MOEDER EN MARTELARES Donderdag 2 Augustus 1928 37e Jaargang 43> NIEUWE LAIGEDIJkER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier per 3 maanden f 1.15 Ritme: Firma 1.1. KEIZER. Uitaten/ I. R. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. k,teM p1»»»"*'®1* KONINGIN EMMA. De tweede helft van de ruim veertigjarige pe riode gedurende welke Koning Willem III ov.er ons land regeerde moge in veel opzichten voor land en volk een tijd van vooruitgang en voor spoed geweest zijn, dat tijdperk omvat een reeks van jaren, waarin ons Vorstenhuis bij herhaling in rouwi gedompeld werd. In 1877 stierf de eer ste gemalin van Koning Willem III, koningin Sophie. Sinds; het overlij.iiem van deze algemeen beminde Vorstin moest nog herhaaldelijk de Ko ninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft ontsloten worden. Zoo stierf in 1872 de Prins van Pranje tengevolge van welk overlijden de tweede zoon des konings, Prins Alexander troonopvolger werd. Doch ook dezen zou het niet gegund zijn de Koninklijke kroon te dragen; hij overleed in 1884. Koning Willem III was nu de eenige man nelijke overgeblevene van zijn geslacht. Doch, inmiddels was een nieuiwe loot ontsproten op den ouden sftam. In 1880 werd onze tegenwoordige Koningin geboren. Een jaar na het overlijden van Koningin Sophie in den herfst van 1878 werd het bekend, dat Koning Willem III zich verloofd had met 'Prin ses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck en Pyrmont. Van de verloving kwam het tot een 'huwelijk, dat .gesloten werd op 7 Jan. 1879 te Aroteen, de residentie van den'Vorst van Waldeck, den 'Vader der Koningklijke Bruid- In het bekende lied „Van een Koningsvrouwe" van Arnold Spoel wordt 'het gezegd van Willem III i ,/Hij reed daarheen, waar de bergen zijn, Daar woont er zoo menig lief maagdelijn, Hij bracht een jong Bruideken mee'!" De jonge Bruid behoorde evenals Koning Wil lem III tot het zeer aanzienlijke geslacht der Nasisau'g, dat aan 'verschillende vorstenhuizen,,^ vermaagschapt /was. „Met groot leed|wezen", zoo lezen we in de bladen der historie, „mag men in het vaderland van haar, die nu Koningin der Nederlanden geworden was, het vertrek tegemoet van een Vorstin, die zich ook buiten de hofkrin gen zoovele vrienden gemaakt had. Het was den tienden Januari 1879 dat de Nieuwe Koningin aan de zijde van haar Gemaal voor het eerst den Nederlandschen bodem, haar nieuwe Vaderlaudj betrad. In 1880 iwerd het Koninklijk Echtpaar verblijd met de geboorte van een 'dochter, onz;e tegen-' woordige Vorstin. „Die oude grijze Koning, Hij werd zoo mat, hij iwerd zoo krank". In 1884 werd het '35-jarig koningschap van Willem III niet in 'het openbaar gevierd in ver band met de ziekte van den toenmaligen troon opvolger Prins Alexander, Maar, de 70ste ver jaardag van den Koning werd in 1887 met opge wektheid gevierd- Poeh wasi toen de Koning al niet wei en sinds dien nam zijn ziekte toe. In 1889 moest de Baad van State het hoogste gezag overnemen. Er volg'de eenige beterschap, doch van tijdelijken aard- Den 12 November van ge noemd jaar werd Willem III buiten staat ver klaard te regeeren en .werd Koningin Emma "be noemd tot Begentes van het Koninkrijk. „(Toen stierf de Grijze Koning". Elf Jagen later overleed W|illem III. D'e scep ter te zlwaar nog voor het jonge teere, tienjarige prinsesje, werd opgenomen door Koningin Em ma. Zij nam op zich de dubbele taak yan Begen tes en Voogdes, het Vaderland en de Prinses, aan FEUILLETON {Uitmuntend!" riep de modiste, toen zij we der teruggekomen was. „Weet je [wiel, dat je voor mij een parel 'zijt, mijn lieve Lucie? Men moet u 'waarlijk altijd prijzen. Daarom vertrou'w ik u dan ook het balkleedje van juffrouw Armani, die niet zoo heel gemakkelijk te voldo/en is, toe. Ik geloof niet, dat je haar vroegdr gezien had- Zij is eene Amerikaansche; haar vader Was aldaar een groot fabrikant, die nu mét eenige millio/enen naar Parijs gekomen is. Mejuffrouw Marie Ar- mand is achttien jaar en een bizonier goede klant voor mijn zaak, maar zij is eigenaardig van ma nieren en denkwijze, grillig als ge 't zoo noemien 'wilt .Dat is trouwens dat arme kind niet te Wij ten. 