ALKMAAR, 11 Aug. Aanvoer 95000 kipeieren, 58—60 Kg. 7.20 7.50, 60—62 Kg. 7.40—7.80, 62—64 Kg. 7.60— 8.10, bruine 6086 Kg. 7.608 40, aanvoer 8000 Kg. eemdeieren 6.20. I Marktcverzicht der vorige) week ingezonden dcor Jac. Knoop, Makelaar in aardappe len, groenten en fruit, Nassaukadie 153 telef. 28522, Amsterdam. Zieeuwsche eigenheimers, hiervan is de markt overvoerd, en verkoopt men bij aankomst van versche ladingen reeds direct voor den prijs die men in het land besteed. IJpolder en Haarlemmermeer leveren nu ook iederen dag meer, zooiat tussehen Zeeland en deze polders een concurrentie bestaat., maar de laatste zijn nu erg met klei behangen, zoodat koppers voor blanke droge aardappelen liever 0.50 meer geven. Grove eigenheimer en T>lauwe eigenheimer drielingen gevraagd* De aanvoer Van blauwe eigenheimer is miet zoo groot als die der blanke. Mooie blanke zandahrdappelen van alle streken gevraagd, door te kleine aanvoer. De handel blijft flauw. Heden 13 Augustus werden de volgende prij zen gemaakt: Zeeuwsche eigenheimers 2J602.75 per Hl., blauwe eigenheimers 3.253.50, Zeeuwsche bon ten 4.4.25, Zeeuwsche bonben in kisten 6. —6.50, Haarlemmermeer en IJpolder muizen 5.50 6.Haarlemmermeer en IJpolder eigenheimer 4.—4.50, Haarlemmermeer blauwe eigenheimers 4.755.roodbonten 8.drielingen 3 Hillegommer aardappelen blank 7.8.Hille- gommer zandaariappelen .donker 4.5.Kat- wijker zandaardapp. 7.8.\—drielingen 4 5.Anna PauwloWna zandaandappelen 7. 8.drielingen 4.5.schoolmeesters 7. Langedijker muizen "8.—6.50, amdijker muizen 5.6.Purmerender muizen 6.6 50, Pur- ömerender blauwe eigenheiers 5. Uit de Pers De „Tuinderij" gaf in zijn laatste nummer het slotartikel onder den titel „onder tribuut". iWaar deze artikelen zeer de aandacht hebben getrokken, daarbij zeer verschillend worden be oordeeld, willen we onzeTezers oo khet slot niet ointhouden. Het luidt als volgt: ONDER TRIBUUT- Hl. Ongetwijfeld zal de Provinciale commissie van Noord-Holland te gelegener tijd aan den Bond van Exporteurs laar antwoord doen toekomen en haar standpunt nader uitenzetten ten opzichte van de heffing, die een groep van exporteurs hebben ge daan. Wij makeu tot slot maar een paar kant tee kenin gen op den merkwaariigen brief, dien de Bondi van Exporteurs aan de Provinciale commissie van Noordholland meende te moeten zenden ter recht vaardiging van haar leien. Op tweeërlei grond meende de Exporteursbonid, dat de handeling der contracteerende exporteurs verdedigbaar is. Ten eerste op grond van het feit, dat bijna elk jaar de vroege aarlappelen vrijwel zonder winst worden omgezet en in de tweede plaats is het bedrag van f20.per wagon bedoeld als een reserve tot dekking de rschade, die er voor dien handel kan ontstaan bij het optreden der aardap pelziekte. Eerst iets over die winst. Het beffen van den toeslag is bedoeld als winst- Met den handel is niet veel te verdienen. „In den regel", zoo rede neert de Bond, „wordt vrijwel zonder winst door de handelaren gewerkt". Dit kan toch niet de bedoeling van de kweekers zijn. Let men op het risico, dan meenen de kooplieden, dat de billijk heid van f 20.winst per wagon moet worden erkend. Wij zijn met de kooplieden van meening, dat f 20.per wagon winst niet overdreven hoog, is en wij moeten ons al sterk vergissen, als niet alle aardappelbouwers het in deze met .de han- dearen eens zijn. Al moet de bouwer soms zonder winst,; ja met verlies zijn product verzorgen en al zijn zijn risico's niet minder groot Idan die van den handlel, de