NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 94 Dinsdag 14 Augustus 1928 37e Jaargang llilini: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bareel HeeriWerwogde. GrooK 1,,teK naat pl»Kroi°'* Engeland's zorgen Weer een kink in de kabel Naar k Noorsche Fjorden IBTERC. TELEPHOON 58 LAllsEDUKEft COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 (door H. HENRAR, Leeraar M. O. Utrecht|); De verovering van geheel Arabië door den Wah- habietenvorst Bin-Saoed, alsmede de verwikkelin gen in Egypte vestigen onze aandacht weder eens op de Oosterscbe kwestie en op de moeilijkheden, die het Britsche Rijk te overwinnen heeft. Direct) heeft Nederland met deze problema's wel niet ,te! maken, maar de gevolgen van het ineenstorten van hat Britsche Rijk zouden ook voor Nederland niet te overzien zijn. Het ineenstorten van dat, in 3 eeuwen zoo moeizaam opgebouwde wereldrijk. Zoo als de geschiedenis een einde maakte aan de Hol- landsche macht, zoo zou ze ook wel eens een einde kunnen maken aan het Britsche imperium. D'e macht der Hollanders! Weet u wel, dat in den tijd, dat de Hollanders de vrachtvaarders van Eu- topa werden genoemd, zij alleen de beschkiking hadden over 16.000 zeeschepen, terwijl de totale handelsmarine der Europeesche staten werd ge schat op 20.000 zeeschepen. Het was op het ein de van het tijdvak 16001675 (van de oprichting der O. I. Compagnie tot de oorlogen met Crom well en Karei II)j', van dat onmetelijke Holl. kolor niale rijk in Azië, Zuick- en N.oord-Amerika en Afri ka. Toen was de Amsterdamsche beurs, wat die van Londen- of New York thans is. Deze tijd was -tegelijk de opkomst der Britten. Het zou te ver gaan de oorzaken van deze opi- komst te beschrijven. Hier zij slechts opgemerkt, dat de Engelschen, met behulp van Frankrijk, erin geslaagd zijn, de Holl. suprematie te breken. De geheele 18e eeuw is dan vervuld van de worsteling tusschen Britten en Franschein om de overheerschende handelspositie in Amerika en In- dië. In den 7-jarigen oorlog (17561763) hadden de Engelschen onbetwisthaar de overwinning be haald, maar door den opstand der Amerikaansche koloniën werd de Engelsche heerschappij weder om1 in gevaar gébracht. De eindstrijd begon in 1793, Met de overwinning op Napoleon werd de strijd definitief ten gunste van Engeland beslist., Engeland verwierf de heerschappij op alle oce anen der wereld en daarmede was de grondslag gelegd voor de grootste wereldmacht, ooit aan schouwd: het Britsche wereldrijk. 'Engeland's zorgen.! De parel aan de kroon van het Britsche Rijk" is Indië. Nu js de ligging van Indië zoodanig, dat de Islamitische volken het b.v. in hun macht hebben de directe verbinding van Engeland met Indië (Suezkanaal) te vernieti gen. In het algemeen is hetgeen, in de landen, die den overgang van Zuid-Europa naar Indië vor men, gebeurt, daarom voor Engeland van het grootstegewicht en, zooals boven aangeduid, van internationale beteekenis. Wanneer men nu bedenkt, dat de positie van Enr gelana' in de z.g.n. randstaten van Arabië (Pales.