NIEUWE 1 UPS'Brandkasten vanaf f 169- „WECSC" Inmaakartikelen Schager Ijzerhandel L. van RIJSWIJK Hike Breijer's Nieuwsblad v.jHoll. Noorderkwartier No 2® «"terc. telephoow 52 I fZaterdag 18 Augustus 1928. 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING Filiaal: Langestraat 44 - Tel. 1184 Revue van de Week Moderne Foto's ArpédMoldovén Speciaal Corsetten - Magazijn LAIGEDUKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Ult{|3V6! FinM J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van 15 regels 7S oent/ elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Mimi 1 - IEL_844 ALKMAAR TOB NOOIT. RESERVES. De Voorzienigheid strijdt steeds aan den kant der Laatste reserve. Napoleon 'I. 'fij'!' Wanneer een groot krijgskundig genie als Na poleon tot een uitspraak als de bovenstaande komt. dan zegt lïij dit maar niet zoo op goed geluk af. Wie ooit aan phrases moge zijn gestorven de groote Eranschc Keizer zeker niet en wij kunnen verzekerd zijn, dat deze uitspraak op de ervarin- jgen van dezen grooten strateeg berust en op die van zijn grootste voorgangers, die hij ijverig heeft bestudeerd. Van zoo n uitspraak kunnen wij lee- ren, al behoeven wij geen veldslagen te leveren, mits'wij er den kern maar uit weten te puren -.oor onszelf. Ondanks alle gepraat over vrede, ondanks alle pogingen die in de geheele beschaafde wereld worder aangewend, om de oorlogen te doen ver dwijnen, blijft deze wereld er een van strijd en hel is een absolute negatie van den ingeboren aard der menschen, wanneer men hem in een schapen- acht wil steken. Dat is de soldaat niet' een jam r en de mensch in zijn burgerpakje, even min. Strijden moet de mensch zoo in den oorlog als in vredestijd! Van Napoleon moeten wij leeren, dat hij, die reserves heeft, de overwinning zal behalen. Reser ves moet de mensch hebben op allerlei gebied: reserves in geld en goed, reserves in kracht en moed, reserves in edelmoedigheid en menschelijk- heid. Naast de materieele middelen,, moet de mensch voor de reserves van zijn ziel zorgen, want niet de sterke «net de wapenen in den vuist alleen overwint, maar bovenal hij, die in vredestijd een .reserveleger van geestelijke krachten weet te mo- biliseeren op het oogenblik, dat het noodig is. En het allerbeste is, dat'gij uw reservetroepen niet zoodanig achterhoudt, dat een ieder ze kan zien. Het beste reserveleger is dat, waarvan gij alleen de kracht kent, waarvan gij alleen de plaats weet en dat gij alleen kunt commandeeren. Dat leger vindt gij in UzeLf, in Uw Zielskracht en innerlijke sterkte, die gij voortdurend moet doen toenemen. Daarin moet uw reserveleger liggen, waarmee gij in vrede en oorlog nioet strijden. Dr. JOS DE COCKS. Voor de lezers van dit 'blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos de Cock, van Mer- lenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige advie zen o. mi. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hum Wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvra gers. Zakenman te N.S. Waarom zit U nu zoo in de put? Verandert dat iets aan Uw toestand? Het) is altijd hard tegenslag te ondervinden, maar als altijd alles ons voor den wind ging, werden wij zwakkelingen, zonder eenig weerstandsvefmogen. Die tegenslag is noodig om onze. persoonlijkheid te versterken. Aanvaard haar dus en trek er profijt van. Verk van! nu af aan, aan een nieuwe toekomst en gij zult ondervinden, dat naar mate gij arbeidt, Uw kracht toeneemt en Uw leven verandert. Heusch, Uw geval is met hopeloos. Gij zijt nog jong en sterk eni tot veel werk in staat. Zet Uw schouders er onder en gij zult spoedig verbaasd staan over Uw eigen kracht. N. N.. te O. Alles wat gij in overijling doet is verkeerd. Zelfbeheersching moet ieder aankweeken, die wel eens in drift handelt. Door Uw ondoordacht han delen, berokkent gij Uzelf en anderen veel ver driet. Natuurlijk is verbetering mogelijk en zoo gij ernstig wilt, zult gij' slagen. Daar het niet ge makkelijk gaat en veel geduld vereischt, is leiding hierbij wel