vroege aardappelbouwer is wel zoo ruim vau opvatting, dat hij inziet, dat handel zonder winst merk van het linnengoed en al datgene, wat later tot eene erkenning zou kunneu aanleiding gëVe. Elk kind kreeg een nummer ik' had nümlmer negen en dat wordt dan gevoegd bij hen naam^ dien men heeft opgegeven of bij den naam, dien men het kind in 't gesticht geeft." „Wat klinkt mij dat alles hard en wreed!" I mompelde de dochter van den imiillionair. „Gij zijt dus in een vondelingenhuis gebracht?" I )yJa, voor 21 jaar, juffrouw Armarud. In 't gesticht werd ik groot gebracht. Ik leerde :laar werken en op 13-jarigen leeftijd kwam ik bij een naaister, een brave vrouw, wier Tdood ik op- reoht beweend heb. Ik was toen 19 jaar gewofdien. Ik had een wéinig gespaard, kocht een paar meu belstukken, huurde een kamer, zocht, werk, vond hier en daar iets te doen en kwam ten Blotte door aanbeveling in aanraking met madalme Augustine, voor welke dame ik sinds dien tijd alleen ben blijven werken. „Hebt ge er nooit aan .gedacht op eigen gelegen heid te gaan werken?" vroeg de dochter van den millionair. 1 I „Daartoe ontbreken nog twee dingen, juffrouw Ai-mand; bekendheid en bedrijfskapitaal." „WeLiyj, ik denk, lieve Luoie ik mag u toch zoo wel noemen, niet waar?" „II maakt er mij gelukkig door." „Nu dan, ik denk, dat het u niet moeilijk zal vallen een 'goeden man te vinden, idie e©nig ver- mogen bezit, waarmede gij een totode-magazijn niet mogelijk is. Van ganscher harte gunt dan ook de tuinier den koopman zijn eerlijke winst- Loopt het met den handel, dan gaat het ook den bouwer niet slecht en schiet er voor hem ook nög wel wat w-inst over. Waar gewonnen wordt ,heerscht ben ruime opvatting, idie 'den koop man zijn winst niet benijdt, ook al gaat die winst de twintig 'gulden ver te boven. Hoe ruimer winst, hoe vlotter handel en hoe beter prijzen. Dat alles rechtvaardigt echter nög in het minst niet, hetgeen de Noordhollandsche expo'steurs be staan. Handel moet handel blijven. De Noordhol- landscbe exporteurs zijn geen ondergeschikten, die in loondienst hun werk verrichten. Ten onrechte spreekt dan ook de brief van billijkheid. Wie handel drijft, 'kan winnen, maar loopt ook de kans van verlies. De 'kans van winst staat tegenover de verlieskans- Bij den verkoop aan dc veilingen neemt de koop man dat risico van verlies op zich- Als de koop man wil blijven, moet hij zien met zijn handels capaciteiten rond te komen en door zijn handel winst te behalen. Wat hij met dien handel wint, komt hem toe, niets ïneer en niets minder. Het bedrag van f 20 per wagon, die de Noord- hollandsche handelaren 'als heffing leggen op een wagon aardappelen, is geen winst. Het is een wis selvallige heffing, die met handel en handels winst niets en ook niets heeft uit te staan. Wille keurig kan 'men dit heirag verhoogen of verlagjen, onverschillig of ér ben cent verdiend wordt bij ■den handel in aardappelen. Dit reeds 'moest de handelaren op de gedachte hebben gebracht, dat hun spreken over winst geen zin 'heeft- Wij noemden in ons eerste artikel die heffing 'een brandschatting der NoordhollandS- sche kweekers van vroege aardappelen en het schijnt, dat de Noordhollandsche exporteurs zelf niet tevreden waren met hun „winst"-neming en daarom komen zij' met een tweede argument,! waarmede zij de heffing trachten te rechtvaar digen. Het is geen winst, maar een reserve als die aardappelziekte soms zijn den handel schadendjen invloed doet gelden. Dit is de tweede1 grond, waar op de heffing