- tina, schiereiland Sinaï, Irak en Oman)' grooten- deels afhankelijk is van den toestand in het vrije Arabië, dan begrijpt men direct, dat het verschijL nen van Bin-Saoed's macht voor Engeland van groote beteekenis is. Bin-Saoed prof. Snouck Hurgronje heeft het ons zoo duidelijk gezegd is iemand met buitengewone talenten. Wat Bin- Saoed in de toekomst zal doen is voor Engeland twijfelachtig. Gelukkig voor Engeland is momen teel van een samengaan van B. S. met Egypte (geen sprake, daarvoor zijn de tegenstellingen te groot. Maar ook hierbij geldt weer, de toekomst is on zeker en baart de ver vooruitziende Britsche di plomaten zeker groote zorgen. En, wat deze landen betreft, heeft Engeland van Frankrijk slechts te genwerking zeker geen medewerking te ver wachten. Maar de overwinning der Islamitische wereld op Engeland zou ook het Fransche imperium wel eens den genadeslag kunnen toebrengen door den weerklank, die zulk een overwinning in 'de door Frankrijk onderworpen Islamitische volken zou vinden. Wat Indië zelf betreft, vergeten we niet, dat ondanks de groote verscheidenheid van tassen, godsdiensten en: kasten in Indië, deze alge- meene trek op den voorgrond treedt: een meer of minder sterke haat van alle Indiërs tegen de over- heerschers. Engeland's heerschappij berust hier op het zwaard. Talrijk zijn de kleine of groote op- standen, nu hier, dan daar. Dat Engeland die gToor te bevolking (ong. 350 millioen,), kan beheerschen is mogelijk door de bovengenoemde tegenstellin gen en tallooze oneenigheden en veeten tusschen de Inlandsche vorsten. Een belangrijk verschijnsel is, dat thans de verschillende volksgroepen elkaar zoeken en trachten te naderen. Ook Sovjet-Rus land is voor Engeland een geduchten tegenstander. Ziehier één van Engeland's zorgen eens iets na der uiteengezet. fI! i f' i Naar we vernamen, dreigt het toch nog spaak te loopen met de Twuij ver wègo-ploss ing. Alkmaar stelt als conditie, dat eventueele ba ten uit 't wegenfonds in de gemeentekas daar zul len worden gestort. Gaat liet ministerieele plan door, dan wordt de situatie aldus: Alkmaar is eiï blijft eigenaar van den weg, doch practisch 'worden de Langen- dijker gemeenten, (door het eeuwigdurend ondier- houd, dat zij alsdan aanvaarden) de weinig benijd bare eigenaren Van dit wegobject. Dievergoeding komt mij toe, zegt Alkmaar, •want op onze kosten 'wordt de weg verbeterd. Niet juist, zeggen de Langendijken sommigte gemeenten althans de vergoeding komt den onderhoudsplichtigen toe. Blijven beide partijen op hun stuk staan, dan za dat ongetwijfeld de oplossing voor de zooveelste maal ophouden. Allicht komt er dan weer een door den Minister samengeroepen conferentie. Niet om niet hebben de Hollanders den naam wat flegmatiek aangelegd te zijn. De Twuijveriwegverbetering kost straks meer hoofdbreken dan de drooglegging; van de Zuider zee. 1 1 ,/VVie 't "hardst er verder 'over zwijgt Heeft 't best er van gesproken." Oppassen De Twuijverweg-geschiederiis alsmede de Mos- seenbrüg-historie zijn bijzonder leerrijk. Uit een oogpunt van bestuursbeleid. Niemand zal kunnen en durven beweren, dat beide gevallen voorbeelden genoemd mogen wor den, die navolging verdienen. Als op elkaar aangeewzen besturen al maar vasthouden aan eenmaal aangenomen standpunt, van geen geven en nemen willen 'wéten, loopt 't altijd spaak. En dan moet de hoogere autoriteit wel ingrij pen. Vóór men het daartoe laat komen, moet men wel overtuigd zijn, dat alle andere middelen om tot een oplossing te komen, hebben gefaald. Zoo licht komt men dan voor 't feit te staan, dat de