TWEEDE BUD Zaterdag II Augustus 1928 Buitenlandsch Overzicht Kaar de Koorsche Fjorden Na die demobilisatie der legers in het jaar 1918 trad in alle landen, gelijk steeds na afloop van een period© van gruwelijk oorlogvoeren het geval ia geweest, een strooming aan den dag, die liefst zoo spoedig mogelijk leger, vloot en lucht strijdkrachten wenschte ai' te schaffen, resjp. tot het hoogstnoodige wenschte te rednoeeren. Uit 6 it ie tegetn alles wat in engen of verwijden dien zin verband hield; met bewapening, België weet hierover mede te praten, want in weinig lawdien is de socialistische oppositie! in de volksverte genwoordiging zoo intens als daar. Verleden week is zelfs de socialistische voorzitter van de Bel gische Kamer er de dupe van geworden. Dieze Kamerpresident, de heer Brunet, •epn alom wegens zijn groote bekwaamheden en strikte onpartijdig heid geacht man, heeft zijn ontslag genomen als vocrz.tier, zijn mandaat ter beschikking gesteld op di.t laatste besluit is hij al weer teruggeko men en is ten overvloede tiaar het buitfenland vertrokken, blijkbaar om de verwachte pogin gen om hem op zijn besluit te doen terugkomen, te ontioopen. De socialisten stellen, de zaak al dus voor, dat niet zij hun partijgenootvoorzitter „gewipt" hebben, doch daarentegen de heer Jas- par, wiens eisehen inzake de bespoediging der beraadslagingen over de militaire kwestie nitet de goedkeuring van Brunet zouden hebben kun nen wegdragen. Hoe het ook zijK de partijen zijn ar lang niet alle mee gediend, dat deze Ka merpresident er tussehen uit gegaan is, alleen de socialisten winnen er in zooverre iets door, dat de belangstelling voor het militaire vraag stuk in de Kamer aanmerkelijk gedaald is. Voegt men hierbij nog het groote aantal amendementen, idat zij hebben ingediend, idan kan men zich een idéé vormen van de vertraging, die de behandeling van genoemde kwestie plotseling ondergaat. Niettemin zal het succes niet al te groot zijn, daar de régeering kan rekenen op dfc medewerking van de katholieke democraten, zsoodat spoedig blij ken zal, dat het saboteeren der parlementaire werkzaamheden niet van langen duur zal zijn. China vroeg en vraagt nog de aandacht, dit maal niet wegens het weder opleven van den alouden-operetten-oorlog, waar haast geen wijs uit te worden is, doch thans door 'wat daar op diplomatiek gebied geschiedt- Japan en Ame rika verkeeren ten aanzien van China in een, eenigszins eigenaardige positie. Japan heeft nl. het Hemeleche Rijk min of meer in de wielen ge" reden door de opzegbaarheid der vroeger gesloten ongelijke verdragen te betwisten en bovendien van Mandsjoerije, welk gebied Japan blijkbaar voor zich wenscht, wel te verstaan: op economisch' gebied. De Vereenigde Staten hebben zich ech ter anders gedragen. Washington heeft aan Nan king ion buitengewoon hartelijke nota gezonden, waarin de Chineesche douanesouvereiniteit erkend werd, terwijl het bovendien Nanking erkende als vertegenwoordigster van geheel China met inbe grip van Mandsjoerije, Ziet hier het verschil tus sehen beide soorten politiek. Ondertuesehen spelen de Chineesche nationalisten Amerika tegen Japan uit, hetgeen zoowel te Washington als te Tokio eenige sensatie heeft tewieeg gebracht. De Ver- eenigtde Staten nemen nu een afwachtende hou ding aan on weigeren voorshands goed te vinden, dat Amerikanen door Chineesche rechters gevon nist wol den. Japan op zijn beurt is ook eenigszins bekoeld en bedenkt zich, vooral wat Mandsjoerije aangaat, nog eens