NIEUWE No 97 Dinsdag 21 Augustus 1928 37e Jaargang Stemmingsbeeld .n Groentenland IMTERG. TELEPHOON 52 miiEDMRFJi COMAJT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bareel Hoorrfscharwiude. a'°°u pk«srai»,« Aan de veilingen hebben de aardappelen de voorrang niet meer, nu domineeren de groenten, tenmniste aan den Langemdijk. Bij ons is nu alle aandacht weer gevestigjd op de vroege kool, bloemkool en andere artikelen. De prijzen voor roode en gele kool konden zich in de 'afgeloopen week niet handhaven ,en zijn belangrijk gedaald; voor witte kool is de vraag zeer levendig .gebléven, de prijs uti idien hoofde en door ,'t betrekkelijk gering aanbod zeer hoog. Elders, om de Oost, plegen we te zeggen, ver- toonen de markten een geheel ander aspect. Te Grootebroek en Medemblik komt ex nog weinig groente aan de markt, de aardappel is er nog het hoofdveilingsartikelnu komen er keel wat van de witvleezige soort. Duke, een 'mooie, gave en sterke aardappel, .die veel kan verdragen, 'zelfs een wekenlang vervoer over zee. Vandaar, dat et van deze soort aardappelen nog al wat voor de warmere landen wordt bestemd, in kisten ver pakt, worden er heel wat Duken naar WéstTndJë getransporteerd. In onze omgeving en ook elders is het resultaat, met de vroege aariappelenbouw verkregen, verre van goed te noemen. De prijzen zijn inzonderheid in 't .begin te laag geweeest. Thans is de toestand beter, de prijzen wel niet- hoog, 'maar wel matig te noemen. .Vandaar nu, dat de geoogste hoeviee'l- heid per snees of roede in de tw^eede helft van Augustus zeer .bevredigend is, dan ligt 't voor de hand, dat 't met de later rijpe aardappelen beter is, dan met de allereerste 't geval was. In de .Tuinderij van 17 dezer komen zoowel van Noordscharwoude als van Broek op Langen- dijk omzetstaatjes .van de maand Juni '27 als '28 voor. We laten die hieronder volgen: Langen dijker Groenten veiling. 1928 1927T Aardappelen 8.168.212 Kg. 6 775.930 Kg. Bloemkool '271.824 st. 194.998 st. Roode kool 1.314.063 Kgj 775 625 Kg. Gele kool 32.390 Kg. 15.540 Kg. Witfe kool 49.790 Kg. 24.895 Kg Uien - 12.229 Kg. 7 783 Kg Wortelen 150.530 bos 164.661 bos. Tomaten 37.477 Kg, 6 513 Kg. Slahoonen 795 Kg 163 Kg. Omzet f 580.260.81 f656:967.50 Hiermede een overzicht van den aanvoer en opbrengst der .producten in do maand Juli van ,1b jaren '1927'28. De aanvoer is dit jaar bijna van alle produc- etn grooter dan van het vorige jaar en toch is de opbrengst belangrijk lager. De reden hiervan is de lage prijs van de aam- appelen, de gemjiddelde prijs was het vorige jaar 9t/2 cent .per Kg., terwijl de prijs dit jaar onge veer gemiddeld 5 cent per Kg. zal zijn. De groentenprijzen zijn beduidend hooger dan het vorige jaar in dezelfde niaand, vooral kool en tomaten hebben in de maand Juli een hoogen prijs opgebracht. De toltarieven voor de zomerkooi zijn van dien aard dat wij meenden dat vroege kool geen loonende teelt meer kon zijn, doch het blijkt nu dat bij .gebrek in het buitenland ie toltarieven geen belemmering zijn en dat de buitenlandschie consumenten de invoertarieven van hun 'eigen land dan moeten betalen. Noordscharwoude. Aan onze veiling werden gedurende de maan den Juni en Juli 1927—1928 de volgende hoe veelheden en .producten aangevoerd: Aardappelen Bloemkool Uien Peen Eeensche witte Gele kool Omzet Aardappelen Bloemkool Roode kool Witte kool Gele kool Zilver en gele nep Peulen, Tuin- en Spercieboonen Pinzet Juni 1927 946.100 Kg. 4.595 st. 5.300 Kg. 1.350 Kg. 27.800 Kg. 1.675 Kg. f 113.021.39 Juli 1927 700.600 Kg.' 111.'360 st. 1.'275 bos 80.150 Kg. 44.100 Kg. 950 Kg. 28.100 Kg. 700 Kg. f417.756.64 Juni 1928 1.074 735 Kg. 4.815 st. f 67.106 75 Juli 1928, 6 Q60.700 Kg. 161.450 st. 2.900 bos 120.825 Kg. 125.590 Kg. 4.050 Kg, 98.750 Kg. 2.600 Kg, f 348 820 63 Zooals men ziet missen wij in Juni 1928 de aanvoer van ,uien, peen, Deensche witte en gele kool. Dit is een gelukkig verschijnsel, want deze producten zijn stapelproiucten van het vorige jaar, die bij een eenigszins normaal verloop be- hooren