NI E U W E iïNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 95 ihterc. telephoow 52 Donderdag 16 Augustus 1928. 37e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland Tuinbouwvereeniging Nieuw Leven LANGEDIJKER COURANT Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden f iö -|| Uitgave i Firma 1. H. KEIZER. Advertentiën van 15 regels 7S cent, elke regel meer 16 cent. Groote letters naar plaatsruimte Daar zaten ze op het verheven podium' van de- vermaarde Broeker veiling, een stel eerwaardige bouiyers, mannen met grijze haren, de meeste hebben 't reeds gebracht tot den velen aanlokkc- lijken staat van rentenier. Br werd witte kool geveild. Allen waren 't er over eens, dat een reus-beste prijs werd besteed, f 12.80 f 13.50 ja zelfs f 14.80. Een oud-bouwer liet zich aldus uit: Kijk dat is zoowat anaal de prijs per 100 K.G- als ik voor enkele jaren om dezen tijd in 't seizoen maakte; toen 40 ets., nu f14.'t Kan verkeeren, zei eenmaal Brederode en 't is wel verkeerd 'ook. 't Gaat zeldzaam' goed met de gróen- tenprijs. Zoo zat ik laatst in den trein van Hoorn naar flledemblik, in gezelschap van een stelletje vei- lingskooplui. Wij passeerden een akker witte kool, waarin een bouwer rondliep. 1 't Was een akker herftstwitten, werd me veri- telt, dien zelfden morgen was van dezen akker een flinke vracht op de N.S.'er markt verveild. Waarom gewacht op een wit kooltje van 5 K.G.? Is het even doenlijk, zet de bouwer het mes er in. 't Is nu nog gezocht 't artikel; vooif een betrekkelijk geringe massa wordt een .bom centen jgemaakt. 't Gevaar is lang niet denkbeeldig, dat voor een dubbele hoeveelheid de helft terecht komt. Wie zou 't anders doen? I l' -'i 1 v i T Wat dit seizoen óók best gaatl Dat is de tomatenhandel, dat goed is en blijft best aan den prijs. Nu verneem ik van vele kan ten, dat 't N.oord-Hollandssch goed glasrijk den toets met de WenstLandschg tomaiten kan door staan. - t In onze provincie is de grond nog versch, het gewas wordt veel gezonder genoemd dan in Z.-H. Het demonstratie-bedrijf te Broek geeft dit jaar wel bijzonder mooie resultaten. Prachtig is de teelt ondér glas gelukt, wat èn voor de Provinciale Commissie èn voor den bedrijfsleider reden tot voldoening zal zijn. Zouden er wel ooit zooveel aardappelen uit Z.-H. voor plantgoed zijn bestemd als dit jaar? 'k Betwijfel 't sterk. Kom, waar ge wilt, 't is overal 't zelfde. Over al vindt men groote hoeveelheden aardappelen op gestapeld in pakhuizen en in kuilen. Dikwijls reeds is in ons land door anderen be weerd, dat onze veilingskoopdui geen werk zou den maken van plantgoed. Daar zouden ze niets mee op hebben, die tak van handel zelfs verwaarloozen. Als ooit 't zicht bare bewijs is geleverd van 't tegendeel, dan zeker dit jaar. I Ij j Men vraagt zich af: waar moet al dat goedlheen? Hoeveel honderden H.A. zullen in 1929 met Hol- Landsche eerstelingen in 't buitenland worden be- 'zet? r 1 Men verneemt van kooplui, die zoo'n kleine honderd waggons pootgoed verkocht hebben. En naar volle waarheid mag gezegd, dat 't niet officiel goedgekeurde product een zorgvuldige be handeling ondergaat, vóór het verzonden wordt. Aan de sorteering wordt de uiterste zorg besteed en aan de balen veedal loodjes bevestigd', met de initialen van deh verkooper; ook worden heel wat labels gebruikt, waarop déze heeft doen drukken „Gegarandeerde Hollandsche Eerstelingen", géne doet een kaart in den zak met soortgelijken op druk. Wat algemeen gebruikelijk wordt, is dat de koopman zijn naam op de labels vermeld. Waar er al zooveel gezwamd wordt over pootf goedzwendel, lijkt het me goed eens te melden, hoe het algemeen toegaat, i Van veilen van goedgekeurd pootgoed vóór Au gustus heeft de Ni.MB. dispensatie verleend, j Er komt nergens iets van 't veilen van dit pro duct. Let maar eens op. Men gaat aan Langendijk wel met den tijd