'Zij is ziekelijk en zal zeker aan de bering sterven hoewel zij volstrekt geen begrip daarvan schijnt te hebben. Ik geloof echter, dat haar droevig lot reeds beslist zhl zijn. Die roode vlek op iedere wang, is al een zeer veeg verschijnsel. Jong, mooi, ontwikkeld en rijk te zijn en dan te moeten sterven, o dat is allerellendigst, vind ik. Geen mensch kan daaraan echter iets veranderen Dat blijft (düs afgesproken, Lucie! Het kleedje wordt hier vandaag gekuipt en morgen komt deze twee ging zij haar leven (wijden. Eien dubbele taak, wejke zij gedurende acht jaren mét liefi.de j en 'toewijding heeft vervuld. De tijd van 'het I Regentschap mag in vele opzichten één gézègen- Ide tijd genoemd worden, zoowel voor ons land als voor de Koloniën. Maar welken dank ons land ook aan Koningin Emma schuldig moge zijn voor de waardige Wijze waarop zij als Begentes heeft geregeerd, in 't bijzonder korne Haar dank en hulde toe voor .de wijze, Waarop zij haar kind, de toenmalige Prinses Wilhelmina heeft .weten op te voeden en doen opleiden voor de taak welke de Prinses als Vorstin zou Wachten. Veel zijdig is die opvoeding zeker geweest, zoowel op het gebied der verschillende vakken van Weten schap als op dat der Schoone Kunsten en Li chaamsoefeningen. Wat Koningin Emma gedu rende het Begentschap van Land en Volk in het algemeen én voor 'Haar Kind, de troonopvolg ster, gedaan heeft, werd en Wordt nog in Neder land .gewaardeerd. Er zijn er geweest, die na hst. overlijden van Koning Willem III het "hoofd geschud hebben. „Een vrouW aan bet roer van het schip van Staat?" En, dat hoofdschudden had' misschien ook betrekking op het feit, dat de Begentes een buitenlandsche W\as. Het beleid van Koningin Begentes 'Eimma is te beschouwen als een doorloopende beschaming van de al te bedachtzame hoofdschuddlers. Een beleid, dat op zich zélf zoo is geweest, dat het op de tegenwoordige Vorstin Koningin Wilhel mina groote verantwoordelijkheid heeft opge legd, een verantwoordelijkheid, welke' onze huidi ge koningin ten volle zal kunnen dragen, omdat het Koningin Emma is geweest, die haar voor de verheven taak opvoedde. Den 30stén Augustus 1898 nam de Koningin Begentes afscheid van ie Begeering bij een proclamatie, welke hier volgt: ,/In dagen van smart en rouw trad ik op als Begentes van het Koninkrijlf; thans schaart zich het geheele volk in vreugde om den troon zijner jolige koningin. God heeft mij in deze jaren ge steund. Mijn dierbaarste wensoh is vervuld. Mo ge het ons land met zijn Bezittingen en KoloniëëU onder de regeering van Koningin Wilhelmina wel gaan! Het zij groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn!" Als Riegentes heeft Koningin Emma geen ge legenheid laten voorbijgaan, om haar kind mét het Nederlandsohe Volk in aanraking te bren gen; dit getuigen de veie reizen, Waarop zij! die Prinses Land en Volk leerde kennen, leizen, (o.a. die door de provincie Zieeland) Welke alsl 'wade triomptochfeto geboekstaafd mogen worden. De genegenheid welke de Begentes mocht verwerven 1 moge blijken uit: zoo menig monument, zoo me nige Kerk, waaraan de naam van de Koningin- Moeder