overheid, het gehaspel van 3e kleine auto nome lichaampjes moe, deze overbodig, uit den tijd acht. Centralisatie ook daar toepast, waar "het naar veler oordeel niet noodig is. De beide bovengenoemde gevallen zijn koren op den socialistischen molen. Weg met die zelfstandige prutsdingen 'zegt- gen zij maak groote eenheden. Langendijk één is thans niet aan de orde. TWarén beide gevallen destijds voorgekomen, hoe zouden ze zijn uitgespeeld. De eenige manier, om aan de centralisatie va.n bestuur te notkomen, is samenwerking. Elkaar verstaan. Sept., te Medan 30 Sept., te Palembang 1 Oct., te^Batavia 2 October. Van Amsterdam Schiphol 27 Sèpt,- te Karachi 1 Oct., t® 'Rangoon 5 Oct., te Bangkok 6 October, te Medan 7 Oct., te Palembangf 8 Oct. te Batavia 9 October. Van-Amsterdam Schiphol 4 Oet-, te Karachi 8 Oct., te Rangoon 12 Oct., te Bangkok 13 Oct., te Medan '14 Oct-, te Palembang 15 Oct., te Batavia 16 October. Van Amsterdam Schiphol 11 Oct-, te Karachi 15 Oct., te Rangoon 19 Oct., te Bangkok 20 Oct., te Medan 21 Oet-, te Palembang 22 Oct., te Batavia 23 October. Alleen het vijfde vliegtuig zal naar Nederland terugkeeren; het vertrek uit Batavia zal plaats vinden één week na aankomst aldaar, derhalve vermoedelijk omstreeks 1 Nove|mber a.s. Het voor de onderwerpélijke luchtpostcorres- pondentie boven de gewone porten en rechten: verschuldigde luchtrecht 'bedraagt; voor brief kaarten en postwissels 40 oaht per stuk; voor brieven én andere stukken 75 oént per 20 gram lof gedeelte van 20 gram. Vorenbedoeld luchtrecht moet worden verant woord door middel van bijzondere luohtpostzfegels, welke met 'ingang van 20 Augustus a.s. bij de kantoren der posterijen worden verkrijgbaar ge steld. De luchtpostzegels van 40 cent dragen de beel tenis van iden lsten luitenant-vlieger O. A. Kop pen, die 'van 75 cent de beeltenis van den Vlieger jA. N. 'J. Thomassen a TJiuessink van der Hoop. De luchtpostzegels zijn op de post-, bij-, wijk-, /hulpkantoren der Posterijen en bij Se poststations W postaf^ieoha pireh^si-krijgbaar. Plaatselijk SRieuws LUCHTPOST' VLIEGTOCHTEN NEDERLAND)—INDlë- In de maanden September en October a.s. zul len 5 vliegtochten van Nederland naar Ned.< Indië worden uitgevoerd. D|e vliegtuigen zullen van Amsterdam Schiphol vertrekken 'op 13, 20, 27 September, 4 en 11 October a.s. des morgens te 6 uur. De gelegenheid wordt opengesteld om met vo renbedoelde vliegtuigen gewone en aangjeteekendé luchtpostcarrespondentie (met uitzondering van stukken met aangegeven waarde) te verzenden voor Britschlndi-ë, Birma, Siam, Straits-Settle ments, Nederlandsch-Indië en verder gelegen 'lan den (China, Japan, Australië, enz.) D'e correspon dentie zal door Amsterdam O.S. worden opge nomen in brievenmalen voor Karachi, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Medan, Palembang, en Biata- via. Verwacht wordt, dat deze plaatsen Vorden bereikt op onderstaande aangegeven data- Van Amsterdam Schiphol 13 Sept-, te Karachi 17 Sept., te Rangoon 21 Sept., te Bangkok 22 Sept., te Medan 23 Sept., te Palembang 24 Sept., te Batavia 25 Septëmber. Van Amsterdam Schiphol 20 Sept-, te Karachi 24 Sept., te Rangoon 28 Sept., te Bangkok 29 rv. Dat in dit vochtige bergland 00 kmossen en korstmossen ruim vertegenwoordigd zijn, spreekt wei vanzelf, maar het aandeel, dat .deze planten