mee, ■getuige de te Oudkarspel gehouden vergadering, waar men de plannen besprak tot stichting van een moderne poters-bewaarplaats. In dat voornemen zit stellig iets goeds. Meer en meer dringt het tot de menschen door, dat aan zaai- en plantgoed niet te veel zorg kan wor den besteed. Dat men nu plannen heeft, 't aandap- pelplantgoed zoo goed mogelijk te bewaren, ver dient stellig waardeering en aanbeveling. En poters dat heb ik wel begrepen zullen voortdurend gecontroleerd worden; op de temperatuur zal worden gelet, aan ontsmetting kan de noodige zorg worden besteed. En als men voor fo.25 per bak dit alles ge daan kan krijgen, dan geLootf ik stellig, dat de zaak een toekomst heeft. Natuurlijk zullen er wel weer zijn, die op 't nieuwe afgeven; 't Is nooit anders geweest. Wie echter vooruit wil, trekke zich van deze critiek weinig aan. 't Lijkt me een uitsttekend ding, die nieuwe moderne poters-bewaarplaats. Er staan er al verscheidene in ons land. Buitenlandsch Overzicht Nadruk verboden. Toen na den wereldoorlog de groote Entente mogendheden ter versterking van den Servischen van den Servischen bondgenoot op den Balkan en ter vorn ing van een steviger barrière tegen het DuiUche voort dringen naar de MLddelland- sche Zee Servië, Kroatië en Slavic tot het ko ninkrijk Zuid-Slavië samenvoegden, rees er in Kro atië reeds dadelijk een sterk verzet, waarvan Ste ven Raditzj, dc thans overleden leider der Kro atische boerenpartij, de ziel was. Hij en zijn vol gelingen hadden in de Habsburgsche monarchie, waarvan Kroatië vóór 1918 ,deel uitmaakte, reeds de automonie van Kroatië nagestreefd. Nadat de oorlog aan deze monarchie een einde had ge maakt, begeerden de Kroaten volledige zelfstan digheid en vormden tezamen met de Slovenen een onafhankelijken staat. Maar de vrees voor een Italiaanschen inval deed het verzet tegen het besluit der mogendheden luwen, al bleef dan ook Raditzi men rijn partij een heftig tegenstander van dc vereeniging. Den Serviërs, die van den aanvang af in den niieuwen staat de leiding namen, was het wel licht mogelijk geweest ook dit verzet te breken en ten slotte geheel Kroatië met den nieuwen Zuid- SSlavischen staat te verzoenen, wanneer zij een beleidvoller en bedachtzamer politiek gevoerd had den. Maar zij beschouwden zich als de meesten en Kroaten en Slovenen als overwonnenen, die tot Serviërs moesten omgwevormd worden. Zoo nam 'het verzet tegen Belgrado eer toe dan af. En van dit verzet bleef Raditzj de leider. Bewust van de zwakke positie van Kroatië, wenschte hij geen volledige losscheuring van Ser- vie, maar een volleddige automonie voor de drie deelen van den Zuid'-Slavischen staat. Tegenover de centralisatie van Belgrado stelde zij den eisch tot decentralisatie. De strijd, die hij hiervoor voerde en waarin hij den steun van andere partijen uit het nieuwe gebied had, werd f steeds heftiger. Tot den slotte de aanslag van een Montenegrijnsch afgevaardigde m de Skoefitzjima aan zijn leven een einde heeft gemaakt. Want het waren de gevol gen van dezen aanslag, waaraan hij ten slotte te A-gram, de Kroatische hoofdstad, bezweken is. De indruk, die deze dood in het Kroatische land gemaakt heeft, blijkt uit den stroom van boeren, die op het bericht ervan naar Agram is gevloed. Maar ook de gevolgen van dezen aan slag, waarvoor ook de legeering te Belgrado aan sprakelijk wordt gesteld, worden reeds zichtbaar. Feller nog keert zich het Kroatische volk tegen öen Servischen overheerscher, nu in den strijd strijd tegen die overheersching te geliefde leider den dood vond. En dit geeft aan dit overlijden van den Kroatischen boerenleider een Eüropeesche beteekenis. Raditzj was ondanks zijn heftigheid nog betrekkelijk g ematigd, en kon den strijd nog binnen zekere grenzen houden. Het lijkt niet waar- schijnlijk, dan hij daarbinnen ook nu nog blijven zal. De Kroaten hebben