een schijn van billijkheid wordt gegeven. Slechts een schijn, want reeds is het ged verdeeld, voordat er zelfs sprake van schadte is. Bij de heffing en verieeling is met deze mo gelijke schade geen rekening gehouden. Hij die geen cent schade lijdt, al gaat een belangrijk deel der vroege aardappelen door de ziekte ten gronde, ontvangt even goed zijn toegewezen ie«l als de koopman, die zich in den tijd, dat de ziekte optreedt, onverstandig en roekeloos ge draagt. Tenslotte nog deze 'opmerking. De Bond meent uit den brief van de Provinciale commissie Van Noord-Holland een verandering van gedachte te kunnen constateeren. De voorzitter van het Cen traal Bureau zou bij een bespreking over de vraag, hoe het risico van den handel zo ükunnen worden verminderd bij het optreden der aardappelziekte, onverschillig hebben gestaan tegenover het toen reeds geopperde idee om een reservekas te vormen. Blijkbaar wordt dit afgeleid uit de omstandig heid, dat door hem niet werd ingegaan op 'ie me- dedeeling, dat lit plan werd overwogen. Ook een andere veronderstelling is mogelijk, n.l. deze, dat de heer Valstar het zoozeer in strijd achtte met het hhooge standpunt, waarop haar zijn meening de Noordhollandsche exporteurs staan, dat hij de opmerking als biet ernstig bedoeld en ook prac- tisch onuitvoerbaar achtte. Dit laatste is ook juist gebleken. De pot, die in Noordholland is gevornvl, is geen reserve, het lijkt er zelfs niet op. Het is een ongeoorloofde heffing, een aanslag tegen de gpeie veilingszeden, die van kooplieden- en tuindiersstandpunt onvoor waardelijk als ontoelaatbaar moet worden ver oordeeld. Van meest betrouwbare zijde is ons medege deeld, dat de in deze drie Tuinderij-artikelen aangevallen Bond van N.-H. exporteurs de vorige week een ledenvergadering heeft gehouden, waar besloten is, op 'deze artikelen te reageeren. In 't eerstvolgend nummer van de „Tuinderij" kan, (indien Tie redactie het vterweer althans op neemt, wat We wel mogen aanndmejjj het ant woord van den Exporteursbond worden tegemoet gezien. Ook dat antwoord hopen we, terwille van de volledigheid, över te nemen. zouudt kunnen oprichten en dan zoudt ge wel spoedig genoeg 'bekend en beroemd wejen met uw goeden smaak en uwe vriendelijke manieren. Neen, neen, ik vergis me niet, Luoie, ik zie u kleuren bij het woord „man", ik durf weiden dat ge reels een verloofde hebt." Lucia knikte lachend, met eene allerbekoor lijkste Verlegenheid. „Nu, wat 'staat u dan ïn den weg?" /.Hij is helaas even arm als ik'; hij bezit geen penning en "wij moeten waohten, tot hij een werk kring krijgt, die hem in staat stelt om te trou wen- Ben ik eenmaal zijn vrouw, .dan is 't zijn ver langen, dat ik mij uitsluitend met het huishouden bezig houd." „Dat zou doch eigenlijk jammer zijd. Maar, dat is 'een zaak, waarin gij zelf ook een woordje hebt mee te spreken, zou ik me énen. Op uw huwelijksdag, lieve Lucie, "wil ik u iets voor het nieuwe huishouden geven, maar hoop dan ook, dat ,/d'S heer gemaal" u zal willen toestaan alleen voor mij te blijven werken!" „Als ik hem vertel, hoe goed en vriendelijk gij voor mij zijt geweest, zal hij zeker'daartoe zijne toestemming geven." Onder dit 'gesprek was het kleedje gepast ge worden en had Lucie het opnieuw ingepakt, nadat zij mejuffrouw Armand 'was behulpzaalmi géwfeest bij het weder aantrekken van haar warme huis japon, die hit blauw flanel vervaardigd was. „Aanstaanden Donderdag 'kan ik er dus op reke nen, dat ik het kleedje kant en klaar thuis krijg, Niemand zal ons euvel duiden, dat we in deze nogal teere 'kwestie, \Vaar heel wat aan vast zit en waarvan de mogelijke gevolgen niet te overzien zijn ,geen partij kiezen. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER- Zitting van Vrijdag 10 Augustus. Die partij' aan zijn broek gekregen. De voortgezette behandeling van het zaakje tegen den IJsoohandelaar uit de Bloemstraat te Alkmaar, leverde hem, na vetfhdor van den agent de Vries, die had geconstateerd, dat 'de vehdanhte 2 a 3 ij&wa feitjes aohtereen had verkocht, gqen voordeel op. De kantonrechter achtte 't verweer van den deinqueut, dat hij sleóhts bezig was geweest miet de verpakking van zijn benoodigdheden als niet ter zak edoende en veroordeelde hem tot f 2.50 boete of 2 dagen. Missohien brengt Ford in de toekomst nog eens uitkomst aan deze negooianten, door de fa bricatie van goedkoope babyvliegtuigjes:, die dan met sucoes zullen kumnen worden gebezigd tot bediening van ijsco-clientèle, zonder gevaar vöor een procesverbaal. Het geheele kantongerecht op sjouw. In deze zitting werd ook behandeld die reuzie- prooedure centra den vrachtrijder O. PI. uit Ber gen, die was: opge'kalkt te Alkmaar door dhef Wijnberg, omdat zijn vrachtwagen niet voorzien was van een wegspiegel, tijdelijk niet'aanwezig aangezien de kar werd opgeschilderd 'door den! kkunstschilöer Kees van Dongen uit Parijs. Deze, thans buitengewoon artistiek bewerkte vrachtwa gen, getooid met het Alkmaarsdh en Zanegaester wapen, was thans ook present om door den kan tonrechter en zijn juridisehen staf te worden be zichtigd, teneinde zich te overtuigen van de waar heid der bewering van verdachte, dat hij in staat waa geweest h«t zijvlak achter zieb voldoend# te overzien. Dat was thans ook het geval, dook de verbali sant beweerde, dat het op '10 Augustus niet moge lijk was geweest uit hoofde van de in de kar ze fopgestapelde goederen, die het uitzicht be lemmerden. Zoodat na het munitieuze onderzoek in loco, de vrachtrijder toch het kind van de rekening werd en zich veroordeeld zag tot f2 boete of 2 dagen hechtenis. Een gevaarlijk avontuur* De vrachtauto van de heeren v. d. P. en zoon uit Haarlem, bevond zich juist op de trambaau bij de Spoorbrug te SchoorIdam, toen het loca al- treintje AlkmaarSchagen kwam aantuffen. Een botsing was onvermijdelijk en deze liep niet uit tot voordeel valt het voertuig^ dat plm. f600 schade bekwam, doch gelukkig hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Met, die f600 scha de was echter ook ide autobezitter niet aan het eind van zijn misère en moest zijn zoon Dirk heden nog terecht staan wegens de last die aan het Schager tremmetje was aangedaan. De 15 gulden schade aan dit rookerige transportmiddel toege bracht, was eveneens reeds door den heer v.d. P. voldaan. De chauffeur Dirk, thans, terechtstaande, be riep zich op zijn onbekendheid met de situatie aldaar, welk verweer evenwel niet voldoende werd geacht, zoodat veroordeeling tot f12 boete of 6 dagen volgde. Arbeiders, let op uw /.aak De veehoudersbediende P. de V. te Alkmaar was in gebreke gebleven zich aan te melden voor een rentekaart,. Vroger werd daar niet zoo de hand aan gehouden en was het altijd de werkgever, die de rol speelde van „Sijmen betaal". Maar thans wordt ook de meest belanghebbende aan den tand gevoeld, zooals bleek uit de veroordeeling van den nalatige tot niet minder dan f 7 boete of 4 dagen brommen. j Van PjeperiplautagA lot Metropool. Sinds Castricum met (medewerking van zijn vooruitstrevend