t 'I Gemeenteraad Harenkarspel Naar de Noorsche Fjorden Buitenland Van hier en daar De zeventigste verjaardag van de Koninginmoe- der is in verscheidene plaatsen, voornamelijk de groote steden des lands, met eenigp luister gevierd. Het bloemencorso in de residentie gehouden^ is uitstekend geslaagd- Het is niet onwaarschijn lijk, dat de viering wan den jongaten ve?Jaariag van Koningin Emma in meerdere tarate dan thans het geval was tot feestviering aanleiding gtegie- ven zou hebben, indien niet over ruim vijf maan den een ander jubileum te vieren zou zijn,, 'een gouden jubileum. In Januari 1929 toch zal het een halve eeuw géledpn zijn, dat Koningin Emma als jonge Vorstin aan de zijde van haar Konink lijken Gemaal [Willem lil voor het eerst het land betrad, van (welks volk zij zich de liefde en tos genegenheid zou weten te vferwerven in zoo ruime mate als thans bij haar zeventigste verjaardag gebleken is en bij Haar gouden jubileum nog duidelijker blijken zal. Een paar dagen na ;ten verjaardag van Koningin Emma heeft de aanbie ding plaats gehad van het gedenkboek, waarvan de opdracht door Koningin .Wiilhelmina welwil lend werd aanvaard. Een keur van mannen en vrouwen van de meest uiteenloopendje politieke eit godsdienstige richtingen had1 zich bereiü ver klaard bijdragen voor het gedenkboek te lederen. Bij de aanbieding waren behalve Koningin Emma ook tegenwoordig Koningin kW|ilhelmina en Prin ses Juliana. Al moge er in de laatste jaren van den zooge- naamden komkomlmertijd voor de nieuwsbladen en dus eigenlijwk ook voor de lezers, géén sprake zijn, in de vorige en in de nog loopende maand isl er op politiek gebied weinig te vermelden, leven we eigei^lijk maar in afwachting wat de herope ning van het parlement op den derden Dinsdag in September voor nieuws en belangrijks brengfeh zal. Doch, de derde Dinsilag in September ligt nog ver af. Toch geen komkomertijd. Het tegen deel is "waar. Hebben we in ons land niet de Olym pische spelen, die dag in, .dag uit nieuws brengen en vele kolommen van de groote dagbladen vult Eenigen tijd geleden maakten we mielding van een interview, dat een der T[elegraafredacteuren gehad had met een ver te gen,woord igter van het Amsiterdamsche hotelwezen, uit welk interview kon. blijken, dat het Olympiadejaar van het vreemdelingenbezoek met een zwarte kool getee- ken ddiende te worden. Een tegenvaller dus. Het is ons bekend in hoeverre de hierbedoelde verte genwoordiger van het hotelwezen gelijk had met zijn pessimistischen kijk op de dingen. Naar we lazen moet tegenwoordig in Amsterdam de ver- wensching: „Krijg de Olympiade"! nogal ghng- baar zijn. Waar ,-le hier aangehaalde Woorden 'als een verwensching worden aangemerkt, zal er ver moedelijk wel iets, onaangenaams mee bedoeld worden en mogelijk is het, dat er eenig verband bestaat tussschen de Olympiade en de tegen/ vallens op het gebied van het hotelwezen. Het Haagsehe blad het Vaderland geeft de meening weer van een Hollander te New York, die met het verkeerswezen op de hoogte is. Djezc meent, dat een land geen onmiddellijke resultaten mag ver wachten indien het is uitverkoren de Olympische Spelen te zijnent te ontvangen. Meer is te ver wachten van den na-invloed. Volgens hem zijn de O4S. niet in het belang van het toeristen ven- keer, waar de O. S. alleen de direct belangheb benden trekken. Zooals bekend is, werden dezen zomer uit ven schillende groote steden arbeiders gezonden naar de Oostelijke provincies om daar werkzaam te zijn bij die rijksiwerkverschaffing. In den loop der vorige week moeten zich onder d,9 werklooze arbeiders die geplaatst waren bij de rijkswerk verschaffing in Overijssel, verschillende moejlijk- heden hebben voorgedaan. De rijksinspecteur heeft meerdere malen mét de arbeiders uit Amsterdam overlegd. Aan het einde der vorige week moe ten de moeilijkheden het hoogtepunt bereikt heb ben in het optreden der arbeiders t,egen den rijks- latadbouwconsnlent, die in gezelschap van