alle deelneming van de regeering aan de begrafenis afgewezen en spreken van de Skoefitsjima als van -het met bloed be vlekte kruis te Belgrado en van Servië als van het buitenland. De strijd van de vrijheid van Kroatië schijnt thans een aanvang te zullen nemen. Reeds voor Raditsj's dood hadden de Kroatische afgevaardig den zich uit het parlement van Belgrado terug getrokken om een eigen parlement te Agram te vormen. De eerste stap naar afscheiding was dus als 't ware reeds gedaan. De verontwaardiging, die tahns zoo fel in Kroatië oplaait, maakt een algemeen beslissenden stap haast onvermijdelijk. Maar tegen een dergelijken stap, die volledige af scheiding beteekend, zou de regeering te Belgrado zich met al haar machtsmiddelen verzetten. En de strijd, die daarvan het gevolg zou worden en waar in ongetwijfeld ook andere deelen van het nieu we Servische gebied tegen der regeering partij zou den trekken, geeft aan het gebeurde te Agram- zijn groote beteekenis voor den Balkan en voor Europa. Het lijkt vrijwel vast te staan, dat Italië zich niet buiten een dergelijken strijd zou houden en' dat dezen bemoeiing ook de tusschenkomst van andere groote mogendheden, Frankrijk in de eer ste plaats, en van de andere Ballcanstaten, zou uit lokken. En wat de gevolgen van een dergelijk Bal kan-conflict kunnen zijn1 heeft de wereldoorlog nog pas bewezen. Voorshands blijft een rustiger oplosi- sing van den twist tusschen Agram en Belgrado nog mogelijk. Raditsj's politiek testament heeft tot het vermijden van gewelddadige botsingen aan- gemaand. En het is mogelijk, dat Dr. Matsjek, I zijn opvolger als leider der Boerenpartij, dien raad j volgende, er in slagen zal de Kroaten rustig te j houden en een gewelddadige uitbarsting van het conflictt er verhinderen. I Van de wijsheid der regeering te Belgrado zal het dan verder afhangen of het autogonisme tus schen Serviërs en Kroaten op vreedzame wijze uit de wereld geholpen kan worden. Want met het tegenwoordige regiem zullen de Kroaten zich wel in geen geval meer verzoenen. Heel erg groot is, tenzij de groote mogendheden haar invloed laten gelden, 200'n vreedzame oplossing wel niet. Wie de macht heeft laat haar niet gemakkelijk schie ten. Dat blijkt niet alleen te Belgrado. Ook de Franschen toonen het met ,hun weige ring het Rijnland te bezetten. Het heet, dat ze aan de Duitsche regeering den eisch hebben gesteld, dat deze bij ontruiming in een blijvende in teil- nationale centrale over het gedemilitairiseerde get- blied zou toestemmen. Dat beteekent dus feitelijk een weigering en handhaving der bezetting. Is het wonder, dat men zich in Duitschlamd afvraagt wal dan de overeenkomst van Locarno beteekend? •En is het wonder, dat de wereld zich afvraagt wat men aan anti-oorlogsverdragen als het Ame- rikaansche van Kellogg heeft, zoolang een der gelijke geest 'blijft heerschen en de strijd om de macht voortduurt? Want hij duurt voort. Aan den Rijn en op den Balkan, in het Oostzee-gebiqd en in Mantsjoerije, dat Japan niet wil loslaten, overal. En dit voortduren beteekend de kans op oorlog, vrijwel iederen dag, alle anti-oorlogsver dragen ten spijt. Van hier en daar De Olympiade is achter den rug. Niemand zal kunnen zeggen of ons land ooit weer de eer en het genoegen zal hebben het Olympische feest tynnen de landspalen te zien vieren. De vooraan- staande mannen en vrouwen op sportgebied uit vele landen van Europa en daarbuiten hebben zich met elkaar kunnen meten. Van verschillende •zijden is tevredenheid betuigd over de organisatie der Spelen, over het verloop en over den in 't algemeen zeer goeden geest, die bij de wedstrijden t tbsschen men'sëftën van" zoo velerlei nattofHliteit heeft gcheeirscht. Ons land is in menig opzicht prachtig uit den strijd gekomen. Zonder in details te treden wijzen wij er op, dat door landgenooten behaald zijn acht eerste