raadzaam1. Vader te B. Natuurlijk moet gij met Uw ervaring Uw zoon met raad en daad bijstaan, maar nimmer mloet gij Uw eigen meening aan hem opdringen. Zeker is het toch niet noodig, dat Uw zoon, direct het juiste beroep kiest, wat hem) het meest bevredigt. Ook hij moet ondervinding opdoen en al zoekende hetbeste kiezen. Verz. brieven. G. te NLS-: P. te Z.S. Den loden Augustus j.l. zijn de ontwerpen voor de Staatsbegrooting 1929 door het departement van Financiën gezonden naar den Raad van State. Dit is het eerste ,,soin" dat het parlementaire .wc-rkseizoen op komst is. Nog, c.a. vijf weken schei den ons van den officieelen aanvang. Wij leven in, de vacantie-sfeer. Maar in het laatste deel ervan. Van het zittingsjaar 1928—'29, dat den i8den September a.s. begint, kan zonder overdrijving worden voorspeld, met de wcorden, waarmee P. Cz. Hooft zijne „Historiën" begon, 't zal zijn een •periode van „lotswissel en menigerlei geval. Den i2den dezer is de 9de Olympiade irf Ne derland gevierd, gesloten. Over de finantieele re sultaten der Olympische Spelen is reeds aange kondigd, dat 't vermoedelijk hierop zal neerkomen, dat minstens vijftig pCt. van de in het waarborg fonds gestorte gelden zullen kunnen terugbetaald worden. Welke vermoedelijke uitkomst niet onbe vredigend is genoemd. H. M. de Koningin heeft na haar terugkeer va de Noorsche vacantiereis in ruime mate van hare belangstelling voor het sport-festijn doen blijken. Den 7den Augustus woonde H. M. in het Stadion te Amsterdam met Prins Hendrik en de Kroon prinses de Gymnastiek-demonstraties bij. Den dag erna- was de Koninklijke familie, met uitzonde ring van Koningin Emma, tegenwoordig bij de zeil wedstrijden op de Zuiderzee. Zaterdagavond 11 Augustus werd het folkloris tisch feest door de Koninklijke familie bijgewoond en op de sluitingsdag. 12 sJezer was z'j evenzeer in het Stadion pre sent. Bovendien werd den 9den een uitgebreid 'avondfeest gegeven'ten Paleize op den Dam,waar voor namens de Koningin niet minder dan 1200 invitaties waren rondgezonden. Het gaat stellig niet aan, te beweren, dat H. M. slechts een flauwe belangstelling voor de Olym piaden heeft doen blijken. Temeer trok dus de aandacht het felle, toornende artikel, door den predikant ds. Wisse in ,',De Standaard" gepubli- j ceerd, waarin gevorderd werd, dat in het hoofd orgaan van de anti-revolutionairen verder algeheel zou worden het zwijgen gedaan over wat de heer j Wisse een „God-onteerend bedrijf" noemt, daarbij 1 doelend op de Olympiade, vooral doordien ook I op den Zondag (den kerktijd eerbiedigend). Sport- feesten werden gevierd. Voor de anti-revolutionai- ren zoowel als voor de Chr. Historische partij (wiear 1 leidei dr. De Visser den 28en Juli op zoo enthou siaste wijze het internationale Sport-feeslt huldig de), is dit vurig en vinnig protest verre van aan genaam, zal men gevoelen. rechfstreeksche fabrieksvertegenwoordiger van Standaard", waarin de anti-revolutionaire staats- &an met extra-vaste hand „onderstreept", dal ef'yoor Belgisch „ongeduld" bij het wachten op een nieuw Verdrag" totaliter geen sprake kan zijn. En ook: dat feitelijk het initiatief in deze niet vanuit Den Haag, maar vanuit Brussel moet komen j Hier heeft men te doe met een der gewichtig) ke punten-van het grootpolitiek debat, in No vember te houden in de Tweede Kamer. En tjfcvens: van de Troonrede, welke onze Koningin tien i8en September in de Haagsche Ridderzaal Zal uitspreken. yit de RegeeringSfcuisine valt te vermelden, dat te langen leste de Psychopathen-wetten door het Staatsblad zijn afgekondigd. Als ook dat voor-ontwerp voor een nieuwe Vei ligheidswet naar den Hoogen Raad van Arbeid is gezonden. De strekking van dit ontwerp is in i hoofdzaak: de hier-bedoelde wet ook van toe- passing te Verklaren voor bedrijfs-ongevallen en beroepsziekten buiten de fabrieken. De thans gésloten ,,Ita" te Arnhem gehouden, j was een succes, mocht ik reeds aanstippen. De j igem. Arnhem ontvingi-'f 24.500 aan vermakelijk heidsbelasting. Het garantiefonds dezer Indische in eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. SPECIALITEIT in Vergrootingen en Reproducties, naar elk portret, ook naar oude onduidelijke foto's. Geopend: 's Woensdags van 1—6 uur. 