een lid van de Tweede Kamer de kwestie met de arbeidjers te Ommen besprak, waarbij, naar we vernemen, de beide heeren niet bepaald aangenaam bejegend Werden. In verband hiermede hefet de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw opdracht ge geven, dat alle arbeiders Weer naar Amsterdam moesten vertrekken en aan het gemeentebestuur van Amsterdam werd geseind, dat alle arbeiders voor onbepaalden tijd van plaatsing werden uitge sloten. De minister heeft met nadruk verzocht aan B. en W, geen steun, in welken vorm ook aan de arbeiders uit te keeren. In de residentie is gehouden een internationale conferentie: Vrede door Religie, waar door vele binnen- en buitenland&che personen het woord gevoerd is over oorlogsbestrijding en wat er mee in verband staat. Onder de vele buitenlamdsche sprekers was er een uit Benares, wiens meening we hier kort weergeven. De oorzaken van alle oorlogen en conflicten in den oorlog moeten gezocht wordfen in twee vormen van bijgeloof ,de eene, Volgens welke de belangen van den een verschillend zijn van die van den ander: de tweedie volgens welke de eene mensch superieur is aan den ander. Een 11. DE KUST EN B|E FJORDEN- De Noorsche kust heeft zonder de insnijdingen een lengte van 2800 K.M., mèt de insnijdingen 6 maal zooveel. Diep dringt dan de zee ook land waarts de fjorden in. De Sognefjord b.v. heeft een lengte van 18.0 K.M. W;at Hat getal zeggen wil, blijkt, als! men bedenkt dat in Frankrijk een fjord van die afmetingen Parijs tot een zee stad zou maken. Nog duidelijker wordt Wellicht de geweldige lengte der fjorden., als men een oogenblik nagaat,: wat de gevolgen zouden zijn, als bij Heek van Holland een zeearm van de afmetingen van de Sognefjord ons land1 binnendrong. Een blik op de kaart leert ons, dat in dat geval niet alleen Botterdam en Utrecht, maar ook Arnhem en zelfs Winterswijk zeesteden zouden worden, te bereiken door zeeschepen van den grootsten diepgang. Naar de aardige opmerking Van P;aul Güssfeld in zijn werk „Kaiser Wilhelms li Reisen nach Norwegen in den Jahre 1889 bis 1892" is een ffjord een ding, dat het midden houdt tusschen een rivier, een meer en een baai. Aan de rivier der conclusies: geen mensch, geen volk kan ge- 1 lukkig zijtn ten kos'te van een ander. .Wanneer we dat geleerd hebben zal oorlog onmogelijk zijn. herinneren de lengte, de windingen, de zijtakken. Met de Alpenmeren komt de fjord overeen door de loodrechte bergwanden langs haar oevers, het heerlijk uitzicht op de eeuwige sneeuw en de glét- echers. Aan de baaien wordt men herinnerd doör het zoute water, en de verschijnselen van eb en vlo<ed, althans aan Tiaar mand. De fjorden zijn buitengewoon diep, veel dieper dan de Noordzee, die het in het Z.O. bekkèn met uitzondering van een betrekkelijk smalle geul, nergens verder brengt dan tot 50 M. De Har- dangerfjord b.v. is tot 800 M. diep. De grootste der Noorsche fjorden, de Sognefjord, is nog die per; haar rustige wateren bedekken ware afgron- deq; men heeft diepten tot 1244 M. gepéild. Even diep als 'de bodem onder de wateropper vlakte verborgen ligt, even hoog rijzen de steile wanden uit het water op. De rotswanden van de Sognefjord verheffen zich op sommige plaatsen tot 1600 M. (de Axenwand bij Brunnen heeft een hoogte van 600 M. boven het Vierwaldsitiitter meer). De geheele bouw der fjorden doet ons denken aan de U-vormige dalen der Alpen, de z.g. ^trog- dalen", waarvan het dal bij Lauterbrunnen het klassieke voorbeeld is- Laat men zich een oogenblik verplaatst achten aan de Zuidzijde der'Alpen. Omhoog de sneeuw velden, de gletschers, de kale rotsen, omlaag de lieflijke Italiaansche meren met hun weelderigen plantengroei. Stelt men zich dan voor, dat de bodem zoover idaalde, dat niet alleen de Pio-vlak- te, maar ook de Alpendalen en de meren ondier water zouden geraken, dan heeft men zich het ontstaan der Noorsche kust aanschouwelijk ge maakt; de fjorden zijn oniergeloopen dalen en meren, de schiereilanden en