MOEDER EN MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 9 Augustus 1928 37e Jaargang Buitenlandsch Overzicht UIT DE PERS FEUILLETON No 92 INTERG. telephoon 52 NIEU W E LANGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Tirma I. U. KEIZER. Radacteur I. II. KEIZER. Bureel Hoordschatwoude. Advertentiën van 15 regels 74 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Nadruk verboden. Het moet den tienduizend of meer Engelschen, allen oud-strijders uit deu grooten oorlog, die een grooten bedevaart ondernamen en "waar België, nu daar tezamen met hum Fransche en Belgische medestrijders, den grooten strijd voor recht en vrijheid herdenken, "wiel een ietwat zonderlinge gewaarwording geven, wanneer ze hooren hoe ter zelfder tijd anderen tienduizenden in het 'door hun opoffering bevrijde Elzas te hoop l0open om tegen de rpgeering van het .Fransche vaderland te be- toogén. Dit geschiedt ter gelegjedheid van de in vrijheidstelling van de gevangen gienomen leiders der autonomistische bewteging, die meerdere on afhankelijkheid aan Frankrijk vraagt en om de wettelijke erkenning van de Duiteehe taal, de taal van den pas verjaagden onderdrukker te eischem. De Elzassers behooren ook tot hen, Wien door de verlossing van ie Duitscbe heerschappij en de hereeniging met Frankrijk recht gedaan moest worden zoo betoogde men. Hun zaak was immers de zaak der vrijheid, 'waarvoor de Ehgelsdhen hun goed en bloed veil hadden en die noodzake lijkheid hunner verlossing ee mier oorzaken van den grooten strijd, die herdacht 'wordt. En nu te zein hoe diezelfde Elzassers blijkbaar heelemaal niet met het Fransche Vaderland en. misschien ook heelemaal niet verlost 'wilden zijn. Wellicht brengt het deze tienduizend Engelschen tot 'naden ken en tot de vraag waarvoor de groote strijd elan eigenlijk gediend heeft, 'wanneer de verlosten die onrecht leden zich na hun verlossing onrecht vaardiger behandeld voelen dan daarvoor. Bh ijen. thuis in Emgelèmd als elders in 'ie we reld, ook in die wlereli, die 'geestdriftig de zaak van vrijheid en recht Voorstond, zijn er duizenden die het al lang begrepen hebben dat ook 'deze strijd ,als elke andere, een belangenstrijd wias en dat de vrijheid' en het recht alleen die ribt moetöen doen om de volken geestdriftig te stem men en de (ware oorzaak van den oorlog, het streven naar meerdere macht, te verbergen. Zou de 'Wereld 'door de ontgoocheling ,die op dit be grijpen volgen moest, geleerd hebben? Het is nog altijd eenzelfde belangenstrijd, die voort- duuurt. Maar nog altijd wordt gepoogd recht en vrijheid en democratie en beschaving dienst te laten doem ter cammoflage van dezen strijd. Maar de wereld blijkt, ondanks de ontgooche ling, nog steeds lichtgeloovig. De gebeurtenissen der laal6te jaren hebben de agressieve houding van Polen, dat in vollen vre destijd de Lithausche hoofdstad bezette en zijn veroveringszuchtige bedoelingen tegenover Li- thauem duidelijk genoeg bewezen. Het kan dan ook nauwelijks verwonderen-, dat de Lithauers in iedere Poolsche handbeweging de voorbereiding tot een nieuwen aanval zien. Niettemin trachten de Polen Lithauen's zenuwachtigheid en vrees aan de wtereld ak Lithausche oorlogszuchtigheid voor te stellen en roepen zij de groote Entente mogendheden en zelfe den Volkenbond te hulp om Lithauem tot een overeenkomst, zoo mogelijk tot een vereeniging met Polen te dwingen- En het is duidelijk, dat ze daarmee vrij veel succes heb ben. Engeland en Frankrijk weten natuurlijk wel beter, dat het zwakke Lithauen Polen niet zal aanvallen en dat de heele kwestie haar grond heeft in Polcm's ongerechtigheden uit het ver leden en zijn agressieve politiek van het oogen- blik. Maar zij hebben er groot belang bij Polen s macht te vergrooten ten einde in oost- en midden- Europa een krachtige barrière te vormen tegen Kus land's en Duitschland's machtsuitbreiding. Hun zorg voor den vrede 'in het Ofostzee-gebied, die