verbonden is. Vermelden wé nog, dat Koningin Emma veel heeft gedaan ter bescher ming en bevordering van Kunsten en Weten schappen. Haar belangstelling bleek o.a. uit Haar persoonlijk bezoek aan concerts, tentoonstellingen enz. Haar liefdadigheid is bekend. Hoe menige foto vertoont niet haar sympathiek, door zilver omkranst gelaat te midden van jeugdige zieken in de ziekenhuizen? Onze Koningin-Moeder be reikt op 2 Augustus a.s. den 70-jarigen leeftijd. Er zal gejubeld wordlen! Haar ter eere"! Niet het minst de Residentie zal feest vieren. Onder meer zal een bloemencorso gehouden worden. Ter gelegenheid van den 70en verjaardag zal een her- inneringsmedaille worden uitgegeven. Doch, de I viering van den a.S'. verjaardag is nog 'maar een voorproefje van de viering van het gouden feest op 10 Januari 1929, op den dag dat het een halve eeuw geleden ia dat Koningin Enima het land betrad, /waar 'zij de liefde van een Volk zou vinden. Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Blijkens een in dit nr. voorkomende advertentie, zai door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" a.s. Vrijdag een buitenconcert worden gegeven in den tuin van den heer De Boer in de Koog. A Verwacht mag worden dat veel belangstelling voor dit concert za l'bestaan, temeer, daar o.m. zullen worden uitgevoerd de numifters, waarmede op het Concours te Middelie ld. zoo'n groot succes werd behaald. - NOORDSCHARWOUDE. Door het Harmoniegezelschap „Excelsior" al hier, zal hedenavond zeven uur (o.t.);' een concert worden gegeven op de muziektent, Onlder leiding van haar Directeur, den Heer P. Pranger. Reeds: verschillende malen hebben wij aanbevoe len deze concerten bij te wonen, en ook nu willen wij een ieder aanbevelen, toch vooral den avond van h eden vrij te houden. Men kan er genieten van het mooie en goede dat ons harmoniegezelschap „uit" zijn instrumenten weet te halen. 1 Temeer verdient het volgen van deze concerten 'aanbeveling, omdat het laatste concert in dit seir z ien een z.g. „keuze-concert" zal zijn, d.w.z. van al de te geven nrs. (pln^. 4 af J ooncerter^)/kan iel- j ke concertbezoeker een keuze doen van één of meer nummers. Uit de nummers, waarop de groot- I ste keuze is gevallen, wordt het laatste Comceitf programma samengesteld. Bij de muziektent is een z.g. stembus aanwezig, Inwerping van programma (of anderszins) met 1 aanget eekend nummer is voldoende, j Nog eens: hedenavond is het concert. - BROEK OP LANGENBIJK- gij 't per rijtuig afhalen. Ik zal u dan'meteen het garnituur en ,wat er verder mocht bencxxligl zijn meegeven. Om ,van daag niet met ledige handen te zitten, zoudt ge voor mij een kinderman teltje van wit cachimir kunnen maken. In het atelier ligt de (Stof met het garneersel reeds gereed. Wees zoo goed, dat even te gaan halen en laat dan aan de kas ,uw nota likwïdeeren. Ik ben zeer over je tevreden Lucie. Hier hebt ge een gratificatie va'n twee ,louis d'orl. Neen, neen, bedank me maar niet, het geld ia wèl verdiend. O ja, dat mag ik ,niet vergeten, het adres van dnze Ameri kaansche schoone. Lucie bracht haar notitieboekje te voorschijn en madame Augustine gaf haar het'volgeude adres: „Mejuffrouw Marie Armand, rue Murillo, num mer 27." Na in het mode-etablissement gedaan te heb ben, wat haar gezegd was, keerde Lucie naar hare nederige woning terug, [waar zij vlijtig begon te werken, en de terugüomst van haar verloofldie bleef afwachten. LIV. Edmond La bron had zijn ontbijt in een melk inrichting gebruikt en was daarna zijn teekenm- gen gaan afleveren. De werktuigkundige, voor wien hij ze vervaar digd hal, woonde in Issy. De afstand was groot en de jonge man moest 'bovendien lang wachten op nieuw werk. Zoodra hij dat bekomen had, dacht hij aan zijne belofte, om te onderzoeken of George al dan I Aan het pois/tkantoor te Broek op Langendijk en die daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand! Juli ingelegd f7545.30, terugbetaald f4126.37. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boek-* je draagt het nummer 1243. BROEK OP, LANGENBIJK- Ingekomen en vertrokken persionen over de maand Juli 1928. i* j Ingekomen: H. de Bruin, zonder beroep, ko mende van Harderwijk maar hier, Pjrinsi Hendrik 1 kade. A. v. d Bert., schipper, 'komende van Kam'piem naar hier, Oudepai'325. i C. de Vries1, met gezin, schipper, komende van Oud karspel naar hier, Dorpsstraat 245. Vertrokken: A. Bakker, huishoudster, van hier naar Hel-, der, Limburg-Sti.rum/straat 24. E. van der Belt, schipper, van hier naar Kam pen, Keizerstraat '34. A. de Wit, zoniler beroep van 'hier naar Me.iem- blik, Bangert 103. J. de Vries, dienstbode van hier naar Alk maar, Kenmemersingel 2. T. Zijm, tuinbouwer, met gezin, van hier naar Sint Pancxas, Twuijverweg 105a. M. Dirkmaat, huishoudster, van hier naar'Den Haag, Zuidjerbuitens/ingei 21. J. Blokker met gezin, arbeider, van hier naar Amsterdam, Anjelierstraat 153 1 hoog. W. Pik met gezin, schipper, van hier naar Amsterdam, Lindegracht 209 1 hoog. M- Meijboom, bakker, van hier naar VelsienJ Amnastraat 36. Uit den Omtrek HOORN- DE KOZAKKEN KOMEN IN HOORN- Men heeft allen wel gelezen van de groote ver richtingen 'welke in Hoofddorp, op Houtrust, en niet te Parijs woonde. Met dat doei begaf hij zich naar het paleis van justitie en vroeg aan een jongen advokaat, dien hij in de vestibule ontmoette om eèntge inlich- ting. jjGeorge Darier," herhaalde de toegaaprokene, ,/dat is een collega en een vriend, van mij. Ik kan u onmiddellijk zijn adres geven. Hij woont w|acht even rue Bonaparte, nummer 19." „Vriendelijk dank, mijnheer!" Toen Edmond het palies van justitie verliet, was. het vijf uur. „Nu tref ik hem waarschijnlijk thuis," dacht do zoon van Julius La bron, en de rue Bonaparte is niet zoover hier vandaan. Lucie had gelijk. Ik had zulk een trouwen vriend niet zoo geheel uit het oog mogen verliezen. Misschien is hij inder- daaa meer wlaard, >dan al «le anderen te zamen. en is hij van inborst niet zooveel veranderd als zij." Vroolijk gestemd door de hoop op weaerzien, wendde Fdmonu zijne schreden naar de rue Bona parte. George Darier had zich dien dag slechts een korten tijd in het paleis van justitie opgehouden en zat thans thuis een netelige zaak, door hem on der handen genomen, te bestude'eren. Men belde aan de trap en kort daarop kwam de óuie Magdalena het bezoek van Eitiennë Gas tel aankondigen. George ijlde den schilder tegemoet, die zijn voogd geweest en zijn beste vriend gebTeven was. E t tenue vertoonde zich niet meer als de luoht- thans in verschillende Frieséhe steden, de Kozak ken maken óp hun fiere hengsten, i Het is een troep van 11 Kozakken-officieren, die met den oorlog zijn uitgeweken en thans in het buitenland ongelooflijke staaltjes van hun heldenmoed en hun groote rijkunst te genieten geven. I In Hoofddorp hebben /duizenden genoten, in Den Haag zijn de Kozakken op de handen geclra- gen en nimmer had in ons land zulk een troep een' zoo groot succes. Zondag traden ze in Drachten op en de Leeu- wiarder Crt. is vol lof over 'het gepresteerde, waar naar ook daar duizenden opgekomen wiaren. Wij halen uit het verslag er van aan: „Liefhebbers van ruitersport hebben kunnen genieten van de prachtige staaltjes rijkunst, die de Kozakkeu bij hun enkele en dubbele sprongen gedurende een vliegenden