de eilanden wijzen een verzonken gebergte aan. Over de vraag, hoe de „trogdalen" zelve zijn ontstaan, gaan de meeningen der vakgeleerden zeer uiteen. Men zal niet ver van 'de waarheid: zijn door aan te nemen, dat zij reeds: vdór het ijstijd vak als zwaktelijhen en rivierdalen aanwe zig waren, echter éeret door de gletscherwerking haar eigenaardigen vorm en groote diepte kreg|en. Het is thans de plaats iets te zeggen over de eilandenwèreli langs de kust en vooral enkele punten van verschil aan te geven tusschen dit landschapetype éh'de eigenlijke fjorden. Bijna zonder onderbreking strekt zich van het eiland Karmo tot de Noordkaap een archipel uit van 150.000 eilanden en 'klippen, de SKJAER- GAARD (Bpreek uit: sjergoor, gaard is tuin). Eilanden en rotsen duiken glad en dikwijls glanzend als de ruggen van logige zeemonsters uit het woelige water op, alduB hun 'oorsprpng verradend aan elk eenigszins geoefend oog. Deze rotsen zijn gepolijst door de langzame, voortdu rende wrijving van de reusachtige gletschers, die eeuwen lang in den ijstijd er over heen gegleden zijin. Een wirwar van kanalen en straten scheidt de eilanden van elkaar, waar wel de schepen be schut zijn tegen de zware deining van den oceaan, maar waar toch eb en vloed zich doen gevoelen en het water zout smaakt, zeewater is. Op de oevers scharen zich de kleurige kleine visschcrs- dorpen met "hun roode of inktzwarte houten hui zen door roade pannen gedekt en hier en laar schuilt', goed beschut, een zeestadje weg achter den rotsmuur. De fjord daarentegen is geen zeie meer, 10 a 20 K.M. landwaarts in doet zich het getij niet meer gevoelen, de zwarte streep langs den oever, die de wisseling van eb en vloed verried, ver dwijnt. Het water is volkomen kalm en rustig, alleen de schroef van de stoomboot doet ie op pervlakte rimpelen. Het is ook geen zoutwater meer yof liever, boven het zeewater, dat de groote mass avan de fjord vormt, vloeit langzaam naar zee het zoetwater van "de tallooze watervallen, meren en gletschers. Zoetwater en zoutwater ver mengen zich niet, op verschillende plaatsen put ten de schippers het water voor dagelijksch ge bruik uit de fjord en dat water is niet eens brak. De oeverbewoners zijn geen zeelui, geen vis- schers, het zijn boeren. "Overal waar een vlak stukje grond, hoe klein ook, zich uitstrekt tus schen de steile berghelling en de peillooze diepte van de fjord', verheft zich een woning, een „gaarl" Als de zoon wat grooter is, zijn er meer huizen, maar steeds van elkaar gescheiden en tamelijk ver van elkaar Verwijderd. Soms is er een geheele rij huizen, met ergens wat vérder af, een kerk en wij hebben het "begin van een 'landelijke ge meente. De boeren langs de fjord hebben vaar tuigen, maar toch zijn het geen vissehers of schippers, de fjord is voor hen de weg, waarlangs zij hun buren kunnen bereiken. Een enkel woord nog over de z.g. strandlijnen en strandvlakten. In de fjordaotsen zijn smalle vlakten (strand1- lijnen of Seter) ingesneden, welke op horizontaal loopende wegen gelijken waarvan de lengte schom melt tusschen 1 en 22 K.M-, de breedte wisselt van 1070 M. en die soms gelegen zijn tot een hoogte van 180 M. boven zee. Ook gebeurt het, dat er meerdere boven elkander voorkomen. Naast deze smalle strandlijnen komen ook bree- dere strandvlakten voor, waarop Ie meeste cior- pen en gehuchten zijn gebouwd. Deze strandvlak ten liggen allen op één hoogtelijn, n-1. van 3035 M. Seter en "Strandflate (flate is vlakte), zooals de Noor de uitgestrekte vlakte noemt', zijn bei le producten van de zee, die met haar gewél-ligte branding de rotsen bewerkte, toen na de groote daling van den bodem, üie de fjorden deed ont staan ,nog niet de rijzing was gevolgd', die strand lijnen en strandvlakten "boven den zeespiegel heeft opgeheven. l GEBRUIK VAN DEN BODEM- 1-;' Bijna ^/4 van' den bodem ligt woest, Iets min der van 1/l (22 pet.) is met wonden bedekt, in het Noorden uitsluitend naaldhout, in het Zui- den ook loofboomen, zooals eiken en beuken, h,et overige is weiland, en voor een gering gjedcelte I nog niet 1 pet-, bouwland. (Vergelijk Nederland: woest 15 pct„ bosch 8 pct„ bouwland 27 pet., wéi 35 pet.). De bosschen vul. sparren en dennen, bedekken groote uitgestrektheden in het Z,.