ze zoo opvallend ten toon stellen, en waarmee ze den Volkenbond tot rechtstreeksdhe actie trachten te bewegen, k niets anders ak de zorg voor eigen machtspositie in ooét- en midden- 1 Europa. Duit&chlamd en Rusland, die beide door de versterking dezer machtspositie 'bedreigd Worden, hebben dat wel begrepen en trachten op hun beurt Lithauen te verdedigen en Polen's agressie ve politiek ten toon te stellen. Duitschland heeft zich daartoe ook rechtstreeks tot 'Polen gewand om zjjm bezorgdheid kenbaar te maken en t.ot overeenstemming met Polen aan te sporen. Na tuurlijk heeft dit in hooge mate Polen'si veront waardiging gewekt. Deze Duitsche stap toont in verband met de Russische uitloggingen van den laatsten tijid te duidelijk aan de Wereld, hoe de buren van "Polen en Lithauen den toestand be- oordeelen. Ook deze beoordeeliug zal wel niet geheel onzelfzuchtig zijn. Maar zij geeft voor Ooien het ongeluk, dat ze beter met de feiten klopt dan de Framsch-Emgekohe. Zal ze ook op den Volkenbond haar invloed niet uitoefenen De tijd k voorbij, dat daar Engeland én Frankrijk de Wet stelden, al blijft dan hun invloed er nog overheeraehend. Het is daar binnen den 'Volk-en- bond dat de belangenstrijd Woedt en de daden van den Bond beheeracht. Het recht, dat de "Bond te verdedigen pleegt, verschilt nog niet zoo heel veel van het recht, voor welke verdediging de Engekchen naar België zijn overgestoken, die nu bij tienduizenden hun bedetocht naar datzelfde België ondernemen en er gelegenheid vinden de vruchten van hun strijd vhn meer nabij te loeren kennen. De beweging voor zelfregeering in den Elzas en de betooging dor tienduizenden voor de verloste leiders is niet het eenige, dat hun die nauwkeurige kennis kan bijbrengen. Dichterbij nog kunnèn ze zien wat de strijd aan vrijheid en recht voor de onderdrukten opleverde. In de Belgische kamer wordt thans een strijd gevoerd over de legerwet- ten, die den Engekchen oud-strijders ;3ien strijd d*T Vlamingen voor hun recht kan herinneren eft toornen, hoe weinig ze daarin nog bereikt hebben. Het is een strijd van Vlaamsche nationalisten en socialisten tezamen tegen de regeering. Maar het zal wel een vergeefgche strijd zijn, nu de regeie- ring over een beslissende meerderheid beschikt; offschoon dan het antimilitarisnje der socialisten den Vlamingen prachtig te hulp komt- Voorloopig is de uitslag, dat de socialkt Brunes, zoo lange jaren voorzitter der Kamer, ak zoodanig en ads afgevaardigde heeft ontslag genomen, wegens de tegenstelling, waarin hij tegenover zijn partij-ge- ten geraakte. Maar hoeveel beteekgnis ook voor België, deze uitslag geeft aan den strijd in de Kamer niet die groote béteekenis, die de aan dacht der Engekche bedevaartgangers en die der groote wereld vraagt. ,Wij nemen aan, dat onze lezers 'met belang stelling de polemiek zullen volgen, die tusschen het Centraal Bureau van de Veilingen in Neder land en de N.-H. Bond van Exporteurs is ge voerd. De /Tuinderij" geeft nu het beloofde vervolg- arrtikèl en publiceert de gevoerde correspondentie- Hierbij geven iwe, zonder eenig commentaar, het gèheele artikel weer. ONDER TRIBUUT- i i IT. Toen het in Tuinderskringen bekend werd, dat: de groep van Noori-Hollandsche exporteurs de 461 Johanna ijlde voorwaart». Op eens zag zij eene geopende deur -en een zeer iduistteren gang. Ze gin„ binnen. Op het einde van den gang was een trap, l die men bij de duisternk ternauwernood kon zien. Alles was zoo stil ak een graf. De vluchtelinge ontdeed zich in allerijl van hare zuster-kleeding, trok hetgeen zij gekocht had aan, zette de burger- muts op en wond het wollen doekje er omheen. Vervolgens maakte zij van de uitgetrokken klee- j ding een donker pakket, nam het onder den arm en verliet het stille huis- Nu wendde zij hare schreden naar het station. Zij zag er in haar veranderden tooi uit als een werkster van het 'land. Toen zij het station naderde, werd de klok readp geluid. Zij ontstelde, Ging de trein weg? Zij liep wat ze loopen kon. Aan 't loket stamelde zij half buiten adem: „Parijs - derde klasse - enkele "^Alsjeblieft. Haast u! De trein gaat dadelijk weg! Vier frank, vijf en veertig centimes Johanna schoof haar vijffrankstuk bij, nam het plaatskaartje jejn stormde naar het perron, zon/'fr ti letten op het geroepi van den spoorbeambte, door hen geëxporteerd© aardappelen belastte met een bedrag van f20.