men zou 't haast denken. Wat zijn anders die-hun-mond-voorbij praten de leden van vooYmelle 'vereniging er nu inge vlogen. i Wat blakende orgatiisa tie-liefde van 'die leden werd in ons- Donderdag no. van de vorige week getoond neen niet getoond, doch voorgewend. Wat hartgrondige haat tegen 'die verderfelijk,? bonnen. En inu blijkt, dat 'die bonnen-hatende St. Pan- craasers (uitgezonderd natuurlijk de 'trouwe le den) heelemaal geen bannen, 'geen veiling noodig hadden, om hun goed 'te 'verkoopen. Zij konden 't zonder veiling en betaalkantoor wél stellen. En geen Wonder, Want 'men verhandelde 't gópd met kooplui, die hen uit de hand betaalden. Wat brutaliteit toch, om Üen veilingötleiidier de schuld te geven; door hem te verwijten, bon nen af te geven- Terwijl er niet één roode-koolbon Idit zomer seizoen is uitgegeven. Men zou bijna in 'de verzoeking komen, 't be stuur van St- Pancras' vereeniging de stuwkracht toe te weraeben, zulke leden maar te royeeren. Voor de publieke herroeping 'per advertentie van 't geen den vellingleider ten onrechte werd toegedicht, heeft stellig ieder wiêlmeenende res pect. f Met minder -kon 't niet toe. Nu 't gebeurd is, 'zegge men, naar 't onder ons zoo gebruikelijk is: „Af is de kous." In den kring der St. P;ancraasche vereen igipg zal over dez ezaak hog wel ©en en andiëij te doen zijn. Een kleine schoonmaak schijnt daar wel noodig. Doch dat betreft de intieme aangelegen heden van die plaatselijke organisatie. Zélf schuiven (of geschoven Worden. 'tls 't (groote probleem, ook in de economie. Wat is de leidende, 'stuwende, beheerschende kracht? Heeft 't menschenkind 'grooten invloed op den 'gang van zaken, of is die invloed slechts gering? Volgen of leiden wij? Komt 't soms bei den voor? Neen, om tot het 'concrete te komen, de gang van zaken op de aardappelmarkt- In 't begin var. de week liepen de prijzen nog al op, er Werd tot f5.50 per 100 Kg. voor export bestemd. Vanwaar nu die vrij plotselinge opleving? Duidelijk genoeg, «egt de een 't komt hier door de Beigen zitten midden in den roggc-oogst de Duitaohers dito, en nu is er een geringer aan bod van aardappelen, vandaar de meerdere vraag. tïaat 't (regenen, dan zal in genoemde landen weer meer aan den aardappeloogst worden ge werkt, zoodat in dat geval de verhoogde prijzen weer spoedig tot 't verleden zullen behoor,en- Het is gaan regenen, de prijzen zijn gedaald. Zoo volgen We dus, als deze redeneering zui ver is. Wie 't juiste verband tusschen oorzaak en gevolg, de juiste verhouding tusschen leidingj geven én rgeleid worden weet aan te geven, noem ik een knappe kerel. Ook in de economie wandelt de menseh te mid den van raadselen die niemand verklaart. Er .is leen zaak 'aan de orde gesteld, door een geruchtmakend artikel in de Tuinderij, welk ar tikel tot ititel draagt „onder tribuut". Hoewe'l ik ivan deze geschiedenis óók Wel wiat gafwist, meende ik goed, te doen, er over te zwij gen. Nu de Tuinderij aan "t klokketouw trok, vervalt voor imij elke reden om in een verder stil zwijgen te dezer zake 'te volharden. Echter slcihort ik liever 't oordeel op en meen goed te doen, mijn lezers de zaak eerst uitvoerig mee te deelen. Daartoe citeer ik het artikel uit genoemd vakblad in zijn geheel; zal verier nauw keurig acht igeven, wat in de pers over deze zaak Wordt geschreven en hoop (de belanghebbenden zoo