ö., ean streek, waarvan het middelpunt is de hoofdstad Oslo (Krist iania). Weiden ziet men overal langs de fjorden, maar de oppervlakte ervan 1» toch maar een klein per- I oentage de» lands; de Noorsche boer beschouwt zijn gras als een "kostbaar artikel, geen sprietje laat hij verloren gaan. Men zal goed doen met dit I verschil tusschen Noorwegen en ons land rekening te houden. Een""groep touristen, wandelende over I een weiland, en het gra «vertrappende, of wel een weide gebruikende al» aangenaam plekje om te pienicken, doet een Noorsehen boer in dezelfde woede ontsteken als zijn Nederlandficheri collega bij het zien van een gezelschap, kalm zijn weg nemende dwars door zijn korenveld of tuinen. In Augustus ziet men weinig vee in de dalen; het is boven op 'den „Saeter" of Skamdinavische alpenwei, waar het zich voedt met de mossen,, korstmossen en heide, die de korte "Noorsche zomer in grooten overvloed doet opgroeien. Van 30 tot 70 dagen, soms langer, brengen de jonge mannén en vrouwen daar in bijna volkomen afzondering door. Langs de fjordwanden, die naar het Zuiden gekeerd zijn, beschut tegen den Poolwind, die ook in den zomer over de hoogvlakte waait, lig gen op verschillende plaatsen, vooral in de Har- dangerfjord, rijke boomgaarden met heerlijk ooft, (kersen, peren, appelen). De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond in voltallige zitting, onder voorzitterschap van bur gemeester Burget. Secretaris de heer J. Dam. Na opening worden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Verslag Wcstfriesch Museum té Hoorn over 1927. i b. Idem van den .Wiarenkeuringsdienst 1927. Voorgesteld wordt deze verslagen voor kennis geving aan te nemen. Aldus besLoten. Een dankbetuiging van den aldm'. lijnwerker Dek ker voor de verhooging van zijn salaris. Bericht van het Prov. Electr. Bedrijf, dat genoe gen wordt genomen met de f 1400 deelname door de gemeente in de bouwkosten van het net ter electrificatie van Slootgaard en Woudmeer. c. Verzoek van de commissie voor de malaria bestrijding door de bevolking om subsidie voor 1929. j d. Idem van de Noordhollandjsche Vereeniging „het Wiitte Kruis" om subsidie voor de ontsmet tingsdiensten voor 1929. e. Idem van de Commissie voor vakonderwijs van de Alg. Neierl. Politiebond, om subsidie voor de Politieschool te Hilversum voor 199 2. Voorgesteld wordt deze stukken te behandelen bij de begroot ing 1929. Overeenkomstig wordt besloten. f. Verzoek van het Gemeentebestuur van Heer hugowaard om in vereeniging met die gemeente en de gemeente Oudkarspel .eleotrische straat verlichting in te voeren aan den Laanderweg. De kosten van eerste inrichting warden geschat voor 16 lantaarns op f400 en verder de jaarlijk- sche kosten op"ï 150 a 'f 160. Door B. en iWl wordt voorgesteld in de jaaxlijksche kosten een "dertic gedeelt ebij te dragen. Voor het vérdeenen eener bijdrage in de kosten van aanleg gevoelen B. en W|. niet, aangezien tot dusver met subsidieering! aan vereenigingen voor straatverlichting niet ver der wordt gegaan dan tot f 5 per lantaarn. De rest moet door belanghebbenden worden gedragen. Door de gemeente Heerhugowaard wordt voor gesteld dat iedere gemeente een derde van de kos ten za ldragen, terwijl de overeenkomst tien jaar zal gelden. De voorz. zegt een uitnoodiging van Heerhugo waard te hebben ontvangen tot bijwoning van een vergadering ter bespreking van deze aangelegen heid. Hij kon echter niet aanwezig zijn. De straatverlichting in de andere deelen van de gemeente wordt geheel particulier door. de in gezetenen uitgevoerd, waaraan door de gemeente gesubsidieerd wordt tot een bedrag van f 5 per lantaarn. De rest der kosten wordt door vrijwil