een keertje. Voor het oogenblik ctelt het zich tevreden met nog eens de verdra- genkwestie aan de orde te stellen en over den vorm van die. nationalistische besluiten een en ander in het midden te brengen. Vermoedelijk zal er nu een periode van eindeloos gemanoeuvreer ontstaan, waarvan de kern natuurlijk blijft, dat Japan Mandsjoerije voor zich wil openhouden en de Vereenigde Staten een open deur-politiek in China willen voeren. FEUILLETON 471 LIV. In de kerk teruggekomen, knielde de ongeluk kige moeder voor het altaar neder en stamelde met gevouwen handen: „God, mijn God, zal ik dan nergenB eenig licht zien? Niemand helpt mij. Zelfs dien priester kwam ik verdacht voor. Wend ik mij tot anderen, dan zal hun wantrouwen nog grodber zijn. Wat moet ik doen? Help en steun mij, o Vader daarboven! Ik 'wandel in duisternis, wijs Gij mij den goeden weg! Een man heeft het pleegkind, den zoogenoemden n©ef van den pastoor Langier, naar Parijs gebracht en die knaap kan niemand ander» zijn geweest dan mijn zoon! De zuster van den pastoor had mij immers beloofd, George bij zich te houden en groot te brengen. Maar welken naam heeft hij gekregen Daarna onderzoeken stond gelijk met de genidar- men. toe te roepen: ben Johanna Fortier, de vluchtelinge van Clermont, arresteer mij! En ik wil vrij zijn! Nu ik eenmaal vrij ben, weet ik niet, hoe ik met mijn vrijheid handelen moet. Voort durend zal ik mij dienen gehuil te houden. Gelijk voor een en twintig jaar zoekt men mij nu weder Met de Engelsche Conservatieve partij gaat het den laatsten tijd niet bijzonder rooskleurig, want in haar boezem heerscht, niettegenstaande de of- ficieete communique's het tegendeel beweren, ver deeldheid. Het gaat om ae vraag „Vrijhandel of Protectie?" Een steeds grooter wordende groep in de Conservatieve Partij is voorstander van be schermende rechten en bracht nu, met het oog op d ea.s. algemeens verkiezingen, de partij het op de a.s. algemeene verkiezingen, de partij het omhelzen van het protectiebeginsel op te dwin gen, hetgeen in strijd is met de conservatieve grondgedachte, die het vrijhandelsprincipe voor staat- De Minister van Binnenlandsche Zaken Sir William Joynson Hieks heeft intussdhen in een redevoering zijn mond voorbijgepraat door te be- toogen, dat het kabinet inderdaad gebondjen is aan de belofte om tijden-s de loopende parlementaire periode geen protectie in te voeren, maar men zou het volgende jaar kunnen nagaan of men het principe dan nog moet huldigen. Zoo heeft het Britsche Kabinet zijn moeilijkheden, die zich uit den aard der zaak zullen weerspiegelen in den sitrijd in de Conservatieve Partij. Vrijhandel of Protectie Uit den Omtrek DE KOZAKKEN KOMEN IN HOOR.N Feitelijk is dit bericht niet juist, want.... de Ko zakken zijn al in Hoorn. Zaterdagmiddag arriveer den ze met hun elf in schitterende conditie verkec- rende paarden, die in de stallen van hotel ,,Dfe'Ros kam" ondergebracht zijn. Het bestuur van V. V. V. heeft het terrein schit terend in orde en als nu het zonnetje wil'schijnen, Üan za Imen kunnen genieten van de mooiste rui tersport, welke thans op de wereld vertoond wordt. Want dat het iets bijzonders is, de Kozakken te gaan zien, dat zeggen de verslagen van hun optre den in andere bladen. Van 's-Gravenhage schrijft de Haagsche brief schrijver in de Leeuwarder Courant: Het was ook werkelijk prachtig, wat ze te zien hebben gegeven, de elf oud-officieren met hun slanke, ranke, vurige paardjes, waarmee ze letterlijk alles deden. Het