in de Noorsche flora hebben ,is grooter én vooral opvallender, dan in vele andere flora's. We noem den de rotswanden der fjorden kaal en dat zijn ze, als men uitsluitend op zaadplanten let. Maar groote stukken rotswand kunnen bedekt zijn met korstmossen, waardoor ze_ soms een zéér bijzon dere kleur krijgen. Mossen en levermossen zijn in Noorwegen zeer talrijk, met tal van interessante soorten. Juist op dit gebied is 't Noorsche kust- gebergte bij zonder.rijk, door 't bezit van een aan- j ta Atlantische soorten, die 't o.a. met Ierland I gemeetl heeft. Trouwens' ook onder de zaadplanten iis een vrij aanzienlijk oontingent' Atlantische planten. Men meet er niet op rékenen, veel van het I Noorsche dierenleven te zien te krijgen. Het merk- waardigste deel van de fauna kan men ook niet i te zien krijgen, omdat het zeedieren zijn. De véle 1 typen van weekdieren, schaaldieren, netèldieren, enz., die de fjorden bewonen, zo urnen alleen enz., die de fjorden bewonen, zou men alleen in 1 geconserveerde exemplaren kunnen bekijken in 't museum te Bergen, maar voor zoo'n vliegens- vlug bezoek zal wel niemand te vinden zijn! Het mee3t opvallend zijn in Juli en Augustus 'de vogels en de insekten, al is het geen geschkite tijd om de zangvogels in Noorwegen waar te ne- men .Daarentegen kan men rekenen op zwëmvo- ges in den ruimsten zin). Bekend genoeg is 't> dat verschillende typen meeuwen, ganzen, val ken ,enz. soms in zulke kolossale hoeveelheden een bepaalde rots bewonen, dat deze achter den vo gelzwerm schuil gaat en door zijn kleur duidelijk getuigt vam 't actieve voelleven. Ook roofvogels zijn nog gewoon in Noorwegen; hoe kan 't ook anders Maar van roofdieren zal niets te zien zijn. Wie gehoopt (of gevreesd) heeft ergens een beer of veelvraat tegen re komen, kan hoop er vrees gerust op zij zetten. Zeker ,er zijn nog wel groote roofdieren, maar toch zeker niet meer in 't dich ter bevolkte Zuidelijke deel van Noorwegen. De beste kans op dierenwaarneming heeft men, als 't weer wil meewerken, bij de insecten die bloemen bestuiven, en bij de bewoners van weide en boseh. Maar evenals de Noorsche flora, eigen lijk minder 'door haar soorten, dan Joor de com binatie van soorten verschilt van k.v. de Mil Men- Europe esehe. zoo zal men ook in de insecten- fauna niet zoo spoedig soortverechil met de Mi| l- den-Europeesche "fauna opmerken. Juist deze groote eenheid, dié zich over een zee rgroot gebied van Europa en Azië uitstrekt,. beeft er- toe geleid een palaerktisch gebied als biografische eenheid te beschouwen. En de meea ten. ,die met de West- en Midden-Europeesche typen van flora en fauna min of meer vertrouwd zijn, hebben dan in Noorwegen de gelegenheid om ook eens, zij 't dan maar even, met het subarkti- sche type konnis té maken. VISSCHERIJ EN SQHEEPVAART- Na wat hiervoren gezegd is1 over de kust én het klimaat, behoeft het niet te verwonderen, dat visscherij en scheepvaart de hoofdbronnen van bestaan van Noorwegen zijn. Over de visscherij als middel van bestaan zegt een schrijver kernachtig: Rijke vischvangBten heb ben voor Noorwegen dezelfde beteekenis1 ai goede oogsten; goede vischjareu vermeerderen ie hu welijken verminderen de sterfte; slechte visch jareu nopen tot landverhuizing. In het Noorden (Lofoten) is de vangst van Kabeljauw de hoofdzaak, in