ruimschoots (mogelijk in te lichten. TWil mij voorkomen, dat de door de Tuinderij-redactie aangevallen kooplui in kun blad 't Centraal Orgaan etc. iwel 'zullen reageeren. Eieist nu 'tartikel uit de Tuinderij. Het luidt als volgt: ONDEK TRIBUUT. De geschiedenis der middeleeuwen is een ge schiedenis van strijd en 'bloed. De oude ruines, in den regel gebouwd op plaatsen, die zich voor verdediging tegen aanvallers leenden, getuigen van de igevaren, die de bewtoners omringden.) Koofovervallen en brandschat ten der reizende en trekkende en der landelijke bevolking waren in het grijze /verleden aan de orde van den 'dag. Na bloedige veldslagen werd de eene volksstam aan de andere 'cijnsplichtig. Jarenlang som» ging een geheele landstreek 'gebukt onder het tribuut vah den sterkere, den overwinnaar. De nieuwe tijd kent dat dienen ónder tribuut in den vorm der middeleeuwen in den regel niet -meer. De voortschrijdende beschaving heeft aan het „macht is recht", zooals dat eeuwenlang heeft gegolden, een eind gemaakt. Waar men er soms nog sterk aan herinnerd wordt, heerscht <het recht van den sterke in een meer verfijnden vorm en 'geschiedt het op een wlijze, die het minst in conflict komt mot het rechtsgevoel der publieke opinie. Zoo brandschatten op dit öogenblik. als mo derne roofridders, een groep van exporters van vroege aardappelen, de kweekers van dat product in Noord-Holland- Een groep van Noordholland- sohe aardappel-exporteurs heeft een overeen komst of contract aangegaan, waarbij de contrac tanten zich verbinden om van iedere wagon aard- appelen, die «ij in het vroege aardappelsieizoen exporteeren, 20 gulden te storten in ,een gemeen schappelijke kas. Nemen wij aan, dat er 'door de oontracteerende i exporteurs 5000 -wagons in dit. seizoen worden ge ëxporteerd, dan «al straks, na, beëindiging der campagne f 100.000 in die pot aanwtezig zijn. Dan zal dit bedrag naar een vooraf vastgesteld punten- syst! leemiworden -verdeeld, ongeacht hetgeen door die handelaren persoonlijk is gestart. Heeft m,en, als mede-contracteerende, -b.v. 5 punten toege wezen gekregen, dan ontvangt men 5/100 van f 100.000 is f 5000 van den buit. Wat men door eerlijken arbeid in -den handel misschien met -moeite verdienen kan, kan idan door eensgezind optreden wel nemgp, en, als men het kan nemen, schijnt het naar de gemodemi- seerde middeleeuWsche moraal dezer handelaren ook te mogen. Terwijl de Noor-dhollandsche aaxdappelbo-uWer van 'smorgens vroeg tot 's avonds laat ploetert om in zijn niet minder riskant bedrijf als van den handel, met de teelt van vroege aardappelen, een schamel stuk brood in het zweet zijns aan-, schijns te -verdienen, brandschatten een groep van handelaren dien nijveren werker ,en eten het brood van -dien -kweekert dat doorweekt is van zweet en tranen. Als in de middeleeuwen schijnen -deze handjela ren te denken, dat de macht óók het recht tot een dergelijke ongeoorloofde daad verleent. Wie tot die groep -van moderne roofridders behooren, is ons niet -bekend, Ook kennen wij, zoo min als de namen der onderteekenaars, -de bijzon-derheden van de gesloten overeenkomst. De groep, die zich verbonden heeft en den Noor-dhollandschen aardappelbouwer onder tribuut heeft gesteld, werkt als haar mi-ddeleeuWschje voorgangers, achter struik en heg en met ge sloten luiken. Het is blijkbaar niet de pas op'ge- jicnte