was niet de triomf van dentnenscb over het dier, niet een strijden om de heerschappij, met een oyerwicht naar deze of gene zijde, het was een vurig en harmonisch spel, een elkaar aan vullen en begrijpen, een rennen en galoppeeren, waarin zoowel paard als ruiter pleizier schenen te hebben, zonder gebruik van spoten of karwats, zonder iets anders dan een paar aanmoedigende woorden in de vreemde taal met haar onbegrijpelijke klanken. Het was wel het allerschoonste wat er op het gebied van rijkunst te zien kan zijn. Op de uitverkochte rangen was ook veel dames- pübliek en na elke 'voorstelling zijn de kranige rui ters m hun hotel teruggekomen, beladen met bloe men. De HaagSche dames houden van al wat exor •tisch is en het is geen wonder, dat zet iii^extasnj raken en de reserve wat uit het oog verliezen bij een schouwspel als dit. Van Winschoten schrijft het Nieuwsblad voor het Noorden: Schoon is deze dag gèweest voor velen een onvergetelijke, vooral de onverschrokken rijkunst der kozakken zal lang in herinnering voortleven. Paardensport trekt steeds groote belangstelling, maar de kozakken? Deze zullen niet spoedig weer Vergeten zijn, de indruk is iets aparts, iets overwel digends. Wat men van deze menschen ziet is on gelooflijk. Hun optreden in de verschillende num mers is verbluffend. Applaus en ovaties waren niet van de lucht. De groote pyramide is een •'neesterstuk. Het was jgeen wonder toen na afloop der1 24 nummers het publiek het terrein opstroomde en de verzamelde kozakken een hartelijke ovatie bracht. Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: een zilveren lucifersdoosje, een kinderportemonnaie. een melkemmer, twee belastingplaatjes in étui. Inlichtingen worden verstrekt door de gemeen tepolitie. als het opgejaagde •will. 0, 't is al te vreeselijk! Ware ik maar liever krankzinnig gebleven!" En snikkend, voer zij voort: „Maar neen, ik mag niet wijken of wankelen, onvermoeid wil ik zoe ken, totdat- de hemel zich eindelijk mijner ont fermt! Mijn zoon moet te Parijs zijn, daar wil ik hem zien uit te vinden, zoodra ik vernomen heb, wat er van mijn dochter gewoiden is-" Johanna bad met al de innigheid van haar hart, stond gesterkt op en verliet,, bij de vnoeg inval lende avondschemering, het kerkgebouw van Che- vry. Te midden van een sneeuwjacht begaf zij zich naar het station van Brie-Comte-Robert. Om negen uur was zij weder te Parijs. Zij wilde reeds den volgenden morgen naar Joigny gaan, waar zij indertijd haar kleine Lucie aan de zorgen eener min had afgestaan. Zij gebruikte eenig voedsel en overnachtte in een dier eenvoudige buitenlogementjes, waar nie mand haar lastig viel met vragen omtrent haar persoon of haar woonplaats. Den volgenden dag ging! Johanna met .den eer- aten trein naar Joigny en ging atldaar de haar be kende woning opzoeken ^van de weduwe Fremy, aan wie zij, een en twintig jaar geleden, haar dochtertje had toevertrouwd- Zij wist wel, dat de 'weduwe sinds lang niet meer daar woonde, aangezien "haar brief als on bestelbaar bij haar teruggekomen Was, doch zij hoopte toch het een en ander omtrent die vrouw van de tegenwoordige bewoners van het huisje in. r— KLIMAAT. Een factor van buitengewoon gewicht voor het klimaat van Noorwegen is de Golfstroom, de war me zeestroom, die van het Zuiden naar het Noor den zich voortbeweegt, langs de kust en het dicht vriezen der fjorden, behalve de diepst landwaarts indringende gedeelten, voorkomt. Het betrekkelijk warme water dringt door de fjorden diep