NIEUWE No 91 Dinsdag 7 Augustus 1928 87e Jaargang De Polden Geestmer-Ambacht en de Mosselenbrug Kaar de Koorsche Fjorden ■TERG. TELEPHOOR 32 LANGEDIJKER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag [Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs g per 3 maanden f 1.15 IJ Uitgave: Firma J.|H. KEIZER. - Redacteur 1. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. Groote ktteis naar ekatsruim* Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Zaterdag 4 Augustus 1928 vergaderde het Col lege van Dagelijkseh Bestuur van dein P,older Gieestmerambacht (Oosterdijk ein Molengeerzen) met de Hoofd-Ingelanden van dien Polder en de Commissie uit den Ringpolder te Alkmaar. De Heeren F. de Boer en B. Sevenhuijsen waren we gens ziekte afwezig. Overigens waren alle leden aanwezig. De Voorz. deelt mede dat door het Diagelijksch Bestuur iiooger beroep is ingesteld tegen het be sduit van de Prov. .Staten, wiaarbij de Pokier verplicht 'wlofdt f 5000 bij te dragen In de verbe tering van de Mosselenbrug te Noordscharwoude. Het Bestuur heeft zich de medewieflring verzekert van Prof. J. Nelemams te den Haag voor het technisch gedeelte en van Prof. Scheltema te Amsterdam voor het juridisch gedeelte. Prof. Nelemans zal ter plaatse een onderzoek instellen naar den toestand van de brug. Voorzitter vraagt daaroïn aan den heer Ootjera als voorzitter van de Banne Noordscharwoude, toestemming voor dit onderzoek. De heer Optjers deelt mede dat het Bestuur van de Banne zich op1 het etamldjpunt stelt dat) deze toestemming middels Ged. Staten inOei wor den verkregen, omiat 'deze zaak al meer dan een jaar bij Ged. Staten berust- Hij adviseert dan ook aan het Bestuur van den Poldier toestemming te vragen van Gei. Staten. De Voorz. meent dat dit niet -Jé''wieg is. De Pol der vraagt toestemming aan d)e Banne en meent 'de Banne dat zij gebonden is dan vraagt deze aan Ged. Staten. Hij is echter van oordeel, waar het hier betreft het eigendom van d|e Banne, dat ,deze zonder meer vergunning kan geven- De heer Slot zegt ook van meening-te zijn dat de Banne toestemming kan verleen en- De rechten van eigendom worden niet te niet gedaan door het feit dat een hooger College zich met idje zaak bemoeit en voorschrijft, dat de Polder moet betalen. De Polder zal aan det Banne toestemming vra gen. De Voorz. zegt dat hij uit de bespreking meent te mogen opmaken dat de heeren zich kunnen vereenigen met "hetgeen door het bestuur in deze zaak is gedaan. De heer Schoorl merkt nog op dat het lijkt alsof macht boven recht gaat, vandaar dat wij mëenen goed te doen tot liet uiterste deze zaak uit te zoeken. De heer Ootjers 'is van oordeel dat het Bestuur haindelt in den geest van de vergadering. De heer Slot vraagt nog of het besituur nog overwogen heeft een audiëntie bij den Minislter van .Waterstaat aan te vragen om deze zaak mon deling toe te lichten. De Voorz. deelt meie dat het 'Bestuur dit wel heeft overwogen en dat zeer waarschijnlijk nog een audiëntie zal .worden aangevraagd. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Plaatselijk Nieuws - NOORDSCHARWOUDE. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, candidaat A. Dragt te Rotterdam.. - BROEK OP LANGEND IJK. Door de ziekenvereeniging Steunt Elkander" hier 'ter plaatse zal op Woensdag 8 Augustus '28 vanwege het sanatoriumfonds voor tuberculoselijL ders van het NederLandsch Verbond van Zieken kassen een bloempjesdag gehouden worden. Een 16-tal dames hebben zich beschikbaar ge steld om de bloempjes te verkoopen, waarvan de minimumprijs gesteld is op 10 cent. Een ieder koope a.s. Woensdag zulk een bloeml- pje, tot steun der lijdende menschheid. - OUDKARSPEL. Het vierjarig zoontje van den heer Biersteker geraakte al spelende in de bent naast de ouderlijke woning en werd eenigen .tijd daarna levenloos