— per wagon, ten behoeve van ee® gezamenlijk» pot, is daartegen door de Provinciale commissie van N.-H. geprotesteerd. Het vólgend tchrijven fwieri door hen gericht aan den Noordhollamlschen exporteursbond „Het k naar aanleiding uwter jongste circulai re, gericht aan ulw leden, dat wij een oogenblik aandacht vragen- Van bevriende zijde werden Wij in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van haar inhoud, (Welke iu onze bestuursvergadering van 19 Juni j.l. een ernstig punt Van'bespreking heeft uitgemaakt. Doel va.n dit schrijven is u het resultaat van die Eiesprekingen mödie té deden. Het moet dan dadelijk gezégd, d!at uiw besduit om een heffing te doen van alle exportaardappe len van f20.per wiagon van 10.000 Kg. door onze vergadering in haar geheel diep Wierd be treurd. Een zoodanige kunstmatige heffing, welke (winsten beoogt voor de deelnemers, waarvan zij eer een afschulw moesten hebben, kan niet andere (en het zal u niet verwón-deren ook) dan op ons!, k'wleekere, een ongemeen slechten indruk maken. Dat Iwij als groenten- en aardappelkweekers in dezen tijd al allerlei heffing-en en toltarieven hebben te verduren, (waarmede de,natiën elkan der bestoken, is, dachten iwïj,- al erg genoeg.^ Maar dat een kring van mannen, niet wie wij in hetzelfde land, ja in hetzelfde geWesl dagelijks omgaan en verkeeren, dat dezulken naar 'derge lijke niets ontziende middelen omzien om geld te maken, dat heeft ome ernstig gegriefd. Temeer zijn Iwtij teleurgesteld door urw handel- I wij ze omdat iwij meenden, dat we als organisatie en bestuurders der veilingen van onze zijde te genover u altijd krachtig hebben meegewerkt om moeilijkheden uit den (wieg te ruimen,, om aan alle redelijke eischen van den kandel omtrent sortee ring, maat, getal, gelwicht, en tiehandeling der producten, zooveel mogelijk tegemoet te komen, opdat ook de handdel zich in alle vrijheid onbe lemmerd zou kunnen ontiwakkelen om het hoogste aucoes te behalen, zooWel voor den handelaar as voor den kweeker. Het kan u bekend zijn, hoe Iwij nog dezer dagen betreffende het onderhavige product aardappelen krachtig hebben gepleit, dat via het U. O. B. een scherpe en betefe controle zou (wtordetu toegepast en hoe hiervan de benoe ming van een viertal controleurs het resultaat is geWeest. Het zou ons niet moeilijk vallen een heele reeks hieraan toe te voegen, allemaal ge vallen, 'waarin wij getoond hebben de belangen van kweekera en handelaren tezamen te beharti gen om zooveel mogelijk te bevorderen, dat elk op eigen plaats1 zijn doel Eiereikt. En op dit laatste willen wij nog wel verder ingaan, n.l. dat ieder zijn eigen plaats inneemt. Dat een kweeker met al de kracht en energie, die in hem is, ook kWIeeker en alléén kweeker behoort te zijn om zijn productie zoo hoog mogelijk op te voeren en ook om zijn product tot de hoogste kwaliteit te brengen; verder dat de handelaar op zijn eigen terrein zijn talent hééft te ontwikkelen om zooveel mogelijk afzetgebied te zoeken, om aldus de grootste en beste zaken te doen; het is velen uwer bekend, dat in den loop der jaren dit als het ware een stelsel bij ons is geworden. Inzon derheid bij hen, 'die in de besjturen onzer veiling en kweekersoragnisatie leiding drachten te geven, wordt alle zelfexport verfoeid en veroord.eeld. De kweeker op eigen erf en de handelaar zijn eigen terrein. En bedriegen 'wij ons niet al te zeer, clan begint de pas opgerichte Bond; van exporteurs op deze mentaliteit te