Noor wegen binnen en de overheerschende zeewinden, die over dit water heenstrijken, verspreiden de vochtigheid verder. De zomers zijn daardoor niet overmatig warm, en de winters niet al te koud. Door den invloed van den Golfstroom is de kusttemperatuur 16 h 20 gr. C. hooger dan die van het binnenland op gelijke breedte en in Zwe den. Zelfs is die invloed zoo groot, dat er ttfsschen het Zuiden en het Noorden van Noorwegen haast geen verschil in temperatuur bestaat, hoe groot ook de afstand is. Nergens ter wereld wordt de graanbouw zoo Noordelijk! uitgeoefend, nergens ter wereld liggen de steden op zoo hooge breedte als in Noorwegen. Hammerfest is de Noordelijkste stad der aarde en ligt op dezelfde breedte 70 gr. N.B'. t waarop in Noord Amerika N oordpool-expadities verongelukten fSir John Franklin en de 138 le den der expeditie, die van 18461848 met hun schepen, de Erebus" en de „Terror" invroren bij King Williamsland en ellendig van honger en ge brek omkwamen.,)! Voor de visschersbevolking der kusteilanden, die arm zijn aan brandstof, heeft de Golfstroom; nog een andere beteekensi. Dank zij het drijfhout, dat de zeestroom uit Middel- en Zuiid-Amerika aanvoert, Stookt de eilandbewoner zijn haard met palmen en Mahoniehout uit West-Indië en met de kostbare houtsoorten van den Orinoco en de Amazonerivier. De keerzijde van de medaille voor toeristen is, dat het op de kust veel regent. Te Bergen valt per jaar gemiddeld 219 c.m. regen (ons land 70 cm.) het deelt de eer de maximumhoeveelheid ,te hebben met Florö, een klein plaatsje ten Noorden van de Sognefjord. Een andere 'factor van gewicht voor het ldi- maat is de lengte van den dag, die aan 1de Noowï- kaap b.v. 10 weken duurt (van midden Mei tot eind Juli.) De zon schijnt daar tot des avonds 9 uur, zooals bij ons. Er treedt een merkbare stilte op. doch de zon blijft vlammend rood aan den ge zichteinder staan. Te middernacht vertoornen de hooge bergtoppen nog een rose tint. De lagere partijen rijzen als zwarte schaduwen omhoog. Om 1 uur wordt het bleeke rood helgeel en een uur later verkondigen de eerste heldere stralen weer, dat de zonnenacht is overgegaan in dein zonnedag. Het gunstige klimaat is oorzaak, dat aan de Noordkaap aardappelen verbouwd kunnen wor den en merkwaardig is, dat de kleur der bloemen 'juenser en de aroma der vruchten sterker wordt, naarmate men meer naar het Noorden gaat. FLORA EN FAUNA Wie op de kaart nagaat, dat het deel vanjNoor- wegen, dat op de breedte van Z.,-Groenland ligt, en dat het midden van Noorwegen (dus een gebied, even Noordelijker), gelegen is op de breedte van IJsland, die begrijpt, dat de Noorsche flora haar rijkdom te danken heeft aan een anderen factor dan de geografische breedte. Noorland, een hoogland, zou vrijwel geheel onder het ijs bedolven zijn, (zooals Groenland) als de Golfstroom er niet was. De Golfstroom is de oorzaak van de voor deze breedten abnormaal hooge temperaturen, van de hevels, den sterken regenval. De hooge breedte is de oorzaak van lange zomerdagen en al deze fac toren samen, warmte, neerslag, licht, maken het bestaan mogelijk van een weelderigen plantengroei. Wie nu denkt aan den kolossalen rijkdom aam plantensoorten en aan de felle kleuren, die een Zwitsersche Alpenweide in Juli en Augustus ver toont) za ldoor de Noorsche flora teleurgesteld wor den. In Noorwegen zijn nl. veel minder gunstige groeiplaatsen voor planten van het type, dat in Midden-Europeesche dalen en op bergweiden groeit. Het geweldige Noorsche