NIEUWE UPS' Brandkasten vanaf (169- Schager Ijzerhandel L. van RIJSWIJK WECKT Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 90 mTERc. telephoor s2 Zaterdag 4 Augustus 1928 87 e Jaargang Firma R. J. HOUWING Langestraat 44 - Tel. 1184 Revue van de Week Speciaal Corsetten - Magazijn L4NG1DIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van 15 regels 74 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte TOB NOOIT. Mijne vrienden, laten wij ons bezinnen. (Uit een predicatie). Deze vermaning heeft reed^ zoo vaak, ondier uiteenloopende omstandigheden en uit zoo veler lei mond, 'weerklonken, idat wij haar ook wel eena tot, onderwerp van onze kleine wtskelijksehe overdenking mogen kiezen. Laten wij one be zinnen! Want, waarlijk daaraan hebben wij allen op onzen leeftijd behoefte. Ho?- vlerséheiden de wegen ook mogen zijn, die de levens'orit|wikklëiing der verschillende menschen afzonderlijk zich kiiest, toch hebben wij voor het overgroote deel w;el dit met elkaar gemeen, (lat de klein'e dagelij kaiehe noodieu, zorgen .en verplichtingen dermate bic- slag op ons dreigen te leggen, dat zij ons 'bij- kans geheel zouden gaan overheerschfen, waardoor I wij licht in de dwaling kunnen vervallen, dat- 1 die kleine, alle jaagsche dingen het ware, groote leven vormen. En wanneer het ons dan niet goad j schijnt te gaan, wanneer wtij te kannen hebben met kleinere of grootere materllcele' zorgen, er ziekte is in den kring van Len, die wij lief heb ben en er verlangens 2ijn, die door geen' bevr®- i digihg gestild worden, dan meeuen wiij, dat ons lot wel ,zeer te beklagen isl. Al naar gelang van onze innerlijke geaardheid worden wij ontevréden 1 óf prikkelbaar, moedeloos en verslagen en wij i leven maar ,zoo'n beetje voort van den esc en 'ia g in den anderen, voortsukkelende onder htet juk van onze moeilijkheden. Wie zoo- leeft en het zijn er .velen heeft inderdaad groote behoefte aan eenige ©ogenblikken van zelfbezinning. Wij moeten ons bij tijd en wijle los we{en ïe maken van den sleur van iederen .dag, wij moetien trachten nu en dan uit ons eigen levenskringetje te treden en ons simpel bestaan eens cr'itischi bezien op een afstand, als gold het het leven, van een .ander. En bovenal: wij moeten de dingen van allen dag plaatsen tegen den achtergrond van het eeuwige heelal. Dan zullen wij d<e moei ten en zorgen, waartegen wij tot dusver opzagen, als waren het bergen, zien inkrimpen tot hun ware proporties', .zoodat zij ons niet langer ver ontrusten en wij een wijle kunnen opad-emien al» een bevrijd mensch, die zijn eeuighéid gevoelt en haar durft dragen, die zijn bestaan als een blijde gave .heeft loeren waardieeren, in het heer lijke besef, dat in de onmetelijke wijdten van be' heelal zoowel als in de onzienlijke kleinte wereld van den waterdruppel een zóó volmaakte orde ning heerscht, .dat wij voor dit machtige en Bchoone leven slechts in eerbied d'e knie kunnen buigen. En al mag het dan waar zijn, dat er ten de dagelijkeche dingen veel is wat ons telkens opnieuw heeft verontrust of verontrusten zal, toch kunnen wij ons niet onttrekken aan de zin- rijae gedachte, dat, waar alom in de Schepping zulk een volmaakte ordening heerscht, er ook voor de mensohhe'd een volmaakte rechtvaardigheid moet bestaan. Zoodat de moeilijkheden die ons levenspad doorkruisen, niet anders dan recht vaardig en noodig kunnen zijn voor onze verdere levensontwikkeliug. Wie zich zóó bezint op wat hem in het leven hard en moeilijk toeschijnt, die zal -daaruit kracht putten en den dagelijkschen strijd om het bestaan in. zelfvertrouwen en zelfbehe'er3ching tegemoet treden en hem te voeren vanaf dat hooge plan, waarop de mensch staat, die zich het eenvoudige, woord van Paul Kruger: „Alles zal reg kom!" heeft eigen gemaakt. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock, v. Mer- lenstraat 120, Den Haag, .gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze waarop zij hun gecat kunnen verfrisscheu en hun wilskraoht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig wordeu dan direct schriftelijk aan ie aan vrager». Moeder te Z.S.: In het algemeen lijkt, het ons onverstandig alle gebreken van uw kind tegelijk te bestrijden. Dan kunt u den geheelen 'dag door wel aan het mop peren blijven en maken uwe opmerkingfen geen indruk meer. Omgekeerd behofft u u nu niet strikt tot één fout te bepalen maar kan bijv. bru taliteit en onbeleefdheid tegelijk bestrijden. Wel moet u af en toe uw kind ook op zijn andere ge breken. wijzen, maar zoodanig dat het begrijpt, deze later overwonnen moeten worden. Let nauw keurig op hoe het op uw terechtwijzingen rea- rechtstreeksche fabrieksvertegenwoordiger van geert en Vergeet nimmer, dat iédere kleine over winning, die het kind op zichzelf behaalt door u moet worden opgemerkt en zeker mtet een vrien delijk [woord moet worden beloond. Verzonden brieven: K. te ZS.j Dl K. te NS G. te ZS.Mej. D|„ te O.; K. G. te B. MUNT I - - IEL 6(4 ALKMAAR 31 JULI. In vroeger dagen, in nu reeds vervlogen ver leden, leefde men in deze periode van midizomer, op de kentering van Juli en Augustus, in den z.g. komkommertijd. Dan doken de zeeslang, de honderd vijftig-jarige Serviër, Turk of Neger, de onscheidbaar aangehechte 'drielingen en nog an dere fantastische natuur-wonieren in de pers op. I Zij dienden tot bladvulling bij tekort aan nieuws, Hoe ver schijnt die tijd achter ons te liggen. „'Up to date" hebben de keerantiersi dag aan dag te worstelen met de overstelpende cepie „te verwerken" berichten en beschouwingen, niet met het tegenovergestelde, j Voor Nederland brengt midzomer 1928 zeer buitengewone drukte, buiten en behalve de lange reeks van internationale en andere congressen, in Patria gehouden. Den 28en Juli is de Olympiade te Amsterdam geopend. '"Prins Hendrik verklaarde het groote internationale sport-festijn in naam van zijn Ko ninklijke Gemalin aangevangen. Dr. De Visser sprak een schoon wijdingswoord- Een stroom van vreemdelingen, onder wie velen van hoog-door- luchtigen rang, richt zich nu naar de Nederland- sehe hoofdstad. Kroonprins Olaf van Noorwegen was den 28en reeds te Amsterdam present- Vele leden van vreemde „royalty" zullen zijn voor beeld volgen. Den 25en Juli j.l. is het Congres van het Internationaal Olympisch Comité te Am sterdam begonnen. Wij leven hu tot c.c. half Augustus „in het teebeu van de Sport". Moge Nederland, ook wat de wijze van ontvangst en bejegening betreft, tegenover de diverse soorten van buitenlanders een echt kranig figuur slaan. De Koningin en Prinses Juliana maakten zich reisvaardig, ten einde van haar Noorweegsche reis tijdig aabwezig te zijn op Soestdijk, Waar de Koningin-Moeder op Donderdag 2 Augustus haar zeventigsten ge boortedag zou vieren. In Den Haag waren de toebereidselen voor het bloemencorso, ter eere van Koningin Emma te houden, grootsch. En de geestdritf.'t in schier alle kringen van ons volk zich openbarend om de bejaarde Vorstin, die gedurende een halve eeuw met de 'daad ge toond heeft haar tweede vaderland zoo hartelijk lief te hebben, niet het minst door den prachtigien. en krachtigen steun, dien zij aan de bekamping van t.b.c.