speculeeren. En hiervoor moe ten 'wiij ernstig waarschuwen- Wél heeft ons be stuur na ampele bespreking besloten tegenover u'w handelwijze voorloopig niet daadwerkelijk op Ce treden en zich aanvankelijk slechts te bepalen tot een protest aan uw organisatie én geen actie die haar de te veel betaalde centimes wilde terug geven. Zij wipte iu den eersten den besten waggon, derde klasse, dien zij voor zidh zag, waarin zich reeds een mooder met hare dochter bevond- Het pakket met de nomnen-kleading legde zij naast zich op de bank. De locomotief floot en de trein kwam in be- egmg. Nu dacht de vluchteling aan het groote pak, dat naast haar lag. Wat moest zij daarmee aam- vangen? Hoe er zich van te ontdoen? 'tWiafl gevaarlijk om het bij zich te houden- Wie Weet of haar vlucht niet reeds) ontdekt w,as Reeds bij de terugkomst der pleegzusters uit de kerk zou alles opgehelderd 'worden- Dadelijk daarop zou heel Chermon't het weten, dat eene gevangene in het gewaad eener non het tuchthuis was ontko men-. Men vond natuurlijk haar spoor in den 'win kel van gemaakte kleederen, de vrouW die haar geholpen had zou zich aanmelden en vertellen wat er gebeurd was. Die vluchteling kon niet anders darT naar Parijs gestoomd zijn. Men zou dus naar Parijs telegrafeeren en alle personen aanhouden, die van Clermont kwamen. En zoo gebeurde allee feitelijk. Toen de trein van Clermont te Parijs aankwam, stonden de politie-agenten reeds op het perron, om de ont snapte gevangene opnieuw te axresteeren, doch zij vonden niet een enkele verdachte persoon uit Cler mont in den trein. Johanna Fortier had hare maatregelen genomen. in eigen organisatie op tou'W te zetten. Een en ander ook, omdat (wij vooralsnog niet kunnen aannemen, dat u'w Bond op dezen inge slagen weg zal voortgaan. Bij eenig rustig naden ken zult u, naar 'wij hopen, tot de conclusie ko men ,dat u thans op het verkeerde pad is. Dat iemand door een dergelijke verwrongen constella tie in de gelegenheid kan (worden gesteld om met zeer Iwèinig of misschien zonder eenigë prestatie geld in zijn laadje te zien vloeien, dat isi toch1 zeer zeker siterk af te keuren en wij willen ho uw Bond hiervan het verkeerde zal inzien. Vrije handel, vrije concurrentie op gezonde ba sis ydat is het, Wat wij noodig hebben. Tenslotte moeten wij u nog opmerken, dat, in dien uw besluit niet aan een herziening mocht Worden onderworpen, het in 'die toekomst zeer moeilijk zal zijn voor ons om passief te blijven. Namens het bestuur der Provinciale Com missie uit de Veilingen in N.-Holland', (w.g.) P. SLOT, Voorzitter, (w.g.) 'W- BALK, Secretaris-. Hierop ontving de Provinciale "Commissie van Noord-Hollanii het volgende antwoord: I r, i I i ,'Uw schrijven van 22 Juni j.l. heeft een onder werp van ernstige bespreking uitgemaakt in de vergadering van het Bestuur van den Bond van Exporteurs van Aardappelen en Groenten "ln Noord-Holland. In de eerste plaats werd daarbij opgemerkt, dat uW schrijven niet aan onzen Bond gericht had moeten Worden, omdat de dopr u gewraakte over eenkomst een op zichzelf staand iets is, daar ze is aangegaan door een groep exporteurs van vroege aardappelen, die, 't zij toegegeven, ook lid zijn van den meergenoemden Bond. Die overeenkomst is zelfs niet te beschouWe® als een uitvloeisel van dien Bond, hetgeen u moge blijken uit het feit, dat ook twtee jaar geleden een combinatie is gevormd door een tamelijk groot aantal handelaren. Van die combinatie hebben d« tuinders blijkbaar nooit iets bemerkt en 'ware de door u bedoelde circulaire niet bekend g'e'worden, zoo zou men nu ook niet gewaar geworden zijn van de thans aangegane overeenkomst tusschen een groep vah handelaren. 