's Zondags van 10—1 uur. (Dieuwe tijd.) Fotografisch Atelier NOORDSCHARWOUDE 't Brengt koren op den molen der dwergpartijen van.de h.h. KerstenLendt, alsook van ds. Ling- beek. Bij het grootpolitiek debat van Navefrnber a.s. za Im.en er zeker meetr over te hooren krij'- •gen. En velen achten 't verre van onwaarschijn lijk, dat bij de verkiezingen van Juli, z.g. de „weerslag" van dit „knuppel in hoenderhok wer pen" zou Vondel zeggen zal worden, ge voeld. Een andere „perkara" voor de Regeering vormt de klacht, door het republikeinsche klach ten-bureau te Berlijn tot haar gericht in verband [met wat „de politieke activiteit" van de ex-kei zerlijken balling, die te Doorn van het Neder- landsche asyl-recht geniet, wordt genoemd. In het Berlijnsch protest wordt gewag gemaakt van „misbruik" van het gastrecht, dat Wilhelm van Holienzollern zou maken en waardoor de ex-kei zer zoowel de posirié van onze Regeering als den vrede van Eurdpa in gevaar kon brengen. Minister De Geer heeft op deze klacht doen we ten, dat de aandacht van onze Regeering op deze aangelegenheid is gevestigd. j Voor den buitenstaander die natuurlijk niet kan beoordeelen, in hoever voor het hierbedoelde protest reden van bestaan is zegt dit antwoord van onze Regeering al zeer weinig. Ook over deze kwestie zal men eerlang in ons Parlement nader te hooren krijgen. De opzienbarende rede, kort geleden door den 'Belgischen minister Hijmans gehouden over de „traktaaf-paraka", heeft de heer Colijn stof en 'anleiding gegeven tot een scherp artikel in „De tentoonstelling behoefte niet te worden aangespro ken. Na betaling van alle kosten zal er nog een tylein overschot resten, slechts bij zeer hooge uit zondering kan van welke internationale of nati- óeiZtle expositie zoodanige uitkomst worden ge boekt I Ook de „Nenijto" te Rotterdam bracht een schitterend resultaat. Aa jhet eind der nu; afgesloten week was het getal van betalende bezoekers reeds tot c.a. 820.000 gestegen Een bericht van beteekenis bracht „De Tel." t. o. der verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. Noch over Vreeswijk, noch' over Wijk bij-Duurstede za Idie verbinding gaan, maar het plan voor een Geldersch Vallie-kanaal zou zijn gekomen. Op de Staatsbegrooting voor 1919 zou- den de eerste gelden daarvoor wortie® aangevraagd. Personalia. Sjef van Dongen, "de kranige Hol- landsche held uit de Noordpool-streken, zal bij 'zijne komst te Arnhem op enthousiaste wijze wor den gehuldigd. (Is reeds geschied. Red.) Mr. Fokker, voorzitter van de thans ontbonden Staatscommissie ter voorbereiding van het Wa terstaatsbestuur, is benoemd tot Grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. De nieuwe Etngelsche gezant bij ons Hof, sir Odo Russell, is te Den Haag aangekomen. Volgens „de Tel." zou de heer E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, burgemees ter van Ubbergen, bestemd zijn voor het ambt van 'Commissaris der Koningin dn Noord-Brabant. Mr. J. de Vries van Doesburgh, wien op zijn verzoek met dank eervol ontslag werd verleend ah officier van Justitie in Den Haag, is als zoo danig opgevolgd door mr. W. L. Luyken Glas horst, adv.-generaal bij het Gerechtshof te Arn hem. Voor het burgemeesterschap van Rotterdam worden o.a. genoemd de burgervader van Arnhem, mr. de Monchy, als mr. Ter Falkwijk, de Haag sche gem .-secretaris. Uit de doodenlijst. Mr. Arien, bekende katho lieke drankbestrijder, organisator van het kathor lieke vereenigingsleven te Twente, op 68-jarigen leeftijd te Amersfoort. Renke ter Laan, oud-secre taris van ror. Troelstra, oudste zoon van het' Ka merlid K. ter Laan, op 31-jarigen leeftijd. H. Staverman, de bekende schilder, 71 jaar, Den. Haag. Uit de criminaliteitsnova. In een hotel aan het Damrak in de hoofdstad heeft zich een drama afgespeeld. Een 23-jarige vrouw is door haar 30- jarigen door jaloezie gedreven minnaar, een chauf feur, vermoord. De man trachtte zelfmoord te ple gen, maar bracht zich slechts gevaarlijke kwetsu ren toe. Te Haarlem is bij een vechtpartij een veertig jarige man gedood. 