geruimd te zijn, dit teekent de toestand van 1926'27. Niettegenstaande de aanvoeren, in deze tw^e maanden van alle producten hooger (ja belangrijk hooger) is .geweest en de prijzen van alle produc ten uitgenomen de vroege aardappelen, veel'hooger zijn geweest, hebben wdj een achterstand van meer dan .honderdduizend gullen. Dit bewijst hoe treurig het met de prijzen van de vroegte aardappelen was gesteld, toch was er geen sprake van ziekte of andere oorzaken, waardoor het product voor zichzelf geen reclame maakte, in tegendeel. Veel risico is er voor de tuinders voor het telen van vroege aardappelen. Uit de cijfers van de L.G.C. blijkt, dat ie aanvoer van .tomaten toeneemt; dit zal nog wel meer 't geval worden, nu de tuiniers te St. Pan- cras en elders dezen herfst nog tad van kassen van plan.zijn te doen bouwen. En zijn we wel ingelicht, dan hebben die bou wers 't voornemen, al dadelijk kassen mét ver warming aan te leggen, teneinde vóór de massa- aanvoer uit de z.g. koutde kassen "t product te kunnen verboopen. Dat dit .vroeg-klaar wezen van betekenis moet geacht, heeft de afgeloopen week bewezen; de tomatenprijs is door de enorme aanvoeren elders ook hier met ruim 10 ets per Kg. gedaald. Toevallig waren wq deze iw|eek in 't Wlestland getuige van de reeordaauvoer ter veiling. Ge weldige hoeveelheden alïerwlege, de Tuinderij gaf de officieele .cijfers: Poeldijk 256000 'Kg., W,es- terlee ongeveer evenveel, Naaldwijk 163000 Kg., Honselaarsdijk 150.000 Kg. 't Westland, de beroemde strook gromis ten Wésten van 'de Residentie, overvloeiende van groenten en fruit. Rijdt ge .vanaf den Haag met de langzaam zich voortbewegende stoomtram langs de "beruchte smalle wegen naar 'den Hoek' van Holland, dan hebt ge oogen te kort, om fie zien. Waarbij is dat land te vergelijken? Geen plek in Europa kan op zoo'n cultuur bogen. Rijdend door dien grootschen, modernen tuin, zoekt ge onwillekeurig naar een vergelijking, en ons kwam misschien haalt ge, lezer, over zoo'n denkbeeld medelijdend' |de schouders op het Duitsdie Ruhrgebied voor den geeèV, 't Ruhr gebied met zijn zwart geblakerde, besmJeurdie, tallooze schoorsteenen, zijn fabrieken en mijhen. Er is tusschen 't Ruhrgebied en 't .Westland groot verschil, maar toch rijdt met voornoom- de stoomtram langs Loosiuinen, Westerlee, Poel dijk, Naaldwijk, Z&g ons dan, of er niet tal van punetn van overeenstemming zijn. De talrijke schoorsteenen van de verwarmde kassen "doen aan fabrieken 'denken; de rook ont breekt, alsmede 't zwart, dat heel 't Duitsche gebedi van ijzer en steenkool kenmerkt. 't Westland doet aan "fabrieken denken, ne cul tuur heeft industrieele allures aangenomen. Spreekt het feit dan niet, dat er ondernemers zijn, die 100 wagons steenkool in eigen bedrijf ver stoken Neem verder de veiiingsgebouwien, als 't ware de Westlandsche tuin bouwcentra les, substitueer de namen, Krupp, Stinnes en 'Tijssen met van Spronsen, Valstar etc. Wat gëbouwlen en emplacementen. Ginds nog de bijna niet te tellen spoorwagons, in 't Westland naast de wjagon de lastauto. Tonnen gouds zijn aan die Westlandsche Oen trales ten koste gelegd. Ivjuar liever .vergelijken wie toch soort bij soort, stellen eens naast elkaar de Noordhollandsche en de Zuid hollands che cultuur. En dan moet ons ook van 't hart, dat jammer genoeg beide met soortgelijke cultuurkwalen te kampen hebben. Ons groentenland lijdt onder de typische kool- ziekten; de draaihartigheid en de Vallers, naar men ons van alle zijden bericht, dit jaar zeer sterk. En ginds is 't al niet anders. Wat de kool is voor onze "Streek, is de tomaat voor 't Westland. Eln ziet nu 't product bij tienduizenden, 'ja hon derdduizenden Kg.^XJr dag aangevoerd eens aan. Wat een gebreken, kanker, meeldauw, stippel- streep, noodrijp. Hier kool-moede akkers,, ginds tomaten-moede kassen. De druif wordt door spint aangetast. Een ander punt van vergelijking een Noord- hollander ,die ginds rondneust, kan 't eenvoudig biet laten. Omgekeerd stellen we ons voor j gaat 't precies zoo. Het interne veilingswiezen lijkt ons in N.H. beter georganiseerd, dan in Zi.