op gehaald. - OUDKARSPEL. De heer Diric Nlap Cz„ behaalde te Den Haag de akte van bekwaamheid voor huid- en school onderwijs in het handteek'enen. Opleiding werd ge noten van het „Tfeekenrdnstituut Blok" te. Sint Pancras. - OUDKARSPEL. Wenschen omtrent inlijving. - Zij, die voor de lichting 1929 zijn ingeschreven, kunnen hun wen schen omtrent de inlijving, voor 5 September a.s. bij den burgemeester opgeven, zoo zij dit niet reeds bij de keuring aan den districtscommandant hebben opgegeven. - OUDKARSPEL. Gemeenterekening. Blijkens publicatie van "Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, is de rekening over 1927, van 28 Juli tot 1 ^Augustus voor een ieder ter inzage nedergelegd en verkrijg baar gesteld tegen betaling der kosten. Uit denOmtrek - OUDE NIEDORP. In het veefonds alhier, werden over de afgeloor pen drie maanden verzekerd 525 runderen. Hiervan werden afgekeurd 8 stuks. De omslag "hiervan moest worden vastgesteld voor de maand Mei 0.2 pCt., Juni 0.2 pCt. en Juli 0.5 pCt., dit is gemid deld per drie maanden berekend 2 gulden 25 ct. alkmaar IETS BIJZONDERS OP SPORTGEBIED Zoo mogen gerust de prestaties genoemd worden, die de Kozakken op verschillende plaatsen ter ge legenheid van landbouwfeesten e.d- hebben te zien gegeven. Men ziet ze rennen, draven, springen, niet maar zoo „gewoon" als iedere andere ervaren rui ter, neen, zij hebben toeren uitgevonden, die niet anders, verdienen dan bestempeld te worden met den naam „roekeloos." Zij staan op hun rossen, hangen aan 'den nek der di-erefri raakeni gymnastische toeren, enz., waarbij zij in vlugheid niet onder doen. voor den bekwaamsten ruiter in een circus. Dan hoort men plots hun krijgsgeschreeuw, ziet het zwaard in hunne vuisten dreigend ronddraaien tijdens een woesten rit Men noemt, hen ruiterduivels en dat ééne woord zegt reeds genoeg. Deze wonder-bekwame ruiters, die ver van hun land zwèrvend den kost moeten winnen, komen den 15 Augustus te Alkmaar hun kennen en kunnen laten zier.. Geen paardenliefhebber zal dién dag op het Sportpark willen Ontbreken. DE KOZAKKEN KOMEN IN HOORN De Kozakken zijn druk'besproken met verschil- lenda data en naar wij vernemen is het wel luitgeslof- ten, dat menook nog .elders in Npordhiollamd zal optreden. In dit verbanid mogen we daarom wel dc aandacht vragen voor dit feit, dat deze troep, van 11 vroegere officieren van het Keizerrijk der Russen op 12 Augustus optreedt te Hoorn. Hun succes is overal zeer groot en daarvan wer den we weer ten volle overtuigd toen we het vol gende stukje lazen in de „Dragtster Courant": Begonnen werd met een paradegang over het veld, waarbij de muziekvereeniging „Excelsior" ■welk corps ook de draverijen had opgeluisterd, het 'Russische volkslied speelde. Daarna werd hulde gebracht aan Friesland, terwijl „Excelsior" het Friesch volkslied speelde en de Friesche vlag wijd uitwaaide. 1 t Vervolgens kwamen steeds verbluffender toeren, waarbij we 1 niemand in zijn verwachtingen zal zijm teleurgesteld. Met groote behendigheid sprongen de mannen in vollen galop van het zadel, soms met een zwaai over het paard tot zit achterstevoor. Hetzelfde vertoonden ze met den sabel dwars in den mond. Dan zag men ze met één been op het paard of m den stijgbeugel staande een charge uitvoeren;; in volgende nummers toonden zij hun behendigheid in lanssteken en sabelzwaaien. Aan een soort rekstok, pp twee galoppeerende paarden liggende, maakte een kozak met het groot ste gemak een aantal rugzwaaien aan de armen. In rengalop zagen de ruiters kans om gekleurde doekjes van den grond op te rapen. Bij den. „kq- zakkendans in het kamp" trad naast hun lenigheid, tevens hun behendig omgaan met messen op den voorgrond. De groote pyramide, door de illustraties welbe kend, was een prachtig stuk werk, een der meest bewonderenswaardige van hun toeren. Het slot van het programma bestond uit een ren door een vuur van stroo met benzine begoten. Verrassend was de hevige actie, waarmee de ko zakken hun gedurfde staaltjes uitvoerden. Het publiek applaudiseerde herhaaldelijk. Na het einddefilé vereerde de heer IJ. v. Aspé- ren, voorzitter der Harddraverij!