bergland vertoont van al de kust de lange en diepe insnijdingen, die we als fjorden kennen. Aan hun vorming heeft het ijs een zeer belangrijk aandeël gehad. De schurende kracht van het ijs, gepaard aan de in nog jonge te zullen vernemen. Doch hoe werd ook die flauwe hoop haar ont nomen, toen Johanna tot de ervaring kwam, dat het 'huisje zelfs niet meer bestond. Men had het met andere even eenvoudige 'huisjes om sief ge haald en op die plaats een groote hoeve gebouwd. Johanna trad evenwel de hoeve binnen en vroeg aan de vrouw des huizes eenige 'inlichtingen. Die vrouiw woonde twaalf jaar te "Joigny, doch zij kon zich de weduwe Fremy, die wel een» kin deren aam huis gehad had, nog zeer goed herin neren. „Die 13 al lang dood, mijn lieve mensch!" luidde haar bescheid op Johanna's vragen. „Had zij niet een zoon?" „Ja, een langen jongen, die is ook gestorven, nadat hij de opbrengst van 't huisje zijner moe- der had verteerd. "Behoort u misschien tot de familie?" „Neen, ik wilde alleen weten, wfat er geworden is van een klein meisje, dat door haar ouders, die inmiddels Frankrijk verlaten hadden, niet meer werd opgeëischt. „ZooMoet dat lang geleden zijn?" „Een en twiintig jaar.' „Ja, toen woonde ik nog niet te Joigny. Toen ik de weduwe Fremy leerde kennen, had zij geen kinderen meer aan huis, zooals ik wel weet, dat vroeger het geval moet geweest zijn. Maar 't is andera zoo heel moeilijk niet, om na te gaan, wat er vam het door u bedoelde meisje geworden geologische tijdvakken optredende opheffing van den Noorschen bodem, hebben de rotswanden van een fjord steil gemaakt. Zoo'n steile bergwand maakt het onmogelijk, dat de verweeringsproducten zich op de helling verzamelen. De wand is kaal, onbegroeid. Dit wil nu natuurlijk niet zeggen, dat niet hier en daar planten houvast hebben gekregen. Dezelfde planten, die kans zien een rotswand in dc Alpen te bewonen, kunnen we ook hier aan treffen. Daar waar de grond vlak is of langzamerhand omhoog loopt (o.a. bij Bergen)! zien we een plan tengroei, die zeer aan de Midden-Europeesche doet denken. Langs de wegen groeit vrijwel dezelfde plantenassociatie als bij ons of in Nj-Duitschland, op de heuvels groeien nog vele loofboomen, hooge r- op groeit naaldhout. Al komen in Z.-Noorwegen nog zoo talrijke en goed ontwikkelde loofboomen voor, het boschtype is toch naaldbosch, waardoor soms een eenigszins sombere stemming in het land schap komt, die nog verdiept wordt door de een tonigheid. Maar tussehen de naald'bosschen ko men toch ook stukken grasland voor, die vanaf einde Mei prijken met een rijkdom van bloemen. Daar groeien, tussehen onze békende boterbloemen, 'margrieten enz., ook monnikskappen, wellicht gen tianen, orchideeën en andere, meer opvallende plan ten. Ze munten uit door hun diepe kleuren (wel een gevolg van het langdurige daglicht), ook het groen is een diep, warm groen. Een enkelen keer wordt men verrast door een dier arktische plan tensoorten, die voor den grooten ijstijd ook in ons land waren doorgedrongen, maar daaruit later weer, toen de temperatuur hooger werd, grootenr deels verdwenen. Een enkele soort bleef als „re- likt" achter. Deze soorten komen thans nog veel in Noorwegen voor. •Niet minder interessant is het om waar te ne men, dat planten, die bv. in de Alpen reeds iop vrij groote hoogte voorkomen, hier in dit noorde lijke land reeds op geringe hoogte groeien. De bergflora is als het ware omlaag gezakt. Wel zijn Rhodendendrons in Noorwegen zeldzamer dan in de