-H., voornamelijk w,at betreft, keur op 't goed en de sorteering. Een langer verblijf zou tot meer positief oordeel kunnèn leiden thans zijn 't min of meer vluchtige indrukken. it - We stelden inzonderheid belang in 't artike1 tftqaaten, en dan wias onze indruk, dat aan 't pro- j duet niet half zooveel zorg is besteed, als men J in N.-H. gewend is. Sorteeren naar kwaliteit, men schijnt er hiet aan te denken. Men vindt rijpe en hari-groente exemplaren naast zieke in een en dezelfde bak broederlijk of zusterlijk (welk ges la oh t heeft to maat?) n#ast elkaar liggen. Ook de sorteering naar grootte kan niet ver geleken worden met iÜe in N.-H., nog Worden veel partijen met de "hand gesorteerd, weer anderen pëzigen machines van verouderd systeem en 'ier den doen het goéd. Wat tot gevolg heeft, dat er van een uniforme sorteering geen sprake is. We herinneren ons een uitlating van zekeren Westlander, hij sprak te Noordscharwoude schert send van wortelen-heidenen. 't Zou ons heelemaal niet verwonderen, als de Noordscharwoniers op hun beurt gewaagden van Westlandsche tomaten-kannibalen. ONDER TRIBUUT In voorgaande stemmingsbeelden en ook on der den titel „Uit de Pers" stelden wc onzp lezers op de hoogte, hoe 't stond met de aa ra- appelkwestie, 't conflict tusschen tuinbodwers- en kooplieden-organisatie. We gaven zonder meer couranten uitknipsels en voelden niet de minste neiging over de zaak te gaan schrijven. In deze houding volhardend, publioeeren we thans het antwoord, door „de combinatie van ex porteurs" gegeven op de artikelen, in de „Tuin derij" versohenen. Wie twijfelen niet, of <dit stuk zal niet minder dan de Tuinderij-artikelen met groot» belangstel ling worden gelezen, te meer, daar het antwioori thans voor N eerst wordt gepubliceerd. Het is nl. niet; misschien is het juister te schrijven „'nog niet" in de Tuinderij versohenen. Het luidt als volgt i Aan de Redactie van „De Tuinderij", Javastraat 80, 's-Gravenhage, 'Mijne Heeren, Wanneer men, gelijk dit is geschied in U'w artikel „Onder Tribuut", voorkomende in „de Tuinderij" van 27 Juli, wordt gelijkgesteld met brandschat tende, middeleeuwsche roofridders, werkende ach ter struik en heg en met gesloten viezier, dan is het werkelijk moeilijk, zich' tegen een zoodanige beschuldiging te verweren. Naet^ omdat men zich schamen zou voor zijn daden, voor een eerlijke uiteenzetting der feiten, maar omdat het moeilijk Valt het verweer te? richten tot hen, die, klaar blijkelijk met opzet, een verkeerde voorstelling van zaken geven, daarbij niet bedenkende, dat het in strijd is met elke opvatting van burgerlijk fat soen, wanneer men zichl niet ontziet, de eer en den goeden naam1 van een groep menschen door het slijk te sleuren. Dat we ons, na ernstige overwegingen, toch letten tot het geven van een antwoord op boven bedoeld artikel, dan is het, omdat we ons daarbij willen richten tot dezelfde groep van menschen, die de schrijver van het gewraakte artikel heeft willen bereiken, n.l. de tuinders, ons daarbij be perkende tot een opsomming der feiten, overtuigd als we zijn, dat den tuinders duidelijk zal zijn, dat de schrijver zich schuldig maakte aan het geven van een verkeerde voorstelling van zaken, dus ook aan het onverdiend besmetten van de eer en. den goeden naam van een groep handela ren. Aan de tuinders laten we daarbij eveneens gaarne het oordeel ten aanzien van de vraag, of we het recht hebben,-ons ernstig gegriefd te ge voelen. I 1 Ter zake dus. We moeten beginnen te constateerem, dat de heeren Valstar en Slott resp. Voorzitter van het Centraal Bureau en van de Provinciale Commissie in Noord-Holland, van den aanvang af bekend zijn geweest van de bedoelingen van ons, expor teurs. i 1 Reeds in een bijeenkomst, gehouden in café Americain te Amsterdam, waar o.a. aanwezig fa- ren de heeren Valstar en Miemöller en belegd met het doel, onze houding te bepalen, die we op het bekende congres te Elberfeld zouden aannemen, is gesproken over