bestuur en de elementen der schepping, zand en wind en water en vuur een voorname plaats heeft veroverd in het Kenne- merlands milieu, worden ook de groote stad allu res met groote stiptheid aangenomen en in prac- tijk gebracht. i i niet waar juffrouw Lucie?" vroeg de jonge Ame- rikaansche. „Op dien avond moet ik namelijk een soirée bijwonen, die door de vrouw van een groot industrieel gegeven wordt." „Vertrouw er op, juffrouw Armand. Mag ik zei komen om u te helpen aankleeden Als er hier of daar nog iets te verschikken valt, kan llat te gelijkertijd gebeuren." „yJa, dat is heerlijk, al ware het alleen, omdat ik u dan weder eens te zien en te spreken zal krijgen. Ik zal trouwens bij madame Augustine nog andere toiletten bestellen, onder voorwaarde dat ze door u moeten gemaakt worden." jjiWeet u wel. juffrouw Armand, dat u mij nog ijdel 'zult maken vroeg Lucie lachend. „Een weinig ijdelheid is nog zoo verkeerd niet," meende de Amerikaansche. „Waar woont ge, "kind lief?" voegde zij in één adem er bij. „Bourbon-kade, nummer negen." JWaar is die JOp het eilandje Saint-Louis." 4,Goed, ik heb het genoteerd. Hebt g? wel ge merkt, dat ge 't zelfde numtmer hebt als in 't vondelingenhuis 1 „10 ja, juffrouw Armand, dat 'is evenwel niets anders dan een toeval." „jMaakt ge dikwijls een bezoek aan uw eerste toevluohtsoord „In 't eerste jaar van mijn vrijheid, ging ik er dikwijls heen, maar heden ken ik daar bijna niemand meer." „Tot wederziens, Lucie!" Zoo is het heden streng verboden qen rijwiel ohbeheerd achter te laten op gemeentelijke we gen, waaronder oök behoort het Bakkummer strand van Castricum sur mer en 'de dienstbod^ mej. C. G. J„ die zich ten dien aanzien op 1 Juli in overtreding bevond, werd dan ook behoorlijk geverbaliseerd en heden tot 1 gulden boete of 1 dag hechtenis veroordeeld. Hij ging g)ereini|g|tl huiislwaarts en bet kostte hem geqn cent- De autobusondernemer Jan K. uit Grootscher mier, zich bevindende in het1 nachtelijk uur een motorrijwiel, moest tot zijn leadiwezen ontwa ren, dat er ongemak ontstond aan zijn achter licht, gévolgd door dienstweigering. Daar hij1 zich echter nog ettelijke kilometers; van huis bevond, Waagde hij 't er op door te racen en het risico te loopen van een gedaohteniaprentje. Dat werd hem dan ook door de dorpspol it ie van de Rijp zonder mamkeeren verstrekt. Hij stond heden dan ook terecht, doch de kantonrechter liet zich over tuigen, 'dat hier overmacht bestond, zoadat ■den verdachte wei veroordeelde, doch geen atral oplegde. i i Dieze vervolgde lirflodknokker wa> oök liever Directeur der Ned. Handelsmaatschappij, Die beroepsfotograaf cidevant letterzetter C. de H. uit Alkmaar, oefent zijn wisselvallig beroep bij voorkeur uit op'het Berger zeestrand, waar het hem echter door de plaatselijke autoriteiten niet aangenaam of gemakkelijk wordt gesmiaakt. Zoo stond hij heden weer "tereoht ter zake bet in strijd met de verordening zonder vergunning te hebben gefotografeerd |Op bedoeld zeestrand 2 Aug. van het jaar 1928. Tegen verdachte, die beweert dat het strand in oaau niet is een openbare weg, dat voorts d burgervader van Bergen "hem niet genegen i en hij fotografeert niet voor zijn genoegen, maar door dwang tot levensbestaan, werd gevorderdl f3 boete of 3 dagen. De kantonrechter zal over 14 dagen vonnis wijzen. Schitterend gerehabiliteerd De autobuschauffeur van den dienst van Mul- lem AlkmaarCa'mperduin, stond op de plaats der boetelingen naar aanleiding dat op 3 Augus tus 5 minuten te laat met