Bond van exporteurs in aardappelen en groenten in Noord-Holland. Die Bond ontkent zelfs, dat de gemaakte over eenkomst een uitvloeisel is van het initiatief van den Bond- Wij moeten daaruit opmaken, dat het blazoen van deze nog jeugdige organisatie nog niet is -bezoedeld- Wij zouden het -diep betreur dj hebben, indien -deze jonge hond zich zou voe den met -de nooddruft der Noordhollandsche kwee kers. i Wij vreezen wèl, dat pen zeer belangrijk deel harer leden behoort tot ide contraoteerende groep en dat vele, misschien (wel alle leien van dien Bond, die aardappelen exporteeren, de overeen komst mee 'hebben gesloten, i 1 Het is niet voor ihet eerst, dat in NooriLHol- land iets van dien |aard plaats vindt. Ook t'we© jaar geleden heeft een .tamelijk groote combina tie van -vroege aardappelhandelaren iets gedaan, dat veel overeenkomst vertoont met wat nu is geschied. Wij zijn daarvan onkuniig gebleven. Nu bleven wij niet onkundig, al Weten wij- niet 'alle bijzonderheden der 'overeenkomst. Het is -noodig, dat de Nederlandsche tuinbouw in het algemeen en ide Noordhollandsche veilin gen en de kweekers (van vroege aardappelen in het pijzonder weten, 'Wat er geschiedt. De Provinciale kommissie vanNoord-Holland heeft ,zieh ernstig ivoor de vraag gesteld (wat er kan en nuoet ge-i p/chieden. - t j Het is een ernstig ifeit, de overeenkomst, die de groep van "Noord-Hollandsehe exporteurs met elkaar sloten, Waartegen dan ook reeds op 22 Juni in een uitvoerig schrijven door de Prov. commissie van Noord-Holland met -klem is ge protesteerd. Dit protest was -gericht tegen dem NoordhollandBchen exporteursbond, omdat de Pro vinciale commissie van meening -was, dat van deze organisatie de leiding uitgiing. Zooals wij hierboven zagen, schijnt dit -niet juist te zijn. In een volgend nummer zullen wij het schrijven der Prov. Comm. publiceeren-en het antwoord, dat daarop van den Bond van Noordhollandsche ex porteurs is gekomen, "hetgeen toch Weer schijnt te Wijzen öp een sterke verwantschap tusschen den Bond en -de onbekende groep. Dit maakt ten opzichte van 'de zaak niet veel uit. Om het feit als zoodanig gaat het- Wij gunnen den koopman. zijn winst, het loon op zijn Werk. Wat op deze wijze op het product Wordt gelegd is geen winst, maar geld dat de 'koopman neemt zonder eenige tegenprestatie zijnerzijds. Deze zaak (moet tot klaaarheid komen. Klaar en duidelijk moeten ide Noor-dhollandsche kweekers zich afvragen of hetgeen is geschied, of deze greep uit hun beurs door hen kan en mag 'wolden gedragen. De begonnen vroege aard appelcampagne liet niet toe, en wat er eigenlijk precies plaats had was tè vaag, om voor dit sei zoen maatregelen te -nemen. - Het zal ook de vraag zijn of straks het ver-) deelde geld niet zal 'branden in de handen van hen .die het zich verschaften en o'f de Noordhol landsche exporteurs den moed «uilen hebben dit onrechtmatig verkregen geld ten eiggn bate aan te Wenden. Of zij, als de roofridders uit de mid deleeuwen 'de 'buit zullen 'verdee'len, óf het aan de rechtmatige eigenaar zullen terug geven. 'De kweekers ondertusschen zullen hun hou ding moeten vaststellen en «ich afvragen, óf hetgeen gebeurt, toelaatbaar en 'te dragen 'is. Naar onze meening nooit. Met belangstelling «ie ik 't vervolg en 't ant woord tegemoet. Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Dekker het Bondsbestuur in hoofdzaak ter bespreking van het ontwerp-statuten voor den Bond en zijn aangesloten vereenigingen. Alle be stuursleden waren aanwezig. Voor Waarland en Omstreken had zitting genomen de heer Jongejan ■fer veivanging va'fi'flen lieer Groenveld. In zijn Ope ningswoord heet de voorz. het nieuwe bestuurslid speciaa l welkom, hij hoopt hem als een ijverig be stuurslid te mogen leeren kennen, met wien het in het bestuur aangenaam zal zijn samen te werken. De notulen der vorige vergadering werden goedge keurd, waarna een reeks ingekomen stukken ter ta fel komt, welke voor het meerendeel voor kennis geving werden aangenomen. Vermeld zij, dat dank betuigingen inkwamen van den nieuwen keurmees ter en den nieuwen controleur, alsmede van de Fa. Kramer te Rotterdam en Arnhem voor de opdracht tot het aanbrengen der dakbedekking van den nieuwbouw.' Vergunning voor dezen nieuwbouw was ingekomen van het gemeentebestuur van Noord scharwoude, onder vermelding van de gestelde, voorwaarden. Ingevolge een ingekomen schrijven van de Prov, Commissie, werd besloten tot medewerking voor een collectieve inzending op de tentoonstelling in Sept. te Utrecht te houden. Voor deze en de te Medem 'blik te houden tentoonstelling zal door den N-.M.B. een bedrag beschikbaar worden gesteld voor een verguld zilveren medaille. Voorgelezen werd een schrijven van het Centraal Bureau met betrekking tot het ledenregister; even eens een mCdedeeling van het U.C.B., dat vooor Ide- aal-aardappelen het volgend jaar geen labels meer verstrekt zullen worden, aangezien deze zeer on derhevig zijn aan barsten. Nadat nog eenige huis houdelijke aangelegenheden zijn afgedaan, stelt de voorz. aan de orde de behandeling van het ontwerp statuten voor den Bond, samengesteld door Mr, Njemöller, na besprekingen met den voorz. en den veilingleider. Deze behandeling nam- geruimen tijd in beslag waarbij vooral de aansprakelijkheids- bepalingen en die omtrentj vertegenwoordiging der aangesloten vereenigingen in het- Bondsbestuur en het uit te brengen stemmental op de algemeene vergaderingen van den Bond, tamelijk langdurige discussie uitolkten. Enkele wijzigingen en aanvullin gen werden aangebracht, waarna werd besloten al dus naar de aangesloten vereenigingen te zenden, teneinde in een op 20 Sept. te houden algemeene vergadering er de eindbeslissing over te houden. In zeer vlug tempo werd nu ook nog doorgeloopen de ontwerp-statuten voor de aangesloten vereeni gingen. Op de te houden algemeene vergadering van den Bond zal tevens een beslissing ^genomen worden met betrekking tot de peensorteering en opnieuw worden besproken het weegstelsel. Terwijl voor het bestuur de machtiging zal worden aange vraagd voor het aangaan eener geldleening, Met het oog op het verstrijken der vervaldagen van betalingstermijnen volgens contract met de uit voerders van den nieuwbouw, werd de Penningm. gemachtigd een deel van de reserve op te vragen. Hierna sluiting. EEN LASTIG MENSCH- Voor ongeveer een jaar vestigde zich te Ben- ningbroek-Sybekarspel het echtpaar B., man, vrouw en drie kinderen, de laatsfcen allen jongens tusschen 8 en 12 jaar. Z,ij kzWamen uit de gemeen te Abbekerk. De man 'was boerenarbeider. Het echtelijk leven (was ecihter zoo slecht, volgens „de „Tel." dat de man zijn vrouw verliet. Hij moet thans Werkzaam zijn te Hilversum. De kinderen bleven bij de moeder. Zij verdiend/e 'den kost zooveel mogelijk met hier en daar uit werken te gaan den laatsten tijd met het plukken van bessen. De vrouw kreeg bij den veehouder B. een tamelijk groote huurschuld.. Haar 'was aangezegd' deze San te zuiveren, maar daarom bekommerde zij zich niet. Het gevolg was, dat de vtouw j.l. Vrijdag het huis werd uitgezet. 