Alpen, maar men hoeft er ook niet zoo hoog voor te klimmen. Wellicht de interessantste plantencombinaties zijn aan te treffen in de kleine venen en|opi detmaej- rassige gronden, die in de omgeving van meren en gletschers kunnen voorkomen. Verschillende boschbessen en de daarmee verwante kleine hees ters komen, met onze heidesoorten, aan den rand van zulke g ebieden, en ook hier en daar op open plekken in de bosschen voor. De natte bodem is bedekt met tal van grassen, cypergrassen, biezen, enz., waartusschen varentjes, maar vooral zeer tal rijke mossen. Buitenland STRENGE MAATREGELEN TEGEN BE ONZEBELIJKHEIB^ Naar wordt aangekondigd zullen in Italië stren ge maatregelen worden genomen tegen het druk ken of verspreiden van pornografische lectuur. Zelfs wordt het aan boekhandelaars verbaden aan ■minderjarigen boeken te verkoopen, zelfs de meest klassieke, die in tekst of illustratie de zede lijkheid zouden kunnen schaden. Ook zullen zwa re straffen ingesteld worden tegen het publiceeren door kranten van misdrijven begaan uit hartstocht. Obscene liedjes zullen niet meer gezongen of per gramafoon gereproduceerd mogen worden. Gevant- genisstraffen van zes maanden, tot vijf jaar en boeten van 5000 tot 50.000 lire zullen tegen over tredingen worden ingesteld. Het wetsontwerp, dat deze drastische maatregel len zal invoeren, zal in de volgende zitting doorheen van de leiders van de fascistische katholieke par tij worden voorgesteld. Een van de belangrijke punten van deze wet is tevens een campagne tet- gen de beperking van geboorten. Zoo stelt de wet) voor, de kranten met strenge straffen te beletten advertenties van geboortebeperkende middelen te. publiceeren. BOTSING IN DE LUCHT Dezer dagen botsten twee vliegtuigen, die, naast#: ■elkander vliegend, een bocht namen, boven het •vliegveld van Schleisiheim tegen elkander. De vliegenier Dreijer slaagde erin met een valscherm veilig beneden te komen, maar zijn collega Schenk sprong te laat uit de machine, zoodat het va^" scherm zich niet meer ontplooien kon. Hij kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. is. Zoodra de ouders ae betalingen staakten, deed vrouw Fremy daarvan melding aan de overheia, die toen zorg droeg, dat het kind hier of djaar onder dak werd gebracht. Den besten weg, dien ge derhalve kunt inslaan, is u te wenden tot den burgemeester of den onderprefrect. „Burgemeester, onderprefect, overheid!" 'dacht de ongelukkige móeder in haar vertwijfeling,, (.evenmin als te 'Ohevry kan ik mij hier tót der gelijke autoriteiten wenden, zonder dat mij1 ge vraagd wordt, wie ik ben en met 'w|elke rechten ik het vermiste kind kom opeischen." De vtouw, die aan het hoofd .der pachthoeve sitond, zag Johanna ook op haar beurt niet zonder eenig wantrouwen aan. „Ik geloof, dat u mij niet verstaan hebt zei ze. „O ja, ja, ik dank u voor uw goeden raai en ik zal hem volgen. Vergeef me, dat ik u lastig ben gevallen." „O, dat beteekent niet». Hiertegenover vindt ge het raadhuis en vlak daarbij ie onderprefectuur. U moet deze brug over, ziet u!" Johanna verwijderde zich. Zij begaf zich na tuurlijk niet tot de overheidspersonen, maar vroeg hier en daar om inlichting, zonder evenwel iets te vernemen, waarop zij verder had kunnen voort- zoeken. De reis naar Joigny was geheel vruchte loos gebleven. Maar George moest te Parijs wezen. Naar hem zou zij te Parijs onderzoeken." Met den nachttrein keerde Johanna naar de hoofdplaats terug.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3