prijzen, tien tweede prijzen en vijf derde prijzen. De uitreiking der Olympi- sche prijzen heeft Zondag plaats gehad door onze Koningin. Daarop volgde de officieele sluiting der negende Olympiade met de traditioneele uitnoor diging van de jeugd van alle landen zich over vier jaart e Los Angelos te vereenigen om daar de Spele van dë Tiende Olympiade te vieren. Zoo zijn dus de Olympische Spelen voorbij. In zeer vele op zichten moet er reden tot tevredenheid zijn. Onge twijfeld zijn de Spelen niet alleen voor de Sport va belang geweest, maar ook voor ons land en volk in het algemeen, waar zoo tal van vreemde lingen in de gelegenheid geweest zijn met ens land en zijn bewaners kennis te maken. Moge de kennismaking van weerszijden ee aangename ge weest zijnl Uit Zuid-Limburg kwam in het begin dezer week het droevige bericht, dat daar een zeer ernstig vliegongeluk gebeurd was. Bij ee demonstratie is een vliegtuig op een volle tribune neergekomen, waarbij, volgens de eerste berichten, vier per*- sonen gedood en twintig gewond werden. Het is te begrijpen, dat het ongeluk groote verwarring /veroorzaakte en dat zich verschrikkelijke taferee- len hebben afgespeeld. Een ernstige ramp va andere aard heeft een der kleine eilanden van onze 'Insulinde getroffen. Het eiland Paloe in de Floris-eilanden is het toonee) geweest va een verschrikkelijke vulcanische uitbar sting, waardoor vele hondenden personen het laven hebben verloren. De verwoestingen, welke zijn aan gericht, moeten van dien aard zijn, dat men ze sinds vele jaren in-den Indischen Archipel niet zoo hevig heeft bijgewoond. Het door.de vulcanische uitbarsting en door daarmee gepaard gaande aard bevingen getroffen eiland is niet groot. De dorpen lagen er aan den voet van den vulkaan. Enf— zoo als overal elders te constateeren viel, waneer het' gevaa rover is dat wil zeggen het onmiddellijke gevaar, zullen vermoedelijk vele der oude bewo ners en vele nieuwe zich wederom neerzetten op den bodem, die plotseling zoo onbetrouwbaar kan blijken. Geschiedde dat ook in ons eigen land niet, waar, vooral in vroeger eeuwen, de zee een voort durende bedreiging voor land en volk was? In de maanden September en October van dit. jaar zullen vijf vliegtochten naar Nederlandsch In- die worden uitgevoerd, met het vliegveld Schip hol als beginpunt. In verband met de gelegen heid om met de vliegtuigen gewone en aangetee- kende correspondentie te verzenden, zullen met ingang van 20 dezer bijzondere luchtpostzegeles op de. kantoren verkrijgbaar gesteld worden. Plannen zijn in voorbereiding voor een vliegtocht naar West-Indië, welke wellicht in Maart van het volgende jaar zal geschieden en die naar verwacht wordtj te volbrengen zal zijn in zes of zeven reis dagen. Het benoodigde geld zal voor ee deel nog uit particuliere bijdragen gevonden moeten wor den. De Nederlandsche vereeniging van Huisvrouwen heeft zich schriftelijk gewend tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Gevraagd wordt de vermelding van den netto-inhoud van alle ver pakte levensmiddelen. Het moet dikwijls moeilijk zijn bij verschillende verpakkingen van eenzelfde artikel na te gaan welke verpakking voor de huis vrouw de voordeeligste is. In het afleveren van verpakte artikelen zonde rdat daarop de nette- inhoud vermeld is, kan eenige oneerlijke concur rentie steken, wat tensLoöte niet alleen belang ia voor de huisvrouw, maar ook voor den fabrikant, voor wien dan kans bestaat, dat zijn artikel vanide markt verdrongen wordt door een gelijknamig arti kel van een concurrent, die in andere verpakking goedkooper maar ook minder levert waar door dus de „goedkoopte" slechts schijn kan blij ken. Het is aan te nemen, dat door samenwerking van fabrikanten, leveranciers, grossiers met de Ver eeniging van Huisvrouwen in dezen het euvel valt te verhelpen. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijw verheid is bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp voor een nieuwe Veiligheidswet. De bedoeling is o.m. den arbeid aan boord van zeevisschersvaartuigen in de Veilig- .heidswet te betrekken. De tegenwoordige Veilig heidswet geeft geen bevoegdheid voor het geven van voorschriften of het stellen van eischen met! betrekking tot.den arbeid buiten fabrieken of werk plaatsen. Ook hierin wenscht de minister in het nieuwe ontwerp te voorzien. En dan wordt onder meer nog door het ontwerp beoogd de mogelijks heid te scheppen, dat de minister bepaalde werk tuigen en toestellen aanwijst, waarvan het ver vaardigen, verkoope, verhuren of ableveren of het met het oog op een en ander in voorraad Jiebbeo strafbaar is, wanneer die werktuigen niet aan be paalde normen van veiligheid voldoen. Voorts wordt in het ontwerp de noodzakelijkheid onder de oogen gezien o.a. den landbouw met zijn toe- mende toepassing van werktuigen en electriciteit in de Veiligheidswet onder te brengen. Uit het voorontwerp blijkt, dat de minister ook rekening wenscht te houden met het gevaar verbonden aan de toepassing o.a. van Röntgenstralen. Deze vereeniging vergaderde gisteravond acht uur ten lokale van den heer J. J. A. Balk te Oude Niaiorp. Voorz. de heer S. Brugmand Secretaris de heer P. Kostelijk. Die voorz., de heer S. Brugman, opent 'de ver gadering met welkotm aan de opgekomenen (ongje- veer een 60-tal leden zijn aanwezig) daarbij zijn )leed"wiezen uitsprekende, - dat 2oo'n "gering aantal leden tegenwoordig is. Gaarne had hij aan drie maal zooveel leden het welkom toegeroepen. Gelukkig echter kan de vergadering doorgaan, daar volgens de statutenwijziging van 1915, sta tu teniwijziging "kan plaats hebben in een daartoe opzettelijk belegde vergadering, en aangebracht kan worden na goedkeuring door 2/3 van de op de vergadering aanlwezige leden. Hiierna worden door den heer P;. Kostelijk als secretaris, de notulen van de vorige vergadering geezen en onder dank aan den samensteller on verander 1 goedgekeurd. Mededeellngen De voorz. 'zegt dat het bondsbestuur er nog eens op uit is geweest en verschillende gebou wen heeft bezichtigd voor dakbedekking. Het werk aan de veiling is thans gaande en Is aan de iin de notulen genoemde firma opdracht gege ven tot den bouw daarvan. Van den Bomdssecretaris is bericht ontvangen dat de beschrijvingsbrief spoedig zal worden in gezonden, waarin zijn opgenomen de Statuten, van den Noordermarktboud en een voorbeeld voor de aangesloten vereenigingen. In verband hiermede is van de fa. Keizer tje Noordscharwoude bericht ingekomen, 'waarin, na overleg met bet Dag. Bestuur van den N.M.iB (wordt verzocht baar het drukken der Statuten op te dragen. De voorz. zegt dat door het Bestuur er 'bij alle aangesloten vereenigingen op wordt aangedron gen genoemde firma het drukken der Statuten op te dragen. Een verzoek van het Tentoonstellings Comité te Medemblik, om een medaille beschikbaar te stellen, wordt voor kennisgeving aangenomen, na dat de heer P, Kostelijk als zijn meeding heeft te kennen gegeven, dat dit overbodig is, waar ie N,M.B. reeds een verg_ zilveren medaille beschik baar heeft gesteld. "Wat betreft het bestrijdingsmiddel van oen heer Liefhebber te Enkhuizan, beeft, de Secre taris daarover correspondentie gevoerd en aange boden zelf proeven tfe nemen. Nu beeft het 3 weken geduurd, alvorens hij het bestrijdingsmid del heeft ontvangen, en konden derhalve door hem geen proeven genomen worden, daar het be stemde veld reeds bezet was. Echter zijn door den uitvinder 3 proeven genomen bij onderstaan de personen met den volgienden uitslag. J. H. Mantel, Avenliorn, 400 bestrooid, 21 draaiers, niet bestrooid 400, draaiers 57. Gebr. Broersen, Grootebroek75, 7539 en 750 P. de Wit, 'Grootebroek 1209 en 120—28.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1