-monster schonk, te doen blijken van Nederland's waarachtige en diep-gevoelhe gene genheid is voorzeker treffend. Er was in Den Haag de zeer-belangwekkende te Nationale Tentoonstelling van rundvee, paar den en kleinvee, op de res Mentale vlakte, ge naamd Malieveld, Koningin Emma en prins Hen drik bezochten den 26en j.l. déze expositie, wel ke heel wat extra-vertier bracht in de toch óeedls' soms verbijsterende Haagsche drukte, i Voor Katholiek Nederland was de achter ons liggende week belangrijk door Bisschops 'wijding}, Consecratie, op Woensdag 25 Juli, van Mr. Aen- genent, opvolger vkn wijlen Mgr. Callier als bisscho pvan Haarlem. De wijding geschiedde hoor Mgr. Schioppar, den Pauselijken internuntius. Deu 26eu j.l. had de officieele opening plaats, door Minister Kan, van den Biesbosch-polder. In de sfeer der politiekerij heorscht weet men voorshands nog windstilte, ook in dit ge val te vergelijken met de rust, weifee in de natuur wel pleegt te worden aangetroffen feort vóór het begin van een sttorm.. Aan een gastmaal hem door den Neierl. Journalistenkring Donderdag j.l. 28 Juli in hat HaagSiche hotel Paulez aangeboden, fheefft de heer H. Colijh de anfei-revolutionairie sttaatsman en leider, eene rede uitgesproken over Ljde economische werkzaamheden van den Vol- Ifeenbond in het licht van de internationale poli tiek". Voor inhoud en strekking dier rede verwijs 'ik natuurlijk naar de verslagen. Vrij kort geleden heefft Minister Beelaerts van Blokland ook in „journalistiek milieu" een rede gehouden óver onze buiten!andache politiek. Het iwordt dus ook Ttc onzent, gelijk in Engeland reeds lang „mos" 'Was, gewoonte, dat „hervorragende" staatslieden, politici, op congressen en aan diners radevoerin gen houden over onderwerpen van actueel alge meen belang. „Les idéés marchent!", ziet men. jjün bij de naderende electorale periode zal men öngetiwijefld diverse staaltjes van deze voor Ne derland nog jonge en nieuwe zele tie hoonen krijgen. Uit de Bfgoeringfecuisine kwam de tijding der indiening van een wetsontwerp tot regeling van deïi rechtstoestand der ambtenaren. Uit de Personalia: Öp Zaterdag 28 Juli vierde onze groote toeneelspeelster Mjevrouw- De Boer- Van Rijk haar vijf- en zeventigsten verjaardag, in nog volle levenskracht. Over den gezondheids toestand van het soc.-dem. kamerlid Stenhuis worden thans door „Het Volk" veel gunstiger be' richten gepubliceerd dan nog zeer kort geleden het geval was. De heer H. Colijn heeft thans: aan het Centraal Stembureau gemeld, dat bij geen Tweede Kamer- maiidaat thans wenscht te aanvaarden. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Wij leveren U een MA r te.1.) a z D KOUS 01 KNIESTUK. ENKELSTUK KUITSTUK Ook naar maat verkrijgbaar. Jan Musteh, onze vermaarde en populaire too- nee lepe Ier, zijn gade en het door hem gevormde fooneelgezelschap zijn den 2.5en j.l. naar Indië vertrokken. Minister Donner heeft, volgende de door Z.Exc. onlangs In de Eerste Kamer gedane belofte, eene commissie gevormd, wjelke zal heb ben na te gaan het al of niet wensichelijke der bepalingen betreffende openbaarmaking van ba lans en 'winst- en verliesrekening in de Wiet op de Naamlooze Vennootschappen. Als voorzitter dier commissie is aange,wezen mr. dr. O. E. Visser, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Ui tde doodenlijet: Mr. P. A. van Leeuwen, oud-lid van het Ameterdamsche Gerechtshof, 81 jaar Den Haag. J. P. J. Darth, oud-resident en burger-leeraar aan de Hooge Krijgsschool, 63 jaar ,Den Haag. Mr. A. E. J baron Vam Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, welk hoog ambt hij gedurende 34 jaar vervulde, op 70-jarigCn leeftijd', Den Bosch. J. Pl. van Eestenhout, een zeer befeend figuur op het gebied van. philantropie en armenzorg, 65 jaar, te Amsterdam. Mr. D. E. Lioni, oud-advokaat té Amsterdam, 'wonend te Bloemendaal, te Haarlem