- en Renveeeniging1, den hoofdman van het troepje een kra^a en verder ieder der kozakken een speldje met het wapen van Smallingerland als aandenken. Na een „hulde aan Drachten" van den kant der kozakken, stroomde de menigte van het terrein. Het koninkrijk Noorwegen vormt met het ko ninkrijk Zweden het Scandinavisch schiereiland, het grootste van Europa, driemaal zoo groot b.v. als het eveneens naar het Zuiden gerichte Apen,- nijnsch schiereiland Italië.), Van kaap Ljndesnaes in het Zuiden tot de N,oordkaap in het Noorden bedraagt zijn lengte 170O K.M., d.w.z. een afstand een afstand bijna zoo groot als van Rotterdam tot /Lissabon. De geheele oppervlakte van het koninkrijk be draagt 323.000 K.M2., dus bijna tien maal de grootte van Nederland. Was N oorwegen even dicht bevolkt als ons vaderland, dan zou het ongeveer -65 millioen inwoners tellen, het heeft er slechts 21/2 millioen. Een groot gedeeLte des lands toch ligt 'geheel woest, het is een uitgestrekt rotspla teau, dat door diepe inhammen van de zee, de fjorden, in een groot aantal kleinere hoogvlakten wordt verdeeld, waaraan de Nooren den naam Fjeld, d.i. veld, geven. Van uit zee gezien, maakt het Skandinavisch 'gebergte den indruk van een Alpenlandschap; komt 'men evenwel van de landzijde, uit Zweden dus, dan ziet men niets dan uitgestrekte hoogvlakten, tot men plotseling aan de fjordenkust, aan den yoet van den steilen bergwand, in peillooze diepte den oceaan ziet liggen. Niiet ten onrechte vergelijkt Jlan ook een Zweedsch cartograaf het Skandina visch hoogland bij een ontzettend groote versteen de brandingsgolf, die van het Oosten, naar het Westen deinend oploopt om1 dan bijna loodrecht naar beneden te storten. Alleen hier en daar neemt het bergland een werkelijk Alpenkarakter aan, o.a. in het Romsdal, jtvaar de bergen pieken (tindei;) en hoornen (foor- ner) zijn, getande sneeuwtoppen als in Zwitserland Het fjeldlandschap is buitengewoon somber, wpest en droefgeestig, het ligt bijna geheel boven de boomgrens (iooo,M,)| en is een aaneenschakeling Van eindelooze woestenijen, waar ook zomers de Poolwind giert of sneeuwstormen woeden. Geen akkers, geen weiden,g een dorpen, niets geeft de eenzame hoogvlakte eenige kleur of leven. De rots grond is of geheel kaal, alleen hier en daar .be dekt met geelgroene of grauwe korstmossen, of wel vertoont een schamelen plantengroei van dwergberken, jeneverstruiken, poolwilgen en heide, Groote uitgestrektheden hebben bijna geen afvloei ing en zijn moerassig. Daar de sneeuwgrens in het Noorden des lands 75o M., in West-Noorwegen 1500 k 1900 M. bo ven den zeespiegel ligt, (in de Alpen 2700 Ml),', zijn groote gebieden met eeuwige sneeuw en ijs gedekt. Noorwegen heeft aldus sneeuw- en ijsvel den van geweldige afmetingen, de grootste van Europa. De Nöorsche ijsvelden vormen zich niet, zooals in de Alpen, in inzinkingen van den bodem-, zij bedekken de eenigszins naar boven gewelfde oppervlakten met een dikke kap van ijs, of m.a.w. de ijsvelden liggen niet concaaf (hol), maar con vex (bol);. Dergelijke ijsbedekkingen noemt men landijs. Van de randen van de ijskap, dalen talrij ke gletschers naar beneden, die soms tot in het dal- reiken, soms slechts een gedeelte van den-berg wand bedekken (hanggletschers.) Het grootste landijscomplex van Europa, de JoS- tedalsbrae, heeft een oppervlakte bijna zoo groot als onze provincie Utrecht. Vier-en-twintig gletschers en een groot aantal hanggletschers dalen van zijn rand naar beneden. De Ned. Reisvereeni-ging