zijn bus uit Bergen naar Alkmaar was vertrokken. Verdachte beweer de dat dit tijdsverschil 4 minuten was en wees ér tevens met nadruk op, «dat hij van Camperduin was gekomen en onderweg oponthoud' had gekre gen, zoodat een verschil vaini 4 a 5 in in u ten onver mijdelijk was geweest. D;e rechterlijke heeren waren dan ook nu deze uiteenzetting van oordeel dat hier force majeure in het spel was en wertjj de chauffeur gerechtvaardigd en vrijgesproken. Nader «toelichting gewenscht. De arbeider E-. B. uit Alkmaar, ter verant' woording geroepen ter zake het niet vertoornen aan den ambtenaar van den arbeidsraad van zijn rentekaart 1928, beweerde dat hij aan dit verzoek had kunnen voldoen, omdat hij noch zijn patroon Schot in het bezit waren gesteld van êen rente kaart 1928. De kantonrechter, nieuwsgierig wat daarvan aan is, heeft de voortzetting van leze zaak bepaald op 17 Augustus ten einde de arbeidi- raad nader hierover té hoorien. Castrieums burgerij contra den grootgroud bezitter. Het was niet uit baldadige lust om de wé! te overtreden, dat heien uit Castricum terécht- stonden de eerbiedwaardige rentenier J. F. B en dien meubelmakende medeburger Nic. de J omdat zij zich hadden vergrepen aan art. 481 Wj .v. S. en zich op 2 Augustus hadden bevonden op een duinweg zonder vergunning van den genaar Jhr. Gevers. Op hun verzoek toch had onze gemoedelijke brig, titulair der Rijkaveldw, A. Gorter, procesverbaal opgemaakt, teneinde door een rechterlijke beslissing uit te maken, of de heer Gevers het recht 'heeft den toegang tot dezen weg aan het publiek te verbieden. Deze heeren ,fungeerencLe dus als^proefkonijnen kregen echter heden geen gelegenheid om aan het woord te komen. Naar aanleiding toch van hetgeen de getuige, rijksveldwachter Gorter én de jachtopziener W.eenes -omtrent dezen weg ver klaarden, besloot de kantonrechter de zaak schorsen én de verdere behandeling voort te zet te ®(a.B. week, alsdan worden nog als getuigen gehoord Jhr. Gevers, de 75-jarige Castricummer ingezetene Dirk Dokter en de voormalige jacht opziener Zoontjes. Het schijnt een kwestie te zijn, die voor de verdere ontwikkeling van Cas tricum als zeebadplaats van groot belang word' geacht. „Tot wederziens, juffrouw Armand. Nogmaals dank!" f De verloofde van Edmomid Labron verliet d® rue Murillo en ging -naar madame Augustine, die als altijd -zeer met 'haar werk Was ingenomen- Toen Marie alleen zat, verzonk zijl weiier ia droevige mijmering. Zij schoof dichter 'bij h«t haardvuur en dacht aan Lucie, hoe dat kind, slechts een arme vondelinge, zonder eenige ver wanten ,goed -beschouwd, gelukkiger was dan zij zelve, zonder -vervél ing, steeds bezig, vol hoop op de toekomst en vol liefde in het hart. „Zij bemint," dacht Marie, „de liefde, die alk droefenis, elk leed doet vergeten, moet tooh w®1 iets herelijkB zijn. Zij bemint en wordt Wéder b6 mind. En ik zal ik wel ooit ondervinden, i» spijt van al mijn rijkdom, wat lieflde is?" Een aanval van hoest stoorde haar gedachte® loop. Zij werd donker rood in 't -gezicht -en brack haar zakdoek voor haar mond. Toen zij hem daat afnam, was hij vol bloed. Ze werd zeer "bleek- "Bloed!" stamelde zij. „Hoe komt dat? 1 8 of mijn -borst in vuur stoind, alsof ik gloeiend® kolen tussehen de schouderbladen had!" Weenend stond dé arme lijderes op, nam een Ie pel van haar medicijn en keerde naar het haard vuur terug. „Ik zou ook gaarne liefhebben!" klaagde Z'J en verzonk weder in mijmering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4