plotseling overleden tengevolge van een hart* aandoening. Uit de onjgs'te criminalia teeken ik aan: een ange, lange reeks van inbraken. De Gooische ,,fcambrioleurs", althans een fragment-bende er van, poogde te Muiden, Weesp en Weesper car- spel roofbuit te winnen. Gelukkig vruchteloos. Een paar oude stakkers werden van hun spaar- duiteta ontlast. Onregelmatigheden, tot een aanzienlijk bedrag verduisterde gelden, zijn ontdekt bij het béhe®r van de Leidsche studenten-societeit „Mimerva". De eerst sinds een "jaar er infunctie zijnde direc teur is ontslagen. Te Arnhem zijn achtereenvolgens een horloge- winkel aan de Sonsbeek-singel ver vólgens 'een schoenen-dito in Je Hommelsche straat .yoperatie- terrein" geweest van 'inbrekers, die neg gezocht worden. Een poging tot ontBporing, door het op twee plaatsen een stuk ijzer bij den lasch tussohen da rails leggen.-— is gepleegd ep den trein Am stelveen—'Uithoorrn. Gelukkig werd de afschuwe lijke toeleg verijdeld. Bij een Rotterdamsehe filiaal van de bankiers firma Hees èn Zonen is voor f 20.000 verduiste ring gepleegd. De beheerder van he,t filiaal wordt verdacht. 1 i Het O.M. bij de Amsterdiamsehe Rechtbank heefft hooger beroep aangeteebeud tegen het vrij sprekend vonnis, uitgesproken t-o. der tegen de verdachte Mohring ingebrachte beschuldiging en tegen de veroordeeling van W©ltman Sr. tot lager strafmaat aan het O.M. had gerequireerd. De rubriek van rampen en ongelukken der afgeloopen week is buitengeWpon groot en „bloe dig". Voor de reeks van ongevallen, waarvan de meeste met doodelijken afloop, bij roeien èn zwem men voorgekomen, verwijs ik naar de bladen,. Zeker niet zender grond "is in 'de pers in de jong-1 ste dagen mét nadruk neg eens de oude, maar belaas altijd nieuw blijvende" vraag geopperd, hoe het toch komt, dat in 'het waterrijke Neder land niet veel en veel meer dan het geval is aan de beoefening der zwemkunst Wórdt gedaan. Niét aan zwemsport, maar aam de goeie, ouierWeteche nuttige en noodige zwemkunst. Te Waalhaven stortte den 24 Juli j.l. een Fokker-vliegtuig met vijf dames-inzittenden te water. Een dame Werd' gedood, twee zijn gcwondL Er had plaats het vreeselijk schietongeval in het kamp te Oldenbroek. Door het springen van een projectiel. Een 'jonge man werd gedood, een doedelijk gewond, drie zijn licht gekWefst. Mi nister Lambooij heeft onmiddellijk een commissie van onderzoek gevormd'. Twee van de drie nog vermispe slachtoffers van de jongste ramp in de Limburgsche staatsmijn „Hendrik" zijn, namelijk hun deerlijk ver minkte lijken gevonden! Mijn „wekelijksche greep" in de jongste bran- den-serie duidt ditmaal aan: extra feilen brandl te Wormer, in een gebouwen-oomplex van de N.V. Kon. Pellerij „Mercurius", waar het vuur voor een ton gouds schade aanrichtte. Gewel dige brand heerschte te 's Hertogemboseh in een garage. De rest der euveldaden van het goede haantje" verzwijg ik nu maar. Er zijn bespiegelingen gepubliceerd over de vermoedelijke uitkomsten van bet vruchtenjaar in 1928. Volgens die prognose- ziet het er voor de ap pelen tamelijk slecht uit. Met de peren zal het wel losloopen. Tomaten en druiven, staan goed! o fzeer goed. We zullen dus in komenden herfst of zeer goed. We zullen dus in komenden herfst Wé zullen dus in komenden herfst nog wel van ooft mogen smullen. De Amsterdamsche vrooden betrokken hun nieuwe Raadszaal in de Prinsenhofbuuxt. Ruimte en inrichting worden zeer geroemd. In de hoofdstad is opgericht een Algemeen, Nederlandech Arbeiders-Verbond. Wiaarvan het doel is: in Nederland en in Vlaanderen „het besef van Isl aamhoorigheid te ontwikkelen en te ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1