brengt een bezoek aan twee der schoonste gletschers, den Brixdalsbrae, eu den Kjendalsbrae (brae: gletscher). Een andei landijsgebied is de Folgefond, waarvan o.a. de Buarbrae afdaalt. Het landijs van den Jostedalsbrae, zonder de af dalende gletschers, heeft een oppervlakte van 1076 K.M2. (prov. Utrecht 1390 K.M2.J; in het midden ligt het ruim 200 (M., aan de randen 1400 1800 M. hoog. Vier-en-twintig gletschers en tal rijke hanggletschers dalen van de ijskap omlaag, de groote tot 300 k 600 M., één tot slechts 42 'M. boven den zeespiegel. De grootste gletscher in Zwitserland, de Aletsch- gletscher, lang 16.5 K.M., breed gemiddeld 1.5 K.M., ontstaat uit firnvelden (firn is de korrelige sneeuw, die door den grooten druk langzamerhand in gletscherijs overgaat;)', met een gezamenlijke opr pervlakte van 'bijna 100 K.M2.;; de „gletschertong" is bijna 30 K.M2., groot, zoodat het totale opper vlak wordt 130 K.M2. De groote gletscher van Zermatt, de Gorner- gletscher, meet 67 K.M2., die van Chamonix, de Mer de Glacé 55 K.M2. t 1 Wat de Nöorsche gletschers van de Zwitsersche onderscheidt, is hun buitengewone helderheid. Doordat zij niet, als dié der Alpen, in kómmen op gesloten liggen, door hoage bergwanden begrensd, wallen er op de ijsoppervlakte slechts weinig ver- weeringsproductensteenen en -puin., zoodat bijna overal het schitterend witte of blauwe ijs tevoor schijn treedt. ln den ijstijd was heb grootste gedeelte van Skan- dinavië bedekt met een dikke laag landijs, zooals thans Groenland. De geweldige uitloopers ervan schoven over den ondiepen bodem1 der Noordzee t-ot ons land. Een belangrijk deel van den Nedeif landschen bodem1 is aldus gevormd door het puin en de steenen afkomstig van het Skandinavisch bergland. In Noorwegen zelf zijn weinig verwee- ringsproducten achter gebleven en de harde rots grond is slechts ten deele en dan inog met ,óen dunne laag teelaarde bedekt, geheel anders dan in Zwitserland. Bij de verklaring! van dat verschil moet men aan twee dingen denken. Ten eerste is Skamdinavië (langer dan Zwitserland onder het ijs verscholen gébleven; de invloeden, die de rots in puin doen veranderen (de verweering]) hebben in Noorwegen dus korter kunnen werken dan in de Alpen. Ten tweede zijn de rivierdalen, die in deAlpen in hoofdzaak het landbouwgebied vormen, in Noor wegen door een latere daling van -den 'bodem1 vol- geloopen met zeewater en vormen thans de fjorden- Een Noorsche lengende verklaart de eigenaar digheid des lands op geheel andere wijze dan de wetenschap. Toen God de wereld geschapen had, zag Hij, dat zij goed was en verheugde zich daar over. Dat maakte den duivel zoo kwaajd, dat hij"1 een vervaarlijk rotsblok opnam en naar de aarde slingerde, waar het al het goede land'in hetNooif den verpletterde. Naakt en zwart lag het rots gevaarte daar, met diepe reten en kloven, en de bij den val afgebrokkelde stukken vulden de zeel met klippen en rotsen, mijlen ver in 'het rond. Helaas had de goede God bijna al de teelaarde 'gé bruikt, maar om goed te- maken wat de booze duivel bedorven had, strooide Hij al wat Hij nog! had op het rotsblok, waar het boven het zeewater uitstak. Zoo ontstónd Skandinavië. I 1 (Wordt vervolgd;) Nieuwstijdingen DE BUITENLANDSCHE REIS DER KONINGIN- K.