lige bijdragen der ingezetenen betaald'. Dit is ook het hoofdmotief om de aanlegkosten niet voor re kening van de gemeente te nemen. De heer Francis zegt dat de regeling van de straatverlichting hier anders is dan bij vele andere gemeenten en meent ook dat bij de verlichting van den Laanderweg moeilijk anders gehandeld kan. worden. Spr. vreestechter dat het voorstel van B. en W. stagneerend zal werken en er daardoor niets van de verlichting zal komen. De heer De Vries redeneert in denzelfden geest en voegt eraan toe dat het een rechtvaardig voor stel genoemd kan worden. Het voorstel zal misi- schien blijken een rem1 te vormen, waardoor de Laanderweg' geen straatverlichting krijgt. Als de raad wil bevorderen dat er straatverlichting komt, zullen B. en W. met een ander voorstel moeten komen. De heer Bakker meent dat het voorstel van B. en W. moeilijk anders kan luiden en kan er zich volkomen mee vereenigen. De heer Duijvisi vindt het een eenigszins moeilijl- ke zaak. Hij meent dat Heerhugowaard de helft van de kosten wel voor zijn rekening zou kunnen nemen, waar het gebied van deze gemeente langs de geheele zuidzijde van den weg gaat, en de ga- meenten Oudkarsipel en Harenkarspel samen de Noordzijde hebben. Zou de gemeente Heerhuga- waard niet meer kunnen doen. De voorz. meent, dat waar een wil is ook! een weg gevonden wordt. Wanneer de ingezetenen daar de verlichting op prijs stellen, zuleln zij de handen in elkaar slaan en het bedrag tot een derdfe wan de 'aanlegkosten bij elkaar brengen. Wij gaan met ons voorstel reeds verder dan bij de andere inge zetenen. De eigenaardigheid is vender, dat de ge meente door deelname geen eigendom of mede zeggenschap krijgt. Wanneer Heerhugowaard dit gedeelte ook exploiteert, is de mogelijkheid riieft! uitgesloten dat er winst gemaakt wordt, waarvan de gemeente Harenkarspel niets geniet. De heer De Vries meent dat het zoo eerst! probeeren is. I Het voorstel van B. en W. wordt hierna met allen voor aangenomen. Vaststelling suppletoire begrooting. 2. Voor verschillende uitgaven vhor 1928 ko men op de begrooting óf geen posten voor öf de voorgedragen sommen zijn onvoldoende, genoemd kunnen wordenbijdragen van f 1000 aan de banne 'Harenkarspel voor wegverbreeding, uitkee- ring aan de gemeente -Sint Maarten ingévoH arrt. 86 der L.O. wet 1920 oveF 1926 en ""27 aij I f 657.11, verhooging van den posit tJb.Cj-bestrij. ding met f 500 en voor 'krankzinnigenverpleging, met f 500. Uit den dienst 1928 kunnen deze aan vullingen niet worden bes'txedfen, vandaar dat voorgesteld wordt van het vermoedelijk batig saldo dfer rekening van '27 een'bedrag van f3000 over te schrijven op den dienst '28. Het bedrag, dat na aanvulling dier begrooting van die senj beschikbaar blijft, kan borden aangewend voor versterking van den post voor onvoorziene uit- ga veti. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten, Voorloopige vaststelling gemeenterekening, re- kening van het B'. A. en van het G,E|.By 3. Het rapport der commissie voor "het onder, zoek dezer rekening zal in de vergadering worden uitgebracht. Namens de commissie van onderzoek brengt de heer Francis rapport uit en zegt dat alles in vol- maakte orde is bevonden, zoadat de commissie goedkeuring kan adviseeren, onider dank aan gemeente-ontvanger en de beide administrateurs voor hun gevoerde 'beheer. Overeenkomstig dit advies wondt besloten. Door den voorz. wordt eveneens een woord dank gebracht aan gemeente-ontvanger en de bei- de administrateurs en aan de commissie voor haar onderzoek. 