'De burgemeester, met het geval in keunis ge steld, wees haar als standplaats voor haax inboe- del een gemeente-,erf aan, liggende in de Kerke- laan bij de Ned- Herv. Kerk te Benningbroek. Daar verbleef zij dien dag. Maar toen zij 's avonds nog geen "beschutting had, 'webd haar door den burgemeester als verblijfplaats een arbeiderswo ning aangewezen, die leeg stond. Die vrouw ver koos daar niet in te gaan, maar stelde als eisch, dat zij moest wonen in de leegstaande pastorie van de kerk. De burgemeester heeft haar /de sleutels van de arb.wouing aangeboden, waarbij hij opmerkte, dat zij anders onder den blooten hemel moest verblijven. Ten slotte stemde de vrouw toe en ging in de woning. Den anderen dag echter véfliet zij dat huis weer en sloeg haar bivak ten anderen mild op op het gemeente-erf aan de Kerke laan. Over dag ging zij weer bessen plukken, ferwdjl de kinderen hier en daar rondzwierven. 'Tegen den avond, toen de vrouw van het werk terugkeerde ging zij haar eten bereiden en begon daarvoor een vuurtje te stoken. Voor de omliggende per- oeelen stak daarin brandgevaar en wederom wees de burgemeester haar de arbeiderswoning aan. De vrouw weigerde pertinent er in te gaan, waar op de burgemeester een vrachtauto liet komen en den inboedel deed verhuizen naar een stuk wei de, waar de vrouw geen kwaad kon verrichten. Daar vertoeft zij thans nog onder den blooten he mel. Zij heeft gezegd den inspecteur der Volks huisvesting te zullen verzoeken de haax ter be schikking gestelde woning af te keuren. De vrouw heeft intusseheu zich bereid verklaard, voor een bedrag van f1000 de gemeente te verlaten. TRAM IN BRAND'. Op het J. W. Brouwerplein is gistermiddag door I het doorbranden van een kabel, een motorwagen I van lijr. 15 in brand geraakt. De passagiers konden I bijtijds den wagen verlaten. De brand is door de brandweer met ?én straal op de waterleiding ger i bluscht. De wagen is op een dood spoor geloopen. ZIEKE POLITIEAGENTEN- EX heerscht onder het Londensch politiecorps een raadselachtige ziekte. In e^n week tijds zijn meer dan 'honderd leden van het corps door de ziekte aangetast-'Het eerst openbaarde de ziekte j zich in Bowstreet, Waar 42 politiemannen 'aan de ziekte ten prooi vielen, daarna deeldje zjj zich mede aan twee andere politiebur^aux, in Hun- terstreet en 'Notting Hill, en "Woensdag werd Harrowxoad aangetast- 'De medici hebben den aard der 'ziekte niet kunnen vaststellen, doch v/sr- moed wordt dat men hier te doen heeft nipt een soort vergiftiging, 'veroorzaakt door buitenlandseh pek, dat in de politieeantine wordt verstrekt en ten gevolge 'van de warmte bedorven zou 'zijn.- Scotland Yard 'heeft een onderzoek gelasciht. 1 DE ITALIAANSCHE POOLEXPEDITIE- Het W. 'B. meldt uit Lulea, dat Mariano, naar de 'bladen mededeelen, niat met 4e overige leden van de bemanning der „Italia" uit Narvik is vertrokken, omdat hij nog te zwak is. Hij ligt 'nog in het ziekenhuis- Nobile is 'zenuwziek.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1