galop hebben laten zien. Deze vroegere Russische militairen zijn niet al leen uiterst bekwame ruiters, maar ook voor treffelijke acrobaten, die, terwijl hun paarden in razende snelheid voortgadoppeeren, in en naast- het zadel alle mogelijke houdingen aannemen. Ook met hun wapenen, als sabels en lansen,: i wisten ze, al rijdende, ware kunststukjes te ver richten. Bijzonder interes/sant wianen nummers als oor- logjstooneelen, ambulance der Djiguiten-kozakken, de ren te paard /door het vuur enz. j Dat deze Russen de danskunst, wlaarin hun landgenooten zoo plegen uit te blinken, ook mach tig zijn, bewees wel het nummer „Kozakken- dans in het kamp." In de komende 'dagen gaan de Kozakken naar i Meppel, Deventer, Doetinchem, Hoogèveen en overal is de spanning groot, is het een strijd om plaatsen, 'wijl duizenden dit willen,zien. I Het is de V.V.V. te Hoorn mogen gelukken do Kozakken te engageeren op den eersten kermis- Zondag, 12 Augustus as., wanneer daar een de- monstra tic wordt gegeven van jet .volledige pro- gram der Kzkkoaen, n.l. 24 nummers, i Reeds thans kunnen wie afgezien van nadere I mededeelingen mededeelen, |dlat Bel entreeprijs slechts fl.50 zal bedragen. I Kaarten kunnen vooruit werden besproken aan het adres van TT. van Straten, Groote Noordj j Hoorn, telefoon 66. OUDE NIEDORP- i Maandagmiddag is door idien architect, den heer Saai uit Alkmaar, voor rekening dezer gemeente aanbesteed de verbouwing van de Openbare "La gere School alhier. Door 5 pers/oneen was inge schreven als volgt: J. Faus te N. Niedorp, voor f5555.F. Leek te O. Niedorp voor f5650. O. Butsen 'te N. Niedorp voor 5656.G leeg water te Heerhugowaard voor f6295, en Gebr. Boekei te O. Niedorp voor 'f5225. i Als laagste 'inschrijver is het werk' aan laatst- genoemde gegumd. I ST- PA NORAS. Mej. E1. Jellema, alhier, slaagde te Haarlem voor het examen hoofdacte. KOEDIJK- Woensdagmorgen is onder deze gemeente, ten gevolge van de aanrijding met een luxe-auto, de bakkers'wagen van den heer Wiester uit Tuitjen- horn van den Kanaaldijk te 'water geraakt- De Vagen was beladen met broodjes e.d„ be- stand voor kinderen, die vandaag hun schoolfeest hadden. 1 i De heer Wester met zij'n dochtertje, die op de Wagen zaten, raakten eveneens te -Water, doch Werden gered door den chauffeur van de auto. hartige reiziger, met 'den hoed op één oor en den ransel op den rug. Hij was nu ver over de veertig, haar en baard hadden reeos de bekerad'e peper en zoutkleur, maar zijn gezicht was open geble ven, zijn blik vrij en zijn geheele persoon krachtig eln vol levenslust. Hij was nog altijd slank en liep met een veerkrachtigen tïted, maar zijn klee ding was deftiger geworden en hij uroeg het roode lint van het legioen vaat eer in zijn knoops gat. i ,„U laat je tegenwoordig in het geheel niet meer zien, mijn waarde voogi!" begon George. „Tn veertien dagen is u niet hier gew'eêst-" ,/Ik had werk onderhanden, dat af moest, mijn jongen," antwoordde de kunstenaar. „Waarom ben jij niet naar mij toe gekomen, in al dien tijd?" „Ik heb het verbazend druk." „|Als ik je dan maar geen overlast doe, want ik wiou vandaag 'bij je blijven eten." „[Mij overlast aandoen? Neen, waarlijk niet! Ik ben veel te blij, dat ik u eens te zi'en krijg." jMooiZeg dan maar aan Magdalena, dat. zij voor mijn lievelingskostje zorgt." George lachte en liet de bel overgaan. Die oude kwam dadelijk binnen. „(Mijn voogd blijft hier eten, Magdalena! Je weet dus reeds, wat je ons op moet dissehen. Pre cies om zeven uur moet de tafel gereed zijn, met twfee flesch Bordeaux." (Zie vervolg vierde pagina).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1