'De dader werd gepakt. 't Krioelt vooral ter Olympiade maar ook elders van zakkenrollers en hotelratten. Men zij op zijn hoede! Een lange lijst van inbraken. En de Haagsche Veenestraat kregen twee magazijnen „visite". In een ervan werd voor f 1700 k f 1800 geroofd. In Bergen op Zoom werd een kerkdief gearresteerd, die via lijmstokjes de offerblokken plunderde. Met hem schijnt een goede vangst te zijn gedaan. In de bossen bij Scherpenzeel heeft de poli tie een inbrekersbende weten te omsingelen en te pakken, die vooral Zuid-Limburg als operatie terrein had gekozen. De bewoner van een boerderij te Bedum, welke in den asch werd gelegd, is gearresteerd, verdacht van brandstichting. De Atnsterdamsche politie, die in de Olympiade-dagen reeds zoo zoo zwaren taak had te vervullen, kreeg de handen vol door opstootjes, relletjes, berokkend door de „staken de werkloozen" (1), die in Overijsel niet verkie zen te arbeiden en nu in de hoofdstad) steunpen- ningen opeischten Uit de jongste ongelukken-serie zal ik maar allereerst de gebruikelijke greep uit de branden- serie van de week doen. Te Oosterzee werd een groote boerderij mis schien tengevolge van hooibroei door het vuur verwoest. Te Warmsveld heeft de „roode haan'W- thans zoo machtig, een stal en een bergplaats van inboedels vernield. Te Leiden vloog een vuur- Vverk-bergplaats in de lucht. Wat een kwart ton schade veroorzaakt. In een hofje te Den Haag in de Paulus Potter straat aldaar, is een 88-jarige vrouw levend ver brand. Te Laag bij Weert zijn een woningj met inboedel en oogst een prooi der vlammen gewor den. Aan den slapersdijk te Haarlem' zijn vier ar beiderswoningen afgebrand. In de voormalige ge meente Spaarndam, bij Haarlem, is een paling- rookerij afgebrand. Een zware brand te Zaandam heeft een opsla gf- plaats van oud metaal vernield. Te Vijfhuis, bij Uden, brandde een uitgestrekte boerderij af. Te Dreumel is een groote boerderij door het vuur verwoest. Veertig varkens kwa men in de vlammen om en 20.000 pond hooi wend vernield. 5 Zou 't inderdaad niet zoetjesaan tijd worden, eenige meerdere attentie te geven aan de be veiliging tegen brandgevaar ten plattelande? Uit de ongevallen-serie teeken ik nog aan, dat een geweldige wervelwind in Limburg ernstige ver woestingen aanrichtte. Te Kijkduin geraakte Donderdagmiddag een dame te ver in zee. Men trachtte haar te redden, en deze pogingen hadden succes, maar de 40- jarige kapitein der Genie van het Indische Leger F. L. W. Libourel, kwam1 daarbij om het leven, 't Staat nog niet vast, of een hartverlamming hem heeft getroffen. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Wij leveren U een PRIMA KOUS f 2 25 KNIESTUK. ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. Zondagochtend 12 Augustus j.l. eischte de zee wederom een slachtoffer. Bij Schever.ingen is een 16-jarige jonkman bij poging tot zwemmen in de golvën verdwenen. Wij nempn afscheid van de zwarte misere-ru- briek. Eenigermate behoort daartoe de jobstijding, dat 'f een slecht jaar voor de veenboeren blijkt te zijn geweest. Het werk in de venen is vrij wel ten einde. En ook de droeve mare uit Indië over de vulkanische uitbarsting op het eiland Pa- loeweh, ten Noorden van Flores. Voor velen min-prettige „surprise" was ook de stijging van den prijs der bezine. Welke, dank 'zij de trust-vorming, tot 20 cents per Liter klom. Te Breda zijn voor het laatst (ditmaal) 22 leer lingen van den hoofdcursus der Kon. Militaire Academie tot 2en luitenant benoemd. De gemeente Helder heeft heeft het woordeke „Den" officieel voor haar naam gekregen. Wij hebben een „sprekenden hond" in den lande. Niet een als uit de sprookjes van, Moeder de Gans, maar een „heuseiijk-sprekend-e De lezingen over het geval loopen uiteen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1