-A. de Saint Marcel heeft te Finse H. M. de Koningin en Prinses Juliana kunnen gade slaan en heeft daarvan in de „Giaulois" het vol gende aardige relaas gegléven: Ter1 wijl over Frankrijk de hittegolf streek, be vond hij zich op de lijn Bergen-BjdLo, vanVaar hij schrijft; „Hier is 't altijd zoo koud, dat de plan tengroei zich niet kan ontwikkelen, maar dit jaar bovendien heeft eein buitengewoon slecht •weer het land zijn wintersche aanzien doen be houden. Tijdens een natte sneeuVvlaag uit den Vagen tredend, zien wij rondom het traostelooze hotel van Finse de eeuwige sneeuwvelden. Den geheelen namiddag blijven Vij 0ns1 bij een haardvuur verwarmen, met andere reizigers mop perend over bet slechte lot, 'dat ons "Tn zulk een ruw klimaat heeft gevoerd. EvenVél, het wordt klaarder en de zonsonder gang begint het landschap, 'waarvan de rotsen en de sneeu'wvelden zich met rose en okertinten kleuren, te veranderen. Terugkomende op ons1 eerste, snelle oorddel, gaan Ve op 'de naakte oevers van het meer van Finste wandelen. Maar welke is1 niet onze verbazing, van alle masten de Hol- landsche en Noor'weegsche kleuren te zien wap peren! Wij informeeren en vernemen dan, dat 'de Ko ningin van Nederland, incognito, ergens onder dein naam van Gravin van Buren hier verblijft met prinses Juliana. ,;Hoe nu" zegt men ons1, „gij1 'weet dat niet, maar daar juist zat de Prinses vlak naast u." Inderdaad komt de troonopvolgster in de lees zaal met een enkele eere-dame,. die in de oogen van toerieten, die niet beter Veten, een vriendin van haar schijnt. TrouVens, om bet hotel is geen enkele ordedienst ingesteld. Koningin Wilbelmina leeft met een weinig talrijk gevolg, teruggetrokken in een vleugel van het primitief hotel, maar Zij gaat vaak in de omstreken wandelen en antwoordt dan met den meest gratie-vollen groet op de eerbiedige bui- i ging van allen, die zich op haar 'weg, bévindjen;. Buiten gezeten, gehuld in een plaid, ontmoeten Ve haar, terwijl zij op een doek van, kleine afme ting het prachtige schouwspel van het meer en de berg-en Weergeeft; een weinig terzijde bevin den zièh twee eere-dame» op de rots- De Koningin 'wijdt inideriaa een groot deel van haar vrije uren aan de schilderkunst en weet bijzonder deze woes te natuur te waardeereu. Gedurende dien tijd rust Prinses Juliana, wier onderdanen haar ontwikkeling roemen, van haar i studies uit, door allerlei sport uit le oefenen- Zij profiteert zelfs van de uitgestrektheid van het sneeuwveld om in volle Julimaand te leer en ski-' loopen; van een gidsi en eere-dames vergezeld', I kan men haar ook op excursie zien gaan op de j gletschers. j Reeds verscheidene jaren brengen 'de Holland- sche Koningin en de Prinses aldaar haar vacantie in Noorwegen door; nimmer zeer lang op één punt blijvend, verdeelen zij haar tijd over vër- schillende plaatsen. 1 Ieder harer maakt van de vrije uren gebruik om haar artisfieken of sportieven smaak te ont-' j wikkelen. De Koninklijke tendenties: zijn troll ens altijd kleine toeristenstations, rustig in de schilderachtige en grandiose streken gelègien. Wat wij nu van haar leven 'in deze afzonderin gen 'weten, wijst op een natuurlijken eenvoud, die het privilege der koningin schijnt- Daar, Waar de Koningin en 'de Prinses alleen maar gekomen zijn om Vat uit te rusten en zich te vermaken, passen zij er voor "op geen enkele gewoonte te verstoren en zeer ongemerkt te blij ver. Daarentegen toonen zij, zoo spoedig er gele genheid voor is, een beminnelijkheid en een gra- tie, zoo lieftallig, dat haar populariteit spoedig gevestigd is." De Gaulois- toerist besluit dan ook, zegt de „M»b.": I „In een tijd, 'waarin .de omeeërs ongeneerdbeiü vermengen met hun zichtbare naargeestigheid, is men gelukkig zoo nu en dan de distinctie en de gemakkelijkheid, van "koninklijke manieren te kun nen beschouwen." EEN LIEFDESDRAMA- Te Holten heeft een zekere Voskuil uit Stads kanaal, die te Hengelo werkzaam isi, zijn vroegere verloofde, de 25-jarige J. Mensink uit Helse- flingerbroek, met revolverschoten gedood. Hiet meisje had vermoedelijk wegens bet slechte ge drag van Voskuil de betrekkingen met hem ver broken. Sindsdien had hij haar reeds herhaaldelijk met doodslag bedreigd. Na zijn daad richtte Vos; kuil eenige schoten op zichzelf, waardoor hij niet levensgevaarlijk gewond werd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1