'tDoel van deze overeenkomst is alleszins be grijpelijk en verdedigbaar. Wé hebben u slechts te wijzen op het feit, dat bijna elk jaar de vtoege aardappelen vrijwel zonder winst worden omge zet. En als dit bekend is, dan kan het toch zeker niet in de handelaren worden gelaakt, dat zij door het heffen van een toeslag, probeferen tenminste zoo iets te verdienen. En als gelet Wjondt op h'et risico, dan zal ook uwerzijds een winst van f 20. per Wagon niet te veel kunnen worden geacht. Nadat dit is gesteld tegenover het eerste gedeel te van uw schrijven en waardoor het u, naar wij hopen, duidelijk zal zij'n, dat er geen sprake is van een „omzien naar niets ontziende middelen om geld te maken", alsmede, dat voor u geen aanlei ding bestaat tot een zich „ernstig gegriefd" te gevoelen, Willen we ook onze opmerkingen plaat sen tegenover andere gedeelten van u'w scEirijven. In de eerste plaats wondt dan in herinnering ge bracht de met u'w: Commissie gehouden verga dering, belegd met het doel, maatregelen te nemen tegen de nadeeien, (die -ie handel zou kunuen on dervinden, Wanneer ziekte onder die aardappelen uitbreekt- Door den handel werd de meewerking ingeroepen zoowel van uw Commissie-, als van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Uw Commissie zou doen, Wat mogelijk was, en toe gezegd Werd zelfs, dat boeten zouden word|m opgelegd, Wianneer geconstateerd werd, dat ziske aardappelen ter veiling zouden worden aange voerd. Hiertegen werd opgemerkt1, dat hiet 'dan Te Creil Waren de beide reiageuooten van Johanna uitgestegen. Vijf minuten later ging de trein door een tunnel, waarin Johanna het pak met de non nenkleed ing uit het raampje wierp. Een station, vóór ParijB steeg zij uit en deed verder den 'weg te voet- Het 'was een droevige dag, niettegenstaande den Zondag en de straten Waren nagenoeg verlaten. Johanna ging de eerste, de beste gaarkeuken binnen, waar zij een eenvoudig ontbijt gebruikte. Zij dacht daarbij: „Ik wil niet rusten, voor ik Weet, Wat er va,n mijne kinderen geworden is. Ik ga nog vandaag naar Chevry." Nadat zij zich genoegzaam gesterkt had, reet zij in een omnibus naar Vincennes. Vandaar ging nagenoeg elk uur -een trein, naar Brie Comte-Ro- bert, van waar zij verder te voet wild® gaan. Zij nam de trein van 1 uujr 5 minuten. „Als niemand mij magr herkent!" zuchtte zij in haar angst- Nochtans was zij in de een en twintig jaren van haar gevangenschap onherkenbaar veranderd. Ileur haar was wit geworden en talrijke plooien doorgroefden het eertijds! gladidle en schoone ge laat. Ze had ook zooveel geleiden, zooveel gé- wieend! Negen jaar achtereen 'was! zij krankzinnig geweest en nu acht en veertig jaar gtjworden Wie had haar dan met mogelijkheid kunnen her kennen LVin. Een ander gevaar liep Johanna Fortier. Zij moegit inlichtingen vragen en dat juist kon de verdenking opwekken. Zij durfde zich derhalve niet officieel gaan aanmelden bij den pastoor of den burgemeester van Chevry, gelijk zij dat in dertijd schriftelijk aan den eerstgenoemde hadi gedaan. Te Brie-Comte-Robert zag zij een omnibus, waarop als plaats van bestemming onder andeten ook Chevry vermeld stond. „Gaat deze 'wagen nu ook naar Chevry?" vroeg ■zij aan een konducteur, 'die met het^ vroolijkste gezicht van de wereld de reizigers bij het instij gen behulpzaam 'was. Zeker! Wé slaan Chevry hiet over!" zei hij lachend. „Heb je een plaatskaartje moeder? Niet? Nu, dat hindert niet. Stap maar in, alsjeblieft! „Och, zouidt ge zoo vriendelijk willen zijn, mij te zeggen waar de pastorie ligt?" „Met genoegen. We moeten er langé en zullen wel even voor je ophouden." Langzaam ging de omnibus over den dichtbe- B'neeuwden weg. Voor de pastorie werd halt ge houden. De conducteur sloeg de toegevouwen "tre de neer en Johanna'Fortier steeg uit. ,P, hoe goed herkende zij hier alles, het huis, deu voortuin en het ijzeren bek. Johanna bleef een oogenblik stilstaan, om haar bedaardheid te herwinnen en liet vervolgens1, even als voor een en twintig jaar, de bel-van het tuin hek overgaan. Eone oude, iu elkaar gejokone dienstbode, kwam naar haar toegeétrompeW, om het tumhe te openen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1