4. Door B. en .W. woédt voorgesteld! de commis sie voor de sohouw over de gemeentelanden ait jaar satiren te stellen uit de leden van den R,aaa, buiten het ooilege van B. en W, De heeren verklaren zich bereid tot het verrich ten van deze functie. Rondvraag. De heer Doodeman wijst er op dat 20 Augustus de vacantie om is en vraagt of de vier lokalen van de r.k. school in het Waarland en het schaftlokaal dan in gebruik kunnen worden- genomen? De voorz. betwijfelt' dit, Het was een omvangrijk werk, dat dan nog wel niet gereed-zal zijn. lEchter zullen tijdig maatregelen worden genor men om de kinderen voorloopig onder "te 'brengen in de lokaliteiten-Ophem. De rondvraag levert verder niets op, waarna slui ting der vergadering volgt. HET ENGEL81C1HE DOK VOOR BINGAPOREt Van alle kanten waretn de mensohen komen opzetten naar Kaïro, zelfs in auto's, om1 het En- gclsche 'dok, door ïNederlandsche sleepbooten ge trokken, het Suez-kanaal te zien passeeren op zijn reis naar Singapore. Er zijn Britsohe troepen langs het Kanaal opgesteld. Tussohen den kant van bet Kanaal en het dok ia slechts een ruimte van 15 voet. Het'dok zelf is- 853 voet lang en 172 voet breed. Tijdens den 'doortocht -door het Suez-kanaal staat al het overige scheep vaart ver keer stil. AARDBEVINGSlRAMPiEN- De gezaghebber van Maoemere (Flores, O. I.), telegrafeerde, dat Paleoweh in dén nacht van Zaterdag óp Zomlag geteisterd werd -dóór een vul- canische uitbarsting, gepaard gaande met een vloedgolf. 20 prauwen zijn vergaan én er zijn veel dooien en gewonden. De resident is met Ver plegingspersoneel in een "boot derwaarts gegaan, maar hij kan eerst Woensdagavond aankomen. Omstreeks mididernaeht, in den nacht van Zater dag op Zondag, werden te Bima gedurende 2 uur in Oostelijke richting knallen en ontploffingen; waargenomen. Zondag viel gedurende den -gle- heelen dag een aschregen. D|e lucht is dik bewolkt. Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK- Zitting van Dinsdag 7 Augustus. Een, groote parade en ©cm klein garnizoen- Reeds 2 maanden heeft de 53-jarige loswerk- man en opkooper "Arie S. uit den Helder, als ver dacht einde '27, begin '28 te hebben ontvreemd van de Rijks marinewerf een 4-tal koperen of eon daarop gelijkend metaal vervaardigde schroefbla den, di ehij daarop in 8 stukken gezaagd aan den opkooper v. Buren te Amsterdam zou hebben verkocht. Arie stond heden voor 'dit feit terecht, doch ont kende alle mogelijke schuld- Het was ondenkbaar dat één persoon dergelijke schroefbladen, die elk zoowat 250 pond wegen, zou kunnen wegnemen Als Arie dan ook zoo'm hercules was geweest, hadden we hem niet in 't huis van bewaring moeten laten opdroegen, maar hem hebben ge zonden naar de Olympische Spelen, a fideel ing ge wichtheffen, waar we met Arie misschien nog een goed. figuur hadden kunnen slaan- Het eenige wat Arie toegaf en ook wel toe moest geven, dat hij per Alkmaar packet heeft verzonden 8 zakken met oud koper, die hij1 volgen® zijn zeggen, moesit verzenden voor zekeren'Kui per aan het adres van een meneer Knoester, welke Kuiper of Knoester, trots ch alle nasporingei'. nog altijd niet te voorschijn zijn gekomen om hun in de penarie verkeerende commissionair nehabiliteeren. Vaat staat echter wel, dat Arie te Helder het koper beeft verzonden als Kuipef en het te Amsterdam in ontvangst lieeft geno men als Knoester en het wiaxen juist deze geheim zinnigheden, die oorzaak waren dat men liern maanden lang in voorarrest heeft gehouden. Het verkochte koper is échter onmiddellijk naar Buitachland verzonden en er Is geen snippertj® overgebleven om als stuk van overtuiging dienst te doen. Zoodat Je officier 'heden zelf moest erkennen, alle houvast te hebben verloren, zoódat hij ver plicht was vrijspraak wegens bewijs gebrek t0 vorderen. Het was duidelijk, dat deze conclusie kor® was op den molen van den verdediger, mr- Bosman, en deze aarzelde niet, 'het ijzer te smed®* terwijl het zoo gloeiend heet was en verzocht tuj onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, die dan ook snikkend van zenuwachtigheid, n» een in raadkamer gehouden bespreking, d« slissing werd medegedeeld, diat er geen term® waren hem langer in arrest te houden- En zoo kwam het dan, dat deze zitting, waarvan een 0 lenlangen duur was voorspeld, reeds ten H u"r v.m. kon worden gesloten. Uitspraak a.s, w®

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4