het Zuktefi (Bergen) wordt vooral haring gevangen. De walvischvangst wordt door Noorsche maatschappijen in hoofdzaak uitgeoefend in de Zuidelijke IJiszeê. Voor dén wereldoorlag werd de Noorsche hau- dea vloot in tonnenmaat alleen overtroffen door de Duitsche en deEngelsche. Door de buitengewone inspanning der geallieerden ter vermeerdering hunner vloot, door de geweldige verliezen, aan de Noorsche vloot toegebracht door de Duitsche duik- booten, anderzijds, neemt Noorwegen thans de 7e plaats in. In den aanvang van het jaar 1927 bezat Noorwegen 1806 handelsschepen boven 100 ton, met een gezamenlijken inhoud van 2.769.000 ton bruto. Is Noorwegen naar de volstrekte tonnenmaat van de 3e naar de 7e plaats verdrongen, naar ver houding van zijn inwoners staat bet nog ver vooraan, d.w.z. deelt men de tonnenmaat der han delsvloot der verschillende zeevarende volken Mor het aantal inwonera, dan laat Noorwegen zijn me dedinger sver achter zich. INDUSTRIE- Noorwegen brengt geen steenkool voort. Het zou dus geen of bijna geen industrie hebben, als niet zijn' watervallen een onuitputtelijke bron van arbeidsvermogen leverden, de „witte steen kool", die Noorwegen naar bet oordeel van den beroemden Amerikaanscben natuurkundige Tosla, in de verre toekomst tot het eerste industrieland! der aarde zal maken. Nog slechts een klein ge deelte der 28 millioen paardekracht der water vallen (volgens Tesla) wordt omgezet in electrici- teit en nog overal kan de tourist gen je ten van de ongerepte schoonheid 'der natuur, i 1 1 I GESCHIEDENIS- Reeds eén paar duizend jaar voor Christus werd Noorwegen door een Oermaanschen stam bevolkt, die de oorspronkelijke bevolking des lands, de Lappen, naar het Noorden verdrong. De Noren van heden zij!n de nakomelingen der Germaansche veroveraars. De geschiedkundige tijd begint met de 8 e eeuw na Christus, als de Noorsche fjorden én eilanden de dapperste zeevaarders voortbrengen, die ooit geleefd hebben: de Noormannen. In kleine open booten, de zeedraken, troitsieeren zij de gevaren der Noorsche zeeën en brengen weldra door hun rooftochten schrik en ontzetting op alle kusten van Europa. De geringe diepgang hunner vaartui gen veroorlooft hun tot ver van de kust de rh vieren op te varen. Vooral ons land en Frankrijk hadden te» lijden van hun plunderingen; driemalen veroverden zij Parijs (845, 857 en 831), voeren de Garonne op tot Toulouse en vertoonden zich in 859 ook op ad Rhone. De oorzaken der rooftochten der „vikingera" d-i. wijk- of bochtlieiden (aan dezelfde fjord wo nenden) waren de onvruchtbaarheid de3 lands, het erfrecht, dat ide jongere zoons dwong tot zee roof, waarhij natuurlijk komt de zucht naar avotn turen, wapenroem en buit. Zonder compaa staken zij' zelfs iden Atlanti- schen Oceaan over, ontdekten na de Orkadische en Shotlandsche eilanden in 860 ook IJsland/ dat door Noorsche kolonisten bevolkt werd. Erik de Roode stichtte in 983 een nederzetting in Groen land en zijn zoon ontdekte kort daarna, 500 jaar vóór Columbus, de kust van Noord-Amerika, dat hij Vinland (Wijnland) noemde naar de in net wild groeiende druiven. De nederzettingen in Noord-Amerika gingen, evenals die op Groenland, in de 14e en 15e eeuw door de aanvallen der Eski mo's en' der Italianen te grondé-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1