het nemen van maatregelen onzerzijds. i 1 Gezegd werd, dat aan den export van nieuwe aardappelen uit Noord-Holland naar Duitschland niets werd verdiend en, dat bij het optreden der aardappelziekte integendeel groote verliezen door de exporteurs werden geleden,, zoodat het nood zakelijk zou zijn, dat men naar middelen omzag, om daarin althans eenige verbetering te brengen. Ons werd toegezegd, dat men deze kwestie zou overdenken en dat een vergadering zou worden belegd met de Provinciale) Commissie in Nöord- Holland. lEenigen tijd later heeft deze bijeenkomst met enkele exporteurs plaats gehad, maar, gelijk reeds is gebleken uit ons antwoord van 6 Juli op hun schrijven d.d.22 Juni, leverde deze bespro king geen resultaat op. Eenige dagen voor den aanvang der aardappel campagne werd door den Voorzitter der P. Cj. aan den heer K. Wagenaar Kzn. gevraagd, wat waar was van de geruchten, volgens welke de handelaren voornemens waren, een bedrag van f 20.— per wagon in een kas te storten. Geant woord werd, dat hierover wel vergaderd en ge sproken was, doch dat/ er naar de meening van genoemden heer Wagenaar, wel niet veel van zou komen, omdat er verschil bestond ten aanizien van het toekennen der punten. In tegenstelling van deze meening kwam de puntenregeling echter wel tot stand en werd over eenstemming bereikt. Het besluit, om met de stor tingen te beginnen, werdj evenwel opgeschort. Toen echter in dei eerste dagen der campagne werd begonnen met het) leveren van aardappelen onder inkoopsprijs, werd de aandrang van de aan geslotenen zoo sterk, dat een datum' werd vast gesteld, waarop de stortingen moesten aanvangen. IDe circulaire, waarin dit aan de leden werd medegedeeld, en waarin alleen werd gespro ken over aardappelen, verzonden naar en door Duitschland en België, du* practisch alleen voor Duitschland, is door den heer Wagenaar aan den Voorzitter der Provinciale Commissie ter lezing voorgelegd. 1 1 1 D'eze zou een vergadering zijner Commissie be leggen, om daarin de( circulaire te bespreken en om na te gaan,, welke tegen,-maatregelen eventu eel genomen moeten worden; Geantwoord is, dat de exfporteurs, die genood zaakt waren, maatregelen te nemen, opdat de export niet wederom groote verliezen zou op leveren, de gevolgen zouden dragen, maar dat zij het op prijs zouden stellen, wanneer zij in de gelegenheid zouden wor'den gesteld,, hun houding in de vergadering der Prov. Commissie te verder digen. Vooral ook, omdat' bekend was, dat bij' dergelijke belangrijke conferenties gewoonlijk ook de Voorzitter van het Centraal Bureau aanwezig is, zou inwilliging van het verzoek ten zeerste wor pen gewaardeerd. De Heeren hadden dan van piles op de hoogte gesteld kunnen worden. Maar tot groote verwondering van ons, expor teurs, werd niets meer gehoord. Alleen ontvingen we van die Commissie het be kende schrijven, dat met ons antwoord daarop is gepubliceerd in „de Tuinderij" van 3 Augustus. Ons schrijven van 6 Juli bleef onbeantwoord en niets werd vernomen. Totdat in „de Tuinderij",, Officieel orgaan van het Centraal Bureau, het gewraakte artikel ver scheen, dat afkomstig isi van de Redactie en dat dus is geplaatst door, of met medeweten van de Heeren, die met) ons doen en laten volkomen op de hoogte waren en wien we daarover op rigen verzoek nog meer, hadden willen vertellén, doch waarvoor ons geen gelegenheid werd ge boden. Aan de Tuinders te beoordeelen. hoe hun voor- gangers met de handelaren omgaan en of het hunl goed recht 'is, hen te stempelen tot struikroo- vers, sluipende, met gesloten vizier, achter struik en haag. f De schrijver van het artikel, of zij,, die hemi de gegevens ervoor verstrekten, beweren niet te weten, wie bij de combinatie! zijn aangesloten. 'Nu moge het waar zijn, dat niet alle firma's hun bekend zijn, toch kennen zij de namen der voornaamste en wisten zij dus ook* wie zij met het bewuste arti kel het meest zouden; treffen. Ook hier dus weer een misleidende voorstelling- van zaken 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1